in PALET PALET Wilfy Melgert: "Gelijkheid kun je niet van bovenaf vastleggen, het moet deel worden van het maatschappelijk patroon" Francoise Sagan filmregisseuse Na de zomer zilvergrijs de herfst in PaginAIi dinsdag 13 april 1976 Willy J. C. Melgert (34), directeur van de voorlichtingsdienst voor de Ver enigde Naties in Nederland, woont in Noordwijk. Is de echtgenoot van Marlies Boogaart. Ze hebben twee kinderen. Willy, lid van de PvdA, studeerde rechten en economie in Groningen en zette daarna de voorlichtingsdienst voor de Verenigde Naties op poten. Voelde na het Jaar van de Vrouw voor het eerst de behoefte om eens een maand met vakantie te gaan. Ziet er tegenop om in 1979 het Jaar van het Kind te moeten organiseren. Houdt van jazz, klaverjassen, tennis, voetbal (Ajax en Noordwijk) en het kritisch bekijken van de plaatselijke politiek. Willy en zijn twee dochters op het Noordwijkse strand. DEN HAAG/NOORDWIJK - Er is een stilte gevallen rond de emanci- patieproblematiek. Het Jaar van de Vrouw is voorbij. Wat is er nu met dat jaar eigenlijk bereikt? We kijken terug met Willy Melgert, de man achter het Jaar van de Vrouw. De man die vaak heftig is^angeval- len om zijn zetel in het comité maar die alles langs zijn kouwe kleren heeft laten afglijden en zich in 1975 heeft ingezet voor dat jaar. Het Jaar van de Vrouw is door de Verenigde Naties op 18 december 1972 uitgeroepen maar pas in no vember 1975 is het comité in functie getreden. Als directeur van de voor lichtingsdienst voor de Verenigde Naties in Nederland kreeg Willy Melgert een zetel in het comité. In zijn kantoor in Den Haag zegt Melgert: „Er is hard aan het Jaar van de Vrouw gewerkt, maar de Nederlandse regering heeft het comité veel te laat ingesteld. Na tuurlijk liepen er vrouwenorgani saties met plannen rond, maar nie mand durfde echt verder te gaan omdat de coördinatie en financiële middelen ontbraken. Het comité werd dan ook onmiddellijk na de instelling met een enorm probleem geconfronteerd: tijd. Je kunt in goed drie maanden geen jaar opzet ten Omdat Elske ter Veld en ik sa men een nota voor een dergelijk jaar hadden opgesteld, werd ik er gauw bij betrokken. Ik voelde me min of meer gedwongen deze nota verder uit te werken. Dat het alle maal niet zo gelopen is als we had den verwacht, is voor een groot ge deelte aan tijdgebrek te wijten. Je hebt voor het goed opzetten van een dergelijk "evenement" ten minste een jaar van degelyke voor bereiding nodig". Zou je het Jaar van de Vrouw een mislukking willen noemen Willy Melgert: "Nee beslist niet. Doel van het jaar was de emancipa tie in een stroomversnelling te brengen en ik geloof dat dat wel is gelukt. Naar mijn gévoel is het het meest bekende jaar van de Ver enigde Naties geweest. Iedereen heeft er over gepraat. Er zijn grap jes over gemaakt, er is serieus ge discussieerd. Maar er zijn veel meer mensen geweest die wisten dat 1975 het Jaar van de Vrouw was dan het Monumentenjaar. Slop Het is alleen zo vreselijk jammer dat projecten in het land, die door het comité zijn gesubsidieerd, na dit jaar weer in het slop zijn geraakt. Voornamelijk door gebrek aan geld. Met een betere organisatie was dat op te vangen geweest. Natuurlijk is het comité bezig piet het "inventariseren" van de bui tenprojecten. Er zal bekeken wor den welke initiatieven voor verdere steun in aanmerking komen. De emancipatiecommissie van Paula Wassen kan die projekten by de minister voordragen en dan hangt het van hem af of de mensen inder daad met hun werk kunnen door gaan. Maar het blijft jammer dat er nu een leegte is gevallen." Vind je dat al die ruzietjes die naar buiten zijn gekomen de mensen die "voorzichtig over emancipatie dachten hebben afgeschrikt? "Ach, het ligt er aan hoe je het wilt benaderen. Bij een groepering die zich moet emanciperen is het voor mij normaal dat zich groepen gaan vormen. Er zijn mensen die het kalm aan willen doen, er zijn men sen die heel radicaal aan de gang willen. Ik vind het logisch dat bij dergelijke groepen spanningen op treden. Een zaak als de abortus bij voorbeeld. Je kunt niet verwachten dat een comité, dat uit zoveel ver schillende mensen met even zoveel verschillende denkbeelden be staat, daar zwart-wit op zal ant woorden. Dat kan gewoon niet. Wel moet de bereidheid tot een dialoog, het samen zoeken naar een oplos sing, blijven. En dat is me weieens verweten. Ik heb altijd geprobeerd een weg tot praten open te houden en dat kwam 'n groepering weieens minder goed uit". De verdienste van het comité Jaar van dje Vrouw vindt Willy Melgert dat het ondanks alle stormen en zeer verschillende opvattingen by- elkaar is gebleven. "Probeer maar eens een regering van acht verschil lende partijen goed te laten func tioneren, dat is een hele opgave". "Nee, de traditionele achterban is weggebleven. De hele manifestatie is eigenlijk een beetje tussen de wal en het schip geraakt. Ik geloof dat het verkeerd is gweest om zoals de feministische stromingen wilde, het bedrijfsleven helemaal buiten de deur te houden. Als je de tradi tionele achterban (de huisvrouw red.) had willen bereiken, had je er deels een gezcllighcidcbeurs, deels een informatiemarkt van moeten maken. Bovendien was het tijdstip vrij ongunstig. Ik had de manifesta tie liever in het najaar gehouden. Zo in het voorjaar wil iedereen een frisse neus gaan halen, een stevige wandeling maken, niet "binnenzit ten". Van de andere kant heb ik de in druk dat de mensen die samen op de Emancipade hebben gestaan el- kaars standpunten hebben leren begrijpen en dat er toch een be paalde vorm van samenwerking is ontstaan. Een mislukking zou ik het daarom echt niet willen noe- "Ik heb er erg veel van geleerd. Bij voorbeeld dat het goed is je grieven en klachten eens allemaal op tafel te gooien, niet bang zijn om emotie te tonen. Mannen hebben in verga deringen altijd een soort politieke opstelling. Ze zeggen niet alles maar onbewust blijven dan be paalde dingen doorwerken. Als je je helemaal uitspreekt komt er vaak een oplossing of een antwoord waarmee je kunt werken, dat is veel beter. Vroeger hield ik me ook niet zo bezig met emancipatie. Ik stond er gewoon niet bij stil voor een be paalde commissie een vrouw voor te stellen. Nu kijk ik of er binnen de vrouwenorganisaties iemand is die belangstelling heeft voor een be paalde taak. Door Heriëtte v. d. Hoeven Ook in mijn werk ben ik me anders gaan opstellen. We zijn nu bijvoor beeld bezig met de voorbereiding van de conferentie over menselijke nederzettingen. Het punt participa tie van de vrouw, daar dacht ik ei genlijk vroeger niet aan. Dat liet je over aan de vrouwenorganisaties, nu breng ik dat zelf naar voren." Door de contacten met vrouwenor ganisaties is Willy Melgert er van overtuigd geraakt dat' emancipatie in Nederland hard nodig is. Dat vrouwen zich op meer maatschap pelijke terreinen moeten kunnen gaan bewegen^ Hij vindt dat het bij een echtpaar niet uit moet maken wie buitenshuis werkt. Hij zou het helemaal niet erg vin den een tijd het huishouden te doen terwijl zijn vrouw zich met andere zaken bezig houdt. En zijn vrouw Marlies is daar eigenlijk al een beetje mee begonnen. In de Noordwijkse woning van het echt paar Melgert is sinds enige tijd het tweede hands kledingboetiekje "M en M" gevestigd. Mocht dat zaakje •aan het Dobbelmanduin 49 erg goed gaan lopen, dan is Willy best bereid zijn baan op te geven en aan zyn echtgenote het "geld verdie nen" over te laten. Niet van bovenaf Maar beslissingen moeten, vindt Willy Melgert uit de mensen zelf komen. "Emancipatie kun je niet van bovenaf opleggen. Neem nu bijvoorbeeld Oost-Duitsland. Daar werken bijna alle vrouwen omdat het noodzaak is. Maar omdat het niet een typische wens van beide partners in het emancipatieproces is, heeft de vrouw daar twee taken te vervullen. Na haar werk komt het huishouden. Terwijl de man in de meeste gevallen na het werk nog een borrel gaat drinken,' staat zij achter het fornuis. Daarom ook is het percentage echtscheidingen in de DDR zo hoog. Gelijkheid kun je niet van bovenaf vastleggen, het moet onderdeel worden van het maatschappelijk patroon. Misschien kunnen we in dat op zicht in Nederland nog iets leren van de Derde Wereld. Vrouwen in de Derde Wereld hebben nog steeds, met name in de landbouw, een belangrijke plaats in het ar beidsproces. Wij, met onze wes terse ogen, vinden dat boeren man nen moeten zijn, maar in de Derde Wereld zijn het veel meer de vrou wen die het land bewerken. Eman cipatie betekent daar niet alleen een gelijke positie tegenover de man krijgen, bijvoorbeeld in het arbeidsproces, nee, het betekent veeleer meer voedsel, meer scho ling, meer voorlichting. Datgene, wat onze vrouwen in Ne derland graag zouden willen, een volwaardige partner zijn, ook in het arbeidsproces, is in de Derde We reld vaak bittere noodzaak". Frangoise Sagan, veertig jaar, schrijfster van tien romans en zes theaterstukken, gaat haar eerste film regisseren. De titel zou "Ogen van zijde" worden, ze heeft die naam vervolgens veranderd in "De blauwe varens". Op de vraag "waarom" zegt ze, in weekblad Pa ris Match: "Zomaar, dat is ineens in me opgekomen. Het wordt een echte film, met echte acteurs, in kleur, met een echt budget. Ik maak het scenario, de dialogen, doe de regie." De kort samengevatte inhoud van haar film: een man die denkt dat hij bedrogen wordt, achtervolgt zijn vrouw met een geweer. Op het moment dat hij haar inhaalt, veran dert ze in een hinde. Sagan zegt dat ze nooit naar de bio scoop gaat en geen enkel voorbeeld voor ogen heeft: geen Fellini, geen Godard, geen Bergman. "Op het moment dat de opnamen achter de rug zijn gooi ik me op een roman. Deze keer zal het een dik boek worden." Een Zweedse milieu-activist heeft onlangs voor de televisie zijn vuile overhemd gewassen in .een "coffëewhitener", en dat ging. Coffeewhitener is een kunstmatige koffiemelkpoeder, waarin geen melk zit, maar allerlei chemische stoffen zoals emulgatoren, stabili satoren, anti-oxydanten, en verder plantaardig vet. De Zweed kreeg in het televisie- progrogramma een kop koffie met een zakje melkpoeder. Hij be dankte vriendelijk, pakte het zakje en leegde hetnee, niet in zijn koffie, maar in een teiltje warm wa ter. Intussen legde hij de kijkers uit dat de stoffen waarmee een che misch wasmiddel wordt gemaakt, in principe ook in de imitatie- koffiemelkpoeder voorkomen. Al babbelend stopte hij een vuil over hemd, dat hij Had meegebracht, in de "tobbe", en demonstreerde hoe de vlekken verdwenen. Bij een onderzoek dat vorig jaar in ons land werd gehouden, bleek dat de Nederlandse huisvrouw ge middeld 2,98 per kilo wasmiddel betaalde. Het onderzoekbureau In- tomart heeft onlangs gegevens uit zijn enquête bekend gemaakt. Zoals bijvoorbeeld dat pakken van 1 a 2 kilo het populairst zijn, eirdat een kilo uit een 5 kilo-pak gemid deld 2,66 kostte, en uit een heel klein pakje 4,66. In het Amerikaanse Philadelphia heeft een groep mannen een orga nisatie opgericht, die hulp en ad vies wil bieden aan de vaders en echtgenoten van aangerande, c.q. verkrachte meisjes en vrouwen. De organisatie heet MOAR (Man Or ganized Against Rape) en wil ook proberen om de houding van de maatschappij tegenover de ver schijnselen aanranding en ver krachting te veranderen. De groep die onderdak heeft ge vonden in een van de universiteits gebouwen in de stad. geeft advie zen aan de mannen en vrienden van vrouwen die zijn aangevallen en verkracht. De bedoeling is dat overal in het land mannen op deze wijze front gaan maken tegen deze steeds vaker gesignaleerde vormen van agressie tegenover vrouwen. In het feministische maandblad Ms. zegt de initiatiefnemer van de actie: "Niet alleen de vrouw, maar onze hele gemeenschap is betrokken bij het verkrachtingsprobleem. De mannen die ons opbellen zijn vaak helemaal in de war. In eerste in stantie voelen ze zichzelf slachtof fer. Ze hebben immers geleerd dat een vrouw hun eigendom is." De jumpsuit (in huiselijker ter men wel als "pipo-pak betiteld) is ook in de Amerikaanse mode van dit najaar een topper. Volgens ADVERTENTIE DAMESMODE inexclusief jonge stijl... BREESTRAAT108° 112 LEIDEN weekblad Time vliegen deze van de overall afgeleide eendelige broek- pakken de deur uit bij grote mode- en warenhuizen in de V.S. Een in koopster van een bekend New Yorks warenhuis zegt "We zien geen kans om ze in voorraad te houden. De prijs is geen bezwaar voor de klanten." Toonaangevende figuren in de Amerikaanse mode wereld noemde de jumpsuit "het enige werkelijk-modisehe silhouet van dit najaar Modemakers prijzen het aan als universeel kledingstuk voor overdag-en 's avonds, aan te vullen met bijpassende jassen, ca pes of sjaals. Het kledingstuk zou ook al gesignaleerd zijn in de gar derobe van presidentsvrouw Betty Ford. In de buurt van Los Angeles heeft een groep van honderdvijftig Amerikaanse lesbiennes drie da gen lang in "experimentele maat schappij" geleefd. Ze zorgden voor eikaars kinderen, kookten, wissel den verhalen uit, luisterden naar poëzie, muziek en naar lezingen over lesbische literatuur, mode, humor, politiek. In het feministi sche maandblad Ms. zegt een deel neemster aan het experiment: "Het is moeilijk voor ons om de moed op te brengen, om openlijk contact met elkaar te zoeken. De lesbische cultuur is versnipperd. Daardoor zijn we geïsoleerd van lesbiënnes zelfs in de dichtsbijzijnde stad, om nog maar niet te spreken van die in andere landen, en van de zusters die ons zijn voorgegaan. We leggen stukjes en beetjes van onze ge schiedenis aan elkaar. We fantase ren over matriarchale of amazone gemeenschappen van lang geleden. Tijdens deze conferentie kregen we een kans om meer van onze historie te weten te komen." De internationale confectio nairs alweer klaar met de mannenmode voor de ko mende herfst en winter. Op de confectiebeurzen in Parijs, Kopenhagen, Keulen en Lon den, sprongen als belangrijk ste modelynen de volgende Het "keurige pak" in mo derne stijl blijft in opmars. De moderne stijl ervan houdt o.a. het volgende in: vooral de jeugdige modellen hebben een slanke pasvorm, zij het met ruimte in de schou ders; de kragen vallen iets langer; er zijn veel sierstiksels (in de tint van de stof) te zien. Het vest blijft erbij horen. Er zijn er nu met 5 en met 3 knopen. Helemaal hoog-mode wordt het, weer 3 knopen aan het jasje te hebben inplaats van 2. De pantalons blijven enigs zins ruim vallen. Voorspelde modekleuren: zilverachtig grijs; zogenaamd rook-blauw; en middel-bruin met rode tonen erbij. Veel strepen en fijne werk jes in de stoffen. De kostuumjasjes hebben lange splitten, die zowel ach ter als opzij kunnen zitten. Vrijwel alles is met klep- zakken. Op sportcolberts zijn die vaak iets schuin gezet. Op de foto een pak uit de collectie van Greiff.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11