Dominicanessen 100 jaar in Voorschoten agenda Van soeurtot bejaardenhelpster Meisjes school: „deftigen stand" Wethouder Drenth: „Bezwaren Leiden uit de lucht gegrepen" LP1DSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Oltgave: LeidscD Dagblad B.V. Witte Singel 1 Leldea Postbus 64 - Giro 6*7065 Telefoon: 071—144941 Naoezorglng van lö.uu20.00 u. Zaterdag van 16 00—18.00 uur le^efoon 071—120600 IndleD in gesprek 071—134539 Hoofdredacteur Han Muider. Kwartaalabonnement 1 37,86 Per post f 48,25 Jaarabonnement 1139,90 Jaarabonnement p. post f 181.60 Losse nummers f (1.60 Abonnementsgelden o« vooruit betaling te voldoen Btf automa- tiscbe overschrijving geen ad ministratie- eD incassokosten. naar gebieden, die werkelijk eventjes opgezocht moeten wor den in de grote P T.T.-Bijbel. De zusters zijn met "De Zihrerfa- briek" de oudste klanten en tot voor kort waarschijnlijk de groot ste klant van de Voorschotense 'Tante Pos". ten. Deze bouwden rond kerstmis 1943 een feestje en de hele school brandde af. De zusters wer den verdreven onder meer naar het Bondsgébouw. Zij maakten zich zeer verdienstelijk door in het laatste oorlogsjaar zo- VOORSCHOTEN Deze maand zijn de zusters Domini canessen van Huize Bijdorp een eeuw in Voorschoten ge vestigd. Honderd jaar zusters van de congregatie van de Hei lige Catherina van Siena zijn niet ongemerkt voorbij gegaan. Misschien is het jaar 1976 voor de zusters een even groot avontuur als het jaar 1876, toen een groep zusters in het historische buiten "Bijdorp" het moederhuis vestigde van de orde. die daarna aangeduid werd met de naam Dominica nessen van Voorschoten. Door Joop Peeters De zusters hebben de eeuw niet stilzittend volgemaakt. Het moederhuis zorgde voor de oplei ding van de nieuwe zusters, hield de contacten met de diverse mis siegebieden in stand en tot aan de dag van vandaag krijgt het postkantoor zowel de ontvangst als de verzending van poststukken De zusters begonnen al spoedig met een pensionaat voor "Jonge juffrouwen van deftigen stand". Dat pensionaat werd la ter omgevormd tot de Middelba re Meisjesschool OJL.V. van Lour- aps. Een school voor interne - en externe leerlingen, bekend door heel Nederland, de school waar het "Frans" voorrang had. Een zuster heette soeur, de speelplaats was de cour, de duizenden oud leerlingen weten het allemaal nog wel. Het was zelfs voor de begrip pen van kort voor de oorlog een strenge school. Ook na de oorlog werd nog jarenlang de traditie ge handhaafd dat het meisje niet alleen boekenwijsheid moést ver garen, maar ook praktische wijs heid. Grote waarde werd gehecht aan de kunstgeschiedenis. Naast deze bekende school, kregen de zusters de zorg over de "bewaar school". later kleuterschool en de r.k. meisjesschool in Voorscho- In de oorlog kregen de zusters Inkwartiering van Duitse solda- wel jongens als meisjes voortge zet onderricht te geven Vijf jaar geleden stapten de zus ters definitief uit het onderwijs. De M.M.S. werd opgeheven en samengevoegd met een christelij ke en een r.k. u.l.o.-sdhool tot het Lucascollege. De orde ging zich bezinnen op een nieuwe taak, die gedeeltelijk werd gevonden in het bejaardenwerk. In Voorschoten zijn, behalve enige zusters die als lerares verbonden zijn aan het Lucascollege. de Dominicanes sen niet meer actief. Met gepaste vreugde hebben de zusters Dominicanessen deze week met de Voorschotense bevol king het eeuwfeest herdacht. De sleohtste tijden, althans wanneer deze uitdrukking gebruikt kan worden, zijn voor de religieuzen alweer voorbij. De vergrijzing van de orde valt niet te ont kennen. maar er komt weer "jong bloed". Natuurlijk zijn er veel zusters, die nog met een bepaalde vorm van heimwee terug denken aan de tijd van vroeger. Het onderwijs en de missionering van wat nu de Derde Wereld genoemd wordt, is geen hoofdtaak meer. Men vindt, de zusters echter weer net als een eeuw geleden daar waar hulp nodig is Dat is in Voorscho ten bij de hulp aan bejaarden en zieken. Het is minder spectaculair maar wel erg nuttig. De tweede eeuw zusters Domini canessen van Voorschoten is be gonnen. Spreekuur dag. «?->«& "D 7-8 uur n-,D Ta"°°a Weduwen en weduwnaars Nederlandse Bond van Weduwen en Weduwnaars afdeling Leiden. Advies bureau Roomburgerlaan 55. telefoon Gespreksavonden Gespreksavonden Baba-1 gemeen schap Wo 8 uur oaiu. Kennedyiaan 11. Oegsteeeft. vt 8.15 uur nam. Hendriknlamso^n 25 Lelderdoro Burgerraadsman Bur. Burgerraadsman, Koornbrug- 'eeg 7 (zijkant Stadhuis). Openings- ,en ma. dl en woe 11.00—12.00 u. en do avond 18.30-20.00 uur Telef. dagelijks tijdens kantooruren. 143171. Centrum voor intermenselijke Oe-' trekkingen. Geopeno ma t/m vril van 16.00—18.00 en van 19 30—23.00 uur. Oude Rijn 88 tel 144(100 Dierenhulpdienst Anna Paulownastr. 15. Lelden Vooi hulpverlening verongelukte hónden katten vogels e.d In de gemeenten Lelden en Leiderdorp Dag en nacht bereikbaar: telef 134687 SOS-dienst reiken verkeren DaR en nacht te be- Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Lelden. Aanvragen hulp bejaarden ,auK- durlg rieken en gezinsverzorging Mare (ma t/m vrU. 9-10 uur Kinderopvang Stichting werkgemeenschap Kinaer- C/,i.a ™cerP^HooR,a?d5« Kerkgracht IS? uur v Geopendjll. t/m vr. 9.30 Dienstencentrum LEIDERDORP "Ik ga er van uit dat in het gemeentebestuur van Leiderdorp volwassen mensen zitten die nadenken voordat ze iets zeggen en niet zeuren. Ik krijg echter de indruk dat het bezwaarschrift van Leiden met uit de lucht gegrepen ge tallen werkt, waar het de parkeer ruimte betreft", aldus wethouder Drenth gisteravond In de Leider- dorpse verkeerscommissie. Die commissie behandelde de ver keerstechnische aspecten van het plan Winkelhof. Daar had men nau welijks moeite mee Drenth vroeg zich alleen af waarom het gemeen tebestuur van Leiden net eerst over leg had gepleegd met haar verkeers- deskundige, alvorens Leiderdorp te betichten van een. naar zijn mening, niet gemaakte rekenfout. Volgens Leiden namelijk heeft men in het plan Winkelhof teveel parkeerplaat sen opgenomen. Wethouder Drenth kwam eenter op vijf parkeerplaatsen per honderd vier kante meter winkeloppervlak, terwijl het landelijk gemiddelde tussen de vier en de zeven ligt. "We zitten dus Auto gestolen LEIDEN In het Motorhuis aan de Vondellaan is gisteravond een in braak gepleegd. De dader, die het ga ragebedrijf na vernieling van een ruit is binnengekomen, ging er van door met een splinternieuwe auto. Het gaat om een witte Opel, geken tekend 25-JU-95. echt niet aan de hoge kant. Alleen, Leiden vergeet dat er ook parkeer plaatsen zijn voor de kantoren, een deel van de woningen, het gemeente huis en dergelijke. Wanneer we dat bij de berekeningen in beschouwing nemen - we hebben gerekend op twee parkeerplaatsen per 100 vier kante meter kantoorruimte - zitten we hier helemaal niet aan de hoge kant. Drenth meende verder dat het aantal parkeerplaatsen geen invloed heeft op de aantrekkelijkheid van het winkelcentrum"Het assortiment winkels is namelijk te klein om wer kelijke aantrekkingskracht uit te oe fenen", aldus Drenth. Leidenaar (17) aangereden; automobilist rijdt door LEIDEN Een 17-jarige Leide naar is het afgelopen paasweekeinde gewond geraakt, toen hij 's nachts op de Breestraat werd aangereden door een personenauto. Hij kreeg een hersenschudding en schaafwonden aan zijn handen. De automobilist, een 23-jarige inwoner van Benthui zen, is na het ongeval doorgereden, maar hü kon nog dezelfde nacht in zijn woonplaats worden aangehou den. Advocatenspreekuur /ïeterskerkgracht ll. Elke donderdag avond van 7 tot 8 uur n.m. Sportmedisch Advies Sporimedisch Adviescentrum, spreek uur ma.-en do.-avond 19.3020.30 uur St. Elisabeth Ziekenhuis. Leiderdorp." WOENSDAG Geversstraat 65. Oegstgeest. sociëteit 9°°1 uurier VOnerS Cn a"€enstaanclen. Kennedyluan 11. Oegstgeest. infor- nam "a Baha'l Gemeenschap. 8 u. Volkshuis. Informatie en Inschrijving kindeclubs. 2—3.30 uur nam. viSte^nstraaWb. Wereldwinkel. 9.30 u. Ontmoetingscentrum, hoek Boshui- zerlaan. Bejaardensoos Zuid-West. 2.30 Begijnhof 2. ..'t Begijntje" praathuis r relaties en seksualiteit, do. 7.30—9.30 1 Volkshuis, klein blnnenstads overleg, 't Breehuys, Breestraat 19, middag activiteiten. 2.305.30 uur nam. Repelsteel, 1.30—5 uur nam. biologisch -dynamisch eethuis. 68 uur nam. DONDERDAG V- ,d- Valkboumanweg 236. Leiderdorp gemeente I f," rgesP^ekskring Baptisten Nieuwe'Rijn 20a. Theehuls Leidse werkgroep homofilie/COC, 8 tot 11 Steenstraat Jb, Wereldwinkel. 9.30 uur Pieterskerkstraat 1. werkgroep dienst- W Geverastraat0 «"Oegstgeest. sociëteit Apotheken Oegstgeest Ook in Oegstgeest slaat het vormingstoneel toe. Bij de stich ting jeugd- en Jongerenwerk treedt de amateurtoneelgroep "de Tweesprong"' op met "Het wapen van Vreeburg". Dit toneelstukje over vrede en onitwiikfeelingssa- menwerking is niet af, het wekt wèfl stof op om samen over te pra ten, meldt een stenciltje. Donder dagavond om acht uur in de Ta- berna staat de koffie klaar. (Ver rek, dat is morgen al!) Dezelfde stichting zorgt sa men met K en O Oegstgeest op 12 juni voor een muziekmanifesta tie in het park van Oud Poel geest. Ieder die kan musiceren kan zich voor "Moet je horen" op geven bij meneer Riöhtering van de Taberna. JuManalaan 1. Voorschoten Als u in Voorschoten winkelt zult u op 30 april de koopavond moeten missen. Koninginnedag, juist Ja. Maar niet getreurd: u kunt uw koopdrift uitleven op de woensdagavond, dan zal het koop avond zijn. En de maikt? Inderdaad, van hetzelfde laken een pak: ook niet vrijdag maar wel woensdag. Kruiden Hebt u spanningen? Zeker de energiestroom geblokkeerd, tijde lijk of chronisch; blokkades, dus des te minder relaxed. Therapiet- je proberen? "De polariteitsmas sage is één van de vier onderde len van de polariteitstherapie die afstamt van oude Indiase en an dere niet-Westerse heelkunden". Verder zijn er oefening, dieet en heider denken. Wat manuele the rapie en de doorstroming van de levensenergie gaat weer gesmeerd. In het Leids Vrijetijdscentrum wordt er een cursus gegeven met de nadruk op massage en oefe ning op vier donderdagmiddagen in mei (6, 13, 20 en 27 mei) van twee tot vijf uur. Het adres is Breestraat 66. Belangstellenden voor deze cursus moeten zich binnen tien dagen melden. Af hankelijk van ihet aantal deelne mers bedragen de kosten tien tot twaalf gulden. Kruidenthee inbe grepen. Show Zowel bij de harmonie als bij de drumband van "De Burcht" zijn in het afgelopen Jaar nogal wat geziohten verdwenen. Maar ook weer nieuwe verschenen. En een nieuwe voorzitter: A. Schalks nam de hamer over van H. Groe- neweg. De vernieuwde "De Burcht" zal komende vrijdag gratis optreden: in de Stadsgehoorzaal zal het jaarlijkse invitatieconcert gege ven worden. Onder leiding van Adri van Veüsen zullen enkele shows gegeven worden. Er is een show van majorettes op Zuidamerikaanse muziek, en er zullen samen met de tamboers en kele scènes uit de bekende film Dr. Doolittle uitgebeeld worden. Kort om: gratis veel vertier. Waar vind je dat vandaag de (tag nog? Half acht gaat de Stadsgehoorzaal open, en acht uur begint het concert. Prik Donderdagavond is het weer T- huis bij de Leidse Werkgroep Homofilie/COC. Vanaf acht uur is iedereen welkom aan de Nieuwe Rijn 20a. Koffie, pils, wijn, sherry of prik, en gedachten wisselen: kortom ongedwongen samenzijn. En vrijdag Open Huis voor ieder die informatie wil hebben, bij Henk van Putten, Oude Singel 140. Film Bejaarden, vrouwenbonden, dien stencentra en culturele instellingen kunnen aan P. J. Eijer vragen om films te vertonen. Deze film amateur uit Zaandijk heeft een grote collectie films bij elkaar ge schoten over allerlei onderwerpen, en hij is bereid die te vertonen voor belangstellenden waarbij hij niet uit is op winst. Voor ongeveer vijftig gulden komt de heer Eijer met al zijn spullen langs. Voor de film "Het Polderland" heeft hij opnamen gemaakt langs de Oude Rijn van Leiderdorp tot Harmeien. Deze kleurenfilm van honderd minuten toont ook nog de proeftuin van Boskoop en bloem- mozaïeken. Verder heeft hij films over Gouda, Haarlem, de Zaanse Schans, de Leidse Hofjes, de Noord hollandse natuur, de Betuwe, en 't IJsselmeer. Ook allerlei mu ziekfilms, bijvoorbeeld over binnen- en buitenlandse orgels. Enfin, het is allemaal teveel om op te noemen. Wie belangstelling heeft kan misschien het beste even contact opnemen met de heer Eijer, Bredenhofstraat la. Zaandijk, en een lijst vragen met de titels van de films. Maatschappelijk Werk LEIDERDORP Begin volgende week jvordt begonnen met de asfaltering van de Van Poel geestlaan (zie foto) en de Laan van Ouderzorg. In verband met deze werkzaamheden is de Van Poelgeestlaan met ingang van a.s. maandag geheel en de Laan van Ouderzorg gedeeltelijk voor alle verkeer gesloten. Bij de Rijneburg wordt voor een tijdelijke doorgang gezorgd. De werkzaam heden duren vermoedelijk tot de bouwvakvakan tie. LEIDEN In het kader van de vakantiebezigheden van het clubhuis de Vrolijcke Arke hebben vanmorgen zestig kinderen brood jes gebakken in de keuken van de Doelenkazerne. Een jaarlijks terugkerende gebeurtenis, waar zowel de deelnemers als de gast heren veel genoegen aan beleven.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2