'Joodse nederzettingen zijn er om te blij ven Portugezen zondag naar stembus Francoise Claustre nu twee jaar gevangen NAAST HET NIEUWS Rabin over onrustige Jordaanoever: Bestand in Libanon richt niets uit 536 DODEN IN PAASVERKEER CUBA-VS Socialisten gokken op alleenheerschappij WOENSDAG 21 APRIL 1976 BUITENLAND' PAGINA 9 Een archief opname van Francoise Claustre tijdens haar vangenschap. PARIJS (AFP) De Franse etno- ioge mevrouw Francoise Claustre bevindt zich vandaag twee jaar in gevangenschap bij de Toubou- rebellen van Tibesti in het noor den van de Afrikaanse republiek Tsjaad. Er is geen enkele hoop op spoedige bevrijding ook niet voor haar man, die. in augustus 1975 werd gegrepen en in hetzelf de gebied gevangen zit. Francoise Claustre werd in de nacht van 21 op 22 april 1974 ge vangen genomen tijdens een overval van de rebellen van His- sen Habre, een dissident-kopstuk van het nationale bevrijdings front, van Tsjaad. Noch Parijs, noch Afrikaanse landen zoals Gabon, noch de Verenigde Naties, noch de Organisatie van Afri kaanse Eenheid, noch het Inter nationale Rode Kruis, zijn erin geslaagd de zaak tot een oplossing te brengen. Mevrouw Claustre werd gevangen genomen samen met twee andere Europeanen. De eerste, een West- duitse arts, werd al gauw vrijge kocht met een losgeld dat door zijn regering werd betaald. De tweede, de Fransman Marc Com be, wist te ontvluchten. De etno- loge -bleef alleen achter en Hiissen Habre die openlijk rebelleert tegen het bewind in N'Djamena heeft zich sindsdien van haar bediend, bijvoorbeeld om wapens los te krijgen van Frankrijk, die hem deze nog steeds niet heeft geleverd. De "affaire-Claustre" is tot septem ber 1975 gekenmerkt door een reeks gebeurtenissen, zoals de executie in april 1975 van de Franse onderhandelaar Galo- pin, die door Habre gijzelaar was gemaakt, de gevangenneming in augustus van dat jaar van de echtgenoot van mevrouw Claus tre, die zijn vrouw te hulp was ge sneld. en de moordaanslag op president Tomlbalbaye en zijn vervanging door generaal Felix Malloum. Parijs gaf Habre op 4 oktober van het vorig jaar een losgeld van tien miljoen frank in baar geld en "niet-militaire goederen", maar Habre verklaarde dat hij zijn gevangene toch maar niet vrijliet voordat hij wapens van Frankrijk had gekregen. De Franse leverantie viel niet in goede aarde in N'Djamena, dat verkreeg dat alle Franse troepen uit Tsjaad werden teruggeroepen. Hierna nam de regering van Tsjaad, al'le buitenlandse inmen ging in zijn binnenlandse zaken afwijzend, het lot van Francoise Claustre in eigen hand en ont wikkelde een politiek van nato- niale verzoening, die bekroond zou moeten worden met de overgave van de rebellen en dus de bevrij ding van de etnologe. Een verzoening in Tsjaad zit er vooralsnog niet in, zo menen waarnemers, gezien de aanval die de rebellen op 18 februari hebben gedaan op Faya, op de grens van Tibesti, en de poging die het Fro- limat (het bevrijdingsfront van Tsjaad) op 13 april heeft gedaan om generaal Malloum ten val te brengen. Mevrouw Francoise Claustre, die zeer op het gemoed van het Fran se publiek had gewerkt tijdens 'n dramatisch interview dat ter plaatse door een televisieploeg was gemaakt, gaat zo zonder veel perspectief het derde jaar van haar gevangenschap in. Nadat de opstandelingen vorig jaar dreigden de vrouw te zullen do den wanneer Frankrijk geen los geld beschikbaar zou stellen, is de zaak Claustre weer in verge telheid geraakt. Dp de vraag welke pogingen Frankrijk momenteel doet om schot in de zaak te krijgen ant woordde een regeringsfunctiona ris: "Laat me u herinneren aan de laatste verklaring die premier Jacques Chirac over deze zaak heeft gegeven. Hij zei: "Hoe min der we over deze zaak praten, des te beter worden onze kansen op nadere ontwikkelingen". BEIROET (UPI/DPA) De ge zamenlijke Syrisoh-Libanees-Pales- tijnse pogingen om een nieuw be stand in de burgeroorlog in Libanon af te dwingen hebben gisteren weinig JERUZALEM (UPI) Israëlische troepen zijn gisteren opnieuw in botsing gekomen met Arabische demonstran ten op de bezette westelijke Jordaanoever. Incidenten deden zich onder meer voor in het oostelijk stadsdeel van Jeruza lem en in de belangrijke steden als Jericho en Nabloes. Het was de derde dag van gewelddadige protesten tegen Joodse vestigingen in het gebied diat negen jaar geleden op Jordanië werd veroverd. De Israëlische premier Yitzhak Rabin bracht gisteren een be zoek aan enkele van de 16 Joodse nederzettingen op het bezette gebied langs de Jordaan en zei dat geen ervan zal worden op gegeven. Geen nederzetting werd gesticht om te worden ont manteld", zei hij. De gewelddadige demonstraties, die zondag en maandag werden ge houden als protest tegen de mars van de Joodse nationalisten van Je ruzalem naar Jericho breidden zich •ruchten afgeworpen. Lang na het tijdstip dat het bestand moest in gaan woedden de gevechten nog voort. Onveveer 110 mensen kwamen in 24 uur tijd om het' leven en er vie len ca 200 gewonden. Tot de doden behoorde een kleinzoon van de rechtse falangistische partijleider Pierre Gemayel. Diens begrafenis en de voortdurende schietpartijen langs de "groene lijn", die West- en Oost-Beiroet scheidt, vertraagden het begin van een bijeenkomst van het gezamenlijke 'hoge militaire co mité. Dit had bepaald dat gemeng de patrouilles elke verstoring van het bestand moesten verhinderen. Maar tot nu toe heeft dit besluit nog geen enkel effect gehad. In tegenstelling tot wat eerder ge meld werd heeft de christelijke pre sident van Libanon Soeleiman Fran- jieh. wiens onmiddellijk aftreden door de linkse Libanezen was ge- eist nog steeds niet het door het parlement aanvaarde amendement uiteen te jagen op de grondwet getekend dat ver- p s n p vroegde verkiezing van zijn opvol ger mogelijk moet maken. de Israëlische hoofdstad. Bij de Hex-odespoort langs de muren van de oude stda werd de politie door een menigte van 200 studenten met ste nen bekogeld. De demonstranten zwaaiden met kransen ter nagedach tenis van drie Arabieren die eerder dit jaar bij schermutselingen op de tot het verdrijven van de illegale ne- derzetters van de westelijke oever, en teruggave van het grootste deel ervan aan Jordanië in het kader van een vredesakkoord. HAMBURG (REUTER) Het westelijke Jordaanoever het leven verkeer heeft in het afgelopen lieten. De politie riep versterking in, mooie ^paasweekeinde in heel Europa verspreidde de menigte en verricht- c°e 1 te een groot aantal arrestaties. Het toeristenverkeer door de Herodes- poort werd na de incidenten weer vrijgegeven. GEWONNEN In Nabloes werden twee Arabieren gewond, van wie een ernstig, 111 "5 h keer ongeveer driemaal zoveel 536 mensenlevens geëist. In de Duitse Bondsrepubliek kwa men van Goede Vrijdag tot en met tweede paasdag 107 mensen in het verkeer om. In Frankrijk verongelukten tijdens de feestdagen 100 mensen in het ver keer. In Oostenrijk kwamen vraaggesprek met de kran ten van de perscombinatie Harte- Banks heeft president Ford van Amerika gezegd dat de onderhan- regeling toen veiligheidstroepen waarschu wingsschoten losten om een menigte te verspreiden die wegen blokkeer de met brandende autoband. Waar schuwingsschoten werden ook afge vuurd om demonstrerende groepen Toelekarm, de 5- de stad van de westelijke Jordaan oever. Niemand werd gewond. De monstraties van vele honderden Arabieren kwamen Ook voor in Je- nin in het noorden van de bezette oever. Gisteravond keerde de rust ln het gebied weer. De jongste demonstraties tegen Is- het leven als vorig jaar, na melijk 34. In België werden 20 mensen ge dood. In Zwitserland verloren minstens 10 mensen het leven. Het verkeer in Italië eiste 100 men senlevens. Spanje bracht het tot 145 doden, Denemarken 9, Zweden 6 en Finland 5. WINDSOR Koningin Elizabeth II van Engeland, op deze foto samen met haar echtgenoot Prins Philips en hun jongste zoon Prins Edward, gaf gisteravond in Windsor Castte een grandioos feest ter gelegenheid van haar vijftigste verjaardag. Er waren 530 gasten uitgenodigd. De grote afwezige ivas de Britse premier James Callaghan, die de avond doorbracht op zijn boerderij m Sussex. In tegenstelling tot zijn voorgangers Heath en Wilson had hij de uitnodiging van de hand gewezen. In een officiële verklaring van Downingstreet 10 werd gezegd dat Callaghan pas 15 dagen premier was en niet naar het feest kon komen vanwege drukke werkzaamheden. Maar de commentaren over de opzienbarende afwezigheid liepen niet over van waardering. SLIJTERIJ GERAMD Een dronken tractorbestuurder, die met zyn machine tot drie maal een slijterij ramde omdat men hem geen wodka wilde verko pen, is in de stad Koriw ten zuid-westen van Moskou tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, aldus het blad Izwestia gisteren. De man liep eerst de zaak binnen en vroeg om een fles wodka. Toen hij te horen kreeg dat hij beter naar huis kon gaan om zijn roes uit te slapen, liep hij woedend weg, klom op zijn tractor en ramde het stenen trapje voor de zaak. Daarna nam hy een hoek en vervolgens de deur. Er deden zich hierby geen persoonlijke ongelukken voor. VALS VIJFJE In Den Helder en op Texel is dit weekeinde enige consternatie ontstaan omtrent de echtheid van briefjes van vijf gulden met de serieletters xj. De briefjes lijken op het oog vals, doordat het pa pier ander is, het watermerk vrij onduidelijk en ook de kleur enigszins afwijkt. De Texelse politie is in het Paasweekeinde zelfs overgegaan tot inbeslagneming van enkele van deze briefjes. Gisteren heeft een woordvoerder van de Nederlandse Bank gezegd dat de briefjes op nieuw papier zyn gedrukt, vandaar de verschillen die zijn ontstaan. GEVECHT MET HAAI Tim Bristow. een voormalige privédetective in Sydney in Aus tralië, is bereid voor honderdduizend dollar een tiende van het honorarium dat Amerikaanse promotors willen betalen een ge vecht met een haai aan te gaan. Hij stelt twee voorwaarden: de haai moet in een aquarium van tenminste 50 meter lengte worden gelokt, waardoor hy ruimte heeft om te manoeuvreren en hij geen al te gemakkelijke prooi wordt, en het water moet zo helder zyn, dat Bristow de haai ziet als hij zijn aanval inzet. Bristow zegt dat hij bevriend is met de vorige uitdager, de Aus tralische duiker Wally Gibbons, die een contract heeft getekend voor een gevecht tegen een haai van 4,2 meter en een gewicht van 1587 kilo. Het contract van Gibbons met promotors Bill Sargent en Larry Sprangier is een miljoen dollar waard, maar Sargent is spoorloos verdwenen uit zijn kantoor in Hollywood, zodat het mede door hem getekende contract op losse schroeven is komen te staan. 6.720 EIEREN Men maakt geen omelet zonder eieren te breken. Zes staande koks uit Vlaanderen braken er op Tweede Paasdag 6720, om de grootste omelet te bakken die ooit waar ook ter wereld ge bakken is. Behalve de eieren 1219 meer dan werden gebruikt voor de vorige record-omelet, in september van het vorig Jaar gebakken in Oostduinkerke, ook in Vlaanderen bevatte het Kruishoutemse produkt van 5 meter doorsnee, bijna 30 liter olie. 3,5 kilo zout en 500 gram peper. De omelet-bakkerij vormde het hoogtepunt van het traditionele open-lucht-Paasfestijn van Kruishoutem, een gemeente van een kleine vijfduizend zielen in de provincie Oost-Vlaanderen. COYOTE GAAT TOESLAAN Beoefenaarsters van dat oude vak, prostitutie, zyn voornemens de eeuwfeesten die dit Jaar in Washington worden gehouden te be nutten voor het houden van een campagne voor hun beroep dab, zeggen zy, „uit de sfeer der misdadigheid moet worden getrokken". Het is tyd dat er ten aanzien van ons een revolutionaire houding wordt aangenomen", aldus de stichtster van de vakgroep Coyote uit San Fransisco, Margo James. Coyote wordt gevormd door de eerste letters van „call off your old tired ethics" oftewel „weg met die verouderde opvattingen over fatsoen". De conventie der prostituées zal worden gehouden op 25 en 26 Juril en is voor het publiek toegankelijk. „Ons doel is zoveel mogelijk stampij te maken", aldus Margo. „Het voornaamste ïs dat we een gesprek op touw zetten. Van het één komt het ander". De eerste twee vergaderingen werden in 1974 en in 1975 gehouden ln San Fransisco. „MARINE ZIT ME TOT HIER' ze in verwachting was. Nu wil niet gaan. De 22-Jarige mevrouw Clark korps van de marine en heeft e man is echter in Michigan, waar s sinds drie jaar in het en dochter van elf maanden. Haar hij onderwijs volgt. Toen ze in verwachting van een ba rine haar ontslag aangeboden, maar ze meende dat ze haar werk normaal Na de geboorte evenwel, kwam ze ei te doen had gekregen. „Ik haal ma? by was geraakt, had de ma- ze had heb geweigerd omdat zou kunnen blyven doen. achter dat ze net iets teveel r vier of vijf uur slaap per slaap in de badkuip". „Wat moet ik in 's hemelsnaam doen", zegt een wanhopige Kath leen Clark. „Ik zou verdovende middelen kunnen gaan gebruiken. Zo zijn er nog wel een paar manieren. Maar ik wil een gewoon, normaal ontslag. De marine zit me tot hier". v^°het eXfltetV'San® bestuur zijn het antwoord op van net c de d00r ongeveer 20 000 man gehou- gang maken i Israël in deze kritieke tijd "zeer verantwoordelijk hebben gehan deld". MEXICO STAD (AP) De Cu baanse premier Fedel Castro heeft felle kritiek geuit op president Ford en minister van Buitenlandse Zaken Kissinger. Castro liet echter door schemeren dat hij de diplomatieke betrekking met de Verenigde Sta- een zou willen herstellen, aldus heeft het officiële Cubaanse presbureau Prensa Latina gemeld. In een rede ter herinnering van de invasie in de Varkensbaai in 1961 zei de Cubaanse premier geen vij and te zijn van detente of vreedzame coëxistentie met de Verenigde Sta ten. Hij herhaalde echter zijn stand punt dat er geen onderhandelingen met ^merika zullen worden gevoerd "zolang de misdadige blokkade tegen dit land wordt gehandhaafd". In 1962 stelde Amerika een econo misch embargo in tegen Cuba. Al hoewel dit embargo nog steeds van kx*acht is verkopen dochteronderne mingen van Amerikaanse bedrijven in Argentinië, Mexico en andere landen vrachtwagens, personenauto's andere goederen aan Cuba. op Jericho, een initiatief van de militante geloofsgemeenschap. Deze beweging stelt zidh ten doel Joodse vestiging over de gehele wes telijke Jordaanoever uit te breiden. De Israëlische regering heeft tot nu toe niet het program van de bewe ging overgenomen de westelijke oe ver te annexeren, maar ze heeft de activiteiten wel toegestaan in hun kamp te blijven dat vorig Jaar december in Kadoum bij Na bloes werd opgericht. VITAAL Volgens politieke 'kringen is het be zoek van Rabin aan Joodse vestigin gen langs de Jordaan van belang om dat het kabinet binnenkort het lang verwachte debat gaat voeren ter de finiëring van het Israëlisch beleid inzake de westelijke Jordaanoever. "Ik zie de Jordaan als een vitale grens voor Israëls veiligheid" zei Ra bin. "De regering richt deze vesti gingen op en ze is van plan ze hier voor lange tijd te handhaven". Hoe wel Rabin de deelnemers aan de mars "een sbel toeristen" noemde, menen politieke kringen dat het de bat over de westelijke Jordaanoever kan leiden tot een ernstige crisis voor het coalitiekabinet van Israël. In het kabinet zitten ministers die zeer uiteenlopende standpunten hul digen, variërend van krachtige steun aan de ideeën van de demonstranten LISSABON (AFP/UPI) Zondag aanstaande op de tweede verjaardag van de militaire staatsgreep die een einde maakte aan de rechtse dicta tuur, gaat Portugal zijn eerste vrij- gekozen wetgevende vergadering in ruim vijftig jaar kiezen. Het besluit hiertoe werd 14 januari van dit jaar door de regering bekendgemaakt: dat de volgende dag de voorbereidingen van nationale verkiezingen, die de wetgevende en uitvoerende macht van de militairen aan de politieke partijen zouden overdragen, officieel zouden beginnen. De verkiezingen zullen de grond lijnen van de politieke kaart va Portugal na twee revolutie-jaren rekken, maar vormen niet het eind punt. De resultaten ervan verschaf fen naar alle waarschijnlijkheid een basis voor de speurtocht naar kan dictaten of zo mogelijk één nationale kandidaat voor de presidentsverkie zingen, die 4 juli volgen. Oe aan zienlijke bevoegdheden waarmee de president van de republiek krachtens De datum 25 april heeft nog in gevaar verkeerd door de mogelijk heid dat de vorig jaar gekozen grond wetgevende vergadering haar taak niet tijdig tot een goed einde zou kunnen brengen. Maar tegen de klok werkendw slaagde de vergade ring erin het land 2 april, twee da gen voor het begin van de verkie- ziugscampagne, een nieuwe grond wet te bezorgen. De nieuwe grondwet, die in een par lementaire democratie voorziet, maar met de militairen als adviserende be hoeders, is het socialisme toegedaan - omdat zij voor een deel werd op gesteld toen links nog een overheer sende positie innam De Portugese zwenking naar rechts, met name na de mislukte rebellie van 25 novem ber, waarvoor de (linkse) Copcon (veiligheidstroepen) van Otelo Sa- raiva de Carvalho en indirect ook de Portugese communistische partij ver antwoordelijk worden geacht, wordt er niet in weergegeven. Belangrijk onderdeel van de grond wet, ook voor het nieuwe parlement, is het akkoord tussen Portugals militaire leiders en de belangrijkste politieke partijen. Met dit akkoord doen de militairen, dat wil zeggen de leden van de revolutionaire raad, af stand van hun krachtens het pakt met de partijen van april vorig jaar verkregen bevoegdheid de re gering te overstemmen, de wetgeven de vergadering te ontbinden en kan didaten aan te wijzen voor president schap, premierschap en enige ande re ministerposten. Dit in ruil voor de rol van politiek adviseur en "bewa ker" van de grondwet. De meeste Portugese politieke lei ders zien hun land met de komende verkiezingen een nieuw tijdperk, van politieke en economische stabilisa tie na de twee roerige post-staats- greepjaren, binnentreden. Hun optimisme wordt eigenlijk niet gerechtvaardigd door de toestand rond de verkiezingscampagne. Bij ge welddadigheden tijdens deze cam pagne, door het hele land behalve tot dusverre in Lissabon, kwamen enkele mensen om het leven en wer-- den velen gewond. Bijna elke verkiezingsbijeenkomst levei*t een rel op. Rechts en links geven elkaar de schuld van de onrust en zijn er beide slachtoffer van. Veertien partijen strijden om de gunst van de ongeveer zes en half miljoen kiezers. Hun kandidaten worden gekozen volgens het stelsel van de evenredige vertegenwoordi ging. De socialisten hebben aangekondigd na de verkiezingen alleen te gaan regeren, wanneer de kiezers hen daartoe in staat stellen. Zo niet, dan gaat de PSP in de oppositie. Maar "we hebben alle vertrouwen als sterkste partij uit de verkiezingen te komen", aldus een woordvoerder. "vVe willen geen coalitie omdat het beter voor het land is een homogene regering te hebben om de problemen aan te pakken", Algemeen wordt echter aangeno men dat de socialisten, hun verkla ringen ten spijt, toch een coalitie zul len vormen met de PPD. De socia listen, de PPD en ook de CDS ge ven in hun verkiezingsprogramma's economisch herstel voorrang Ze zijn het in principe eens dat er zowel plaats is voor particuliere on dernemingen als voor het overheids bedrijf al verschillen ze van me ning over de grootte van die plaats. De communisten zien een po litieke kans in de bij na-zekerheid dar, de PSP te weinig stemmen krijgt voor een regering-alleen. Daaruit resulteert hun dringend ver zoek aan de socialisten de "allian tie met rechts" op te geven voor een "actie-eenheid" met de partij van Cunhal. Dit om de verworvenheden van de Fevolutie (nationalisaties, agrarische hervoimingen) veilig te stillen. Cunhal heeft gewaar schuwd dat een rechtse verkiezings zege het land "in een donkere nacht van terrein- en bloed" zal storten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9