J anuskop Haast achter zuidelijke Schiphollijn Open sfeer tijdens bezoek 'n Week lang laag: Tienduizenden protesten Elke dag laag: "Van Agt kan wet abortus weigeren dagenW Wiegel over koers unCI^_ BULGAARSE MINISTER IN NEDERLAND WOENSDAG 21 APRIL DEN HAAG (SP) - Minister Van Agt van justitie kan straks sijn handtekening weigeren te zetten onder een wettelijke regeling van de vrijwillige zwangerschapson derbreking (abortus). Deze mening heeft de vroegere minister-president dr. W. Drees sr. gegeven in een beschouwing over de drie initiatiefvoorstellen over abortus. Weigert Van Agt zijn handtekening te zetten onder een wetsvoorstel dat zowel in de Tweede als In de Eerste Kamer is aangenomen, dan leidt dat ertoe, dat het voorstel geen wet wordt en alle moeite voorlopig vergeefs Dr. Drees meent dat de christen democratische minister zijn handtekening kan weigeren als een voorstel naar zijn godsdien stige of zedelijke overtuiging te ver zou gaan. "Staatsrechtelijk heeft hij het recht te weigeren," schrijft Drees. De vroegere minister-president vraagt zich echter af of minister Van Agt "daarin staatkundig nog vrij is". Drees herinnert eraan dat de minister zich bij de vorming van het kabinet-Den Uyl heeft neergelegd bij een compromis. Dit hield in dat het oorspronke lijke regeringsvoorstel van de toenmalige ministers Van Agt en Stuyt (Volksgezondheid) zou worden ingetrokken, als de christen-democratische rege ringspartners KVP en ARP een eigen initiatief-voorstel op tafel zouden hebben gelegd. Samen met het al enkele jaren eerder in gediende voorstel van de PvdA- Kamerleden Roethof en Lam berts zou dit voorstel dan door de volksvertegenwoordiging wor den behandeld. De regering zou passief blijven. Drees veroordeelt dit compromis in scherpe bewoordingen. "Een kabinet dat wegens meningsver schil het niet aandurft zelf een wetswijziging voor te stellen, maar afwacht wat de Kamers doen schiet tekort." Wiegel Eenzelfde redenering heeft de fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer, Hans Wiegel, gehouden in een vraaggesprek met het partij blad van de WD. "De abor tusproblematiek was niet nodig geweest als de rege ringspartijen dit bij de kabi netsformatie goed hadden geregeld. Toen had deze kwestie moeten worden op gelost. Dat dit bij de vorming van het kabinet-Den Uyl is nagel aten is de grondoorzaak van de impasse waarin we nu met dit vraagstuk terecht zijn gekomen." Wiegel legt dan uit waarom de VVD wel met een eigen in itiatiefvoorstel moest ko men. "Als wij geen eigen voorstel hadden ingediend zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. Er was immers een levensgrote kans dat zowel het PvdA-voorstel als het voorstel van KVP/ARP verworpen zou worden. Wij konden en moch ten ons daarom niet aan onze verantwoordelijkheid ont trekken, hoewel het voor ons het gemakkelijkst zou zijn geweest als wij helemaal niks hadden gedaan. Zonder ons voorstel zou een oplos sing onmogelijk zijn ge weest." Aan deze "oplossing" wordt thans gewerkt door PvdA en WD samen. Over de inhoud van een wettelijke regeling zijn de grootste regerings partij en de grootste opposi tiepartij het eens. De grote vraag is alleen nog of deze "inhoud" ondergebracht wordt in het WD-voorstel of ten dele ook in het PvdA- voorstel. In christen-democratische kring heeft men erop gewe zen dat de PvdA van het oor spronkelijke "compromis" is afgeweken door het met de VVD als oppositiepartij op een akkoordje te gooien. Vooral als het hele PvdA- voorstel van tafel verdwijnt, lijkt dit niet voor betwisting vatbaar. In dat geval zal minister Van Agt niet alleen staatsrechte lijk, maar ook staatkundig de handen vrij hebben. De PvdA/WD-oplossing zal dan waarschijnlijk de wettelijke status worden onthouden. Pas een minister van justitie die wel wil tekenen zal deze oplossing dan over de eind streep trekken. Peter Riemersma ADVERTENTIE f\H Fritessaus, voorraadbus 0.65 liter Hollandse Goldendelicwus, DEN HAAG (SP) - De politieke partijen in de Tweede Kamer worden de afgelopen dagen overstroomd met tienduizenden protest-brieven tegen de plan nen om abortus wettelijk te rege len. De protesten zijn voorgedrukt op een stenciltje waarop men nog alleen maar naam en adres hoeft in te vullen om het vervol gens op te sturen naar de partij van keuze. De eerste tiendui zend brieven heeft de onder druk staande postkamer van het Parlement al verwerkt,en de stroom duurt nog onvermin derd voort. De actie gaat uit van vrijwel alle organisaties in Nederland die zich tegen abortus keren. Een zekere pater Koopman deed onlangs een oproep, waaraan nu op grote schaal kennelijk ge hoor wordt gegeven. De betrok ken organisaties trokken eerder de aandacht met een demon stratie op het Binnenhof, waar bij zij zeshonderdduizend handtekeningen overhandig den ter ondersteuning vn een petitie. Dat waseen record in de parlementaire geschiedenis. Bij het maken van het stenciltje is één klein foutje gemaakt. De organisaties nodigen in de tekst uit het in te sturen naar de Tweede Kamer door op de brief die er omheen moet 35 cent port te plakken. Per 1 april moet op drukwerk echter 40 cent worden betaald. Veel van de protesten arriveren dan ook op het Bin nenhof met strafport. Voor sommige partijen, ondermeer een grote partij als de PvdA, loopt dat zo fors in de middelen, dat zij het drukwerk hebben geweigerd en teruggegeven aan de PTT. Unox soep, geconcentreerd, kippe-, groente- of tomatensoep, blik 0.46 liter_L35 AH Soep, geconcentreerd, kippe-, groente-of tomatensoep, blik 0.46 liter-89" <lF AH Soep, geconcentreerd, blik 0.46 liter, champignon- soep440;erwtensoep4d5"of DO rundvleessoep.1.19".nu Hans Wiegel. BALK (SP) - "Het gezicht van het CDA lijkt meer een Januskop". Hans Wiegel, fractievoorzitter van de WD in de Tweede Kamer heeft dat gisteravond in de Friese plaats Balk gezegd. Wiegel: "Over de koers van het CDA bestaan belangrijke me ningsverschillen tussen de drie partijen. De ARP maakt zich sterk voor een geloofwaardige defensie, de andere twee doen dat minder. KVP en CHU verdedigen de vrijheid van onderwijs met kracht, de ARP lijkt het hier af te laten we ten". "Aantjes wil voor de verkiezingen vastgelegd zien,dat het CDA met de PvdA verder wil, Andriessen wil streven naar een verhulde uit spraak hierover. Kruisinga wil geen voorkeur uitspreken", aldus Wie gel. Wiegel zei verder in het confessio nele program voldoende aankno pingspunten te hebben gevonden om een gesprek tussen CDA en VVD "met een redelijke kans van succes mogelijk te maken". AH Engelse theemelange. |98 doos 40 zakjes,2rt# A® Couque Bastogne. pak 280 gram,L59" jLï Japanse tonijn met groenten, «39 blik 185 gramxL@ Leeuwezegel margarine, pakje 250 gram5? Albitex. C95 draagkarton 2 kiloJ5s95" Mini-panlies, ^59 2 stuksJ-r78" T-shirt,div kleuren, ronde hals C50 en korte mouw, Volgens Wiegel moet dat gesprek na de verkiezingen plaats vinden. Hij voelt niets voor stembusak koorden. "De kiezers zullen de krachtsverhoudingen zelf bepa len". De VVD-fractievoorzitter kon digde op korte termijn een sane ringsplan aan voor de collectieve uitgaven. Dat plan komt er op neer dat in de eerstkomende vier jaar twintig miljard zal moeten worden bezuinigd. "Op 1 mei zal de tweede-kamerfractie van de VVD een dag van arbeid aan de bespre king hiervan wijden", merkte Wie gel grappend op. Ontvoerde vrouw zonder kinderen teruggekeerd AMSTERDAM (ANP) - De 33- jarige Elisabeth Kerpel, die begin vorige week samen met haar drie kinderen door haar gewezen man, de 41-jarige Turk Y. Eler, uit haar flat in de Bijlmermeer werd ont voerd, blijkt zaterdag in Amster dam te zijn teruggekeerd. Zij kwam uit Duitsland, waar Eler haar had laten gaan. De Turk reisde volgens de recherche met de kinderen (twee meisjes van negen en zeven jaar en een jongen van vier jaar) door naar Turkije. Met het oog op de veiligheid van de vrouw wilde de recherche geen verdere mededelingen over de ont voering doen. Eler zou tegen zijn ex-echtgenote hebben gezegd, dat zij de kinderen terug mocht zien mits zij zich „netjes" gedroeg. it Militairen bestrijden de uit slaande brand in het Friese ge-y deelte van het Fochteloerveen. De brand, die over een kilometer woedde, was omstreeks midder nacht onder controle. Er is 300 hectare heide verwoest. Het was de tweede brand in dit gebied van dit jaar. In het Brabantse natuurreser vaat Kampina is gisteren onge veer tegelijkertijd op drie plaat sen brand uitgebroken in de buurt van Oisterwijk en Boxtel. Door snel ingrijpen van de brandweer uit deze plaatsen bleef de schade beperkt. Eindhoven Een hevige brand brak gistera vond uit in de sigarettenfabriek Philip Morris in Eindhoven. Drie verdiepingen van het gebouw werden in as gelegd. De brand weer schat de schade op enkele tonnen. Explosie Een ontploffend tv-toestel is gis teravond de oorzaak geweest van een brand in het bejaardentehuis "Nieuwspoort" in Alkmaar. Een appartement op de vierde ver dieping van het tehuis is uitge brand. Een vrouw moest met een shock en bedwelmingsverschijn- selen worden opgenomen in een ziekenhuis in Alkmaar. Andere persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DEN HAAG/SCHIPHOL (SP) - Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) zet haast achter het zuidelijk deel van de Schiphollijn. Enkele weken nadat hij van de Tweede Kamer het groene licht kreeg voor het door hem verkozen tracé, is men de afgelopen dagen begonnen met de werkzaamheden. Direct ten zuidwesten van Schip hol, aan de voet van de zogeheten Zwanenburgbaan, wordt druk ge werkt aan het geschikt maken van de grond. Op die plek moet de Schiphollijn in de toekomst boven de grond ko men (bij Schiphol zelf loopt de spoorlijn onder de grond) om dan langs Hoofddorp en Nieuw Vennep bij Warmond aan te sluiten op de bestaande spoorlijn van Haarlem naar Leiden. Als Westerterp enkele weken terug zijn zin niet had gekregen en de meerderheid van de Tweede Ka mer van hem zou hebben verlangd dat hij een grondig onderzoek had moeten instellen naar de mogelijk heid van het alternatieve tracé, had de minister het werk niet kunnen laten beginnen. Het alternatieve tracé voorzag in een spoorlijn die geheel aan de oostkant van Rijksweg 4 (Amsterdam-Rotterdam) zou blij ven, terwijl het door minister Wes terterp gekozen tracé ondergronds de Rijksweg kruist om daarna aan de andere kant boven de grond te komen. Overigens betekent de keuze voor Westerterp's tracé vermoedelijk niet dat de alternatieve Randstad spoorlijn (Schiphol-Den Haag- Rotterdam) er nooit zal komen. In vervoerskringen houdt men er re kening mee, dat over een tiental ja ren de aanleg onvermijdelijk zal zijn, gezien de drukte op het traject Leiden-Den Haag-Rotterdam. DEN HAAG (ANP) - De Bulgaarse minister van Buitenlandse Zaken, Petar Mladenov, is gisteren op Ypenburg aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen aan Nederland op uitnodiging van mi nister mr. Max van der Stoel. Minis ter Mladenov, die wordt vergezeld door zijn echtgenote, Galya Mlade- nova, zal behalve besprekingen met minister Van der Stoel ook een ontmoeting hebben met minister president Den Uyl en door de ko ningin in een audiëntie worden ontvangen. Morgen keert hij weer naar Sofia terug. Vandaag onderte kent hij op het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag een Nederlands-Bulgaarse overeen komst op het gebied van planten- gezondheidszorg. De besprekingen tussen de twee ministers van Buitenlandse Zaken vonden gistermiddag tijdens de eerste ronde, aldus diplomatieke kringen "in een openhartige en vriendschappelijke atmosfeer" plaats. "Met name is uitvoerig ge sproken over de Oost-West- verhouding, de conferentie voor Europese veiligheid en samenwer king en de MBFR, de conferentie over wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering in centraal Europa in Wenen. Verder is zuide lijk Afrika aan de orde gekomen met name Angola en de verhouding tussen de Europese Gemeen schappen en de Comecon." Het bezoek van minister Mladenov aan Nederland vindt plaats, in het kader van de gesprekken met Oost-Europa, aldus een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag. Tijdens deze besprekingen zal mi nister Van der Stoel een verslag krijgen van het jongste Bulgaarse partijcongres en de visie van de re gering in Sofia op de vorig jaar ge sloten slotakkoorden van de confe rentie voor Europese veiligheid en samenwerking in Helsinki. Ongetwijfeld komt verder in de ge sprekken nog aan de orde de ideo logische strijd tussen Oosten West. De Bulgaren zijn het eens met de Russische partijleider Brezjnjew dat het beginsel van de internatio nale klassenstrijd zal blijven be staan. Als communisten kunnen zij niet van de partijlijn afwijken, maar de Bulgaren sluiten het alternatief voor de vreedzame coëxistentie (oorlog) uit. Men stelt zich in Sofia op het standpunt dat hoewel men het ideologisch nieteensis, dit geen beletsel mag vormen voor het uit breiden van de betrekkingen. Als hoofd van de eerste Rotter damse delegatie, die een officieel bezoek brengt aan de Bulgaarse havenstad Burgas, is burgemeester Van der Louw van Rotterdam gis termiddag van Schiphol naar de Bulgaarse hoofdstad Sofia ver trokken. Het doel van de reis is vol gens de Rotterdamse burgervader het verstevigen van de contacten die er al langere tijd tussen de beide havensteden bestaan. De heer Van der Louw sloot de mo- De Bulgaarse minister van buitenlandse zaken, de heer Petar Mladenof is gisteren met zijn echtgenote in ons land aangekomen voor een bezoek van enkele dagen. gelijkheid niet uit dat dit bezoek aan het aan de Zwarte Zee gelegen Burgas zou resulteren in contacten in het kader van zustersteden. Hoewel bij dit bezoek de nadruk ligt op de havenactiviteiten van de beide steden, zal de delegatie vol gens Van der Louw ook proberen in het raam van de resultaten van de conferentie van Helsinki de contac ten op andere terreinen te verstevi gen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7