Kerk-in-actie botst met de regeringen JUBILARIS - ZONDER - PESSIMISME Pater B. Demmers van de Hartebrug 25 jaar priester Wereldraad krijgt veel post uit Sowjet-Unie /HIELOO DINSDAG 13 APRIL 1976 PAGINA 17 LEIDEN De Hartebrug-pa- rochie gaat feest vieren omdat pater B. Demmers in het week einde van 24 en 25 april priester- in-het-zilver is. De jubilerende pater komt in een gesprek over zijn eigen le vensgeschiedenis en zijn plaats in deze nog altijd vitale binnenstads parochie heel bescheiden naar vo. ren. Persoonlijk gerichte vragen beantwoordt hij met schroom. Pas als het voer de parochie zelf gaat, komt hij goed los. Al blijft hij zich voorzichtig uitdrukken; hij weet wel dat men bij het peilen van geestelijk leven soms al te ge makkelijk afgaat op uiterlijkhe den. Hij waardeert de jubileumvie ring die de parochie op poten heeft gezet, meer als 'n symptoom van een opgewekt kerkelijk le ven, dat in de cijfers inderdaad een opgaande lijn vertoont, dan als een persoonlijke hulde. De Hartebrug zal een van de weini ge oude stadsparochies zijn die de toekomst met een zeker opti me tegemoet gaat. Daarom is pa ter Demmers in ieder geval een Jubilaris-zonder-pessimisme. Duizend méér "Er is ook in onze parochie een zekere vergrijzing, maar we re kenen een klein beetje op de ver nieuwing van huizen en wijken. Dan komen er jongere gezinnen. Verder ontwikkelen we met hulp van kerkbestuur, parochieraad en verschillende groepen zodanige ac tiviteiten dat de belangstelling gro ter wordt. Onze vier koren (Jongeren, da mes, heren en gemengd) spelen hierin een grote rol. Het liturgisch aanbod is zo gevarieerd mogelijk. Het jongerenkoor bijvoorbeeld, met zijn veertig leden, maaikt zelf teksten. Ik waardeer het bijzon der, dat het daarbij rekening houdt met de ouderen in de kerk. Het resultaat daarvan is, dat in de jongerendiensten - eens in de maand - ook ouderen komen. In 1975 hebben we duizend mensen méér in de kerk gehad dan in 1974. De laatste dertien weken van 1973, uitgezonderd Kerstmis, lag het gemiddelde kerkbezoek op 620, in 1974 was dat 650 en vorig Jaar 680. Een enquete die de be reidheid tot persoonlijke inzet moest peilen, heeft tot dusver 30 nieuwe medewerkers opgeleverd. Voor de lit/urgische vieringen, de bejaardenzorg, het Zonnebloem- werk, de administratie, de techni sche club, de redactie van het pa rochieblad, de kinderdiensten en het welkomstwerk". Winstpunten Pater Demmers, die in 1924 in Haarlem het levenslicht zag en wiens oudste broer - het gezin tel de negen kinderen - ook priester is, vleit zich met de gedachte dat het parochiële leven over een dood punt heen is. "Je ziet meer aandacht bij de jongeren. De kerk in de binneii- stad verdwijnt niet. Ik heb ver trouwen. Het leven komt terug. Maar dan moeten w eniet altijd in oude vormen denken. Vroeger was er veel sleur. Diepgaand ge praat werd er nauwelijks. Nu is er een bewuster geloofsleven. De mens kan niet zonder. Dat wil niet altijd zeggen, dat hij keiks is. De ouders bijvoorbeeld zijn nu veel sterker betrokken bij de voorbereiding van de eerste com munie. Ze hebben zich zelfs be reid verklaard, er de liturgie voor te maken. En in de tekstgroep van het Jongerenkoor wordt op wezenlijke vragen diep ingegaan. Dat zijn toch winstpunten". Dadertje De Hartebrug is een klein ra dertje in een gigantisch "kerk- mechanisme". In de internatio nale kerk kunnen dingen gebeu ren die nationaal en plaatselijk nadelig kunnen uitwerken. „Ach, die uitspraken van de paus zijn in de eerste plaats toch algemeen bedoeld. Je moet ze in Je eigen situatie zien toe te pas sen. Ze worden in de publiciteit vaak op een bepaalde, niet alijd gelukkige manier toegespitst. Men haalt dan enkele facetten uit het geheel en geeft die alle nadruk. En dan laat ook de taal van zulke stukken aan duidelijk heid nogal te wensen over. Offi ciële stukken zouden eigenlijk in eenvoudige, voor ieder begrijpe lijke taal moeten warden overge zet. Wat mijn eigen preiken betreft, probeer ik de boodschap van Christus voor alle mensen in de kerk duidelijk te brengen. Korte en doorzichtige zinnen. Strikte beperkingen in de uiteenzetting van de tekst, zodat de hoorders niet te veel moeten verwerken. En niet langer dan een minuut of negen preken. Een bijbelver haal heeft zoveel kanten dat je er steeds voor op Je hoede moet zijn, niet alles overhoop te ha len. Dan zou je ook de rijkdom van het verhaal tekort doen. Je haalt er gewoon een paar punten uit en die probeer je de mensen mee te geven. Probéér, zeg ik. De ene keer lukt dat beter dan de andere keer". Moedgeven Pater Demmers sinds 1961 in Leiden verheelt niet, dat "het" moeilijker wordt. Onder "het" verstaat hij dan alles wat aan geloof en kerk annex is. "Veel mensen kunnen al die veranderingen in kerk en maat schappij innerlijk toch maar moeilijk aanvaarden. Het gemak waarmee geleefd wordt. Het te rugdringen van de godsdienst. De mensen weten niet meer waar ze aan toe zijn. Ik zie het als de taak van de verkondiging en van het priester-zijn de mensen een hart onder de riem te steken. Ze moed te geven". Demmers is geen man die zich laat ter neer drukken door de harde feiten van nu en de voor spellingen van toekomstkijkers. "Door het lijden heen gaat het naar een betere tijd. Dat ge beurt binnen onze menselijke ge schiedenis. De mens is niet te vreden met wat hij ervan gemaakt heeft. We leven nu in een down-tijd. Waarden worden aan de kant gezet. Grote nadruk krijgt de menselijke vrijheid, waarbij men vergeet, dat echte vrijheid een gebonden vrijheid is. Maar dat besef is niet dood. Neem het gezin. Ik zie een lichte tendens dat de zogenaamde "vrije opvoeding" van het veroverde terrein iets moet teruggeven". Begrip Het is geen parochie-chauvinis- me als pater Demmers beaamt dat "De Hartebrug" in Leiden en omgeving een begrip is. Dat is meer aan de traditie toe te schrijven dan aan het feit dat ze 3000 parochianen heeft, want er zijn genoeg parochies met meer zielen. "De invloed van de Hartebrug gaat duidelijk over de grenzen van de paroohie heen. Tot in de omliggende plaatsen. Twee leden van het Jongerenkoor bijvoorbeeld komen uit Oud-Ade en van de leiding van de jeugdbeweging komt, als ik me niet vergis, nie mand uit deze parochie. Na ver huizing blijven mensen hierheen komen en ze laten zich zelfs in het werk inschakelen". Hoe moet je de Hartebrug nu typeren? Is ze behoudend, tradi tioneel, vooruitstrevend? Pater Demmers schudt van nee. "De Hartebrug is gewoon de Hartebrug. Al die woorden moet Je voor haar niet gébruiken. Ze gaat met de tijd mee, maar is niet wild. Voor plotselinge veranderin gen is ze niet in. Stap voor stap gaat ze verder. Zo verzorgt straks het jongerenkoor voor het eerst de Goede-vrijdag-dienst. Een an dere manier van viering is dat, al zit het grote schema er toch in. Ik heb in deze vorm geen moei te met veranderingen. Ze zijn no dig. De traditie moet niet over boord, maar een starre boel mag het ook niet worden". Opnieuw Als u nog eens aan het begin kon staan, zou u dan weer pries ter worden? In wat het priesterschap be doelt te zijn, vindt pater Dem mers de vrijmoedigheid om daar op Ja te zeggen. "Net als bij een huwelijk is de grondslag de liefde, maar dan voor een gro te groep mensen. Je leeft, voor zover Je kunt, mee in lief en leed. Je mag mensen laten merken dat ze toch niet alleen in dit leven staan. Lange tijd heb ik niet in de biechtstoel gezeten, maar dat wil niet zeggen dat er geen biech ten meer zijn. Het tegendeel is waar. Er zijn er zelfs meer. Het ls alleen anders geworden. Ja, ik zou dan opnieuw willen begin- De ambities van pater Dem mers houden niet op bij Leiden. De Hartebrug moet op dat punt vooral geen verbeelding hebben. Maar zijn verbondenheid met de ze paroohie, waar hij speciaal de pastorale zorg voor de jeugd en de scholen kreeg toebedeeld is wel zo hecht, dat hij indertijd voor de aandrang om hier te blijven bezweek. "Als ik was weggegaan zou er door gebrek aan mensen waarschijnlijk niemand in mijn plaats zijn gekomen. En er was zoveel te doen". Een duidelijker bewijs van per soonlijke betrokkenheid bij het wel en wee van de Hartebrug had pater Demmers zijn parochianen moeilijk kunnen geven. Hun dankbaarheid ls de grond toon van het komende feest. S. J. DE GROOT GENEVE De Wereldraad van Kerken in Genève heeft een 'reeks brieven' ontvan gen uit plaatselijke gemeen ten van de Russisch-Ortho- doxe Kerk. Hierin wordt de verzekering gegeven, dat in de Sowjet-Unie de gods dienstvrijheid gewaarborgd is, 'in tegenstelling tot ivat de zogeheten dissidenten be- Jürgen Hilke, woordvoerder van de Wereldraad van Ker ken, heeft de ontvangst van de brieven bevestigd. Hij wil de niet zeggen hoeveel brie ven de Wereldraad heeft ge kregen en weigerde ook com mentaar te geven. De brievenactie is een gevolg van een oproep van metro poliet Seraphim van Moskou, die meent, dat er een juist beeld moet overkomen van de situatie in de Sowjet-Unie. Volgens hem heeft met name de brief van Gleb Yakoenin aan de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Nairobi een scheef beeld ge geven. Yakoenin riep de af gevaardigden op te proteste ren tegen de beperking van godsdienstvrijheid in de Sowjet-Unie. Niet vrij Volgens de Zwitserse organi satie 'Geloof in de tweede wereld' is de aktie begonnen in Poeskino bij Moskou, waar de priester Stephanos in zijn preek vertelde over de.bewe ringen van Yakoenin, dat men in de Sowjet-Unie niet vrij is om naar de kerk te gaan of te bidden. De ge meente zou op deze bewerin gen met luid protest hebben gerageerd. Aan het eind van de diensU zouden vijftig men sen een protestbrief aan de Wereldraad van Kerken heb ben ondertekend. De brief van Yakoenin aan de assemblee van de Wereld raad is vorige maand voor de leiding van de Russisch-Or- thodoxe kerk aanleiding ge weest de wereldraad ernstig te waarschuwen voor kontak ten met 'kerkelijke dissiden ten'. De heilige synode liet toen weten, dat, indien de Wereldraad 'kontakten blijft onderhouden met dergelijke lieden buiten het kerkelijke gezag om, de samenwerking tusseri Wereldraad en Rus- sisch-Orthodoxe kerk slech ter zal worden'. Zuidamerikaanse bisschoppen verklaren geen communisten te zijn hoeve van de plattelandsbevolking marxistische en socialistische ideeën verspreiden. Soortgelijke conflicten heeft de kerk met cle regeringen van Brazilië, Uruguay en Honduras. Veel laest ondervinden de vooruit strevende bisschoppen ook van de "Vereniging voor traditie, privé be zit en gezin", een in Brazilië opge richte en over geheel Zuid-Amerika verspreide uiterst rechtse katholieke organisatie. Niet veel minder moei lijk hébben vooruitstrevende bisschop pen het met hun conservatieve col lega's, die altijd nog een flinke meer derheid vormen. Deze conservatieve meerderheid is angstig voor iedere sociale actie en maakt zioh bezorgd over de priesters, die politiek actief zijn. De meeste bisschoppen zijn bang, dat die priesters marxistisch gaan denken op het gebied van poli tiek en economie. Zij wijzen op de groei van groe pen van "Christenen voor het socia lisme" en van de "Derde-wereld-pries ters" in Argentinië. Niet zonder re den zijn de conservatieve bisschoppen er bang voor, dat sociale activiteiten met politieke betekenis priesters ge- leidelijkaan voeren tot radicale op stellingen. Tegenwind' De tegenwind, die vooruitstrevende bisschoppen krijgen van de regerin gen, van conservatieve lekengroepe- ringen en van behoudende collega's, heeft ertoe geleid, dat zelfs een fi guur als kardinaal Arns van Sao Pau lo in Brazilië voorzichter manoeu vreert. Toen hfj in maart voor Jour nalisten een program uiteenzette voor activiteiten ten behpeve van armen in zijn aartsbisdom Forteleza, ver klaarde hij; "Wanneer er een be- sohrijving wordt gegeven van een maatschappij waarin in broederschap wordt geleefd, dan is die beschrijving afkomstig van het christendom, niet BUENOS AIRES Zuidamerikaanse bisschoppen zien zich steeds meer genoodzaakt düidelijk te maken, dat zij geen communisten zijn, wanneer zij belangrijke maatschap pelijke projecten lanceren. De voornaamste redenen zijn de rechtse militaire regeringen in de meeste Latijns Ameri kaanse landen, de kritiek van rechtse lekengroeperingen te gen marxistische infiltratie en in overwegend' conservatieve koers van de bisschoppenconferenties in Zuid-Amerika. ta krachtig gewaarschuwd tegen het opdringende communisme in Zuid- Amerika. De progressieve aartsbis schop van Fortaleza, Aloisio Lor- scheider, waarschuwde voor het ge bruiken van marxistische methoden, zoals de klasse-strijd. Op deze manier proberen de voor uitstrevende bisschoppen in de La- tijnsamerikaanse landen beschuldi gingen vóór te zijn, dat zij commu nistisch zouden zijn of dat hun so ciale programma's onder invloed van het marxisme zouden staan. Sedert het eined der jaren '60 krijgen de progressieve kerkelijke leiders steeds meer kritiek te verduren van de rechtse regeringen en van conserva tieve lekengroeperingen. De angst voor het communisme, respectievelijk marxisme zit er bij de militaire regeringen, bij rechtse groe peringen en bij conservatieve kerke lijke leiders diep in. Tijdens een bij eenkomst van Zuidamerikaanse mili taire leiders in Montevideo werd verklaard, dat het communisme de voornaamste bedreiging voor Zuid- Amerika is en dat de strijdkrachten het 'sterkste bolwerk' vormen tegen de 'marxistische horden en revolutio naire benden'. Deze houding is volgens groeperin gen die strijden voor de erkenning van de rechten van de mens over dreven, maar zij voegen er snel aan toe, dat de militaire actie tegen die zogenoemde communistische dreiging zeer reëel is. Wanneer de kerk via haar actiegroepen iets onderneemt voor de rechten van de mens of voor sociale rechtvaardigheid, dan is het onvermijdelijk dat zij met de rege ring in botsing komt. Complot De Chileense regering van Pino chet verklaart, dat de kerkelijke kri tiek op de situatie in het land on derdeel is van een internationaal communistisch complot om de rege ring van Ohili in een kwaad dag licht te stellen. In Paraguay beweert het bewind Stroessner, dat het kerkelijke onder wijs en de kerkelijke acties ten be- Let op de T.V. uitzendingen Verkrijgbaar bij tegeiunie b.v. t m zaterdag Dinsdag gesloten Geopend van 8 30-iz 00 uur op assasssasr' Evangelisatie op Olympische Spelen in Montreal AMSTELVEEN Tijdens de Olympische Spelen in Montreal ,(juliaugustus) zullen drieduizend Jongeren van de organisatie „Youth with a mission'* een evangelisatie campagne houden. De YWAM, die op het ogenblik druk bezig is met het recruteren van jongeren voor deze campagne, heeft vorig Jaar ten zuiden van Montreal een voor malige meisjesschool geekocht, van waaruit de evangelisatie zal worden gevoerd. Ook tijdens de Olympische Spelen in München was zij aanwe zig. Volgens de Nederlandse coördina tor, Evert Veldhuizen, zal het ac cent van de campagne liggen op de persoonlijke evangelisatie, hoewel er ook diverse evenementen worden georganiseerd. Het is de bedoeling dat een groep medewerkers er op uittrekt, terwijl de rest in het ge bouw achterblijft voor training en gebed. De volgende dag worden de ze rollen verwisseld. Klok, kand. te Woerden. Geref. Ker ken: beroepen te Alphen aan den Rijn-Noord J. P. E. Verheul Wijhe; aangenomen naar Rijswijk D. v. d. Meulen Sneek. Geref. Gemeenten: beroepen te Oosterland C. Molenaar Kapelle. te Tricht R. Boogaard Lei den. te Clifton (Ver. St.) D. Hakken berg Lisse. Evang. Luth. Kerk: be dankt voor Amsterdam A. Jen- se, Ede. ln een land als Argentinië zijn explosies van verzet tegen sociale misstanden en politieke onder drukking niet zeldzaam meer. Zo heeft de Celam, de conferentie van Zuidamerikaanse bisschoppen, in haar laatste vergadering in Bogo- Op Goede-vrijdagmorgen om half 11 wordt in het Gemeentecentrum aan de Wijttenbachweg in Oegstgeest. een kerkdienst gehouden voor zieken en gehandicapten. Ds. C. A. ter Lin den is de voorganger. Het wordt een korte dienst, met viering van het avondmaal. Na afloop wordt koffie geschonken voor ieder die nog even wil napraten. Ook belangstellenden, die gebruik moeten maken van bijv. een rolstoel zijn welkom. In Geldermalsen is op 84-Jarige leeftijd ds. J. F. Roth overleden. Na zijn emeritering in 1957 (Nieuw-Loos- drecht) was hij een aantal jaren bij stand ln het pastoraat in Hoogmade. Beroepingswerk: Herv. Kerk beroepen te Eindhoven C. Balk Sluis aangenomen naar Altforst, Horssen en Druten J. J. Brörens, kand. te Delft, naar Melissant kand. H. F.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17