journalist: "Ik ben hun vader Henning Becker wil zijn tweehonderd kinderen terug rr Drs. Rook: "Ozon in drinkwater minder gevaarlijk dan chloor" ZATERDAG 10 APRIL 1976 Voor sommige kinderen van Vietnam is de oorlog nog lang niet voorbij. In Denemarken bij voorbeeld zijn 203 oorlogswezen uit het voormalige gespleten land in Indochina slachtoffer van een strijd, die woedt tussen de Deense regering en de man die de kinderen naar Europa bracht. Die man heet Henning Becker, 33 jaar. Hij is een van geboorte Duitse journalist, die in Denemarken werkt en vandaar zes jaar geleden op reportage naar Zuid-Vietnam werd gestuurd. In plaats van met een stel pakkende verhalen over de oorlog daar kwam hij met 203 Vietnamese kinderen terug naar Eu ropa. Dat was in april vorig jaar, kort voor de val van Saigon. „Kinderen", zei Henning Becker, „die ik gered heb van de communisten". Nu, een jaar later, zijn Henning Becker en zijn Vietnamese we zen de grote hoofdpijn van de Deense regering. Men heeft hem de kinderen ontnomen en weet er geen raad mee. „Maar", zegt Henning Becker tegen ons. „Ik ben hun vader. Zo voelen de kinderen het en zo voel ik het. Dus zal ik mij als hun vader gedragen. Ik wil de kinderen terug en dan zo snel moge lijk weg uit dit land, Denemarken'V Henning Becker „ik heb me niet verzet, wel gehuild" loopt met een van zijn kinderen mee naar de politiebus. Störedam is een gehucht ln een golvend landschap, 40 kilo meter buiten de Deense hoofdstad Kopenhagen. Van een wat ruim uit gevallen blokhut heeft Henning Becker zijn hoofdkwartier gemaakt, in zijn strijd om de kinderen. Hij woont er met een Vietnamese vrouw en zes kinderen het enige grut, dat men niet vanhe m weg durfde 1 "dat men niet van hem weg durfde te nemen, omdat het te hard tekeer ging toen 14 dagen geleden de poli tie met een bus kwam voorrijden. De "operatie kidnap" zo noemt Becker die gebeurtenis. Door Aad Wagenaar Achtentwintig van zijn 203 Vietna mese kinderen had hij die middag iö zijn houten huis: ze waren in de weken daarvoor naar Störedam toege vlucht van de tehuizen die de Deense voogdij-instanties voor hen had aangewezen. "Logisch", zegt Henning Becker, "Ze wilden weer terug in hun gezin, ons gezin; sommige kinderen zijn al vijf jaar met mij samen". Maar de noli tiemensen haalden het gezin weer uit elkaar. Spartelend e, gillend in de armen van de gezagsdragers die er ook geen lol in padden werden de kinderen naar de bus ge dragen. Weg van Henning Becker. Hij is een kleine, gedrongen man met een warrige baard, die almaar in zijn Störedamse huis ijsbeert en heftige uitspraken laat volgen door lange stiltes. "Men acht mij onbekwaam"! roept hij uit. En na een lange pauze: "De Deense regering is onbekwaam dat is meer voor de hand liggend. Nooit heb ik het plan gehad om met eeuwig te blijven. Allicht niet: hier in Denemarken kunnen ze niet vol wassen worden, zeker niet als ze in dividueel geadopteerd worden door mensen die zo nodig een weesje wil len hebben, als een soort troeteldier. Nee, ik wil dat we samenblijven. We vormen een gezin, de kinderen en ik. Weet jij eigenlijk wel wat het is om lid van een gezin te zijn...?" Stilte. Henning Becker was in 1968 voor net eerst in Zuid-Vietnam, als jour nalist die van de toen aan de gang zijnde oorlog verslag moest doen. In Saigon ging, zo bleek, zijn be langstelling niet in de eerste plaats naar granaattrechters uit: hij raak te ondersteboven van de verdoold- heid van de Vietnamese straatkin deren. Beciker ging in een sloppen wijk wonen, bouwde zich een hut en verzamelde een dertigtal dakloze kinderen rond zich, voor het meren deel wezen. De kinderen noemden hem "Ninh". hun afkorting voor Beckers voor naam Henning. Becker, tussen de bedrijven door toch ijverig als oorlogsverslaggever, kwam later ook nog ver buiten Sai gon terecht in een veldslag, waarbij een school werd verwoest. Hij haal de toen 160 kinderen van de puin hopen af en nam ze mee naar de Zuidvietnamese hoofdstad. Hij bracht de kinderen (van een berg stam, het zij "Montagnard") onder in een grote boerderij in Thu Due. Het gezin van "Ninh" breidde zo doende allengs uit.. Henning Becker reisde ondertussen .ook naar Europa om' uit te vinden of hier mogelijkheden waren om "zijn" kinderen tijdelijk onder te brengen, op te lappen en wellicht een studie te lateni volgen. De opmars van het Noordvietnamese bevrijdingsleger naar Saigon ver snelde Beckers onderneming: voor de overgave van Saigon had hij een vliegtuig gevonden, dat hem met zijn 203 kinderen van het front wegvoerde. Denemarken, zo had hij voordien geregeld, wilde de groep Jonge vluchtelingen wel opnemen. Zo kwam Henning Becker met zijn im mense gezin vorig Jaar in Kopenha gen aan. De "Ninh"-familie van 28 wezen en de 175 kinderen uit Thu due, de „Montagnars", kregen een voorlopig kwartier op het Deense eiland Livö "Voorlopig", gromt Becker tegen ons, "dat voorlopige was 'n voor waarde van mij, die ik aan Dene marken had gesteld. Want natuurlijk gingen we er niet vanuit dat we in dit land zouden blijven. Denemarken is voor Een Vietnameesje voor het raam van de bus, als die van Störedam wegrijdt. mijn kinderen tussenstation, na aan het nieuwe regime in Vietnam te zij n ontsnapt. Na de winter, zo zei ik het vorig jaardan zien we wel weer verder". Maar de Deense minister van Socia zaken zag het met Beokers voogdij over de 203 Vietnameesjes toch niet zitten. In februari van dat jaar wer- den eerst de "Montagnards" van 't eiland Livö weggehaald en daarna moest Becker met zijn "Ninh-fami- lie" ook verhuizen: naar een leeg staande school in Valbo". En daar zijn mijn kinderen van me gestolen", zegt Henning Becker, "op 16 februari. Ik was die da# in Kopen hagen en in mijn afwezigheid kwam de politie duroh Nacht und Nebel en haalde kinderen weg. Het is tot een geweldig handgemeen gekomen, want de kinderen wilden niet dat ons gezin uit elkaar getrokken' werd". Maar het gebeurde toch. Becker werd van de kinderen gescheiden en verhuisde naar het houten huis in Störedam, dat vrienden hem aan boden. "De kinderen hebben dit huis weten te vinden", zegt hij, "stel je nu voor: een Jaar geleden kenden ze nogal alleen de achterbuurten van Saigon! En nu vinden ze de weg door half Denemarken naar een veriaten plaats als hier. Het duurde geen twee weken of ik had alle 28 jongens en meisjes van onze Ninh-familie weer binnen. Sommigen wareni op de fiets geko men, ontsnapt". Henning Becker, die terwijl hij ver telt, er steeds meer doodvermoeid gaat uitzien en het is pas hal ■tien in de ochtend heeft daarna op die boze dag twee weken geleden, de politie aan zijn deur gekregen. üüDe komst van de politie was me aangezegd. Ik heb toen aan de kin deren verteld dat de Deense rege ring vond, dat ze terug moesten naar een behoorlijke school, hier er gens in het land. Ze begrepen er niks van, ze wilden alleen maar hier weggaan als hun papa dat ben ik met ze mee zou gaan. Vind Je dat gek?" Becker begint heen en weer te wan delen door de voorkamer van zijn blokhut. Hij smijt in het voorbij gaan met geweld wat houtblokken in een open haard. Dat maakt her- In een hoek van het Vertrek, vanon der een deken op een bank, komt daardoor opeens een klein gezichtje met scheve oogjes tevoorschijn. Dat is Son, een zes jaar oud jongetje uit Saigon, dat van de politie bij Becker mocht blijven. Henning Becker houdt de pas in en zegt: "Goeiemorgen, kleine man", 't kind grijnst, klimt van de bank, omhelst Becker en gaat weg om rich gens te wassen. "Zo sliepen ze allemaal hier in huis", zegt hij, weer rustig. Kriskras dooi- elkaar. Maar toen kwam de bus van de de politie, om de kinderen te halen. Ik heb me haast niet verzet, wel ge huild en een keertje maar ben ik op een kind gaan ritten om het hier te kunnen! houden. Maar de politie heeft gewonnen al hebben ze de kinderen moeten sleuren en dragen". Hij laat er foto's van zien, aangrij pende beelden van huilende kinde ren, die bij kop en kont de bus in worden gedragen. Twee dagen later had een stel kin deren van de Ninh-familie de weg echter al weer teruggevonden naar Störedam. De politie kwam op nieuw; nu om half drie 's nachts. Daags daarna waren er alweer zes Vietnamese kinderen terug bij Hen ning Becker. De politiewagen volgde hen. Tehuizen "De kinderen rijn nu verdeeld over zes tehuizen in Denemarken", weet Eecker. "De laatste keer dat ze hier zijn weggehaald en teruggebracht werden naar hun schooi; hebben ze in de lokalen daar een geweldige vernieling aangericht. Dat is toch te begrijpenze willen terug naar hun gezin, naar ons en met z*n allen, zoals we uit Saigon rijn weggegaan". Er komt een lange ernstige man binnen hierna,, de heer Lyndholt uit (Helsingör. Hij is Henning Beckers advocaat. Ze beginnen in het Deens met elkaar te spreken. Becker excuseert rich ervoor dat hij geen tijd meer voor ons heeft. "Ik moet morgen voor de rechtbank van (Felsingör komen. Ik heb namelijk nadat de kinderen voor de eerste keer zijn weggehaald, met een vriend in een vliegtuigje twee kinde ren naar Duitsland willen brengen. Maar bij een tussenlanding stond de politie me op te wachten". Beoker laat een bittere, schelle lach horen. "Nu-is dan het vooronderzoek begon nen en de aanklacht is "kinder roof", ik ben een kidnapper. Maar dr. Saigon, voor ons vertrek heb ik van de minister voor Ethnische Minderheden de ouderrechten voor de kinderen gekregen. Dat kan ik aantonen. Ik bpn hun vader en kan dus nooit mij» eigen kinderen Advocaat Lyndholt zegt dan: "Herr Becker krijgt rijn kinderen terug Dat ze nu in strenge isolatie zitten, is een misdaad van de Deense over heid. Om te voorkomen dat ze weer naar Störedam ontvluchten, hiér waar ze thuis rijn, heeft men ze in acht huizen geplaatst in vertrekken zonder deurknop". Lyndholt, die behalve Beokers raadsman, ook zijn vriend is en voorman van de grote groep suppor ters die de Duitser in heel Dene maken heeft, weet. „We gaan pro deren tot in de hoogste instantie. Ten slotte zal het gezin weer ver enigd zijn". "En dan het land uit", gromt Becker „naar Nicaragua of zoiets, waar het- klimaat anders is en waar vooral de mentaliteit verschilt. Ik blijf bij mijn kinderen tot ze volwassen zijn en zelf hun leven kunnen' inrichten". ROTTERDAM In iedere ltr wa ter die door ons keelgat glijdt, rit 10 tot 20 microgram chloroform. Die stof (weliswaar slechts een van de 150 stoffen die de laatste tien jaar met behulp van de verbeterde meetapparatuur in het drinkwater zijn ontdekt) kan kankerverwekkend zijn. En nu is een microgram slechts een miljoen ste gram. Maar toch.. De aanwezigheid van chloroform is gedeeltelijk te wijten aan de chloor-behanöeling die het water krijgt voordat het naar de consument gaat. Chloor blijkt namelijk samenmet van nature in het oppervlakte-water aanwezige stoffen, een aantal nieuwe verbin dingen te vormen. Dat is de ontdekking („een wereldprimeur"), van drs. J. J. Rook, chemicus en kwaliteitsbewaker bij het Rotterdamse drinkwaterleiding- bedrijf. Samen met dr. K. Biersteker, hoofd van de afdeling wetenschappelijk onderzoek van de Rotterdamse GG en GD, heeft hij hierover herhaalde malen gesprekken gevoerd. Samen ook zijn ze er van overtuigd dat- de chloor-behandeling zo snel mogelijk vervangen moet worden door een behandeling met ozon. Andere conclusie Drs. Rook ontdekte de micro-hoe- veelheden chloroform in het water toen hij enkele Jaren als chemicus („Ik zat eerst „in het bier," zoals dat heet") op jacht ging naar de smaakstoffen in het drinkwater. Hij zegt daarover: „Ik had misschien wat meer detective-eigenschappen dan mijn Amerikaanse collega's die wel hetzelfde aantroffen maar er andere conclusies aan verbonden. Zij schreven het namelijk toe aan de industrie. Invloeden van buitenaf dus." Rook is er echter van overtuigd dat al die onwelkome stoffen op drie manieren in het water terecht komen. Een deel van de stoffen wordt door de natuur zelf aange maakt, een deel wordt toegevoegd Door Reina Bruggenkaie door lozingen van fabrieken en ons eigen huishouden, maar een deel ook is „te danken" aan de zuiveringsbehandeling die het water krijgt bij het drinkwaterleidingbe- drijf. Chloroform, zo blijkt uit Jarenlange onderzoekingen, kan kanker verwek ken. Mannelijke muizen die er mee werden ingespoten en het door hun voedsel kregen, stierven er zelfs aan. Uiteraard kregen ze wel hoeveelhe den toegediend die duizend maal groter zijn dan de dosis die nu in het water zit. De vrouwtjes-muizen bleken wat sterker, maar kregen er niettemin levergezwellen door. Geen paniek Dr. Biersteker riet echter geen reden tot massa-paniek. "Ieder vergif", zegt hij, „is pas vergif als Je er maar voldoende van inneemt. Zelfs water op zich is vergif, als do dosis maar groot genoeg is". „Rotterdam chloreert 't langst en het zwaarst in Nederland, 't Kan natuurlijk zijn dat we nog over een te korte tijd spreken, maar onze onderzoekingen hebben niet aange toond dat het nadelig is." Dr. Biersteker, die zijn onderzoek daarnaar uitstrekte over een jaar of vijftien: „We moeten es natuurlijk wel voor waken dat men in paniek raakt. De mensen rijn tegenwoordig toch al zo onzeker. Gelukkig hebben statistische cijfers nu aangetoond dah men hier bepaald niet vijf Jaar korter leeft dan ergens anders. Integendeel: de levensverwachting voor Rotterdamse mannen, ligt zelfs erg hoog. Op Zeeland na rijn we kampioen". Drs. Rook: „Sinds 1910 hebben we chloor aan het water toegevoegd. We hebben er de infectieziektes mee de kop ingedrukt, epidemieën weggewerkt. Nu ontstaat de vraag: is het chloreren van het water nog aanvaardbaar nu er alternatieven zoals ozon zijn". Dr. Biersteker: „Nu Rook deze ontdekking heeft ge'daan, moet je je afvragen: zou dat iets voor de gezondheid te betekenen hebben? Niemand durft het nog te ontken nen. We zullen het milieu nooit vrij krijgen van al die vreemde stoffen. Chloroform rit overigens overal in. In boter, kaas, aardappelen en wijn* Als ze de koeienmelk zouden onderzoeken zou de melkindustrie tot dezelfde conclusie komen." „Ik durf zelfs te beweren dat we nooit een honderd procent schade loos en schoon drinkwater kunnen produceren. Zelfs al zou je het in een fabriek zo behandelen dat er niets in zit, dan nog ondergaat het aantoonbare veranderingen zodra Je het gaat distribueren". Zinnig beleid Overigens rijn beide heren er van overtuigd dat „binnenskamers" de verantwoordelijkheid voor deze ver betering wordt aanvaard. Dat er, zoals dr. Biersteker het uitdrukt, „een zinnig beleid ten aanzien hiervan zal worden ontwikkeld". Volgend Jaar, als het nieuwe waterwerk evenwijdig aan de oprit van de Brienenoordbrug, wordt ingewijd, zal niet chloor maar ozon worden gebruikt om het water te des-infeoteren. „Misschien", aldus Biersteker, „zeg. gen we over een jaar of tien wel: wat stom dat we dat destijds hebben gedaan". Rook daarin tegen: „We weten nu hoe het chloroform in het drinkwater komt, we weten hoe we het er uit kunnen krijgen. Ozon lijkt nu het meest onschuldige middel. Er zit in elk geval geen chloor in". Henning: ,J)e Deense regering is onbekwaam'

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 25