LEIDSCH m DAGBLAD „Met Pasen zit kust tjokvol" Waarschuwing aan Chinezen CNV: f 75,- meer voor mod aaltje' Massa vlucht Basken uit cel vandaag lÉaaiÉw Oexleouuis Howard Hughes overleden DINSDAG 6 APRIL 1976 OPGERICHT I MAART I860 34903 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KUST- EN BOLLENSTREEK „Meneer, de toeloop van toeristen voor Pasen is meer dan overweldi gend". Met deze woorden maakt chef de bureau R. A. de Groot van de Noordwijkse VW duidelijk dat de toeloop van buitenlandse gasten op de Nederlandse kuststreek dit Jaar overstelpend is. Als voorbeeld noemt hij een Duits reisbureau, dat ka mers voor zijn mensen niet dichter bij de kust kon krijgen dan in Kre- feld. „Zij moeten", aldus de heer De Groot, „met de paasdagen en het corso (24 april red.) naar Ne derland op en neer pendelen". Mensen, die met de Pasen op de bon nefooi komen, zullen, zo vreest De Groot, en masse weer moeten af druipen. „En dat is niet alleen ln Noordwijk zo, maar in de hele kust en bollenstreek. Alles zit op die da gen tjokvol". Zijn collega van de WV in Lisse, me vrouw A. Schipper, voegt er een hartekreet aan toe: „Ik zou vla de krant willen vragen of er zich a.u.b. mensen willen melden, die !o- gies-gelegenheid hebben. Ik weet, dat er mensen zijn, die dit niet zo erg durven. Maar heus, het is echt heel gezellig om drie of vier nach ten buitenlanders onderdak te bie den". Hoe hoog de kamernood in Lisse is blijkt ook wel uit het feit, dat de VVV een geluidswagen heeft laten rondrijden in het dorp met de op roep voor logies. Mevrouw Schip per: „We hebben al bussen moeten afzeggen, en bussen met vijfenzes tig mensen hebben we in Arnhem moeten deponeren." Directeur B. Keijser van de Haagse VW vertelt, dat Wassenaar en Scheveningen vrijwel „vol" zitten. Hoewel er hier en daar nog wel een plaatsje over is. Voor Katwijk geldt hetzelfde. WV-directeurXnir. Verplancke: „Voor het voorseizoen zijn hier nog wel wat mogelijkhe den. Ook voor de paasdagen". de kleurige tapijten vinden. Zoals hier, waar de narcissen bloeien met Noordwijk J Wat ontbrak er nog aan 1 winkelpassage Langevoort? Een schoenenzaak. Dus komt die er. En meteen een goede ook: modeschoenen Nu ook in Oegstgeest. Hogewoerd/Gangetje 2 Haarlemmerstraat 140 Oegstgeest Langevoortplein 14-16 Mysterieuze excentrieke miljardair HOUSTON In een vliegtuig op weg naar Houston, waar hij in ziekenhuis zou worden opge- en, is op 70-jarige leeftijd een hartaanval overleden de mysterieuze excentrieke Ameri kaanse miljardair Howard Hug hes. De waarde van zijn vermo gen wordt geschat op twee mil jard dollar, waarmee hij na olie magnaat Paul Getty de tweede plaats bezette in de reeks Ame rikaanse miljardairs en een van de rijkste mannen ter wereld was. Hij verwierf in de jaren dertig en veertig wereldfaam door zijn -diegprestaties, die hem ettelijke snelheidsrecords opleverden. Zijn activiteiten bestreken een enorm terreinvan vliegtuig bouw en ruimtevaart tot het ver handelen van hotelconcerns, en het financieren van Hollywood- produkties, die hem in het Wal halla van de Amerikaanse film een graag geziene gast maakten. De laatste jaren leefde hij geheel afgesloten van de buitemoereld in dure en zwaar bewaakte hotel suites. Doordat hij zich nooit meer in het openbaar vertoonde twijfelde men al lang aan zijn bestaan. Herhaalde malen werd (ten onrechte zoals steeds later zou blijken) zijn overlijden be richt. Hij begon zijn financiële impe rium als enige erfgenaam van zijn vaderdie hem eenvijfde deel van een fabriek naliet. Twee jaar later ivist hij zijn mede-eigena ren uit te kopen. Zijn geniale fi nanciële capaciteiten maakten van dit beginkapitaaltje in en kele decennia twee miljard dol lar, belegd in een conglomeraat van de meest uiteenlopende on dernemingen. Voor een uitvoeriger verhaal over de excentrieke Amerikaan zie pa gina 9. Op de linker foto Hughes in 1947, rechts een opname uit 1972. Re center foto's van de miljardair zijn niet in omloop. PEKING (REUTERDe Ohi- leiders hebben vandaag ge waarschuwd dat het politieke geweld waarvan Peking te lijden had, zich niet mag herhalen. UTRECHT (ANP) Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) vindt dat de prijscompensatie per 1 Juli 1976 zodanig moet zijn, dat de koop kracht van de modale werknemer (de werknemers met twee kinderen en een inkomen van ongeveer 25. 000) wordt gehandhaafd. In een dis cussienota over het arbeidsvoorwaar denbeleid voor de tweede helft van 1976 becijfert het CNV dat daarvoor, uitgaande van een prijsstijding van 7.5 a 8 procent over het hele Jaar, een compensatie van ongeveer 3.5 pet nodig is. Dat zou voor de modale werkne mers per maand ongeveer neerko men op bruto 75 meer en netto 42. Het CNV meent, dat mensen met Zonnige perioden Zonnige perloden en hier en i bul. Matige tot krachtige noo: lijke wind. Mlnlmumtemperatu laeere inkomens er in koopkracht iets op vooruit moeten gaan, zeker nu is gebleken dat de prijscompen satie die ze per 1 Januari hebben gekregen voor velen van hen onvol doende was om de koopkracht te handhaven. Maar als iedereen er 75 per maand bij zou krijgen, zou de to tale prijscompensatie hoger uitkomen dan 3,5 pot. van de loonsom. Het CNV heef berekend, dat dit kan worden voorkomen door iedereen een bruto-verhoging te geven van 70 per maand of door de compensa te te verminderen naarmate de inkomsten hoger zijn, bijvoorbeeld: 75 voor inkomens tot 37.000, 60 voor inkomens van 37.500 tot 50.000, 45 voor inkomens van 50.000 tot 62.500, 3 voor in komen van f 62.50 tot f 75.000 en geen compensatie voor inkomens boven de f75.000. Het CNV blijft voorstander van centrale afspraken tussen regering, werkgevers en overheid. Maar voor dat het bereid is tot het afsluiten van een centraal akkoord voor 1 Juli wil het de zekerheid hebben dat er voor die datum een wetsontwerp op de vermogensaanwasdeling wordt inge diend bij de Tweede Kamer. In de hoofstad heerste vannacht een gespannen sfeer, terwijl grote groepen jongeren doelloos slenterden rondom het in het centrum gele gen "Plein van de hemelse vrede". Dit plein was gisteren het toneel van een massale demonstratie waarbij tientallen personen, onder wie zeker één buitenlander, verwondingen op liepen. Betogers probeerden toen de grote Hal van het Volk binnen te dringen, waarbij zij door de afzetting van leden van het volksbevrijdingsle ger en de arbeidersmilitie braken. Enkele voertuigen werden in brand gestoken. Ook werd een klein gebouw aan het plein geplunderd en in brand gezet. De waarschuwing tegen verder ge weld kwam van de meest gezagheb bende zijde - een hoofdartikel in het Volksdagblad van Peking. "Wij moe ten voorkomen dat klassenviJanden geruchten verspreiden, incidenten veroorzaken en de massa tot onder linge strijd aanzetten", aldus het blad. De boodschap die gevolgd werd door een persoonlijk beroep van de burgemeester van Peking, Wu Teh, op de demonstranten, ging vergezeld van een nieuwe uitspraak van par tijvoorzitter Mao Tse-toeng. Hij stel- OPENBARE VERKOPING DAMES- EN KINDERBOETIEK- KLEDING IN DE WAAG (naast V en D). LEIDEN. Woensdag 7/4t/m zaterdag 10/4 van 10 tot 17 uur. DISCOUNTPRIJZEN de dat de klassenstrijd nog steeds voortgaat en dat daardoor de situatie "een wending ten goede neemt". De partijleider herinnerde er aan dat hert; in ongenade gevallen gewezen staatshoofd Lioe SJao-tsji had ge poogd een eind te maken aan de klas senstrijd om „zijn troep renegaten en gezworen volgelingen te bescher men". Aan de ongeregeldheden van gaste ren werd tegen de aivond een eind gemaakt door lange rijen militiele den die gewapend waren met stok ken. Aanleiding tot de massale actie was het feit dat honderden papieren kransen en andere huldeblijken voor de in januari gestorven premier Tsjoe En-lai bij het monument voor de hel den van het volk door de autoritei ten waren weggehaald. Deze uiting van rouwbetoon voor Tsjoe, samen vallend met het oude Chinese feest ter ere van de dioden wordt beschouwd als een spontane demonstratie "van steun voor het gematigde beleid van de overleden eerste-minister en diens voornaamste beschermeling, de eerste vioe-premier Teng Hsiao-ping, die onmiddellijk na de dood van Tsjoe het voornaamste mikpunt is geworden van een campagne van linkse radicalen tegen ''mensen die de kapitalistische weg zijn ingesla gen". Volgens het hoofdartikel in het Volksdagblad is "een handvol klas- senvijanden bezig de geest van het volk te verwarren en te vergiftigen, met politieke verzinsels". Van hen wordt voorts gezegd dat zij "het een- trale comité onder leiding van voor- i zitter Mao hebben aangevallen en verdeeld". Dit zou er op duiden dat de machtsstrijd binnen de partijlei ding nog voortduurt. Buitenlanders konden getuige zijn van de relletjes van gisteren, zij het niet zonder risico. Een Japanse cor respondent die probeerde foto's te l maken kreeg van woedende jongelui slagen op het hoofd, terwijl zijn ca mera werd vernield. Andere buiten landers, onder wie twee afgevaar digden uit de Westduitse deelstaat Sleeswijk- Holstein, werden omringd door de betogers en ongeveer een uur vastgehouden. Vanochtend waren de sporen van de gebeurtenissen van gasteren van hefPlein van de hemelse vrede" verwijderd. MADRID (Reuter) Van de een endertig politieke gevangenen (op twee na allen behorend tot de Baskische guerrillabeweging ETA) die gisteren uit de zwaarbe waakte gevangenis van Sego via, noordelijk van Madrid, zijn ontsnapt, waren er vanmiddag nog slechts elf op vrije voeten. Tijdens de grootscheepse klopjacht door de politie werden er vanoch tend eerst vijf gepakt. Later van morgen ontstond bij de grens met Frankrijk een vuurgevecht tussen de Spaanse politie en een groep vluchtelingen. De strijd duurde zes uur. Daarbij werden zestien man aangehouden. Eén van hen was dood. een andere gewond. Volgens goedingelichte kringen j slaagden de gevangenen er gis- I termiddag in tijdens een periode van twee uur tussen de appèls door via de ondergrondse riole- ring naar buiten te komen. De twee niet tot de ETA behorende ontsnapten zijn een commu nist en een lid van het anti-fas- cistische revolutionaire front (FRAP). In de gevangenis van Segovia za ten 56 politieke gedetineerden, i van wie de meesten Basken zijn met een langdurige gevangenis straf Bij de ontsnapten wa- j ren Basken met een veroor- deling van twintig tot deriig jaar. Honderden leden van de Guardia f Civil begonnen onmiddellijk de bergen in de buurt van Segovia uit te kammen. Het was de derde ontvluchtingspoging uit deze ge- vangenis. De twee vorige pogin- gen werden door de bewakers t verijdeld. Het Spaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken maakte bekend dat bij razzia's in de Baskische provincies Gipuzcoa, Vizcaya en Navarra vijftig personen zijn aangehouden die ervan worden verdacht lid van de ETA te zijn. De Baskische guerrillabeweging is de laatste twee maanden weer actief geworden, na een pauze vol gend op de dood van Franco in november. Leden van de ETA hebben sinds februari vier politie ke tegenstanders gedood en twee prominente zakenlieden ont voerd. Een van hen werd vorif? maand vrijgelaten nadat een los prijs van acht miljoen pesetas (ongeveer 320.000 gulden) was be taald. De ander, Angel Berazadi, wordt nog steeds vastgehouden. Zijn ontvoerders hebben gedreigd hun slachtoffer te doden tenzij 'n recordlosprijs van 200 miljoen pe setas (32 miljoen gulden) zou wordexl betaald. Vanochtend was nog niet bekend of de ontvoerders hun dreigement hadden uitge voerd nadat hun ultimatum om middernacht was verstreken. De Spaanse politie heeft bekend gemaakt dat de meeste van de 100 arrestanten, die zondag bij 't opzetten van een illegale demon stratie werden opgepakt, inmiddels weer zijn vrijgelaten. De vijf, die vanochtend het eerst werden gepakt, zijn aangehouden in de Baskische provincie Navarra, ruim 300 kilometer van Segovia. Eén van het vijftal zou gewond zijn geraakt bij een vuurgevecht dat aan de arrestaties vooraf ging. Vier van de vijf betrokkenen zijn lid van de Baskische onafhanke lijkheidsbeweging ETA. De vijfde man is de anarchist Jose Luis Pons Llovet. i Minister Pronk van ontwik* kelingssamenwerking zal als de bezuinigingsplannen van minister Duisenberg van Financiën doorgaan ook een stap terug moeten doen. Of het inderdaad zo ver komt valt te betwijfelen, want bin* ncn de PvdA, PPR en ARP is er nogal wat beroering ontstaan over de plannen van Duisenberg om het me4 ook in de ontwikkelingshulp te zetten. PAGINA 7 i Rita Maréchal wil graag naar het toneel terug. PAGINA 5 Blanke jongeren kijken be langstellend en kennelijk ook ge amuseerd toe hoe de neger-advo caat Landsmark in elkaar wordt getrapt nadat hij eerder al met een gebroken neus tegen de grond was geslagen. Een weinig hartverheffend tafereel uit Bos ton,waar opnieuw rellen zijn uit gebroken tegen de zicart-blanke integratie van de scholen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1