„Bevolking": visitekaartje van gemeente Kiezers niet enthousiast Bedrijfje in stadhuis VREES BIJ BEWONERS VOOR MEER AUTO'S KAISERSTRAAT Leidse hoogleraar Van Panhuys (60) overleden Kermis en veemarkt PPR MET HANDKAR EN FOLDERS „DE BOER OF' IN LEIDSE WIJKEN DINSDAG 20 APRIL 1976 Door Bram vanKeeuwen LEIDEN „Het visitekaartje van de gemeente": zo betitelt de chef van de afdeling Bevol king, A. Hilgeman, zijn werk terrein. En hij heeft gelijk. Want hoe je het ook wendt of keert: iedere Leidenaar komt in zijn leven wel een paar maal voor die wat ouderwetse loketténrij, links van de Stad huisingang, te staan. Achter die oerdegelijke facade gaat een bedrijfje schuil, dat er voor zorg draagt, dat allerlei per soonlijke gegevens van de Leidse bevolking actueel blij ven. En wat nog belangrijker is: daar veilig achter slot en grendel geborgen zitten. Tot in het begin van de jaren vijftig werdéh de Leidse bevol kingsgegevens keurig op kaarten bijgehouden. Bakken vol. precies in alfabetische volgorde. In sep tember 1955 werd een begin ge maakt met opzet van een mecha nische administratie. In acht maanden tijd werden alle inwo ners van Leiden op een pons- plaatje gezet, compleet met een aantal coderingen, dat de selectie vergemakkelijkt. „Elke vraag kun nen we beantwoorden", aldus een trotse Hilgeman, die nog wel eens terugdenkt aan de tijd, dat voor een verkiezing alle kaarten moesten worden doorgelopen. „Heidens werk was het, maar nu gaat het allemaal een stuk vlot ter". De eerste maal, dat een ingeze tene van Leiden wordt geregis treerd by de burgeriyke stand is by vestiging of by geboorte. „Zo'n aangifte is eigenlijk een vreemde zaak", aldus Hilgeman. „Iemand komt hier binnenstappen en doet aangifte van de geboorte van een zoon of dochter. Niemand die iets controleert. Je moet zo iemand óp rijn eeriyke gezicht vertrouwen. In de wet staat wel, dat de amb tenaar kan vorderen dat „het kind hem getoond" wordt, maar in de praktyk komt daar niets van terecht. Het gebeurt alleen nog maar en dan als een soort traditie bij de kinderen van het koninkiyk gezin. Van elke geboorteaangifte wordt een acte opgemaakt, die vervolgens wordt weggeborgen en waarmee nooit meer iets gebeurt. Wel wordt aan de hand van de acte een persoonskaart gemaakt, die het kind op de verdere levens weg steeds volgt en waar nieuwe feiten en mutaties worden aan getekend. „Op zo'n kaart is de levensloop van iemand af te lezen. Verhuist hij of zy, dan gaat de kaart ook mee. Wel blyft er een kopie in de oorspronkelijke ge meente achter, zodat iemand al- tyd valt te achterhalen. De intensiteit waarmee van ge gevens gebruik wordt gemaakt is groot. Onverwacht groot. Denk maar eens aan de centrale leer lingenadministratie (kleuter- en basisonderwys, voortgezet on der wys), paspoort, huwelyk, So ciale Verzekeringsbank, geboorte van kinderen, verhuizing, erken ning of ontkenning van vader schap, adoptie, echtscheiding en overlyden". „Wat die huwelyken betreft loop ik op het ogenblik één op drie", constateerde Hilgeman. „Eén echtscheiding op drie huwe. lyken. Ik ken zelfs collega's die lopen één op twee. De eerste die wat ouderwetse lotcettenrij, links van de stadhuis ingang maanden van het jaar haddien we in Leiden zelfs meer echtscheidin gen dan huwelyken. Ja, sinds de scheiding wat gemakkelijker gaat, is het aantal zaken flink toegeno men. Daar zitten natuurlijk ook flink wat ontbindingen bij. van huwelyken die al lang kapot wa ren, maar die in stand bleven, omdat één van de twee zich tegen de scheiding verzette. Een ander „modeverschijnsel", dat de afdeling bevolking veel werk verschaft, is het opstellen van stambomen. „Vroeger had je zo af en toe iemand die iets wilde weten over zyn afkomst. Maar tegenwoordig staan er elke week wel miensen op de stoep, die willen weten wie en wat hun voorouders -waren". Voor deze zoekwerkzaamheden berekent de gemeente een vast uurtarief. Er wordt ook verwezen naar het ge meentearchief. Grote problemen geeft altyd de periode van 1920— 1930. De gegevens van die periode zyn met de stadhuisbrand alle maal verloren gegaan. „Als we inlichtingen verstrek ken aan iemand moeten we na tuurt yk altijd voorzichtig zyn. De persoonlyke levenssfeer bescher men. heet dat officieel. Voor 1968 gaf iedere gemeente vrijwel onge limiteerd inlichtingen. Daarna hebben we deze „service" dras tisch beperkt. Zo worden er by ons in geen geval inlichtingen ge geven over niet met name ge noemde personen. Een verzoek om informatie kan ook zonder opgaaf van redenen geweigerd worden. Elke burger kan ook een verzoek indienen om geen persoonlyke ge gevens van hem aan derden te verstrekken. Die blokkeren we dan. Dat geldt natuurlyk niet voor overheidslichamen. Wanneer de belastingdienst, de Raad van Arbeid of Justitie om informatie vragen, geven we die altijd". „Voor allerlei commerciële acti viteiten zyn we erg huiverig. De mensen worden al genoeg met re clame bestookt. Een foldertje zus, een blaadje zo. Een beperkte uit zondering maken we voor de Feli- citatiedienst. Omdat in de prak. tyk is gebleken, dat de mensen dat op prys stellen. We geven ze niet meer alle infomatie zoals vroeger, maar we verstrekken re clamemappen van de gemeente". Uit de reeks voorbeelden, die Hilgeman geeft blykt dat ambte naar van die burgerlijke stand toch een opwindender baantje is dan de buitenstaander toeschijnt. Neem byvoobeeld eens de vader van een pasgeboren kind, die ver- zuimdt binnen driemaal 24 uur aangifte te doen. Hilgeman: „Dan mogen wij geen acte meer opma ken. We moeten in zo'n geval ver- wyzen naar de officier van Justi tie. Die moet dan een machtiging afgeven om alsnog aangifte te doen. Zo is ook het melden van een verhuizing naar een andere gemeente aan limieten gebonden. Dat moet in de periode van vijf dagen voor en vijf dagen na de verhuizing gebeuren. En dan zyn er nog de „seizoens invloeden". In de maanden april tot juli loopt het byvoocbeeld storm by het loket reisdocumen ten. Vakantiegangers hebben de gewoonte om tot het laatste ogen blik te wachten met een paspoort of toeristenkaart. De reis boeken ze al in december of januari, maar aan de pas wordt pas vlak voor de reisdatum gedacht. Die drukte viel de afgelopen jaren steeds samen met de uitgifte van de visakten. Dit jaar zal het voor het eerst mogelyk zyn om zo'n hengelbewys op het postkantoor te halen. De gemeente Leiden derft daardoor wel de één gulden leges- kosten per vergunning, maar om dat het die periode toch al druk genoeg is wordt er by „bevolking" niet zo hard om getreurd. De burgeriyke stand komt over het algemeen weinig of nooit in de publiciteit. Een uitzondering vormde onlangs de 100.000ste in woner van Leiden en de adver tentie waarin Leidenaars werden opgeroepen om als ambtenaar voor het voltrekken van huwely ken te fungeren. De belangstelling voor dat baantje bleek overigens boven verwachting groot. Hilge man: „We kregen op de adver tentie vierentwintig brieven. Vo gels van diverse pluimage. Daar uit zyn er tien geselecteerd waar. mee onlangs oriënterende ge sprekken zijn gevoerd door burge meester Vis. Uiteindelyk zullen er vier of vyf worden benoemd. „Ambtenaren van de burgerlijke stand zyn eigenlyk aparte figu ren", stelt Hilgeman vast. „Ze worden door het gemeentebestuur benoemd, maar zyn daaraan geen verantwoordely kheid verschul digd. Alleen de officier van Justi tie kan zo'n ambtenaar ter ver antwoording roepen, als hy buiten z'n boekje is gegaan". LEIDEN LPV „DE snelvlieger" hield een wedvlucht met oude dui ven vanaf Essen. Aantal duiven: 386. 1, 5, 6, F. Jansen, 2. Comb. Montanje, 3. 10 M. de Lange en Zn. 4. 8 A. Compier, 7. Gebr. v. d. Heyden, 9. J. Schouten. PC hield een wedvlucht vanaf Tilburg. De uitslag was: 1. W. Bey, 2. P. Groenendijk, 3, 9 N. de Groot. 4, 8 W. Onstenk, 5. W. v.d. Hoogt. 6. J Rozier. 7. G. Stein, 10. P, Lan- desbergen. PV "De Sleutelstad" hield een wed vlucht vanaf Strombeek. De uitslag was, 1 t.e.m. 7. W. v.d. Nieuwendijk. 8. A. v. d. Dop en Zn., 9. L. Klein, 10. W. v.d. Nieuwendijk. PV "Het Oosten" hield een wed vlucht vanaf Essen. In concours wa ren 298 duiven. De uitslag luidde: 1, 2, P. Juffermans, 3. B. Singeling, 4, 9. H. de Haas, 5. I. de Wolf, 6. C. Gijs man 7, 10. W. Fokker, 8. J. v. Pola- nen. LEIDEN Op 101-jarige leeftijd is Willem Post over leden. Willem Post woonde smds 1894 in Leiden, en was tot zijn pensioen in 1930 agent bij de gemeentepolitie. Hij ivas de oprichter van het Leids Politie Muziek Gezel schap en een van de oprich ters van de afdeling Leiden van de Algemene Bond van Politiepersoneel. Hij was de oudste bewoners van het be jaardencentrum, Rijn en Vliet. LEIDEN Een aantel bewoners van de Academiewijk vraagt de gemeenteraad geen bouwvergunning te geven voor de bouw van een studentenflat aan de Kaiserstraat, alvorens gegarandeerd wordt dat er op eigen terrein voor voldoende parkeergelegenheid gezorgd wordt. In een brief aan de raad schrijven zij dat bij de bouw van de mensa hier ook al "achtloos" aan voorbij is gegaan: „Dit heeft onze buurt al de das om gedaan" De buurtbewoners schrijven: „Er is toch een artikel 258 van de bouwverordening. Burgemeester en Wethouders zijn hiermee in staat bij het geve» van een bouwvergunning eisen te stellen dat op eigen terrein in de parkeerbehoefte moet worden voorzien". De buurt bewoners klagen over de overlast die de geparkeerde auto's in de Kaiserstraat veroorzaken. Zftj merken aan het slot van hun brief op: „Overal waar de universiteit zit is er een parkeer- en verkeerspro bleem". LEIDEN De Leidse hoogleraar Jhr. prof. mr. H. F. van Panhuys is vorige week op 60-jarige leeftijd in zijn woning te Wassenaar overle den. De crematie heeft afgelopen vrijdag in alle stilte plaatsgehad. Prof. Van Panhuys was sinds 1959 hoogleraar in het volkenrecht. Voor zijn benoeming was hij plaatsvervan gend juridisch adviseur op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en in 1955 was hij voor de Nederland se Vereniging van Internationaal Recht pre-advsieur over de, regeling van de buitenlandse betrekkingen in de Nederlandse grondwet. Volgende week maandag zal er in het academiegebouw van de Leid se universiteit aan het Rapenburg een bijeenkomst ter nagedachtenis aan prof. Van Panhuys worden ge houden. Op deze bijeenkomst, die om vier uur begint, zal o.m. wor den gesproken door mr. C. P. C. M. Oamen, decaan van de juridische faculteit, de student N. Esser en prof. mr. F. Kalshoven, hoogleraar in het volkenrecht aan de Leidse uni versiteit. LEIDEN De Vereniging "Voorkomen is beter" organiseert maandagavond 26 april om acht uur een informatieve bijeenkomst in de aula- van het gebouw Valkenpad 3 (Merenwajk). De arts Joke van Bal- legooyen, werkzaam op het centraal adres van de vereniging "Ons me- dies centrum" in Oss, zal op deze bijeenkomst spreken over het werk van de vereniging aan de hand van dia's. DAMESKAPSALON VAN TONGEREN voor 'n charmant kapsel DOEZASTRAAT 13 - TEL. 123666 LEVENDAAL 104 - TEL. 123612 LEIDEN De ambulante handel en de cake-walk boden tegen elkaar op vanmorgen in en bij "de GroenoordhalTerwijl de acht baan op de kermis ogenschijnlijk levensgevaarlijke capriolen uit haalde, stond het vee, dat de paasdagen had overleefd, opgelucht bij te komen. Kortom: kermis en veemarkt bij elkaar, op één dag. De Paaskermis is de afgelopen dagen een drukbezochte attractie ge weest (zie foto). Tot vanavond twaalf uur kan men er nog terecht. Gouden Ringen Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Briljant Een uitgeOezen collectie. Altyd voordelig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen van Uw sieraden. Cockkie Volmer en Frits van Oosten, getweeën duwend aan de PPR-kar. LEIDEN "Als Van der Werf op dit ogenblik burgemeester van Lei den zou zijn geweest, dan had hij zijn zwaard gebruikt om alle Spaanse ruiters die in het college zittmg hebben, een kopje kleiner te maken". Dat was een van de op merkingen die gemaakt werden tij- diens de wyktoernee van de PPR. Onder het motto "met de PPR de wijk in" bezocht een tweetal leden van deze partij afgelopen zaterdag Maredorp, de Oude Morsch en de Transvaalbuurt. Het lag in de be doeling naast gesprekken met ver tegenwoordigers van de diverse wijk- en buurtverenigingen ook gesprekken te voeren met bewoners van de verschillende wijken. Het waarom werd uiteengezet üoor de secretaresse van de PPR Cokkie Volmer: "Allereerst willen wij proberen contact te krijgen met onze kiezers Daarnaast moeten wij ons in juni uitspreken over even tuele voortzetting van de samen werking met de PvdA. De resul taten van deze actie zullen daarin ook meespreken. In de derde plaats kunnen er bepaalde problemen spe len waarvoor misschien een snel le oplossing mogelijk is. En daar kunnen wij aan meewerken". De toernee begon zaterdagoch tend om half elf in Maredorp. Met vertegenwoordigers van de buurt vereniging werden onder andëre de plannen t.a.v. de komende renova tie en rehabilitatie doorgesproken. Naast de renovatie werd ook aan dacht besteed aan de verkeerspro blematiek en de medewerking van de gemeente bij bepaalde vraag stukken. Men was niet ontevreden, hoewel de snelheid van de ambte- narenmolen nog wel eens als iets te langzaam wordt ervaren. Na een snelle rondleiding door de zg. "pro bleemgebieden" van Maredorp, was het de beurt aan de bewoners. Op getogen met een handkar en folders belde men aan bij verschei dene adressen. Van tevoren waren de bewoners op de hoogte gesteld van de komst van de PPR-kara- \aan en, zo bleek, men had over net algemeen het stencil wel gele zen. De reacties waren over het al gemeen echter negatief. Opvallend was dat dn de gebieden van de wo ningbouwvereniging "Werkmanswo ningen" men nog steeds niet door die vereniging op de hoogte was gesteld van de komende renovatie De interesse in wat er in Leiden ge beurde, beperkte zich in hoofdzaak tot recente gebeurtenissen. Het be leid van de gemeente werd veelal samengevat met de opmerking: "Wat ze willen dat gebeurt, ge beurt toch of er nu wel of geen be- w:ne aan voorbeelden werd opge somd. In de middag werden de wyken Oude Morsch en Transvaal bezocht. Wederom gesprekken met vertegen woordigers. Ook in Transvaal bleek dc renovatie de gemoederen bezig te houden. De woningen van dezelfde woningbouwvereniging zijn aan een opknapbeurt toe en me is er het nog niet over eens. "Veel bewoners hebben er zelf ontzettend veel aan gedaan en zelf een doucheruimte gemaakt. Men voelt er weinig voor nu die duizen den guldens te verliezen", aldus Si- ra, voorzitter van de renovatiecom missie. zy hadden wel enige aan merkingen op het beleid. By de Oude Morsch spitste het probleem aioh toe tot de verkeersproblema tiek. Typerend was dat in de laatste twee wijken de reacties soms fel wa ren en vaker ook betrekking hadden op de landelijke politiek. Wel was ■men blij met de komst van de ijs baan en het gevoerde beleid van de betreffende wethouder. Soms k<wam men zelf vragen om informatie en om een oplossing voor bepaalde moeilijkheden. "Ja, dat valt soms ndet mee", al dus Frits van Oosten, gemeente raadslid, "de gedachte leeft dat je een soort Sinterklaas bent die de op lossingen voor problemen tevoor schijn haalt en uitdeelt". Het paasweekend en het mooie weer speelden de PPR-er echter wel parten. Het aantal bezochte adres sen bleef dan ook beneden het ver wachte aantal. Van Oosten: "Het heeft wel zin ge had. We zullen proberen een vol gende keer met meer ploegen te wer ken. De reacties vielen iets tegen, maar als je dit enkele keren kunt ■herhalen krijg je toch wel een dui- delyk inzicht in de dingen die de kiezers uiteindelijk bezighouden".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3