LEIDSCH DAGBLAD GROTERE WINSTEN NODIG F rans kondigde doden aan Minister mag doorgaan met middenschool Op zoek naar zwart geld 01211 mm Onverbiddelijk VS neen van tegen Rhodesie Zijlstra Inflatie nog altijd grootste probleem LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 27 APRIL 1976 OPGERICHT I MAART I860 34920 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM (SP) Bij de Ne- Zoals bekend wordt er al op twee coupures, bijvoorbeeld biljetten AMSTERDAM (SP) Bij de Ne- derlandsche Bank is sinds een paar maanden een apparaat in gebruik waarmee de centrale bank in staat is om na te gaan hoe de circulatie is van bankbil jetten. Dank zij deze apparatuur kan de bank enig inzicht verwerven over de omvang van het z.g. zivarte geld, geld dat wordt gebruikt voor transacties, waarbij belastingen en sociale premies worden ontdo ken. Zoals bekend wordt er al op twee fronten een onderzoek ingesteld naar het zwarte geld, namelijk door het ministerie van Finan ciën en door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vast staat, dat de omvang van het verschijnsel zwart geld" toeneemt, maar hoe veel kan men erg moeilijk bepa len. Een belangrijke vraag is in hoe verre voor het „zwarte circuit" gebruik wordt gemaakt van grote coupures, bijvoorbeeld biljetten van duizend gulden. Als zou blij ken dat de vraag naar „duizend jes" veel sterker toeneemt dan de vraag naar andere biljetten, zou men al een stuk wijzer zijn. De nieuwe apparatuur van De Ne- derlandsche Bank maakt het o.m. mogelijk na te gaan waar de vraag naar duizendjes" het grootst is, wanneer en waar ze te rugkomen, en of ze wel of niet lang uit de circulatie zijn geweest. 20 PAGINA'S MV1STERDAM (SP) De winsten van het bedrijfsleven jnoeten snel verbeteren. Zij zijn nu al te lang in de versuk keling. t'ele over het vorig jaar behaalde winsten moeten, gecorri geerd voor de inflatie, als verliezen worden beschouwd. Voor een werkelijke bestrijding van de hardnekkige werk loosheid is een snel herstel van de winsten een eerste ver- siste. Bit zegt dr. J. Zij-lstra, president van De Nederlandsche Bank in zijn vandaag verschenen jaarverslag. Zijlstra is het eens met het voor- pnomen bezuinigin gsprogra m m a bh de regering. Dit heeft tot doel |e rijksuitgaven en de sociale uitke- Ingen niet méér te laten stijgen dan net één procent van het nationale nkomen per jaar. Hiervoor is nodig jat er in de Jaren tot 1980 voor on- jeveer f 10 miljard wordt bezuinigd. Onvermijdelijk Deze harde ingreep is even onver mijdelijk als moeilijk. Zij is onvermij- lelijk omdat er anders door de sterk (tijgende belasting- en premiedruk (iets zou overblijven voor lonen en tinsten. Zowel de stijging van belas- ïngen en premies als die van lonen (n winsten moeten namelijk worden (eput ui't de stijging van de produk- Iviteit (stijging van de produktie per han). De stijging va* de produktivlteit gordt de komende Jaren geraamd op 1,5 procent. Reeds 2 procent hiervan Handelsgesprek Rusland-Egypte MOSKOU (APP) In Moskou zijn 0e handelsbesprekingen tussen de p.U. en Egypte hervat. Deze moeten leiden tot een overeenkomst die mor genochtend zou worden ondertekend. De Egyptische minister' van handel, Tow fik Abdel Fattah, was daarvoor tondag in Moskou aangekomen. Schraal Vrij zonnig maar schraal en op «le meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige wind uit nonrd tot noord oost. Minimumtemperaturen van 3 gra den vlak aan zee tot 0 graden in het binnenland en hier en daar nachtvorst. Maxima van 8 graden op de Wadden tot 12 graden elders. 28 APRIL Zon op: 5.16 uur, onder: 20.00 uur; maan op: 4.46 uur, onder: 19.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.49 uur en 15.07 uur; laagwater te 10.55 uur en wordt in beslag genomen door lasten verzwaring als voorzien in het rege ringsprogramma. Voor winsten en lonen blijft er dus maar 1,5 procent Meer bezuinigingen Zijlstra vindt dat de regering haar ingreep krachtig en snel moet uit voeren. De vraag of verder gaande beperkingen vereist zijn kan dan in rustiger vaarwater komen. Het is volgens hem immers niet aanne melijk dat het beslag van de collec tieve sector (overheidsuitgaven en sociale uitkeringen) op het nationaal inkomen te allen tijden moet blijven toenemen. Als het aandeel van de collectieve sector in ons gezamenlijk inkomen zou worden gestabiliseerd wordt het eenvoudiger om een evenwichtiger verdeling te maken voor lonen en whisten. Tevens zou hierdoor een we zenlijke bijdrage worden geleverd tot het overwinnen van de inflatie, die Zijlstra nog steeds als het grootste probleem, in Nederland en in de we reld, ziet. Eér. van de kwalijkste gevolgen van de slechte situatie in het bedrijfsle_ ven is dat de investeringen diep zijn weggezakt. Zijlstra verwacht dat de regering op korte termijn zal komen met extra fiscale faciliteiten om de investeringen aan te moedigen. Hij vindt het verantwoord als hiervoor tijdelijk het begrotingstekort van het rijk zou worden verhoogd. Commentaar In een eerste commentaar op het Jaarverslag van de Nederlandsche Bank vroeg een woordvoerder van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) zich vanmorgen af. of de bank-president oorzaak en gevolg van de economische moeilijkheden niet omdraait. De FNV meent dat de inflatie veeleer een symptoom is van een ongezonde economische ontwik keling en van de sociale en politieke spanningen die daarvan de gevolgen zijn. Dr. Zijlstra wijst Juist de in flatie als oorzaak zelf aan. „De analyse van de president blijft steken waar hij zou moeten beginnen. Dr. Zijlstra zegt niet waar de infla tie vandaan komt en hoe die bestre den moet worden. Er zal dieper ge graven moeten worden om de wortels van het kwaad aan de oppervlakte te brengen en dan zullen er factoren tevoorschijn komen als de ongecon troleerde investeringsactiviteit van de afgelopen vijf tot tien Jaar, die tot grote sociale spanningen heeft ge leid en die ons heeft opgescheept met een ongezonde economische structuur", aldus de FNV-woord- voerder. Fluor uit water VORRiNK HAALT BAKZEIL DEN HAAG Minister Vorrink (Milieu) heeft het wetsontwerp over de fluoridering van het drinkwater ingetrokken. Dat betekent dat in plaatsen waar nu fluor aan het water wordt toege voegd ondermeer in Rotterdam en omstreken daarmee moet worden gestopt. Na zware tegenstand in de Tweede Kamer besloot Vorrink onlangs het wetsontwerp aan te houden, om de mogelijkheden van een fluor-filter op kranen te laten onderzoeken. Ze heeft echter geen ander wetsontwerp kunnen brengen. President Da Costa Gomez heeft een hartstochtelijk be roep gedaan op de Portugese partijen om te voorkomen, dat een bittere partijstrijd tot een burgeroorlog zal leiden. Maar de formatie zal na de verkiezingen van zondag erg moeilijk zijn. PAGINA 9 Opnamen begonnen voor ,,Een brug te ver". PAGINA 5 Happel hoopt, dat de Belgen geen morele tik hebben ge had. Met het oog op de eup- finales. PAGINA 9 Verdacht van bijna 260 do delijke injecties. PAGINA 13 Gretsjko was de laatste hoge militair in de Russische par tijtop. PAGINA 15 Priris Claus maakte deze foto verjaardag viert. uanaaag zijn negende Senaat verwerpt VVD-motie Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs p Ik word abonnee per 12 mei 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. O Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer. 214, Leiden, DEN HAAG (SP) Minister Van Kemenade (onderwijs) heeft aan het langste eind getrokken: voor invoe ring van de "middenschool" is geen wijziging van de grondwet nodig. Een voorstel van de WD om de mi nister de voet dwars te zetten haalde vanmorgen in de Eerste Kamer geen meerderheid. Met veertig stemmen voor en 31 stemmen tegen verwierp de Senaat de "anti-middenschoolmo- Paus benoemt 21 nieuwe kardinalen VATICAANSTAD (ANP) Paus Paulus VI heeft 21 nieuwe kardina len benoemd. Tijdens een consistorie op 24 mei zullen 19 van hen tot hun nieuwe waardigheid worden ver heven. De andere twee zijn „in pec- tore 'benoemd', hetgeen betekent, dat hun namen niet bekend worden ge maakt. In het verleden werden namen van leuwe kardinalen door middel van benoeming-in-pectore geheim gehou den, omdat zjj in communistische lan den woonden. Het consistorie wordt het vijfde sinds Paulus VI dertien Jaar geleden tot paus werd gekozen. Het college van kardinalen was m 145 in 1973 door sterfgevallen teruggelopen tot 117. Van deze 117 zijn er 99 nog geen tachtig Jaar oud derhalve voor een conclave ver kiesbaar als nieuwe paus. Van de nieuwe kardinalen zijn er vier uit Vaticaanstad en vier uit overig Europa (Hongarije, Engeland, Oostenrijk en Portugal). Met de nieuwe benoemingen is de Italiaanse invloed binnen het college wat afge nomen, hoewel de Italiaanse kardi nalen nog wel de meerderheid vor men. tie" van het VVD-Kamerlid mevrouw Van Someren. Dit betekent dat de proefnemingen met de middenschool - een nieuw schooltype dat alle vormen van voortgezet onderwijs moet gaan om vatten - gewoon doorgaan. De kant van minister Van Kemena de kozen PvdA, PPR, D'66 en CPN. De christen-democraten waren ver deeld: de AR stemde tegen de motie, de CHU en de meeste KVP'ers voor. De tegenstemmende KVP-senatoren waren Steenkamp, Vergeer en Let- schert. De VVD haalde vanmorgen wel een een ander succesje. Het plan van minister Van Kemenade om de tien procent-toelage voor leraren bij het avondonderwijs af te schaffen, leed in de Eerste Kamer schipbreuk .Het WD-voorstel waarin geëist werd dat de toelage gehandhaafd bleef, werd aangenomen met 47 tegen 24 stem men. MAXIMUM PRIJS VAN AARDAPPEL WANKELT DEN HAAG (SP) De maxi mumprijs voor aardappelen dreigt te zullen worden ver hoogd. Dit is een gevolg van de scherpe stijging van de groot- handelsprijzen de laatste da gen. Vorige week al besloot het mi nisterie van economische zaken de maximumprijs, die drie we ken op f 1,05 had gestaan, te verhogen tot f 1,20 per kilo ver pakte aardappelen. Inmiddels zijn de groothandels- prijzen gisteren vooral als ge volg van de aanhoudende vraag uit het buitenland, gestegen tot circa f 1,40 per kilo. Op het ogenblik geeft de rege ring een subsidie van 30 cent per kilo aardappelen, om de maximumprijs voor de consu ment op f 1,20 te kunnen hou den. Vanmiddag zou het ministerie van economisch© zaken tijdens de wekelijkse bespreking met het produktschap voor aardap pelen de mogelijkheid in over weging nemen om in plaats van de maximumprijs los te laten, de subsidie te verhogen. LOESAKA (Reuter) De Ver enigde Staten "verzetten zich on verbiddelijk'' tegen het blanke min derheidsregime in Rhodesië tot in dat land een 2roart meerderheidsbe wind is totstandgebracht. Dit zei Henry Kissinger vanmiddag tijdens een lunch met president Kenneth Kaoenda van Zambia. Amerika steunt naar zijn zeggen op de krach tigste wijze het Britse voorstel voor onderhandelingen die binnen twee jaar moeten leiden tot een zwart meerderheidsbewind. Kissinger sprak zich ook uit voor een striktere toepassing door Amerika van de VN-sancties tegen het regi me van Ian Smith en voor het uit oefenen van druk op andere landen die de boycot van Rhodesië op uit gebreide schaal schenden, waarmee hij doelde op Frankrijk en Japan. De toespraak van de bewindsman leek op een Amerikaanse verklaring van psy chologische, economische en diploma tieke oorlogvoering tegen Rhodesië. Het is veruit de krachtigste stelling- name die de Verenigde Staten tegen de regering van Smith hebben inge nomen. Een vooraanstaande Amerikaanse functionaris in het gezelschap van Kissinger zei dat Amerika hoopt dat de toespraak van de bewindsman een belangrijke psychologische uit werking zal hebben op de 270.000 blanken van Rhodesië. De rede van Kissinger is gedeeltelijk gericht tot de gematigde blanken in Rhodesïë, met name de zinsnede: "Wij geven uit drukking aan onze overtuiging dat blanken zowel als zwarten aanspraak maken op een veilige toekomst en burgerrechten in 'n Zimbabwe (Rho desië) dat raciale gerechtigheid heeft bereikt". De Amerikaanse bewindsman uitte slechts één directe waarschuwing aan het adres van de Sowjet-Unie. „De Verenigde Staten streven niet naar de vorming van een pro-Ame rikaans blok in confrontatie met een blok dat een andere mogendheid steunt. Maar ook geen ander land moet over heersingsaspiraties of een blokpoü- tiek volgen. Een poging van het ene land zal onvermijdelijk een reactie uitlokken van het andere land." ff eer incident bij IJsland LONDEN (DPA) In de kabeljauw- oorlog tussen Engeland en IJsland is het weer tot een incident gekomen. Het Britse ministerie van Defensie maakte bekend dat vannacht het (1.182 ton) in aanvaring is gekomen met de IJslandse kanonneerboot Ae- gir, nadat deze een treiler in moei lijkheden had gebracht. Ondanks be schadiging heeft de Aegir zijn aan val anderhalf uur lang voortgezet. De Euroman is een van de schepen dit een verdedigingsring hebben ge legd rond de 40 Britse vissersschepen in de 200-mijlszone bij IJsland. De ze schepen ~ijn door het ministerie van Landbouw gehuurd. De schade aan de Euroman is gering. MAASTRICHT (SP) De 31-Ja- rige hoofd verpleger H. P. M. van Diik is in de Lückerheide-kliniek de eerste geweest die vond dat zijn collega Frans H. vreemde dingen deed. Het begon hem op te vallen dat H. wel erg vaak insuline kwam halen. Waarvoor het nodig was werd er niet bij verteld. "Daarover viel niet te discussië ren. Hij liep gewoon weg. Ik ben wel eens gaan zoeken waar de insu line bleef. Ik keek in de ijskast, waar het normaal wordt bewaard en zelfs in de afvalemmers. Je vond nooit iets terug", vertelde de heer Van Dijk vanmorgen tijdens de tweede zittingsdag van het pro ces in Maastricht. Frans H. blijkt vaak de doden te hebben aangekondigd. Zijn collega: "Hij zei dan dat vandaag die dood zou gaan en overmorgen die of dat er vandaag twee zouden sterven". "Begin juni 1975 ben ik naar mijn chef gegaan en heb gezegd, dat hij de "Nachtegaal", de afdeling van Frans H.t eens in de gaten moest houden. Ik vond het vreemd dat er zoveel mensen zo snel stier ven. Ik had vermoedens, maar ik ken het natuurlijk niet met zeker heid zeggen. Ik werd min of meer weggestuurd. Het kon niet zo zijn. Ik heb er toen enige tijd niet over durven spreken". "Half Juni word ik op een vrij dagavond laat door het subhoofd van de afdeling opgebeld. Huilend vertelde hij dat H. waarschijnlijk patiënten spoot, dat er geld van de overledenen verdween en dat H. tel kens nieuwe kleren kocht". De directie wordt op de hoogte gesteld maar opnieuw blijft het verder stil. Totdat weder om wordt gesignaleerd dat H. waar schijnlijk in de fout gaat. Dan pas komt het onderzoek op gang. Van Dijk omschrijft Frans als *n goede, maar erg dominerende man die volgens de andere verple gers een goede naam had bij di rectie en bestuur. 'Trans H. zette zich met hart en ziel voor zijn pa tiënten in. Hij deed alles voor ze". (Zie verder pag. 7).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1