Portugal voor moeilijke formatie NAAST HET NIEUWS Leerzaam gesprek Tanzania J CIA GEBRUIKT DE UNIVERSITEITEN Ford vraagt meer geld van Congres voor kernwapens N Over vijfentwintig jaar, zal ik jou nog steeds... DINSDAG 27 APRIL 1976 PAGINA 13 WASHINGTON (Reuter/ÜPI) De Amerikaanse centrale inlichtingen dienst (CIA) maakt bij zijn spio- nagewerkzaamlheden nog steeds ge bruik van honderden „academici", waaronder wordt verstaan admini stratief personeel, lectoren, hoogle raren en studenten van ruim 100 vooraanstaande universiteiten in het land;. Dit staat in de eerste sectie van het rapport over de inlichtingendien sten dat gisteravond door de se naatscommissie Frank Church werd vrijgegeven. Het rapport, de conclusie van een onderzoek dat ruim een Jaar geleden op gang kwam, zegt voorts dat de CIA in het verleden bij zijn binnen- en buitenlandse operaties gebruik heeft gemaakt van academische klingen. Journalisten en religieuze organisaties. De gisteravond vrijgegeven sectie van het rapport telt 650 bladzijden, waarin wordt ingegaan op enkele van de meest omstreden operaties die zijn uitgevoerd door de CIA en andere afdelingen van het om vangrijke en veelkoppige Ameri kaanse spionage-netwerk. ..Heimelijke acties hebben de afgelo pen 28 jaar een instrument ge vormd van de buitenlandse politiek der Verenigde Staten. Duizenden heimelijke operaties zijn uitge voerd". aldus het rapport. Bij hun werk, zo wordt gezegd, gebruiken de Amerikaanse inlichtingendien sten „honderdduizenden personen en bedragen van miljarden dollar". Specifieke bedragen van dit giganti sche budget worden niet gegeven. Enkele uren voor puiblikatie be sloot de senaatscommissie met zes tegen vijf stemmen het juiste be drag voorlopig geheim te houden, tot de voltallige Senaat heeft be slist of het al dan niet moet wor den gepubliceerd. Daarmee reageer de de commissie positief op een pleidooi van CIA-directeur George Bush die had betoogid dat de natio nale veiligheid, meer speciaal het werk van zijn dienst, door publi- katie in gevaar zou komen. Commissievoorzitter Frank Church, thans meedingend naar de Demo cratische kandidatuur voor het pre sidentschap, heeft eens gedurende de 15 maanden dat het onderzoek duurde over de CIA gesproken als een „op hol geslagen olifant". In de eerste sectie van het rapport wordt echter gezegd dat de CIA niet „uit het roer gelopen is". De commissie doet 87 belangrijke aan bevelingen die beogen de CIA-top beter verantwoordelijk te kunnen stellen voor handel en wandel van de dienst en de sdheve schaatsen uit het verleden in de toekomst te voorkomen door een betere con trole door het Congres. De thans vrijgegeven sectie heeft al leen betrekking op de buitenlandse activiteiten van de CIA. Het twee de deel, over de binnenlandse spio- nagewerkzaamheden. verschijnt morgen. Wat de CIA betreft gaat het hier om illegale operaties, want de dienst mag volgens zijn statuten alleen in het buitenland werken. Sectie drie en vier, over inlichtingenactiviteiten in samen hang met de moord op president Kennedy en de pogingen om neger leider Martin Luther King in dis- crediet te brengen, worden in de loop van mei openbaar. De concrete aanbevelingen die de commissie in haar rapport doet zijn onaanvaardbaar geweest voor twee Republikeinse leden. De senatoren John Tower en Barry Goldwater weigerden het rapport te tekenen. Volgens Tower, die uit protest de vergadering van gisteren al niet bijwoonde, „overschrijden de aan bevelingen niet alileen het aantal gedocumenteerde misstanden maar vormen zij ook een overtrok ken reactie daarop". Tower is van mening dat deze aanbevelingen, als ze worden overgenomen in de vorm van wetten, „de veiligheid van Amerika in gevaar kunnen bren gen". LISSABON Reuter/AFP/DPA) De stembus-uitslag van de parlementsverkiezingen van zondag heeft Portugal voor een uiterst moeilijke regeringsformatie geplaatst. Geen van de partijen kreeg de absolute meerderheid. De socialistische partij van Mario burgeroorlog dreigt, is de PSP be- Soares is met 35 procent van d^, reid zitting te nemen dn een "rege- stemmen veruit de grootste partij, ring van nationale redding", aldus gevolgd door de centrumpartij PPD Soares. met bijna 24 procent, terwijl de communisten en de reöhtsgeoriën- Onvoldoende teerde oentrumdem^raten (CDS) ppD CDg onvoldoende ongeveer gel* op de derde plaató stemmen bejhaajld m samen K1 cen_ ïtfL trumrechftse regering te vormen, po- Leunend uit hun auto zwaaien aanhangers van de Portugese socialistische partij met grote vlaggen ten téken van de verkiezingsoverwinning. Hoe wél de socialisten 11 pet. méér stemmen verkregen dan de op de tweede plaats liggende volksdemocratenis hun aandeel van ruim één-derde van het totaal aantal stemmen hij de huidige politieke verhoudingen in Portugal waarschijnlijk te weinig om een vlotte jormatie te kunnen verwachten. PLASVERBOD Nu de toeristenstroom weer nadert, heeft de directie van het Postiljon Motel in Arn hem, wijs geworden door er varingen in het verledeneen plas-verbodsbord neergezet om de mensen ervan te weerhou den de net opkomende bloem bollen al te nat te maken. MERKWAARDIG Amerika dat zich beschouwt als de kampioen van de vrijheid voor het individu, kent nog steeds enkele merkwaardige beper kingen ten aanzien van deze persoonlijke vrijheid. Zo bestaat er in Zuid-Dakota een wet die iedere vrouw van 80 jaar verbiedt op straat een jonge getrouwde man aan te spreken. In de staat Wyoming mag men in de eerste vier maanden van het jaar geen foto maken van een konijn, zonder dat men daar voor een officiële vergunning heeft. Op Hawaii staat een hoge boete op het dragen van geldstukken als oorhanger. In de staten Californië, Idaho, Noord-Dakota en Oklahoma is het by de wet verboden op begraafplaatsen op vogels te jagen. Voor mannen die de stad Phoenix in de staat Arizona willen bezoeken, is het dragen van een broek verplicht. In Ken tucky is het in stryd met de wet om met de grootmoeder van zijn echtgenote te trouwen. F-l-E-T-S De Deense rijwielhandelaar Agner Vestergaard uit Koege heeft een fiets geconstrueerd van tweeëntwintig meter lengte en be stemd voor vierendertig personen. „Ik heb er altyd van gedroomd 't een of andere wereldrecord te vestigen en ik geloof dat ik het nu met myn reuzerywiel kan verwezenlijken", zei Vestergaard. Aan de fiets zitten twee autobanden en hy weegt anderhalve ton. RECHT De mannen van het Zwitserse kanton Appenzell zyn niet te vermurwen en hebben voor de tweede keer in vier jaar hun vrouwvolk het stemrecht en de verkiesbaarheid tot een openbaar ambt in hun provincie onthouden. De Appenzeller mannen verwierpen met 4 tegen 1 een voorstel van het verbond van onafhankelljken, vrouwen in kantonale zaken een vinger in de pap te geven. Landelijk kunnen de vTouwen van Appenzell zich wel laten gelden, want dit burgerrecht werd hun in 1971, samen met alle andere Zwitserse vrouwen, toegekend. 15 en 14 procent van de stemmen. Geen coalitie De socialisten zouden litieke waarnemers in Lissabon spe culeren op de mogelijkheid van een sooialistisohe minderheidsregering, met parlementaire steun van de de communisten, of met de PPD. Maar tijdens de verkiezingscampagne heeft partijleider Mario Soaxes her haaldelijk met klem betoogd dat zijn partij alleen zal regeren, of in de oppositie zal gaan. Bondgenootschappen met de com munisten, of met rechts, waartoe hij ook de PPD rekent, sloot hij uit. ten zitting hebben is door PPD-leider Zondagnacht nog herhaalde hij dat Francisco Sa Carneiro meermalen standpunt. Alleen in een uitzonderlij- met kracht van de hand gewezen, ke noodtoestand, die ontstaat als een - Zetel geen regering zullen steunen als ze geen zeggenschap hebben in de op stelling van het regeringsprogram. De PPD is alleen bereid tot steun aan een regering waarin een deel van de ministeries aan PPD-vertegen woordigers toevalt. Deelneming aan een regering waarin ook communis- ADVERTENTIE Assad effent weg voor verkiezingen in Libanon BEIROET (UPI/AFP) Kamel Assad, voorzitter van het Libanese parlement, is gisteren naar Damascus gevlogen om daar de weg te effenen voor de verkiezing van een nieuwe president van Libanon door het Li banese parlement. De twee politici die de meeste kans maken de opvolger van de huidige president SoeQeiman Franjieh te wor den, zijn Raymond Edde en Elias Sar- kis. Edde wordt gesteund door het linkse bondgenootschap onder leiding van de topman van de socialisten, Kamel DJoemblatt en zou ook kun nen rekenen op de sympathie van de progressieve Maarnieten. Sarkis, die gouverneur is van de centrale bank van Libanon, heeft de steun van Sy rië en de conservatieve groeperingen. Volgens een semi-officiële uitslag ziet de zetelverdeling in het 263 ze tels tellende parlement er als volgt uit: Socialisten (PSP)106 zetels, PPD 71 zetels, CDS 41 zetels, Communis ten (FCP): 40 zetels en Democrati sche volksunie (UDP) en een maoïs tisch georiënteerde uiterst linkse groep: één zetel. WASHINGTON (Reuter) - President Gerald Ford heeft gisteren aan het Congres gevraagd om geld voor de produktie ran meer atoomraketten "vanwege de trage vooruitgang in de onderhandelingen met de Sowjet- Unie over beperking van de strate gische bewapening". Het bedrag dat Ford in ziijn bood schap aacn het Congres noemt is <322.400.000 dollar, voor verhoogde produktie van raketten van het type Minuteman en vervolmaakte atoom koppen. Het zogeheten SALT-overleg met de SowJ et-Unie is in het slop geraakt over de vraag of de nieuwste Sow- Ijetrussische geveohtsbamnienwerper ADVERTENTIE Interessant werk in een klein team Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst voor mannen tot 45 jaar. Zoekt u een goedbetaalde baan met doorgroeimogelijkheden en uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 94000 of schrijf (zonder postzegel) naar Hoogovens. Antwoordnummer 94000, Umuiden. mm v HOOGOVENS UMUIDEN en de Amerikaanse Cruise-raket op genomen moeten worden In het pak ket atoomaanvalswapeais waarvan het aantal beperkt moet worden. Vanwege deze traagheid wil Ford gemiddeld vijf Minuteman-lll-rafcet- ten per maand extra, tot een totaal van 60 in fiscaal 1977. De Verenigde Staten beschikken momenteel over ongeveer duizend vuurklare Mmuteman-rakelJten, waaronder 550 van het 111- type. Fords verzoek aan het Congres is gedaan aan de vooravond van zijn vertrek naar Texas, waar hij en zijn partijgenoot Ronald Reagan zaterdag een voorverkiezing uitvechten die van eminent belang is. De president heeft MJ herhaling een verwijt van Reagan gepareerd als zou hij de Sowjet-Unie Amerika van de eerste plaats wat militaire macht betreft hebben laten verdrin gen. BETREKKINGEN Taiwan en Zuid-Afrika hebben besloten hun di plomatieke betrekkingen'uit te brei den tot het niveau van ambassa deurs. Tot nu toe hadden de twee landen alleen consultaire vertegen woordigers. Dit betekent voor Tai wan de eerste diplomatieke uitbrei ding sinds tijden. Nadat het de Ver enigde Naties moest verlaten om plaats te maken voor Rood-China heeft een groot aantal landen de di plomatieke betrekkingen met Tai wan verbroken en met China aan geknoopt. Beminnen, zegt het bekende lied. En stel dat het lied gelijk heeft, dan zal dat zeker nog bij aardgaswarmte gebeuren. Hoe langer wij elkaar bij aardgaswarmte kunnen beminnen, des te beter, want aard gas is een energie met veel goede eigen schappen. Het is 'lief' voor het milieu (schone verbranding), er zijn geen opslag problemen en het zit dicht bij huis. Redenen genoeg om zo lang mogelijk met de voor raad te doen. Dus nü al besparen op aard gas. Hoe? Een voorbeeld: niet onnodig kamers ver warmen die nauwelijks in gebruik zijn. Hebt u in zo'n vertrek een radiator, draai deze dan dicht, als het tenmiste niet hard vriest. Een gevelkachel kan op z'n laagste stand worden gezet. Als we allemaal wat bewuster gaan stoken, zitten we er nog vele jaren warmpjes bij. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken.de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie correspondentieadres. postbus 19. Groningen verstandig met energie Ontmoeting Kissinger-Nyerere DAR-ES-SALAAM (UPI Reuter DPA) De Amerikaanse minister van Buitelandse Zaken, Kissin ger, heeft gisteren zijn tweedaag se bezoek aan Tanzania afgesloten na, zoals hij het aanduidde, een bijzonder 'leerzaam' gesprek met president Julius Nyerere. Vanuit Tanziania is Kissinger door gevlogen naar Zambia, het derde van de zeven landen die hij in het kader van zyn Afrikaanse rondreis aandoet. Na afloop van een langdurig ge sprek met de Amerikaanse bewinds man, verklaarde Nyerere de indruk te hebben overgehouden dat de Verenigde Staten niet tussenbeide zullen komen bij pogingen in Rho- NEW ORLEANS George Wallace, Democratisch kandidaat desië gewapenderhand een zwart voor de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten, krijgt meerderheidsregiem te vestigen. een welkomst-kus van ,jMiss Louisiana" Lorrie Metzier in New Nyerere is een van de Afrikaanse Orleans, waar hij stemmen aan het winnen is. staatshoofden, die gezien de kop pigheid van het blanke regiem Ian Smith, alle hoop op een vreedza me regeling in Rhodesië hebben laten varen. Het Tanzaniaanse staatshoofd heeft Kissinger zonder omwegen duidelijk gemaakt dat er volgens hem geen andere mogelijk heid is dan een gewapend conflict. Kissinger is ondermeer in Afrika om te bepleiten dat de Rhodesische na tionalisten nogmaals proberen om Smith aan de conferentietafel tot concessies te bewegen. In Zambia zal hij behalve met president Ken neth Kaoenda ook een onderhoud hebben met Joshua Nkomo, leider van de gematigde vleugel van de Rhodesische Afrikaanse Nationale Raad <ANC). Deze gematigde vleugel heeft lang durig maar vruchteloos geprobeerd iets met overleg te bereiken, maar is na het stukopen van het Jong ste gesprek met Smith eveneens tot de overtuiging gekomen dat een oorlog onvermijdelijk is. De radicale vleugel van de ANC, on der leiding van bisschop Abel Moe- zoerewa buiten de landsgrenzen opererend, verhevigt momenteel de guerrilla-acties in Rhodesië en Moezoerewa heeft onlangs gezegd desnoods een beroep te zullen doen op de thans in Angola verblijven de Cubaanse militairen. Kissingers pogingen tot een nieuw gesprek tussen blank en zwart in Rhodesië te komen, zijn ingegeven door zijn angst voor een tweede Angola met mogelijk nieuwe ter reinwinst voor de Sowjet-Unie en Cuba. Volgens diplomatieke waarnemers in Moskou zal de Sowjet-Unie zich beperken tot voortzetting van haar stap-voor-stap-acties op het hele Afrikaanse continent. Gezien de huidige situatie lijkt het hun wei nig waarschijnlijk dat de Sowjet- Unie tussenbeide zal komen, bij voorbeeld in Rhodesië, tenzij ze daartoe een dringend verzoek ont vangt van een "representatieve" bevri j dingsbeweging. Op het moment dat Kissinger een rondreis door Afrika maakt heeft het Kremlin zich slechts beperkt tot het eisen van de "liquidatie van het racistisch regime" in Sa lisbury, zonder te verduidelijken met welke middelen. Deze officiële stellingname tegen het Rhodesië van Ian Smith, gepubliceerd door de Prawda. past in het geschied kundig kader, zo benadrukt men. Ze gaat op dit moment ook niet verder dan de veroordeling met woorden van de republiek Zuid- Afrika.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13