RONDOM DEN UYL RUMOER tort, fijn, soepe Officier eist lage boete in zaak van afvallozing Aantjes wil weer met progressieven in zee Commissie weet van bemiddeling Uit in de Randstad KLM Geen overlast door bollenvluchten" 298.- DEN HAAG (SP) - De uitspraken van premier Den Uyl dat er "in principe" geen bezwaar bestaat tegen deelname van de Italiaanse communisten aan de regering in Rome heb ben nogal wat stof doen opwaaien. De oppositiepartijen WD en CHU hebben de minister-president op de vingers getikt voor zijn "bemoeizucht" met de politieke ontwikkelingen in Italië. Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken is het helemaal niet eens met premier Den Uyl. Den Uyl deed zijn omstreden uit spraken vorige week in een vraag- gesprék met hét Italiaanse week blad L'Expresso. "Als de commu- ARNHEM (APA) - De "milieu"- officier van justitie mr. F. Th. Boerwinkel heeft gisteren voor de Arnhemse kantonrechter 4000 gul den boete geëist tegen de metallur gische industrie Billiton wegens het lozen van schadelijke chemi sche afvalstoffen in de Rijn. Het lo zen van dergelijke afvalstoffen is sinds 1970 middels een vergunnin gensysteem in het kader van de wet verontreiniging oppervlaktewate ren aan strakke regels onderwor pen. Billiton! bezit geen lozingsvergun ning, maar is wel sedert 1970 over de aanvraag hiervan aan het onder handelen met Rijkswaterstaat. De waterverontreiniging waarvoor Billiton voor de kantonrechter is gedaagd is in 1974 geconstateerd. De officier van justitie motiveerde zijn eis als volgt "De wet veron treiniging oppervlaktewateren is in 1970 in werking getreden. Toen had Billiton direct de waterverontrein iging moeten beteugelen, maar zelfs vier jaar later had men nog niets ondernomen. De Rijn wordt weliswaar het stromende riool van west-Europa genoemd, maar daarom moeten we niet nalaten de vervuiling - in ieder geval op ons grondgebied - terug te dringen". Raadsman mr. D. P. Dirkzwager gaf namens Billiton de lozing van afvalstoffen volmondig toe, maar toch gaat volgens hem het bedrijf volledig vrijuit. Hij voerde aan dat het zogenaamde zuurriool, waar door de chemische afvalstoffen in de Rijn geloosd worden, in 1974 nog het eigendom van de gemeente Arnhem was. Volgens mr. Dirk zwager is de wet verontreiniging oppervlaktewateren - voor wat be treft de jaren '70 tot en met '74 - derhalve bij Billiton niet toepas baar. Raadsman mr. Dirkzwager be toogde voorts dat de betrokken be drijven vergunningen inzake de hinderwet hebben gekregen en dat derhalve de lozingen van chemi sche afvalstoffen in de Rijn geoor loofd zouden zijn. Hij vroeg dan ook om vrijspraak. De Arnhemse kantonrechter zal over twee weken uitspraak doen. ONGELUK - Aan boord van het Deense booreiland C-41, dat ligt bij de werf van Verolme in het Rotter damse botlekgebied, is gisteren een 44-jarige Britse administrateur om het leven gekomen. De man, Alexander Betram Struthers uit Aberdeen, beklom met een akten- tas in de hand een dertig meter hoge ladder, toen hij plotseling mis greep en zijn evenwicht verloor. Van 12 meter hoogte stortte de Brit ruggelings omlaag. Hij was op slag dood. nisten zich bereid tonen de regels van de democratie te accepteren en na een nederlaag in het parlement uit de regering te stappen, heb ik verder geen bezwaren", zei hij. Eén van de belangrijkste politieke strijdvragen in Italië is of de com munisten in de regering mogen worden opgenomen. Van de WD krijgt Den Uyl de wind van voren. "De minister-president had beter zijn mond kunnen hou den", vindt WD-fractieleider Hans Wiegel. "Zou de premier het op prijs stellen als een minister president van een ander EG-land zich in een Nederlandse krant zou uitlaten over de door hem gewenst geachte politieke samenstelling van de Nederlandse regering?" zo heeft Wiegel gisteren Den Uyl zon der omwegen gevraagd. Volgens Wiegel kan uit de woorden van premier Den Uyl worden op gemaakt dat de Nederlandse rege ring voorstander is van communis tische deelname aan de Italiaanse regering. "Is dat inderdaad zo?" wil de WD-leider weten. Net als CHU-fractievoorzitter Kruisinga vraagt Wiegel of premier Den Uyl ook de mening van minis ter Van der Stoel (buitenlandse za ken) vertolkt heeft. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft deze week in voorzich tige bewoordingen duidelijk ge maakt heel wat huiveriger te staan tegenover regeringsdeelname van de communisten in Italië. "Het cen trale leerstuk van de Italiaanse communistische partij is nog steeds de dictatuur van het proleta riaat. Het zou uitermate zorgelijk zijn wanneer in Italië anti democratische ontwikkelingen zouden optreden", zo heeft het mi nisterie van minister Van der Stoel laten weten. 'Kamervoetbar tussen België en Nederland DEN HAAG (ANP) - Niet al leen de Nederlandse prof voetballers maar ook de voet ballende leden van de Tweede Kamer zullen dit voorjaar de degens kruisen met de Bel gen. Op 5 mei, behalve onze Be vrijdingsdag ook de dag van Europa, komt een elftal Belgi sche volksvertegenwoordi gers naar Den Haag om op het terrein van HBS aan te treden tegen elf tweede-kamerleden. Wie anders dan Frans Derks kan de strijdende parlementa riërs met de fluit uit elkaar houden. Hij krijgt hulp van de grensrechters Nooteboom, portier van de Eerste Kamer, en Brugniks, scheidsrechter van de KNVB. De afdeling Den Haag van de Europese beweging heeft de wedstrijd georganiseerd. Rond het treffen is een Euro pese tentoonstelling georga niseerd door de voorlichtings afdeling der Europese ,Ge- meenschappen. Daar zal ook de uitslag bekend worden gemaakt van de tekenwed strijd onder Haagse scholieren over het thema "Europese verkiezingen". AMSTERDAM Concertgebouw: grote zaal: 23 april, 20.15 uur en 25 april, 14.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink; 24 april, 20.15 uur, Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 25 april, 20.15 uur, galaconcert tgv Yehudi Menuhin's zestigste verjaardag; 26 april, 20.15 uur, Camerata Lysy; 29 april, 20.15 uur, Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes. Kleine zaal: 24 april, 20.15 uur, Shell-singers o.l.v. Willem Riet veld; 27 april, 20.15 uur, Elly Ameling en Dalton Baldwin; 28 april, 20.15 uur, Hephzibah Menuhin en Alberto Lysy. Brakke Grond: 23 en 24 april, 20.30 uur, het Fakkeltheater uit Antwerpen; 27, 28 en 29 april, 20.30 uur, het Willem Breuker kollektief. Nieuwe de La Mar: 23 t.m. 29 april, 20.15 uur, café 't Zeepaard; Tingel Tangel: 23 t.m. 29 april, 20.30 uur, cabaret Ivo de Wijs. Shaiffy-theater: 23 t.m. 29 april, 20.30 uur, Hauser Orkater. Carré: 23 t.m. 29 april, 20.15 uur, André van Duin's lachcarrousel ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 26 april, 20.00 uur, Nederlandse Opera Stichting brengt Macbeth, onder regie van Rhoda Levine; 27 april 20.15 uur, Nederlands Dans Theater met Strangers; 28 en 29 april, 20.15 uur, Fons Jansen met zijn vijfde cabaretpro gramma. De Doelen: grote zaal:23 april, 20.15 uur, Herman van Veen met 'En nooit weerom'; 24 april, 20.15 uur, Joegodavisch feest; 25 april, 20.15 uur, Les Compagnons de la chanson; 27 april, 20.15, jubileumconcert van Deo Cantemus; 28 april, 20.15 uur, concert van het Pelgrims Mannenkoor; kkleine zaal: 23 april, 20.15 uur, liederrecital door Elly Ameling; 24, 25, 28 en 29 april, 20.15 uur, Jukebox 2008, volkstoneelstuk van Herman van Veen. Piccolo-theater: 23, 24 april, 20.15 uur, "Hou jij nu van mij of ik van jou?". Toneelgroep Baal speelt een stuk van Peter Handke. De Lantaren: 23 april, 20.30 uur, Toneelgroep Sater met "niets aan de hand"; 24 april 20.30 en 25 april, 15.00 uur, van Jean-Paul Franssens en Klaas de Vries het muziektheaterstuk Kotz; 27 en 28 april, 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met "Gestrand". AMSTERDAM - De mobiele eenheid van de Amsterdamse politie heeft gisteren een aantal krakers verwijderd uit het voormalige pand van de Amrobank aan de Nes in Amsterdam. De actie had tot doel de archieven van de bank uit het pand, dat al vijfjaar leegstaat, te verwijderen. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 23, 26 en 27 april, 20.15 uur, Haagse Comedie met "Zomergasten" van Gorki: 24 april, 20.15 uur, Haagse Comedie: Niemandsland van Harold Pinter; 25 april, 20.15 uur, "Geen haar op 't hoofd, van Georges Feydeau door Haagse Comedie. HOT-theater: 23 april, 20.30 uur, Haagse Comedie met "Joseph, Joseph, Joseph" van Vondel; 24 april, 20.30 uur, toneelgroep Sater "Niets aan de hand"; 29 april, 20.30 uur, Haagse Comedie met Woutertje Pieterse (voorpremière) Diligentia: 24 april, 20.15 uur, Julia Hamari (alt) en Konrad Richter (piano); 25 april, 14.30 uur, Valery Afartasiev (piano); 28 april, 20.15 uur, Cameiro de Mendonca. Congresgebouw: 23 en 25 april, 20.15 uur, "De Mandarijnen- kamer" van Robert Thomas; 26 april, 20.00 uur, Haagse volk sopera: Les Pècheurs de Perles; 29 april, 20.15 uur, Koningin- neconcert door Koninklijke Militaire Kapel en Christelijke Residentie Mannenkoor. Theater in de Steeg: 23 en 24 april, 20.30 uur, solocabaret door Hille de Jong; 25 april, 20.30 uur, cabaret-chantant door Jules de Corte. Theater Pepijn: 23 en 24 april, 20.30 uur, cabaret de Bastaard: "Interfew"; 28 april, 20.30 uur, Edward Witsenburg (harp). LEIDEN LAK-theater: 23 april, 20.15 uur, Mickery met "People Show"; 24 april, 20.15 uur, Athenea Baker en Mirte Berkhemer, combi naties voor lichaam en harp; 27 april, 20.15 uur, onder regie van Frans Marijnen "Prometheus". ALPHEN AAN DEN RIJN Adventskerk: 24 april, 20.00 uur, concert van het Alphens man nenkoor. Midas: 24 april, 20.00 uur, popgroep Gamma. De Bron: koffieconcert door Studio Laren. Antwoord aan stichting Geluidshinder Schiphol SCHIPHOL (ANP) - De KLM kan zich nauwelijks voorstellen dat de rondvluchten met Fokker F-27 Friendshiptoestellen, zoals die het afgelopen paasweekeinde werden uitgevoerd, de omwonenden van Schiphol wezenlijk overlast heb ben bezorgd. Een woordvoerder van de KLM heeft dit desgevraagd meegedeeld naar aanleiding van de plannen van het bestuur van de stichting geluidshinder Schiphol om na te gaan of het mogelijk is rondvluchten boven Schiphol en in de omgeving van de luchthaven in de toekomst te verbieden. Deze rondvluchten zouden volgens de stichting vele klachten over ge luidshinder hebben opgeleverd. In haar commentaar stelt de KLM bo vendien, dat de rondvluchten, zoals die de afgelopen dagen boven de bollenstreek zijn uitgevoerd, dui delijk in een behoefte voorzien. Er zijn volgens de maatschappij tweemaal zoveel vluchten gemaakt als aanvankelijk was voorzien, ter wijl desondanks vele mensen moesten worden teleurgesteld, omdat de vluchten waren volge boekt. Daarnaast stelt de KLM dat rondvluchten evenals lijn- en char tervluchten behoren tot de normale zakelijke activiteiten van een luchtvaartbedrijf. "Ter beperking van geluidsoverlast gelden voor Schiphol, evenals voor de meeste andere luchthavens, vele voorschriften, zoals onder meer nachtrestricties en speciale aan- en afvliegprocedures. Voor straal vliegtuigen kent men bovendien nog onderscheid tussen de zoge naamde geluidsgecertificeerde machines en machines die deze aantekening niet hebben. De Fok ker F-27, waarmee de rondvluchten worden gemaakt, hebben zoge naamde schroefturbinemotoren, waarvan het geluid aanzienlijk on der dat van de straalvliegtuigen blijft, zelfs onder dat van de ge luidsgecertificeerde machines. Een ieder die wel eens een F-27 heeft horen overvliegen, kan weten dat dit vliegtuig een van de rustigste motorgeluiden heeft. Bovendien worden de rondvluchten niet vol gens een strak stramien gevlogen, waardoor het uitgesloten is dat elke vlucht steeds over een bepaald punt komt", aldus het KLM- commentaar. ZEVENHUIZEN -Tijdens het uitwijken vooreen tegenligger is gisteren een vrachtwagen met 18 ton lading van de weg geraakt en in een sloot terechtgekomen. Het gebeurde op de provinciale weg tussen Zevenhuizen en Moerkapelle. Na de enorme plpns bleek de chauffeur er slechts een nat pak aan over te hebben gehouden. DEN HAAG (ANP) - De commissie van drie heeft het document in haar bezit, waarin staat, dat de voorma lige Lockheed-verkoopchef voor Europa, Afrika en het Midden- Oosten, Fred C. Meuser, op 23 mei 1962 867.327,89 dollar in contanten heeft overhandigd aan de toenma lige chef public relations van de vliegtuigfabriek Fokker, G. Aal- bertsberg ten behoeve van Prins Bernhard. De woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst heeft gis teren bevestigd, dat de commissie, die een onderzoek instelt naar de betrokkenheid van de prins bij de affaire van de Lockheed- steekpenningen, dit document reeds enige tijd in handen heeft. Het geld zou in Amsterdam zijn overhandigd. Een en ander zou de inhoud zijn van een intern memo randum van Lockheed. Het document is een relaas van fei ten, dat journalisten op grond van hun bevindingen hebben opgesteld 2 ter hand heb ben gesteld. De feiten, die in het stuk staan zijn in strijd met verklaringen, die Meu ser eerder heeft afgelegd. Hij zei toen, dat hij de gelden van Lock heed zelf heeft gehouden en ze niet heeft doorgespeeld aan Prins Be rnhard. Meuser en de prins zijn goede vrienden. In de Amerikaanse senaatscom missie voor multinationale onder nemingen verklaarde de ex- president van Lockheed op 6 fe bruari jl., dat er in het begin van de jaren zestig'1,1 miljoen dollar naar Nederland zou zijn gevloeid ten behoeve van een hoge Nederlandse regeringsfunctionaris. Met die functionaris werd Prins Bernhard bedoeld. Volgens het relaas van fei ten, dat de commissie van drie in haar bezit heeft zou na de ruim ach thonderdduizend dollar nog eens driehonderdduizend dollar van Lockheed aan de prins ten goede zijn gekomen. ALPHEN AAN DEN RUN - De fractieleider van de ARP, mr. Aan tjes, meent dat de christen democratische partijen bij de vol gende regeringsperiode opnieuw (of in het geval van de CHU voor het eerst) met de progressieven in zee moeten gaan. H|j toonde zich gisteren in een overvolle zaal Naby in Alphen aan den Rijn niet ontevreden over de verrichtingen van het kabinet-Den I Uyl tot nu toe. Hij voegde daaraan toe dat zijn keuze van de progres- sieve partij en een politieke en geen principiële was. In de WD in haar huidige koers zag de anti revolutionaire fractieleider in de Tweede Kamer geen regerings partner. "Het kabinet Den Uyl handelt zeer verantwoord, ja zelfs karaktervol", meende de heer Aan tjes. Wat dat laatste betreft prees hij het beleid bij de gijzeling en gedurende de oliecrisis. Dat de regering niet meer het predikaat "rood met een witte rand" verdiende, vond Aan tjes met name in het drugbeleid bewezen." Minister Vorrink volgt precies de lijn die in het urgentie programma van de christen democratische partijen werd voor gesteld. Notabene een socialisti sche minister die is afgeweken van Keerpunt", stelde de heer Aantjes. Hij meende dat dat vooral op naam van minister Van Agt mocht wor den geschreven. De fractievoorzitter van de ARP had toch ook wel enige kritiek op het kabinet "Onder invloed van de socialisten worden de onderne mers door het kabinet vaak als slechte mensen betiteld. Een rol die misschien sommige maar zeker niet alle ondernemers verdienen", aldus de heer Aantjes. De ARP'er toonde zich ook ontstemd over de uitlatingen van premier Den Uyl inzake toetreding van de Italiaanse communisten tot de regering. "Den Uyl onderschat de verantwoorde lijkheid die de christen democraten in Italië hebben. Ook denkt hij wel erg lichtzinnig over het internationale karakter van het communisme. Misschien moest hü zijn linkse achterban weer wat te gemoet komen", giste Aantjes. Wat het CDA betreft herhaalde de AR-voorman de woorden die hij ook bij de partijraad had gespro ken. "De vorming vn één lyst is een doel in zichzelf geworden. Ik voel de totstandkoming van het CDA voor een gedeelte als mijn verant woordelijkheid en die kan ik nog niet dragen", aldus Aantjes. "We zouden bekijken of we in de afgelo pen parlementaire periode wel op één lijn zaten. Het is mij duidelijk dat dat niet zo was." Over de brief die de invloedrijke ARP'er prof. Goudzwaard over het CDA had ge schreven wilde Aantjes niet veel kwijt. "Het is wel zonneklaar dat deze brief uit nood geboren is. Tevens constateer ik dat men de brief niet op geheel juist waarde schat Er be staat meer zorg over het feit of de 'lijst' door de brief gevaar loopt dan dat men zich zorgen maakt of het politiek met het CDA wel helemaal goed zit", besloot Aantjes. Leuk jasje voor even de stad in of comfortabel in auto. Eén van de vele modellen uit de reuze collectie nappa, suède, bont en regenmantels Lambert de Jong. Kleuren: zwart en bruin. Kortgehouden prijs

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7