Universiteit mag op Doelenterrein bouwen „Aandacht voor viering Koninginnedag groeit" Tesselaar wil kunnen schuiven met plaatsen Verzet in raad van CDA Het aloude regiment van kolonel JVessels Besluiten van raad Activiteiten grotendeels in wijken Hoogste punt op nieuwbouw LEIDEN Op het bouwter rein aan de Leidsedreef in Lei derdorp is gisteren het hoogste punt bereikt van de nieuwbouw voor het Leids Opleidingsinsti tuut voor Analisten. De heer R. Sloos, voorzitter van 't stichtings bestuur, hees ter gelegenheid van deze gebeurtenis de vlag <zie fo to*. waarna het pannebier rijke lijk vloeide. De twee verdiepingen tellende nieuwbouw zal in de toekomst ruimte bieden aan 300 400 leer lingen. Nu zijn de in totaal 310 leerlingen gehuisvest in een nood behuizing. Het theoriegedeelte van de school is ondergerbacht in het voormalige gebouw van de chris telijke mavo aan de Van Geer straat en het praktijkgedeelte in een bedrijfshal aan de Lijnbaan. Geen ideale situatie, vindt men bij de analistenschool, waar overi gens nog steeds enige verbittering heerst over het feit dat de school destijds inderhaast moest verdwij nen uit de gebouwen aan de Oos terkerkstraat in Leiden vanwege de saneringsplannen van de ge meente. LEIDEN De universiteit mag in principe nieuwbouw plegen op zowel het terrein langs de Witte Singel als het terrein waar de Doelenkazerne staat, zo heeft de gemeenteraad gister avond besloten. De raad nam met 22-12 een voorstel van B en W hierover aan; verzet was er van het CDA, twee WD'ers en de PSP. Het besluit van de gemeenteraad houdt in dat de universiteit een plan kan ontwikkelen voor de vestiging van de universiteitsbibliotheek, de faculteit der letteren en godgeleerd heid, de centrale interfaculteit der wijsbegeerte en het instituut voor Ne derlandse Lexicologie op het Witte - Singelterrein en het Doelenterrein, waar de huidige kazerne en kok- school zuilen verdwijnen. Omdat nog niet vast staat, wanneer dit zal ge beuren, wordt voorrang gegeven aan de bebouwing langs de Witte Singel. De gemeente zal maximaal twee derde van het Doelenterrein beschik baar stellen aan de universiteit. De gemeenteraad stelt daarbij als voor waarde dat er aanvaardbare oplos singen worden gevonden voor de ont ruiming van het Doelenterrein, dat er maatregelen moeten worden ge nomen om te voorkomen dat er par keeroverlast ontstaat in de omlig gende wijken, dat er een goede af wikkeling van het verkeer tot stand wordt gebraoht en dat de ge bouwen. die de universiteit elders In de binnenstad gaat verlaten, een hieuw© bestemming krijgen. Het VVD-raadslid Wessels (ko lonel b.d.) had een speciale reden om zich te verzetten tegen uni versitaire bebouwing op het Doe lenterrein. Hy was op zichzelf geen tegenstander van de plannen van de universiteit, maai» vond een uitspraak van de raad hier over „prematuur". De voormalige commandant van de Doelenka zerne riep uit: „Ik wil inspraak van de bevolking, of een garni zoen gehandhaafd moet blijven of Werkgroep In navolging van het Buurtcomité PieteTs- en Academiewijk en de Ad viesraad voor de Binnenstad verzette het CDA zich gisteravond in de ge meenteraad tegen het voorstel van B en W. Het college heeft zich hier bij gebaseerd op het meerderheids standpunt van de interdepartemen tale werkgroep "Witte Singel Plan c a. Rijksuniversiteit Leiden", waar in behalve enkele ministeries en de universiteit ook de gemeente ver tegenwoordigd was. Deze werkgroep presenteerde de bebouwing van net Doelenterrein als alternatief voor bebouwing langs alleen het Witte-Singelterrein, waarvoor in de Jaren zestig een berucht plan is ont worpen dat osl de bouw van een 125 meter hoge boren inhield. Door de bebouwing meer te spreiden zou er minder hoog gebouwd kunnen wor den (maximaal 24 meter). De vertegenwoordigers van het mi nisterie van Financiën namen bin nen de werkgroep het standpunt in dat de universiteit zou kunnen vol staan met een bebouwing op het Wit te Singelterrein. Het kabinet heeft niet. Het garnizoen van het al oude en roemruchte vierde regi ment infanterie". Wessels relati veerde eventuele economische voordelen van universitaire com plexen pp het Doelenterrein: „De huidige soldaat heeft meer zak geld dan de student". Hij suggereerde de mogelijkheid dat het legergarnizoen in Leiden (Doelenkazerne met koksschool en Morschpoortkazerne) uit zou kun nen groeien tot een van twee drieduizend man. echter het meerderheidsstandpunt, van de werkgroep geaccepteerd. CDA-woordvoerder Ham wees gis teravond op het standpunt van het ministerie van Financiën. Daarnaast stelde hij de vraag aan de orde of de gemeente moet blijven toegeven aan de groei van de univer siteit, die hij "expansiedrang" noem de. Hij waarschuwde ervoor dat Lei den in 1982/83 geen gronden meer heeft om woningen te bouwen, "niet voor Leidse inwoners en dus zeker niet voor meer studenten en meer personeelsleden van de rijksuniversi teit". Ghetto-effect PvdA-raadslid Peters was van me ning dat het niet aan de gemeente raad is om te beoordelen hoeveel stu denten de universiteit mag hebben. "Het gaat erom of in ruimtelijk op- zich aanvaardbaar is dat de univer siteit bouwt op het Doelenterrein en het Witte-Singelterrein". Peters had daartegen geen bezwaar, "een binnenstad moet een veelkleurig ka rakter hebben. De Alpha-faoulteiten van de universiteit horen daarin thuis". Hij nam het B en W wel kwalijk dat er voor de nabijgelegen gedempte Trekvliet nog altijd geen verkeers plan is gekomen. Wethouder Waal ("het college zit hier erg mee in de maag") beloofde, dat er op 9 juni een hoorzitting zal worden gehou den. Behalve eventuele toekomstige par keerproblemen in omliggende wijken waartegen maatregelen zouden moe ten worden getroffen, signaleerde Peters ook actuele moeilijkheden: in de Hugo de Grootstraat waar door de aanwezigheid van de Juridische faculteit parkeeroverlast bestaat. Ook Bei jen (PPR/D'66) toonde zich ingenomen met het voornemen om universitaire bebouwing op het Doelenterredn te doen verrijzen. "Als er alleen pp het Witte-Singelterrein gebouwd zou worden, zou dat een ghetbo-effect bot gevolg hebben". Met Peters en Elzenga (VVD) liet hij wel aan het raadsbesluit toevoegen dat de bebouwing op het Doelenter rein moet passen in het historisch Voordat de raad het voorstel tot bebouwing door de universiteit van het Doelenterrein in behandeling nam, las burgemeester Vis een te legram voor dat afkomstig was van de heer Doove en mevrouw Bosch- Gans, twee leden van het Buurtco mité Pieters- en Academiewijk. De strekking daarvan was dat zij aan kondigden tegen het besluit van de gemeenteraad in beroep bij de Kroon te zullen gaan. karakter van de omgeving. Wethouder Waal vertelde overigens aat er aan gedacht wordt om het monument dat op het Doelenterrein staat in de plannen in te passen en een universitaire bestemming te ge ven. Hij wees het door Ham gesug gereerde Schuttersveld als alternatie ve bouwplaats af. "Afgezien van de viaag of de universiteit dit zou wil len, betekent het dat meer dan de helft van het Schuttersveld bezet zou worden en dan niet door de werk gelegenheid in de tertiaire sector, die we er willen hebben". Over de be stemming van de huidige universi taire gebouwen in de binnenstad wordt door de gemeente met de uni versiteit overleg gepleegd, aldus Waal. De sohool, waarvan de leerlin gen voor driekwart uit de Leidse regio afkomstig zijn, hoopt in elk geval de nieuwbouw halver wege het cursusjaar 1977-'78 te kunnen bertekken. Het nieuwe pand dat f 3 a 4 miljoen kost en door Vink en Veenman uit Noor den gebouwd wordt zou daarna nog kunnen worden vergroot maar de verwachting is dat dat voorlo pig niet nodig zail zijn. LEIDEN Onder grote be langstelling en luid gejuich heeft de rijksinspecteur van het bui tengewoon onderwijs, H. G. Ak kermans, gisterochtend de eerste paal geslagen voor de bouiv van het nieuwe complex van de chris telijke schóól voor slechthorende en moeilijk sprekende kinderen aan de Robijnstraat. Even tevo ren hadden feestelijk uitgedoste kinderen van de school een na- maak-paal in vptocht door de stad gedragen, vanaf hun gebouw aan de Vrouwenkerkhof (zie fo to.daarbij voorafgegaan door een muziekkorps van de marine. Toen de echte paal eenmaal was geslagen, werd er een daverend vuurwerk afgestoken, gevolgd door het afschieten van een pa rachute met de Nederlandse vlag eraan. Na deze officiële gebeurte nis keerden de kinderen terug naar school om daar de nodige pannekoeken te verorberen, 's Middags ivas er op het school plein een groot sport- en spelfes- tijn en 's avonds een rommel markt annex fancy-fair, waar menigeen een prijsje beschik baar gesteld door de midden stand) in de wacht sleepte. LEIDEN „De viering van Koninginnedag in Leiden leeft en neemt zelfs toe- Dat bewijst het overladen feestprogramma"- Die constatering deed de voorzitter van de Vereniging Konin ginnedag mr. P. de Clerq gisteravond bij de presentatie van het programma voor de feestviering op vrijdag 30 april. De activi teiten zullen zich zoals de laatste jaren gebruikelijk is weer voor het overgrote deel afspelen in de wijken- Het deel van de evenementen is bestemd voor de jeugd. De organisatie is in handen, van wijk-, buurt- en speeltuinverenigin gen, met de vereniging Koninginne dag als overkoepelend orgaan. Naast de vertrouwde reeks van namen is er dit jaar ook weer een nieuwe wykvereniging by. Het is Pancras, die festiviteiten organiseert op en rondom de Kaasmarkt. Deze nieuwe ling heeft het ook aangedurfd weer een "oranjebal" te organiseren in de grote zaal van De Burcht. Aan dat bal dat van half negen tot twaalf uur zal duren, wordt meegewerkt door de Studenten Hoempa Band. De Stichting Zijlwijk doet dit jaar voor de tweede maal mee. Traditiegetrouw beginnen de fes tiviteiten 's ochtens om half negen met carillonmuziek van de stadhuis beiaard om negen uur gevolgd door het hijsen van de vlag op het Stad huisplein. De in vroeger Jaren ge bruikelijke aubade door scholieren van de zesde klassen is er ook dit Jaar niet bij. Volgens het Oranje bestuur werd het steeds moeilijker tot deelneming. „We hadden de keu ze om het een langzame dood te la ten sterven of om er mee te stop pen. We hebben voor dat laatste Leidse oorkonde voor koningin tijdens défilé LEIDEN Een deputatie van de Leidse studentenverenigingen "Pro Patria" en "Minerva" zullen Konin gin Juliana tijdens het traditionele bloemendefilé in Soestdljk op vrij dag 30 april, een oorkonde aan bieden. "Leiden" opent het défilé onmiddellijk na de Koninklijke Mi litaire Kapel en detachementen van de Garderegimenten Grenadiers. Jagers en Fuseliers-Prinses Irene. Daarna volgen ongeveer 52 groepen met in totaal ruim 4000 personen. gekozen", alus het bestuur van de Oranjevereniging. Leiden staat in die ontwikkeling overigens niet al leen. Vele andere gemeenten hebben de aubade al moeten schrappen in verband met de wens van de leer krachten om op Koninginnedag vrij te zijn. In plaats daarvan starten rond negen uur in diverse wijken kinder optochten. Dat gebeurt bijvoorbeeld in het Kooi- en het Morskwartier, een kwartier later in de Pancraswijk en weer een kwartier later in Burge- meesterswijk en Maredorp. Inmid dels zijn dan in Zuid West al de kin derspelen en sportdemonstraties be gonnen. Tot de bijzondere evenementen van 30 april behoren onder meer gecostumeerd damesvoetbal op het Roodenburgterrein (10.30 uur). <4» levend ganzebord aan de Van der Werfstraat (10.30 uur). de Oranje-wandeltocht en de grote Singelloop (strat 11.00 uur) optreden Bierkouwers in Bur- gemeesterswijk (20-21.30 uur). Voor een uitgebreid overzicht van* de activiteiten in de verschillende Leidse wijken verwijzen we u naar de krant van donderdag. ADVERTENTIE Keukenhqfniï opzhkkurrijkst Gezellig dagje uit? Maak erwat moois van. Bezoek de Keukenhof in Lisse. Miljoenen bollen nu in volle bloei. Een wereld van kleuren en geuren. Kom dat gebeuren snel beleven. Blijft u altijd bij. KiekdkkleurenmetKodakfilm LEIDEN Wethouder Tesse laar wil de mogelijkheid hebben om bij tussentijdse vacatures in de buurt- en clubhuizen onder de werkers eventueel met formatie plaatsen te schuiven. In de gemeenteraadsvergadering gis teravond hield Tesselaar hieraan vast. ondanks verzet van PPR-, PSP.- en CPN-zijde. Van Oosten (PPR) noemde het "onverant woord dm te schuiven met men sen. terwijl er geen beleid is". Aangenomen werd het voorstel PETERS JAAR NAAR GHANA van B en W om de middelen in het buurt- en clubhuiswerk zoda nig te herverdelen dat er een Jeugdleider wordt aangesteld in de Slaaghbuurt (Merenwijk). Dit gaat ten koste van een formatie plaats bij het Leidse Volkshuis. Verder wordt 't Vyfhovenhuis op gelegd een formatieplaats ter be schikking te stellen aan Wester kwartier (twee clubhuizen in het Haagwegkiwartier/Zuid-West) Voor verbetering van De Zeven sprong in Leiden-Noord wordt zes tigduizend gulden beschikbaar ge steld. Van Duijn <WD) en Van de Zande (PSP) verzetten zich tegen het voorstel van B en W. Laatst genoemde diende een motie in, waarin het ooilege de opdracht kreeg om dekking voor bovenge- kreeg om dekking voor bovenge noemde beduiten zodanig te vin den dat andere clubhuizen niet zouden hoeven te bezuinigen of personeel in te leveren. Alleen Hoeven (CPN) steunde deze mo tie. Op een vraag van Hoeven deel de wethouder Tesselaar mee dat niet alleen door middel van cha ritatieve acties zal worden ge tracht om Westertowartier aan een nieuw clubhuis te helpen. Het oude clubhuis in de Ten Ka- testraat is onlangs afgebrand. Tes selaar stelde de gemeenteraad een voorstel in het vooruitzicht dat ook de gemeente financieel zal bijdragen in de kosten van het nieuwe clubhuis. Met het mini sterie van CRM is overleg gaan de om subsidie van het rijk hier voor te krijgen. "Of dat zal luk ken, weet ik nog niet", zei Tesse laar. Maredorp. De raad stemde in be ginsel in met de nota ."Een fun dament voor Maredorp". Daarin wordt een aanzet gegeven tot de rehabilitatie van deze wijk, waar voor een bestemmingsplan wordt voorbereid. Op initiatief van de PvdA werd daarbij wel nadrukke lijk gesteld dat de verdere ont wikkelingen in verschillende raadscommissies moeten worden besproken. Woningonttrekking. De raad kwam nog niet toe aan behande ling van het voorstel om com pensatie van bedrijven te eisen, wanneer ze een pand aan de woonruimte onttrekken. te schuiven. LEIDEN Jit Peters (PvdA) verlaat volgende maand de Leid se gemeenteraad. Hij gaat voor een jaar naar Ghana, waar hij docent wordt aan de universiteit van Legon. Peters wordt in de PvdA-fractie opgevolgd door Ma- ne-Anne Koning, die binnen de partij al diverse functies heeft vervuld en verder o.m. lid was van de Adviesraad voor de Binnenstad. Peters is over een jaar eventueel weer beschikbaar voor een zetel in de raad- LEIDEN De gemeenteraad heeft gisteravond verder o.m. de volgende besluiten genomen Schouwburg en Cultur. Centrum. Voor de verbouwing van het voor malige Carmelitessenklooster aan de Oude Vest tot Cultureel Cen trum wordt een aanvullend kre diet verleend van 2.745.454 gulden en voor verbouwing en restaura tie van de Schouwburg een aan vullend krediet van 3.700.000. Openbaar vervoer. Voor het lokale busvervoer van de NZH worden over 1974 en 1975 aanvul lende subsidies verleend van resp. 118.117 gulden en 409.400 gulden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3