„We beginnen te wennen aan behalen titels" RCL kalm naar kampioenschap UYS weert zich goed in zware tweede helft Noordwijk bedaard kampioen Gelijkspel tegen Katwijk niet eens nodig GVW te zwak voor QuickBoys MAANDAG 26 APRIL 1976 Eerst komt Noordwijk. Dan een hele tijd niets NOORDWIJK - Frans Vd. Veen typeerde Noordwijks zelfbewustzijn. Juist hij, de voetballer die zich aan het be gin van het seizoen zo schuch ter had opgesteld, sprak de meest zelfverzekerde woor den na het behalen van de ti tel. "Eerst", kraaide Noordwijks voorstopper met een glas champagne in de hand, "eerst komt Noordwijk. Dan een hele tijd niets en daarna pas DOVO. Een echte tweede." Ironisch drukte V. d. Veen daarmee de superioriteit van zijn ploeg treffend uit. Im mers, het Eelman-team is al ver voor het einde van de competitie niet meer te ach terhalen met die negen punten voorsprong. Gecollecteerd in een seizoen, waarin Noord wijk zichzelf niet eens kon verslaan, hoewel daartoe tij dens de diepe "winter- inzinking" alle mogelijke po gingen waren ondernomen. "Alleen dankzij onze sterke achterhoede zijn we daar goed doorheen gekomen", bewon derde Kees Karstens de kracht van de laatste linie. "Maar ook omdat we zo'n brede basis hadden", vulde trainer Eelman aan. "Onder alle omstandigheden konden we sterk starten, ook al waren er drie, vier man geblesseerd." De breedheid van die basis had ook voor enige problemen gezorgd voor en tijdens Noordwijk-DOVO. Omdat Eelman ook en vooral de zo belangrijke "pauze-invaller" Arie Weyers in de kampioens vreugde wilde laten delen hield hij niet alleen de lichtge- blesseerde Sjoerd Boot uit de basis, maar verving hij hal verwege'ook Bröring. Boot en Bröring bleken daardoor zwaar teleurgesteld. Boot, omdat hij anders dan zijn trainer van mening was dat hij wel "fit was", Bröring omdat juist hij er uit moest. Na een opwelling van opstandigheid berustten beiden echter snel. Boot: "Het is niet leuk. maar wel te begrijpen dat ik niet mee kon doen." Boring: "Er moest er één uit, dat was vooraf afgesproken. Het was alleen een behoorlijke teleur stelling dat ik dat was, maar wie had er anders uitgemoe ten? Je moet tenslotte wat voor elkaar over hebben, nietwaar?" Die uitspraak typeerde het Noordwijk van dit seizoen. Als nooit tevoren bleek het team een eenheid, was elke speler ook in tijden van tegenspoed bereid zich volledig in dienst van het elftal in te zetten. Niemand had ook behoefte de grote jongen uit te hangen, terwijl met name Kees Kar stens als amateur- international toch vedette neigingen zou hebben kunnen tonen. Hij demonstreerde ze echter nooit. Eelman: "En dat is de grote winst, dat niemand dat deed." Bröring onderstreepte het, nadat hy zijn eerste teleurstel ling over de wissel had ver werkt. "Noordwijk is kam pioen en dat is het belangrijk ste. En van Bröring horen ze nog wel".. AALSMEER - Door in de slot fase van de competitie gestaag de puntjes bijeen te sprokkelen, lijkt UVS vastbesloten ook voor volgend seizoen een rit voor zichzelf in de hoofdklasse te re serveren. Met het zeer nuttige gelijkspel (1-1), zaterdag in en op Aalsmeer bevochten, bleven de blauwwitten in elk geval op het goede spoor. In het uur van het gevaar blijkt UVS overeind te kunnen blijven door een goede mentale instelling (zoals tegen Aalsmeer weer eens bleek) en uitgerekend daaraan schortte het zo vaak in de jaren dat de speltechnisch zo mach tige ploeg keer op keer mee dong in de race om de titel. Een ironische speling van het lot. Anders kun je het niet noemen. Het heeft heel weinig gescheeld of UVS was door Aalsmeer naar de slachtbank geleid. In de tweede helft (en dan vooral de eerste twintig minuten) kreeg het blauwwitte verdedigings- blok het herhaaldelijk zeer zwaar voor de kiezen. (En die UVS-defensie was niet op haar sterkst geformeerd, omdat Cees Duprie vrijdag te horen had ge kregen dat hij voor twee wed strijden was geschorst in ver band met de gebeurtenissen die zich hadden voorgedaan in de strijd tegen CVV. Frits v. d. Heiden was daarom van het centrum naar de linksachter plaats overgeheveld, terwijl Wil Henskens de ploeg was komen aanvullen. Mutaties die tot enige verzwakking, of beter is te zeggen: tot enige onzekerheid in de blauwwitte gelederen leidde). Geholpen, soms ook tegenge werkt door de krachtige wind, die het spel zeer beinvloedde stoof Aalsmeer na rust op Han- naart en zijn makkers af. En het duurde niet lang of de verdedi ging van UVS capituleerde. Aan de Aalsmeerse treffer gin gen overigens twee fouten van de Leidenaars vooraf: Pennen- burg had gemakkelijk kunnen opruimen maar gaf in plaats daarvan foutief af; het schot dat de gevaarlijke spits Cor Wels vervolgens - van buiten het strafschopgebied afvuurde, werd door de wind meegeno men en achter Wijnand Sloos geblazen die iets te ver voor zijn doel stond. Aalsmeer bleef na dat doelpunt terecht stevig aanhouden, want als er gelegenheid bestond om UVS de beslissende opdoffer te In de tweede helft van Aals- meer-UVS deed zich een inci dentie) voor. Jan Verver, die werd vastgehouden door ver dediger Oldenburg, rukte zich los en voor de manier waarop hij dat deed, werd hij op advies van grensrechter Zwang geno teerd. Na interventie van UVS- aanvoerder Lagendijk kwam ook de Aalsmeer-speler Olden burg in het boekje van de arbi ter terecht. Het incident kostte veel tijd en er was veel onduide lijk. De leiding van UVS vond de hele gang van zaken zo onbe vredigend dat zij de strafcom- missie om mondelinge behan deling van de kwestie zal vra gen. verkopen dan was die nu. De snelle Aalsmeerse spits Eylers kopte uit een vrije schop van Wels van dichtbij keihard tegen de lat; de oprukkende centrum speler Fiene legde een paar keer vervaarlijk aan. De dreiging van 2-0 was voortdurend groter dan 1-1want Verver en Van Putten liepen er in die fase wat verloren bij. De grote verdienste van UVS was dat het onder het Aals meerse geweld wel doorboog, maar niet knapte. Het liet zich niet over de kop jagen; het bleef tamelijk rustig doorvoetballen. Lagendijk en Kantebeen (de laatste had voor rust zowel ver dedigend als opbouwend goed werk verricht, pas in de slotmi nuten zou hij afzakken) droegen waar mogelijk materiaal aan voor tegenstoten. Nog enigszins onverwacht arriveerde de ge lijkmaker. Uit een mooie aan gever van Bert Kort kopte Wil Henskens in prachtige stijl de bal langs de traag en aarzelend reagerende doelman Prevoo. Bij de tweede helft vergeleken was de eerste zeer matigjes en weinig enerverend. De fraaiste kans kreeg vlak voor rust Piet van Putten. Door een ernstige dekkingsfout van de Aals meerse verdediging kon de Leidse spits vrij en onverveerd op doel afgaan. Maar doelman Prevoo kon op teleurstellend eenvoudige wijze Van Putten afstoppen. RUUD PAAUJtf NOORDWIJK - Het was opmerkelijk hoe bedaard Noord wijk de titel in ontvangst nam. Zonder al te grote uitbun digheid werd de 1-0 zege op DOVO en het daaraan verbon den kampioenschap van de eerste klasse A begroet. Nog wel met een 'ritje' op de schouders van supporters; cham pagne en bloemen, maar de echte wilde geestdrift bleef toch uit. Dat had zo zijn oorzaken. Niet al leen was het behalen van het kam pioenschap natuurlijk een erg voorspelbare zaak met die inmid dels immense voorsprong, ook be hoorde uitgerekend de partij van zaterdagmiddag tot een van de slechteren die Noordwijk dit sei zoen speelde. Weers- en terreinges teldheid gaven de zaterdagtopper Noordwijk-DOVO. het aanzien van een potje 'blaasvoetbal', waarin erg lang gewacht moest worden op de beslissing. Pas zeven minuten voor het einde kwam de winnende 1-0 tot stand. Jaap van Kesteren was daarvan de voorbereider en de afmaker. Het was een goal van een schoon heid die ver buiten het beeld van de wedstrijd viel. In de partij tussen de nummers één en twee waren voor dien vaak alleen de verkeerde pas ses goed terechtgekomen terwijl de goed bedoelde 'ballen' voortdu rend de verkeerde kant opgingen. Er was eenvoudig niet te voetballen met de heersende windkracht ze ven, waarin vreemd draaiende windstoten voorkwamen. Noordwijk-DOVO werd een uiterst merkwaardig potje. Waar in het voordeel van Noord wijk dan nog kon worden opge merkt dat het er van alles aan deed om de bij voorbaat al veroordeelde wedstrijd nog te redden voor die 1200 toeschouwers (een tegenval lend aantal, maar dat zal wel aan het voorbijtrekken van het bloemen corso hebben gelegen), daar moest van DOVO worden gesteld dat het zich bijna willoos uitleverde aan de elementen en de tegenstander. Strijdend voor de laatste, hoogst theoretische kans, verloor de Veenendaalse ploeg de confronta tie met de omstandigheden kans loos. Niet eenmaal kon het team voor echte dreiging zorgen, doel loos als het over het veld doolde. Fysiek DOVO mocht in het Paaswee keinde een zelf bekostigde trip naar Spanje hebben gemaakt, inspiratie tot zonnig voetbal bleek de ploeg daar in ieder geval niet te hebben opgedaan. Trainer de Bouter wist waaraan dat lag: "Fysiek schieten wij enorm tekort ten opzichte van Noordwijk". Het bleek voortdurend. Noordwijk was veel aanvallender ingesteld, voetbalde niet 'blind' zoals de tegenstander, maar probeerde op te bouwen en zorgde tenminste nog voor enig vuurwerk. Kon ook de meeste kansen claimen, in die zin dat spits Cor Vreugdenhil twee maal erg dicht bij een typisch doel punt was geweest. Met een actie die je anders alleen in stripverhalen aantreft, halverwege de eerste helft, had Cor al pech dat hij op de bo venkant van de lat kopte (DOVO- doelman Kranenburg had de bal bij een uittrap zomaar op zijn hoofd gedeponeerd, waarna Vreugdenhil van even buiten het strafschopge bied gretig ja knikte) en diep in de tweede helft hing die verbindings lat tussen de palen andermaal een trei ter in de weg bij een kopbal van de puntspeler. Juist op het moment dat Noordwijk, de hele wedstrijd zonder Boot. na de pauze met Weyers ("dat ik dit nog mag mee maken") voor Bröring. al dacht de geplande feestelijkheden in restau rant De Nagtegaal te moeten schrappen, volgde de reddingsactie van Van Kesteren. Tijdens zijn uit stapje naar de helft van DOVO werd hij te hard aangepakt. De goal die hij even later na de vrije trap zelf scoorde, zijn tweede pas van dit sei- Jaap van Kesteren op de schou ders van het uitgelaten Noordwijk-legioen. Hij was de producent van de winnende tref fer tegen DOVO. zoen, leidde Noordwijks bedaarde vreugde in. "Gek hè", zei Kees Karstens, "dat die echte uitbundigheid er niet is. Maar ik weet wel hoe het komt. We beginnen gewoon te wennen aan het behalen van titels. Paul de Tombe KATWIJK - RCL is kampioen. Zonder problemen over leefde de Leiderdorpse elf ook de laatste krachtmeting van het zenuwslopende seizoen. Het slotduel tegen Katwijk le verde RCL (via 0-0) het ene punt op dat nog nodig was voor het eersteklasserschap. Een punt dat achteraf gezien niet eens noodzakelijk was geweest, maar dat de terechtheid van RCL's kampioenschap nog eens onderstreepte. Het enkele weken terug nog zo gevreesde Volendam scha kelde zichzelf namelijk al uit door te verliezen van ZCFC. RCL duldde de medewerking van derden echter niet en wilde het kampioenschap helemaal zelf "maken", ook toen ruim een kwartier voor het einde van de wedstrijd tegen Katwijk het resultaat van ZCFC-Volendam bekend was. Hoewel trainer Huguenin zich ver ontschuldigde voor de slechte wedstrijd die het ruim 1500 "kop pen" tellende publiek kreeg voor geschoteld. verdiende RCL de pluim dat de ploeg er in slaagde alle onzekere factoren zoveel mogelijk in eigen hand te houden. RCL handhaafde de noodzakelijke "nul" niet door (wat het eenvoudigste zou zijn geweest) een hechte barricade op te werpen voor het doel van Bram Brandt. Katwijk werd op ei gen helft vastgepind en kon alleen voor rust even de schijn wekken een serieuze poging te willen doen -om RCL van het gelijkspel af te houden. Agressieve bedoelingen had Kat wijk echter in het geheel niet. De gematigde houding van de Katwij- kers bleek te berusten op het feit dat het seizoen voor de oranjehem den met de overwinning op Quick Boys in het Zilveren Molentoernooi al "binnen" is. "Op die wedstrijji hebben we ons dan ook geconcen treerd", sprak Katwijktrainer Ver- kuylen. "Daarom zijn we tegen RCL ook niet tot het uiterste ge gaan". Dat Katwijk in de eerste helft tegen RCL was opgewassen vond zijn oorzaak in het feit dat de harde wind fungeerde als laatste man, als spelverdeler en in laatste instantie als de meest gevaarlijke schutter in de Katwijkse voorhoe de. Brandt moest in actie komen bij een vrije trap van Kees Guyt (de bal kreeg door de storm ongeveer twee maal zijn oorspronkelijke snel heid), vervolgens waaide een voor zet van Kees Guyt bijna haaks het RCL-doel in en ook Freek Rienks was dicht bij een goal nadat Wally van Haver de bal door de wind niet had kunnen wegkrijgen. Het waren overigens de enige keren dat Kat wijk een antwoord had op het be tere veldspel van RCL, dat de ze nuwen vakkundig in bedwang hield en bleef trachten de bal over de grond rond te spelen, al ging dat op de uitgedroogde eri dientenge volge keiharde "grasmat" vaak moeilijk. De beste kansen waren voor RCL, dat evenals tegen Vo lendam risico's durfde te nemen, zelfs al waren risico's in dit duel wellicht helemaal taboe. Direct al in de vijfde minuut kreeg Leo Holl het leer na een op Koelewijn afge ketst schot van Dik v. d. Bijl niet langs de Katwijk-doelman. Vlak voor rust stoof Holl vogelvrij op Koelewijn af. maar een graspol en de riskante sliding van Dik Harri son voorkwam een zeker lijkende goal. In de tweede helft hield RCL Katwijk in de tang. Het begeerde punt én het kampioenschap wer den probleemloos en verdiend bin nen gehaald. RON POLANE KATWIJK - RCL-trainer John Huguenin heeft er dit seizoen vaak op moeten hameren: "Op techniek al leen kom je er niet. Zonder karakter en mentaliteit ben je nergens. Kun je het kampioenschap wel op je buik schrijven." RCL heeft de woorden van Hugue nin uitstekend begrepen. Sjoerd Teske typeerde zaterdagmiddag om vijf voor half vijf de mentaliteit van RCL. Op dat tijdstip be reikte het bericht van Volendams nederlaag de 1500-koppige schare rond het veld van Katwijk. Ter wijl de RCL-supporters het veld ophosten (zelfs een nederlaag kon RCL nu niet meer deren, het kam pioenschap was een feit) vertoonde Teske geen spoor van opluchting. Hij grabbelde de bal grimmig tussen enkele uitgelaten supporters vandaan om vlak voor de tribune een uitbal te kunnen nemen. Trouwens, heel RCL zette nog even verbeten aan om de 0-0 over ndelijk feest vieren. RCL is kampioen. de nog twintig minuten verwijderde eindstreep te dragen. Wally van Haver, de man van "het" doelpunt tegen Volendam, sprak later, toen de feestvreugde dan toch was losgebarsten: "Stel je voor dat Volen dam de zaak loopt te flessen. Nee hoor. we hebben het zekere voor het onzekere genomen door de 0-0 nog even stevig vast te houden John Huguenin zei later verontschuldigend: "Een mooie wedstrijd was het weer niet. Zenuwen, wind en veld werkten gezamen lijk tegen. Toch hebben we weten te voorkomen dat men m Katwijk zei: moet dat nou kampioen worden? Volgend jaar gaan we bewijzen dat het terecht is. Eerlijk gezegd stel ik me er wel wat van voor. Ik hoop dat de competitieleider ons by Noordwijk en Quick Boys wil indelen. Op z'n minst moeten we toch in de middenmoot kunnen eindigen." VEENENDAAL - Quick Boys is op de weg terug. Nu de loodzware last van de prestatiedwang is verdwenen wordt de ploeg lang zamerhand weer zichzelf. Vooral sinds trainer Perdyk het team heeft verlevendigd met enkele frivolejunioren en andere spelers in de gelegenheid zijn gesteld hun kwaliteiten te demonstreren op voor hen vreemde plekjes van het voetbalveld. Dat Quick Boys niet thuishoort in de onderste regionen van de ranglijst bewees de ploeg zater dagmiddag tegen rode lantaarnd rager GVW. De Veenendalers hadden Quick Boys op Nieuw Zuid destijds eenvoudig op 1-1 kunnen houden, maar kwamen er nu op eigen veld niet aan te pas. De 0-2 overwinning weerspie gelde nauwelijks de grote hoe veelheid kansen die Quick Boys zich wist te scheppen. GWV wekte niet de indruk dat de gradatie naar de tweede klasse voor de deur staat Integendeel, de thuisclub ging over het veld alsof er een doos eieren op het spel stond in plaats van het eer steklasserschap. En die houding is tegen een vechtploeg als Quick Boys uit den boze, omdat de Katwijkers niet van plan waren GVW de punten zo maar cadeau te doen. Het getal dertien speelde in het duel een merkwaardige rol. In de 13e minuut van de eerste helft legde Hans van Duin met een goed gerichte kopstoot na een goed geplaatst trekballetje van Leo Hoek de basis voor de zege. En de tweede rondgang was pre cies dertien minuten oud, toen Arie Haasnoot uit een pass van Wim v.d. Plas met een gaaf doel punt de 0-2 veilig stelde. Trainer Perdijk had Joep den Hol lander weer achter de defensie geposteerd. Arie Haasnoot ver vulde, evenals Den Hollander de laatste weken, een dubbelrol op het middenveld. Enerzijds fun geerde Arie Haasnoot als de voornaamste breker van de aan- valspogingen van de thuisclub. Aan de andere kant leverde Haasnoot een belangrijke be drage aan de aanvalskracht van Quick Boys, dat een ongewoon groot aantal kansen creëerde. Voor rust bijvoorbeeld misten Hans van Duin en Nico Kuyt de juiste voortzetting van twee zui vere diepteballen, waardoor de ruststand tot 0-1 bleef beDerkt. Ook nadat Arie Haasnoot GVW- doelman v.d. Wardt voor de tweede keer had laten capitule ren, kwam er in het spelbeeld geen verandering. Ondanks de tegenwerking van het bikkel harde veld slaagde Quick Boys er in het leer op redelijke wijze in de eigen gelederen te laten rond- hobbelen. GVW drong helemaal niet meer aan en liet het aan Quick Boys over om nog iets van de wedstrijd te maken. De met veel zelfver trouwen opererende Katwijkse ploeg kreeg in het laatste ge deelte meermalen de kans de score tot grotere proporties op te schroeven, maar GVW bleef een regelrechte afgang gespaard doordat doelman v.d. Wardt de enige was die zich de precaire si tuatie van zijn ploeg bewust was. Hoewel de GVW-goalie ook werd geholpen doordat de Quick Boys-aanval vaak verzuimde goed te richten. Wim v.d. Plas en Leo Hoek schoten enkele centi meters naast en een knal van Hans van Duin beukte de krui sing. Quick Boys ging na afloop verge noegd van het veld, met de we tenschap dat het verschil met de degradatiekandidaten toch wel groot is. Noordwijks linkervleugelverdedi ger had zich in de 83ste minuut in het aanvals-avontuur gestort met een solo, die was onderbroken door een onreglementaire actie van Nico Lemaitre. Aan de rand van het strafschopgebied mocht Jan Wil lem Bogers vervolgens een vrije trap nemen, terwijl Van Kesteren met zijn lange gestalte de "tweede paal" opzocht waarbij zijn vroeger opgedane spits-ervaring hem goed van pas kwam. Van Kesteren 'trok' in elk geval goed door naar de hoog zwabberende bal en kopte schitte rend de beslissende 1-0 in.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13