Mars door bezet Jordanië leidt tot een dode NAAST HEI NIEUWS Liberalen winnen in Columbia Drie Zuidafrikanen in Rhodesie doodgeschoten Positie premier Rabin verzwakt Franjieh tekent en Syrië trekt weg cötesdu Rhone A C. DINSDAG 20 APRIL 1976 JERUZALEM (UPI/AP) In NaL'Ioes in bezet Jordaans gebied is gisteren een Arabier gedood en zijn twee gewond toen Israëlische militairen demonstraties opbraken tegen een mars vam vele duizenden nationalistische Israëli's. Een militaire woordvoerder deelde mee dat een patrouille werd aangevallen door een stenen gooiende menigte waarop waar schuwingsschoten werden gelost die drie personen troffen, van wie een dodelijk. Bij betogingen in Jericho vielen drie gewon den en in Yenin was er één gewonde. Israëlische kogel werd Naar schatting 40.000 Israëlische den door nationalisten waren zondag het be- getroffen, zette gebied van de westelijke Jor- daanoever binnengetrokken om hun eis kracht bij te zetten dat de zone door Israël geannexeerd moet wor den. Tegelijkertijd hielden Arabieren in een van de steden van het ge bied een betoging utt protest tegen de mars van de nationalisten. De mars van twee dagen was geor ganiseerd door het rechtse Gush Emunim het loylistische blok zich geen ongeregeldheden dat vam mening is dat de wes- wrnnsj.pr^ teOijke Jordaanoever behoort tot het VlKlINIUlIN door God aan de Joden beloofde land. Volgens de Israëlische radio mamen ongeveer 40.000 Joden aan de mars deel. De Israëlische mars en de Pales tijnse tegenbetoging vormden een duidelijke aanwijzing voor de toene mende polarisatie tussen het Israë lische en het Palestijnse mationalis- Eenheden gewapende Israëlische oproerpolitie patrouilleerden in Ra- mal'laih maar bleven uit de buurt van de Palestijnse betoging. Er deden Het Gush Emunim, dat door Jon ge religieuze fanatici wordt ge leid, verlangt van premier Yitzhak Rabin dat hij de westelijke Jor daanoever met Israël verenigt, en de spectaculaire demonstraties de groepering hebben geleid tot verdeeldheid in het kabinet het geen zelfs zou kunnen leiden tot de val van Rabin's uiterst wankele coalitie. Het verzet van de 670.000 Arabie ren op de westelijke Jordaanoever tegen de nu al negen Jaar durende bezetting neemt steeds duidelij ker vormen aan en werd extra be nadrukt door de ruime overwinning die Palestijnse radicalen en oipen- Paasboodschap Paus Paulus waarschuwt voor inhaligheid ROME (UPI) Paus Paulus heeft zondag in zijn Paasboodschap de wereld gewaarschuwd voor wat hij noemde „het zich blindelings over geven aan tijdelijk bezit". Ook sprak hij over „het leger van ketters en critici", die nu, evenals in het ver leden, de ware betekenis van Pasen tussen haakjes zetten en het woord verrijzenis beperken tot verbeterin gen op deze wereld. In zijn toespraak noemde de paus de zekerheid van de verrijzenis groter dan alle bezwaren van de critici. „Ook wij zullen verrijzen", getuigde hij, zijn toehoorders vragend om een geloof dat niet wankelt. De paus zei het uitstekend te vinden van verrü- opstanding te spreken, wan- zich inzet voor het welzijn nens en wanneer men strijdt tegen de ellende. Het zou echter een illusie zijn om zo vanzelf een ver rijzenis te bereiken, die boven dit leven uitreikt en waarnaar de mens erlangt, aldus de paus. De verrijzenis van Christus is voor ons vandaag een verwachting en straks een werkelijkheid die ons ver andert, aldus de paus, die opvallend hartelijk werd toegejuicht. Zowel het grote aantal aanwezigen (200.000), nauwelijks overtroffen door de me nigte die met Pasen van het heilig jaar 1975 het plein gevuld had, als hun enthousiasme, zien waarnemers als een antwoord op het anticlerica- lisme, dat de laatste tijd in Italië is toegenomen. LUIDRUCHTIG Op enkele kilometers van het be ginpunt van de mars, in de stad Ra- mallaih. maakten meer dan 10.000 Arabieren een begrafenis-plechtig heid tot een luidruchtige demonstra tie. Zij zwaaiden met Palestijnse vlaggen en riepen leuzen als: „geen mars, geen nederzettingen op ons land, geen zionisten". In enkele andere steden op de wes telijke Jordaanoever bleven leerlin gen van school weg, maar elders in het voornamelijk door Palestijnen li;jtee aanhangers van de Palestijnse bewoonde gebied bleef het rustig. bevrijdingsorganisatie (PLO) be- De plechtigheid in Ramallah gold haalden bij de verteden week ge- de begrafenis van een man die vrij- houden gemeenteraadsverkiezin- dag door een plaatselijke politicus gen in het gebied. werd doodgeschoten en de teraarde- De mars van het Gush Emunim SALISBURY (AP) Zwarte w bestelling van een zesjarig Jongetje betekende een rechtstreekse tegen- ttonalistische guerrillastrijders heb- sche uitvoerwegen. Beide zijn van heid en vertegenwoordigers tijdens ongeregeldhe- werking van Rabin's politiek die er- ben zondag drie Zuidafrikaanse blan- vitaa belang geworden voor het vrijdingsbewegingen int Rhodesië, a- de twee nog overgebleven ahodesi- de Organisatie van Afrikaanse Een- uit bestaat gedeelten lijke Jordaanoever i aan Jordanië in ruil voor een vre desakkoord tussen beide landen. Toch kreeg het rechtse blok toe stemming van de bezettingsautori teiten voor de mars na de belofte guerrilleros de weste- ke toeristen op motorfietsen doodge- ]and van premier Ian Smith nadat Zuid-Afrika t te bieden schoten op de belangrijkste Rhode- Mozambique op 3 maart zijn gren- LUIDE WEKKER De 22-jarige J. N. uit Bergen op Zoom zal waarschijnlijk nooit van zijn leven vergeten de manier waarop hij gistermorgen uit zijn slaap werd gehaald. Nadat hij door een hevig lawaai was gewekt en zijn ogen had uitgewreven lag hij aan te kijken tegen de onderkant vam de trein van 7.33 uur van Bergen op Zoom naar Roosendaal die Juist over hem heen raaste. „Ik dacht nu kan ik maar beter plat blijven liggen", zo was zijn reactie na het avontuur waarbij hü geen schrammetje had opgelopen. Na de avond er voor stevig te zijn uitgeweest had N. de weg naar zijn bed kennelijk niet gemakkelijk meer kunnen vinden en zich onkundig van de gevaren waaraan hij zich bloot stelde, te ruste ge legd op de spoorbaan. De machinist had de man zien liggen en maakte onmiddellijk een noodstop. De trein kwam echter pas tot stilstand nadat hij over de man was heen gereden. Toen de politie arriveerde om te zien wat er niu precies gebeurd was maakte N. al weer aanstalten om weg te gaan. f: VIS EN PATAT Een man heeft zondag een eetgelegenheid in Manchester overvallen en de eigenaar onder bedreiging met een mes een portie fish and ohips iter waarde van 89 pence (f 5,—) afgeperst. „Ik weet dat de aardappels duur zijn, maar dit is belachelijk", aldus eigenaar John Thompson. KUNSTMATIGE KAVIAAR Kunstmatige kaviaar smaakt even lekker als gewone kaviaar, aldus het blad Moskovskaya Prawda van zaterdag. Er zijn proeven mee genomen en die bleken een groot succes. Elke dag zal nu 200 kilo van dit surrogaat worden gemaakt het is een mengsel van melkeiwit, oasaine, olie, zout en water dat een speciale behandeling ondergaat. In Rusland is een groot tekort aan echte kaviaar doordat de Kas pische Zee, waarin de steur zwemt die de lekkerste eitjes legt. ern stig is vervuild. De meeste kaviaar komt uit Perzië. dat in het zui delijke deel van deze zee vist. NAAKTE DE RUYTER Het Vlissingse gemeenteraadslid J. Kodde (SGP-GPV) wil van B. en W. van deze stad dat ze ogenblikkelijk een uitgave van de ge meente in beslag nemen, waarop een bijna naakte Michlel de Ruyter in badpak voorkomt. De heer Kodde meent dat het juist dit Jaar, waarin de 300-jarige sterfdag van De Ruyter wordt herdacht zeer smakeloos en weinig verheffend voor de nagedachtenis van wat hij noemt Hollands grootste admiraal, waarmee VTissingen zulke bijzon dere bindingen heeft. Hü wil dat he<t boekje pas weer in omloop komt, als de afbeelding van De Ruyter, die zoals bekend in Vlissin- gen werd geboren, door een meer geklede versie is vervangen. BL0EMEN00RL0G De stadsguerrilla in Japan heeft een nieuwe gedaante gekregen die de autoriteiten met stomheid en de politie met machteloosheid slaat: de onbekende, anonieme vechters zijn met een bloemenoorlog begonnen. Een van hen, die zün naam piet wil noemen, heeft tegen een Japan se krant gezegd: „Mijn medeplichtigen en ik zün voor terugkeer van de natuur in de steden. Wü gaan er 's nachts op uit en zaaien geen terreur, maar bloemzaden. Die explosie van bloemknoppen is ons werk". Op de meest onmogelüke plaatsen bü stations, ministeries, monu menten en in parken bloeien nu massa's viooltjes, narcissen en sleutelbloemen. De tuiniers van de gemeente mopperen: ,,Die lui hebben ook ner gens respect voor". PASSIE VOOR HET SCHAKEN Passie voor het schaakspel heeft een Franse technicus yan 25 Jaar ertoe gebracht uit een informatiecentrum in Mulhouse een com puter te stelen. De computer van een half miljoen frank was op 14 juli van het vo rig jaar ontvreemd. Pas op Goede Vrüdag wist de politie de hand te leggen op de dader, die verklaarde dat hij tot zün daad gekomen was om een computer te hebben voor het helpen oplossen van ingewikkelde schaakpro blemen. in een verklaring van de Rhodesische gisteren de belangrijkste wegverbin- regering Voorts werd gezegd dat de dmg met Zuid-Afrika gesloten na gedeelte de guerrilla-aiktivitéiten dat de deelnemers zich op. hun 40 spoorwegverbinding tussen Rhodesië op de politieradio is meegedeeld dat i Zuid-Afrika hebben opgeblazen. er wegversperringen zijn opgericht BEIROET (DPA/AP) In de bur geroorlog in Libanon is zaterdag een keerpunt gekomen. De christelijke president Soeleiman Franjieh onder tekende de grondwetsverandering die het parlement had aangenomen en waaronder direct een nieuw Staatshoofd gekozen kan worden. Hij heeft daarmee de weg voor een po litieke oplossing geopend. Tegelü'k begonnen de Syrische troe pen die onlangs waren binnenge komen zich trekken als onderdeel we bestandsovereenkamst. ADVERTENTIE materieel vernield zijn. De getrof- Een van de zes kim lange tocht niet in Arabische dorpen zouden begeven en na hun twee dagen durende betoging het gebied weer zouden verlaten. ZIJ AAN Zij De stoet trok echter wel door het len spoorwegverbinding Arabische dorp Bethel, waar God volgens de Joodse overlevering het land Israël aan Abraham beloofde. De Arabische inwoners stonden langs de straten van hun dorp en keken onbewogen toe hoe de Israë li's langs trokken. "Wij willen zij aan zij leven met de Arabieren van de westelijke oe ver", aldus Amon Weiss, een van de leiders van het Gush Emunim. "We proberen niemand te onteigenen, maar de westelijke oever is van ons en de regering moet er voor zorgen dat het gebied bij Israël komt". De mars had zijn eindpunt in Je richo, de Arabische stad waar de grens terug te bij het Gush Emunim een neder zetting wil vestigen. De regering heeft daarvoor tot dusverre ech ter geen toestemming willen geven. De deelnemers aan de mars heb ben het centrum van Jericho niet kunnen bereiken bussen die hen a stad opwachtten, vertrokken. Een woordvoerder nog m leven maar zorgelijk wijn van klasse Uit de kelders van Bessac. Voorrond vijfenhalve gulden bij "Deleave" slijters en wijnhandelaren, f^jj herkenbaar aan het vignet op de deur.; NEWCASTLE (AP) Nog slechts één van de bij het echtpaar Price geboren zesling Is nog in le ven, een jongetje en het eerste kind van de zes die woensdag werden ge- zijn later met boren. De toestand van het nu nog levende kind "baart ernstige zor gen", aldus een zegsman van het de organi- ziekenhuis, satie zei dat besloten was in de ko mende weken een begin te ma- De zes babies, die twee maanden gehouden, waarop verklaringen zijn ken met een Joodse vestiging in de te vroeg zijn geboren, hadden allen afgelegd door Tanzaniaanse regerings buurt van Jericho. ademhalingsmoeilijkheden. functionarissen, functionarissen van werd dat de guerrilla-aktiiviteiten ten zuiden van Nuanetsi, ongeveer 100 kilometer van de Zuidafrikaanse grens, tot de wegsluiting had ge dwongen. Het was de eerste maal dat de zwarte nationalisten die hun strijd voeren vanuit bases in het buurland Mozambique, de verbindingswegen van Rhodesië met Zuid-Afrika in gevaar brengen. De voorzitter van de dekolonisatie- oommissie der Verenigde Naties, Sa- lim (Tanzania), heeft meegedeeld dat zün groep tot de conclusie is geko men, dat verhevigde gewapende strüd de enige oplossing vormt voor het Rhodesische vraagstuk. Op een persconferentie verklaarde Salim dat verdere besprekingen met de Rhodesisohe premier Ian Smith niet alleen een zinloze bezigheid zou den zijn "maar ook een gesprek met de dood - wat onmogelijk is". Zijn commissie was zich bewust van de menselijke offers die met' gewapen de strijd zijn gemoeid, maar het is "de enige oplossing die overblijft". De commissie heeft de afgelopen week in Dar-Es-Salaam hoorzittingen §|Sï nHHPP ï-~ fÉ H li' iémI BOGOTA (UPI/AP) De linkse oppositie heeft bij de zondag in Co lumbia gehouden departementale en gemeenteraadsverkiezingen een ne derlaag geleden. Volgens de jonste offciiele uitda gen hebben de drie onderling ver deelde liberale groeperingen geza menlijk 563.931 stemmen gekregen. Op twee conservatieve lijsten werden 363.836 stemmen uitgebracht. Het to taal van de regeringspartijen bedroeg toen 928.766 stemmen of 77,4 procent. De Moskou-gezinde communisten kregen 27.108 stemmen (2,3 procent) hun Peking-gezinde geestverwanten 11.027 stemmen (0,9) en een andere linkse oppositiepartü, de Anapo van wijln dictator generaal Gustavo Ro- jas Pinilla, 41598 stemmen (3,5 pro cent) Het gecombineerde totaal van de drie linkse oppositiepartijen bedroeg met nagenoeg alle stemmen geteld 6,7 procent. Zestien procent ging naar onafhankelüke kandidaten voor het merendeel van liberale en con servatieve huize. In de strijd om de heerschappij in de liberale partü behaalde de Colum- biaanse ambassadeur in Washington, Julio Cesar Turbay, een geringe ze ge op zijn voornaamste rivaal, oud president Carlos Ileras Restrepo. De volgelingen van Turbay verzamel den 222.785 stemmen, 18,6 procent van het totaal, tegen 220.220 voor de rebellerende vleugel van Lleras in de liberale partü-Een derde stroming bekend als 'eerste macht' y de linkse Turbay als Lleras is de presidentiële kandidatuur van de liberale partij in 1978, wanneer de huidige presi dent Lopez niet herkiesbaar is. Lleras won sterk in Bogota en ver overde acht van de twintig verkies bare gemeenteraadszetels, tegen slechts drie voor de volgelingen van Turbay. Maar deze kan wel bogen op overwinningen in de rest van het land. De communisten hadden gehoopt hun aantal zetels in Bogota van twee op vijf te brengen. Het ziet er echter naar uit dat ze zich daar nauwelijks zullen kunnen handhaven met een zetel voor de Moskou-communist en een voor zijn Peking-gezinde geest- Volgens opiniepeilingen hadden de communisten op een percentage van 18 in het hele land mogen rekenen, maar uit de uitslagen blükt dat zü hun bij de presidentsverkiezingen van twee jaar geleden behaalde 2,6 procent nauwelüks hebben verbeterd. Bij Bogota is het lijk gevonden van de op 15 februari ontvoerde lei der van het Columbiaanse vakver bond CTC, Jose Requel Mercado. Bij het lijk lag een briefje met de aan duiding 'M-19'. 'M-19' is een linkse guerrillagroep, reinig bekend is. Zij zou banden hebben met het nationale volksverbond Anapo, een twee jaar geleden opgerichte oppositiepartü- De ontvoerders maakten onlangs bekend dat Mercado door een volks - rechtbank' ter dood was veroordeeld en dat 't vonnis uitgevoerd zou wor den als de regering niet voldeed aan een aantal eisen, waaronder vrijla ting van politieke gevangenen. Vorige week verklaarde president Alfonso Lopez dat niet op de eisen zou worden ingegaan. Volgens de ontvoerders was vakbondsleider schuldig aan het 'v kwanselen van de belangen van Columbiaanse arbeiders aan Amerikaanse imperialisme'. de BRUSSEL Bij een brand het centrum van Brussel zi; termiddag ca 60 winkels van de Gul denvlies-Galerij aan de Naam se Poort in as gelegd. De schade zou meer dan tien miljoen gulden belo pen. De brand zou zijn ontstaan in een winkel aan de overkant van de ga lerij van voornamelijk luxe-zaken (vooral modezaken) en zou zijn over geslagen naar een kledingwinkel. Het vuur verbreidde zich snel ondanks het feit dat de winkels onderling door anti-brandmuren zijn geschei den. i op paasmaandag Het gehele brandweerkorps van Brussel moest uitrukken om de brand, die ongeveer 4 uur gewoed heeft, onder controle te brengen. Een functionaris van de brandweer zei dat de meeste boetieks pas hun nieuwe zomercollecties hadden bin nengekregen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7