EIDSCH DAGBLAD Kabinet steunt zeescheepvaart Politieke crisis in Italië duurt voort Dameskleding 15 procent duurder Reders toch niet tevreden Bols wil samen met buitenlands bedrijf LEIDSCH DAGBLAD Zuid-Holland geeft spreekrecht op proef Waarom zoveel jonge ogen v.d.Wiel blij aankijken. ZATERDAG 24 APRIL 1976 OPGERICHT I MAART I860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (SP) De regering heeft de Nederlandse zeescheepvaart en scheepsbouw de helpende hand toege stoken. Er zijn plannen op gesteld om de koopvaardijvloot voor minstens twee miljard gulden te vernieuwen. In ruil voor deze steun moeten de reders hun nieuwe schepen zo veel mogelijk op Nederlandse werven laten bouwen. BOLLENSTREEK Het ne genentwintigste bloemencorso is vanochtend rond tien uur bij de Haarlemse Nassaulaan van start gegaan. Ongeveer 8.000 belangstellenden maakten gis teren in de Lissese Hobaho-hal al van de gelegenheid gébruik, de eenentwintig praalwagens en twintig luxe-auto's te be wonderen tijdens de kijkdag. Rond tien uur gisteravond werden hier ook de uitslagen van het corso 1976 bekend ge maakt. Winnaar van de ere prijs werd de wagen "lente- pracht van de Keukenhof' (zie foto onder). Twee gouden medailles loerden toegekend aan de wagens "Hoorn des overvloeds" en "De gelaarsde kat". De laatste wagen was uit De Zilk afkomstig. Meest hu moristische wagen van dit jaar is die van de postgiro, ,,Van en voor ons allemaal" geheten. Ook bij de luxe-wagens werden twee prijzen toegekend: de jeep van de HAl ereprijsen de auto van het Leidsch Dag blad (certificaat gouden me daille). In de prijzen vielen verder de wagens van de Noordwijkse VVV, "Eenvoud in goud" van de bond van bloembollenhan delaren en "Horen, zien en zwijgen". Deze wagens zijn alle te be wonderen in de stoet, die van middag via Lisse (rond half drieen Sassenheim naar Noordwijk trekt. Het geheel is daar nog tot en met morgen te bezichtigen op de boulevard. Toch is de Koninklijke Nederland- Redersverendging niet tevreden o- :r dit besluit van het kabinet-Den Uyl. „Het is onvoldoende om de ach terstand van de koopvaardij in te lo pen" geloven de reders. Voor de bouw van elk nieuw schip kunnen de reders in de komende twee Jaar een premie van 4,25 pro cent krijgen, die vijf jaar lang zal worden uitgekeerd. In die tdjd vervalt wel de thans geldende investerings aftrek. Ook bij de Tweede Kamer is dit eTeringsplan niet helemaal in goede aarde gevallen. Het KVP-kamerlid Van Zeil heeft enkele weken gele- met steun van de meerderheid de Kamer geëist dat de inves teringsaftrek van vijf procent wordt verlengd van vyf tot acht Jaar. Dit houdt in dat de reder acht Jaar achtereen het bedrag dat hij betaalt voor de bouw van nieuwe schepen in mindering mag brengen van de „zeescheepvaartwinst". Hij hoeft al leen over de lagere winst vennoot schapsbelasting aan de schatkist af te dragen. Maritiem plan De Tweede Kamer voelt er niets voor om in plaats van üwesterings aftrek investeringspremies te ge ven. Dit betekent dat. de steun aan de zeevaart afhankelijk wordt van 'n hele reeks voorwaarden. De reders worden dan te veel door de overheid op de vingers gekeken, vreest een groot deel van de Kamer. Todh zet het kabinet-Den Uyl z"n plannen door. Voorwaarde voor toe kenning van de investeringspremie is dat de bouwplannen van de reders moeten vallen onder een „maritiem plan". In dit plan worden alleen de vlootvernieuwingsplannen opgeno men die door een speciale sie zijn goedgekeurd. In die sie hebben regering, werkgevers en werknemers zitting. De voorwaarden voor de hulpver lening aan de koopvaardij zijn: De nieuwe schepen moeten onder Nederlandse vlag gaan varen en met zoveel mogelijk Nederlanders worden bemand. De rederijen die steun ontvangen, moeten levensvatbaar zijn. De nieuwbouw zal zo veel mogelijk moeten plaats hebben op Nederland se werven. Alleen als het buitenland veel goedkoper is, kan de order ook op een buitenlandse werf worden geplaatst. De beleidscommissie scheeps bouw (waarvan oud-minister Bak ker voorzitter is) zal onderzoeken welke maatregelen nodig zijn om de internationale concurrentiepositie van de Nederlandse werven drastisch te verbeteren. NIEUW VENNEP Het bestuur van de NV Kon. Distilleerderijen erven Lucas Bols wil niet samen - j gaan met Heineken, maar met een buitenlands bedrijf' waarvan de naam nog niet is genoemd. Lucas Bols heeft ingevolge de fusiege- dra/sregels bekendgemaakt dat aan de Amsterdamse "Stichting distil leerderijen Lucas Bols" een be drag van nominaal 414 miljoen gii id en aandelen in NV Kon. Distilleerderijen ervan Lucas Bols is uitgegeven (prijs f 65 per aan deel van f 10 nominaal). De aan deze emissie ten grond slag liggende motieven zijn volgens Eoïs dat men al geruime tijd lang voordat Heineken van haar belangstelling blijk gaf in on derhandeling is met een buiten landse distilleerderij om te komen tot een volledige samenwer king, waarbij de activiteiten van deze ondernemin met die van Bols' dochteronderneming in het desbe treffende land worden geïnte- Vrij zonni» de meeste plaatsen flink* •Inden, maar In het ztiidei i later meer bewolking, etcfreek hier en daar een e tot krachtige wind tnss noordoost Maximum tem] istreeks acht graden. greerd. Een en ander zal gedeelte lijk worden gerealiseerd door uit reiking van aandelen of certificaten van aandelen Bols aan de aandeel houders van bedoelde onderneming De realisatie van deze volledige sa menwerking acht het bestuur van Bols een wezenlijk belang voor de vennootschap. Indien het onderha vige bod van Heineken of een bod van een derde op de aande len Bols succes zou hebben zal be doelde samenwerking, zo heeft de leiding van de buitenlandse onder neming aan Bols medegedeeld, niet kunnen word engerealiseerd. Het doel van de „Stichting distil leerderijen Lucas Bols" is. zo stelt men, het verzekeren van de conti nuïteit van en een goede gang van zaken in de vennootschap en de met haar verbonden onderneming. Bestuursleden van de stichting zijn: de oud-rechter mr. S theeman, oud-minöster De Block en J. Tas, secretaris van de centrale onderne mingsraad van Bols. (In principe betekent deze mede deling van Bols dat het bod van Heineken tot mislukking is ge doemd. Heineken heeft verklaard dat één van de eisen voor haar is dat de statutenwijziging waarbij Bols zich beveiligt tegen overname van haar bedrijf niet zal worden aangenomen. Deze statutenwijziging zal wel worden aangenomen, Red). Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 10 mei 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, Achterban van FNV wil prijs- vandaag compensatie UTRECHT f ANP) De achterban van de Federatie Nederlandse Vak beweging (NW/NKV) blijft over het algemeen vasthouden aan een vol ledige prijscompensatie. Men voelt er niets voor ten behoeve van de collectieve voorzieningen met een gedeeltelijke compensatie genoegen te nemen, zo blijkt uit de tot nu toe gehouden ledenvergaderingen van de FNV-bonden. De FNV stelde onlangs in een discussienota over het arbeidsvoor waardenbeleid de vraag aan de orde of men dit offer in de inkomens sfeer niet willen brengen maar in het algemeen blijft de achterban vasthouden aan handhaving van de koopkracht via volledige compensatie van de prijzen. Nieuw bord versmalling vluchtstrook DEN HAAG (ANP) Er komt een nieuw waarschuwingsbord, waarmee langs autosnelwegen en au towegen een versmalling van de vluchtstrook wordt aangegeven. Het is een rechthoekig bord met schuine zwarte en witte strepen dat al op een aantal belangrijke wegen is aan gebracht. Rijkswaterstaat heeft dit bord ontworpen omdat versmallingen van de vluchtstrook zoals die voorko men bij viaducten en bruggen op een aantal plaatsen tot ongevallen hebben geleid. 28 PAGINA'S De ondergang van de Onan en de verrijzenis van Veronica. PAGINA 5 Warmonder heeft het zeil voor De Eendracht gemaakt: „Een stukje van mezelf". PAGINA 7 De politieke hervormingen in Spanje zjjn in een stroomversnel ling geraakt. PAGINA 9 Mr. Droese, de verdediger en ver trouwensman van de Zuidmoluk- kers: „De mensen moeten weten dat het een gefopte groep is". PAGINA 13 Een oud-verzetsstrijder zoekt nog steeds naar gefusilleerden. Hij on derneemt een graafactie in de Drunense duinen „omdat jullie vrij in de zon staan. PAGINA 15 Fraude in DDR Een rechtbank in Leipzig heeft tien Oostduitse arbeiders van een staatsbouwbedrijf veroordeeld tot gevangenisstraffen tot 15 jaar omdat zij meer werkuren op bouwprojecten hadden opgegeven dan zij in wer kelijkheid hadden gemaakt, zo meldt de in Leipzig verschijnende Volks- zeitung. Volgens het blad was met de fraude een zeer hoog bedrag ge moeid. Presidents kandidaten platzak WASHINGTON (Reuter) Op president Ford na hebben de Amerikaanse presidents kandidaten in de tot dusver gehouden voorver kiezingen dermate diep in de beurs moeten tasten dat him geld praktisch op is. Gis teren wendden zij zich tot het Hooggerechtshof met een dringend verzoek om de spe ciale regeringssubsidies voor hun campagnevoering alsnog vrij te geven. Deze subsidies, tot een to taalbedrag van bijna 2.4 mil joen dollar, zijn gelijk aan de bedragen die de kandidaten elk voor zich onder hun aanhan gers bijeen hebben gebracht. Het Hooggerechtshof oordeel de echter in januari dat de fe derale verkiezingscampagne, 't lichaam dat de regeringsbij- drage had moeten verdelen, als instituut strijdig is met de grondwet. Het Congres kreeg opdracht uiterlijk maart de richtlijnen zodanig bij te stellen, dat de commissie haar werk en de be talingen zou kunnen hervat ten. Maar zowel het Huis van Afgevaardigden als de Senaat ging vorige week met paasre- ces zonder dat die nieuwe richtlijnen klaar waren. Alle belangrijke Democrati sche kandidaten in de race Jimmy Carter. Henry Jackson, Morris Udall, Frank Church en George Wallace plus Fords Republikeinse tegenkan didaat Ronald Reagan hebben het Hooggerechtshof nu ver zocht zijn vonnis van januari te willen herzien. AMSTERDAM (ANP) —Dit na jaar zal alle dameskleding gemiddeld 15 procent duurder worden. Dit is het gevolg van gestegen grondstof prij zen, een verhoging van de BTW op kleding per 1 oktober, devaluatie van de lire en van ihet beleid van de Ne derlandse regering om de invoer uit verre landen te beperken. Dit heeft de directie van Witten- Verkiezingen brengen geen uitkomst ROME (DPA/Reuter) Een be slissing over de ontbinding van het Italiaanse parlement en vervroegde verkiezingen in Juni is ook vannacht nog uitgebleven. Het partijbestuur van de christendemocraten kwam gis teravond in Rome met bijna twee uur vertraging opnieuw bijeen om de nog resterende speelruimte te analyseren die verkiezingen kunnen voorkomen. Secretaris-generaal Zac- cagnini had in de ochtenduren reeds het bestuur Ingelicht over zijn be sprekingen met de leiders van de an dere partijen (uitgezonderd de neo fascisten). Naar verluidt riep hij op tot "politieke solidariteit" van al le partijen. Het uitschrijven van nieuwe verkiezingen kan naar de mening van de christendemocrati sche leider de huidige politieke en economische crisis in Italië slechts verslechteren. Volgens de tot nu toe voorhanden zijnde informatie heeft het partijbestuur van de christende mocraten zich gisteravond in eerste instantie beziggehouden met de mo gelijkheden van een nieuw urgentie program, dat door de overige partij en zou kunnen worden geaccepteerd. Gisterochtend kwam ook het par tijbestuur van de Italiaanse com munisten bijeen. Het hoofd van de internationale afdeling van de par tij wilde na schorsing van het be raad slechts kwijt dat "De situatie in Italië steeds slechter wordt". Hij sprak van "provocaties en initiatie ven die wellicht het institutionele kader kunnen verstoren", maar trad niet in bijzonderheden. Een tweede lid van de communistische partijlei ding zei: "De christendemocratische voorstellen zijn op zichzelf niet vol doende om vervroegde verkiezingen te vermijden. Wij hebben een algeheel politiek ak koord gevraagd en wij wachten nog steeds op een antwoord". Het is ook dit antwoord waarop heel Italië met toenemende spanning zit te wachten. Als nog voor de zo mervakantie nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden, dient het parlement uiterlijk volgende week woensdag te worden ontbonden. Ver volgens kunnen na 45 dagen, dus rond 13 Juni, verkiezingen plaatsvin den. Een latere ontbinding van het par lement zou de termijn voor verkie zingen steeds dichter brengen naar de ongunstige vakantietijd. veen's modemagazijnen gisteren be kend gemaakt. Het bedrijf baseert deze verwachtingen op de nu ge plaatste orders van de afdeling in koop. De verwachte prijsstijging geldt voor alle bedrijven in deze branche. Volgens de Witteveen-directie is de afremming van de invoer uit verre landen reeds nu te merken. De af handeling van produkten zoals "In dia-blouses" bij de douane vergde tot voor kort slechts één dag, nu zou dat een week of langer duren. Het be moeilijken van de import uit de goed kopere produktielanden buiten de EG is volgens Witteveen direct te mer ken in deverkoop prijs die de consu ment moet betlaen. De prijsstijging werkt volgens het bedrijf momenteel het sterkst in Duitsland door. Als gevolg van de voortdurende de valuatie van de lire wordt de Itali aanse kledingindustrie thans over stroomd met opdrachten, niet alleen uit vele EG-landen maar ook uit de Verenigde Staten. Deze extra vraag heeft een opwaartse druk op de prijs voor Italiaanse confectie tot gevolg gehad. De Nederlandse confeetie-4ndustrie die de laatste Jaren met moeilijkhe den kampte, zou natuurlijk van deze situatie kunnen profiteren. Maar het probleem daarbij is volgens Witte veen echter dat de Nederlandse kle dingfabrikanten zich voor het ko mende najaar nauwelijks hebben toe gelegd op die dingen die "nieuw" zijn in de herfstmode. Die nieuwtjes zijn voor zover het zioh nu laat aanzien: ski-aohtige stoffen in veelkleurig® streepdessins. Voor deze produkten moeten de Nederlandse warenhuizen volgens Witteveen terecht bij de buitenlandse kledingindustrie. «i..imnui.i.i exclusieve meubelen bij INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg lb. teL (01718) - 21955 TELEFOON 134000 - LEIDEN DEN HAAG (ANP) Geduren de twee jaar zal de provincie Zuid- Holland een proef nemen met het zogenaamde spreekrecht voor bur gers. Van 1 juni dit Jaar af tot de zelfde datum 1978 mogen burgers het woord voeren voor en tijdens vergaderingen van de commissies van bijstand van het provinciaal bestuur. Provinciale Staten zijn akkoord gegaan met een voorstel van GS hierover. Als belangstellenden dit voor de aanvang van de vergade ring schriftelijk meedelen aan de voorzitter van de commissie, mo gen zij vooraf spreken over onder werpen die niet op de agenda staan, maar wel op het terrein van de commissie liggen. Over agendapunten mogen zij tij dens de vergadering het woord voe ren, nadat eerst de leden en voor zitter van de commissie gesproken hebben. De maximale spreektijd is vijf minuten per belangstellende, de totale tijd is een kwartier per onderwerp. Het college van GS nam een mo tie aan, waarin werd gevraagd commissievergaderingen, waarvoor veel belangstelling wordt verwacht, bij voorkeur in de avond te houden om zoveel mogelijk mensen gele genheid te geven het woord te voe ren. Ja, het is duidelijk dat zoveel jongeren v.d. Wiel op zoeken. Om daar de bril te kiezen die "in" is en aan trekkelijk maakt. Ze weten, dat v.d. Wiel een kollek- tie heeft vol verrassende vondsten. Een modebril, een jonge bril... de bril speciaal voor jou. Daarom: Vffl Uil IAI trw adviseur in jonge modebrillen UaWIWI en contactlenzen. Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071-124108.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1