aan corso gelegd In Lisse wordt de laatste hand Kosten dijkverhoging Oosterschelde billijk In Nieuw-Yennep plannen voor een openbare mavo Stijgend aantal strafzaken KIP WORDT NIET DUUR BETAALD Duidelijk energie onderzoek is nodig Morgen tentoonstelling LISSE In de Lissese Hobaho-hallen wordt thans de laatste hand gelegd aan één en twin tig corso-praalwagens en twintig versierde luxe-wagens. Vanavond hoopt het corso-bestuur de wagens kant en klaar te hebben voor de jurering, die morgenmiddag om twee uur begint. Het corso gaat zaterdag in Haarlem van start. Morgen zijn de wagens al in de hallen te zien. Enkele cijfers van het bollencor- 60 1976: er worden ruim vijfduizend manden bloemen verwerkt. Honderd figuranten zullen zaterdag met de stoet, die via Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse en Sassenheim naar Noordwijk trekt, meerijden. Die fi guranten moeten per heftruck op hun hoge plaats worden gehesen. In de Hobaho-hal zijn de Tuin bouwschool uit Rijnsburg, de Zo oher-school uit Haarlem en de Heer- lense Biologische school - in het ka der van een examenweek - de hele dag bezig geweest met het insteken, waarna bloembinders zorg zullen dragen voor het maken van de bloem- s. ukken op de wagens. In totaal of feren tweehonderdvijftig scholieren etn deel van hun paasvakantie op om de karavaan op te tuigen. Een drukke tijd ook voor de artis tiek adviseur en ontwerper van het corso, Jos van Driel uit Amstelveen die al meer dan vijfentwintig corso's DEN HAAG (SP) Voor het Openbaar Ministerie in Nederland was 1975 een record-jaar, waarin 11.000 misdrijfzaken werden behan deld. Het lopende jaar dreigt echter met gemiddeld meer dan duizend misdrijfzaken per maand een betreu renswaardige stijging tot 12.000 mis drijfzaken te zullen opleveren. Dit zei gisteren de Haagse hoofd officier van Justitie mr. A. W. Ro- singh tijdens een buitengewone zit ting van de Haagse rechtbank, waar bij mr. Simon P. Kootte werd geïn stalleerd als vice-president van dit college. Pronk helpt boeren in Laos DEN HAAG (SP) Minister Pronk stelt 1,2 miljoen gulden ter. beschikking uit de pot voor ontwik kelingssamenwerking voor een pro_ Ject dat de terugkeer van enkele tienduizenden boeren in Laos naar hun dorpen mogelijk moet maken. Voor de wederopbouw van scheeps bouw en -reparatie in Zuid-Vietnam heelt de minister 1.9 miljoen uitge trokken. Beide projecten worden ge financierd via het commissariaat voor de vluchtelingen van de Ver enigde Naties. LEIDEN Met oude duiven heeft de PV De Reisduif een wedvlucht gehouden vanaf Tilburg. Op 17 april werden om 13 uur 420 duiven gelost by noordwestenwind. Uitslag: 1. W. Kop, 2. H. Scheurwater, 3. W. v. d. Kooy, 4. W. v. Oosten. 5. K. v. d. Berg, 6. P. Mooten, 7. F. v. Duuren, 8 A. Singerling, 9. F. Bouwman, 10. F. v. Duuren. De Rynkluivers te Leiderdorp heb ben vanaf Tilburg een wedvlucht met 310 duiven gehouden. Uitslag: 1 en 2. gebr. Kok. 3. M. Jongeleen. 4. N. Hoogervorst, 5. J. v. d. Wal, 6. W. Ja cob!, 7. K. v. Leyden, 8. Zwaan de Oude, 9. W. Jacobi, 10. gebr. Goozen. op zijn naam heeft staan en dit evenement nog steeds als "pure ont spanning en pret" betiteld. Het corsocomité heeft dit Jaar de beschikking gekregen over de grote hoofdhal van de bloembollenveiling Hollands Bloemenhuis aan de Ha ven in Lisse, waar nu de eenentwin tig praalwagens staan opgesteld. De luxe-wagens volgen vanavond, waar na ze morgen bezichtigd kunnen worden. Twee smeden. De Nie uit War mond en Heemskerk uit Noordwy- kerhout, zijn nu vanaf januari be zig met het frame-werk voor de praalwagens. Omdat in iedere wa gen honderd uur smeedwerk zit, is het dus wel zaak, zo vroegtijdig te beginnen. Al met al volop tevreden heid in de bollenhal, temeer daar 1976 "een makkelijk bloemenjaar" wordt genoemd. Er kan met veel kleuren worden gewerkt (er zijn nu al bijvoorbeeld veel hyacinten). De grootste wagen van het corso is dit jaar die van de Nederlandse spoorwegen. Deze praalwagen is met zijn zeventien meter lengte één van de grootste in de corso-geschiedenis. Het frame wordt "aangekleed" door het insteken van bloemen. Ingekort Vijfduizend rij-instructeurs DEN HAAG (ANP) Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat heeft aan onge veer 5000 rij-instructeurs een 'uistructeursbewijs uitgereikt. De meeste van hen hadden al een Vamor- en MI-diploma of een vergelijkbaar diploma. Zij konden daarmee zonder meer een instructeursbewijs krijgen. Bovendien zijn er enkele dui zenden die een tijdelijke ont heffing hebben gekregen en bezig zijn zich voor te bereiden op de examens. Er is ook en groep instructeurs, die voor 1 januari 1928 zijn geboren de zogenaamde 45-plussers die op grond van hun leeftijd en gebleken bekwaamheid een blijvende ontheffing kunnen krijgen. De rij-instructeurs die niet vóór 1 maart vorig Jaar een tijdelijke ontheffing heb ben aangevraagd, kunnen deze nog aanvragen tot het eind van dit jaar. De wet rij-onder richt motorrijtuigen is hier voor gewijzigd, omdat veel rij- instructeurs hun ontheffing niet vóór 1 maart vorig jaar hadden aangevraagd. MENEER STERBAND WEEKAANB1EDING «Md* 155 SR i2Tubeless voor Morris uoo/i300,Austir ?co. Forti F^.orr, Vaux'nall Viva.NSU iooo, Toyott Corolla.. I *AII-Tn:BTW+advics4-montagc+Irillingvrii balanceren+garantie.Daardoor meer km. De trip van het corso door Noord- wijk wordt dit jaar wat korter dan in 1975. Toen duurde de Noordwijkse tocht ruim anderhalf uur en dat vonden zowel de tractorchauffeurs als de figuranten een beetje teveel van het goede. De tocht zal nu een uur duren. De stoet wordt ontbonden op de Koningin Wilhelminaboulevard. waar de wagens zaterdagavond en zondag zullen blijven staan. LEIDEN De in Leiden gevestigde Nederlandse Bond van Poeliers en Wild- handelaren heeft een prijsvergelijkend onderzoekje uitgevoerd. Met een prijs lijst uit de jaren 1946-1947 in de hand heeft men eens bekeken hoe de prij zen in de afgelopen dertig jaar zijn gestegen. Gebleken is dat de prijs van de kip in die periode geen noemenswaardige verandering heeft ondergaan. Want de soepkippen die in 1946 volgens de prijzenbeschikking Gevogelte 1946 de somma van f5,50 per kilo kostten, staan nu geprijsd voor f5,50 tot f6,50. Hetzelfde is het geval met de jonge hanen en poulardes. Dat het leven in al die jaren toch wel heel wat duurder is geworden blijkt uit de rest van het lijstje. Daaraan ontleenden we de volgende prijsvergelijkingen 1946 1976 witbrood 800 gram ƒ0,19—ƒ0,21 1,54 kleiaardappelen (kg) ƒ0.12 1,00—1,50 suiker (kg ƒ0.55 1,66 roomboter (kg) ƒ2,60 9, 40+ boerenkaas (kg) ƒ1.95 11,50—12,90 volle melk (liter) ƒ0,18 1,01 kalfsfricandeau (kg) ƒ2.50 ƒ23,60 biefstuk van de haas 3.05 26,40 rauwe ham 0,31 1,60 bokking per stƒ0,10 1,25 haring per st0.08 1,50 tong per kg ƒ2,32 ƒ17,00 jonge jenever (liter) ƒ4,20 ƒ13,50 DEN HAAG (ANP) De raad van advies voor het wetenschapsbeleid vindt het dringend noodzakelijk tot een duidelijker energie-onder zoek in Nederland te komen. Daar voor moet in het komende weten schapsbudget, waarin per jaar staat hoeveel geld er aan welk on derzoek kan worden besteed, een schets in hoofdlijnen komen voor dat energie-onderzoek. Dit mede omdat in het wetenschaps budget slechts een deel van het energieonderzoek is opgenomen, een veelvoud (in geld) wordt recht - streeks via vakministeries besteed, bijvoorb. uitgaven voor kernener gie of ruimtevaart rechtstreeks via het m inisterie van economische zaken of dat van onderwijs en we tenschappen. Een en ander staat in het jaarad vies 1976 van de raad, dat giste ren aan de Tweede Kamer is aan geboden. Het advies moet, aldus voorzitter prof. A: van Trier, een rol spelen bij het opstellen van de begroting 1977, zoals die thans al in de regeringsburau's wordt voor bereid en in september aan de Sta- ten-Generaal zal worden aangebo den. De raad vind verder dat een duide lijk beleid ten aanzien van de kern energie noodzakelijk is. Dit vooral omdat er voor dit onderzoek in de afgelopen jaren al zeer veel geld is uitgegeven. Voorts wordt gewezen op de in de energienota van de regering uit gesproken verwachting dat alterna tieve energie-bronnen als zonne- en windenergie en aardwarmte tot het Jaar 2000 slechts een beperkte bij drage aan de energie-behoefte kun nen leveren, de energievoorziening in hoofdzaak afhankelijk zal blij ven van aardolie, aardgas, kolen en uranium (kernenergie). Jaarmarkt Onder het motto "Hollands glo rie" zal de Lissese Lions club dit jaar aan het bloemencorso meewer ken. De veilinghal van de HBG zal vrijdagmiddag om twee uur zijn veranderd in een jaarmarkt, die za terdag tot twaalf uur 's nachts ge opend zal zijn. De opbrengst van de ze jaarmarkt zal ten goede komen aan zieken, gehandicapten en bejaar den. De Nieuwzeelandse Tulip Queen, Petra de Roos zal het corsofeest vrij dagmiddag openen. Leerlingen van de Heerlense Biologische school werken de wagen van het Keukenhof. Amersfoorts ingenieursbureau rekent (in opdracht) voor: DEN HAAG (SP) De progres sieve regeringsgezinde fracties in de Tweede Kamer die nooit hebben ver heeld dat zy zullen blijven vechten voor het openhouden van de Ooster schelde 1PPR, D'66) en ook de grote fractie van de PvdA, die sinds kort vindt dat de Oosterschelde open moet blijven als een doorlaatbare dam te duur mocht blijken, hebben een nieuw wapen in handen gekregen: een rapport waaruit blijkt dat het verhogen tot deltahoogte van 150 ki lometer dyk langs de Oosterschelde inclusief alle bijkomende werken on geveer 2,2 miljard gulden zal kosten, ofwel de helft goedkoper dan alle andere oplossingen, waaronder ook een dichte dam. Bovendien staat erin. dat het kar wei, als iedereen z'n best doet, in 1985 geklaard kan zijn. En dat is vijf jaar eerder dan werd gesteld in het Kamerlid Gardeniers na u, na u lief héb ber/knutselaar schijnt dit iets te zijn om te water- NIEUW VENNEP In Nieuw- Vennep bestaan plannen voor een openbare school voor voortgezet on derwijs. In eerste instantie was het gemeentebestuur hier niet voor te vmden omdat er onvoldoende be langstelling voor zou bestaan. Toch 'kreeg het sociografisch bureau op dracht een onderzoek in te stellen. Het resultaat was een lijvig rapport, waaruit de conclusie valt te trekken da# er wel mogelijkheden zijn voor een mavo. Met name in de wijk Linquenda is een grote belangstel ling yoor het openbaar onderwijs. Het vereiste aantal door het rijk genoemd, kan worden gehaald. Vooral momenteel speelt het voortgezet onderwijs in Nieuw Ven nep een belangrijke rol, in verband met de recentelyke problemen rond de christelijke mavo, waar onlangs geweigerd werd roomskatholieken in het bestuur op te nemen. Overigens buiten de wil van het zittende be stuur om Het bestuur van de Christelijke scholenvereniging heeft op principiële gronden geweigerd eamen te gaan met een openbare mavo. Van Rooms Katholieke zijde is meegedeeld niet onwelwillend te staan tegenover e ensamengaan met het openbaar onderwijs. Volgende week woensdag zal een ledenvergadering worden gehouden van de vereniging voor openbaar onderwijs. Een openbare school voor voortgezet onderwijs zal dan het belangrijkste agendapunt vor men. Zowel de vereniging als de ge meenschappelijke schoolraad in Haarlemmermeer hebben B. en W. om medewerking verzocht. Secreta ris J. Rigter: "Volgens het rapport is een mavo wel een haalbare kaart. Voor de school er is zal het echter wel 1980 worden". LEIDEN De Nederlander zal de komende maanden zo beleefd worden als hij nog nooit tevoren geweest is. Iedereen zal zeggen: na u, na u," aldus het KVP-4-weede-kamerlid me vrouw Gardeniers gisteravond op de Jaarvergadering van de KVP in Lei den. Ze sprak die woorden toen in de rondvraag de voorgenomen be zuinigingsmaatregelen van de rege-. ring ter sprake werden gebracht. Bezuinigingsmaatregelen, die vol gens haar, door de omvang veel op zien zullen baren. Afdelings-secretaris Bestelink infor meerde of de KVP-fractie ook de me ning van voorman Andriessen deelt dat ook de ambtenaren de buikriem zullen moeten aanhalen. Mevrouw Gardeniers: "Het is ondenkbaar als er bezuinigd wordt, dat de ambtena ren dan buiten schot zullen blijven. Cijfers tonen aan dat een belang rijk percentage van de hogere inko mens zit in de ambtenarensector. Een ambtenaar is niet alleen de man achter het loket, maar ook de hoog leraar", aldus mevrouw Gardeniers, die constateerde dat de ambtenaren via het trendbeleid het waardevaste pensioen, zekere voordelen genieten ten opzichte van andere groepen. vorige week nog gepubliceerde rap port van Provinciale Waterstaat van Zeeland. Toen de commissie-Klaasesz (ingesteld door het kabinet-Den Uyl om de Oosterschelde-problematiek opnieuw te overwegen) een paar jaar geleden de mening van de Zeeuwse waterstaat vroeg, werd als jaartal zelfs nog 1995 genoemd. De progressieve fracties zien nu in het verschijnen van alweer een nieuw rapport him vermoeden bevestigd: als men werkelijk wil, kan het best. Hoewel het rapport eerst volgende week officieel wordt gepubliceerd, circuleert het technische deel al on der de kamerleden. Dat stuk van het rapport is afkom stig van het Amersfoortse ingenieurs bureau Dwars, Hederik en Verwey. Het is gemaakt in opdracht van het samenwerkingsverband Oosterschelde (S.O.S.), waarin een groot aantal mi lieu-organisaties, o.a. de Stichting Natuur en Milieu, strijd leveren tegen een volledige afsluiting van de Oos terschelde volgens de uit 1958 date rende Deltawet. Vanuit de milieu organisaties zal in het rapport een beoordeling worden gegeven van de gevolgen die de dijkverhoging zal hebben op de natuur- en milieu- waarde. LOI ontvangt CEC-congres in Leiderdorp LEIDEN De Leidse Onderwijs instellingen organiseert op 13 en 14 mei het jaarlijkse congres van de CEC. de Conseil Européen de l'En- seignement par Correspondence, het overkoepelend Europees orgaan van de instellingen voor schriftelijk on derwijs. De eerste dag van dit con gres, die doorgebracht zal worden in het LOI-gebouw in Leiderdorp, zal gewyd zijn aan het thema „Over heidstoezicht op schriftelijk onder wijs". Tot de sprekers behoort ook mi-. C. Kaiser, rijksinspecteur van het schriftelijk onderwijs in Neder land. 's Middags worden de CEC- leden ontvangen op het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen door staatssecretaris De Jong. Het congres wordt de volgende dag voort gezet in het OKURA-hotel in Am sterdam. Daar zal gesproken worden over het thema „De toepasbaarheid van audio-visuele middelen op het terrein van het schriftelijk en schrif telijk/mondeling onderwijs". DONDERDAG 22 APRIL 1976 stekbandJ) tsrandensekvice Leiden. Zoeterwoudseweg 7. TeL07+769302. j Alphen p/d Rijn. Prinses Margrietlaan 12-Tel01720-92844.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17