LEIDSCH m DAGBLAD Akkoord bereikt met Arafat over kwestie Libanon Irak blijft halsstarrig Gasexplosie Leiden Op weg naar de bollen ♦i» alles Vlieland Brand op schip I mi cse/Mf I vandaag Den Uyl: Volgens Syrische krant: Booreiland in de Golf van Mexico gezonken LEIDSCH DAGBLAD LICHAAM ARONSON NIET VRUGEGEVEN Opel rijders toch altijd het meeste waard Het Motorhuis geen behoefte CPN in regering GAAT SABROE IN ALPHEN SLUITEN? PAASHEKKLIJK TIIMFIIIN met goed tuingereedschap aangepast aan het werk solide, niet te zwaar moderne konstruktie goed en niet duur Zó is onze kollektie groot- en klein- gereedschap voor de tuinliefhebber- (ster) Een winkel vol bloemzaden en -mat jes, 30 soorten kruiden; groentezaden en zomerbollen. Nieuwe Rfln 50. Telef. (071) 120824 ROTTERDAM (ANP) Een kor- te, maar hevige brand heeft in de afgelopen nacht een binnentanker die lag afgemeerd in de derde petro leumhaven in Rotterdam, voor een groot deel verwoest. Het schip, de Olympic (2500 ton), was bezig met het lossen van nafta bij het op- en overslagbedrijf Paktank, toen door nog onbekende oorzaak het vuur ont. stond. De schipper, zijn vrouw en drie kinderen, van wie de laatste vier in slaap waren, konden tijdig van boord worden gehaald. VRIJDAG 16 APRIL 1976 OPGERICHT I MAART I860 34912 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN O Premier Den Uyl twijfelt er niet aan, dat Amerika toe stemming zal geven de gege vens over Lockheed te publi ceren. PAGINA 19 Eileen Ward gastdocente bü het Nationaal Ballet. PAGINA 5 KVP overweegt de „noodpro cedure" op gang te brengen. PAGINA 7 Weer onlusten in Parijs PAGINA 9 Zoetemelk won de Waalse Pijl. PAGINA 13 „Wat we in Oost-Berlijn za gen, niet te geloven". PAGINA 15 j „Jezus de man van het goede gerucht". PAGINA 17 NEW ORLEANS (AP) In de tijdens een hevige wind. Van de 36 Golf van Mexico is een Amerikaans mensen aan boord konden er 20 wor- booreiland gekapseisd en gezonken den gered. Deze vertelden de kustwacht dat 10 16 man bijtijds in de „reddings- OvPPWPcrPllfl rlrnnor capsule" hadden kunnen kruipen. UVCiWCgCI,U UI UU& Die cmae heeffc de vorm van een soort afgeronde schotel en was daar- mS" wolkmTSden' ooTtiTen na- 40 uit de kust. onderste- dan zoo. Zwakke tot matige westelijke boven komen te drijven in de woeste nl zee- Er z^n meteen reddingsschepen wSen"t£ öüa 15 ™?aSIS iii V't duikers aan boord op afgegaan, zuidoosten vin het land. Uit de eerste berichten over de red- (Opgemaakt te 11.15 uur), dingsoperatie blijkt dat men de cap- APRn sule niet heeft kunnen kantelen in de woeste golven en dat er duikers Zon onr 5.39 utmj onder; 19.41 unr. gereed stonden om te trachten de i°no4 erin zittende mensen naar buiten te r. helpen op een andere manier. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 1 mei 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad; antwoordnummer 21Leiden. AMSTERDAM Irak is niet van plan het stoffelijk overschot van de in Bagdad terechtgestelde Nederlan der Lex Aronson uit te leveren. Noch aan de Nederlandse autoriteiten, noch aan de familie van Lex Aronson. De moeder van Lex Aronson, mevrouw Van Straaten, heeft de afgelopen week in de Iraakse hoofdstad Bagdad tevergeefs pogin gen gedaan om over het stoffelijk overschot van haar zoon te kunnen beschikken. Dit weekeinde wordt zij van haar reis op Schiphol terugver wacht. Van de Iraakse autoriteiten hebben noch de Nederlandse zaakgelastigde in Bagdad, mr. G. Meihuizen, noch de moeder van Lex Aronson enige medewerking ontvangen. Mevrouw Van Straaten, die bij de Nederland se zaakgelastigde logeerde tijdens haar speurtocht naar het lichaam van haar zoon in Irak, acht haar missie volledig mislukt. Zij voelde zich de afgelopen dagen gebroken, zo vertelde iemand uit haar omgeving. Zij heeft de reis voor niets gemaakt, is nu gebleken. De Iraakse autoriteiten weigerden haar en mr. Meihuizen gezamenlijk te ontvangen. een medische hulpimissie tijdens de oorlog tussen Irak en de Koerdische opstandelingen,' zonder een spoor achter te laten. In november vorig jaar maakten de Iraakse autoritei ten bekend dat Aronson op 11 oktober geëxecuteerd was. Op 7 november verklaarde de Iraakse regering evenwel dat Aronson nog leefde en dat er een misverstand was ontstaan door persoonsverwisse ling. Sindsdien zijn alle pogingen van de Nederlandse autoriteiben om bij Aronson toegelaten te worden op een muur van onwil in Bagdad gestoten. Irak bleef hardnekkig zwijgen over het lot van Aronson totdat de secretaresse van de Iraakse zaakgelastigde in Den Haag vorige maand via een telefoontje de ouders van Lex Aronson liet weten, dat hun zoon in december terecht was gesteld. De Nederlandse zaakgelastigde in Irak, mr. G. Meihuizen, is op 1 april na 'een verblijf van twee weken in ons land weer naar zijn standplaats in Bagdad teruggekeerd. Hij werd op 16 maart door minister Van der Stoel voor consultatie naar Den Haag ontboden om uitdrukking te geven aan „de diepe geschoktheid" van de Nederlandse regering over de executie van Lex Aronson. uw Opel is bij inruil bij het Motorhuis Leiden - Katwijk Voorschoten DEN HAAG (SP) Minister-presi dent Den Uyl heeft geen behoef te aan deelneming van communis ten aan de regering in Nederland. Hij heeft dit gisteravond gezegd, -tijdens een onderbreking van de vergadering van de minister raad. In een Italiaans weekblad heeft Den Uyl deze week een „voorzich tige beschouwing weggegeven over de mogelijkheid van toetre ding van communisten tot de Ita liaanse regering. In principe had hij daar geen bezwaar tegen. "Men moet", zei Den Uyl, "de si tuatie van land tot land bekijken. In Nederland is niet aan de voorwaarden voldaan voor deel neming van communisten aan de regering. En ik heb er ook geen behoefte aan". Over de steekpenningen van een vroegere dochtermaatschappij van Shell aan de Italiaanse rege- rir,<TcfunP.tionarissen zei Den Uyl. dat hij het niet waarschijnlijk aclrt- te dat volgens de huidige Neder landse wet strafbare feiten zijn gepleegd. Hil verwees naar ko mende antwoorden op vragen van bet Tweede-Kamerlid Van der Hek rpvdA) over de omkopingswet geving. ALPHEN AAN DEN RIJN Sa- broe Denemarken overweegt sluiting van haar Nederlandse vestiging in Alphen aan den Rijn. By Sabroe Ne derland bv aan de Prins Hendriks straat, een bedrijf dat zich bezig houdt met scheepskoeling, werken vierentwintig personeelsleden. De moeiiykheden in het bedrijf vinden hun oorzaak in de algehele malaise in de scheepsbouw en de metaal. Volgens een woordvoerder vain het bedrijf kan volgende week een definitieve beslissing vallen. Op verzoek van de vakbonden vindt woensdag een ge sprek plaats tussen de bonden en de Deense general manager. Het perso neel is op de hoogte gesteld van de gang van zaken. ZEVENAAR Een voor proefje van de vandaag ver wachte "toeristeninvasie" kreeg men gisteren bij de grenspost- Bergh te slikken. Het was er veel drukker dan normaal en de automobilisten moesten lang wachten voor zü de grens kon den passeren. De hotels, pensions en parti culiere adressen aan de kust van Bergen tot Hoek van Hol land zijn nagenoeg vol. Toch zijn er nog wel plaatsen voor hen die met Pasen in de Randstad willen recreëren in tegenstelling tot datgene wat het Nationaal Bureau voor Toerisme bij mon de van de heer F. J. Pais had meegedeeld. Directeur graaf Van Zuylen van Nijevelt van het Wassenaarse Duinrell liet weten dat het kam peerterrein op het recreatiepark Duinrell nog zo'n 2500 kampe rende Paasvierders kan herber gen. Gistermorgen waren er van de 3500 beschikbare plaatsen op Duinrell nog maar 850 bezet. Onder de toeristen die met Pa sen naar de kuststreek trekken, bevinden zich naast Duitsers en Nederlanders opvallend grote groepen Engelsen en Skandina- DAMASCUS (AFP) Volgens de Syrische krant „Techrine" van vanochtend hebben de Syrische regering en het Palestijnse verzet in Libanon, na een vergadering van zes uur j in het paleis van president Hafez Assad, overeenstemming bereikt over beëindiging van de J vijandelijkheden in Libanon. r>e Syrische delegatie werd vol- o. Toewijding aan het volgen van die in 24 uur 107 mensenlevens en gens Techrine geleid door president de Syrische Libanonlijn. 160 gewonden had geëist. Assad en de Palestijnse door Yassar 6. Afwijzing van internationalisa- Volgens het dagblad An Nahar Arafat die gisteravond in Damas- lie van de Libanese kwestie en het zou president Franjieh morgen de cus was aangekomen en zich recht- binnentrekken in Libanon van wat grondwetswijziging tekenen die een I streeks naar het nresidentiële Daleis voor internationale vredesmacht week geleden door het parlement j nad begeven ook. was aanvaard. Dit amendement Het akkoord dat beide delegaties Afwijzing van de Arabisering maakt de onmiddellijke verkiezing zouden hebben bereikt, zou berusten van de Libanese crisis. van een opvolger van het staats- op zeven punten- Gedurende de nacht is zwaar ge- hoofd mogelijk. Het parlement zou 1 Beëindiging van de gevechten vochten langs de gevechtslinies volgende week vrijdag of zaterdag en inneming van een gemeenschap- die de mohammedaanse en ohriste- 24 april bijeenkomen om een meu- ne lijk standpunt Jegens een partij sectoren van Beiroet schelden, we president te kiezen, aldus het die ze zou hervatten. Tegen de ochtend luwde de strijd blad. 2. Wederinstelling van de hoge militaire commissie van Syrië-Li- banon-Palestijns verzet, voor de tenuitvoerlegging en de controle van de wapenstilstand tot aan de verkiezing van een nieuwe president van de republiek, die de veiligheids maatregelen zal nemen die naar zijn oordeel binnen zijn constitutio nele bevoegdheden liggen. 3 Verzet tegen opdeling van Li banon van welke aard ook en tegen alle acties of maatregelen die de eenheid en ondeelbaarheid van volk en vaderland in gevaar zouden kunnen brengen. 4. Afwijzing van Amerikaanse reglementen of plannen voor Llba- ADVERTENTIE LEIDEN Als gevolg van een gasontploffing, gevolgd door brand, is het gebouw van speeltuinvereniging Westerkwartier in de Leidse Ten Katesfcraat (Haagwegkwartier) vanmorgen volledig verwoest. Van de inventaris van het gebouw is niets meer over. Er zijn geen gewonden gevallen. In verband met Goede Vrijdag was er vandaag in het gebouw geen kindercrèche. Alleen portier Geuker was in het gebouw, toen de ontploffing plaats had. Hij kwam er met licht geschroeide wenkbrauwen vanaf. De ex plosie is vermoedelijk veroorzaakt doordat een rubber slangetje niet goed op het gastoestel in de keuken van het gebouw was aan gesloten. De ontploffing gebeurde, toen de portier koffie wilde gaan zetten. Hij zei vanmorgen: „Iks tak het gas aan en toen kwam er inezns een enorme steekvlam". In de tijd van een paar seconden stond de hele keu ken in brand. Ik kon er zelf nog net uitkomen. Ik was zo verbouwe reerd dat ik een buurman de brandweer heb laten bellen. Ik ben nog bezig geweest om de hoofdkraan dicht te draaien, maar het ging allemaal zo snel, dat me dat niet lukte. Ik vind het heel erg. Alles stond in lichterlaaie. Alles wat we in een paar jaar hebben opge bouwd is in een paar minuten verdwenen". De brand begon omstreeks half tien. De brandweer was kort daarna ter plaatse. Alleen het uit 1950 daterende gebouw, dat tegen brand verzekerd was, is door de vlammen aangetast. De speelwerktuigen buiten en e«n houten noodkantoor op het terrein van de speeltuin vereniging zijn onaangetast. Penningmeester Pommer van Wester kwartier zei vanmorgen dat in het afgebrande gebouw „alleen aan materiaal zeker voor tienduizend gulden is vernield". Toevallig had Westerkwartier onlangs net nieuw speelgoed aangeschaft. Het bestuur van Westerkwartier komt vanavond in een spoedverga- dering bijeen, om te zoeken naar een andere lokaliteit voor de paas- Vnrfior ripper rf0 en**/ activiteiten die op het programma staan. De speeltuinvereniging romer reuver van ae speet- was overigens al geruime tijd van plan om het gebouw aan de Ten tuin: „Alles stond in lichterlaaie". Katestraat met een nieuwe vleugel uit te breiden. Het ministerie van CRM heeft daar geen geld voor beschikbaar willen stellen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1