De werkloosheid is iets afgenomen W erkgelegenheid in sokkenindustrie ernstig bedreigd Waardevol Leids kankeronderzoek Ondervoorzitter Tweede Kamer overleden Buitenom Binnendoor BUITENLANDS BEZOEK AAN NEDERLAND TOEGENOMEN KSA weer in opspraak Reclame (1) Reclame (2) Reclame (3) Reclame (4) Epiloog ZATERDAG 10 APRIL 1976 PAGINA 7 NOOTDORP (ANP) Achter het stuur van zijn auto is gistermiddag de heer A. C. M. Westers, eerste on dervoorzitter van de Tweede Kamer, aan een hartaanval overleden. De heer Weijters, 62 jaar oud, was met zijn vrouw op weg naar een vergade ring van zijn partij, de KVP, in Hel- voirt. Op rijksweg 12 onder Nootdorp werd de heer Weijters onweL Hij verloor de macht over het stuur en zijn auto raakte in een sloot. Toen de politie en een arts arriveerden bleek hij aan een hartaanval te zijn overleden. Zijn vrouw bleef ongedeerd. De heer Weijters maakte sinds 1956 deel uit van de Tweede Kamer. Hij behoorde tot de fractie van de KVP. Na het behalen van de onderwijzers akte was de heer Weijters enkele Ja ren werkzaam op een lagere school ln Tilburg. Van 1934 tot 1946 was hi| werkzaam bij de PTT. Daarna, tot 1949, vervulde hij de functie van be zoldigd bestuurder van de rooms-ka tholieke PTT-bond „St. Petrus". Van 1942 tot 1952 was de heer Weij ters penningmeester en van 1952 tot 1971 voorzitter van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel. Als voorzitter van deze bond was hij ook voorzitter van de Rooms-Katholieke Centrale van Overheidspersoneel. De heer Weijters was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en ridder in de orde van Gregorius de Grote. De heer Weijters. sinds december 1972 ondervoorzitter van het presi dium van de Tweede Kamer en na voorzitter Vondeling oudste kamer lid in dienstjaren, was met zijn vrouw op weg naar Helvoirt, waar de Jaarlijkse bijeenkomst, van de KVP- fractie zou worden gehouden. Op deze bijeenkomst zou officieel af scheid worden genomen van het vroegere KVP-kamerlid Fievez, thans burgemeester van Loon op Zand. De bijeenkomst in Helvoirt werd afge last. Ook een vandaag te houden feestavond van de Kamer-personeels vereniging gaat niet door. Het plotseling overlijden van waar nemend Kamervoorzitter Weijters heeft ook in de Tweede Kamer grote verslagenheid gewekt. Kamervoor zitter Vondeling noemde het overle den kamerlid een trouw collega, die „we erg zullen missen". In een eerste, persoonlijke reactie op het overlijden van de heer Weij ters zei de heer Vondeling de over ledene het beste te kunnen typeren als een man, die alleen maar vrien den had. tot welke politieke partij zij ook behoorden. „Als onder-voor zitter van de Kamer was hij altijd bereid in te vallen, bescheiden, voor zichtig. degelijk en niemand kwet send", aldus Kamervoorzitter Vonde ling. In de KVP-fraotie in de Tweede Ka mer heerst na het overlijden van haar fractiegenoot A. C. M. Weijters grote verslagenheid. Fractievoorzit ter Andriessen zei in een herden- kingswoord dat van Weijters opvie len zijn zeer grote sociale bewogen heid en zijn altijd klaar staan voor mensen die het moeilijk hadden. „Bij zijn politieke vrienden en bij tegenstanders werd hij geprezen om zijn rust, stabiliteit en zachtmoedig heid bij het opvangen en opheffen van de met het parlementaire werk onvermijdelijk verbonden spannin gen", aldus mr. Andriessen. Weijters had altijd een snel inzicht in de pro blemen zonder daarbij uit zijn even wicht te geraken. Beslissingen nam hij steeds in een benijdenswaardige weloverwogen rust. „Bescheidenheid sierde Weijters in hoge mate", be sloot mr. Andriessen. Het overlijden van de heer Weijters zal na het Ipaasreces in de Tweede Kamer worden herdacht. DEN HAAG (SP) De werkloosheid neemt iets af. Dat heeft premier Den Uyl gisteravond gezegd na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. Ten opzichte va.n de maand februari is het aantal mensen zonder baan in de maagd maart met 4000 gedaald. Den Uyl waarschuwde er tegen om aan die teruggang overdreven verwachtingen te hechten, omdat het totale werkloosheidscijfer nog boven de 200.000 ligt. "De huidige ontwikkeling is nog al gunstig, maar het is een zwaluw waarvan je nog niet kunt zeggen dat die lente maaikt", aldus Den Uyl. De premier deelde ook nog mee dat de totale vraag naar ar beidskrachten die in de buurt van de 40.000 ligt, gestegen is met zo'n 2.500. De minister-president toonde zich bijzonder optimistisch over het spoe dig indienen van het lang verbei de wetsontwerp over de vermogens- aanwasdeling. De vakbeweging wil dat dit wetsontwerp voor 1 mei bij de Tweede Kamer wordt ingediend. 'We hebben goede hoop dat we daar over veertien dagen mee 'klaar zul len zijn. Me dunkt dat we dat ro yaal voor 1 mei zullen halen", zei Den Uyl. Er schijnt ooik schot te zitten in het gereedmaken van de structuurnota van minister Lubbers (Economische Zaken) over de toekomst van de Nederlandse economie. Ia die nota moeten belangrijke vragen worden beantwoord over het vertalen van meer winst in meer arbeidsplaatsen. De vakbeweging is daar zeer nieuws gierig naar en wil dat die nota ook voor 1 mei aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. "De structuurnota zal hopelijk bin nen enkele weken gereedkomen. Ze zal aansluiten bij de onlangs door het Centraal Plan Bureau gelanceer de cijfers over de economie tot 1980", deelde Den Uyl mee. Hij verwacht de nota half mei. Evenals dat het geval is voor de Pasen, hebben de bakkers het momenteel erg druk met de Palmpasen van morgen. Bakker Verschuuren is op de foto bezig met het vervaardigen van paas haasjes en paashaantjes voor de Palmpasen stok. DEN HAAG (ANP) Het aantal geregistreerde overnachtingen van buitenlandse hotelgasten in Neder land is in 1975 ten opzichte van 1974 toegenomen met 4,3 procent, nl. van 5.618.000 naar 5.857.000. Het aantal aangekomen buiten landse gasten in hotels steeg van 2.452.000 in 1974 tot 2.603.000 in het afgelopen jaar, hetgeen een toene ming betekent van 6,1 procent. Een en ander blijkt uit de voorlopige cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Den Haag. In volgorde van belangrijkheid wa ren de herkomstlanden: West-Duits- land (642.000 gasten, 1.646.000 over nachtingen), Gr.-Brittannië (355.000 en 824.000), Ver. Staten (338.000 en 702.000), Frankrijk (216.000 en 382.000) en Belg. (123.000 en 221.000). In 1975 werd voor vrijwel aile na tionaliteiten, die in de statistiek vreemdelingenverkeer worden onder scheiden, een stijging van het aan tal overnachtingen geconstateerd. Uitzonderingen waren Japan (min 12,3 procent, min 14.000 overnach tingen) en de Verenigde Staten (min 3,8 procent, min 28.000 over nachtingen). Vrij aanzienlijke stij gingen werden genoteerd voor Groot- Brittannië (plus 16.000 gasten, plus 38.000 overnachtingen) en Frankrijk (plus 19.000 en plus 41.000). DEN HAAG (ANP) In de nacht van donderdag op vrijdag hebben drie by de Katholieke Sociale Academie in Den Haag betrokken jongeren gewelddadi ge acties ondernomen tegen twee leden van de directie van de KSA en tegen een bestuurslid. De 25-jarige student aan de KSA Sjors H. de 25-jarige ex- student aan de KSA Frans P, thans zonder beroep, en de 23- jarige cultureelwerker Cor W, allen uit Rotterdam, zijn don derdagnacht om half twee in hun woonplaats gearresteerd. Zij worden verdacht van het in brand steken van een auto en het pogen in brand te steken van een tweede auto. De rijkspolitie in Voorschoten kreeg in de loop van de nacht een melding dat de auto van de onderdirecteur van de KSA, de heer Van Dullemen, in brand stond. De auto ging geheel ver loren. De technische recherche zal nog een onderzoek instellen, maar het staat vast dat de auto in brand is gestoken. De Haagse politie vond by nog een bestuurslid onder de auto een teiltje benzine, met daarin een primitieve lont. Deze had wel gebrand, maar was weer uitgegaan. De acties van de drie Rotter dammers zyn een uitvloeisel van de ruzie, die vorig jaar byzonder hevig woedde tussen bestuur en directie van de KSA en een groepje studenten. Het conflict over de invloed van de studen ten op het leerplan leidde tot een bezetting. Een kort geding daarover werd door het bestuur gewonnen. Gisteren heeft de Haags re cherche een vierde verdachte aangehouden van de brandstich ting bij direktieleden van de Ka tholieke Sociale Academie in Den Haag. Het is de 28-jarige koopman P.V. uit Rotterdam De auto van V. was in de nacht van donderdag op vrydag gesignaleerd op de Laan van Meerdervoort in de hofstad by een auto waaronder benzine en een lont werd gevonden. DEN HAAG (ANP> De werk gelegenheid van 1300 a 1400 mensen in de Nederlandse sokkenindustrie loopt gevaar als gevolg van de snel wassende stroom van sokken uit Oostaziatische landen als Zuid-Ko- rea en Taiwan, die hier tegen zeer lage prijzen worcen aangeboden, al dus meldt de Vertriko (Vereniging van fabrikanten van tricot onder- kleding, bonnetrie, babykleding, bad kleding, sokken, sportkousen, panty kousen, gebreide en jersey stoffen). Deze 1300 a 1400 mensen werken by negen bedryven, waarvan er acht gespecialiseerde sokkenfabrieken zijn. Al deze negen bedryven zyn in ern stige moeilijkheden geraakt door de invoer van Oostaziatische sokken te gen abnormaal lage prijzen, aldus Vertriko. Het zijn prijzen, waartegen de Nederlandse fabrikanten nauwe- lyks hun garens kunnen kopen. De invoer is de laatste jaren zo ge groeid. dat ruim de helft van 't Ne derlandse sokkengebruik hierdoor wordt gedekt. Worden er bijtijds maatregelen genomen en wordt een verder groeien van deze invoer voor komen, dan zal waarschijnlijk het overgrote deel van de 1300 a 1400 arbeidsplaatsen in stand kunnen wor den gehouden. Er is een structuuronderzoek aan de gang en omdat de toestand vol gens de fabrikantenvereniging snel ingrijpen noodzakelijk maakt, is nu een tussentijds rapport aan minister Lubbers aangeboden. Daarin worden de ernstige gevolgen uiteengezet van het onvoldoende optreden van de Europese commissie tegen de invoer tegen abnormaal lage prijzen. Ook worden maatregelen aanbevolen. Er is tevens een begin gemaakt met een structuuronderzoek in de andere sec toren van de breigoederenindustrie, te weten de tricot-bovenkledingin- dustrie en de tricot onderkledingin dustrie met name dreigt een soort- gelyke situatie te ontstaan als in de sokkenindustrie, al is de nood daar op het ogenblik niet zo hoog als in de sokkenindustrie. Dit is echter niet meer dan een tempoverschil, aldus de Vertriko. Personeelsleden van de Hollandse Textielindustrie in Goirle bewaken dit weekeinde hun bedrijf, dat gis teren failliet is verklaard. Zij vre zen, dat het voltallige personeel, on geveer 3000 mensen, maandag de toegang zal worden geweigerd, on danks een toezegging van de heer J. van der Lande, de directeur van Sig- macon, dat alle medewerkers van de HTI in het bedrijf zullen worden toe gelaten. De heer Van der Lande is directeur geworden van de in allerijl opgerich te nieuwe firma, de Goirlese Tex tielindustrie. Die GTI zal proberen de werkgelegenheid van een groot aantal medewerkers van de HTI te redden. Het personeel is niet accoord gegaan. Hervormde Kerk: aangenomen naar streekgemeente Maas en Waal, wykgemeente Altforst, Horssen en Druten. J. J. Brörens, kand. Delft; bedankt voor Sneek J. van Ginkel Bennekom, voor Doorn D. Heikoop Herwynen. Geref. Kerken: beroepen te Alphen aan den Rijn-Noord J. P. E. Verheul Wijhe. Geref. Gemeenten beroepen te Oosterland C. Molenaar Kapelle-Biezelinge, te Tricht-Gelder- mal^en R. Boogaard Leiden, te Clif ton (Ver. Staten) D. Hakkenberg LEIDEN Dankzij het Leidse be volkingsonderzoek op borstkanker zullen er op de 100 vrouwen 8 vrou wen meer in leven blyven dan wan neer dat onderzoek niet zou zijn ge houden. Dat valt af te leiden uit een berekening die is gemaakt aan de hand van de resultaten wan het on derzoek. Het Leidse onderzoek, dat vorig Jaar werd gehouden, heeft verder •uitgewezen dat van de ongeveer 15.000 onderzochte vrouwen (boven 35 jaar) er 44 borstkanker hadden. Van de vrouwen die niet aan het onderzoek deelnamen (ongeveer een dexde deel van in totaal 25.000 vrou wen) meldden zich 44 vrouwen met borstkanker spontaan by de dokter. Volgens prof. dr. A. Zwaveling van het Academisch Ziekenhuis, is het laatste getal „extreem hoog". Als het onderzoek niet was gehouden zou dat getal trouwens hoger hebben kunnen uitvallen, omdat er van het onder zoek altyd een zekere preventieve' werking uitgaat. Het kan voorkomen dat vrouwen die van het onderzoek horen, direct naar de huisarts lopen. De resultaten van het Leidse on derzoek hebben ook uitgewezen dat op 1000 vrouwen er ±3 (Juiste cy- fer: 2,8) borstkanker hebben. Prof. Zwaveling had verwacht dat dit cij fer op 1,6 zou uitkomen. De eindcij fers van het onderzoek, die gisteren door de hoogleraar en de initiatief neemster de Federatie Vrouwelij ke Vrijwillige Hulpverlening be kend werden gemaakt, bevestigen overigens op een aantal punten de halfjaarlijkse resultaten die al eer der werden gepubliceerd. Zo werd van de onderzochte vrouwen 75 procent uitsluitend lichamelijk onderzocht, kreeg 9 procent een nader onderzoek en werd er by 15 procent een foto van de borsten gemaakt. Volgens prof. Zwaveling is de Leid se methode (lichamelijk onderzoek, nader onderzoek, foto) goedkoper dan de methode die in Nijmegen is gevolgd. Daar werden by alle onder zochte vrouwen foto's gemaakt. Voor het onderzoek in Nymegen stelde het rijk overigens een bedrag van f 800.000 besohiikbaar. Per persoon komt het Nijmeegse onderzoek op f 30,- terwijl het Leidse onderzoek f 15,- per persoon kost. Prof. Zwave ling; ..Maar de Nijmeegse methode moet uit de algemene middelen wor den opgebracht, terwijl bij de Leidse methode tien gulden per persoon wordet vergoed door ziektekostenver zekeraars en 5 gulden door de vrouw zelf moet worden betaald". De hoog leraar zei dat daarentegen de re- Is door de Leidse methode de over levingskans by vrouwen 8 procent groter, bij de Nijmeegse methode is dit 11 procent. De Leidse methode noemde prof. Zwaveling in dit ver band de „second best". „Voorwaarde by deze methode is alleen wel dat zy een enthousiaste groep vrijwilligers vraagt, zoals de Federatie Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening, om dit werk te doen", zei hij. Overigens zal de actualiteitenrubriek „Brand punt" vanavond aan beide onderzoe ken aandacht besteden. Bijgaande plaat verscheen vo rig jaar in FOOD Magazine, een vakblad voor het 'levensmiddelen - bedrijf. Oplettende lezers hebben dit negerkopje op de citruspers on- getwyfeld meer gezien. Het was dan ook onderdeel van een adver- PERS CEEM ZUID-AFRIKAAN UTT! tentie van de Boycot Outspan Ak- tie (BOA) "Pers geen Zuid-Afri kaan uit!" Zoals bekend komen Outspan sinaasappelen uit Zuid- Afrlka. Door deze advertentie in Food te plaatsen deed de BOA een ideëel beroep op detailhande laren. abonnees van het blad, om deze mede door de Apartheid concurrerend gehouden sinaas appels en citroenen van de Kaap, niet in het assortiment op te nemen. Tot zover is het allemaal uitste kend. vind ik. Zelf twijfel ik nog al aan het nut van dergelijke boy cot-acties. Zomin ik geloof dat de goede zaak van de Apartheid-be- strijding een dienst wordt bewe zen door de zaterdagmorgense kopers vóór de deur bij Albert Hein op hun verantwoordelijkhe den te wijzen. Maar het moet kunnen in dit to lerante land. Edoch, een Amstelveense mar ketingmanager, meneer B. J. Riemslag, ontstak in woede toen hij dat negerkopje in Food aan trof. Wie het blad van eigen aan schouwing kent, met al zijn ad vertenties voor diepvrieskasten en schappen voor de supermarkt, moet inderdaad dat kopje wel als een vreemde, zwarte eend in de culinaire vijver ervaren. En die Amstelveense meneer vond het kennelijk nog een lelijke eend ook getuige zijn klacht dat "deze wij ze van adverteren voor iedere wel denkende Nederlander, pro of contra apartheid, weerzinwekkend en volledig in stryd met de ethi sche normen" moest worden aan geduid. Zijn Jammerklacht diende hij in bij de commissie tot handhaving van de Nederlandse Code voor het Reclamewezen. Die code is door adverteerders, reclamema kers. consumentenorganisaties en dag- en weekbladen aanvaard en de commissie moet waken over de code en over eventuele inbreuk daarop oordelen. Dat gebeurde en de commissie gaf meneer Riemslag gelijk. Voordat ik verder ga, noteer ik even. waaraan ik de informatie van het bovenstaande en het hier na volgende voornamelijk ontleen. Dat is het bulletin van het Ne derlands Juristencomité voor de mensenrechten. Dat is een oor spronkelijk Leids initiatief «we tenschappelijke medewerkers aan de universiteit). Het streeft nako ming van de fundamentele rech ten van de mens na, zowel in de nationale als in de internationa le rechtsorde. Adviseur is prof. mr. P J G. Kapteyn. hoogleraar in het recht der internationale or ganisaties aan de Juridische fa culteit van de Ryksuniversiteit te Leiden. De Internationale Commissie van Juristen in Geneve heeft het comité verleden maand erkend alls haar Nederlandse sectie. Terug naar meneer Riemslag, de commissie en de uitspraak. De commissie, de klacht gegrond achtend, was van oordeel dat met name de illustratie van de adver tentie de grens overschreed van hetgeen op grond van artikel 1 van de Nederlandse Reclameco de toelaatbaar is. Dat artikel luidt„elke reclame-uiting behoort in overeenstemming te zijn met de wet, de waarheid en met de ei sen van goede smaak en fat soen". Dat Nederlands juristencomité nam geen genoegen met de uit spraak van de codecommissie en verzocht mr. Jit Peters, weten schappelijk medewerker staats recht te Leiden, deze zaak na mens de BOA in beroep te ver dedigen. Want als je het met de uitspraak van de commissie niet eens bent, kun je altijd naar het College van Beroep van de Recla me Code Commissie -lopen. Jit Peters maakte er een scherpzin nig vertoog van. Ik blijf buiten Peters' mening dat de codecommissie zich onbe voegd had moeten verklaren, om dat het hier om ideële reclame ging. Hij draagt er wel een aan tal sterke argumenten voor aan. Belangirij ker ly kt me dat Peters de uitspraak in strijd acht met het grondrecht van vrijheid van me ningsuiting. (Dat overigens for meel nooit is vastgelegdart. 7 van de Grondwet vermeldt slechts vrij heid van drukpers). Weliswaar gaat het bij die grondrechten om de relatie overheid-burger (een werkgever kan bijvoorbeeld een werknemer verbieden, over het bedrijf te publiceren, zonder met artikel 7 in het gedrang te komen) - zegt Peters - een uit- spraak van de codecommissie zo als bij Outspan komt erop neer, dat een verspreidingsmiddel feite lijk gelijk is geworden. Immers de ondertekenaren van de code hebben zich eraan te houden. De macht van zo'n uitspraak komt dichtby de macht die de overheid heeft en dan kun Je nau welijks volhouden dat het hier om een eenvoudig zaak in het fcurgerelyk rechtsverkeer gaat. En waarmee is dat negerkopje volgens de codecommissie nou pre_ vies mee in stryd, zo hanteert de onverbiddelijke Peters het Juri disch zweepje verder. Is het kop je in strijd met 'de waarheid", "de goede smaak" of met "het fatsoen"? En kan zo'n PSP-ad- vertentie met dat blote meisje bij die koe nog wel? En valt de scher pe uitval van de WD jegens de PvdA in een verkiezingsadverten tie wél binnen de perken? Het allerlaatste argument van Pe ters is het sterkst. De codecom missie stelt zonder nadere toelich ting dat vooral bij advertenties met een ideëel doel "extra zorg vuldigheid" dient te worden be tracht. Peters is het' daarmee fa- likant oneens. Hij zegt: "politieke advertenties spelen vaak in een met emoties geladen politiek krachtenveld, waarbij het juist vaak de bedoe ling is emoties op te wekken mensen te schokken. Een poli tiek bewustmakingsproces eist menigmaal schokkende prenten, foto's en illustraties. Als voorbeel den noem ik u de bekende beelden van de vluchtende Vietnamese kinderen bij een napalm-bombar dement en de foto's van uitgemer gelde kinderen ten tijde van Eiafra-kwestie. Deze beelden zijn meermaals gebruikt in adverten ties om mensen tot aktie te bewe gen. Zou de commissie in werke lijkheid dit willen tegengaan met de argumentatie dat de commissie alleen kijkt naar de illustratie de doelstelling van de adverteer der buiten beschouwing laat? De ze houding is zeer wel denkbaar in j het commerciële krachtenveld, maar miskent het karakter van politieke advertenties, waarbij an j dere grenzen getrokken en andere criteria aangelegd dienen te wor den. Immers in het laatste geval zijn vaak hogere waarden dan de zuiver commerciële in het ge ding; waarden als de gelijkheid van alle mensen, het recht op menswaardig bestaan, het uitver- bannen van zaken als o log, geweld, martelingen en r sendiscriminatie Ook bij het College van Beroep troffen Peters en het negerkopje deze week een gesloten deur. Het negertje bleef ontoelaatbaar, of schoon het college wel toegaf, dab bij ideële reclame de grenzen wij der dienen te worden ge trokken. Hoe veel wijder? Men zei het er niet bij. In elk geval vond het college dat deze Boa-ad vertentie buiten die grenzen lag. Een argument had kunnen zijn, de nadrukkelijke vermelding 1 de naam "Outsoan" en de oproep dat produfct niet te kopen. Dat maakt de weg open naar procla maties door het Palestina-comité om geen Jaffa's meer te kopen, door een Onog op te.richten) anti- MPLA-comité om geen Angola- koffie meer te drinken, door anti-sjahcomité om voortaan nim mer enig Perzisch tapijt te betre den. En nog 2» wat. Daar was best wat mee te doen geweest, maar het college volstond met korzelig en kort de boot af te houden. Als reclameboodschap dus vér onder de maa* Datzelfde college van beroep, wees 'n klacht van diezelfde Leid se juristen in tweede instantie af. Zij hadden zich beklaagd over een door de zuidafrikaanse ambassa de geplaatste advertentie in In termediair (het gratis huis-aa: huisblad voor doctorandussen), waarin onderlegde lieden voor migratie werden opgetrom meld. De klacht richtte zich ertegen dat niet werd vermeld, dat de mogelijkheid slechts openstond voor mensen met een bepaalde huidskleur. Het college van be roep vond de advertentie niet misleidend, omdat ze gericht was "op een publiek met een dusda nig opleidingsniveau dat bekend heid met de situatie in Zuid-Afri ka verondersteld mag worden". Zo'n publiek was er dan kenne- lijk niet voor dat sappige neger kop je. Daar ga je toch maar weer met Je mulo-diploma en Je abonnement op Food van Je zuur verdiende centen. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7