W ester kwartier wil uit de brand komen Alternatief voor Sumatrabrug inpp Acties om nieuw buurthuis te bouwen Gii Plannen voor flats langs Morssingel DR. L. N. WENT LECTOR IN LEIDEN 'Geen verkeer in de Steenstraat' Milieugroepen pleiten voor nieuwe verbinding 'K YJecï wït lekkers van ^etite-Lanéboü w-j/c/, WOENSDAG 21 APRIL 1976 LEIDEN De Stichting Wester kwartier wil op de speeltuin in de Ten Katestraat een nieuw club- en buurthuis gaan bouwen. In af wachting daarvan zoekt het be stuur nu naar een onderkomen, waar de activiteiten tijdelijk in kunnen worden ondergebracht. Het huidige club- en buurthuis brandde vrijdag jl. als gevolg van een gasontploffing volledig uit. De schade bedraagt minstens 200.000 gulden. Een klap, diehard is aangekomen I in het Haagwegkwartier. Voorzitter Sliggers van de Stichting Westqr- kwartier kan zijn emoties niet ver bergen, als hij zegt: "Het was mijn tweede huis". Van het gebouw op het speeltuinterrean in de Ten Katestraat staan de muren nog overeind; wat verder resteert is 'n trieste puinhoop, liet bestuur "van Westerkwarbier is gisteren met vertegenwoordigers" van de stichting Leidse Jeugd Actie (raad voor jeugd-, buurt- en club huiswerk) om de tafel gaan zitten, om na te gaan wat er nu gedaan kan worden. Eén ding is duidelijk: V/esterkwartier heeft geld nodig, veel geld. Hoewel zowel de gemeente bij monde van wethouder Tesselaar als het ministerie van CRM bij monde van de inspecteur voor jeugd- en jongerenwerk, Vos, hun medewerking hebben toegezegd staat ook vast dat de voor de nieuwbouw benodigde gelden uit particuliere bronnen zul len moeten worden aangeboord, paar om zullen LJA en Westerkwartier de komende weken de nodige acties op touw zetten, onder het motto „Westerkwartier uit de brand". Tweede man, Het nu afgebrande gebouw was weliswaar verzekerd, maar de uitke ring zal lang niet genoeg zijn om de schade te dekken. Daarom heeft de LJA haar gironummer openge steld voor giften van particulieren. Dit jaar zou het vijfentwintig jaar geleden zijn dat het buurthuis op het speelterrein werd voltooid. Het buurt en clu'bhuiswerk van Westerkwartier ts de laatste jaren 'goed op gang gekomen. Voorzitter Sliggers vertelt: "In 1950 hebben we in de buurt een actie gehouden om een clubhuis te 'bouwen. Maar toen de Koreaanse oorlog begon, gingen de prijzen met zestig, zeventig procent omhoog. We moesten daarom bij de gemeente een lening afsluiten, met een looptijd van dertig jaar. Om de aflossing op te kunnen brengen, moesten we het 6ebouw steeds onder-verhuren". Daar kwam in 1972 een einde aan, doordat de stichting in staat was de lening vervroegd af te lossen. Toen kon Westerkwartier, dat het gebied tussen Haagweg, Potgieterlaan, Wil lem Klooslaan en Ter Haarkade be strijkt, zich als een echt buurthuis ontplooien. Weliswaar konden uit breidingsplannen als gevolg van de bezuinigingsmaatregelen on 't mini sterie van CRM ("omdat bomen nu eenmaal niet tot in de hemel kunnen groeien") niet doorgaan, maar juist vorige week donderdag was na een gesprek met wethouder Tesselaar dui delijk geworden dat er voor Wester kwartier naast vaste stafkracht Henk Mekenkamp een tweede man zou kunnen worden aangetrokken. Op de vreugde daarover werd de volgende dag een diepe domper gezet: het buurthuis brandde uit. De werving voor een tweede man begint overi gens wel in mei. Extra triest Ambtenaar Vos van het ministerie van CRM noemt de brand "extra, tr.est, omdathet om een buurthuis gaat dat vanuit de bewoners zelf tot stand is gekomen. Het is echt een clubhuis voor de bewoners en niet voor de beroepskrachten, zoals er zo veel zijn". Mekenkamp voegt daaraan toe"Westerkwartier heeft enorm wortel geschoten in de buurt. Het is "onummer De Leidse Jeugd Actie roept iedereen (bedrijven, organisaties en de Leidse bevolking) op een bijdrage te leveren aan de we deropbouw van het buurt- en clubhuis, zodat in Westerkwar tier eerst in 'n noodvoorzie ning en later in een nieuw ge bouw - de activiteiten hervat kunnen worden. Iedereen kan 'n bijdrage storten op gironum mer 55.85.10 ten name van de stichting Leidse Jeugd Actie, postbus 469 in Leiden, onder vermelding van: "Westerkwar tier uit de brand". Wie op een andere wijze steun wil verlenen, moet contact op nemen met het LJA-secretariaat Noordeinde 2a in Leiden, tel. 140020, toestel 11 of 17. of 130615. De LJA heeft zelf al de eerste duizend gulden aan Wester- kwartier geschonken. Mensen van Westerkwartier en uit de buurt hebben gisteren het afgebrande buurthuis cyp het speeltuinterrein in de Ten Katestraat dichtgetimmerd. Vandaag zou de speeltuin zelf daardoor weer open te kunnen gaan. In het buurthuis gonsde het dage lijks van 's ochtends tot 's avonds van de activiteiten. Er was op werk dagen elke ochtend een crèche, elke middag een koffiebar voor soholie-r" ren, creatieve activiteien voor moe ders en bejaardien, bejaardengymnas- tiek, filmvoorstellingen, een kaart club enz. Al deze activiteiten zijn voorlopig noodgedwongen stopgezet. Mekenkamp: "Deze week zijn er in principe geen activiteiten. Behalve voor de olubs die zelf een ruimte kunnen vinden zoals de renovatie- Deze week gaat men op zoek naar een tijdelijk onderkomen en als dat niet gevonden wordt, dan wordt over wogen om ergens een keet neer te zetten. Er is een bouwcommissie ge vormd, die de mogelijkheden gaat bezien om op het terrein aan de Ten Katestraat uiteindelijk een nieuw gebouw (waarvan de kosten op zeker vier ton worden geraamd) neer te zetten. De bouwcommissie bestaat uit Eenny Turk en Gerard van Pijke- LEIDEN Voor de Morssingel heeft het architectenbureau Woudenberg een plan ontworpen met flats van diverse af- metingen en enige winkels. Opdrabht voor deze plannen werd gegeven door de bouwonderneming Neduco; het geheel is ontworpen in samenspraak met de gemeente. In de ontwor pen bebomuing langs de Morssingel, die in drie blokken is verdeeld, is ruimte voor in totaal 164 woningen; er zou ge bouwd worden tot een hoogte van tien lagen. Op de hoek van de Stationsweg en de Morssingel zijn enkele winkels gepi*ojecteerd op de begane grond. Op dit punt is de bebouwing vijf bouwlagen hoogt zie tekening). De sterk naar voren springende delen van dit blok zijn nog een laag hoger. Op het eind van het derde blok, bij de rotonde tegen over het belastingkantoorloopt de bebouwing op tot tien lagen. Op de begane grond van de blokken zijn behalve genoemde winkels een klein aantal woningen te vinden, namelijk twaalf, en ruimte voor berging. In totaal zijn er tweeëntwintig twee kamerflats, honderddrieëntwintig driekamerflats, zestien flats met vier kamers en drie flats met zes kamers. De plannen zullen a.s. donderdagavond om acht uur in de commissie voor ruimtelijke ordening gepresenteerd worden door een van de architecten. ren van de LJA, en de heren Slik ker, Pommer en Pen als bestuursle den van Wester kwartier, alsmede vaste stafkracht Mekenkamp. Van de giften, die vanuit de bevol king binnenkomen is afhankelijk of Westerkwartier kan blijven doorgaan. Ambtenaar Vos van het ministerie van CRM zegt het duideijlk: „Wij moeten een beroep doen op particu lieren. De nieuwbouw wordt niet door subsidie van 'ons gedekt". LEIDEN Dr. L. N. Went (57), bij het Instituut voor Antropogene- tica, is aan de Leidse universiteit be noemd tot gewoon lector in de gene tica van de mens. Dr. Van Went stu deerde o.m. aan de universiteiten van Amsterdam, Bern en Utrecht, en was vanaf 1942 o.m. assistent bij de Keuringsdienst van Waren en het Nederlands Instituut voor Volksvoe ding. Ook was hij leotor en hoofd van de afdeling biochemie aan de Univer siteit van Indonesië in Djakarta. Van 1955 ttt 1960 was dr. Went se nior lecturer in de chemische patho logie aan de Universiteit van West- Indië in Mona op Jamaica en in 1960 werd hij benoemd tot weten schappelijk hoofdambtenaar baj het Instituut voor Neurologische Weten schappen in Leiden. LEIDEN Als in afwijking met een vroeger genomen raadsbesluit de Steenstraat weer wordt openge steld voor particulier autoverkeer richting "stad in", dan zal de ver keersdruk op de binnenstad onge twijfeld toenemen. Dit constateert de fractie Van de PPR en D'66 in een brief aan het college van B. en W„ waarin gesteld wordt dat de plannen die momenteel ontwikkeld worden voor de Steenstraat, in strijd zijn met het binnenstadsbe- leid zoals dat voorgestaan wordt door de fractie. PPR en D'66 menen dat voor een wijziging om de Steen straat weer open te stellen een raadsbesluit nodig is. Op het stadhuis wordt momenteel gewerkt aan een nota over nieu we verkeersmaatregelen voor de Steenstraat; de nota zal uitkomen voor 1 juni, de datum waarop de proefperiode van de huidige maat regelen afloopt. Uitgangspunt van de nota zal zijn dat het verkeer "stad-in" door de Steenstraat zal HAARLEMMERSTRARAT 181 Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. antieke stjjlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken, in ruime keuze en de beste merken.. Horloger Altijd d. WATER oordelig LEIDEN De gemeentelijke >r interne organisatie en beheer is gisteravond akkoord ge gaan met de uitgifte in erfpacht van de Zijlpoort aan J. M. G. Mel- kert. Op vragen van raadsleden deelde wethouder Van Aken mee dat Melkert verplicht is binnen twee jaar met de restauratiewerkzaam heden te beginnen. LEIDEN Geen Sumatrabrug, maar in plaats daarvan een nieu we verbinding met het industrie terrein "De WSLard", ter hoogte van de Wilhelminabrug in het verlengde van de Kanaalweg. Die suggestie wordt door de Werk groep Milieubeheer aan de Leidse universiteit en de Vereniging Mi lieudefensie Kerngroep Leiden e.o. gedaan in een brief aan de Leidse raad, Gedeputeerde Staten en het ministerie van Sociale Zaken. Zoals bekend heeft de gemeente Leiden de 'bouw van de Sumatra brug aangemeld als "aanvullende werken"-project bij het ministerie. De brug over de Oude Rijn moet 't industrieterrein "De Waard" een betere ontsluiting geven. De mi lieugroepen noemen een snelle uit voering van de plannen ondoor dacht en in strijd met plannen, die nu in ontwikkeling zijn. Gewezen wordt op het feit, dat de Sumatra brug onderdeel uitmaakt van het Wegenplan 1961, een plan dat niet wordt uitgevoerd omdat er ernstige bezwaren aan verbonden zijn. In de brief wordt gezegd dat het wegenplan 1961 verouderd is en dat geen onderdelen moeten, worden uitgevoerd, zolang niet gebleken is dat ze in het nieuwe verkeerscir culatieplan passen. Aan dat plan wordt op het ogenblik gewerkt door de gemeente. De milieugroepen komen bij een vergelijking van de huidige met de nieuwe situatie, na de aanleg van de Sumatrabrug, tot de slotsom dat het de vraag is of er. wel verbetering in de toestand zal komen. De huidige routes naar het In dustrieterrein lopen door de Tromp straat (80 woningen). Zijlsingel en Kooilaan (met éénzijdige bebou wing), terwijl de nieuwe route zal lopen door de woonstraten Suma- trastraat (104 huizen), Lage Rijn dijk, Zijlsingel en het Leiderdorpse wegennet. Als nieuwe problemen die zich zullen voordoen wordt gesigna leerd: het cen_ i de'Kanaalweg ter hoogte Oosterkerkstraat/Ir. Driessenstraat; Sumatrastraat, met 15 scholen in de directe omgeving en het nieu we zwembad "De Zijl", wordt veel gevaarlijker. Meer vrachtverkeer, en beperkter mogelijkheden voor de aanleg van fietspaden; Fietsroute langs Lage Rijndijk alleen mogelijk als straat wordt af gesloten voor vrachtverkeer. Daar door nog drukker in Sumatrastraat; O Ontstaan van een nieuw ge vaarlijk kruispunt eLage Rijndijk- Sumatrastraat) in een nu nog vrij rustige woonomgeving; Sluiproutes van vrachtverkeer in Leiderdorp, waartegen bijvoor- een omvangrijke ontsluiting beeld woningen aan Zijldijk niet bestand zijn; zou in de hand kunnen weiken dat ook minder sdhone industrieën een plaats krijgen op het industrieter rein. Als alternatief voor de Sumatra brug noemen de milieugroepen de bouw van een brug over de Nieuwe Rijn bij de Wilhelminabrug in het verlengde van de Kanaalweg. De voordelen van een brug op die plaats zijn volgens de briefschrijvers: het vormt de kortste verbinding met het hoofdwegennet en de Rijks weg 4; het Leiderdorpse wegennet wordt gespaard; er is geen verdere sloop van woonhuizen nodig. Volgens de milieugroepen zijn de nadelen in vergelijking daarmee ge ring een wat zwaardere belasbing van de Hoge Rijndijk, voornamelijk bui ten het spitsuur; de sloop van het Rijkswaterstaat- gebouwtje naast de Wilhelminabrug Men verwacht echter dat deze ca paciteit in de toekomst ruim voldoen de zal blijken 'te zijn. De overheid wordt gevraagd de mogelijkheden te onderzoeken en bijzondere aandacht te besteden aan de aanleg van vrije fietspaden en busstroken aan te leg gen. Mocht niet ontkomen kunnen worden aan dé bouw van de Suma trabrug dan vinden de Werkgroep Milieubeheer en de Vereniging Mi lieudefensie dat een aantal duidelij ke maatregelen getroffen moeten worden. Dan zal de Trompstraat af gesloten moeten worden voor door gaand vrachtverkeer en mogen er geen verkeersdoorbraken voor plaats vinden. f V fruyo drink honing Een oergezonde natuurzuivere zuiveldelicatesse gsm Menken Landbouw melk, lekkere melk.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3