Vee! vuil hoort niet op Roomburg Norman wilde dode vrouw bij zicb houden Nauwere banden NKV-KWJ Leiden LEIDS RAADSLID: WOENSDAG 21 APRIL 1976 PAGINA 15 ROTTERDAM (SP) Terwijl de R'damse officier van justitie in j zorgvuldig gekozen bewoordingen I macabere details beschrijft, zit Norman M„ de ogen stijf toegekne pen, in stilte te prevelen. In z'n hand prijkt een rozenkransje. De 31-jarige Antilliaan slaat schijnbaar geen acht op hetgeen hem wordt aangewreven: Het doodsteken van zijn vrouw Hélène Weekers (23). I Totdat hij wordt geconfronteerd met de eis van mr. R. E. A. Toeter: twee jaar gevangenisstraf en een onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering, Vertwijfeld heft Norman de handen ten hemel om vervolgens in snikken uit te 'barsten. „Het is allemaal een ongeluk geweest", stamelt hij. Na maanden van onderlinge span ningen kreeg dat „ongeluk" in de vroege ochtend van 6 oktober vorig jaar gestalte. Een van de vele ruzies, die zich telkens toespitsten op de lesbische neigingen van de vrouw, zou er toen volgens Norman toe geleid hebben, dat Hélène een broodmes voor de dag haalde en hem te lijf wilde gaan. Woedend geworden om die dreiging griste hij het wapen uit haar hand en stak meteen toe. Luttele ogenblikken later stierf de vrouw aan verwon dingen in de borststreek. „Omdat ik haar bij me wilde houden" (zoals M. gisteren te kennen gaf) wikkelde hij het lichaam in een deken en verborg het in een kast in hun woning. De weerzinwek kende stand trachtte hij te verdrijven met luchtverfrissers en wierook. Vra gen waar Hélène was, wimpelde hij af met „die is 'bij me weg". Inmiddels deinsde de man er niet voor terug een verhouding aan te knopen met een andere vrouw, Carmen P. Haar werd de toegang tot de kamer, waarin het lijk werd verborgen gehouden, ontzegd, Carmen kreeg eerst half januari argwaan, toen M. tegenstrijdige verhalen over zijn „weggelopen" vrouw begon te vertel len. Ze stapte naar de politie, die op 14 januari het lichaam dn een kast aantrof. „Daarmee kwam voor de verdachte een einde aan een nachtmerrie, waarin hij drie maanden heeft geleefd. Al die tijd heeft hij getracht de realiteit te verdringen, waarbij het volstrekt onbegrijpelijke verbergen van het lijk aan het geheel een luguber aspect verleent", recapituleert mr. Toeter. „Hoe lang had u haar eigenlijk bij u willen houden?" sluit rechtbank president mr. Kiders daarop aan. „Tot mijn eigen dood", klinkt het, „ik hield van haar." Norman M. doet er dan weer het zwijgen toe, volgt gelaten het verdere verloop van de zaak. „Een man met sterke karakter-neu rose", typeert psychiater dr. H. Zwart. „Hij neemt diverse houdin gen aan, is de ene keer goed in staat tot een gesprek en de andere keer uitermate depressief, volkomen dichtgeslagen." Vooral bepaalde „uit zonderingstoestanden" kunnen bij M. een ernstige agressiviteit teweeg brengen, aldus dr. Zwart. Zo zag hij op een dag een verpleegster bloemen schikken zoals ook zijn gedode vrouw dat placht te doen, M. ontstak met een in woede en kon slechts met veel moeite worden gekalmeerd. „Juist gezien het gevaar in dergelijke uitzonderingstoestanden is een thera peutische behandeling zonder twij fel noodzakelijk", oordeelt de psy chiater. Een aanbeveling, die raadsman mr. W. Verhoeven volledig onderschrijft. „Ik zie weinig heil in een verblijf in de cel zonder begeleiding. Mijn cliënt moet - en dat wil hij ook zelf graag - zo spoedig mogelijk psychiatrisch behandeld worden." LEIDEN De Leidse afdeling van de katholieke vakcentrale, het NKV, gaat nauwer samenwerken met de plaatselijke afdeling van de KWJ (Beweging van Werkende Jongeren). Dat werd gisteravond meegedeeld tijdens een algemene ledenvergadering van de Kring Rijnland van de Dienstenbond NKV. Ook met de verschillende bij het NKV aangesloten bonden wil de KWJ-Leiden een nauwer contact. Hoe de samenwerking tussen de Dienstenbond en de KWJ zou kun nen verlopen, zal tijdens een vol gende vergadering worden bespro ken. De gisteravond aanwezige le den hadden zich onvoldoende op dit punt kunnen voorbereiden. De vergadering van de Diensten bond NKV was in eerste instantie bedoeld om een nieuw bestuur te kiezen, nu de Kringen Leiden, Lis- se en Alkemade zijn samengevoegd tot één Kring Rijnland. Het nieuwe bestuur ziet er als volgt uit: A. N. J. de Ridder, voorzitter, Ir ma Koppelman, secretaresse, mej. C. W. Haas, 2e secretaresse, T. M. Gijbeis, penningmeester. Gewo ne bestuursleden: C. H. K. Haze- broek, D. E. Naessens, F. A. Arra- ohart, C. Boon, P. J. Walraven, Joh. H. Langeveld, Arie Brobbe'l en G. B. M. ArraChart. Ook werd een aantal jubilarissen gehuldigd. Op de foto van links naar rechts J. de Koning (25 Jaar lid), C. H. K. Hazebroek (40 jaar), P. J. Walraven (40 jaar), J. B. v. d. Klaauw (50 jaar), A. J. van Velzen .(25 jaar) en A. w.d. Lans .(25 jaar). Zij ontvingen behalve een cadeau bon, een zilveren resp. gouden NK V-speld je. De ex-voorzitters van de drie nu opgeheven kringen kregen ook een cadeaubon uit handen van regionaal bestuurder Peter yan Stratum. De heer Hazebroek (oud-voorzitter van de Kring Leiden) kreeg van zijn toestuur bovendien een tuinstoel. Ramses Shaffy en Liesbeth List werken tien jaar samen. De twee artiesten zijn ter gelegen heid van dit feit door hun platen maatschappij in de bloemetjes ge zet. Tijdens de feestelijke bijeen komst in Baarn had ook de pre sentatie plaats van de nieuwe lp 'Samen'. Duitser mag clyie van Breda blijven bezoeken DEN HAAG (ANP) Hoewel de Duitse geestelijke Ernst Wilm uit spraken heeft gedaan die minister Van Agt van Justitie moet afwijzen ziet de bewindsman toch geen drin gende reden hem de toegang tot de drie Duitse oorlogsmisdadigers in de gevangenis van Breda te ontzeggen. Minister Van Agt heeft dtit laten we ten aan het communistische kamer lid Wolff, volgens wie de tijd is aan gebroken om Ernst Wiilm de toegang tot de strafgevangenis te ontzeg gen. De Duitse geestelijke heeft na melijk het voornemen geuit zich in of bij de gevangenis in Breda door demonstratief gedrag van zijn opvat ting te doen blijken dat de gevan genhouding van de Duitse oorlogs misdadigers niet langer mag wor den voortgezet. LEIDEN Volgens het CD A-raadslid Vink wordt op de vuil stortplaats Roomburg in Leiden veel verbrandbaar vuil gestort dat thuis hoort in de verbrandingsovens aan de Gabriël Metzu- straat. „Als bewoner van de Zaanstraat krijg ik soms de indruk dat de verbrandingsinstallatie in Roomburg staat", aldus het raadslid, dat de kwestie gisteravond ter sprake bracht in de gemeentelijke commissie voor interne organisatie en beheer. "Verbrandbaar huisvuil wordt bijkans ziet om een tientonner te los- uitzondering verband, het merendeel wordt in Roomburg gestort", aldus het CDA-raadsüd. "Ik heb er vracht wagens zien lossen die tot de hemel ren met kratten". op Roomburg steek je gulden in je zak". Wethouder Van Aken deelde de raadsleden mee, dat hij volgende week een bespreking over dit onder- verbrandbaar <ien of zendingen "ongeselecteerd moeten wor- vuil" (zowel brandbaar als qnbrand- de verbrandingsinstallatie", baar afval) kunnen worden verder op, dat on langs aan de gemeenten, die deelne- den". men in de gemeenschappelijke rege ling vuilverbranding, een brief is ge- VVD-raadslid Van Duyn schreef schreven waarin erop wordt aange- de grote aanvoer van Roomburg toe drongen scherpe maatregelen te ne- aan het grote verschil in de tarie- men tegen illegale vuilstortingen. ven voor vuilstorten en vuilverbran- Ook is de provincie gevraagd aan den. "Het verschil is zo'n slordige zes- dergelijke stortingen geen goedkeu- tig gulden per ton. Dus wanneer je ring meer te verlenen. Dit is de vuilstortplaats Roomburg, waar volgens het raadslid Vink veel verbrandbaar vuil ivordt gestort. (Luchtfotografie Frans Rombout) VolopklearopdeKenkenhqf De Keukenhof in Lisse. Een jaarlijks begrip voor bloemen- en kleurliefhebbers. Kleuren en geuren van zo'n 6 miljoen bollen Kom kijken hoe mooi de Keukenhof er bij staat. Ideetje voor morgen misschien? Kiekdiekleuren met Kodakfilm AMSTERDAM Meer dan twintig Zuidmolukse jongeren zijn gisteravond voor de Koopmans beurs in Amsterdam voor nog on bepaalde tijd in hongerstaking gegaan. De actie is bedoeld als protest tegen de voortdurende onderdrukking van het Zuidmo lukse volk door het Indonesische fascistische generaalsbewind" en de "autoritaire, hautaine houding van de Nederlandse regering te genover het Zuidmolukse volk en zijn vrijheidsstrijd"Bovendien willen zij met deze actie nagaan of vreedzame acties in deze tijd van geweld nog effect hebben. Tegen de negen Zuidmolukkers die zich gisteren bij de rechtbank in Den Haag moesten verant woorden voor hun optreden tij dens de ongeregeldheden bij het Vredespaleis in Den Haag op 27 december 1974, eiste de officier van Justitie mr. Schimmel gis teren straffen variërend van een boete van f 200 en twee iveken voorwaardelijk tot een maand ge vangenisstraf. Op speciaal ver zoek van de 63-jarige werkloze M.N. iv&es de reah\tban'k tegen hem direct vonnis: f200 boete. t J SSïfi

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15