Geen militaire hulp VS aan guerrilla in Afrika Beslissing aan parlement Ook in VS gezondheidszorg steeds duurder Franjieh zou nu het veld ruimen Mercury, Kissinger in Nairobi: Prinses de betrouwbare KRITIEK VS OP LEK ZAAK LOCKHEED Anne naar huis Italiaanse verkiezingen weer op langere baan 26 APRIL 1976 WASHINGTON (AP) Een door president Ford aangewezen groep Beskundigen heeft bekendge maakt dat de stijgende kosten van Je gezondheidszorg in de VS "een Nationaal economisch probleem" nan het worden zijn. Het gemiddel de gezin in het land betaalt thans 10 percent van zijn inkomen aan jiedische verzorging. Een verblijf in een ziekenhuis kostte in 1975 gmiddeld 1.107 dol lar per persoon en aan de stijging in die sector schijnt maar geen eind te komen. De kosten van het wegnemen van een ontstoken blindedarm wa ren van 1964 tot en met 1972 geste gen met 80 percent, aldus het rap port van de "raad voor stabiliteit van lonen en prijzen". In datzelfde tijdvak waren de kosten verbonden aan het herstel van een hartaanval 126 percent ge stegen. De behandeling wegens borstkanker was 64 percent duur der geworden en de kraamkosten ln een ziekenhuis 53 percent^ Volgens de raad waren er aanwij zingen, alhoewel geen bewijzen voor, dat de gezondheidszorg met 't duurder worden er niet op was vooruitgegaan. De "gezondheidsindustrie" was niet te vergelijken met wat voor andere ook, aldus het rapport, om dat daar niet of nauwelijks werd gelet op economisch zaken of het besparen van kosten. De regering betaalde 42 percent der kosten en het merendeel der patiënten de rest, als regel via de verzekering. Omdat de artsen be paalden wat er met iemand aan de hand was en wat er met hem moest gebeuren was de "consument", in dit geval de patiënt, "vaak niet meer dan een passieve deelnemer in het hele verloop". t - Kissinger wacht in Tanzania wel licht het zwaarste deel van zijn Afri kaanse reis. De regering in Dar es Salaam is fel tegen de Amerikaanse politiek met betrekking van Zuid- Af rika en waarnemers verwachten een krachtige discussie tussen Kis singer en president Nyerere. NAIROBI (Reuter) ,,De Verenigde Staten zijn niet van plan in enige vorm militaire hulp te geven aan de nationalis tische bewegingen in Afrika". Dit heeft minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger gisteren gezegd op een persconferentie in de Keniase hoofd stad Nairobi voor hij naar Tanzania vertrok, zijn tweede halte plaats op zijn Afrikaanse reis langs zeven landen in twee we ken. Kissinger herhaalde dat Amerika voorstander is van meerder heidsregeringenWashington zal zijn politieke en economische invloed aanwenden om dat doel tot stand te brengen. De Amerikaanse minister maakte duidelijk dat elke vorm van hulp aan tie Afrikaanse landen zal worden ge kanaliseerd via Afrikaanse landen en niet direct aan de bevrydingsl^we- gingen. Kissinger zei begrepen te hebben flat de Afrikaanse landen het vraag stuk van de evolutie van zuidelijk Afrika als een Afrikaans vraagstuk willen behandelen. „Wij geloven dat (iet door Afrikaanse landen moet worden behandeld tezamen met on verschillig welke bewegingen zij wen sen te steunen". I Kissinger zei met zijn gastheer pre sident Jomo Kenyatta besproken te hebben hoe de Verenigde Staten zou den kunnen bijdragen aan vooruit gang en vrede in het gebied. Ook was gesproken over Amerikaanse militaire hulp aan Kenia. Te laat Kissinger was een uur te laat in Nairobi aangekomen omdat zijn eer- flere besprekingen met de Engelse minister van buitenlandse zaken An thony Crosland op een luchtmacht basis in Engeland nogal waren uit gelopen. Crossland bevesftigde overigens dat de Engelse regering niet van plan is enigerlei maatregel inzake Rhodesië te nemen tot „er zich een teken voordoet dat de blanke Rhodesiërs bereid zijn op korte termijn de weg van meerderheidsbestuur op te gaan" ln de Engelse kolonie die zich in 1965 eenzijdig onafhankelijk ver klaarde. DUISBURG Het peil van de Rijn bereikt op het ogenblik een laagte-record door de ongewoon droge winter, die ook minder dan normaal sneeuw bracht in de brongebieden. Deze foto toont een van de binnenhavens van de grootste binnenlandse Rijnhaven Duisburg, gedegradeerd tot een vrijioel drooggevallen poeltje. Wijziging Bij aankomst in Dar es Salaam haastte een hoge functionaris uit Kissingers gezelschap zich de verkla ring van de minister over militaire hulp aan zwarte bevrijdingsbewegin gen in met name Rhodesië te wij zigen. De functionaris zei dat hoewel Washington op het ogenblik geen mogelijkheid zag om wapens te ver strekken aan de Rhodesische bevrij dingsbewegingen, Amerika dat nog eens opnieuw zou bezien als zich zou herhalen wat in Angola is gebeurd. In Angola kreeg de volksbeweging voor de bevrijding van Angola uit gebreide steun van de Sowjet-Unie en Fidel Castro zond Cubaanse mili tairen. BEIROET (AP) De christelijke president van Libanon Soeleiman Franjieh heeft onder druk van mo hammedanen en zyn eigen volgelin gen er in toegestemd af te treden cn er worden nu voorbereidingen getroffen om het parlement bijeen te roepen en een nieuwe president te kiezen, zo is van officiële zijde in Beiroet Een radiostation dat Franjieh steunt, meldde dat hij het amende ment op de grondwet heeft getekend waardoor de verkiezing van zijn op volger onmiddellijk mogelijk is ge worden. Radio Beiroet, dat door zijn tegenstanders wordt beheerst, meld de later dat hij inderdaad de grond wetswijziging heeft getekend en er een kopie van naar het parlement heeft gezonden. De president is een symbool ge worden van het christelijk verzet tegen de eisen van de moslims die een groter aandeel willen in de poli tieke en economische macht in Li banon, door christenen beheerst sinds de stichting van de staat na de Twee de Wereldoorlog. Een zegsman van de parlements- het vliegveld nog n korstondige slui- MOOISTE MAN Amerika heeft Jeff Jenkins gekozen tot „mooiste man" van de Verenigde Staten in hun twee eeuwen van bestaan. De student Jenkins heeft de maten 106—7989 cm, waarmee hij 28 rivalen in het zand deed bijten, onder wie een agent van politie en een bouwvakker. Gekroond met een (onechte) gouden kroon en voorzien van een scepter in de vorm van een tuiltje bloemen, heet Jeff Jenkins nu „Mr. ERA (voor Equal Rights Amendment>,\ De competitie was uitgeschreven door vrouwen, die haar hadden aangekondigd als „een studie in omgekeerde rollen". Aan de of in shorts of zwemslip gestoken kandidaten waren vragen gesteld als: „Wanneer is volgens u een man arrivé?" en „Bent u van plan een carrière op to bouwen vóór u trouwt?" De organisatrices hopen dat Illinois de 35ste Amerikaanse staat wordt die het amendement voor gelijke rechten ratificeert. Daarna zou het aan de grondwet moeten worden gehecht. ONTDEKKER POLITIE-VAL Een in Amerika gemaakt elektronisch apparaat dat weggebrui kers opmerkzaam maakt op radar-snelheidsvallen van de politie, wordt in Japan gretig gekocht, zo heeft de Japanse rijkspolitie meegedeeld. „Het komt neer op een aanmoediging om de snelheidsvoorschrif ten aan zijn laars te lappen", brieste een politiewoordvoerder. ,,We overtreden geen enkele wet", zegt de directie van de handels maatschappij in Tokio die het apparaat invoert. Het radar-waarschuwingsapparaat is een „kleine zwarte doos" die werkt op twee batterijen. Er zit een zoemer op die begint te werken wanneer de auto komt binnen een straal van 330 meter van de radar-snelheidsondekker. De „doos" is gemakkelijk aan te brengen en kost ongeveer 60 dollar, wat de Japanner bijna met plezier neertelt. SPIONAGEFOTO TE KOOP Voor vrienden die „alles" al hebben is voor de Amerikanen een nieuw, origineel geschenk verschenen: een kleurenfoto van hun woonwijk genomen door het roemruchte spionagevliegtuig U-2. Het ministerie van Binnenlandse Zaken verkoopt negatieven die door de U-2 van 30.000 meter hoogte zijn genomen voor 20 dollar. Ze zijn zo scherp dat men gemakkelijk zijn eigen straat, huis en in oprit geparkeerde auto kan onderscheiden. De NASA, het Amerikaanse lucht- en ruimtevaartbureau, heeft U-2-foto's van een honderdtal Amerikaanse steden laten maken. De U-2 vestigde in 1960 de aandacht op rich toen de Russen er een boven hun land neerschoten en zyn piloot, Gary Powers, ge vangen namen. TIENER-VOORHUWELIJK Een arts uit Philadelphia heeft in het Amerikaanse blad voor verloskunde en vrouwenziekten gepleit voor institutionalisering van geslachtsverkeer tussen Jongeren. Dr. Thaddeus Montgomery wil het instituut „voorhuwelijk" noe men en een duur van twee jaar samenleven geven als uitlaat voor tienersexual i teit. De Jongeman zou 18, het meisje 17 moeten zyn alvorens zy aan voorhuwelijk zouden kunnen aangaan. Een maand voor de sluiting zou het paar een aanvraag voor een voorhuwelijk moeten indienen en dan een onderzoek ondergaan en instructie over gebruik van voorbehoedmiddelen ontvangen. Naar Montgomery's plan zouden de partners in het voorhuwelijk hun eigen naam houden, zouden eventuele kindenen de naam krij gen van de vader en zouden zij beiden verantwoordelijk moeten zijn voor het onderhoud. Het voorhuwelijk zou na twee jaar door jongen of meisje met voorbericht van vier maanden kunnen worden ontbonden of ver anderd in een gewoon huwelijk door eenvoudige aantekening in het bevolkingsregister. ADVERTENTIE voorzitter Kamel Assaad heeft mee gedeeld dat de secretaris van Fran jieh telefonisch de ondertekening heeft bevestigd en meegedeeld dat het amendement onmiddellijk van kracht is geworden. Ook al werd er in mindere mate gevochten dan de afgelopen dagen, toch vielen alleen gisteren nog 57 do den in het gebied van de Libanese hoofdstad, terwijl er voorts 152 men sen werden gewond. Het internationale vliegveld van Beiroet is door artilleriegranaten ge troffen. Het stationsgebouw en de controletoren rijn getroffen en er zouden verscheidenen mensen zijn gewond, aldus luchtvaartfunctiona- Desondanks in bedryf. na ting. Het was de tweede aanval in een week. Op donderdagochtend werden 14 mensen gewond en een vliegtuig licht beschadigd toen er ongeveer tien granaten vielen. Het vliegveld ligt ten zuiden van de stad bij wijken waar herhaalde lijk fel gevochten wordt. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft geopperd dat geheime inlich tingen betreffende steekpennin gen van Lockheed aan Italiaanse politici, in strijd met de afspraken ter kennis van de Italiaanse pers zijn gebracht. Het ministerie zinspeelde erop dat als zich meer lekken zouden voor doen, het AmerikaansItaliaanse akkoord om bij het onderzoek in de zaak samen te werken, in gevaar gebracht zou kunnen worden. Italiaanse kranten schreven de afgelopen week dat in Amerikaanse Senaatsdocumenten stond dat in de Italiaanse Lockheed-affaire een voormalige eerste-minister een rol had gespeeld. De Italiaanse minister van Justi tie. Francesco Bonifacio, heeft rijn kabinetschef opgedragen naar Washington te gaan. om de Ameri kaanse regering te verzekeren dat Italië het akkoord over het Lock- heed-onderzoek volledig respecteert. WASHINGTON De aankomst gisteren bij het Capitool in Washington van de Jakkei 200". Deze brandende fakkel is door een groep atleten uit Limburg naar de Verenigde Staten ge bracht in het kader van de viering van het tweede eeuwfeest van de USA. Voorop met het door de burgemeester van Maas tricht ontstoken feestvuur in de hand de Maastrichtenaar Sjeng Overhof, op de achtergrond de koepel van het Capitool. ADVERTENTIE LONDEN (AP) Prinses Anne van Engeland die verleden week in .-en ziekenhuis moest worden op genomen nadat zij van het paard was gevallen tijdens een cross country, is gisteravond naar huis teruggekeerd met haar man, kapi tein Mark Philips. Haar arts zei: "Zij maakt het uitstekend en kan over een week of wat weer paardrijden". Even later werd door de voorlich ter voor de pers van haar moeder, Koningin Elizabeth, meegedeeld dat zii voorlopig thuis nog psve^be- ranentisch behandeld zal moeten VordML Als u het geen weer vindt voorSonnema Berenburg, zet u de kachel toch gewoon wat lager. ROME (AFP) De ontbinding van 't Italiaanse parlement en de daar mee gepaard gaande vervroegde verkiezingen, die al weken in de lucht hangen, zyn 't afgelopen week einde opnieuw niet dichterbij ge komen. Althans het uiteindelijke besluit daartoe. De Christendemo cratische Partij, die al wekenlang vervroegde verkiezingen poogt te voorkomen, heeft de besluitvorming nu in handen gelegd van het par lement. Dat er tenslotte toch nog een andere oplossing uit de bus zal komen wordt in Italië zeer on waarschijnlijk geacht. Het partijbestuur van de Christen- Democraten besloot zaterdag, na vruchteloze onderhandelingen met de overige politieke partyen, het Huis van Afgevaardigden en de Se naat te laten debatteren over het economisch urgentieprogram van de regering Aldo Moro. Dit zal waarschijnlijk in de tweede helft van deze week plaatsvinden. Krijgt de regering voor het urgentiepro gram en voor de omstreden abor tusproblematiek geen meerderheid, wat algemeen wordt verwacht, dan zal president Geovanni Leone het parlement ontbinden. Volgens het tot nu toe bekendge- worden schema zou Leone rond de 5de mei dit besluit kunnen nemen. Omdat vervolgens voor de techni sche voorbereiding van de verkie zingen een termijn van 45 dagen is voorgeschreven zouden de verkie zingen op zijn vroegst op 20 juni kunnen worden gehouden. De Christendemocratische partyse cretaris Benigno Zaccagnini be klemtoonde weliswaar dat met het debat in het parlement verkie zingen kunnen worden voorkomen. Maar Italiaanse commentatoren zyn eenstemmig van oordeel dat het tegendeel zal worden bereikt. Het heet dat de Christen-Demo craten slechts de verantwoordelijk heid voor de politieke en econo mische crisis willen afschuiven op het parlement, en daarmee op de andere partijen. In eerste instantie zijn dat de socialisten, die gisteren met een commentaar in hun par tyblad hebben aangekondigd dat ze de Christen-Democraten niet meer zullen steunen. Het besluit van de Christen-Demo craten werd twee dagen lang op geschoven en tenslotte, na een beraad van vele uren, eenstemmig genomen. De recstervleugel'van de partij eiste aanvankelijk het on middellijk terugtreden van de re gering Moro en de vorming van een nieuw kabinet onder leiding van Giulio Andreotti. Zaccagnini daarentegen sprak zich uit voor een topgespurek met de niet-fas- cistische partyen om, met het oog op de ernstige economische crisis, een gezamenlijke oplossing voor de moeilijke problemen te vinden. Een openlijke afspraak met de com munisten, die aan een dergelijk topgesprek zouden deelnemen, leek de rechtervleugel echter de laatste stap naar het "historisch compro mis", en dus naar deelneme van de communisten aan een coalitie regering. Zaccagnini dreigde daar op zijn funktie neer te leggen. Premier Moro tenslotte kon toen zijn eerder gedaan voorstel door drukken, de beslissing over te la ten aan het parlement. Daarmee was de eenheid van de Christen- Democraten gered, zonder dat er, volgens de Italiaanse pers van gis teren, overwinnaars of overwonne nen waren. Theoretisch is het nog mogelyk dat Moro in het parlement een ver rassende meerderheid behaalt. Dit vooruitzicht bestaat echter uitslui tend op papier. Italië, zo meent de zondagspers. staat voor de felste verkiezingsstrijd sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7