GESPREK VALT TEGEN Kat-en-muis bij de rechtbank Duisenberg start campagne voor de redelijkheid Ex-gijzelaars bij minister Van Agt NEDERLAND VEROORDEELT OPSTAND VAN KOERDEN Minister wil andere aanpak leermiddelen 'Misbruik van de mobilofoon moet onmogelijk zijn' DINSDAG 13 APRIL 1976 Door Peter Riemersma DEN HAAG (SP) Wim Duisenberg, 40 jaar oud, 11 jaar geleden gepromoveerd op het proefschrift "Economische gevol gen van ontwapening", thans minister van Financiën in het kabinet-Den Uyl, is binnen zijn partij, de Partij van de Arbeid, een campagne voor redelijke en nuchtere politiek begonnen. De voorzitter van de PvdA, mevrouw Ien van den Heuvel, heeft in een eerste reactie ta melijk bits gezegd, dat Duisen berg zich aan de regels moet •houden. De nog jonge yjjnistcr zal daar niet van onder de in druk zijn. Hij weet dat hij bij t kader van de PvdA niet zo goed ligt. Aan de vooravond van zijn benoeming tot minister nu drie jaar geleden, moest Duisenberg zich tegenover de achterdochtige partijraad al verantwoorden voor veronderstelde sympathie met DS'70, de partij van de jón ge Drees. In de besloten vergadering van het partijbestuur gisteravond heeft Duisenberg ongetwij feld flink de wind van voren ge kregen. Maar ook dat zal hem wel niet deren. Hij mifkt niet op steun van het partijkader. maar zoekt zijn aanhang onder de ge wone PvdA-leden en vooral de kiezers van deze partij. Duisenbergs boodschap is een voudig en helder. Het land zit in economische moeilijkheden. Er is een fikse ombuiging nodig van 't beleid. De groei van de over heidsuitgaven moet worden inge damd. Wie deze operatie aan an deren overlaat zal zien dat de sociaal zwakst en en de laagst betaalde werknemers de du pe worden. Daarom moet de PvdA ook in 1977 na de volgende verkiezingen regeringspartij blij- En wie wil blijven regeren moet niet allerlei hoogdravende eisen stellen. Hij moet nuchter onder ogen zien, dat alleen in samenwerking met de christen democraten een regeringsmeer derheid is te vormen. Daarom: geen stekelig verkiezingsprogram ma, dat de christen-democraten kan afschrikken. Duisenberg heeft het partijbe stuur zijn visie voorgelegd in 'n programmastuk, dat als een reac tie moet worden gezien op het gedetailleerde ontwerp-verkie zingsprogramma dat in de partij in discussie is. Mevrouw van den Heuvel heeft over deze actie ge zegd: "Voor ministers gelden de zelfde regels als voor partijbe stuurders. Zij zijn gevraagd op merkingen te plaatsen of veran deringen voor te stellen. Maar het is natuurlijk niet de be doeling dat iedereen, ook al is hij minister van financiën, maar een ander programstuk gaat schrijven Dat neemt niet weg dat Dui senberg op enkele punten een me ning op papier heeft gezet (tij dens een gedwongen rustperiode als gevolg van griep) die funda menteel afwijkt van wat in het ontwerp-programma staat: het Nederlandse lidmaatschap van de NAVO moet niet op ter mijn worden gesteld, vindt Dui senberg; de uitgaven voor defensie moe ten niet op, een bepaald niveau worden bevroren, zegd de minister van financiën; in de buzuiningsoperatie dient ook de begroting voor ontwikke lingssamenwerking te delen, zegt alweer de minister van financiën. All drie zijn het punten die Dui senberg grootste tegenspeler in het kabinet, de minister voro ontwik kelingssamenwerking, Jan Pronk, 36 jaar, om óók ambitieus, hard treffen. Dat is geen toeval. Zowel Duisenberg als Pronk zien moge lijkheden om over enige tijd de huidige PvdA-premier Den Uyl op te volgen als politiek leider van de PvdA. Pronk zoekt voor zijn streven vooral steun bij het partijkader. Duisenberg is aange wezen op de gewone man. Ook de meer algemeen gerichte kritiek van Duisenberg: maak niet zo'n in absolute termen gesteld programmastuk, dat ontneemt de toekomstige regeerders hun speel ruimte, richt zich in wezen tegen Pronk. Deze is een van de opstel lers geweest van het progressieve regeerakkoord Keerpunt '72 van PvdA. D'66 en PPR. Lange tijd heeft Pronk in de ministerraad zijn collega's met Keerpunt om de oren geslagen. Totdat ook deze jonge minister zöch heeft, moeten buigen voor de werkelijkheid van alle dag. Anders gezegd: Pronk heeft moeten buigen voor Duisen berg, de man die zich presenteert als de leider met werkelijkheids- DEN BOSCH (SP) Alleen maar stemmig blauwe pakken, streepjes kostuums, dure overhemden, gedis tingeerde stropdassen en keurig ge kapte hoofden gisteren voor het verdachtenhekje bij de rechtbank in Den Bosch. Een directeur, een predikant en een hoteleigenaar. Maar de aanklacht luidde wel: valsemunterij. Witte- boorden-criminaüteit noemen ze dat. "Wie van de drie is de grote man?", vroeg officier van justitie mr. J. Hulleman zich in zijn requisitoir af. Hotelier Frans V. (37) uit Ter- neuzen, directeur Jan de K. (35) uit dezelfde plaats of predikant Jannes J. (49) uit Gorkum? Hoofd zakelijk aan de hand van de vele, al dan niet tegenstrijdige, getui genverklaringen, besloot de officier het te houden op Zeeuwse Frans. Tegen deze ex-botersmokkelaar eis te hij drie jaar gevangenisstraf, tegen Jan de K. twee jaar. Op de dag dat zy hun vonnis ver nemen. 26 april, horen Jannes en de 44-jarige Nico van de K. uit Gouda pas hun eis. Beiden waren gisteren wel als getuigen opgeroe pen tegen Frans V. en Jan de K. Nico van de K. had in zijn drukkerij in het Brabantse Waalre de valse biljetten van 50 en 100 dollar ver vaardigd. De door een deskundige van de Cen trale Recherche Informatiedienst (CRI) als uniek betitelde falsifi- katen waren begin 1973 gedrukt. Er was voor drie miljoen gulden gemaakt. Volgens deze politieman duiken nog regelmatig biljetten van deze partij op. Hij vertelde: "Er is nog een groot aantal zoek, naar schatting gaat het om 20 a 30.000 biljetten. Een deel is moge lijk verbrand". Volgens de officier van justitie heeft de politie begin 1974, toen deze zaak speelde, voor bijna 1.800.000 aan valse dollars in beslag genomen. Mr. Hullema<n zag Frans V. als de man die de eerste stoot had gege ven voor de vals-geld-affaire, Jannes J. als degeen die drukker Van der K. had omgepraat om mee te doen en Jan de K. als de man die later werd binnenge haald om het gewenste papier aan te schaffen. Dat papier, afkomstig van een Am sterdamse groothandel die het als enige in Nederland verkocht, zet te de politie later op het spoor van Jan de K. Hij gaf toe bij de val semunterij betrokken te zijn ge- DEN HAAG (SP) „Het kan ons niet schelen dat we mogelijk de geschiedenis ingaan als die jongens, die 't zo vreselijk mis hadden, maar wèl moet worden voorkomen dat de regering bij verdere kapingen of gijzelingen zal op treden zonder geleerd te hebben van de gemaakte fouten. Dat was de reden waarom wij vanmiddag naar Den Haag zijn gekomen". Dat zei gisteravond de Groningse journalist Ger Vaders, een van de mensen die in december vorig jaar door Zuidmolukse jongeren in een trein bij Beilen dertien dagen gegij zeld is gehouden. Samen met 17 gij zelaars uit het voorste treinstel en vijf uit het achterste (die snel kon den ontsnappen) voerde hij gister middag een gesprek met minister Van Agt van justitie. Een gesprek dat voor beide par tijen negatief afliep. "Minister Van Agt heeft gezegd dat het teleurstel lend voor hem zowel als voor ons was", zei ex-gijzelaar Hans Prins (de "dokter") na afloop, "dat is de enige conclusie waarin we het met hem eens zijn". Bloedarmoedig „Het was bloedarmoedig" zei Walter Timmers (in de trein gekend als de "dominee") "Het is gestrand omdat men te gen de hoeveelheid informatie, die wij gaven van justitiekant vrijwel niets te bieden had. Men had zich nauwelijks voorbereid op dit ge sprek", aldus de conclusie van Ro bert de Groot, de makelaar, die op de eerste dag van de gijzeling als eerste zou worden geëxecuteerd maar wist te ontsnappen. Het gesprek, dat gisteren plaats vond, was door minister Van Agt zelf op 18 december aan de ex-gijze laars in het vooruitzicht gesteld. De groep, waarvan Vaders, Prins. Tim mers en De Groot zich het felst in hun kritiek toonden, heeft er ech ter verschillende malen op moeten aandringen. Geen onderscheid Minister Van Agt wilde lange tijd ook geen onderscheid maken uit gijzelaars uit 't voorste 'deel van de trein (die het drama in al zijn gruwelen beleefden) en uit het ach terste. In de tenslotte toch tot stand geko men bijeenkomst van gisteren, die tweeëneenhalf uur duurde, heeft de "groep Vaders" de minister er nog maals op gewezen dat het verslag aan de Tweede Kamer over de actie bij Beilen "een ontstellend aantal onjuistheden bevat". DEN HAAG (SP) Voor de eerste maal in de geschiedenis en in strijd met de Vluchtelingenconventie van Genève heeft de Nederlandse rege- rin op grond van politieke motieven vluchtelingen in Nederland de sta tus van vluchteling ontzegd. Dat ge schiedde in een beschikking van het ministerie van justitie. In die beschikking zegt de rege ring op grond van politieke motieven den tegen de Irakese overheid, niet als een (aanvaardbare) reactie te beschouwen op een ernstige bedrei ging voor de opstandelingen of voor de hele Koerdische gemeenschap. Daarmee heeft de Nederlandse re gering ook voor het eerst stelling ge nomen in heit conflict in Irak tussen de regering en de Koerden en open lijk de kant gekozen van de Irakese regering. raakt. "Maar dat gebeurde onder morele dwang van Frans V". Ook Jannes J., wiens getuigenis veel weg had van zijn theatrale pre dikbeurten van weleer, schetste V. als de man die zelf zoveel moge lijk op de achtergrond bleef: "Ik was in feite maar een loopjon gen. Ik kreeg mijn opdrachten van De K.. maar ik weet zeker dat hij ze weer van V. kreeg", al dus de alles toegevende predikant. De tegenstrijdige verklaringen van de andere betrokkenen moe ten hem pijn hebben gedaan. Hij verzuchtte gisteren tot de presi dent: "Als we alle verklaringen bekijken hapert er nogal wat aan de waarheid". Het eigen motief van de predikant om mee te doen? 'Tik zat in barre financiële moeilijkheden", legde hij rechtbankpresident mr. L. Overberg uit. Het aandeel van Jannes leek toch wat groter dan hijzelf wilde doen geloven. Zo had hij drukker Nico van de K. zover gekregen de valse dollarbiljetten te gaan maken. Nico van de K. daarover: "Ik had die tijd moeilijkheden met mijn vrouw. Jannes kwam bij me en vertelde dat hij expert was in het redden van mislukte huwelijken. Hij bood aan te bemiddelen. Ik Het verwijt richt zich vooral op de regeringslezing over de toezeg ging van een bus aan de treinkapers dip als "vals spel" is ervaren. Kritiek leverden de ex-gijzelaars ook op het feit dat de bemanning van de veldtelefoon ("post Anton"), niet van het begin af aan door een gedragsdeskundige is geweest. Les De journalist Vaders verklaarde, dat indien de minister van Justitie niet zijn les zou trekken uit de er varingen van de ex-gijzelaars "het een volgende keer weer extreem mis zal lopen". "Onze ethische inzet bij het wil len praten met de minister is het voorkomen dat de fouten een volgend keer herhaald worden", aldus "dok ter" Prins, "het is jammer dat het gesprek verzandde in een welles- nietes-gedoe". Walter Timmers verklaarde dat hij nu ophoudt met verder te ver kondigen wat er naar zijn mening in december is misgegaan. Hij had één ding in het gesprek met de minis ter wel als positief ervaren, name lijk dat Van Agt een soort toezeg ging had gedaan dat bij de beleids bepaling bij volgende gijzelingen de ervaringen van slachtoffers van voor heen mede zou worden overwogen. Minister Van Agt sprak gistermiddag in Den Haag met de ex-gijzelaars van de gekaapte trein by Beilen. Hier de heren Vaders, Timmers en Prins UTRECHT (SP> De produk- tie en distributie van leer- en hulp middelen voor het onderwijs dienen op een andere leest te worden ge schoeid. De structuur en organisatie van de produktie moeten worden ge wijzigd. Dat zei minister Van Kemenade van onderwijs en wetenschappen gis teren bij de opening van de tiende nationale onderwijstentoonstelling (NOT) in het Jaarbeurscomplex te Utrecht. De bewindsman pleitte voor overleg tussen de verzorgingsinstanties en de educatieve uitgeverijen, die wel dege lijk als een gelijkwaardige partner moeten worden beschouwd. Van Ke menade trachtte met deze opmer king de vrees weg te nemen als zou hij uit zijn op de liquidatie van de uitgevers. Over het auteursrecht dat gesubsi dieerde instellingen bezitten op hun werken van letterkunde, weten schap of kunst zei de minister dat het niet de bedoeling is dat de in stellingen dit recht aan zichzelf voor behouden. De stichting voor de leer planontwikkeling zal de door haar gemaakte onderwijsleerplannen, schoolwerkplannen en onderwijsleer pakketten moeten aanbieden aan ie dereen die er belangstelling voor heeft. Dies ook de ecudatieve uitgeve ryen. Van Kemenade noemde het een be langrijke zaak dat de uitgevers met hun produkten zo dicht mogelijk ko men bij wat wetenschappelijk on derzoek als wezenlijk heeft aange merkt. Daarvoor zijn geen "gigan tische ontwikkelingskosten" nodig, zo als weieens door de uitgevers wordt gesuggereerd. Een meer op de afzonderlijke leer ling gerichte aanpak betekent niet, aldus Van Kemenade, dat er talloze leerboeken nodig zijn in een beperk te oplage. Het persoonlijk gerichte onderwijs zal veel meer moeten wor den gezocht in een aanpassing naar tempo en werkwijze. Wèl meende de minister dat een verdergaande specialisatie van de uitgevers nodig is willen zij in de toekomst het gehele onderwijster rein kunnen bestrijken. Om de informatie naar de afnemer toe te verbeteren - hier schort het nog erg aan, vindt Van Kemenade zou een onafhankelijke groep van deskundigen moeten worden samen- ROTTERDAM (ANP) Omdat de veiligheid van een taxichauffeur voor een groot deël afhangt van zijn mobilofoon, moet het onmogelijk ge maakt worden dit communicatiemid del te misbruiken. Tot deze conclu sie komt de taxistructuurcommissie in Rotterdam die in opdracht van bur gemeester en wethouders heeft on derzocht hoe het taxibestel zou kun nen worden verbeterd. De commissie meent dat Rotterdam samen met de drie andere grote steden de minister van verkeer en waterstaat moet ver zoeken het zg. duplexmobilofoonsy- steem in te voeren. By dit systeem kan de taxichauffeur wel met de cen- fciale spreken, maar kan hij niet mee luisteren naar gesprekken met ande- gesteld, die de leermiddelen toetst aan hun onderwijskundige en econo mische normen. Hij wil aan de totstandkoming van een dergelyke groep hoge prioriteit toekennen De bewindsman handhaafde zijn kritiek, die hij ook al in 1974 bij de negende tentoonstelling uitte, op de aard van het marktmechanisme met betrekking tot de leer- en hulpmid delen. Deze opstelling heeft ertoe ge leid dat 'n alternatieve onderwiisten- toonstelling "AlterNOTief" gelijktij dig aan de Pauwstraat te Utrecht wordt gehouden. De bezoekers aan de NOT kregen een pamflet uitgereikt waarin staat dat "de leermiddelenindustrie van de school eerder een winstgevend zaakje probeert te maken dan dat ze het onderwijsbelang voorop stelt". Eiséén jaar voor dodenrit AMSTERDAM (ANP) De offi cier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. A. F. J. C. Haber- mehl, heeft gisteren wegens een po ging tot doodslag tegen de 32-jarige duiker Hendrik B. uit de hoofdstad een jaar gevangenisstraf en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor drie Jaar geëist. Bovendien vroeg mr. Habermehl voor het stelen van een auto vier maanden gevangenis straf, omzetting van een voorwaar delijke straf van een maand en geld boetes van 100 en 150 gulden voor diverse verkeersovertredingen -tegen de duiker. De hoofdzaak had zich in de nacht van 19 op 20 januari van dit Jaar af gespeeld. Toen waren agenten van de Amsterdamse politie, achter de chauffeur van een Morris aangegaan omdat ze argiwaan hadden gekregen door zijn gedrag. Het werd zoals de officier van Justitie zei een "dodenrit", die pas in de tunnel van de rijksweg Amsterdam—Den Haag bij Schiphol eindigde. In Amsterdam al verhoogde de achtervolgde zijn snelheid tot boven de 100 km en reed door alle rode stoplichten. De achtervolgende poli tiewagen kon pas op de oprit naar de Haagseweg naast hem komen. Maar de chauffeur van de Morris gaf zich nog niet gewonnen. Hij pro beerde zelfs enkele malen de poli tieauto van de weg te drukken en herhaalde dat spel ook toen er assis- stentie kwam van drie wagens van de Amstelveense politie. "Zo iets had ik zelfs nog nooit in een film ge-- zien", aldus een by de race be trokken politieman. Pas in de tunnel bij Schiphol, na- dait er ook al enkele malen op hem was geschoten, moest de duiker zijn wilde tocht opgeven toen hij ge heel door politiewagens werd inge sloten. Bij het onderzoek in deze zaak bleek, dat hij bijna een jaar tevo ren iets dergelijk had uitgehaald, met een door hem gestolen Austin. Toen was hij in Apeldoorn aange houden en had door plankgas te ge ven geprobeerd aan de politie te ont snappen. Voor die diefstal, die ein digde toen hij met zijn wagen in de achtervolging over de kop sloeg, vroeg de officier vier maanden. ging daar op in. Enkele weken la ter kwam hij met een smoesje. Zijn vriend Joop had een ernstig ongeluk gekregen. Die was free lance-medewerker van de afde ling falsificaten van de Amster damse recherche. Of ik kon hel pen bij het verkleinen van een film van valse dollars. De reke ning kon ik naar de Amsterdamse politie sturen". 'Korte tijd later kreeg ik een tele foontje dat ik het niet goed had gedaan. Het moest opnieuw. Daar voelde ik niet voor. Toen begon hij te chanteren. Of hij zou het dollarbiljet dat ik had gemaakt aan de hand van die film naar de politie sturen. Later dreigde iemand me zelfs nog neer te knallen. Toen heb ik maar weer meegedaan". Frans V schoof tijdens de zitting nagenoeg alles af naar Jan de K., die op zijn beurt Frans weer zwaar belastte. Wat Jan de K. be trof liet officier van Justitie gis teren het aan beiden primair ten laste gelegde, uitlokking van val semunterij. vallen. Hij achtte medeplichtigheid aan het ver vaardigen van vals geld bewezen. De debutant: Ober,heeft u een glaasje Berenburg voor mij? De gevorderde:Piet, mag eenSonnemaatje? Minister Van Kemenade was gisteren niet alleen aanwezig bij de opening van de nationale onderwijstentoonstelling. Hij was ook in Nieuwspoort in Den Haag waar hij uit handen van Jaap Hekkelman, wethouder van onderwijs in Arnhem, het boek ,tDe aanhoudende zorg van Jos van Kemenade" kreeg aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7