Senaat zal niet dwarsliggen in kwestie abortus Wettelijke bescherming redt Oostafrikaanse olifant niet VAN EMMERIK KAMPIOEN TAE KWON DO Tsjechen gelijk tegen Russen Raciale I Ingmar Bergman in V.S. rellen in Londen eïï Bradford l COMMISSIE- DONNER ZOEKT IN VS VERDER Ver jaarsconcert Jehudi Menuhin PAGINA 6 MAANDAG 26 APRIL 1976 -m Demonstraties voor en tegen in Amsterdam AMSTERDAM, DEN HAAG (SP) Enige duizenden vrouwen hebben zaterdagmiddag in Amstrdam gede monstreerd voor legalisering van arbortus. De betoging was georgani seerd door 't actiecomité „Wy vrou wen eisen' in samenwerking met enkele andere actiegroepen en pro- gressieve partijen. De betogende vrouwen eisten le galisering van abortus, abortus in het ziekenfondspakket en dat de be slissing over de ingreep bij de vrou wen zelf bomt te liggen. Tijdens een slotbijeenkomst op het Beursplein uitte Selma Leydesdorff van het actiecomité felle kritiek op de WD en KVP, die de abortuswet geving zouden gebruiken om stem men te winnen. 'Op deze wijze wor- Wereldrecords discuswerpen DES MOINES /SOTS JI (ANP) Dit weekeinde is zowel bij de dames als de heren het wereldrecord discus werpen verbeterd, een unicum in de atletiekhistorie. De 30-jarige Russin Faina Melnik, die al elf maal het wereldrecord discuswerpen scherper stelde, kwam dit keer in Sotsji op de Krim tot 70.50 meter, dertig centi meter dan haar vorige topprestatie. De 25_jarige Amerikaan Mac Wil- kens schreef zijn naam gisteren in Walnut voor het eerst in de record boeken met een afstand van 69.18, acht centimeter verder dan het vorige record dat op naam stond van zijn landgenoot John PowelL Het persoon lijk record van „Super Mac" stond op 66.78. Tijdens wedstrijden in Phila delphia evenaarde een viertal lopers van de universiteit van Tennessee (Pryor, Harris, Morgan. Jones) met een tijd van 1.21.5 het wereldrecord op de 4 x 200 meter. ROTTERDAM Ad van Emme rik is gisteren in de Rotterdamse Alexander-sporthal Nederlands kampioen tae kwon do nieuwe stijl geworden. Uitstekende noteringen waren er in Rotterdam voor de Leioenaars Theo Streder, Mi chel Dubbeldeman en Gé van der Berg- Zij bereikten derde plaatsen in (respectievelijk) het lichtge wicht, het half middengewicht en 't half zwaargewicht. De Leidse sport leraar Aad van der Luit behaalde de eerste plaats bij dexnomstratie- wedstrijden. Ineke Ran snel op vrije slag LONDEN (ANP) Na Enith Bri- githa beschikt Nederland op de 100 nieter vrije slag over een tweede geduchte Olympische kanshebster. Ineke Ran noteerde dit weekeinde tijdens de achtlanden-jeugdzwem- weöstrijd in Londen een tijd van 58.43 op de 100m crawl wat haar de uitverkiezing „beste individuele zwemster van de achtlanden-ontmoe- iting" opleverde. De tijd was een nieuw nationaal jeugdrecord. Dat was ook haar 2.06,84 op de 200 m vrije slag. Voor een nieuw seniorenrecord zorgde Armelies Maas op de 800m vr je slag: 9.00.06. Diane Edelijn stel de haar kandidatuur voor uitzending naar de Olympische Spelen via jeugd- recards op de 100- en 200m rug slag, resp. 1.06.12 en 2.22.1 waarmee zij aan de Olympische limieten vol deed. WK IJSHOCKEY KATOWICE (ANP) De prestige - slag tussen wereldkampioen Tsjecho- Slowakye en de Sowjet-Unie op de L-atste dag van het WK ijshockey in Katowice is geëindigd in een gelijk spel: 3-3. De Sowjet-Unie nam daar mee de Tsjechen hun eerste en enige punt af in dit toernooi, maar het had ongetwijfeld gehoopt op een dui delijker revanche voor de teleurstel lende resultaten. De Russen verspeelden in dit duel een 31 voorsprong. In de finalepoule eindigde Tsjecho- S1owakije als eerste met 19 punten, Sowjet-Unie als tweede met 13 en Zweden (dat de VS met 7-3 er on der hielden) als derde met 12 punten. In de degradatiegroep werd Finland eerste dankzij een beter doelgemid- delde. Polen en Oost-Duitsland de graderen uit de A-groep. den wij teruggedreven naar het sta dium van breinaalden en zeepsop', aldus de actievoerster. Rond het Concertgebouw in de hoogdstad werd een kledne tegende- den per dag" getuigden daar van hun atfkeer tegen het legaliseren van abortus. Ook de Eerste Kamer zal akkoord gaan met hefcv oorsteü van PvdA plaatsvinden. De beslissing in de Eerste Kamer zou dan dit Jaar moeten vallen. Dit betekent dat KVP-minister Van (Agt (Justitie) toch nog voor het blok door het voorstel wetskracht krijgt), moet hij maat aftreden"v indt Roet hof. In politiek Den Haag wordt e VVD om het abortusverbod uit de kening mee gehouden dat de abor- wet te schrappen. tus-kwestie een belangrijke rol zal Dit verwacht het PvdA-kamerlid ffaan spelen in de komende verkie- dr. H.J. Roethof, één van de initiatief zingsstrijd (voorjaar 17). nemers. "Ik maak me geen zorgen over de Eerste Kamer", zei hij za terdagmiddag voor de VARA-micro foon. De WD-fractie in de Senaat staat erg huiverig tegeover het plan van VVD en PvdA in de Tweede Kamer om abortus wettelijk mogelijk te ma ken. Op het Binnenhof wordt het daarom niet uitgesloten dat een stuk of wat WD'ers in de Eerste Kamer „nee" zal zeggen tegen het abortus compromis. Daardoor komt het voorstel aan een zijden draadje te hangen. Want zonder medewerking van de WD'ers is er geen meerderheid voor in de Eerste Kamer. Kennelijk zijn nu heel wat WD- bezwaren weggenomen door het nieu we gezamenlijke ebortusvoorstel van PvdA en WD, waaraan beide frac ties morgen hun goedkeuring nog moeten geven. Met steun van PPR, CPN, DS70, D'66 en PSP zal dit voorstel vrijwel zeker een meerder heid in de Tweede Kamer halen. Nog vóór de zomervakantie wil het PvdA-kamerlid Roethof het abortus debat in de Tweede Kamer laten Overzicht van het Beursplein standers van abortus werd gehou- in Amsterdam, waar zaterdag een den. grote demonstratie door voor- Elders in de stad hielden tegen standers van het schrappen van abortus uit het wetboek van strafrecht een tegendemonstratie. BRANDEN Bij branden op de Lüneburger heide in de Westduitse deelstaat Neder-Saksen is zondag on geveer 5.000 ha bos en heide verlo ren gegaan. Dergelijke branden bij Mdissendarf, in de omgeving van Celle, en in het district Gifhom, kon den spoedig worden bedwongen. NAVO-SATELLIET Zaterdag is een communicatiesatelliet van de NAVO boven de Stille Oceaan in een vaste baan gebracht. Hy was vorige week donderdag vanaf Cape Canave ral gelanceerd. De "NAVO 3-a" zal in de komende maand afdrijven naar zijn definitieve positie halverwege Afrika en Zuid-Amerika, waar hij wordt "vastgezet" door middel van signaalcommando's vanaf het volg- station op aarde. TROF. DAM OVERLEDEN Op 81-jarige leeftijd is de Deense No- beiprijswinnaar medicijnen prof. Henrik Dam in Kopenhagen overle den. Dam kreeg de prijs toen hij in 1943 aan de Rochester-universiteit in de V.S. werkte als mede-ontdekker van vitamine K. pr 9e d( 10 LONDEN (DPA) In twee Brit se steden hebben zich felle botsin-J gen voorgedaan. Bij demonstraties en tegendemonstraties ontstonden! gevechten tussen rechtse extremist ten. linkse tegenstanders en poli tiemensen. Het resultaat was 55ji arrestaties. 4 gewonde politieJl mensen en 2 gewonde demonstrant" ten. In beide gevallen raakten de! gemoederen verhit over de vraag of- gekleurde medemensen het rechü hebben in Groot-Brittannië te let ven en of nieuwe immigranten uiti de landen van het Gemenebest moeten worden toegelaten. In het Noordengelse Brad ford. waar ongeveer een tiende deel), van de 300.000 inwoners bestaat uit! Indiërs en Pakistanen. liepen ongeil veer 1000 leden van het rechts- extremistische "Nationale Front'fl met racistische leuzen en muziek| provocerend door wijken die voor-! nemalyk door immigranten wort den bewoond. Linkse tegendemon-i stranten, onder wie veel blanken,! poogden de demonstratie tegen te' houden, doch toen de politie inter venieerde ten gunste van de de-, monstratie (waarvoor toestemming!" was verleend) werd deze met flessen1 en stenen bekogeld. Politle-auto'sl werden omvergeworpen. Dertig j Slechte start Vollebregts HYERES (AFP/UPI) Sjoerd en Erik Vollebregt zyn de stryd om het Europees kampioenschap in de Flying Dutchman- klasse slecht begonnen. De broers, die ook in het Franse Hyeres een test voor de Spelen van Montreal moeten afleg gen, werden gisteren in de eerste wedstryd slechts 21ste. De beste Nederlanders waren Meyboom en De Vos met een achttiende plaats. Winnaar van de eerste race werd de Nieuwzeelander Jock Bilger en tweede de Britse crack Rod ney Pattisson. Basketbal Het damesbasketbal team van de Sovjet Unie heeft za terdag in Los Angeles de tweede wedstrijd tegen de Verenigde Sta ten gewonnen met 92—69. De rust stand was 4433 in het voordeel van de Russische ploeg. Rugby Italië heeft zaterdag in Parma een wedstrijd uit het rugby- toernooi om de Europese beker voor landenploegen met 13—12 gewonnen van Roemenië. Binnen een generatie kan het in Kenia en Oeganda met de olifanten gedaan zijn. Officieel zijn er wel beschermingsmaatregelen, maar de handel in ivoor is zo geweldig winstgevend dat er van de bescherming niets terecht komt. De eenvoudige waaiiieid is: in Kenia en Oeganda wordt de olifant uitgeroeid. In Kenia worden naar schatting tussen de tien en de twintigduizend olifanten per Jaar om het leven gebracht door wat officieel (gezien het bestaan van wetten waarin de olifant wordt beschermd) stropers moeten worden genoemd. Als Je nu bedenkt dat het totale aantal olifanten van Kenia in de buurt van de 120.000 ligt, dan is het begrijpelijk dat natuurbeschermers vrezen dat de Keniase olifant in een jaar of tien zal zijn uitgeroeid. Uit luchtfoto's die twee Britse natuurbeschermers in Oeganda heb ben gemaakt van -het Kubelega National Park (vroeger Murchison Falls park geheten) blijkt dat de olifantenbevolking van acht a tienduizend in 1973 teruggebracht is tot slechts 1500. In een ander zogenaamd beschermd park, Ruwen- zori National Park (vroeger naar koningin Elizabeth genoemd) is het aantal sinds 1973 teruggelopen van 3500 naar 800 nu. Dreigement Eind vorig Jaar heeft president Idi Amin van Oeganda een besluit afgekondigd dat olifantenstropers doodgeschoten zouden worden. Het drastische dreigement is niet uitgevoerd en heeft niets veranderd: zijn ongedisciplineerde troepen blij ven met hun moderne wapens olifanten en olifantsjongen schieten. De Keniase uitvoer van ivoor heeft in weinige Jaren ontwikkeling doorgemaakt. Van dikke 40.000 kilo per Jaar in de Jaren zestig bot ruim 80.000 in 1971, 150.000 in 1973 en een verbijsterende hoeveelheid van 400.000 kilo vorig Jaar. Het meeste gaat naar het Verre Oosten, vooral Peking, Hong kong en Japan. De ivoorprijs is in zes Jaar twaalf maal zo hoog geworden. Het brengt nu tweehon derd gulden per kilo op. 80 miljoen gulden per jaar voor de Keniase handelaars. De officiële uitvoercyfers van Oeganda zijn keurig bescheiden. In 1973 is er bijvoorbeeld maar 13.000 kilo ivoor uitgevoerd naar Hong kong. Vreemd genoeg staat er bij de douane in Hongkong voor dat Jaar een import van Oegandees ivoor van 115.000 kilo te boek. Dat klinkt heel wat waarschijnlijker. De Keniase ivoorexport heeft nog een bijzonder pikant kantje. De firma die een groot deel van de export in handen heeft, is de United African Corporation (Kenya) Ltd. - niet te verwarren met de gelijkna mige Unilever-dochter - en van die exportfirma is de opperdirecteur en grootste aandeelhouder Margaret Kenyata, de dochter van president Jomo Kenyat. Dat is geen nieuwtje: het is al jarenlang bekend, er zijn verschillende schan dalen om geweest, maar de Jonge mevrouw Kenyata raakt haar winstgevende zaak niet kwijt. Gifpijlen Gifpijlen De olifanten worden op velerlei manier om het leven gebracht. Een van de opmerkelijkste methoden is het schieten met vergiftige pijlen. geweldige Het duurt drie weken eer het dier sterft. Toerisme is Kenia' naamste bron van inkomsten en de toeristen komen vooral om dieren te zien. Als het stropen in de huidige omvang voortgaat, is er binnen afzienbare tijd geen olifant imeer te bekijken. Er is van verschillende kanten al op gewezen dat Kenia met de olifanten misschien ook het toerisme uitroeit, maar dat schijnt niet veel indruk te maken. In Oeganda is de slachtpartij begonnen nadat Amin in januari 1971 per staatsgreep aan de macht was gekomen. Eerst was het voornamelijk zijn leger dat stroopte, maar het is inmiddels een algemene bezigheid geworden. Het World Wildlife Fund heeft vergeefs geprobeerd om Amin en Kenyata achter de schermen onder druk te zetten. Merkwaardig genoeg krijgt Kenia nog steeds toelagen van het Werelddierenfanids. Oeganda heeft vorige maand zonder blikken of blozen om internationale bijdra gen gevraagd voor de strijd tegen de stropers. Een Britse deelnemer aan een dierenbeschermingscongres ant woordde op dit verzoek van de Oegandese afgevaardigde dat Oe ganda eerst maar eens zelf orde op zaken moest stellen voordat er geld van de Britse belastingbetaler aan gespendeerd kon worden. Olifanten zijn in Oost-Afrika niet de enige bedreigde dieren. De zebra zal misschien nog wel eerder verdwijnen, vooral omdat zijn huid zo in trek is bij toeristen, die maar niet schijnen in te zien dat hun souvernir-koperij de directe aanlei ding is tot de uitroeiing van een diersoort. (Observer-dienst)! Turnen Het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond heeft gis teren de Nederlandse damesploeg bekend gemaakt, die op 1 en 2 mei in Hamburg zal deelnemen aan het kwalificatietoernooi voor de Olym pische Spelen. De samenstelling is: Ans Smulders, Jeanette van Raven- stevn, Ans Dekker, Joke Kos, Moni que Bollenboom, Petra v. d. Brink, Gerrie van Soeren, Karin Stubbe en Carla Braam. Turnen Cor Smulders van PSV is gisteren in Uden voor de negen de keer Nederlands tturnkampioen geworden. Hij haalde 104.10 punten. Frans van Etteren werd tweede. Dick Ooykaas legde beslag op de ti tel bij de jeugdturners- Atletiek Hans van Kasteren heeft gisteren in Illertissen in West-Duits- land een honderd kilometerloop ge wonnen. De WestdUJtser Hermann Stock eindigde op de tweede plaats. Wielrennen Willem Lugtenburg heeft zaterdag in Torhout (Bel gië een amateurwielerwedstrijd over 150 kilometer gewonnen. Hij legde de afstand af in drie uur en De Zweedse filmregisseur Ing mar Bergman is gisteren in Hol lywood aangekomen voor over leg met de Italiaanse producent Dino de Laurentiis. De 58-jarige cineast, die onlangs aankondigde dat hij zijn land verliet in verband met een con flict met de fiscus, zei niet te kunnen, zeggen of hij zich in de Verenigde Staten zal vestigen. Zijn agent zei dat Bergman van daag met De Laurentiis zou gaan praten over het maken van drie films, waarvan de eerste ,Het slange-ei" zal heten. Op de foto links Ingmar Berg man met zijn vrouw Ingrid en rechts Bergmans Amerikaanse agent. werden gearresteerd. Op Trafalgar Square in Londen ver hinderden honderden politieagenten! dat 500 linkse jongelui een demon stratie van ongeveer 200 racisten, konden verstoren. Onder de demon stranten waren veel leden van de ontbonden "Nationaal socialistische I Partij". Na felle gevechten werden 25 tegendemonstranten opgepakt. Cecotto reed te onbesuisd LE MANS (ANP) Johnny Ce cotto weet zich nog steeds niet goed te beheersen op zijn motor- Het jeugdige Venezolaanse talent vergde gisteren in de Grote Prys van Parys door zijn byna onbesuisde manier •van rijden weer teveel van de motor. Hij verloor daardoor gisteren on nodig zowel de 350 als 500 cc. De uitslagen: 50 cc winnaar Herbert Rit/tberger (W.Dld) op Kreidler, zes de Theo Timmer (Ned) op Yarna- thi. 250 cc winnaar Walter Villa (Ita lië) op Harley Davidson. 350 cc winnaar Walter Villa (Ita lië) op Harley Davidson. 500 cc winnaar Barry Sheene (Sng) op Suzuki. Zijspannen winnaar Biland- Williams (Zwitserl.) op Seym BRM. De uitslag van de internationale 600 kilameterrace op het circuit van Zandvoort is: 1. Christian Leon/John Bowler (Fra/Obr) op Honda 915, 4 uur 29 minuten en 59.7 seconden gem. 127. 677 kilometer per uur. 2 Martin Shape/Chris MacGraham (GBR) op BMW 980, 3. Peter Dyrda/Wil- Xried Schneider (Wdl) op BMW 898, DEN HAAG (SP) De com- missie-Donner probeert deze weck in de Verenigde Staten nadere gegevens te achterhalen over de Lockheed-omkopings- praktijkën. Dit als aanvulling op het materiaal dat de com missie uit Amerika kreeg opge stuurd. De commissie, bestaande uit de heren Donner, Holtrop en Peschar zal mte eykele assisten ten een week in de Verenigde Staten verblijven om gesprekken te voeren met Lockheed-verte- genwoordigers en leden van de Amerikaanse onderzoekcommis sies. Dit omdat er na het onder zoeken van de Amerikaanse do cumenten veel vragen blijven over de rol van Prins Bernhard in die Lockheed-steekpennin- genaffaire. De oommissie heeft in Ame rika de volledige medewerking nodig van de betrokkenen. Op grond van de overeenkomst met het Amerikaanse ministerie van Justitie kan men niemand dwin gen tot het verstrekken van aanvullende informatie. Daar naast dient men er voor te wa ken niets uit te laten lekken over de Lockheed.documenten. Het Amerikaanse ministerie heeft Italië al gedreigd alle me dewerking te staken, omdat daar geheime informatie in de Italiaanse kranten terecht is ge komen. Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteravond in het Con certgebouw in Amsterdam een concert bijgewoond ter gelegen heid van de zestigste verjaardag van de violist Jehudi Menuhin. Na het concert werd een receptie gegeven, tijdens welke deze foto werd gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6