Kolonel Khaddafi: een tumulleus politicus Frans Kokshoorn: nieuwe man naast van Duin Leden van de Libische moordbrigade slaken allen in hetzelfde Kostuum... ZATERDAG 10 APRIL 1976 PAGINA IS De Arabische wereld maakt de laatste maanden weer eens stormachtige ontwikkelin gen door. Marokko en Algerije leven op voet van oorlog. De positie van de Syrische president Assad, tot over zijn oren verwikkeld in het Libanese moeras, verslechtert zienderogen. Egypte heeft rigoureus met de Sowjet-Unie gebroken en leunt steeds zwaarder tegen Saoedi-Arabië aan. En in Libië komt het einde in zicht van de loop baan van een der meest tumultueuze politici, die de Arabische wereld de laatste vijf jaar heeft voortgebracht kolonel Khaddafi. Khaddafi's politieke daden zijn op zijn zachts gezegd spectaculair te noemen. Hij heeft de hand gehad in tenminste twee, overigens mislukte staatsgrepen in Marok ko en Niger. Hij is betrokken geweest bij alle, eveneens mislukte, federatieplannen in de Arabische wereld sinds 1969. Eerst met Egypte en de Soedan. Toen met Egyp te alleen. Vervolgens met Tunesië en sinds kort zijn er dan nog de plannen met heti Algerije van Boumedienne. Hij is de voornaamste geldschieter van de extremisti sche Palestijnse terreurorganisaties. Hij wordt genoemd in verband met de OPEC- affaire in Wenen, waarvan de daders inmiddels politiek asiel in Tripoli hebben ge kregen. En tenslotte stuurt hij sinds enige tijd moordbrigades op pad om binnen- en buitenlandse tegenstanders van zijn regime het zwijgen op te leggen. Door Harm E. J. Botje Zo werd eind febmiari op het vlieg veld van Cairo een groep van twintig Libiërs aangehouden, die waren uitgezonden om sabotage daden te plegen en vooraan staande Egypte naren en Libi sche ballingen uit de weg te rui men. De aanhouding was, vol gens de chef van de Egyptische veiligheidsdienst, generaal-ma- joor Hassan Abu Basha, nogal eenvoudig. De leden van de moordbrigade droegen allemaal hetzelfde kostuum, hadden alle maal hetzelfde koffertje bij zich en gedroegen zich opvallend on opvallend. Zelfs de onderbroe ken en de hemden in die kof fertjes waren hetzelfde. Ruim een week later, op 6 maart, werden op de Romeinse luchtha ven Leonardo da Vinei, drie an dere Libiërs aangehouden. Ze hadden wapens bü zich en waren van plan een Italiaans vliegtuig te kapen, waarin zich volgens hun inlichtingen de voormalige Libische-veiligheidschef en mi nister van Buitenlandse Zaken, al-Houny, zou bevinden. De he le operatie mislukte omdat al- Houny met een eerder toestel vanuit Cairo naar Parijs ver trokken was, maar dat merkten de drie pas toen het ^litialia- toestel góed en wel was opgeste gen. In de koffer van een van hen, volgens zijn Libisch diplomatiek paspoort Saad Abdul salem geheten, vond de Ro meinse politie drie geladen pi stolen, een handgranaat en wat munitie, voldoende om de heren in te sluiten. Op 20 maart werden ze door een Italiaanse rechtbank tot 7 Jaar dwangarbeid veroordeeld, nog mild vergeleken bij de eis, die twintig jaar bedroeg. 'Verzinsel' De kans dat Khaddafi hen tijdens zijn voorgenomen bezoek aan het Vaticaan, waartoe hij door Paus Paulus VI is uitgenodigd, komt opzoeken, is gering. Khaddafi heeft de hele zaak een "kwaad aardig verzinsel" genoemd, uit gevoerd met vervalste paspoorten en bedoeld om de Libische Revo lutie in een kwaad daglicht te stellen. En of Paus Paulus, na al het rumoer, het bezoek van het Libische staatshoofd nog zo op prijs stelt, is evenzeer een open vraag. De betrekkingen tussen 't Vaticaan en de onstuimige Libi sche leider zijn namelijk sinds het islamitisch-Christelijke Con gres te Tripoli, begin februari, aanzienlijk bekoeld. Na een rede van de pauselijke af gezant, Sergio kardinaal Pignedo- li, hoofd van het secretariaat voor de niet-Christenen, ver scheen Khaddafi tot ieders verba zing zelf op het spreekgestoelte. De verblufte toehoorders werd eerst de theocratie staatsvorm als de meest natuurlijke voorge houden "omdat democratische in stellingen steèds veranderen, maar de goddelijke wet nooit". Daarna kregen ze te horen dat de Islam de beste van alle gods diensten was, omdat zij de god delijke wet in de meest zuivere vorm geopenbaard had gekre gen. De Joodse godsdienst daarentegen was de slechtste, omdat de Joden de Bijbel voor hun eigen doeleinden misbruik ten. In de Arabische slotverklaring werd het Zionisme als rascisme veroor deeld. iets waarin de Vaticaanse gedelegeerden duidelijk niet wa ren gekend. Afgezant Een Vaticaner afgezant, pater Pierre-Marie de Contenson, moest de Israëlische opperrab bijn Schlomo Goren in Jeruza lem tijdens een persoonlijk on derhoud verzekeren dat die ver klaring geenszins de mening van de Kerk weergaf en dat het Vaticaan haar betreurde, voor dat de gemoederen in Israël wa ren bedaard. Het zijn echter niet zozeer rijn moeilijkheden met de Roams- Katholieke Keik alswel de ver wikkelingen met zijn buurlan den, die het einde van het tijd perk Khaddafi inluiden. En na tuurlijk niet te vergeten de moeilijkheden in eigen land. In januari braken op de universi teit van Benghazi grootscheepse rellen uit, toen Khaddafi's ge heime agenten zich in de verkie zingen voor de studentenraden trachtten te mengen. Er vielen zo'n twintig doden en in ver schillende buitenlandse hoofd steden bezetten Libische Jon geren de Libische ambassades om de aandacht te vestigen op de toestanden in Libië. In de Revolutions fre Raad, het hoogste Libische gezagsorgaan, wil het evenmin erg vlotten. In augustus 1975 vluchtte het raadslid Meheishi, minister van Planning, het land uit omdat Khaddafi's autoritaire politiek en het gebrek aan democrati sche vrijheden aan de orde had gesteld. Hij werd spoedig gevolgd door minister van Buitenlandse Za ken, al-Houny, die er naar ver luidt een staatsgreep voor over had om Libië van Khaddafi te bevrijden. Vooral de vlucht van al-Houny lag Khaddafi zwaar op de n\aag. Zijn ontslag als minister van Buitenlandse Zaken is nooit of ficiéél bekend gemaakt en de Italiaanse regering bijvoorbeeld beschouwt hem nog steeds als de officiële Libische vertegen woordiger. In februari van dit jaar trachtte de Libische pre mier Jalloud tijdens een onder houd in Rome al-Houny te be wegen terug te keren, maar de democratiseringseisen van al- Houny bleken vocxr Khaddafi onaanvaardbaar. De laatste heeft toen blijkbaar besloten de in Libië nogal popu laire al-Houny maar te ont voeren. In de gehele affaire rond al-Houny en Meheishi speelt de voormalige Tunesische minister van Buitenlandse Za ken, Masmoudi, een wat wazi ge rol. Masmoudi was met Khaddafi de architect van de kortstondige Libisch-Tunesische federatieplannen. Die plannen stuitten op verzet van de Tunesische president Bourguiba, die zijn minister we gens al te grote voortvarendheid aan de dijk zette. Masmoudi werd onlangs in Cairo onder vraagd wegens de beraamde moordaanslag op Meheishi en heeft sindsdien huisarrest. 'Libische Maffia' Niet alleen in Cairo en Rome pro beert de "Lib'ische Maffia" haar werk te verrichten. President Bouguiba van Tunesië verklaar de op 21 maart aan de Franse radioverslaggever Jean-Pierre Elkabbach dat Khaddafi een groepje Libiërs naar Tune sië had gezonden om het land van zijn staatshoofd en van zijn eerste minister Nouira te ver lossen. De aanslag had moeten gebeuren tijdens de viering van de 20e verjaardag van de Tune sische onafhankelijkheid, waar Libië nota bene met een delega tie aanwezig was, blijkbaar on der het oog van zulke prominen ten als de Amerikaanse vi ce-president Nelson Rockefeller en de Franse minister van Bin nenlandse Zaken, Michel Po- niatowski. Die laatste is van het gebeuren overigens uitvoerig op de hoogte gesteld door zijn Tunesische ambtgenoot Belhodja. Dat zal wel niet helemaal toevallig zijn, gezien het bezoek dat de Fran se premier Chirac juist op dat moment aan Libië bracht om de Franse wapenindustrie wat te helpen. De beide heren keer den tegelijkertijd naar Parijs terug en hun conversatie laat zich raden. Khaddafi heeft nogal bruusk op de Tunesische en Egyptische aantijgingen gereageerd. Alle Tunesische en Egyptische staatsburgers worden in snel tempo de grenzen over gezet, vaak met achterlating van al hun bezittingen. De bureau's van het Egyp tische persbureau Mena in Tripoli zijn gesloten. In de Egyptische grensplaats Sol ium is een vluchtelingenkamp opgezet om de ruim 100.000 Egyptenaren te kunnen opvan gen. In Tunesië worden even- eens maatregelen in die richting' genomen. Voor Libië betekent die uitwijzing een ramp. De Tunesiërs en voor al de Egyptenaren vormden 'n belangrijk bestanddeel van het in Libië werkzame kader. Libië zelf is veel te klein en te onder ontwikkeld om dat kader te kunnen aanvullen. Andere Ara bische landen en een land als Turkije, waarmee Khaddafi ook een soort verloving wilde aan gaan, zullen zich wel tweemaal bedenken voordat ze een avon tuur la Egypte o'f Tunesië wa gen. En de enige Libische vriend, Al gerije, zit zelf te spaarzaam in het geschoold personeel om de olierijke revolutionaire broeder de hand te kunnen reiken. Verder dan de gemeenschappelij ke verklaring van Boumedienne en Khaddafi een aanval op an dermans revolutie als 'n aanval op de eigen revolutie te beschou wen, zal de Algerijns-Libische samenwerking wel niet komen. De beide heren hebben het ten slotte te druk met hun privé- problemenhoe zo lang moge lijk in het zadel te blijven. De acteur Frans Kokshoorn wordt de nieuwe man naast André van Duin Eind vorige maand kwam het bericht los. „Tja", zegt de 55-jarige Haagse acteur in het Promenade Hotel met op de achtergrond een typisch Haags decor - opvallend veel opgedirkte dames aan de „tea" -, „dat berioht sloeg toch min of meer als een bom in. Erg veel collega's keken ervan op". Waren die reacties positief of meer in de stijl van: waar ga Je in hemelsnaam aan beginnen? „Alleen maar positief. Opvallend veel mensen vonden het typisch werk dat me ligt. Nee, ik heb nog geen collega ontmoet, die het niet leuk vond. Negatieve reacties, zie ik onder ons gezegd, toch alleen maar uit een soort van kinnesinne, want wat die André van Duin in de loop van enkele Jaren heeft opgebouwd, daar kun Je toch alleen maar een enorme bewondering voor hebben. Die man is gewoon opgeklommen tot de top. Daarnaast is het een ontzettend aardige man, prettig om mee samen te werken en een rasartiest met een sublieme timing". Er valt geen ontkennen aan: Frans Kokshoorn is danig in zijn sas met deze nieuwe baan in het voonr* zicht. Hij: "Wat wil Je meer. het is momenteel de top voor wat de revue betreft. Ga d'r maar eens aanstaan: 240 voorstellingen voor uitverkochte huizen. Dat is toch een uitdaging om op die manier te kunnen werken en dat echt niet alleen rooi die goed belegde boterham. Het is meer iets dat nieuw voor me is en dat toch ook weer met m'n vak heeft te maken". Frans Kokshoorn maakt bij Van Duin zijn debuut in de revue „Lach om het leven", waarvoor de schrijvers van de Engelse tv-serie „Dubbeldek kers", Ronny Wolfe en Ronny Chesney, het voedsel leveren. Zoals het er nu uitziet, wordt „Lach om het Leven" een revue-achtdge musical met losse speelfragmenten die een verhaal vormen. Deze Joop van de Ende-produktie beleeft van septem ber af try-outs in de provincie, begin december is de officiële première in het Amsterdamse Car- Is het niet moeilijk om een ander op te volgen? Aangever Frans van Dusschoten is voor het publiek ten slotte een begrip. Kokshoorn: ,3ij de zetterij kunnen ze de voornaam op de affiches in elk geval laten staan....3ee, er staat volgende keer gewoon een ander. Ik zie het echt niet als een belasting. De opzet van de revue is totaal anders dan die van de vorige. Het wordt nu een geschreven verhaal, waarin André de hoofdfiguur speelt. In de revue ontmoet hij verschillen de mensen. Die mensen moet ik uitbeelden en uit die types komen gags voort. Vrijblijvend, in veel gevallen. Kijk, zoiets wordt dikwijls op toneel geboren". Lijkt het Frans Kokshoorn niet moeilijk om zijn lach in te slikken als tegenspeler van een man als Van Duin, om wie hij, geconfron teerd met zijn shows op tv, erg moet lachen. „In het begin zal dat natuurlijk wel gebeuren. Ik speel nu bij John Lanting in de vrije produktie „Kom maar van dak af". De eerste tien keer moest ik tijdens de repetities Door Yvonne Parre om een mopje vreselijk lachen, maar dat gaat vanzelf over, een manier van doen waaraan Je gewend raakt". De teksten voor de nieuwe Van Duin-revue kent Kokshoorn nog niet. Ze moeten nog worden afgeleverd. Om alvast de sfeer, die een optreden van André van Duin met zich meebrengt, te proeven is hij momenteel, voor zover rijn werk dat toelaat, regelmatig aanwezig in Carré waar de komiek actief is. Frans Kokshoorn denkt weinig moeite met improviseren te hebben. Gezien zijn ervaringen destijds als gast in theatervoorstellingen van Swiebertje en nog een aantal nevenactiviteiten gaat hij min of meer op zeker. Kokshoorn: „Joop Dodere zei: Frans, niets leren. Het lukte aardig, als het vervelend was duurde die bewuste scène vijf minuten; tikte hij aan dan werd het wel zo'n -vijftien minuten". De loopbaan van Kokshoorn nalo pend, kan zonder overdrijven worden vastgesteld dat de acteur min of meer een aileseter is. Engagementen bij vaste toneelgezel schappen, vrije sektorwerk in onder meer „Irma la Douce", „Er zit een Haar in m'n soep", "Promises, Promises" en "Cyrano de Bergerac" radio (hoorspelen) en tv, zoals recentelijk "Q en Q". een veiling meester in de nog uit te zenden se rie "Sil, de strandjutter" en de toekomstige rol van kok Hawinkels in de mammoetproduktie „Hollands Glorie". Frans Kokshoorn„Alleen klassiek toneel, dat hoeft voor mij niet.En dan zul Je zeggen....en, Cyrano dan. Ja, dat was toch wel een belevenis. De repetitietijd met als regisseur Ko van Dijk vond ik toen het meest gezellig. De rollen zelf, ach, het waren er vijf. Je mond open en weer het toneel af „Het liefst is me toch een blijspel, een klucht, eraan meewerken om het publiek ontspanning te geven". Ook achter de schermen moet het voor Kokshoorn geen dooie boel zijn. Enthousiast verhaalt hij over de sfeer die hij proefde tijdens „Promises Promises". „Je rijdt moe naar het theater, ziet die levendige toestand achter de schermen, het ballet dat alvast de benen strekt en meer van dergelijke dingen en dat blijkt je op te peppen. Alles wat om zo'n revue heen zit. het geeft een kiok". Lou Bandy "ik sloeg geen voorstelling van die man over" -, Buziau, Walden en Muyselaar en nu dan tenslotte Van Duin/Koks hoorn? Voorzichtig: „Dal zal de toekomst leren. Ik moet nog beginnen, moet de eerste letter tekst nog krijgen". „Maar vergeet niet, de hele revue draait om André van Duin. Voor die man komt het publiek. Dat mag Je nooit uit het oog verliezen. In mijn functie doe Je precies wat Je als de man naast André moet doen, als Je zo handelt is het goed". In de nieuwe Van Duin-revue zult u niet tot een van de Jongsten behoren. Volle zalen, vaak zes dageh in de week, daar is toch behoorlijk' wat uithoudingsvermogen voor no dig? „Ik ben 55, heb zoveel types gespeeld en zie dit als een verlengstuk van .wat ik heb gedaan. Het Is werk dat ik eigenlijk altijd al dolgraag had willen doen. Ik ben momenteel aan het vermageren om dadelijk fysiek zo gezond mogelijk aan de startlijn te verschijnen. En reken er maar op dat ik me er voor 200 procent instort, want voor mij is die Van Duin de top van wat er hier op revue-gebied te koop is".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13