Steekpenningen van Shell en BP volop hervat kan gaan, maar de strijd is Vervroegde verkiezingen nodig? Voor Italiaanse politici „Culturele revolutie' in Laos losgebarsten dm Dolfijnen in dienst van CIA en marine MAANDAG 12 APRIL 1976 BEIROET (AP/UPI) Het Libanese parlement heeft de weg vrijgemaakt voor het aftreden van de christen-president Soeléiman Franjieh. Franjieh vormt tot dusver het grootste obstakel op weg naar het beëindigen van de nu al een jaar durende Libanese bur geroorlog. Kroonprins Charles van Enge- het eerst in het openhaar met land verscheen zaterdag hij een baard en snor. crosscountry in Badminton voor LONDEN i AP» De oliemaatschap pijen Shell' en Britisch Petroleum <BP) worden in Italië onderwor pen aan een officieel onderzoek wegens de mogelijkheid dat zij in het begin van de jaren zeventig steekpenningen hebben betaald aan Italiaanse politieke partijen, zo hee een aantal Britse kranten bekend gemaakt. j Woordvoerders van beide maatschap pijen weigerden commentaar te ge ven op een gedetailleerd artikel in de Sunday Times waarin wordt gezegd dat "documenten uit Itali aanse en Amerikaanse bron" dui delijk aantonen dat Shell in 1972 over een periode van negen maan den 564.000 pond aan geheime po litieke bijdragen heeft betaald, en BP 516.000 pond. In ruil voor die betalingen zou een "gunstige" wet geving van de coalitie regering worden verwacht. Een Italiaanse parlementaire com- missie zou beschikken over een dos VOORKOMEN HERHALING WATERGATE WASHINGTON (AP) Na 14 maanden beraadslagen heeft 'n com- I missie van de Amerikaanse Senaat j haar goedkeuring gehecht aan verrei kende wetsvoorstellen welke beogen een tweede Watergate-schandaal on mogelijk te maken. De voorzitter van de commissie, de Democraat uit Connecticut Abraham I Ribicoff, verklaarde in zijn toelich ting op de voorstellen dat deze alle hoge federale regeringsfunc- j tionarissen rekenschap willen laten j afleggen, onverschillig in welke tak I van het overheidsapparaat zy werk- zaam ziijn. De aanbevelen wet voorziet in haar I voornaamste bepalingen in de oprich- I ting van een afdeling "regeringsmis- drijven" bij 't ministerie van Justi tie. de aanstelling van een tijdelijke speciale aanklager wanneer dat nodig I wordt geacht en openbaarmaking van hun financiële handelingen door hoge functionarissen, te beginnen bij de j president. Het mee t vergaarde punt in het wetsvoorstel: alle rcgeringsiimc'.iona- 1 rissen, die een salaris genieten van meer dan 36.000 dollar per jaar die- ren volledige opening van zaken te j geven wat betreft hun financiën. Tot deze categorie behoren: de pre- si dent, de vice-president, ministers, j a'le hoge ambtenaren, alle senatoren en afgevaardigaeu in het Kuis. en j alle rechters. Het gaat om ongeveer iS.000 personen. sier met de codenamen van ver scheidene'politici. Volgens -de "Sun day Times" staat de toenmalige premier Andreotti daarin geboekt onder de naam "Anderson", minis ter van Binnenlandse Zaken en oud-premier Mariano Rumor als "Raymond" en de minister van Openbare Werken, Agradi als "Fer guson". Volgens hetzelfde blad werdén de be talingen aan de Christendemocra- tisohe partij verricht via partijse cretaris Fillipo Mioheli, en ontving de krant "Avanti" een deel van het geld dat bestemd was voor de so cialistische partij. BP, voor zeventig procent in handen van de Britse regering en de Bank van Engeland, weigerde commen taar op de berichten. Een woord voerder van Shell (met een Brits belang van 40 en een Nederlands van 60 procent) vertelaarde dat zijn maatschappij "in deze kwestie volledig samenwerkt met de Itali aanse autoriteiten". BP en Shell hebben zich in 1973 uit Italië te ruggetrokken. De voorzitter van de commissie voor de genationaliseerde industrieëh uit het Britse lagerhuis, Russell Kerr, heeft meegedeeld dat dit orgaan zich morgen zal beraden over de snelle vorming van een commissie van onderzoek. De "Sunday Tele graph" citeerde nog een woordvoer der van de Europese tak van Esso, die zei dat "alle oliemaatschap pijen die in Italië werkten, finan ciële bydragen hebben gegeven aan politieke partijen. Daar is niets on wettigs aan". Het blad van de Japanse communis tische party, Akahata, heeft een lijst met namen van personen die bij de Lockheed-kwestJie betrokken zyn, gepubliceerd. Daarop staan drie oudpremiers, Noboesoeke Kis-hi, Eisaikoe Sato en Marchais valt Mao aan TOKIO (UFI) De leider van de Franse communisten, Georges Mar chais vindt dat de gedachten van Mao Tse-toeng een bron zijn van de '.'chronische instabiliteit" in Ohina. Tijdens een persconferentie in Tokio zei Marchais dat de huidige machts strijd in Peking de ontwikkeling van Ohina vertraagt en zijn economie doet achterblijven. Mao's communis tische koers leidt er zelfs toe dat China het 'kapitalistisch militairis me in Europa aanmoedigt", aldus Marchais. Kakoei Tanaka, nu leider van de voornaamste vleugel van de libe raal-democratische partij. Op de lijst staan nog vijftien mi nisters of oud-ministers, zes vice- ministers en verscheidene andere hoge functionarissen. De namen zijn verzameld door de communistische parlementsleden die lid zyn van de commissie van onderzoek naar de kwestie Lock heed. Zij hebben er twee maanden over gedaan. Akahata zegt dat alleen al in 1972 Lockheed in Japan 3.906.000 dollar heeft uitgedeeld. Het groot ste deel ervan ging naar Tanaka om zijn positie als premier te kun nen handhaven. Berlinguer sprak eert massa-bijeen komst in Rome toe. Hij zei: "Als we naar de stembus moeten zal het volk de voorwaarden moeten scheppen, dat Italië eindelijk een regering 1*rijgt die het waard is die naam te dragen, een regering waarin de ver nieuwende en herboren kracht van de communistische party is opgeno- De communistische voorman deed een laatste oproep tot een akkoord tussen de Christendemocratische min derheidsregering van premier Aldo Moro en andere prtijen over de drin gende economische en politieke pro blemen, zodat verkiezingen niet voor volgend jaar behoeven plaats te vin den. Italië is momenteel in de greep van een bitter geschil over een her vorming van de abortuswetgeving en over de grote economische crisis, die er bijvoorbeeld toe heeft geleid, die de lire in de afgelopen twee maan den met meer dan 28 procent in waarde is gedaald. Overigens liet Berlinguer er op nieuw geen twijfel over bestaan dat hij niet hoopt op vervroegde verkie zingen. De Italiaanse communisti sche partij heeft zich herhaaldelijk tegen het uitschrijven van vervroeg de verkiezingen uitgesproken omdat Het landhuis waarin het parlement bijeen kwam werd bewaakt door duizend zwaar bewapende militairen. Volens radio Beiroet hebben de 90 aanwezige leden van de nationale as semblee unaniem besloten de grond wet zo te amenderen, dat onmiddel lijk verkiezingen voor de vervanging van president Franjieh mogelijk worden. Zonder de amendering .zou Franjiehs ambtstermijn pas 21 september aflopen. De politie heeft laten weten, dat bij verspreide incidenten zaterdag 17 mensen zijn omgekomen en 40 gewond zyn geraakt. Ondanks het onder leiding van Syrië afgesloten be stand, dat nu tien dagen oud is, ra-1 kon groepen moslims en christenen nog geregeld in vuurgevechten ge wikkeld. INCIDENT Voor de deur van hetg ebouw waar het parlement bijeen kwam deed zien een incident voor tussen mos lim en christen-soldaten. In de buurt waren ook veel sluipschutters actief. De christelijke parlements leden hadden geweigerd bijeen te komen in het parlementsgebouw in het centrum van de stad, dat on langs door moslims werd veroverd. Daarom werd de bijeenkomst ge houden in een landhuis op de grens van de christelijke- en moslim sec- turen van Beiroet. Fresident Franjieh heeft tot dus ver hardnekkig geweigerd af te tre den. Bij het afsluiten van het jong ste bestand ging hij ermee akkoord dat een regeling zou worden getrof fen zodat hij kon vertrekken zonder gezichtsverlies. VERLENGEN Linkse groeperingen hebben gister avond na een vergadering officieel bekendgemaakt dat zij het bestand tot eind april verlengen. Zy riepen Syrië op zijn troepen uit Libanon te rug te trekken. Alle onderhandelingen met buiten landse bemiddelaars worden bevro ren tot een nieuwe president is geko- dit het land zonder regering zou la ten op een moment dat de economi sche situatie zo moeilijk is. "Veel mensen kunnen niet begrijpen waar om wy niet streven naar 'n vervroeg de gang naar de stembus, vooral nu iedereen zegt dat dit ons tot voordeel zal strekken", aldus Berlinguer. "Ons antwoord is dat wij, als er verkiezin gen komen, deze tegemoet treden met al onze kracht, vechtlust e<n be kwaamheid tot mobiliseren. Het is duidelyk dat we voor deze proef niet bevreesd zijn. Maar wij geloven dat 't algemene belang van het land pre valeert boven partybelangen, en slechts om deze reden zijn wij be- vorgid over het risico de lire en de economie nog eens voor twee of drie maanden verder te laten, zakken". Berlinguer riep het. Italiaanse par lement op onmiddellijk in te stem men met een socialistisch voorstel de statutaire periode van een verkie- zingscompagne terug te brengen van 70 naar 40 dagen, als middel om een moeilijk machtsvacuüm te beperken. Terwijl Berlinguer sprak braken in Turijn verdachte branden uit en werd in Milaan een bom naar een supermarkt gegooid. Volgens Berlin guer hebben de geweldplegers niets te maken „met de partijen van de ar beidersklasse en de vakbonden". zen en een nieuwe regering zal zijn gevormd. "De nationalistische beweging vestigt de aandacht van de Syrische broeders op het gevaar van militai re betrokkenheid door de illegale bin nenkomst van het Syrische leger in Libanon". Volgens de verklaring Zou Syrië hierdoor in confrontatie kun nen komen met de linkse Libanezen en him bondgenoten, de Palestijnse commando's. In de verklaring wordt tenslotte de "terugtrekking van het Svrisehe leger van Libanees grond gebied" gevraagd. BEZWEKEN Het 27ste bestand is overigens gis teravond bezweken. Kort nadat de linkse partijen in een verklaring had den gemeld het bestand tot eind apri'l te verlengen, werd uit het gehele land felle strijd gemeld. In de hoofdstad Beiroet braken ar tillerie-, mortier- en tankgevechiten uit tussen rechtse christenen en linkse moslims met steun van Pa- lestijnen. Al spoedig werd melding gemaakt van 20 doden en 39 gewon den. In de zuidelijke haven Sidon waar pro-Syrische Saiqa-guerrillastrijders een blokkade tegen linkse een heden hebben ingesteld werd een schip met wapens tot zinken ge bracht. zo meldden getuigen. Volgens de eerste berichten scheen het een strijd van ieder voor zich tussen rechtse christenen. linkse moslims, rebellerende legereenhe den. Syrische strijdkrachten en Pa lestijnse guerillagroepen. Premier Karami van Libanon heeft gisteravond, naar aanleiding van de opnieuw verslechterde toestand, een boodsohapper gestuurd naar Damas cus. zo heeft het Palestijnse persbu reau Wafa bekendgemaakt. Karami nam zijn besluit na een on derhoud met Yasser Arafat van de PLO. Vanmorgen vroeg trokken Syrische pantserkolonnes door de Bekaa-val- lei in Libanon, waar zij schermut selingen leverden met linkse leger onderdelen. VIENTIANE (Reuter) Hon derden mensen zijn het afgelopen weekeinde aangehouden bij de eer ste Laotiaanse "culturele revolutie" onder de pro-communistische Pa- thetLao. Welingelichte kringen hebben dit gisteren meegedeeld. Veel van de arrestanten zijn naar verluidt buitenlanders, hoofdzake lijk Vretnamezen of Chinezen .uit de hoofdstad Vientiane. Laotitaanse vei ligheidstroepen hebben hen in di verse gebouwen onder bewalking ge steld. Volgens genoemde kringen be vindt Laos zioh in de greep van 'n Engeland wil hard optreden tegen rabies LONDEN AP» De Engelse au toriteiten, die bang zijn voor het overslaan van hondsdolheid van het Europese vasteland naar de Britse eilanden, hebben plannen voor de uitroeiing vain het gehele wildbestand binnen een stra,al van acht kilome ter van elk gebied dat door deze ziek te zou kunnen worden getroffen, zo meldt de Sunday Telegraph. soortgelijke "culturele revolutie" als die van 1966 in China. Minister van voorlichting Sisana Sisan heeft, naar de nationale radio meldde, 'n nieuw beleid aangekondigd dat er op gericht is stedelingen te leren hoe ze de revolutionaire koers van de Pathet Lao moeten volgen. Voordat men tot het oppakken van mensen overging, hadden de autoriteiten op bijeenkomsten van arbeiders en vakorganisaties duide lijk gemaakt dat bepaalde catego rieën "uitgenodigd" zouden worden voor speciale "discussiezittingen". Zij doelden op werkloze jeugddelin quenten en onruststokers, gokkers en verslaafden aan verdovende middelen, personen die geen af doende reden konden opgeven voor verzuim van revolutionaire studie bijeenkomsten. prostituees en men sen die een verdorven en reactio naire levenswijze hadden verkozen, waartoe Westerse haardracht, kle ding en manieren worden gerekend. In Vientiane zyn altyd veel Viet- namezen en Chinezen geweest, die zich hoofdzakelijk met handel bezig hielden. De Vietnamezen zijn traditioneel verdeeld tussen voorstanders van Hanoi en de voormalige anti-com munistische regeringen in Saigon. Rechtsgezinden hebben onlangs aanvallen gedaan met handgrana ten op Vietnamezen, de Sowjetrus- sische en Cubaanse ambassades en het nationale radiostation. Vori ge maand waren er bijna dagelijks hinderlagen, guerrilla-aanvallen en sohermutselingen tussen rechtsen en troepen van de Pathet Lao. De regering gaf Thailand en de Ame rikaanse CIA de schuld van deze onrust. Volgens het Amerikaanse week blad Time dat gisteren in New York verscheen, zijn sinds de machts overname door de Rode Khmer in Cambodja, ongeveer een half mil joen Cambodjanen vermoord of om het leven gekomen door ziekte of honger. „Het is aan weinig twijfel on derhevig dat de regering van Cam bodja een van de gewelddadigste, achterlijkste en meest vyandige tegen vreemdelingen ter wereld is", aldus Time over het eenjarige be wind in Phnom Penh. Het desbetreffende artikel is geschreven door verslaggevers van Time, die een aantal van de meer dan 20.000 Cambodjaanse vluchte ling enin Thailand hebben geïnter neerd. ANGleider gearresteerd SALISBURY (AFP) De Afri kaanse nationalistische leider Enos Nkala, plaatsvervangend secretaris generaal van de buitenlandse tak van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC), is in Salisbury gearresteerd. Dit heeft een woordvoerder van de Rhodesisohe politie bekendgemaakt. De reden van de arrestatie werd niet vermeld. Nkala behoort tot de buitenlandse tak van de ANC die onder leiding staat van bisschop Moezorewa. Een van de ANC-functionarissen vertelde dat de arrestatie plaatsvond nadat de Rhodesische autoriteiten huiszoeking hadden gedaan in een ANC-gebouw in Bulawayo. Een aantal dooumenten zou in beslag zijn genomen. Italiaanse communisten eisen plaats in kabinet ROME (Reuter) De Italiaanse communistische leider Enrico Berlinguer meent dat de kans nog uiterst gering is dat het uit schrijven van vervroegde algemene verkiezingen kan worden voorkomen. Hij heeft de Italianen opgeroepen de communisten in de regering te brengen. De Italiaanse communistenleider Enrico Berlinguer. NEW YORK (UPI) De Ameri kaanse marine en de centrale in lichtingendienst CIA zijn al zeker tien jaar in het geheim bezig met het africhten van dolfijnen voor bepaalde operaties. Dit meldde de New Yorkse krant "Newsday", op grond van een verklaring die de ge leerde Michael Greenwood tegen over een Senaatscommissie heeft afgelegd. Greenwood heeft gezegd dat hij in 1971 bij een onderzoekinstituut van de marine ontslagen is, toen hij betoogde dat de programma's immoreel waren en geldverspilling betekenden. "Newsday" meldde voor het artikel ook nog „vier apar te bronnen binnen de federale le gering" te hebben geraadpleegd. Volgens het blad zijn dolfijnen af gericht vcor het opsporen of aan vallen van vijandelijke kikvors- mannen en het aanbrengen van explosieven of afluisterappara tuur tegen of in de buurt van vij andelijke schepen. De Amerikaanse marine heeft ook eens een dolfijn "opgeleid" voor een actie in de haven van Havanna met een apparaat voor peiling van de doelmatigheid van een Russisch atoomschip. Voorts poogden marine en CIA dolfijnen in te schakelen bij de berging van een kernbom die een marinevliegtuig bij Puerto Rico had verloren. Volgens "Newsday" wilde de CIA geen commentaar op het verhaal geven en ontkende op het verhaal woordvoerder, dat zeedieren worden gecefend voor aanvallen op mensen of schepen of voor verkenningsmis - sies. Het Russische legerblad "Rode Ster" kwam zaterdag ook met een bericht over deze kwestie. Het meldde dat de Amerikaanse mari ne dolfijnen africhtte voor kamika ze-achtige zelfmoordopdrachten. Dat zou gebeuren bij het centrum voor onderwater-onderzoek in San Diego (Californië). RIO DE JANEIRO (AP) De voormalige Portugese pre sident Antonio de Spinola (midden met hoed) die deze week opdracht kreeg Zwit serland te verlaten, is in Rio de Janeiro aangekomen. Hij loeigerde in te gaan op vra gen van journalisten. De Zwitserse regering wees De Spinola uit omdat hij zich tegen de afsprakeri in toch beziggehouden. Volgens het met politieke activiteiten had Duitse roeekblad ,,Der Stern" was De Spinola van plan in mei of juni een staatsgreep in Portugal te plegen. De generaal kwam vorig jaar naar Brazilië na een mislukte poging tot een staatsgreep tegen de regering van de toenmalige premier Vasco Goncalves. De Spinola kwam In april 1974 in Portugal aan de macht na een staatsgreep tegen het oude rechtse regi- Ooic in Brazilië zal De Spi nola zich van elke politieke activiteit moeten onthouden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7