'W ij willen de omgeving bij suikerpatiënt betrekken' Twee docenten dienen ontslag in Vierde volks ziekte Voorzitter Gerlag van Leidse afdeling Diabetes Vereniging Nederland Zijlpoort wordt in erfpacht uitgegeven Studiedag over stede- bouw in 'Vrije 9ebaar Tijds- centrum' LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN „We hebben nu ruim vijftig jaar insuline. En sinds het is uitgevonden zijn er heel wat soorten insuline gemaakt Maar verder is er niet veel ge beurd. Er is nooit op grote schaal onderzoek g/jdaan naar de oorzaak van diabetes, zodat je het ook van het begin af aan kunt bestrijden. Ik denk dat dat komt omdat diabetes niet zo'n spectaculaire ziekte is". Ietwat verbitterd schetst de heer J. F. Gerlag (31) uit Alphen aan den Rijn, voorzitter van de afde ling Leiden van de Diabetes Ver eniging Nederland, de huidige stand van zaiken. En die is als volgt: er zijn in Nederland vermoe delijk zo'n half miljoen mensen die lijden aan diabetes oftewel sui kerziekte, een deel van hen houdt zich door geregelde toediening van insuline in stand, maar insuli- neis niet meer dan een noodver band, een effectieve, eenmalige aanpak ontbreekt nog steeds. En Gerlag, zelf overigens geen sui ker patiënt - zijn vrouw wel, vindt dat op z'n minst merkwaardig. Daar waar grote vooruitgang Leidenaar (29) omgekomen in St. Pancras LEIDEN—ST. PANCRAS De 26-Jarige J. Brussee uit Leiden is za terdagavond bij een verkeersongeval op Schagerweg in St. Pancras om het leven gekomen. De man bestuurde een auto waarvan de rechterwielen in de berm kwamen. De wagen is daarop gaan slippen en aan de lin kerzijde in de sloot terecht gekomen. wordt geboekt op het gebied van orgaantransplantaties, blijft het onderzoek naar de oorzaken van suikerziekte ten achter, zo rede neert hij. Dit terwijl het toch de vierde volksziekte is. Toch, zo blijkt uit het maandblad van de Diabetes Vereniging Ne derland "diabc", gloort er enige hoop. Aan het medical .college in Richmond, Virginia (Verenigde Staten» hebben wetenschappers namelijk recentelijk vastgesteld' dat diabetes vermoedelijk wordt veroorzaakt door een virus. Daar enboven staat al vast dat ock er felijkheid een rol kan spelen. Als 'het verdere verloop van het Ame rikaanse onderzoek gunstig is. kan suikerziekte over drie a vier jaar met succes bestreden wor den. "Het zou dan al bij de geboorte kunnen beginnen", zegt Gerlag. "Je zou kunnen denken aan mas saal inenten bijvoorbeeld". Complicaties Wat is suikerziekte eigenlijk? Sui kerziekte is een stofwisselingsziek te, die zich in diverse gradaties kan manifesteren. Suikerziekte houdt in dat er een tekort is aan het hormoon insuline, waardoor er een verhoogd suikergehalte in het bloed ontstaat en een uit scheiding van suiker in de urine. Dagelijkse toediening van insuline middels een onderhuidse injec tie. houdt de schaal in balans. Er kunnen zich evenwel complicaties voordoen. Er kan bijvoorbeeld 'n plotseling tekort aan suiker optre den: er is dan sprake van een hy po: de suikerpatiënt wordt duizelig, gaat enorm transpireren en kan als er niet tijdig wordt ingegre pen zelfs in een coma raken. Bovendien kan de suikerpatiënt blind worden. En daar is hele maal niets tegen te doen. Daar naast is er dan nog de complica tie van overgevoeligheid voor een hartinfarot en het slecht genezen van wondjes. Alles bij elkaar complicaties genoeg om suikerziekte als een handicap te ervaren. "Je merkt het bij solli citaties", zegt Gerlag. "Als ze ho ren dat je diabetes hebt dan ne men ze je liever niet. Want ja, d'r zou eens wat kunnen gebeuren. En dat geldt ook voor de verzeke ringen - ik kan daarover meepra ten want ik zit zelf in de verzeke ringen. Ze zeggen: laat ze maar een hoge premie betalen. Bij auto rijden bijvoorbeeld. Er is een on- aanvaardbaaf risico, zeggen ze dan. Want ze hebben angst voor een hy po. Maar dat hoeft niet. Een hypo voel je namelijk meestal wel op komen". I Ie vrouw Gerlag: "Ik loop er niet mee te koop. Maar als er naar ge vraagd wordt dan praat ik er wel gewoon over. Daar heb ik geen en kele moeite mee. En Je komt dan wel mensen tegen die er rare denk beelden over suikerziekte op na houden. Dan vragen ze bijvoorbeeld mag je wel lopen. Of: moet je nou veel suiker gebruiken? En er is nog steeds de gedachte van: zal het niet besmettelijk zijn? Wat natuurlijk niet zo is". Volgens Gerlag stelt ook de medi sche stand zich niet al positief op. Hij zegt: "De huisartsen krijgen veel verschillende suikerpatiënten op bezoek die verschillende diëten nodig hebben. Maar daar vragen ze vaak niet eens naar - de uit zonderingen daar gelaten natuur lijk. Op het spreekuur vraagt de arts aan de suikerpatiënt: hoe gaat het? En hij wil dan alleen maar horen dat het goed gaat. So ciale problemen die de suikerpa tiënt heeft, daar wordt vaak ge woon overheen gewalst." Diabetoloog De diabetes Vereniging Nederland, die landelijk 100.000 en in de af deling (beter: regio) Leiden bijna 1000 leden telt, vindt een goed pleitbezorger in prof. dr. J.J. Groen psychosomaticus. emeritus-hoogle raar aan de Leisde universiteit en nog steeds verbonden aan de Jel- gersmakliniek in Oegstgeest. Prof. Groen vindt namelijk dat de be geleiding van de suikerpatiënt be ter kan. Vorig jaar oktober op een symposium over diabetes pleitte hij nog voor de opleiding van artsen die zich speciaal met suikerzieken bezighouden. Diabetelogen, noem- hij hen. Dat zouden artsen moeten zijn die niet alleen kennis moeten hebben van de stofwisseling, maar die ook alles moeten weten van en belangstelling moeten hebben voor Voorzitter Gerlag met de secretaresse van de Leidse afdelingzijn de medemens met diabetes. Die mening is trouwens ook de ver eniging toegedaan. Gerlag: „Wij vinden dat er meer begrip moet ko men, dat mensen beter gaan be grijpen hoe diabetici moeten leven. Daarom gaan we ook als afdeling de activiteiten wat meer richten op de onspanning. Waarbij we juist de omgeving er bij willen betrekken. Want juist die omgeving willen we ervan overtui gen dat suikerpatiënten normaal Kunnen functioneren, net als 'cder ander". Mevrouw Gerlag "En dat we-dt hoog tijd. W»ut heel veel mensen weten helenual niet wat suiker ziekte is B.j de polhie-opleiding bij voor bee'ri w rdt er r.u pas re kening mee gehouden dat er sui kerpatiënten zijn. Het is al meer malen gebe'nd dat een suikerpa tiënt die op dat moment een hypo had door de politie werd opgepakt. Hij werd dan voor dronken aange- De afdeling Leiden van de Diabetes Vereniging Nederland houdt haar eerstkomende ledenvergadering op 17, 18 en 19 mei in resp. Noordwijk, Leiden en Alphen aan den Rijn. Er wordt dan de film "Ik ken ook iemand die.." van regisseuse Maar- tje van der Heijden vertoond. Een film, die al eerder door de Evange lische Omroep op de buis werd ge bracht maar die toen volgens Ger lag uiterst fragmentarisch en slecht overkwam: „Er werd toe nmeer reclame gemaakt voor de EO dan voor ons", zegt Gerlag. "Er werden een paar stukjes uit de film ge toond. En de rest was voor de do- LEIDEN Het is een komen en gaan van winkels, bedrij ven en andere zaken in deze stad. Ook wordt ei- aan winkels druk verbouwd en gemoderni seerd. Soms komt dat wel in de krant, in andere gevallen niet. Deze nieuwe rubriek moet daar een eind aan maken. Iede re winkel, waar iets over te melden is, mag er in. Bel gerust op. Telefoon 144941, toestel 24. Om te beginnen onze excuses aan de firma Van der Klugt aan de Haarlemmerstraat, omdat we vergeten zijn te melden dat deze In termeubel-woning-in richtingszaak dit jaar 75 jaar bestaat. Het jaar duurt nog even, de receptie is helaas al ge weest. Verder is er nieuws te melden over de volgende zaken: De Waal speelgoedspeciaal- z&ak «Burgsteeg 7» heeft zater- Zakennieuwtjes dag de deuren weer geopend van de geheel gemoderniseerde en uitgebreide speelgoed zaak. In de toonkamer van wo ninginrichting fa. Hartwijk (Ho- gewoerd 132) is Kado Shop t Hartje gevestigd. In de shop zyn onder meer meubelen en kunstnij verheidsartikelen te krijgen. Na een grondige verbouwing heeft Huf een schoenenzaak ge vestigd in de voormalige winkel van ijzerhandel Laman <Don- kersteeg 810). Steakhouse ..Chez Kok" (Nieuwsteeg 11) is in de plaats gekomen van de eerder opgehe ven café-bar. In de voormalige opslagruim te van het schildersbedrijf La- dan (Oude Vest 81» is sinds vo rige week ,,'t Mirakeltje" winkel in tweedehands kinderkleding en speelgoed, te vinden. VERENIGING MILIEUDEFENSIE ^Interessant werk met doorgroei mogelijkheden Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst voor mannen tot 45 jaar. Zoekt u een goedbetaalde baan in een klein team en met uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 - 94000 of schrijf naar Hoogovens (zonder postzegel), Antwoordnr. 94000, Umuiden. mm v HOOGOVENS UMUIDEN l Hoogovens behoort tot Y b het ESTEL-concern Onrust rond opleiding Endegeest De Zijlpoort. Inzet: J. Af. G. Melkert. LEIDDEN Onder een aantal leerlingverplegenden van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest is onrust ontstaan, nu twee van de drie vaste docenten van de opleiding hun ontslag heb ben ingediend, omdat zij niet langer verantwoording wensen te dragen voor deze afdeling. Aanvankelijk hadden alle drie de docenten bjj hun werkgever, de ge meente Leiden, ontslag aangevraagd, maai* in een later stadium is één van hen op zyn besluit terug geko men. Het tweetal heeft een identieke ontslagbrief geschreven, waarin hun beslissing wordt gebaseerd op het ontbreken van de mogelijkheid om overeenkomstig de door het rijk vast gestelde eisen op te leiden en op de slechte samenwerking tussen de op leidingsschool en de diverse afdelin gen van het psychiatrisch ziekenhuis. Met ingang van vorig Jaar is een herziene opleiding voor het diploma verpleegkundige B (voor psychiatri sche verpleging) van start gegaan. Deze opleiding wordt beëindigd met een in aanwezigheid van een rijks- gecommiteerde afgenomen examen. Bij sommige leerlingen leeft de vrees dat de examenresultaten door het slechte functioneren van de oplei dingsschool, onder de maat zullen blijven. De directeur van Endegeest, C. Mo- Jet deelt deze angst niet: „De situa tie die zich nu bij ons voordoet, het rijk heeft een nieuwe richtlijn inge steld, maar we kunnen er nog niet aan voldoen, vind Je in bijna alle soortgelijke ziekenhuizen. In dit soort situaties is altijd een overgangspe riode nodig. Ik geloof niet dat we" bij de overgangsexamens een slechte beurt zullen maken. Endegeest heeft altijd een goede naam gehad op dit gebied en bovendien weten alle rijks- gecommiteerden, waar ik er overigens ook één van ben, best dat de oplei ding nog niet overal naar wens ver loopt. „Wat dat ontslag aangaat. Het is allemaal wat emotioneler gegaan dan nodig was. Er gaan er inderdaad twee weg, de derde heeft na een week besloten toch te blijven. We kunnen vermoedelijk tijdig voor vervanging zorgen. Ik geloof niet dat de moei lijkheden rond de nieuwe opleiding de enige reden voor hun vertrek zijn. Ik geef zonder meer toe dat niet alles vlekkeloos verloopt, maar dat is nogmaals een situatie die je bij veel andere inrichtingen precies zo zult aantreffen. Op Endegeest wordt bin_ nenkort een speciale onderwijscom missie geformeerd, die zich met de opleidingsproblemen zal gaan bezig houden", aldus Mojet. LEIDEN De Zijlpoort zal naar alle waarschijnlijkheid aan de heer J. M. G. Melkert in erfpacht worden uitgegeven. De onderhandelingen hierover, die al bijna twee jaar du ren, zijn nu in zoverre afgerond dat er een voorstel van B. en W. aan de gemeenteraad op komst is. Dit z^\ eerst besproken worden in de raads commissie voor ruimtelijke ordening. Binnen het college is wethouder Oos terman een tegenstander van het voorstel de Zijlpoort in erfpacht uit te geven. Naar zyn mening moeten dergelijke monumenten in handen voor pasen Een bloemengroet via uw Fleurop-bloemist. altijd en overal een welkom van de gemeente blijven. Melkert, directeur van de Belgi sche maatschappij Sokol (die de wo ningbouw op hei Waardeiland in ontwikkeling heeft gebracht) zal de Zylpoort laten restaureren, „zo gauw als we daar toestemming voor heb ben". zo vertelde hij vanmorgen des gevraagd. Hij zei nog niet te weten welke bestemming hy aan de Zijl poort die staat tussen de Lage Rijndijk en de Haven zal geven. „In ieder geval een bestemming die meewerkt aan de opbouw van Lei den. Geen café, restaurant of kan toor. Iets oudheidkundigs misschien". Toen hij destijds in 1974 m°t de gemeente o.a. over het Waard eiland in onderhandeling was, liepen Melkert en andere mensen van So kol langs de poort, „en we zeiden: we willen die wel eens een keer op knappen". De inmiddels sterk verpauperde Zylpoort sinds 1974 zyn er wel noodvoorzieningen getroffen om te voorkomen dat hy zou instorten is met de Morspoor.t de enige van de negen poorten in Leiden, die nog bewaard is gebleven. LEIDEN Van de ene kant wil men dat de overheid instrumenten krijgt en die zo goed mogelijk gebruikt om de stedebouw in goede banen te lei den, van de andere kant vindt men dat de burgers zelf moeten bepalen hoe hun wyk eruit komt te zien. Deze twee verlangens zijn niet met elkaar te rijmen: er is geen standaardoplos sing voor dit probleem, het hangt van de situatie af. Er is wel een parallel: de manier waarop besluiten tot stand komen bepaalt de stedebouw, de ruimtelijke ordening. Woorden van deze strekking sprak prof. J. G. L. Lambooy aan het eind van de studiedag „Verscheidenheid: wat by het bouwen vergeten werd" van de Vereniging Milieudefensie, die zaterdag gehouden werd in het Vrye Tijdscentrum aan de Breestraat. 's Morgens en 's middags hadden de vele deelnemers aan deze studiedag in een aantal groepen gediscussieerd over alle mogelijke problemen rond stedebouw. Centraal daarbij stond de verscheidenheid by het bouwen: hoe voorkomen we dat er alleen nog maar grote monotone buitenwijken gebouwd worden. In zyn slotwoord trachtte Lambooy een overzicht te geven van de verschillende discussies. Hy kwam" tot de conclusie: „We weten niet hoe we verscheidenheid en schaalverklei ning moeten bevorderen; wel hebben we gezien dat dat afhangt van maat schappelijke processen en de wijze van besluitvorming". By de opening van deze succesvolle studiedag had voorzitter Egbert Tei legen van de Vereniging Milieudefen sie erop gewezen dat bij de oprichting van de Vereniging men het erover eens was dat het leven in een stad slecht was: „nu is er een omkering: dat dichte op elkaar leven is 't eigen lijk wel. vinden we", „yte zijn iets ge nuanceerder geworden: het is goed om ons eens met het eigen stedelijk leefmilieu bezig te houden". Een van de discussiegroepen tijdens de studiedag van de Ver eniging Milieudefensie in de grote zaal van het Vrije Tijds centrum; aéun het ivoord is Eisse Kalk over verstedelijking als po litiek probleem. In zyn inleiding had Erik van der Hoeven gesteld dat de eenzijdige ont wikkeling in de techniek van het bou wen, en de macht van de bouwmaat schappij en de verscheidenheid be dreigen, en dus ook de leefbaarheid. Hy meende dat de overheid nog maar in geringe mate probeerde bij te stu-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3