De Graafschap maakt PSV van streek: 0-0 Feyenoord dicteert derby zonder kleur MAT SPARTA VERT,TEST SLAG OP MIDDENVELD Dode bij Olof-race Twente typeert verschil: 5-0 Vrij spel 14 dagen een toupet op proef SSS PELATTI BAANDAG 12 APRIL 1976 SPORT SPORT EINDHOVEN - Vier dagen voor de Suropa-Cupreturn tegen Saint Stienne is PSV zich een aap geschrokken, evenals de 18.000 loeschouwers op de tribune, die de >loeg niet verder zagen komen dan daverepd verrassende 0-0. De fut ïykit er uit by de landskampioe- die vorige week tegen NAC al geduld moesten opbrengen voor de 6Core was opengebroken en afgelo- woensdag in de bekerfinale tegen Roda JC pas in de verlenging de beslissende treffer deponeerden. Rijvers, de coach, had er goede noch slechte woorden voor over. Hij immers helemaal niets. „Dit verlies hebben we moeten incasseren |en we praten er verder niet meer over, dat is afgesproken. Streep (eronder. Onze gedachten zijn nu geheel bij Saint Etienne". Een geprikkelde Rijvers derhalve, die nochtans voor woensdag over een fitte selectie van zestien mensen kan beschikken. Of ze mentaal thans honderd pro cent zijn is nog de vraag. Als het even niet gaat, of als er niet snel ge noeg gescoord wordt, raakt de ploeg de controle kwijt en gooit zy alle organisatie over boord. Zo kon het gebeuren, dat toch beschaafde verdedigers als Krijgh en Van Kraaij niet alleen onvoldoende waren, maar ook nog trapbewegin- gen maakten naar tegenstanders. Dit nadat Storm van De Graaf schap moedwillig tegen de arm van Willie van der Kerkhof had getrapt. Van streek deze hele zaterdagavond weinig bemerkte. De felle Graafschap-ver dedigers, die wel optimaal waren geconcentreerd, schoven kopspecia- list Edström alle kanten van het strafschopgebied uit. De direkte bewaker van de Zweed, Schoena ker, beging een aantal zware overtredingen, waarvoor althans werd gefloten, maar een gele kaart was er niet bij. PSV raakte door het merkwaardige optreden van de rechtspreker nog meer van streek. Ten einde raad en dat was voor Maar het maakte zelf ook fouten, de rust deed het niet anders dan de ballen maar hoog voor het Graafschapdoel te slingeren, waar de Doetinchemmers in eendrachtige samenwerking optraden. Viel er dan een gaatje, dan was de schitterende invaller-doelman Doornebosch op zijn plaats, die na afloop terecht Vorm Varf Beveren was trouwens een van de weinige PSV'ers, die zijn normale vorm etaleerde. Hij moest nogal eens handelend optreden, omdat De Graafschap sterk geïnteresseerd bleef in counters. In de laatste minuut had dat bijna een sensatio nele ontknoping tot gevolg, als niet Willie van der Kerkhof de doorgebroken Overgoor „professio neel" had gevloerd. Met Willie .van der Kerkhof is nog een PSV'er met een voldoende genoemd. Hy trof eenmaal de paa.l De overigen stelden teleur. Invaller Strik wipte ook alles naar Edström, René van der Kerkhof deed alles al leen, Van der Kuijlen was weer eens vrijwel onzichtbaar, Lubse nauwelijks efficiënt, Quaars uitgesproken labiel en Deykers oefende wel veel pressie uit, maar was hopeloos op schot. PSV, dat het nu toch moeilijk begint te krijgen aan het eindevan de rit, heeft het geweldige verweer van De Graafschap aan zichzelf toe te schrijven. Het vernederde immers enkele weken terug dezelfde ploeg voor de beker met 8-1 en dat was men in het oosten niet vergeten. Teunissen, de coach van De Graafschap, prees zijn manschappen in alle toonaarden en roemde ook het spel van de spijkerharde Schoenaker, die hij „elegant en efficient" vond. Ook over de arbitrage van Gans was hij zeer te spreken. „Een objectieve fluitist. We hebben wel eens een mindere Gans gehad". Momentopnamen uit Sparta-Feyenoord. Theo de Jong dreigt door te breken, maar icordt vooralsnog gestuit door Spartaan v. d. Veen, die de kwalitieit van het shirt van de Feyenoorder aan een test onderwerpt. Die is goed, zoals uit de tweede foto blijkt, want het textiel is elastisch teruggeveerd naar het lijf I van De Jong als Van der Veen heeft moeten loslaten. Dan de sterkte van de knie maar even uitproberen, denkt v. d. Veen, kijken of z'n reflex nog goed is. Die is ook nog prima zoals uit foto no. 3 blijkt. Van der Veen begrijpt dat hij te ver is gegaan en wil zijn excuses aanbieden. De Jong volgt echter laconiek het parool van Feyenoord, geen woorden, maar daden. ROTTERDAM Omdat hij uit principe weigert om via televisie naar voetbalwedstrijden te kijken, is scheidsrechter Henk Pijper na de beelden, zoals Studio Sport die gister avond van SpartaFeyenoord bracht, zo'n beetje de enige Nederlander, die er niet aan twijfelt dat aan Feyenoords tweede doelpunt een buitenspelsituatie is voorafgegaan. Nu had Sparta tot tweede Paasdag kunnen rondrennen en dan nóg zou Treytels doel schoon zijn gebleven. Dus stellen dat Nico Jansens omstreden treffer Sparta hoe dan ook dupeer de zou overdreven zijn. Feynoord won de meest kleurloze derby sinds jaren met 02 en geen enkele Spartaan, die dat géén gerechtigheid durfde noemen. zo gemotiveerd werkte als een week tevoren tegen AJax. En waar spelers als Theo de Jong en Jörgen •Kristensen alsmaar bewust Hepen te bewijzen dat een Feyenoord zonder Van Hanegem zonodig slagvaardiger kan opereren, daar liet het bij Sparta op het gebied t werklust en concentratie te Door Ger Stolk i en ander zelden tot boeiend kijkspel leidde Sparta verloor de slag op het middenveld. Zonder een woord als lanterfanten te gebruiken, de piepkleine spits Matic kon fysiek te weinig tegenspel bieden aan voor stopper Rijsbergen wanneer die zich op het middenveld liet zien. gegeven daartoe simpel. In het Bovendien pakte Steegmans interne verleden kon een kwalitatief aan- wissel (Frank Weerdenburg libero; zienlijk minder uitgeruste ploeg als Balkenstein middenvelder) juist wat Sparta Juist tegen Feyenoord menig Spartas middenrif betreft verkeerd puntje bijeen sprokkelen. De rollen uit. Weerdenburg mocht zich met waren dit keer echter in zoverre zijn typisch Spartaanse sliding, zyn het omgedraaid, dat Feyenoord minstens uitstekende gevoel om in te grijpen. in de picture spelen, Balkensteins loopvermogen was niet van dien aard om deze overgeconcentreerde De Jong uit zijn spel te halen. Alzo zagen Van der Veen en de geblesseerde Michielsen zich keer op keer geconfronteerd met een nume rieke meerderheid. Via een aantal een-twee's alsmede gevarieerd 'tik werk* speelde Feyenoord een steeds zwakker tegenstribbelend Sparta op het middenveld uit, zoals men wilde. Niettemin leidde Feyenoords supre matie ook weer niet tot een lawine van doelpunten. Iets waarvoor Steegman genoemde Weerdenburg maar ook Dries Visser dankbaar mocht zijn. Bovendien baadde Feyenoord al snel in de weelde van een voorsprong. Op het moment dat De Jong vanuit de tweede lijn afgeschoten bal eraan kwam, werd bet zicht van doelman Doesburg belemmerd door eigen verdedigende was laat", zou Doesburg later dan ook zeggen, „maar tot overmaat van ramp stuitte de bal ook nog eens dicht bij mij op. Nou, toen kon ik er net niet bij". Al te sterk heeft Feyenoord na die dik verdiende voorsprong niet meer aangedrongen. In de wetenschap dat zowel PSV, Ajax als Twente Spangen met ernstige averij verlie ten, nam Feyenoord weinig risico's. Dat Sparta nochtans kleine kansjes turfde in het eerste bedrijf had als oorzaak dat er voor Treytel soms rommelig werd gewerkt. Vooralsnog bleek Skipper na balverlies van Kreuz te solistisch ingesteld, ver zuimde Van Staveren de trekbal van Michielsen tot achter Treytel te verleggen en bleef Sparta ook volharden in het spelen zonder linksbuiten, toen bleek dat Wim Jansen en Dick Schneider alert waren op opkomende Spartanen vanaf het middenveld. Willi Kreuz vuurde nog op de lat en een Kristensen-Nico Jansen succes werd door Pijper in verband met buitenspel niet gelegaliseerd. Anderzüds bleef de vlag van grensrechter stond op één lijn, voor minuten voor tijd in het foudraal toen Theo de Jong de bal in de diepte op de buitenspel lopende Vreysen afspeelde. Nico Jansen leverde niet zijn treffer de stof voor discussie, die daarvoor ver te zoeken was. Henk Pijper beslist: „Mijn grensrechter stond op een lijn, voor mij geen enkele aanleiding om dat doelpunt af te keuren". In het onvermijdelijke geharrewar, dat na Feyenoords treffer ontstond, beperk te Pijper er zich toe een gele kaart als dreigement in de hand te nemen. Toen was de orde weer snel hersteld. Al met al stelde Sparta Feyenoord 20.000 kijkers nogal teleur. Een heldere geest na afloop: „Sparta de poen, Feyenoord de punten". Ajax alleen wijzigingen verrassend. AMSTERDAM Ajax heeft in het duel met Go Ahead Eagles slechts twintig minuten bewezen nog altyd tot redeiyk voetbal in staat te zyn. De ploeg van de vertrekkende trai ner Michels legde in die periode de basis voor de 4-1 zege, die overigens wel met medewerking van de tegen stander tot stand kwam. Nadat Geels (eerste minuut) en Brokamp (zesde minuut) een blik- sembegin van de Amsterdammers hadden bekroond met twee treffers, schoot Walbeek in de 21ste minuut in eigen doel. Bakker scoorde acht minuten later nog wel tegen, maar daarmee was de koek voor de 9500 toeschouwers voorlopig op. Tot drie minuten voor het einde toen Stef- fenhagen nog voor 4-1 zorgde, ont spon zich een vlakke vertoning, waar in alleen de wyzigingen in het elftal van Ajax verrassend waren. Michels had zyn ploeg op drie plekken gewy- zigd. Helling. Hulshoff en Mühren waren in de kleedkamer gebleven. Van Dord. Brokamp en de nieuweling Lerby mochten opdraven. Lerby bleek in speeltrant Gerrie Mühren te imi teren. De zeventienjarige draaide goed mee in het Amsterdamse elf tal, waarin één helft van de spelers kwaliteit misten en de heilige wil om grote bewondering te verwerven en waarin de andere spelers eigeniyk te goed zyn om genoegen te moeten ne men met de kleine rolletjes die nu moeten worden gespeeld. TILBURG Tydens de 50 cc wed- stryd van de Olof-wegraces op het circuit van de Beekse Bergen in Til burg is de Westduitse coureur Ger hard Thurow ernstig ten val geko men en later in een ziekenhuis over leden aan de gevolgen van een nek- blessure. Thurow, die afkomstig was uit Düsseldorp, was 41 jaar. Het ongeluk dat Thurow het leven kostte, stond niet alleen tydens de negende internationale Olofwegraes op het circuit in de Beekse Bergen. De wedstryd van de halve-liters moest halverwege worden afgevlagd omdat Aalsmeerder Jaap Groenveld over de afrastering op het door gaans veilige circuit van Tilburg, met zyn motor in het publiek terecht kwam. Zes mensen werden lichtge wond. Gerhard Thurow, een van de oude rotten in de schijnbaar zo veilig* klasse van de bromfietsen, was niet i zo fortuiniyk. Raakte Groeneveld van de baan na een stuurfout en j een botsing met een cameraman van de televisie, Thurow smakte tegen i een boom en brak daarbij een hals wervel. Op weg naar het ziekenhuis werd hy nog beademd, maar zyn le ven bleek niet meer te redden. Een groot deel van de 35.000 toe schouwers heeft niets gemerkt van de ongelukken tydens de wedstryden. zy zagen boeiende races in de 350- en 750 cc-klasse waar Boet van Dul- leraen de buitenlandse elite uitste kend party gaf. UITSLAGEN 50 cc: 1. Van Geffen (Brakel) Kreidler, 21 minuten 26,7 seconden, gemiddelde snelheid 125,903 km/u. 2. Timmer (Lobith), Jamathi, 21.37,2, 3. Looyenstein (Breezand), Kreidler, 21.37,3. 350 cc: 1. Van Dullemen (Ammer- zoden) Yamaha 21.25,5, 151,225 km/u, 2. George (Sch), Yamaha, 21.27,7, 3. Williams. (Eng) 21.35,7. 500 cc: Tuxworth (Eng), Yamaha, zes ronden in 10.49,0, 149,764 km'u, 2. Hartog (Abbekerk), Suzuki 10.57,2, 3. Robers (Eng). Yamaha 10.58,6. 750 cc: 1. George (Sch), Yamaha, geen tyd. 2. Van Dullemen, Yamaha. 1. Geels (Ajax) 24; 2. Van der Kuy- len (PSV) 20: 3. Nico Jansen (Feyen oord) 17; 4. Jeuring (FC Twente) 16; 5. Hazelhekke (De Graafschap), Ed ström (PSV) 15; 7. Lubse (PSV) 14. ADVERTENTIE Heimwee naar uw mooie haar- dos? Er ligt een toupet u klaar. Die kunt u passen, die kunt u j(g A kopen mét schrif-1 i telijke garantie: u wanneer u deze toupet binnen twee weken aan ons retourneert. v.TONGEREN Leiden Breestraat 32. tel. 071 -125212 Het loopt allemaal erg gunstig voor ons. Wijzelf speelden tegen Sparta niet groots, maar wel ui terst effectief en PSV verspeelde weer een punt Kon ook bijna niet anders na die slopende beker finale, die nu duidelijk zijn tol heeft geëist. PSV heeft trouwens nog een druk programma voor de boeg, met eerst die wedstrijd tegen St. Etienne (die ze vólgens mij wel zullen winnen) en direct daarop de dubbel tegen NEC. Daarin zouden ze best weer eens een punt kunnen verspelen, ook al zullen ze het kampioenschap wél vóór het winnen van de Eu ropa Cup veilig willen stellen. Titélwinst immers, verzekert je in ieder geval weer van EC-voet- bal en dan heb je altijd nog wat om op terug te vallen voor het geval dat je de finale verliest. Wij houden de race intussen lekker vol. Sparta kreeg de genadeklap door die tweede goal, waaraan volgens mij buitenspel van Vrey sen vooraf was gegaan. De scheidsrechter, die even daarvoor een wel zuivere goal van Nico Jansen had afgekeurd, liet ech ter doorspelen en als je zo'n doel punt meekrijgt zit je op rozen. Dat is sinds zaterdag ook het ge val met RCL. maar of dat terecht is? Ik heb de wedstrijd RCL-Vo- lendam gezien en ik moet zeggen dat die me maar weinig heeft kunnen bekoren. Volendam viel me helemaal zwaar tegen met al die semi-profs, maar h&tzelfde kan gezegd worden van RCL. Als je nou thuis speelt en je hebt de i Olm i 'Qijóbet cjen t'Jp apart ENSCHEDE FC Twente heeft fiteerde Thyssen onvoldoende weinig problemen gehad om MVV een fikse nederlaag te bezorgen. Met de cyfers 5—0 werd het kwaliteits- toezien hoe Jeuring, met verschil voldoende geïllustreerd. Het grootste aandeel in de hoogste i de dag centrumspits Jan Jeuring, die drie maal toesloeg. De eerste keer ge beurde dat al na een kwartier, welke treffer door MVV fel betwist werd, omdat er wat trek en duwwerk ver richt was. Drie minuten later pro- wegwerken in de Maastrichtse defen- die vervolgens machteloos moest juweel kopbal na een zeer sterke twee maanden terug actie de bewegeiyke gekeerde Jaap Bos, en Mühren de marge halverwege onoverbrugbaar maakte. De lusteloze en met weinig voetbalkunde acterende équipe van André Maas legde zich er na de her vatting hoofdzakeiyk op toe de scha de zoveel mogeiyk te beperken. Die opzet slaagde omdat de Enschedeërs het niet meer nodig vonden om tot op de bodem van hun kunnen te gaan. Jeuring voegde nog één doel punt aan zyn en FC Twente's totaal toe: 5—0. Bij MW. dat in de tweede periode van drie kwartier welgeteld één goede kans kreeg Laine ac centueerde het gebrek aan zelfver trouwen by zyn ploeg door in een idelale positie tam tegen Gross aan te schieten werden Dykstra en Dekker door arbiter Beukman opge schreven wegens spelbederf. kans om het kampioenschap te dend spel, dan met een aanval- pakken, dan ga je toch aanval- lend systeem de boot in te gaan len? Maar ze bleven' maar met twee spitsen spelenterwijl de middenvelders niet opkwamen. Het zullen de zenuwen wel ge weest zijn, maar als RCL vol gend jaar bij Noordwijk moet voetballen, zie ik het toch som ber voor ze in. Dan moet er toch veel meer beweging in de ploeg komen dan zaterdag het geval was. RCL kan het wel, want ik heb ze ook weieens zonder zenu* wen aan het werk gezien. Toen waren ze een stuk beter. Zater dag gingen ze duidelijk van het Standpunt uit dat ze beter een punt konden pakken met behou~ EREDIVISIE NAC—Eindhoven 2—0 FC Twente—MVV5—0 Telstar—NEC 1—1 AjaxGo Ahead Eagles4I SpartaFeyenoord 02 ExcelsiorFC Amsterdam 11 FC Den Haag—FC Utrecht 0—0 Roda JC—AZ'67 1—0 PSVDe Graafschap 00 PSV 27 19 4 4 42 74-23 Feyenoord 27 18 6 3 42 61-30 Twente 27 16 7 4 39 52-21 Ajax 27 16 6 5 38 56-31 NEC 27 10 14 3 34 34-25 Den Haag 27 12 6 9 30 49-34 AZ'67 27 11 7 9 29 37-33 Roda JC 27 9 10 8 28 31-27 Telstar 27 6 12 9 24 36-39 Gr^chap 27 7 10 10 24 37-53 Sparta 27 6 12 9 24 24-32 PEC Zwolle—Heracles 1—1 Haarlem 30 19 8 3 46 63-28 VVV 28 17 6 5 40 45-23 Fort. SC 29 14 7 8 35 43-38 PEC Zw. 29 11 12 6 34 38-25 Wagenjng. 28 12 9 7 33 40-20 NAC 27 7 7 13 21 23-46 Groningen 28 11 11 6 33 35-23 Eindhoven 27 6 9 12 21 31-48 Vitesse 29 8 14 7 30 38-32 Utrecht 27 6 9 12 21 31-50 Veendam 28 10 8 10 28 31-31 MW 27 7 5 15 19 30-53 Willem II 28 10 8 10 28 37-48 Amsterd. 27 5 8 14 18 31-44 Cambuur 29 9 10 10 28 39-44 Go Ah. E. 27 4 10 13 18 33-54 Heerenv. 28 11 5 12 27 33-34 Excelsior 27 5 4 18 14 14-41 Dordrecht 29 10 7 12 27 39-41 EERSTE DIVISIF D BoSch 28 10 7 12 26 34"37 «vv DIVISIE volendam 28 7 10 11 24 35-39 Ï7Hehn°nd Sport 1—1 Heracles 29 9 5 15 23 28-42 FC Den Bosch-Heerenveen 1-1 Helm. Sp. 28 7 8 13 22 26-39 FC Groningen—Wageningen 0-0 viaarding. 28 5 10 13 20 29-37 1 olendamWillem II 03 SW 28 5 8 15 18 24 52 Fctrrdr«^FcVvvvinf::n U Am"sfoort 28 6 6 16 18 a»-* Vitesse—Haarlem 1—1 SC Fortuna, Haarlem en FC VW SC CambuurVeendam 21 periodekampioenen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9