m DAGBLAD Rabin bereid tot gesprek KS£k- met Jordanië Eis: één maand voor rel bij Vredespaleis HET UITSLUITEN VAN MARXISTEN Leiden vrijwel zeker van Tour Het is alweer tobben met Feyenoord Rassenrellen in Boston LEIDSCH üg DAGBLAD D 1 show Aanhoudend zonnig PROTESTEN TEGEN Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 5 mei 1976 de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, AMSTERDAM (SP) De Bond voor Wetenschappelijke Arbeiders heeft scherp geprotesteerd tegen het besluit, waarbij leden en sym pathisanten van de Communistische Partij Nederland worden uitgeslo ten van posities in universiteitsraden (sub) faculteitsraden en commis sies van de Vrije Universiteit te Amsterdam. De BWA meent dat hier een prece dent wordt geschapen waarbij aan mensen op grond van hun vermeen de overtuiging wettelijk vastgelegde rechten worden ontzegd. "In wezen opent dit de mogelijkheid tot politie ke willekeur binnen de VU zelf. Verdenking van sympathie voor een bepaalde politieke lijn zal dan vol doende kunnen zijn om iemand zijn rechten te ontnemen". De weg naai' "McCarthyanisme" (McCarthy is de man achter de Jacht op communisten in Amerika in het begin van de Jaren vijftig) ligt volgens de BWA open. Daarbij is het denkbaar dat lidmaatschap van een vakbond, die ooit heeft ver klaard als einddoel een socialisti sche samenleving voor ogen te heb ben. reeds voldoende zou kunnen zïjn om iemand van functies uit te sluiten. 3INSDAG 20 APRIL 1976 OPGERICHT r MAART I860 34914 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN De Tour start in 1978 vrijwel zeker in Leiden. Morgenochtend hebben Joop Riethoven en Bas Vonk van het organisatiecomité en een delegatie van het Leidse ge meentebestuur een gesprek met minister Westerterp om de noodzakelijke vergunningen voor het tevenement los te peu teren. Als die afkomen is het laatste obstakel uit de weg ge ruimd en kan Felix Lévitan, de Tourdirecteur, op 14 mei in Leiden het contract komen on dertekenen. Met de sponsors zijn Riethoven en Vonk rond, B. en W. van Leiden zullen te- zijnertijd een voorstel in de raad brengen om een krediet voor deze sportmanifestatie te voteren. De Tourkaravaan zal zijn „tenten" opslaan in en rond de Leidse Groenoordhal, van waaruit ook gestart zal worden. Het ligt in de bedoe ling om een eerste „halve etappe" in Nederland te doen verrijden. In Leiden wordt vandaag ook begonnen met een ander be langrijk sportproject. Het ter rein aan de Vondellaan waar de ijshal van Ton Menken gaat verrijzen, wordt vandaag bouwrijp gemaakt. Voor het project, dat binnen een half jaar moet zijn afgewerkt, vol gens Menken, gaat de eerste paal officiéél half mei de grond in. i Paasdrukte op de Nederlandse voetbalvelden. De achttien wedstrijden van het dubbel programma in de eredivisie voetbal werden bezocht door ruim 211.000 toeschouwers, van wie het leeuwendeel naar de wedstrijden tussen Feyenoord en AZ trok. In totaal 53.000 mensen konden met eigen ogen constateren dat het met Feyenoord weer „tobben" is. En dat komt niet omdat Van Hanegem weer terug was in de Rotterdamse formatie, zoals Wim Rijsbet-gen in zijn weke lijkse kolom uitlegt. PSV pro fiteerde in ieder geval van de terugval van de concurrent en maakte over NEC heen een huppelsprong op weg nationale titel. Drukte ook op Zand voort tij dens de Paasraces, waarin Boy Haye pech had. Joseph Bruyé- re daarentegen kon zijn geluk niet op. De drift van de mees terknecht van Merckx verlam de het peloton tijdens de wie lerklassieker LuikBasten akenLuik. Ontgoocheling was er bij de Nederlandse basketbaljeugd, die de strijd om het Europees kampioenschap toch niet haal de. Plezier had Joan Baart. De Oegstgeestse schaker werd Ne derlands jeugdschaakkam- pioen. "Men kon er over de hoofden lopen", werd tijdens het paasweekeinde gezegd van Noord- wijk. Het toas inderdaad druk. Erg druk. Zoals het op tal van plaatsen erg druk was. Keukenhof was met 160.000 bezoekers de grootste trekpleister, maar gezien de eindeloze files tot gisteravond toe op de Nederlandse wegen is het ook elders goed vol geweest. PAGINA 5 BOSTON (ANP) Het zwarte ghetto van Boston in Massachusetts is weer toneel geweest van rassen- treilen. J->nge negers gooiden gisteravond met. stenen naar door blanken be stuurde auto's, die door het ghetto •reden. Een van de inzittenden, een man van 31 jaar werd' neergeslagen. Hij is in kritieke toestand in een ziekenhuis opgenomen. Anderen wer den gewond door het glas der inge gooide autoruiten. Een trein van de lijn Washington- Boston moest in Roxbury - de zwar- tenwijk van Boston - stoppen, om dat de rails waren geblokkeerd door oude banden en boomstronken. Een ploeg, die de baan kwam vrijmaken, werd bekogeld met allerhande voor werpen. De ongeveer vierhonderd rei zigers in de trein hebben doodsang sten uitgestaan, in afwachting van de politie. In Boston heerst onrust sinds een federale rechtbank de rassenscheiding bij het onderwijs verbood. Zaterdag hadden Jonge blanken het gemunt op twee zwarte auto buschauffeurs en de drie blanke col lega's die hen te hulp waren gescho ten. Korter werken ivoor nagenoeg de gehele motorenfabriek „De Industrie'" in Alphen I ALPHEN AAN DEN RIJN De moiorenfabriek „De Industrie" in IAlphen aan den Rijn heeft van daag voor 167 van de 180 perso neelsleden werktijdverkorting aan gevraagd. Voorlopig voor een periode van Izes weken, de maximale termijn, ■wil het bedrijf een werktijdverkor ting van 50 procent. De aanvraag heeft zowel betrekking op produktie- als op kantoorpersoneel. Volgens adjunct-directeur ir. A. J. Koeken heeft men de werktijd verkorting aangevraagd omdat er een gebrek aan opdrachten is, een gevolg van de slechte orderpositie in de Nederlandse scheepsbouw en visserij. Ook de bevoorradingsvaart jvoor de olieboringen op zee legt een verminderde activiteit aan de dag. zaterdag MEISJE (15) MAASTRICHT De Amerikaanse ambassadeur in ons landKingdom Gould geeft de fakkel, die door 20 atleten naar Washington zal worden gebracht ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten, aan de eerste loper.. Links burgemeester Baeten van Maastricht, die de fajckel even tevoren, had ontstoken. Tegen Zuidmolukker DEN HAAG (SP) De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft vanmorgen een maand gevan genisstraf geëist tegen de eerste van een groepje van acht Zuid-Molukkers die zich voor de Haagse rechtbank moeten verantwoorden voor hun aan deel in de gewelddadigheden op 27 december 1974 bij het Vredespaleis en bij de Indonesische ambassade. Tijdens een uit de hand gelopen demonstratie werd hierbij het Vre despaleis bestormd door jonge Zuid- Molukkers, die in het kostbare inte rieur vernielingen aanrichtten en op verscheidene plaatsen brand sticht ten. Bij de Indonesische ambassade aan de Tobias Asserlaan werd de po litie bestookt met Molotov-coctails, yzeren huizen, vlaggenstokken en een hagel van straatstenen. De Haagse officier van Justitie mr. R. A. Schimmel, zei vandaag in zijn requisitoir dat de politie was ge bruikt als doelwit voor een laffe aanval van een grote overmacht, een actie die hem deed denken aan de jaarlijkse reilen op oudejaarsnacht in sommige wijken van Den Haag. Anderzijds wees hij erop dat de schuld voor deze kwalijke gebeurte nis niet ten volle mag neerdalen op de hoofden van de acht verdach ten, die bij toeval als relmakers kon den worden geïdentificeerd, maar van wie geenszins vaststaat dat zij ook behoren tot de uitlokkers en or ganisatoren van de actie. De behandeling van deze zaak had in december JJ. zullen gebeuren maar werd uitgesteld omdat toen Juist het gijzelingsdrama van Wijs ter en de gijzelingsaffaire in het In donesische consulaat te Amsterdam plaats hallen en de Justitie het mo ment voor deze rechtzaak niet op portuun achtte. VERONGELUKT AARLANDERVEEN De 15-ja- ige Antonia Johanna van Veen uit de Alphense kern Aarlanderveen is op tweede paasdag bij een ongeluk met een tractor om het leven geko men. Het meisje reed samen met 'n 11-jarig broertje op het landbouw voertuig, dat door een ongelukkige manoeuvre kantelde en in een langs het ouderlijk erf gelegen sloot te rechtkwam. Beide kinderen kwa men onder de tractor terecht. Bu ren haalden de kinderen uit het water, maar voor het meisje kwam de hulp te laat. Het jongetje moest worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden met water in z'n longen. Brand in een Limburgs natuurgebied BERGEN (ANP) In het natuur gebied rond het Meeuwenven in het Noordlimburgse Bergen is vanmor gen brand uitgebroken Meer dan tden hectare flora en fauna is ver toren gegaan. De brandweer van Eergen. geassisteerd door korpsen uit de omgeving en vrijwilligers be strijdt het vuur. Een half miljoen werknemers van staats- en particuliere spoorwegen in Japan zijn vanmorgen voor drie dagen in sta king gegaan voor meer loon. In dit landwaar de meeste stedelingen per trein naar hun werk gaan, schept een spoor staking grote vervoersproblemen. Bedrijven hébben bussen en vrachtauto's gehuurd om hun personeel op het werk té krijgen. De verkeerschaos is enorm. Op de foto: werknemers van de Nat. Spoorwegen houden een bijeenkomst vóór het Shinjuku-station. Zaterdag stond het paaltje nog in de grond. Er was alleen een bordje aan gespijkerd met de woorden "Jezus redt!". Gisteren was het hele spulletje wegge haald. Wie dit heeft gedaan is niet bekend. In ieder geval heeft de gemeente Woubrugge hiervoor geen opdracht gegeven. De paragnosten Croiset en Tholen zijn bij het zoeken naar een oorzaak van de dodelijke ongelukken op de krusing inge schakeld door Veilig Verkeer Ne derland. Zij voelden stralingen, die de concentratie van passe rende automobilisten zou doen verslappen. Het paalbje moest het spanningsveld doorbreken. Half mei worden er drie zui len op het kruispunt geplaatst. Croiset was onlangs bij Sikkens Lakfabrieken in Sassenheim om een kleur samen te stellen waar mee de zuilen moeten warden beschilderd. Magische paaltje van paragnost Croiset verdwenen WOUBRUGGE Het "ma gische „paaltje" van paragnost Gerard Croiset, op het kruispunt Herenweg/Kruisweg in Woubrug ge is verdwenen. pijnlijke offers in grondgebied ge bracht moeten worden, zullen we niet aarzelen te onderhandelen en knopen door te hakken, aldus de Is raëlische premier. Arabische jongeren hebben van ochtend op de bezette westelijke Jor- daanoever Israëlische troepen met ste nen bekogeld en branden gesticht uit protest tegen de Israëlische be zetting. Het Israëlische militaire opperbe vel zei dat in Bethlehem, Zjenin, Toeïkarm en Nabloes kleine maar gewelddadige demonstraties hebben plaatsgevonden. In Nabloes werd gis teren een Arabisohe demonstrant ge dood door geweervuur van een Is raëlische soldaat. TEL AVIV (AFP) De Israëli sche regering meent dat het haar vrij staat te onderhandelen met Jordanië, ook wanneer dat tot ge volg zou hebben dat grote stukken grondgebied afgestaan moeten wor den. Maar een eventuele overeen komst zal pas worden getekend na dat de Israëlische bevolking zich daarover via de stembus heeft uit gesproken, zo heeft de Israëlische premier Yitzhak Rabin gezegd in ïen gesprek met het dagblad 'Al Hamishmar'. Rabin zei dat zijn regering nooit heeft geaarzeld bij het nemen van belangrijke politieke besluiten. Als er onderhandelngen gevoerd moeten worden met de Arabieren, waarbij

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1