Syrië vertraagt inval in Libanon na veler kritiek Russen jagen bewapening op Ford breidt grenzen voor visserij uit tot 200 mijl Drijvende schapen flat AMALRIK WIL WEG Heropvoeding in Laos Brits rapport signaleert enorme produktie Kortsluiting leidt tot chaos in steden PAUL FORD OVERLEDEN ITALIAANSE SOCIALISTEN BEREID TOT VOLKSFRONT VS-Griekenland WOENSDAG 14 APRIL 1976 PAGINA 9 BEIROET (UPI) Syrië krijgt steeds meer kritiek te verduren op zijn interventie in de Libanese burgeroorlog, niet alleen van de inheems-progressieve groeperingen onder lei ding van Kamal Joemblat, maar ook van andere Arabische staten zoals Libië en Irak. Kennelijk vanwege deze kritiek stond de opmars der geregelde Syrische troepen en de daarmee gelieerde Palestijnse eenhe den gisteren op een laag pitje. Nog steeds bevindt zich een Sy rische tankmacht in offensieve stellingen bij de grenspost Mas- naa. Van daaruit stootten kleine patrouilles gisteren een 15-tal kilometers landinwaarts door. Het betrof hier echter kennelijk al leen verkennende missies, want de kleine eenheden maakten nérgens aanstalten vaste posities in te nemen. Soortgelijke Syrische patrouilles wer den gemeld langs de secundaire rou tes tussen de grens en Sidon. Joemblat bezooht het plaatsje Dahr el Beldar, waar een klein detache- fnent van zijn eigen militie is gele gerd samen met eenheden van het .Libanees- Ar a bisohe leger", de linkse moslemtak van de uiteengevallen Li banese strijdkrachten. Door de stra tegische ligging van Dahr el Beldar kan die gebundélde strijdmacht die nen om een eventuele verdere Syri sche opmars te stuiten. ASWLAIDE Deze drijvende schapenflat is op weg van Australië naar Iran. Het is het 52.000 ton metende vrachtschip m Atlas Pionier, een omgebouwde olietan ker, dat is uitgerust voor het vervoer van 51.000 schapen naar landen in het Midden- Oosten. In de enorme constructie op het dak worden de schapen tij dens de 18-daagse reis tweemgal per dag automatisch gevoerd. Volgens Joemblat vergroot de Syri sche aanwezigheid het gevaar voor een ingrijpen door Israël, omdat de Joodse staat aan haar noordgrens geen sterke Syrisoh-Palestijnse strijd macht zou willen dulden. CONTACT Uit politieke bron verluidde dat Joemblat contact heeft gehad met enkele Arabische hoofdsteden om te proberen de Syriërs onder druk van die staten terug te drijven. Volgens deze bronnen wachtte Joemblat gis teren op de uitslag van die contac ten. - De linkse leider deed dezer dagen een MOSKOU (Reuter) De Russi sche dissidente historicus Andrej Amalrik is gezwicht voor suggesties van officiële zijde dat hij een uit reisvisum voor Israël moet aanvra gen. Hij is echter van plan in Neder land of de Verenigde Staten te gaan wonen. Dit hebben vrienden van de schrijver in Moskou bekendgemaakt. De 37-jarige Amalrik had tot du toe geweigerd in te gaan op de sug gesties dat hij zou moeten verzoeken naar Israël te kunnen emigreren om dat hij geen Jood is en zijn vrouw de mohammedaanse godsdienst aan hangt. Maar zijn vrienden zeiden dat hij tenslotte toch heeft ingestemd en dat hij vorige week donderdag de documenten daarvoor heeft inge diend. Amalrik is van plan eerst naar Nederland te gaan. De Rijksuniversi teit van Utrecht heeft hem enige tyd geleden aangeboden aldaar zijn stu die geschiedenis te komen voortzet ten. Vervolgens wil hij naar Amerika, waar hij een leerstoel aan een uni versiteit aangeboden heeft gekregen. Sinds Amalrik in mei vorig jaar vanuit ballingschap in het Russische Verre Oosten naar Moskou terug keerde zijn herhaalde aanvragen om tijdelijke visa voor Nederland en Amerika afgewezen. Hij en zijn vrouw Gyuzel, een schilderes, maken op dit moment een reis van drie weken dooi- de Sowjet-Unie. Amalrik is in het Westen het meest bekend om zijn boeken "Haalt de Sowjet-Unie 1984?" en "onvrijwillige reis naar Siberië", boeken die uitsluitend in het buiten land zijn gepubliceerd. In' 1970 werd hij tot drie jaar werkkamp veroor deeld wegens het belasteren van de Russische staat. Deze straf werd ge volgd door twee jaar verbanning. Sinds hij uit ballingschap terug keerde is hem toestemming gewei gerd in Maskou te wonen, waar zijn vrouw een flat heeft, en heeft hij officieel verbleven in een dorp ten zuiden van de hoofdstad. Herhaal delijk werd hy door de politie lastig gevallen tijdens zijn bezoeken aan Moskou, en bedreigd met vervolging omdat hij zonder werk zat. Het in Bagdad verschijnende dagblad Al Thawra beweerde, zoals Joemblat ook al heeft gedaan, dat de Syriërs met de Amerikanen onder één hoedje spelen om de chaos ln Libanon ten eigen bate te exploireren. Al Thawra, orgaan van de in Irak regerende Ba'ath-partiJ. schreef dat de aanwe zigheid van Syrische troepen in Li banon een nieuwe verraderlijke bladzij is nauw verband houdend met de Syrische pogingen om in de gunst te komen bij het Amerikaanse imperialisme". Svrië, aldus Al Thawra. treft door zijn interventie de Libanese nationa listen en 'de Palestijnse verzetsbewe ging in het hart. Het Libische staatshoofd, kolonel Moammar Gaddafy, liet weten dat hü bereid is Joemblats strijdkrachten en het Libanees-Arabische leger te steu nen „bij de oplossing van het con-- flict". Door het gekrakeel over de Syrische aanwezigheid raakte de presidentiële crisis, met name de vraag wanneer er een opvolger wordb gekozen voor Soe- lelman Pranjieh. enigszins op de ach tergrond. ONAANVAARDBAAR Naar verluidt steunen Joemblats pro gressieven de kandidatuur van de ge matigde christen Raymond Eddc. Deze zou echter vanwege zijn stel- lingname tegen de Syrische interven tie voor Damascus onaanvaardbaar zijn. Terwijl de politici touwtrekken re geert in Libanon eigenlijk alleen de chaos. Volgens kranten in Beiroet zijn de afgelopen 24 uur alle 40 tot dusver buiten schot gebleven juwe liers van de hoofdstad leeggeplun derd. Van de chaos in Beiroet lijkt ook door niet-politiek gemotiveerde criminele elementen druk gebruik te worden gemaakt. De kranten schrij ven over roofovervallen die „alle re cords sinds eeuwen slaan" en uit bankierskringen is vernomen dat er tenminste 50 miljoen dollar is buit gemaakt. Maar ook meubelzaken, boekwinkels en kledingzaken worden geplunderd. WASHINGTON (AP) President Ford heeft te kennen gegeven dat de onderhandelingen bp de conferentie over het internationale zeerecht hem te lang duren en heeft zijn hand tekening gezet onder een wetsont werp, waarin de Amerikaanse visse rszone van 12 tot 200 mijl wordt uit gebreid. Hoewel Ford aanvankelijk tegen deze wet gekant was hij gaf de voorkeur aan een internationaal ak koord over dit onderwerp zei hij in een verklaring dat de traagheid waarmee de onderhandelingen zich voortslepen hem tot stappen hebben bewogen. Door de uitbreiding van de visserij - zone komen de treilervloten van de Sowjet-Unie, Japan en Oosteuropese landen in moeilijkheden. De wet was een antwoord op de vrees dat bui tenlandse vloten alle vis uit de tradi tioneel Amerikaanse visgronden zou den weghalen. Volgens de nieuwe wet wordt bij het vissen binnen de 200 myiszone prioriteit gegeven aan Amerikaanse schepen. Buitenlandse vissers hebben vergunningen nodig en deze zullen slechts wortien afgegeven voor plaat sen waar de toegestane vangst de capaciteit van de Amerikaanse vloot overtreft. De kustwacht krijgt de bevoegd heid schepen te inspecteren en in be slag te nemen wanneer blijkt dat de wetten overtreden worden. De be sprekingen over het zeerecht, waar aan .144 landen deelnemen, duren nu al vier jaar. Volgens Ford is de nieu we Amerikaanse wet in het algemeen in overeenstemming met de gedachte die op de conferentie leeft" Hoewel de wet per één maart van kracht zou worden zal het nog enige tijd duren voordat er nieuwe visserijplannen zijn opgesteld, vergunningen afgege ven en overeenkomsten zijn gesloten met andere landen. MADRID In Madrid stapte 's nachts een man uit zijn voor deur, toen hem na enkele passen letterlijk de grond onder zijn voeten wegzakte. Door nog onbekende oorzaak zakte een fors deel van de straat in, waardoor een diep gat ontstond. De man kwam er niet meer uit tevoorschijn. De brandweer is nog steeds doende, zijn stoffelijk overschot te vinden en te bergen. VIENTIANE (AP) Aan de hand van lange lijsten is men in Laos bezig .sociaal-ongewenste elementen" op te pakken en te speuren naar 6oldaten van het vroegere regiem wie het gelukt is uit de herscholingskampen te ont vluchten. Deze mensen worden gebracht naar een .heropvoedingskamp" dat is geves tigd op een eiland in <}e rivier de Nam Ngoem, op ongeveer 130 kilometer ten noorden van Vientiane. Sinds vrijdag waren er 1200 „corrupte jongeren", hoeren, aan verdovende middelen verslaafden en andere personen die de deugden van de revolutie nog niet deelachtig waren geworden, gegrepen en naar het eiland gebracht. Buitenlandse opiumrokers heeft men nog ongemoeid gelaten. Het is duidelijk dat het communistisdhe regime vastbesloten is een eind te maken aan de „Westerse decadentie" die zich vooral aanhang vindt in krin gen van Jonge mensen. Voorbeelden van dat „verval" zijn bijvoorbeeld: het haar lang laten groeien, lopen in broeken met slobberpijpen en luisteren naar pop- en rockmuziek. Het speuren naar ongewensten en a-socialen" gebeurt door de gewapende leden van de militie en militairen van de Pathet Lao, en vooral 's nachts meestal op straat maar soms ook in de woningen en gebouwen. GESTOLEN In Beiroet worden de laatste dagen opmerkelijk veel wagens van het corps diplomatique gestolen. Dat komt, zeggen ingewijden, doordat de dieven bij een cd-wagen zeker weten dat ze niet een auto van een of an dere militie te pakken hebben en dus ook niet bang hoeven te zijn voor re- Wie in Beiroet als particulier nog in het bezit is van zijn auto, probeert die op vaak groteske wijze te redden voor „vordering" of diefstal: vele auto's staan ontdaan van wielen of motor, op binnenplaatsen gestald. MUNCHEN (UPI) Door een kortsluiting die werd veroorzaakt toen een kraanwagen een hoog spanningskabel raakte is een groot deel van Oostenrijk en Zuid- Duitsland gisteravond in duister nis gehuld. Bij het ongeluk met de kraanwa gen kwam een man om het leven en werden drie van zijn collega's zwaar gewond. Wenen en München veranderden in een grote chaos doordat ver keerslichten niet meer werkten en trams midden op de weg stil kwa men te staan. Een groot deel van het Oostenrijkse lichtnet, dat ge deeltelijk is aangesloten op het Westduitse, werd door de kortslui ting overbelast waardoor ook weer allerlei moeilijkheden ontstonden. Ziekenhuizen moesten worden aangesloten op noodagregaten en de brandweer was druk ln de weer om mensen te bevrijden die in lif ten vast waren komen te zitten. LONDEN (Reuter) De Sowjet- Unie zal dit jaar meer dan 200 intercontinentale ballistische ra ketten (ICBM's) van een nieuwe generatie in dienst stellen en zal de produktie van talrijke raketsy stemen in de naaste toekomst op hoog niveau voortzetten. Een nieuwe overeenkomst in het ka der van de onderhandelingen tus sen de Sowjet-Unie en de Verenig de Staten ter beperking van de strategische raketstelsels (SALT) zal vermoedelijk geen onmiddellijke gevolgen voor de produktie heb ben. Dit staat in een rapport over de „militaire produktie in de Sow jet-Unie", dat door het Britse mi nisterie van Defensie is opgesteld op basis van inlichtingen van de NAVO en Westelijke ramingen. Volgens het rapport zal de Sowjet- Unie dit jaar 1000 gevechtsvlieg tuigen (meest met verstelbare vleu gels), meer dan 700 hef schroef- vliegtuigen, meer dan 3000 tanks, 4000 gepantserde personeelsvoertui- gen en tot 10 onderzeeboten in dienst stellen. Zes van de onder zeeboten zullen elk met 12 tot 18 ballistische raketten met een bereik van 4800 mijl zijn uitgerust. Het Kremlin laat ook grote opper vlakteschepen bouwen. Zo zal dit Jaar het eerste vliegdekschip, de Kiew, door de Sowjet-marine in dienst worden genomen. Het schip heeft een waterverplaatsing van 40.000 ton. Volgens het document omvat het ra- ketbestrijdingssysteem rond Mos kou nu 64 lanceerinstallaties. Er is een omvangrijk programma in uitvoering voor de verbetering van de luchtstrijdkrachten van de Sowjet-Unie en die van de landen vanhet Warschau-pact. Een nieuwe generatie moderne tac tische vliegtuigen met verstelbare vleugels is in serdeproduktie. Bij de NAVO heben zy de code_namen Fencer, Flogger en Fitter gekre gen. De Fencer zou specifiek zijn bedoeld als jachtbommenwerper voor aan vallen op gronddoelen. Het eerste eskader van deze toestellen is begin vorig jaar in dienst gesteld. De Flogger, in 1967 voor het eèrst door het Westen gesignaleerd en onlangs in dienst genomen, heeft aanzienlijke veranderingen onder gaan. By de onderscheppingsjagers worden de oudere types vervangen door modernere als de Foxbat en de Flagon. De Fitter C heeft een verstelbare vleugel en is ontwikkeld uit de Fitter A. De C is het enige voor beeld van een vliegtuig met verstel bare vleugel dat is ontwikkeld uit een toestel waarvan de vleugels niet kunnen worden versteld. Westelijke deskundigen spreken van een typisch voorbeeld van de voorkeur die de Sow Jets geven aan de verdere ontwikkeling van een bestaand type boven het ontwerpen van een volledig nieuw vliegtuig. De Backfire-bommenwerper is het vierde toestel met verstelbare vleu gels. Er zijn er er tot nu toe onge veer 50 gebouwd en de maande lijkse produktie bedraagt twee. Se dert het toestel in 1970 voor het eerst door het Westen werd opge merkt, is het gewijzigd. De opera tionele versie, de Backfire B, heeft een grotere spanwijdte gekregen. De Backfire B vormt een omstreden kwestie in de SALT-besprekingen. De Amerikanen zien het toestel als een strategisch wapen omdat het met bytanken in de lucht de Ver enigde Staten zou kunnen bereiken. Aioskou stelt dat het een bommen werper voor middelgrote afstand is. gerust met technisch steeds derner materieel, waardoor zij steeds minder afhankelijk worden van kwantitatieve superioriteit. De produktie van tanks is de afge lopen Jaren op 3000 per Jaar geko men. Dit stelt de regering in Mos kou in staat een pantser strijd macht van 40.000 gevechtstanks in stand te houden en bovendien te voldoen aan een eventuele spoed eisende vraag. Dit was onder meer "net geval met de de snelle her be voorrading van Syrië en Egypte na de oktober-oorlog van 1973 in het Midden-Oosten. In het rapport is bijzondere aandacht Paul Ford. Hij was 74 jaar dat de produktiekosten bouw van oorlogsschepen zijn ver laagd door standaardisatie van uitrusting en onderdelen. NEW YORK In een ziekenhuis ln Mineola in de staat New York is na een kort ziekbed overleden de Amerikaanse toneel- en filmacteur Ford begon zijn carrière als ac- de teur pas op 40-jarige leeftijd, maar wist ondanks zijn achterstand in Ja ren snel de top te bereiken. Op Broadway schitterde hij in Teahouse "of the august moon' en 'Never too late'. Hij speelde ook m van de boten is uitgerust met stra- de filmversies daarvan. Andere suc- tegische raketinstallatiea In de- cesfilms van hem waren The zelfde periode hebben de Russen matchmaker" en „The Russians are nog 30 conventionele onderzeebo- coming'. ten en 40 grote en 70 kleinere oor- Paul Pord, een van de weinige ac- logsbodems gebouwd. Ook by de teurs die onder zijn eigen naam bouw van schepen biykt dat kwali- speelde. laat een vrouw, een dochter achter. besteed aan de toenemende kracht van de onderzeebootvloot Sowjet-Unie. De afbouw in de afgelopen tien Jaar van 90 kernonderzeeboten toont het belang' dat Moskou aan dit wapen hecht. Meer dan de helft boven kwantiteit ROME (Reuter) Francesco de Martino, de secretaris van de Italiaanse socialistische party, heeft in een vraaggesprek met het politieke weekblad l'Espresso te kennen gegeven dat zyn party bereid is een volksfrontre gering met de communisten te vormen als er na de komende verkiezingen in Italië geen an dere oplossing mogeiyk is. Maar een dergelijke regering, aldus De Martina, moet niet proberen een strikt links socia listisch program uit te voeren. Mocht blijken dat de communis ten een uiterst linkse politiek willen gaan voeren, dan zullen „wü, socialisten de democratie moeten verdedigen". Als de linkse party en de ver kiezingen mochten winnen, moet men volgens De Martino eerst pogen een grote coalitie te vor men waarvan dus ook de Chris ten-Democraten deel uitmaken. Zouden de Christen-Democra ten dit niet willen, dan, aldus De Martino, kunnen de socialis ten hun verantwoordeiy kheid niet uit de weg gaan en mogen zy dus niet beletten dat het land geregeerd wordt. „In dat geval zal het uiterst moeilyk zyn niet akkoord te gaan met de vorming van een volksfrontregering". De Martino verklaarde dat de so cialisten een nieuw bondgenoot schap met de Christen-Demo craten niet zullen verwerpen als de linkse partyen de verkiezin gen niet mochten winnen. Wat de verkiezingen op korte termyn betreft zyn de Italiaanse vakbonden overstag gegaan. Na aanvankeiyk hier fel tegen ge kant te zyn geweest, heten zy gisteren weten dat „het houden van verkiezingen in juni een po ging kan zyn om een polossing te vinden voor de politieke pro blemen waarmee Italië te kam- p«i heeft". Deze verklaring werd uitgegeven na een vergadering van het bestuur van de federatie waarby de drie grote Italiaanse vakcentrales zyn aangesloten. De vakbondsleiders zeggen voorts in hun verklaring dat zy een radicale wyziging van de economische politiek eisen, „wat ook de regeringsformule mag zyn die op grond van de verkie zingsuitslagen gevonden wordt teit steeds wordt gesteld. De voornaamste werf voor de bouw van onderzeeboten is Severodvinsk. Severodvinsk ligt 500 kilometer bene den de Poolcirkel aan de Witte Zee en vanwege het ys is de haven ge durende de helft van het Jaar on- toegankelyk. Ondanks deze nadelen is Severod vinsk uitgegroeid tot de grootste werf voor onderzeeboten ter wereld. De tweede onderzeebootwerf ligt in Komsomolsk aan de rivier de Aantal doden in Finland zeker 45 HELSINKI (API BU de krachtige explosie in een munitiefabriek in het Finse plaatsje Lapua zyn ten minste 45 doden gevallen. Zeker 25 van de 70 gewonden zyn er ernstig aan toe. De chaos in de getroffen fabriek was zo groot dat functionarissen er 24 uur na de ontploffing nog niet in waren WASHINGTON (Reuter) De Griekse minister van Buitenlandse Zaken Bitsioa heeft in Washington gezegd dat hy verwacht morgen met zyn Amerikaanse collega Kissinger. te komen tot de ondertekening van een defensieverdrag van het type dat tussen Amerika en Turkye bestaat. Het verdrag zal de Verenigde Sta ten toestaan hun bases in Grieken land te behouden en dit land zal aan spraak kunnen maken op Ameri kaanse militaire hulp. Het akkoord dat op 26 maart tus sen Amerika en Turkye tot stand kwam, voorziet in Amerikaanse mili taire hulp aan Ankara tot een bedrag van 1 miljard dollar, in ruil voor heropening van de Amerikaanse mi litaire bases in Turkye. De Amerikaanse militaire bystand aan Griekenland zal naar verwach ting minder dan 1 miljard dollar be dragen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9