Recorddrukte in Nederland Pakje smaak met filter. Caballero filter. Ruim één miljoen „paastoeristen" TWAALF DODEN ...engisteren toegelicht lm\ program fl— Bos- en heidebranden anders dan andere. PAGINA 5 Een veelzeggend bordje in dit paasweekeinde. DEN HAAG Tijdens het paasweekeinde hebben naar schatting van het nationaal bureau voor toerisme 1,1 mil- HÉ -.^3 joen buitenlandse toeristen een bezoek gebracht aan Neder- land, enkele tienduizenden meer dan het recordbezoek van a»*. :C- 1 1974. Vorig jaar waren er met de (vroege en koude) pasen slechts 700,000 buitenlandse bezoekers. Het nationaal bureau voor toerisme is tot deze taming gekomen op grond van tellingen aan de grensovergangen. DEN HAAG (ANP) Tij dens het afgelopen paasweek einde zijn in totaal twaalf men sen bij verkeersongelukken in verschillende delen van het land om het leven gekomen. Gisteravond is de 29-jarige H.T.J. van Vliet uit Bodegraven bij een verkeersongeluk in het Zuidhollandse Nieuwkoop om het leven gekomen. De man raakte door onbekende oorzaak met zijn auto op de linker weg helft en botste daar op een te genligger. Bij een frontale botsing van twee personenwagens zijn gis termiddag op de weg van Wai- mes naar Malmedy in België vijf mensen, van wie vier Ne derlanders, op slag gedood. Het zijn H. Kuipers (67) uit Am. sterdam, die de Nederlandse au to bestuurde, Jan Hamers (13), Wilhelmina Feldkamp (53), een vierde nog niet geïdentificeer de Nederlander en de Belg C. Hansay (20) uit Malmedy, die de Belgische wagen bestuurde. Het ongeluk gebeurde toen de Belg bij het inhalen frontaal op de Nederlandse wagen reed. Kust- en bollenstreek „Rooie Reus" De Vroome sprak van de kansel MAASBRACHT Van de kan- .sel in de r.k. kerk in Maasbracht- Beek in Limburg, heeft Dirk de Vroome uit Nederweert, leider van de Limburgse actiegroep "rooie reu zen", gisteren de kerkgangers aan gespoord om de zigeunerkinderen toe te laten op de plaatselijke school. De Vroome sprak vanaf de kansel als aalmoezenier De Groot uit Den Haag, werkzaam onder de woonwa genbewoners. Toegang tot de preek stoel kreeg De Vroome omdat pas toor J. von Schwarzenberg een tele foontje had gekregen van het bis dom Roermond. In het telefoonge sprek, gaf De Vroome zich uit voor vicaris Van der Meer van het bisdom Roermond en beval hij pater de Groot als deskundig predikant aan. De schoolstrijd in Maasbracht-Beek is ontstaan omdat het roomskatho- lieke schoolbestuur niet ingegaan is op een verzoek van een actiecomi té, waarvan De Vroome lid is, om 20 zigeunerkinderen op school toe te laten. Ook na de preek is de zienswijze van het schoolbestuur niet gewijzigd. Voorzitter Huckelhoven meent dat Maasbracht niet rijp is om de zi geunerkinderen op te nemen in de school. Dé trekpleister van einde is "De Keukenhof" in Lisse geweest. De voormalige tuin van Ja- coba van Beieren kreeg maar liefst honderdzestigduizend bezoekers bin nen haar poorten. Hoofdzakelijk buitenlanders. "We hebben vooral veel Denen en Noren binnen gehad", vertelde een woordvoerder. Maar ook de Bel gen hebben dit jaar hun best ge daan". De stroom Nederlanders, zo verwacht men in "De Keukenhof", zal vermoedelijk eind april of begin mei op gang komen. "Dan bloeien de tulpen en daarvoor komen de Ne derlanders". "Keukenhof" heeft dit jaar overi gens geen records geboekt, Wel over trof men het bezoekstotaal van het paasweekeinde vorig jaar. De meeste bezoekers kwamen eerste paasdag: 58.000. Tweede paasdag waren er 35.000 mensen in de tuin. Vier Jaar geleden had "Keukenhof" op één dag 83.000 bezoekers. Voor de rondvluchten van een half uur boven de bollenvelden was even eens een "overweldigende belang stelling". Er zijn vierenveertig vluch ten uitgevoerd waaraan tweeduizend passagiers deelnamen. Volgens een woordvoerder van de NLM (Neder landse Luchtvaart Maatschappij) waren er zeker driehonderd passa giers, die voor de eerste keer in een vliegtuig stapten. Zij ontvingen een luchtdoopcertificaat. Een andere bloemenshow, die van de Flora Nova in Boskoop, trok ook veel mensen. Het bezoek hier was goed gespreid, zodat de politie kans zag het verkeer in het waterrijke sierteeltcentrum met zijn smalle we gen in goede banen te leiden. Alle be zoekers kregen ruimschoots de tijd de bloemenpracht op hun gemak te bewonderen. Hun aantal is niet pre cies bekend, men vermoedt echter wel, dat dit hoger is dan in 1970, toen er voor het laatst Flora Nova werd gehouden. Directeur Rovers van het Noord- wijkse WV: "Het is een geweldig paasweekeinde geweest. De drukte was als nooit tevoren. Het bedden tekort was verschrikkelijk groot. Tientallen mensen konden in Noord- wijk geen bed vinden en moesten on- verrichterzake naar Duitsland terug rijden. Voor veel mepsen een trieste zaak, maar ook deels eigen schuld omdat ze niets hadden besproken. Voor met name de horeca een ge weldig weekeinde". C. Verplancke van Katwijk: "Het was een grandioos feest van zon, licht en bloemen. Dankzij de medewer king van de Katwijkers is de logies- verwerking geweldig gegaan. We hebben iedereen met een boeking kunnen helpen, al moesten we later mensen naar Dordrecht en Rotter dam doorsturen". Mevrouw A. Schipper van het VVV in Lisse: "Vrijdagmiddag zaten we al om half drie vol. De grote stroom was binnen en er was geen bed meer leeg. Vanaf dat moment moesten we „nee" verkopen. Het rijden met een geluidswagen heeft nog wel wat opgeleverd. Echtparen met kinde ren moesten veelal naar Eindhoven, de dichtstbijzijnde plaats waar nog lagies was. Ook Avifauna in Alphen aan den Rijn trok veel bezoekers: 25.000 te gen 13.700 vorig jaar, Duinrell in Wassenaar kreeg 23.500 bezoekers te verwerken tegen 10.000 vorig jaar. ARNHEM/LEUSDEN (ANP) Dooi de langdurige droogte en de soms fikse wind is het gevaar voor bos- heide- en duinbranden op het ogenblik bijzonder groot. Dat bleek eens te meer dit paas weekeinde, waarin bosbranden in Arnhem, Leusden en Ommen de brandweer aan het werk zette. Achter het motel-Arnhem langs rijksweg 12 hebben zich zelfs ver schillende bosbranden voorgedaan. Gistermiddag rond vijf uur werd de Arnhemse brandweer gewaar schuwd voor een omvangrijke bos brand nabij de golfbanen. Met veel manschappen en de beschikbare tankwagens trachtte men het vuur in het kurkdroge natuurgebied te bestrijden Zondag ging op nagenoeg hetzelf de terrein een flink stuk bosgrond door brand verloren. Spelen met vuur was er de oor zaak van, dat gistermiddag rond drie uur in Leusden vier hectare hei verloren is gegaan. Ook zondag brandde er op de Leusderheide een hectare bos af. De schuldigen konden niet worden gegrepen. In de gemeente Ommen is tyj een Weer trokken velen in lange rijen langs de bloemenpracht van Keukenhof: totaal 160.000 be zoekers! bosbrand circa 30.000 vierkante me ter natuurgebied verloren gegaan. Behalve bos en heidebranden is ook elders schade door vuur ont staan. In het Brabantse Sint An- thonis is zondagmiddag een schuur van een boerderij af gebrand. De brandweer slaagde erin een aantal varkens te redden. De schade van de brand, waarvan de oorzaak niet bekend is, wordt geraamd op een ton. Zondagmorgen is bij een felle brand in een recreatiewoning in Oudega in Friesland een 22-jarige student uit Amsterdam om het le ven gekomen. De man, die alleen in het huisje was om te studeren, had de avond tevoren bij een buurman doorgebracht. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat de student in bed heeft gerookt. Ook zijn hond is in de vlammen omgekomen. Een felle brand heeft gisteroch tend vroeg een pension voor alcoholisten in Amsterdam volledig in as gelegd. Van de 25 pensiongas ten zijn er drie gewond in een zie kenhuis opgenomen, nadat ze uit de ramen van het drie verdiepin gen tellende gebouw waren ge sprongen. NEDERLAND I 18.45 Staatsloterij (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Donald Duck als proe/kon«n, film van Walt Disney (TROS) 19.55 De Man van zes miljoen, tv-serie (TROS) 21.05 Portret van een eigenwijze jonge filmactrice: Karen Black (TROS) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Tv-Prive, vandaag praat Henk van der Meyden met Conny Stuart (TROS) 22.30 Het Heilig Vuur (TROS) 23.30—23.35 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De Geheime Schatten van de Rode Zee, tv-serie (NCRV) 19.30 Tweekamp (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 De Gebroeders Lautensack, tv-serie (NCRV) 21.15 't Is m(j van herten aangenaam, filmdocumentaire (NCRV) 22.00 Hier en nu (NCRV) 22.40 Songs of praise (NCRV) 22.5022.55 Journaal (NOS) Aan de vooravond van zijn acht nieuwe Nederlandse televisieshows sprak Rudi Carrell deze woorden: „De mensen willen geen stars meer op de buis. Ze zijn veel meer geïnteresseerd in het leven van de bakker op de hoek." Er zit een grond van waarheid in. Maar niet iedere bakker is boeiend genoeg om hem op het scherm te halen. Ook zaterdagavond bleef de show beneden de maat. In de scene van de hotelkamer bleek dat de kandidaten geen deel uitmaken van een sportieve competitie, maar dat ze worden gebruikt om anderen te laten triomferen. In dit geval moesten Doderer en Huurdeman de show stelen en niet de kandidaten. Misschien bij contract bedongen? Bovendien verschilden dë opdrach ten weinig van de vorige en was de zogenaamd goochelende acrobaat als entr'acte om te huilen zo slecht. Rudi is beslist een vakman, maar steeds meer lijkt hij afhankelijk van het materiaal dat door anderen wordt aangedragen. Kleunt Rudi dus mis met de bakker op de hoek, Sonja Barend heeft het evenmin gemakkelijk met haar bekende Nederlanders. Zij is dat zelf gaan inzien en komt dan ook volgend jaar met dit programma niet meer terug. Verstandig besluit, want de formule voldoet niet. Er zitten we] eens aardige gesprekjes tussen, er wordt wel eens gebekvecht onder ling, maar de meeste geïnterviewden geven niet meer informatie dan in vele andere interviews al heeft gestaan. Dat komt. Sonja blijft aan de oppervlakte met haar vragen en ze vergeet soms adequaat te reageren. Als minister Duisenberg zegt: „Dan denk ik wel eens van een collega: laat hem barsten" dan verzuimt ze te vragen: welke collega? Wat waren ze overigens alle drie weer tevreden, blij en gelukkig. Niemand komt vanachter zijn maskertje vandaan, niemand wordt ook geprikkeld iets anders te zeggen dan voor de eigen public relations goed. is. Een minister, een gevierd actrice en een intelligente bokser. Toch wel mensen met een visie, met een andersoortig levenspatroon dan de gemiddelde burger. En wat komt er uit? Nagenoeg niets. Dus toch de bakker op de hoek? Het gebeurt wel eens op de televisie dat zo iemand van zichzelf een boeiend portret geeft. Zonder het zelf te weten en in elk geval minder beladen. Het gesprek sleepte zich voort zondagavond. Ellen Vogel zat er voor spek en bonen bij, Rudie Lubbers mocht eindeloos doorpraten en Duisenberg liet los dat hij brugwachter zou willen zijn bij Heeg. Leuk hoor. Wat Carrell niet nodig heeft, wordt bij Sonja als een groot gemis gevoeld: journalistieke vaardigheid. In een kleine boerderij tenslotte het optreden van Corrv Brokken en Caterina Valente. Corry kan wel zingen, maar haar optreden heeft zo weinig expressie. Het is zo kleurloos. En dan die verbindende teksten. Er past maar een woord op: tuttig. En Caterina? Je moet zo'n mens in een groot theater horen waar ze zich volledig kan uitleven. Wat het amusement op de televisie betreft dus een vrij matte Pasen. Want ook voor „Zaal Concordia" kunnen wij nauwelijks warm lopen. PAUL VAN BEEKUM Simon van Collem besteedt vanavond (21.05 uur, Ned. I) in zijn filmprogramma aandacht aan een vertegenwoordigster van de nieuwe generatie acteurs en actrices: Karen Black. "Five Easy Pieces", "Easy Rider", "The Great Gatsby" en "The Day of the Locust" zijn enkele films, waarmee zij ook in Nederland bekendheid veréierf. Van zichzelf zegt Karen Black: „Ik ben maar een gewoon meisje, maar omdat ik zo vaak ongewone rollen in opvallende films speel, word ik gerangschikt onder de eigenzinnige sterren". In TV-Privè ontmoet Henk van der Meyden vanavond (21.50 uur, Ned. I) Conny Stuart. Prof. Goudzwaard zal vanavond in NCRV'S 'Hier en Nu' deelnemen aan een uitzending over het CDA. Verder een ver slag uit Wenen over het tegenhouden van de bouw van een kerncentrale. Hilversum I P.P: 18.19 Ui te. van D'66. AVRO 18.30 Nws. 18.41 Ons Onderwijs (3) 19.00 (S) Concertorgelmuziek. NOS middagje Stoomradio: Jeugdherrinne- nngen. 16.00 Nws. 16.03 Moordbrigade Stockholm, hoorspel. 17.00 Metropole muziek, vrolijkheid Orkest. R.V.U.: 17.35 Watenschap in. diojournaal. 23.00 (S) Dii] muziek: nieuwe liedjes, songs. 23.20 (S) Er floot! de wei. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II KRO: 18.00 Nws. 18.11 Echo 18.30 (S) Op vleugels: piano - impx-ovisaties 18.50 Ra- beweging (14). VARA: 17.55 (S) Drie op je boterham. (S) Pomponist a" NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende cn woord. 7.08 (S) Te Deum Laudamus: a® gewijde muziek. 7.10 (S) Preludium. liteitenoverz. Radio-TV, 23.20 Den Haag Vandaag). 23.55—24.00 Nws. Hilversum III NOS: 18.03 De Vakaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. VARA: 19.02 (S) Pop- j (S) Klassieke ühe etherleerj Orkestpalet. 12.00 (S) en uit de Romantiek (17). langersportret. 13.00 (S) In der. 23.0 0.02 (S) Naoht-drie-d: Help!: progr. voor we: zorgende en verplegende 1 iVOENSDA um I r.oo Nws. (7.30 Nws. 7.41—8.00 L 8 30 Nws. 8.36—845 Gymn lingen. 12.30 Nws. 12.41 Aktua II. 13. (S) Een mondje Frans: Franse m ziek en informatie. 13.30 (S) Sport 1 spoirt: voor jongens en meisjes. 14. (S) Specialiteiten la carte: mui Amusementsproer.l weerbericht. 20.15 F r.euen Leiden des 22.50—23 10 Journa weerbericht. Duitsland II 17.00 Joum. 17.10 Akt. en muziek. 18.20 T Tekenfilm. 19.00 Journ. Hcrz wird wieder «June. Duitse film 21.00 Journ. 21 15 Duits 22.0C Nws. uit de filmwereld, Sport. 23.45 Journaal. TV-Beleië Dinsdag 20 april Belgle Ned. Nws. 17.32 (S) Aktua-Magai Hilversum II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnas tiek 7.20 In de Roode Cirkel: nieuws- progr. (8.00 Nws.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichte grammofoonmuziek. 10.00 Radioweekblad. 11.00 Nws. 11.03 Om- lm klanken, 19.10 Gastprogramma. 19.40 Mededelingen 19.45 Journ. 20.15 De laatste trein, musical. 20.45 Verover de aarde, wetenschappelijke serie. 21.35 Het slot van Hertog Blauwbaard ope ra. 22 35—22.50 Journ. met o.m. Wet straat.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5