Winkelhof: toekomstvisie of oogkleppen „Leiden trekt profijt van onderbewinkeling Leids centrum vreest zuigkracht zelfbedieningswarenhuis NKOV: liever geen joekel van een supermarkt 'MET LEIDEN REKENING GEHOUDEN' Minnee: alsjeblieft geen grote discounts Ze mogen van mij morgen beg innen ZATERDAG 10 APRIL 1976 LEIDEN De plannen voor de bouw van het winkelcentrum Win kelhof in Leiderdorp hebben in Leidse middenstandskringen de no dige beroering gewekt. En dat is geen wonder. Want ook in Leiden dreigt een ontwikkeling, die zich bijvoorbeeld in Amsterdam en Den Haag al eerder heeft voorgedaan. Aan de randen van die steden zijn grote winkelcentra opgezet, die goed bereikbaar zijn en over veel parkeerplaatsen beschikken. Die goed bereikbare winkelcentra zijn ook in de omgeving van Lei den steeds meer te vinden. Behalve "Leidschenhage" in Leidschendam zijn er intussen ook de "Aarhof" en "Ridderhof" in Alphen aan den Rijn. Maar dat is nog niet alles. De in middels gerealiseerde uitbrei ding van het winkelcentrum Lange voort in Oegstgeest heeft dat cen trum vergroot van 6000 tot 9000 m2. In de Leidse Merenwijk draait het winkelcentrum "De Kopermolen" volop, met een oppervlakte van 7000 m2. "De Kopermolen" richt zich in eerste instantie op de in de Meren wijk aanwezige bevolking. Van dat centrum hoeft de binnenstad niet al te veel zuigkracht te verwachten. "De Kopermolen" zal hooguit uit Noord en de Kooi enige koopkracht wegtrekken. Iets anders ligt het al in Oegst geest. Aan de Lange Voort ver wacht men door de uitbreiding een toenemende belangstelling uit o.a. Warmond en Voorhout. Maar het zijn vooral de Winkel- hofplannen in Leiderdorp die voor de binnenstad enige terugslag zou den kunnen inhouden. Het bijzonde re van Winkelhof is namelijk, dat er in het centrum ruimte is gecreëerd voor een zelfbedieningswarenhuis. In de oorspronkelijke plannen zou dat zelfbedieningswarenhuis zelfs een oppervlakte krijgen van 11.000 m2. (Ter vergelijking: Vroom en Dreesmann in Leiden heeft een to tale oppervlakte van 10.000 m2). In de huidige plannen is de totale oppervlakte van het het Leiderdorp- se winkelcentrum teruggebracht tot 11.000 m2 'met een zelfbedienings huis van 4800 m2), maar in het contract met projectontwikkelaar Matser is wel vastgelegd, dat de tweede fase van de bouw een uit breiding van nog eens 3000 m2 zal betekenen. Van de zijde van de Leidse mid denstand is gesuggereerd', dat via deze uitbreiding en een eventuele samenvoeging met de in het cen trum geplande showroom van 3000 m2 het zelfbedieningswarenhuis dat zich in Winkelhof wil gaan vestigen. l maximum gesteld HILVERSUM - De vrees dat het winkelcentrum Winkelhof St* 2Ll winkefc hoven de soo de gevestigde detailhandel concurrentie zal aandoen, is wel Qp kQrte termijri komen Maar m2. Dat vind ik een erg star beleid, terecht. Maar daarbij moet je wel bedenken, dat de winkeliers wij denken eerder aan 1980 of Dat er bindende afspraken worden in Leiderdorp en direkte omgeving tot nu toe hebben kunnen zoiets. Die uitbreiding hangt hele- gemaakt profiteren van de geweldige onderbewinkeling die er in Lei- uiaal af derdorp bestaat. Die hebben een gouden tijd meegemaakt, dat willen ze graag zo houden". zijn er aan de uitbreiding den gesteld. Om te beginnen moet eerst een distributie-planologisch Hilversumse projectontwikkeling- ander, zijn er overigens afspraken maatschappij Johan Matser, die gemaakt", het nieuwe centrum van Leiderdorp zal realiseren. is c Project-ontwikkelaar Stapels: tioeeslachtige houding. warenhuis i Ir. Meyer, adjunct-directeur van Matser: „We geloven dat het de dis tributievorm van de toekomst is. En aanvraag ingediend met de toekomst moet Je rekening houden. We bouwen niet voor van daag of morgen, maar voor 1980 en voor het jaar 2000. En dan moet je er rekening mee houden, dat er in de komende jaren een verandering in dè koopgewoonten zal optreden. De meesten zien toch wel in dat het die verandering zal zeker ge- De heer Stapels is dan ook niet zo onder de indruk van de oprechtheid van de bezwaren, die tegen het Win- kelhof-plan zijn ingediend. „Een groot aantal bezwaarden heeft in middels wel om zich in 't winkelcentrum te gen vestigen. Dat is toch wel beetje tweeslachtige houding, afgelopen dagen nog hebben we stroom aanmeldingen gekregen, daar zitten nogal wat Leidenaars bij. de goedkeuring teerde Staten voor nodig' Bent u tevreden met het plan Win- nemen keihof, zoals het er nu ligt? Stapels: "Nee, niet paard gaan met een verdëre ontwik- grote eenheid voor de verscheiden heid in winkelsoorten, die in een der gelijk centrum nodig is". LEIDERDORP „De consument begint ons een beetje te zien als de grote boosdoeners, omdat wU be zwaar maken tegen Winkelhof. Dat is niet helemaal reëel, want wij zijn helemaal niet tegen de vestiging van een winkelcentrum in Leider dorp. Het enige, waar wij moeite mee hebben, is die vestiging van een zelf bedieningswarenhuis van 4800 vier kante meter plus een showroom ruimte van 3000 vierk. meter". Voor zitter G. Minnee van de Leiderdorp- se Middenstandsvereniging vindt dat zijn organisatie ten onrechte de zwarte piet toegespeeld krijgt. „Wij hebben helemaal geen moei te met de realisatie van een centrum dat een typisch plaatselijke functie heeft. Zoiets als de Kopermolen m Leiden zou voor ons zeker niet on verteerbaar zijn. Het mag ook best wat groter. Maar laten we er alsje blieft geen grote discounts in stop pen, die een meer dan plaatselijke functie hebben. We hebben een win kelcentrum nodig, dat is duidelijk, maar met zo'n trekker is alleen de projectontwikkelaar maar gediend". De Leiderdorpse middenstand vere niging - waarvan circa 70 procent van de middenstanders in Leiderdorp lid is -heeft zich in een bezwaarschrift tot B en W gericht. Daarin stelt men dat is afgeweken van de aanbe velingen in het ETI-rapport. In dat rapport werd voorzien in een grote unit van maximaal 3.500 vierkante meter. goéd winkelcentrum wordt doen hun best om er in te komen". Overigens zijn er niet alleen be langstellenden voor de kleinere win kels. die er in Winkelhof zullen komen. Ook voor het omstreden instantie zelfbedieningswarenhuis van 4800 m2 zijn er gegadigden genoeg. Op de vraag of Albert Hein daar éen korte termijn gebeuren' van is, antwoordt de heer Stapels be vestigend. "maar" zegt hij, "er zijn Het winkelcentrum krijgt in eerste oppervlakte van 11.000 m2. Maar u kunt het met nog eens 3000 m2 uitbreiden. Zal dat op "Nee, dat is niet te verwachten. De Leiderdorpse bevolking kan meepraten over de Winkel- hofplannen. Op 12, 13 en 14 april komt het plan achtereen volgens in de commissies voor ruimtelijke ordening, beroep en bezwaarschriften en mid denstandzaken. Tijdens die vergaderingen kan ook de be volking meepraten. In mei komt het plan in de raad. Van daag is het de laatste dag dat het plan bij de gemeente ter visie ligt. Wat nog wel even blijft is de maquette van het plan, die te vinden is op het kantoor van de gemeentelijke voorlichtingsdienst van Lei derdorp. In het kort behelst het be stemmingsplan Winkelhof het volgende. Winkelhof maakt deel uit van het uitbreidings plan ,pe Hoven" van Leider dorp. Dat is èen gefaseerd uitgevoerde expansie, waarvan het deelplan Binnenhof al 3.000 vierkante meter waarin een showroom voor volumi neuze artikelen gevestigd kan wordenDe overblijvende ruimte wordt gebruikt voor woningbouw, de situering van het nieuwe gemeentehuis, de realisatie van een bibliotheek voltooid is en Voorhof zijn vól- dienstencentrum en een kan toorflat. Het winkelcentrum komt te staan op een parkeer- Een daarvan is het plan Bui- garage, die ruimte biedt tenhof, waarin, net als in de beide eerste plannen, vrijwel uitsluitend woningen gebouwd worden, en tenslotte Winkel hof. Winkelhof,, nu niet meer dan een rechthoekige lap grond aan de Engelendaél, had aan vankelijk een groots opgezet winkelcentrum met een totale oppervlakte van 26.000 vier kante meter moeten worden. Dat werd inmiddels terugge draaid tot een oppervlakte van 11.000 vierkante meter zal toegankelijk worden plus een extra ruimte van mi\akt voor minder validen iets minder dan duizend auto's Bovenop het centrum is een tennisbal gesitueerd, waarin vijf banen kunnen worden ge legd. In het winkelcentrum zelf is plaats voor 30 tot 35 winkels, gegroepeerd rond een groot zelfbedieningswarenhuis met een vloeroppervlak van 4200 vierkante meter. In het cen trum komt een aantal horeca- vestigingen, een bank en een postkantoor. Heel Winkelhof DEN HAAG „Kijk eens, wij zijnningswarenhuis met een vloeropper- helemaal niet van plan om het ge-vlak van 4800 vlerk, meter. Schol- meentelUk beleid te doorkruisen waar ten zegt daarover: „Ik ben bang het gaat om uitbreiding van de be schikbare winkelruimte. Alleen het jasje, waarin men die uitbreiding nu gestoken heeft, is te groot". NKOV- man drs..P. Scholten, voorzitter van de middenstandswerkgroep Rijnland, vindt dat Winkelhof op drie fronten storend werkt. In de eerste plaats wordt er een aantal consumenten uit de regio aangezogen, daarnaast ver andert het koopgedrag van de in woners van Leiderdorp en tenslotte wordt ook de centrumfunctie van Leiden ondergraven. Ook de Middenstandswerkgroep Rijnland heeft zich in een bezwaar schrift tot het Leiderdorpse college gewend. In een toelichting op dat stuik zegt Scholten ondermeer dat er teveel geschermd wordt met cijfers. "Leiderdorp heeft nu 0,35 vierkante meter bruto-vloer-oppervlak per in woner. Dat moet, na de realisatie van Winkelhof, 0,7 worden. Men zegt dat je daar een discount in krijgt. Dat zijn van die bedrijven die on deraan de markt opereren en voor anderen, vooral de kleineren - niet alleen in maar ook buiten 't centrum - veel kapot maken". Dat wil overi gens niet zeggen dat Scholten de functie van een trekker in het cen trum ontkent: „Integendeel. Ik geloof dat als je de koopkracht wilt beïn vloeden, de mensen naar Winkelhof wilt halen, dat je dan een trekker nodig hebt. Maar ik zie dat toch wel op een wat ander vlak. Ik denk bij voorbeeld aan een Hema, of, nog lie ver, een Vendet". NKOV'er Schotten: gescherm mei cijfers. De laatste van de drie ste bezwaren richt zich tegen de showroom van 3000 vierkante meter: "Ik vind dat een verkapte uitbrei ding van het centrum. De gemeente Leiderdorp spreekt steeds over een oppervlakte van 11.000 vierk. me- dat je daar de in Leiderdorp' dat ook dan de plaats showroomruirate by moet optellen. nog onderbewinkeld zal zijn. Daarbij noemt men een plaats als Monster, het cijfer 1 Dan kom Je op 14.000 vierkante ter. Daarnaast söhuilt in die 3.000 vierkante meter een groot gevaar. mening van Leiderdorp het ideaal Het is namelijk niet ondenkbaar dat is. Nu is Monster naar mijn smaak die unit niet te vullen is. De kosten i typisch voorbeeld .r_ zullen namelijk erg hoog liggen. Ik bewinkelde gemeente. Ik vind het ben zo bang dat, als blijkt dat dat in- getal 0,7 al een aanduiding dat de derdaad. het geval is, er naar een be winkeling in Leiderdorp straks andere gegadigde gezocht gaat wor den - en het is dan helemaal met de werkgroep onmogelijk dat er nog een Joekel van en zelfbedie- een supermarkt in komt U attea". ruim voldoende zal zijn' De tweede grief is de vestiging v LEIDERDORP "We kunnen bij het centrum geen borden "verboden voor niet-Le iderdorpers'neerzet ten. We Willen best rekening houden met de belangen van de Leidse mid denstanders, maar ze moeten ons niet gaan dwingen elke kilo suiker in 'de Leidse binnenstad te gaan ko pen". De Leiderdorpse wethouder Reuge- brink, die onder meer de belangen van de middenstand behartigt, is nog al verbolgen over de heftige reacties op Winkelhof vanuit de Leidse mid denstand: "Men moet in Leiden niet vergeten dat we aanvankelijk uitgingen van een centrum van: 26.000 vierkante meter. Mede om dat we rekening wilden houden met Leiden is dat nu teruggebracht naar 11.000". Reugebrink meent dat de centrum functie van Leiden nauwelijks in ge vaar is. Daarvoor is de onderbewin keling van Leiderdorp naar zijn me ning veel te groot. Bovendien houdt hij vast aan de opmerkingen van Economisch Technologisch Instituut 'ETI) voor Zuid-Holland, dat in een rapport over Winkelhof zei dat een centrum met een bruto-vloeropper- vlak van 11.000 vierkante meter een typisch Leiderdorpse functie heeft en dat er niet of nauwelijks sprake is van regionale werking. Ook de Leiderdorpse wethouder Drenth, die de ruimtelijke ordening in zijn gemeente in de gaten houdt, vraagt zich af of de Leidse midden stand nu werkelijk wel zoveel rech ten heeft om grootscheeps bezwaar aan te tekenen: "Van Zijp (raads lid in Leiden) praat over 5.500 vier kante meter, maar daar hebben wij het allang niet meer over. Het gaat maar om 4.800 vierkante meter vloeroppervlak van de grootste unit. Wij hebben die oppervlakte al terug- Maar ook wanneer die vlieger niet opgaat, kan Winkelhof (met name voor de autorijdende consu ment) toch aantrekkelijker worden dan de nu al slecht bereikbare bin nenstad. Vooral wanneer die bereik baarheid nog veel slechter wordt, zodra de reconstructie van de Bree- straat en de marktenroute zal wor den aangepakt. Tekst: Hans Meijer en Joop Maat Foto's Jan Holvast b.t. de grootste eenheid, de behoefte. Bovendien kan ik begrijpen maar op deze ma nier wordt de flexibiliteit, die je met het oog op de toekomst nodig hebt, uit het plan gehaald. Maar derzoek worden gehouden naar de eenmaal een verschil tussen gelijk ~noch~met de winkelbehoefte, en in de 2e plaats hebben en gelijk krijgen. We heb- erg. Het is de consumenten zal trekken, ook uit Leiden. "De concurrentie, die Winkelhof voor Leiden zal betekenen, geldt al leen voor zover Leiden tot nu toe koopkracht uit Leiderdorp heeft aan getrokken. Die koopkracht zal straks waarschijnlijk in Leiderdorp zelf blij ven. Overigens geloof ik in de vrije, kritische consument, di'e zelf kan be palen waar hij wil winkelen. Voor de één zal dat in Winkelhof zijn, ter wijl de ander de voorkeur geeft aan de Leidse binnenstad". "Overigens geloof ik dat het he lemaal niet zo erg is voor het win kelapparaat in de Leidse binnen stad. wanneer zij geconfronteerd wordt met een zekere concurrentie van andere winkelcentra. Wanneer zulke dingen niet zouden gebeuren, blijft de binnenstad maar voortdom- me'.en. Nu wordt ook de binnenstad genoodzaakt om actief te zijn". Banketbakker Engelbert: foute boel. LEIDERDORP „Ze mogen van mij morgen met de 'bouw van Win- kelhof beginnen". De Leiderdorpse banketbakker Hans Engelbert, die een vestiging heeft in de Hoofdstraat en een noodwinkel in het voorlopige "houten centrum" in de nieuwbouw wijk Binnenhof; heeft over de plan nen een zeer uitgesproken mening. 'De mensen trekken nu weg, voor een deel naar de Kopermolen en voor een deel naar grote centra in de re gio. Dat is foute boel, we moeten zor gen dat die mensen hier blijven. Win kelhof is een uitstekend middel om wat aan die wegtrekkende koop kracht te doen, en daar hebben de winkeliers in het oude gedeelte van Leiderdorp ook voordeel van, om dat ze dan, naast hun buurtfunctie, ook te maken krijgen met de aan loop van toevallig passerende klan ten, die voortaan hun boodschappen in Leiderdorp doen". Engelbert vindt dat er ook om an dere redenen haast gemaakt moet worden met de bouw: „Als Je de vestiging in Winkelhof aantrekkelijk wilt maken aul je de huren een beet je in de hand moeten houden. Hoe langer de bouw wordt uitgesteld, des te hoger lopen de bouwkosten op, en dat zal straks ongetwijfeld in de huur terug te vinden zijn". Banketbakker Engelbert trekt nu al een wissel op de toekomst. Om straks zijn vestiging in Winkelhof want dat is hij vast van plan te kunnen bevoorraden gaat hij in augustus zijn bakkerij aan de Hoofd straat uitbouwen. Een risico? "Na tuurlijk, maar Je moet wel". gedraaid omdat de Leidse midden stand bezwaar maakte. Overigens moeten we goed in de ga ten houden dat we niet alleen met middenstanders te maken hebben. Winkelhof is in de eerste plaats gebouwd voor de consument. Er zijn genoeg mensen in Leiderdorp die in nieuwe wijken huizen hebben be trokken mede op grond van de plan nen voor 'n groot winkelcentrum. Die mensen hebben op het ogenblik geen enkele voorziening in hun wijk. Strake zitten we met een paar grote nieuwbouwwijken, waar je nog geen half brood kunt krijgen". HAARLEMMERSTRAAT 181 ZILVERFN SIERADEN schoonheid vi collectie. JUWELIER v.d. WATER

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3