'Kinderen leren, hoe met vrijheid om Ie gaan Een hele dag 'terug' naar de schoolbanken BILJARTEN EN JUDO NAAST REKENEN EN LEZEN Door Co Caljouw DEN HAAG Geen redevoering van on derwijsminister Van Kemenade, diens staatssecretarissen De Jong en Klein of de begrippen „individualisering" of „niveau klinken over bet spreekgestoelte. Bedoeld wordt dan het lesgeven aan elk kind afzon derlijk, rekening houdend met zijn be kwaamheden. Als tevens de term „kansarm" valt (ook al zo'n eigentijds begrip) ligt dat wel voor de hand: een kind in een (geestelijke) achter standsituatie wordt door klassikale (dus massale) lessen op de prestatiegerichte school niet veel wijzer. Maar steekt het „normale" kind in het hui dige onderwijs wel voldoende op? Terug naar de excellenties uit de aanhef. Zij beogen al jaren het onderwijs over een andere boeg te gooien, waarbij het kind centraal staat en niet is overgeleverd aan de luimen van de onderwijsgevenden of nog erger die van de latere maatschap pij- Wat komt daar in de praktijk van terecht? Ondanks de mooie woorden en een soms aandoenlijke vernieuwingsdrang? Het boek van de(ze) maand „Hoe wij den ken, leren en vergeten" van de Westduitse hoogleraar Frederic Vester geeft voorals nog een somber beeldHet onderwijs ver moordt op veile manieren het leervermogen van kinderen. De leerkrachten hebben wei nig oog voor de noodzaak om het leren te koppelen aan aardige en plezierige gebeur tenissen, waardoor kennis beter blijft han gen. De schoolboeken bevatten veelal overtollige ballast. Het is geen wonder dat kinderen vaak alle lust vergaat. En ze dra gen deze last hun hele leven mee Enkele gunstige uitzonderingen daargela ten iS helaas dit zwartgallige beeld op de (gewone) vaderlandse school van toepas sing. Zo'n uitzondering is wellicht de openbare lagere De la ReyschodI aan de brede weg met dezelfde naam in Den Haag, in de Transvaalbuurt. Over deze schodl bijgaande reportage, op getekend tijdens een „hele dag terug naar de schoolbanken" (denk je dan DEN HAAG De la Reyschool heeft het statige, strengt, on genaakbare karakter van het vooroorlogse leerinstituut. Hoge blinde muren met navenante ramen. Licht en lucht lijken te zijn uitgebannen. Ondanks het vroege uur (kwart over acht) drentelen er al jongens voor de dichte deur. „Staan jullie te trappelen om te beginnen?" Niet begrijpend, zenuwachtig gelach. De „ouwe- jongens"-toon gaat aan ze voorbij. Er Is al iemand binnen. Ruud, die bij een voorbespreking erg gekant was tegen publiciteit, zoais trouwens alle collegae. Sfeertje Dat is begrijpelijk: Je bent moei zaam, jarenlang bezig het onderwijs te veranderen, wezenlijk af te stem men op de kinderen. De eerste broze resultaten dienen zich aan en dan zal daar zo'n mannetje van de krant met een goedbedoeld en misschien best leiuk stufckie de boel aan gru zelementen gooien. Want zoiets blijft hangen in de buurt. Fijn sfeertje daar, toffe Jongens, maar steekt mijn koter er iets van op? Kan mijn Ma- rietje naar de mavo? Want wat je doet staaft of valt met de instemming, het begrip, het meeleven van de ouders (en de ge meente, de inspectie Die ouders hebben zich overigens al van htm beste kant laten zien. De naar een badhuis ogende (en klinkende) hal is opgesmukt met een gemetseld huisje en een knus, van hout opgetrokken winkeltje. Die po ging een lekker sfeertje binnen te halen is op alle verdiepingen, in aJWe lokalen herhaald. Verlaagde plaf onds waarhij brandpreventie overigens een sta in de weg was. Schrille kleuren, posters van strak ke billen in jeans, beatgroepen, mooie meiden in zonnige oorden. Do kinderen hebben zelf gekozen, hun smaak is raak. De kinderraad, die later op de ochtend zal vergaderen en ook de krantenman geducht aan de tand zal voelen, heeft een belang rijke stem in het kapittel. Er wordt door de „mees", de Juf" naar geluis terd. De kinderen worden serieus ge nomen, zo blijkt de hele dag door. Ruud gaat voorop naar de balie op de eerste etage. Het centrum van waaruit de touwtjes worden bediend. Want al lijkt een kwartier later het binnenbuitelend kindergedruis chao tische vormen aan te nemen, er is wel degelijk lijn en orde. De leerlin gen gedragen zich vrijer, zoeken hun eigen weg. Ruud begeleidt ze aan de knoppen van een uitgebreide om roepinstallatie. Na herhaalde zakelijke mededelingen over het hoe en wat van de eerste uurtjes klinkt een vlot muziekje. Enkele moeders zijn behulpzaam bij het uitdelen van spellen, die hier in ruime mate staan opgeslagen. Het spelen zelf bezig zijn, vrije expressie staan hoog genoteerd op De la Reyschool. En de kinderen bepalen zelf hun rooster. Wie wil gymen moet dat vooral doen. Want staat Je kop 's- morgens om half negen wel naar die lastige deelsommen? Maar mees en Juf zijn natuurlijk ook niet helemaal op hun achter hoofd gevallen. Tekenen is fantas tisch, maar ais op Jouw weeklijstje dat vakje is volgekruist moet je wel aan wat anders beginnen. Aan deelsommen bijvoorbeeld. De ervaring leert dat de kinde ren daardoor een grote mate van verantwoordelijkheidsgevoel kweken. Ze moeten zelf wikken, wegen, be slissingen nemen. Er wordt niet voor ze gedacht, dat doen ze zelf. In dat proces activeren, stimuleren de leerkrachten; begeleiden extra waar dat geboden is. Een lesje dat onvoldoende uitpakt wordt herhaald (en nog eens), door Jantje. Maar Piet stoomt snel verder, hij begrijpt het wel. Hij fokt extra tijd om zijn liefhebberijen uit te leven, om ver der te gaan met leren dan wellicht strikt nodig is. Er zijn groepen van verschillen de leeftijdsopbouw Groteren ontfer men zich over de kleintjes, voelen zich niet in de eerste plaats supe rieur. De kleintjes trekken zich op aan de groten. John neemt me van Ruud over. Hij zal die dag verder met me op trekken. We moeten eerst maar eens een gesprekje hebben. In de biblio theek (tevens leeszaal), de vroege re hoof denkamer, stemmig Ingericht, zet hij onmiddellijk uiteen wat er gaande is al kun Je dat geen naam geven. Het woord „experiment" blijkt misplaatst te zijn. Officieel mag het ook pas worden gebezigd als er we tenschappelijke begeleiding is. Maar dat is hier niet het geval. Intendeel van onderop, vanuit de eigen erva ring, redenerend vanuit 't kind (dus luisteren!) en dan maak Je als volwassenen dag-aan-dag fouten in nauw overleg met de collega's en niet te vergetend) intens contact met de ouders (hoe is de be levingswereld van de kinderen thuis? bouw Je langzaam iets op. En je doet concessies, want er zijn uiteraard normen. Al bouwend, tas tend, miskleunend soms, ga je ver der. En warempel naar buiten toe krijg Je waardering. Schoorvoetend zelfs van de officiële Instanties. Maar dan ben Je binnen al veel verder. Ongedwongen De kinderen gaan met plezier naar school, John: „We willen dat ze ge lukkig zijn en dan ook nog wat mee nemen. Ongedwongen, prettig met elkaar omgaan, een klein maat schappijtje dat niet is gericht op prestaties. Kennis vergaren, vaar digheden opdoen, daar ontkom je niet aan. Mag ook niet. Het is hier toch een school. Maar we moeten de kinderen de vrijheid geven, ze be- wust maken hoe met vrijheid om te gaan. En als dan het plezier erin komt zijn ze niet meer te stuiten". De school telt ruim 300 leerlingen en is voor de gewenste aanpak eigen lijk te klein, of beter, geheel on geschikt. Maar het improviseren, het voortdurend, creatief, bedenken van oplossingen is toch ook een stimu lerende ervaring. Het is als met het kant-en-klare fraaie speelgoed voor een jong kind. Het kijkt ernaar, beveelt het en smijt het vervolgens verveeld in de hoek. Het gaat dan pas echt spelen met een simpel blokje, een houtje, een onooglijk vod dat een pop moet voorstellen, urenlang. Dat vereist van de volwassenen een speciale instelling, die deze school de nieuwkomers eigen maakt. En dan ben Je er eenmaal voor "in,„ dan gaat de deur ook niet meer om half vier achter Je dicht. Dan blijf Je nabespreken, verven en timmeren in je vrije tijd, dan corrigeer je thuis omdat daar in school geen tijd voor is. Ja, als de gemeente niet zo vlot met de (geld)middelen over de brug komt schiet Je zelfs voor uit eigen zak, of je past bij. Dan maak Je zelf lesmateriaal om dat beter aansluit bij wat je be zighoudt, wat de kinderen blijken te waarderen. Er zijn vanzelfsprekend altijR nurkse lieden die dit niet de aange- achten naar later een goedbetaalde baan. En het is voor lopig zo dat het voortgezet onderwijs dan ook nog geen boodschap heeft aan wat het „collectief" van De la Reyschool wil. „Meesen" Dat houdt de Juffen en meesen dan ook intensief bezig. Wat zij opbou wen wordt voortijdig en vaak grondig afgebroken. Maar wil je naar een rechtvaardiger maatschappij, een be tere wereld, dan moet je toch er gens beginnen? Juist: Bij de Jeugd die de toekomst heeft, het basis onderwijs. We gaan de lokalen door. Eerst waar de kleintjes bezig zijn. Het gaat er wat luid aan toe. Maar even ver der heerst doodSe stilte. Daar wordt, het puntje van de tong niet zelden krampachtig buiten, intensief ge werkt. En dat is niet zo vreemd na een half uurtje praten in het spelletjeslokaal, waarmee die och tend werd begonnen. Maar nu is er dar: wel degelijk het werkuurtje Koptelefoon De kinderen op De la Rey school bedienen zélf de knoppen van de „taal-apparatuur"Ze kiezen ook zelf het bijbehorende lesmateriaal. De resultaten van deze aanpak ivorden uiteraard wél naderhand door „juf" of „mees" nageplozen. BovenJudo is net als biljar ten en tafeltennis heel gewoon op de Haagse school. Het is er goed toevenis de indruk na één dag meelopen. Bij die rondgang aandacht voor de audio-visuele (daar is nog altijd geen goed woord voor bedacht) mid delen. De kinderen bedienen de appa ratuur zelf. Dat spelen met knoppen ontwikkelt hun technische vaardig heden. Ze kiezen zelf het bijbeho rend lesmateriaal. De resultaten van deze aanpak worden uiteraard nage plozen. Blijkt de stof onvoldoende te zijn verwerkt, dan opnieuw de kop telefoons op. De leerkrachten krij gen, zodoende handen en tijd vrij om de zwakkeren bij te staan. En dat is toch wat de minister verlangt? Het schoolhoofdbevindt zich met zijn jongens in de hogere sfe ren van het pand. Het is opmerke lijk dat hij zich niet of nauwe lijks met de visite bemoeit. Een duidelijk bewijs dat een strakke hiërarchie hier is uitgebannen. Tegen de middagpauze, die de leerkrachten in het spelletjeslokaal met brood en koffie (uit de auto maat) doorbrengen, dient de school raad zich aan. Voor de gezelligheid wordt de bibliotheek gekozen. En dan branden de vragen los, die in feite ontspruiten uit hetzelfde gevoel van wantrouwen van wat die krant er van gaat bakken. Want de krant brengt de leugens in het land nietwaar? En ze geven inderdaad schrille voorbeelden van op z'n best gezegd oppervlakkige berichtgeving. De perikelen rond het zetduiveltje kunnen uiteraard makkelijker wor den opgelost. De kinderen voelen zich miskend en maken daar geen geheim van dat, ze niet tevoren van het bezoek van de krant op de hoogte zijn ge steld. John, die toevallig de leiding heeft, zit er duidelijk mee. We belo ven allemaal beterschap. De middag en dat geldt voor alle dagen van de week is er voor al voor de aangename dingen des le vens ook al is hier een te grote mate van vrijblijvendheid uitgebannen.. Want je mag, als grote(re) ke rel dan wel niet zoveel om volks dansen geven. Je doet wel een keer mee. Pas dan kan je er echt over oordelen. En laat het dan vaak best meevallen Elders wordt geheel zonder toe- zicht de edele judosport beoefend. Een Evert, al bbegiftigd met de brui ne band (de zwarte mag hij niet halen want hij is te Jong) heeft de leiding. Het is frappant te zien hoe de Jongens zich laten instrueren. Is er al sprake van een schoonheids foutje dan is het ongetwijfeld de Haagse uitspraak van de Japanse termen. Even overweeg ik, zoals eerder het audio-visuele ondergaand van wat een voorzetsel is, een draaiend heup rad (of zoiets) op me te laten toe passen. Maar de schuimrubberen mat ziet er voor mijn postuur toch echt te dom uit. Judo. biljarten, tafeltennis (naast een handvol andere sporten), het zijn de gewoonste zaken op de school aan de De la Reyweg. Net zo gewoon als lezen, rekenen, taal, aardrijks kunde. geschiedenis, biologie enz. Het hoort er allemaal bij, vanuit de ge dachte dat spelen leren en omgekeerd is. En dat maakt wellicht dat naar school-, naar de De la Reyschool gaan, zo fijn. Na elke schooldag wordt het programma nabesproken zoals aan het eind van de week ook de problemen met de kinderen worden doorgesproken. En het gebeurt maar zelden dat iemand het laat afweten. Nou zijn het daar, in die Trans- vaalbuurt, natuurlijk niet allemaal van die lieverdjes en ook de leer krachten willen nadrukkelijk niet als zodanig te boek staan. Goede weg Maar van wat ik er beleefd heb kan ik toch alleen maar zeggen- De la Reyschool lijkt op de goede weg. Het was er goed toeven. En dat kun nen de meeste kinderen in ons on derwijs van hun school helaas (nog) niet zeggen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19