Vlieger had geen staart Bijbelstudie op Leidse Zomer-explo VOETTOCHT MET PASEN Juf met zwaard en weegschaal 'Eigenlijk willen we geen kamp' Kerk in de Bijlmer Triënnale in Leiden ZAALVOETBAL LEIDSE KANTONRECHTER CDA IN VOORSCHOTEN: DINSDAG 6 APRIL 1976 De interkerkelijke commissie Ontwikkelingshulp Sassenheim en Omstreken heeft voor haar actie van 7 tot 14 mei twee projecten op het oog: in Zuid-Korea en in Pakistan. In Zuid-Korea werken protestan ten en rooms-katholieken samen in de Korea Christian Action Organi zation tot leniging van de nood on der de armste bevolkingsgroepen in de grote steden en op het platteland. rGote groepen leven aan de rand van de verpaupering. De Zuidkore- aanse kerken, die zich naast hun I taak van verkondiging bewust zijn van het belang van steun aan de j verdrukte mens, hebben via de Ne- i derlandse Zendingsraad dringend om I morele en daadwerkelijke handrei king van zusterkerken gevraagd. School Het project Pakistan betreft het christelijk technisch trainingscen trum in Gujranwala, waar jongens uit de laagste bevolkingsgroepen een j opleiding krijgen voor een plaats in de samenleving. Aan deze school zijn verscheidene Nederlanders verbonden j Het Jaarlijkse "Eucharistisch ziekentriduum Leiden" wordt dit jaar gehouden op 11, 12 en 13 mei in de Christus Dienaarkerk in Zoeterwou- de. In elke parochie zijn aanmel dingsformulieren yerkijgbaar, alsook i bij mevrouw Bos, Lammenschans- weg 3 Leiden (na 2 uur 's middags). Schreuder Goes, voor Amsterdam- Noord R. Boogaard Leiden. Belediging De bewering van de Franse schrijven Roger Peyrefitte in het Ita liaanse weekblad "Tempo", dat de paus indertijd een homofiele vriendschap zou hebben gehad met een filmacteur, heeft vele protesten opgeroepen. Het openbaar ministe rie van Rome heeft de direkteur van "Tempo" aangeklaagd wegens "zware belediging van een buiten lands staatshoofd". Ook de bewe ging „Jeugd voor het gezin" wil een proces tegen het blad. De openba re aanklager van Monza heeft de mi nister van justitie verlof gevraagd een strafvervolging tegen Peyrefit te in te stellen. In Florence nam de politie exemplaren van het ge wraakte nummer in beslag. HAARLEM Van de ruim 35.000 inwoners van de Bijlmer meer staan er 9.600 als rooms-katholiek ingeschreven. Van hen gaat ongeveer 3 procent in het weekeinde naar de kerk. Dit blijkt uit gegevens van het pastorale team en het parochiebe stuur van de Bijlmer, die de mogelijkheden en moeilijkheden van het parochiële leven in een flatstad als de Bijlmermeer op een rij hebben gezet en doorgesproken met het bisdom. De katholieken wonen verspreidlijks alle nieuwgekomenen bezoeken over 5300 adressen. Met 690 van die en zo jaarlijks ruim 2000 nieuwko- adressen hebben de pastores min of mere begroeten. Bij ruim 3000 adres- intensieve contacten, melijk huisbezoek, bijzondere pas torale zorg, volwassenenkatechese. voorbereiding eerste communie, en doopvoorbereiding enz. N oodgedwongen wordt maandelijks dedelingenblad van de parochie verspreid. Een stimulerende werking blijkt uit te gaan van drie groepen religieu zen. De medische missiezusters zijn bijzonder dienstverlenend werkzaam. De bouwwijze in de Bijlmer, een ™de~- concentratie van flatblotten schijnt he? onderis In de Bijlmermeer ontwortelenmensen door het wegvallen van het vertrouwde milieu. nodige bescheidenheid naar oecume- schappelijk en sociaal-cultureel werk, nog te wensen over. De invloed van ne. waarbinnen de kerken mogen parti- politieke partijen en van een ideolo- De wijze waarop de Bijlmer-ker- ciperen. By het maatschappelijk oen- glsche elite staat huiverig tegenover ken binnen de samenleving opere- trum is de samenwerking met de kerkelijke inmenging. Op dit ter- ren, verschilt met andere parochies, kerken goed, maar bijv. het sociaal- rein staan de kerken in de Bijlmer- Er 'is geen kerkelijke armenzorg of culturele werk is de communicatie meer nog midden in een moeizaam sociaal-culturele aanpak binnen pa- moeizamer. Daarnaast partici- proces jggBg Beroepingswerk: Hervormde Kerk beroepen te Gieten W. van Beem de Meern, te Bennekom, Voort huizen en Nijkerk J. Mouthaan Wil- sum. te Wijk bij Heusden en Ooit- gensplaat J. van Rossem Meeuwen. Baptisten te Stryen L. G. Zwaneburg Huizen, te Giessen - Oudekerk kand. R. ten Napel Veenendaal: aangenomen naar Rozenburg J. Wolfswinkel Ar kei, nr. Bunschoten B Schroten Langerak: bedankt voor Twijzelerheide D. Hei- In het Vatikaanse dagblad "Osser- vatore Romano" van zondag noemt hoofdredacteur Raimondo Manzini het artikel "afschuwelijke laster". Hij vraagt zich af, of er nog gren zen zijn aan de revolutie van de journalistieke normen, het beroeps- ethos en de eerbied voor zichzelf en de lezer. Aan het adres van de Ita liaanse staat schrijft Manzini dat de paus, zoals elk ander staatshoofd, recht heeft op respect. De voorzitter van de Italiaanse Katholieke Aktie, professor Mario Agnes, veroordeelde het artikel als een zwaar misbruik van de pers vrijheid. res werkt Juist het tegendeel uit. De Bijlmermeer komt wel tegemoet 'Jlte "«nieren In de pastoraal. Dan aan het verlangen naar rust. priva- er n0* een groep zusters, die voor cv, onafhankelijkheid en anonimi- ie Pastores allerlei werk doen. Der- teit. maar belemmert de behoefte gelijke haarden van religieus sa- aan sociaal contact, solidariteit in vreugde en leed. Weinig mensen kiezen dit stadsdeel als woonplaats omwille van de Bijl mermeer zelf. Men wordt er nood gedwongen geplaatst. Van de nood De sacramentele begeleiding gebeurt wordt soms een deugd gemaakt, buiten schoolverband, waarbij de veelal treedt ontworteling op antwoordelijkheid steeds rochieverband. Wel is er een orga- peren de kerken in de lokale t.v., torDuerr. nisatievorm van algemeen maat- maar ook deze samenwerking laat i secularisering, aldus pas door het wegvallen trouwde milieu. En dan blijkt zo constateren het pastorale team en parochiebestuur dat ook de ker kelijkheid en een kerkelijke levens stijl een jasje te zijn, dat men mak kelijk uitdoet. mondige ouders komt te liggen. De ervaringen worden positief gewaar deerd. Kritisch is men op het ogenblik echter over de beginperiode, toen men in de Bijlmer te ideologisch een oecumenische proeftuin wilde begin- De plaatselijke kerk probeert op nen: Alle kerken onder één dak, liefst verschillende manieren in deze situa- nog in gezamenlijke diensten. Bij tie te werken. Er is een welkomst- gebrek aan "staart" is deze "vlieger" groep voor nieuwe bewoners. Deze snel neergeslagen, aldus pastor Duerr. groep telt 32 personen, die maande- Nu zoekt men vanaf de basis met de LEIDEN Zaterdag 17 april houdt het Jongerenpastoraat Voorschoten /Wassenaar samen met de Regiona le Jeugdraad de jaarlijkse oecume nische paasvoettocht. Het gaat hier niet om een gezellige wandeling of een sportieve prestatie, maar wél om een mogelijkheid tot bezinning en ontmoeting. Als aanzet daartoe is dis jaar als thema gekozen: "Het zal mij een zorg zijn". De bedoeling is samen bezig te zijn met de vraag: ben ik verantwoordelijk voor wat er om me heen gebeurt met die ander, met de samenleving? De tocht begint om 14.00 uur in het Dorpscentrum, Schoolstraat 6 Was senaar, met een korte film die het thema inleidt. Hierna vertrekken de deelnemers in groepjes van acht per sonen, om door de duinen en langs het strand te lopen over een afstand van ongeveer 18 km. Halverwege de tocht kan gepauzeerd worden bij Meyendell, waar tevens de mogelijk heid bestaat voor mensen die 's middags niet konden starten, om alsnog mee te doen. Na de tocht komen de deelnemers weer bijeen in het Dorpscentrum om een afsluitende paasviering te houden. Alle Jongeren vanaf 16 J?ar kunnen deelnemen. De kosten bedragen f 3,-. Men kan zich opgeven bij de vol gende adressen: In Leiden: Jan van Houtkade 20. Gerard Brandstraat 14 en LJH.J.- eebouw, Oude Vest 13 (donderdag avond 19.30—22.00 uur) Leiderdorp: Koekoekstraat 16: Oegstgeest: Kamerlingh Onnes- laan 18; Zoeterwoude: Jan van Bannlng- straat 37; VoorschotenCarel Fabritiuslaan 5 en Nassaukade 17; Wassenaar: Van Duyvenvoor- delaan 40 en Kerkstraat 84; Leidschendam: Plaspoelstraat 129. Volgens de Europese federatie van baptisten stijgt het aantal bap tisten in de Sowjet-Unie nog steeds. koop Herwijnen. Geref. Kerken: genomen naar Arnhem G. Warner Hollandscheveld. Chr. Geref. Ker ken: bedankt voor Mussel J. Weste- rink Nunspeet. voor Emmeloord J.H. Carlier Leiden, voor Maassluis P. Beekhuls Noordeloos. Geref. Gem. beroepen te Apeldoorn C. van der Poel Ierseke, die bedankte voor Leer dam, beroepen te Sioux Center (Ver. i Staten) M. Mondria Waardenburg; bedankt voor Beekbergen N.W. De rk kerk in India heeft met "droefheid en zorg" gereageerd op de geboortenbeperkende maatrege len van de overheid in verscheide ne delen van het land. De kerk er kent het belang van het geboorten- regelingsvraagstuk in dit land maar steunt alleen die maatregelen die geen verplichtend karakter hebben. In enkele delen van het land is het verplicht, zich te onderwerpen aan sterilisatie en vasectomie twee vormen van onvruchtbaarmaking). LEIDEN De Interkerkelij ke Evangelisatie Samenwerking in Leiden en de evangelisatie-bewe ging Campus Crusade for Christ (waarvan het centrum voor West- Nederland in Nieuw-Vennep geves tigd is) houden de komende zomer in Leiden een bijbelstudieconferen tie onder de naam Zomer-explo '76 van 29 Juli tot 7 augustus. Een tweede project dat dit Jaar hun aan dacht zal vragen, is een "evangeli serende boekentafel" op de Leidato. De bijbel-studieconferentie is be stemd voor jong en oud. Naast het volgen van een studieprogramma is het ook de bedoeling dat de deelne mers samen met plaatselijke ker ken daadwerkelijk bezig zijn met evangelisatie. Zowel voor deze conferentie als voor de boekentafel op de Leidato zijn medewerkers nodig: mensen die meehelpen, ook bij de nazorg, en mensen die anderen willen opvan gen in bijbel-gespreksgroepen. In verband daarmee hebben de Inter kerkelijke Evangelisatie Samen werking en Campus Crusade een vijf tal trainingsavonden opgezet, waar van vanavond de eerste wordt ge houden, en wel in "Het Brugge- hooft", Steenschuur 9 Leiden, van 8 tot 10 uur. Deze avond staat de vraag centraal hoe men met een an der een gesprek over het geloof kan beginnen. Op 20 april worden inlichtingen ge geven over het opzetten en begelei den van gespreksgroepen rond de bijbel en op 3 mei vertelt ds. J. H. Carlier, chr. gereformeerd predi kant in Leiden, iets over de rede nen die schuil kunnen gaan achter reacties van mensen met wie men in aanraking kom*.. De bijeenkomst van 18 mei zal voornamelijk over de nazorg gaan en de slotavond, 1 ju ni, is bedoeld voor hen gaan meewerken, hetzij op de Zomer-ex plo, hetzij op de Leidata LEIDEN In de Boterhal van het Leidse Waaggebouw aan de Aalmarkt wordt tussen zes mei en vier Juni voor de derde maal de Triënnale ge houden, een driejaarlijkse tentoon stelling met werk van kunstenaars uit de Leidse regio. De expositie, die door een gelijknamige werkgroep on der auspiciën van de Culturele Raad wordt georganiseerd, moet een over zicht geven van wat er de afgelopen Jaren op het gebied van de beeldende kunst is gedaan. De Triënnale, dit keer een jaar later dan de bedoeling was, werd voor het eerst in de Lakenhal gehouden. Drie jaar later, in '72, verhuisde het naar het Waaggebouw, dat door zijn cen trale ligging voorkeur genoot. Door de grote hoeveelheid werk die toen werd ingestuurd, waren er drie expo sities nodig om alles te kunnen laten Dit Jaar staat inschrijving echter al leen open voor beroepskunstenaars, al hoewel de werkgroep in zijn toe lichting miet echt criterea geeft waar aan een deelnemer moet voldoen. Elke kunstenaar mag maximaal vijf weiken insturen. De organisatie van de Triënnale is tot nu toe wat moeizaam verlopen. Na veel overleg is half maart in het kader van de BKR-(beeldend kunste naars regeling) een kunstenaar aan getrokken om de organisatie uit te voeren. Vrij laat, hetgeen betekende dat ook pas toen. de inschrijfformu lieren de deur uit konden. Of de ani mo ook dit Jaar weer groot zal zijn is nog niet te zeggen. Zeker is wel dat bij grote belangstelling de expositie periode gedeeld zal worden om alles te kunnen laten zien. Inschrijving is nog tot 15 april mogelijk in het Waaggebouw, op het bureau van de Culturele Raad, of bij de verschillen de gemeentehuizen in de regio. LEIDEN Voor vanavond zijn er wederom twee hoofdklasseduels vast gesteld in de Vijf Meihal. Zwaanvogels treedt om acht uur aan tegen Swift/'t Winkeltje, LDWS ont moet een uur later De Tegelhandel. dat de derde plaats op de ranglijst tegen het verzwakte LDWS moet kunnen veilig stellen. Kantonrechter: "Volgens de verklaring van de politie droeg u geen helm op de bromfiets. Wat hebt u daarop te zeggen?" Verdachte: "Niet veel". Kantonrechter; "Dan zullen we eens horen wat de officier ervan vindt". Officier: "ik acht het feit wettig en overtuigend bewezen en vraag u deze jongeman te ver oordelen tot een boete van veer tig gulden". Kantonrechter: "Hebt u nog iets op te zeggen?" Verdachte: "Nou nee, veel". Kantonrechter: "Dankzij t blieme verdediging zal lk af doen: vijfentwintig gulden". Doe mee met de maandagkwis in het kantongerecht. Het recht is: een rad van avontuur/Gods wrekende gerechtigheid/zo'n juf frouw met een doek om d'r hoofd, een zwaard in de plooien van d'r jurk en een weegschaal in d'r handen. De wachtkamer van het kan tongerecht: het is een toonzaal van hoe Hollanders heime lijk naar elkaar kunnen loeren. Maar gisteren een heuse dialoog. Over dat lukrake optreden van de politie: de kleintjes pakken ze. daar niet iets de groten laten ze gaan. "Ik zei tegen ze, die heeft het gedaan. Ze zeiden, meneer u moet niet zo maar iemand verdacht maken. Anderhalf Jaar later pakken ze hem voor zeventig inbraken". De ander: "Ja, daar kun Je dan wel eens aggressief van worden". Deze laatste, decorateur E. uit Leiden, blijkt al diverse keren veroordeeld te zijn tot voorwaar delijke hechtenis voor rijden zon der rijbewijs; komt er nu af met vijfhonderd gulden boete, omdat ie nu inmiddels zijn rijbewijs ge haald heeft. De eerste komt voor zijn zoontje die te hard ge varen heeft. Hy zegt: "Ik ben nu 53. maar ben nog nooit in een rechtgebouw geweest". Som migen gaan prat op lacunes in hun ontwikkeling. Nederige Marokkaan verstond geen Nederlands. Dan volgende keer maar terugkomen als er tolk bijgehaald wordt. De goede man begreep hier allemaal niets van, 'kreeg tenslotte eem briefje mee naar huis. Clownesk is dat de kantonrechter steeds harder tegen de buitenlander gaat aan schreeuwen naarmate steeds meer blijkt dat de gastarbeider er niets van snapt: alsof er door het roepen iets los zal trillen in 's mans hersenen waardoor alles ineens begrijpelijk wordt. Ooit riep een rechter tegen een vol slagen verbouwereerde Engels man: "U krijgt een acceptgiro kaart thuis, thuis, een ac-cept-gi- ro-k-a-a-r-t!" Wij zijn alleen voyeurs. Grieze lend op de rand van het ravijn: ergens tussen maag en lon gen krimpt het huiveringwekkend genot. We schuifelen dichterbij, en kijken nog eens. Een man be drinkt zich op zijn verjaardag. Gaat naar de flat waar hij tot voor kort woonde, gaat naar de vriendin bij wie hij is weggegaan. Staat midden in die nacht op die zesde etage te schreeuwen, te bonzen op de deur, hij trapt het glas van de deur in. De vrouw raakt totaal overstuur, haalt haar kind uit het bedje en geeft het via het balkon aan de beneden buren: "Ze komen binnen, pak de kleine aan". Hij: "Ik was zeer emotioneel toen. Ik heb ontzettend veel mee gemaakt met die vrouw. Zij ls hysterica. Ze heeft anderhalf Jaar in Sancta Maria gezeten. Ze is weggelopen bij haar ouders. Tegen mijn eigen wil in ls zij zwanger geworden". En zovoorts, vult u maar aan met uw fantasieën, heimelijk loe rend over de rand van het be wustzijn. Elke maandag op het kantongerecht dansen voor u al Gods rare kostgangers (er zijn geen andere). "Het is wel gezel lig hier als Je achterin zit", zei een verdachte goed geluimd. De gewezen lerares R. blijkt niet al te slim. Op het Rapenburg, bij de Langebrug. geeft een bord een parkeerverbod aan met pijlen naar links en naar rechts: 'Een ontzettend vaag bord". Ze heeft haar best gedaan om het goed te doen, blijkbaar tevergeefs. Ze zei: "Ik heb het nog eens gevraagd aan een vrouwelijke agent, die stond daar te staan.Toen ik het kantongerecht uitliep heb ik nog gekeken, maar ze was weg. TOM MAAS De ouder commissie van de Dr. A. van Voorthuysenschool aan de Marnixstraat in Leiden is een van de zes oudercomissies die op de Nationale Onderwijs Tentoonstelling (N.O.T.) m Utrecht april) over de praktijk van hun eigen schooltype voorlichting zullen ge ven. Dat gebeurt op een stand van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO). De bedoeling is dat elke oudercomissie één dag een gedeelte van de VOO-stand bemant; de oudercommissie van de Dr. van Voorthuij senschool zal dat doen op dinsdag 13 april. Zij zal dan o.m. aan de hand van een dia-serie het een en ander vertellen Over het indivi dueel onderivijs en over het feit dat de oudercommissie veel aan dacht schenkt aan een uitbreiding van het lesmateriaal dat juist voor de leerlingen van de Dr. Van Voorthuijsenschool zo belangrijk is. „Naast de bestaande lesmethoden voor de kinderen met hun spe cifieke moeilijkheden, wordt aangepast materiaal vervaardigd. De geestdrift en aanpak van de leerkrachten op dit punt zijn ook voor de oudercommissie van groot belangaldus een communiqué van de VOO over de Dr. Van Voorthuijsenschool. Behalve aan het lesmateriaal zal de ouder commissie ook aandacht besteden aan diverse acties die zij gevoerd heeft voor bijv. een be tere beveiliging van kruispunten, een betere regeling van het leer lingenvervoer (de school heeft een heel duidelijke streekfunctieen voor de aanpak van een ongewenste sloperij in de buurt van de school. De oudercommissie staat op 13 april in de Irenehal van de Jaar beursgebouwen in Utrecht. Tekening: deze illustratie siert het communiqué over de Dr. Van Voorthuijsenschool op de onderwijstentoonstelling. VOORSCHOTEN „We willen eigenlijk helemaal geen woonwagen kamp, maar dat durven we niet pu bliek te zeggen. Daarom hebben we het ook op het terrein van de pro vincie gepland, zodat we nog een paar Jaar uitstel hebben", aldus CDA-vertegenwoordiger drs. C. Meershoek gisteravond in de Voor- schoteuse commissie voor financiën. Het lijkt erop dat het creëren Begeer al mee verre van gelukkig te zyn met de mededeling van het Voorschotense college, dat men een kamp voor tien tot vijftien woon wagens in Voorschoten wil hebben. B en W van Voorschoten stelden zich toen op het standpunt dat een verzoek daartoe van het actiecomité woonwagenbewoners gerechtvaardigd woonwagenkamp in Voorschoten, maakte VVD-ei op de provinciale opslagplaats aan de de afdeling Den Haag deelde VVD-fractieleider mr. S. A. C. aanbieding van het eerste kievitsei. Hy had daarvoor een valkennest meegebracht. Dit ter ondersteuning van de stelling dat eieren uitgebroed en niet aangeboden behoren te wor den. De commissie ging akkoord met het uittrekken van een bedrag van 80.000 gulden voor de aanstelling van een remedial teacher voor het lager onderwijs en een part-time logope diste voor het kleuteronderwijs. De remedial teacher krijgt de begelei ding van kinderen met leermoeilijk heden onder zijn hoede. De bedoeling daarvan is een te grote afvloeiing naar scholen voor minder begaafde kinderen tegen te gaan. Men wil het volgend Jaar met het project starten. Overigens kondigde PPV-er mr. J. Goosens aan de zaak in zijn fractie nog eens goed door te willen proten. De onroerend-goed belasting voor Voorschoten zal in oktober van dit Jaar worden ingevoerd. De gemeente zal steekproefsgewijze taxaties laten uitvoeren. Pas by de eerste aanslag zullen de bewoners weten op welke waarde hun huis getaxeerd is. Dan bestaat de gelegenheid om bezwaar schriften in te dienen. In het alge meen zal de aanslag iets hoger lig gen dan het totaal van de riool-, straat- en personele belasting.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15