„Niet iedere bejaarde moet worden bereikt" Gouden NIVON met expositie in Waaggebouw Ben Sibon nieuwe projectleider Dienstencentrum Informatieavonc over politie LEIDENAAR MET AUTO TE WATER „Piste" in Leiden Muurkrant Aiitotoertocht „ZILVEREN* PATER DEMMERS E&3BSSS9 MAANDAG 26 APRIL 1976 LEIDEN ,.Het is zonder meer zo dat grote groepen bejaar den niet bereikt worden- Maar we hebben ook niet de preten tie dat iedere bejaarde bereikt móet worden- We zitten mis als we ze op een of andere manier gaan dwingen, we moeten pro beren aan te sluiten bij de behoefte". Ben Sibon is sinds twee maanden projectleider en coördinator van de Stichting Dien stencentrum Leiden. Door Tom Maas Vóór hij naar Leiden kwam had hij verschillende banen in het wel zijnswerk in Oude Pekela en Win schoten. De taak van de verschillen, de dienstencentra in de stad ziet hij vooral als een dienende: de bejaarden moeten hun plaats in de samenle ving kunnen vasthouden, en als ze behoefte aan hulp hebben kan een dienstencentrum daarbij deskundige hulp verlenen. Het coördinerend centrum met de administratie van de Stichting Dien stencentrum Leiden huist aan het Nooideindsplein. In Leiden zyn er verder vijf dienstencentra en twee hulpposten. Misschien dat dit jaar nog de hulppost in Zuid-West opge splist wordt in tweeën. In de vijf centra is niet alleen plaats voor hulpverlening, maar ook voor ont spanning en vorming van de bejaar den. In de twee hulpposten in Zuid-West en Meerburg wordt ge werkt met een nieuw beleidsplan. „De Stichting is in het begin van de jaren zestig begonnen. In die Ja ren heeft men de bejaarden teveel geïsoleerd. Nu willen we meer dat de bejaarde zijn plaats in de samenle ving blijft behouden; met het nieuwe beleidsplan willen we de bejaarde met hulp van de club- en buurthui zen in de wijk laten. Wellicht dat andersom ook de ruimte van de dienstencentra gebruikt kan worden als clubhuis. Ik dacht dat de club huizen wel positief stonden tegen over die samenwerking. Het is niet onze bedoeling om van hun schaarse middelen te profiteren. We zijn ove rigens nog maar heel in het begin wat betreft de organisatie van die verking". Volwaardig „De ontwikkeling in de maatschap pij is momenteel dat men de bejaar den wil zien als, volwaardige nuttige burgers. Door het winstprincipe in de economie is het lange tijd geweest dat de bejaarde aan de kant werd gezet als hij economisch niet meer bruikbaar was. Nu letten we meer op het welzijn. Maar we zitten mis als wij ze dwingen in dat proces; we moeten aansluiten bij de behoefte in hoeverre de bejaade terug wil naar zijn oude plaats. Wij zyn er om diensten te verlenen". „We zullen daar best wel fouten bij maken: we kunnen leren van de praktijk. Daar hebben we geschoolde mensen voor. We krijgen veel hulp van vrijwilligers, dat moet ik erbij zeggen. Het punt is dat we uit moe. ten kijken voor betutteling, we moe ten de bejaarden volwassen benade ren. Het is een ridicuul idee dat mensen uitgestoten worden uit aller lei functies, alleen maar omdat ze vijfenzestig worden". „In het nieuwe beleidsplan willen we de centra laten opgaan in de wijk. Je zou de doelstellingen van de club huizen breder kunnen maken, waar bij de bejaarde zyn eigen plaats in gaat nemen in het huis. Bejaarden kunnen dan ook in het bestuur van clubhuizen komen. In de Morswyk zitten we in één gebouw met het clubhuiswerk. We hebben daar wel een eigen ruimte. In Zuid-West heb ben we alleen maar een kantoor. Maar zo'n situatie is ook weer niet goed: je moet kunnen beschikken over ruimte. Maar het tekent wel de situatie, dat de begeleiders en vrij willigers nu de wijk ingaan voor indi viduele hulpverlening. Ui'fcst raling „Dat werk is heel anders dan vroe ger. Het krijgt langzaam bekendheid, het heeft een langzame uitstraling, via mond tot mond reclame zou Je kunnen zeggen. En één keer per jaar krijgen alle bejaarden van ons een kalendertje en foldertje. Het werk wordt ook bekend via de clubhuizen". „Mijn taak is het om de coördina tie tussen de verschillende centra en instellingen tot stand te brengen, en om de centra te begeleiden. Ik geef verder leiding aan de admini- statie en moet tegenover de overheid de belangen behartigen. Regelmatig ga ik de wijken in om met de bege leiders te praten. Ik moet de gege vens uit de wijk gebruiken. De ver schillende projecten die we nu heb ben moeten bekeken worden. Soms moet er een stedelijk antwoord ko men op wat er in de wijken gebeurt. Bijvoorbeeld door middel van nota's moet het Dienstencentrum een by_ drage leveren aan de stedelijke ont wikkeling. Het gevaar is dat ik een administrateur op stedelijk niveau word. dan ben ik de klos: ik moet contact houden met de wyken. An ders raak Je geïsoleerd en ga je door een enge optiek de problemen be kijken". Coördineren „In Leiden heb Je een ontzettende hoeveelheid aan instellingen. Het is een goede zaak dat de gemeente dat wil coördineren. Maar ik heb soms wel de indruk dat ze daarby iets te hard lopen. Je moet zorgen dat de buurten bijblijven. Wij hebben goede contacten met de gemeente. Sinds het nieuwe beleidsplan er is, zit er Ben Sibon. -projectleider en coördinator..Het gevaar is. dat ik een administrateur op stedelijk niveau worddan ben ik de klos". een gemeenteraadslid in het bestuur. Na wat strubbelingen in het verleden zijn er een aantal afspraken ge maakt. daar houden we ons aan. Maar wij zijn een zelfstandige stich ting, we lopen niet aan het handje van de gemeente". „Ik ben hartstikke blij dat de be jaardenbonden au het bestuur van de stichting zitten. Die bonden zijn er om de belangen van de bejaarden te behartigen. Ze beschikken over een eigen ruimte voor hun ontspan ning. Via die bonden kunnen we rechtstreeks contact hebben met de bejaarden, wat er in Leiden onder hen leeft. We moeten eigenlijk terug naar het begin, dat we diensten ver lenen aan de bonden. We moeten de bonden hun eigen plaats laten: on dersteunen, niet concurreren. De bonden zijn vrij groot. Ze hebben ook bovenstedelijke contacten en zijn vrij actief. Ze zijn eigenlijk een beetje miskend, ze moeten meer om hun mening gevraagd worden. Misschien zouden ze ook zelf strijdvaardiger moeten zijn". Winkels op 30 april tot één uur open LEIDEN Het Leids City Centrum, waarin verenigd zijn de middenstand en het groot winkelbedrijf. heeft de leden het volgende advies gegeven inzake de openingstijden op Koningin nedag (vrijdag 30 april): de win kels zullen geopend zijn van 9.00 tot 13.00 uur. LEIDEN In „De Zeven sprong" aan de Bernhardstraat wordt morgenavond een infor matieavond gewyd aan politie en justitie. Vertoond zal worden de film „In bewaring", gemaakt in het huis 'van bewaring in Am sterdam. Tevens zijn op deze avond mensen van het juridisch advies, de reclassering, mede werkers van de bajeskrant (een krant voor gevangenen) en mo gelijk van de politie, aanwezig. Na de pauze is er gelegenheid voor discussie. LEIDEN/RIJP WETERING De Leidenaar Van der Pouw Kraan is het afgelopen week einde met zijn auto het water van de Rypweteringvaart inge reden. Ter hoogte van de firma Warmerdam is de automobilist vermoedelijk geschrokken van iets dat plotseling de weg over stak. Daardoor verloor hij de macht over het stuur. De heer Van der Pouw Kraan kwam met de schrik en een nat pak vrij. Later op de dag werd de auto door firma Van Vliet op het droge gehaald. Enikele we ken geleden dook een inwoon ster van Oude Wetering met haar auto in de Rijpwetering- vaart. Verbouwing studiezaal LEIDEN De studiezaal van de Gemeentelijke Archiefdienst aan de Boisotkade 2a in Leiden zal worden uitgebreid met een ruimte, die speciaal bestemd zal zijn voor het raadplegen met behulp van leesapparatuur van de archieven, die op microfiches zijn gefotografeerd. Daartoe zul len enige verbouwingswerkzaam heden moeten worden uitge voerd. In verband hiermee zal de studiezaal van 10 tot en met 15 mei voor het publiek gesloten zyn. Jeugdturner Dammes Berg man, lid van het Leidse Excel sior, heeft gisteren tijdens de finale toestel turnen voor jeugd- turners en junioren in Gronin gen in een veld van 29 Jeugd- turners een zeventiende plaats bereikt. Hij kwam op een pun tentotaal van 43.10. k LEIDEN In de Groenoordhal zijn afgelopen zaterdag opna men gemaakt voor het televisieprogramma „Piste". De opkomst van het publiek was wat mager (300), waardoor het, ook omdat de Groenoordhal-agenda bijna vol isniet zeker is of er dit jaar nög meer programma's in Leiden worden opgenomen. De opna men van zaterdag worden vermoedelijk in het najaar uitgezon den- Op de foto de Franse acrobaat Serge Gambi. LEIDEN Dinsdagavond wordt in de sociëteit van de studentenver eniging SSR aan de Hogewoerd 103 de tweede bijeenkomst gehouden in het kader van de theologische cyclus die door de vereniging wordt geor ganiseerd. Het thema van deze avond is „Theologie van de omgang". Over dit onderwerp zal gesproken worden door dr. Herman Wiersinga, de omstreden studentenpredikant uit Amsterdam. De avond begint om acht uur en iedereen is van harte welkom. fleurop is razendsnel Vandaag besteld... morgen waar dan ook bezorgt. Uw Fleurop-bloemist zal u dit bewijzen... vandaag nog! LEIDEN „Recreatie-cultuur" is de titel van de tentoonstelling, die de afdeling Leiden van het NIVON van donderdag 29 april tot en met zondag 2 mei organiseert in het Waaggebouw aan de Aalmarkt. Recreatie Dat gebeurt ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk, de voortzetting van het vroegere Instituut voor Ar beidersontwikkelingen. Op de exposi tie wordt in beeld gebracht wat het NIVON en tal van andere instellin gen doen op het terrein van de re creatie en de oulturele ontplooiing. Zo aal er behalve door het NIVON aan worden meegewerkt door de Ver eniging tot Behoud van Natuurmo numenten. het Wereldnatuurfonds. de Leidse Bond van Volkstuinders, de ANWB, „Monumentenzorg", de VVV Leiden, de Gemeentelijke Plantsoe nendienst. het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie in Leiden, de stu diegroep Meijendal. de Bond van Ar beidersesperantisten, het Gemeente archief, en de verkeersbureaus van België, Engeland, Frankrijk, Duits land en Zwitserland. De opening van de tentoonstelling zal donderdagavond om half acht worden verricht door de wethouder van Cultuur. Oosterman. De exposi tie is diezelfde avond voor het pu bliek geopend tot tien uur 's avonds. De openingstijden op de andere da gen zijn: vrijdag 30 april: 13-17 en 19-22 uur, zaterdag 1 mei 10-19 uur en zondag 2 mei: 13-17 uur. De toe gang is gratis. De basis voor het NIVON werd in 1924 gelegd door Koos Vorrink en Piet Voogd. Binnen tien jaar had het instituut 30.000 leden. Op het ogenblik zijn dat er ruim 35 000 ver spreid over 108 afdelingen. Door het NIVON worden activiteiten ontplooid op de meest uiteenlopende terreinen. Zo kent de Leidse afdeling een foto groep. worden er verschillende edu catieve cursussen georganiseerd, en wordt er internationaal samenge werkt op het gebied van de „na tuurvriendenhuizen". LEZERS SCHRIJVEN Petje af voor de gemeentediensten. Die werken zich tegenwoordig hét» apelazer. Er is zelfs een nieuwe "branche" geopend: de afdeling Sto men en Verven. Kijk maar eens in de stad naar die keurig schoongestoomde grauwe schuttingen en muren waar alle kleurige papieren van verdwenen zijn. Of naar die wit overgeverfde aanplakbiljetten overal. Ongevraagd worden zelfs opgeplakte teksten op Dartikuüere gevels overgeverfd. Maar wat zien we daar nu? Niet alles wat opgeplakt is werd wegge haald. Bij nader beschouwing blij ken alleen de papieren met min of meer "linkse"' kreten en boodschap pen eraf gehaald of overgeverfd te zijn. Andere papieren mochten blij ven zitten. Vreemde zaak als je be denkt dat het een van de kenmer ken van een vrije demokratie is, dat iedereen zonder censuur zijn grie ven moeten kunnen uiten en reklame voor zijn ideeën moet kunnen ma ken. En dat geldt dan ook voor men sen die geen geld hebben voor rekla- mekrantjes of grote advertenties Als dat niet zo is, dan krijg Je Rus sische toestanden. Aanplakken is verboden? Jewel maar als we alle voorschriften na->r de letter zouden moeten toepassen, dan kunnen we wel ophouden. W# zouden dan b.v. heel wat Leidse ca- fé's moeten sluiten, om maar wat En ze maken mij trouwens ook niet wijs dat zo'n verbod er is omdat iemand er last van zou kunnen heb ben als er wat op een schutting geplakt zit. Maar er zijn toch speciale aanplak borden voor dat soort "niet-kommer- ciële doeleinden"? Jazeker, die zijn er. En ze worden gretig benut voor allerlei wel-kommerciële doeleinden. Trouwens, ook op die borden blij ken "linkse" papieren soms te wor den overgeverfd. Er zit nog een andere kant aan de zaak. Als je die lieden het aan plakken van hun ideeën onmoeeli-k maakt, dan weet je maar nooit of ze geen vervelender manieren verzin nen om reklame voor hun zaakjes te maken. Het is net als met de taxi's: als je ze zou verbieden door de Haarlemmerstraat te scheuren, dan kun je er donder op zeggen dat ze vandaag of morgen het Stations plein blokkeren. Vreemd is het ook wel dat ze rus tig al die papieren laten zitten, waar op kanker- of roestverwekkende ver slavingsmiddelen, tandcariës veroor zakende produkten, of landelijke leu genbladen worden aangeprezen. Dat geeft blijkbaar allemaal niet. En als de gemeentediensten met alle geweld hun energie kwijt willen, dan weet ik nog wel een paar buurten voor ze, waar het vuilnis vrolijk door straten en platsoenen dwarrelt, waar je kunt schaatsenrijden over de hondenstront, en waar Je over Je nek gaat van de stank uit de volle trottoirputten. Maar hangt er een papier dat de mensen vertelt dat ergens een luchtje aanzit, dan bevelen d eheren onmiddellijk: Sto men en vereven! W. Rosema. Willemstraat 36. LEIDEN LEIDEN „De Wyde Vlucht" orga niseert op vrijdag 30 april een auto toertocht voor het hele gezin. Geen rally, maar een puzzelrit. De start is om 12.30 uur bij het honk Charlotte de Bourbonhof hoek Willem de Zwij gerlaan. waar men na afloop ook weer terugkeert. Voor de winnaars zijn er enkele prijzen, elke deelnemer krijgt in ieder geval een aandenken. De inschrijfkosten bedragen f 10. per auto Aanmelden bij P. Eradus, Charlotte de Boutbonhof 7, Leiden tel. 130259. Berghut Zak ten nieuwtjes Verspreid over vele landen zijn 800 van dergelijke „huizen" beschikbaar voor leden: variërend van hotelach- tig luxueus tot een primitieve berg hut. Tenslotte zijn er ook nog diverse kampeercentra voor de NIVON-leden. LEIDEN ZOETER W OUDE LPV >#De Snelvlieger" hield een wedvlucht vanaf Strombeek. Aantal duiven 336. De uitslag was: 1, 4, 6, 10 Combinatie Montange, 2, 8 F. Compier, 3. M. de Lange en Zn, 5 L. Gijsman, 7 H'. Moenen. 9 L. van Berge Henegouwen. PV LPC hield een wedvlucht vanaf Eindhoven. Afstand 104 km. Aantal duiven 312. De uitslag: 1, 4, 6, 8, 10 W. v. d. Hoogt, 2, 9 P. de Haas, 3 J. Staffleu, 5 F. Gijsman, 7 P. Groene- dijk. PV „De Sleutelstad" hield een wed vlucht vanaf St. Ghislain. De uitslag luidde: 1, 2. 3, 5, 6, 10 W. v. d. Nieu- wendijk, 4 C. v. d. Nieuwendijk, 7, 8 W. Sira, 9 A. v. d. Dop en Zn. PV „De Kerkduif" hield een wed vlucht vanaf Tilburg. In concours: 157 duiven. De uitslag: 1, 4, 5 K. Zandbergen. 2. P. de Eisen, 3. W. Belt sr.. 6. 8 J. Bartels, 7, 9 W. Belt Jr, 10 C. Onderwater. PV „Het Oosten" hield een wedvlucht vanaf Strombeek. In concours waren 235 duiven. De uitslag was: 1. T. v. As. 2, 8, 9, 10 W. Gijsman. 3. 7 H. v. Klaveren, 4 P. Juffermans, 5 H. de Haas, 6. C. Gijsman. Gelukwensen voor pater Demmtrs van de Harte brug-parochie. LEIDEN De Hartebrug-parochie in Leiden heeft dit weekeinde feest gevierd ter gelegenheid van het zil veren priesterjubileum van pater B. Demmers. Op de receptie zon dagmiddag in het Antoniusdub- huis, waar ontelbare parochianen, van klein tot grijs, hem kwamen gelukwensen, kreeg hij van de pa- roohie een stereo-installatie. Za terdag begon de viering al .met een Jongerenmis die als thema had: „Samen onderweg". Zondagmorgen verleennen het gemengd koor en le den van het Toonkunstorkest medewerking aan de plechtige hoogmis met een uitvoering van een mis van Schubert, het Ave Ve- rum van Mozart en psalm 150 van Franck. Ook de vroegere pastoors Van Berkel en Wortelboer woonden de dienst by, evenals de 84-Jarige moeder van pater Demmers. Eerst maar even de horeca. Nieu we vestigingen in die bedrijfstak heb ben onze voortdurende aandacht, ,,'t Gerecht" heet het café, dat de heer lBonk heeft geopend aan de Lok horststraat 19a Op dat. adres was vroeger een goudsmid gevestigd. Misschien wel nuttig om er nog even aan te herinneren, dat aan de Kai- serstraat 7 koffiebar „De Wyze Ka ter" gevestigd is. Verder naar het Noordeinde. Op nummer 21 is een nieuwe radio- en teevee-zaak gekomen. Het is een fili aal Elga B.V. in Den Haag. Op num mer 45 heeft het installatiebedrijf Interuptus zrich gevestigd. Aan de Stille Rijn heeft het groot ste deel van de firma Langezaal in middels het veld geruimd voor Leen Bakker, die in de voormalige Lange- zaal-panden een discountzaak voor meubelen, tapijt en campingartikelen is begonnen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3