Frans voorstel is een complete verrassing Zij staan iirvow Miek LIBANON STAAKT HET VUREN Proces tegen huurlingen Kabinet-Moro in het nauw door abortus amendement AFSCHEID VAN MONTY Junta in Argentinië ontslaat overbodige ambtenaren AMERIKA WEIGERT ASIEL AAN VOORMALIG PRESIDENT FILIPPIJNEN LIJDENSMEDITATIES Chemisch verdrag inzake de Rijn I VRIJDAG 2 APRIL 1976 BEIROET (Reuter/AFP/UPI) De linkse Islamieten in Libanon hebben gisteren onder druk van Syrië een bestand van tien dagen afgekondigd. Enkele uren na die bekendmaking lieten de flangisten weten dat zij met onmiddellijke ingang hun man schappen hebben gelast het vuren te staken. Het bestand van «de linkse isla mieten zou vandaag ingaan, zo meld de het radiostation dat in handen is van het rebellerende Islamitische deel van het leger. De Islamieten ver binden aan 't bestani de voorwaarde dat In die tien dagen een nieuwe president wordt gekozen door het parlement. Syrië had de afgelopen dagen een troepenmacht van naar schatting 17.000 man samengetrokken by de grens met Libanon. Van Syrische zijde was scherpe kritiek uitgeoe fend op de linkse leider Kamel Joem- blatt, en op de Palestijnen omdat zij zich bleven verzetten tegen een bestand. Twee dagen geleden zei Joemblatt dat Syrië geen wapens meer leverde aan zijn troepen, en woensdag kregen de Palestijnse com mando's opdracht alleen nog te schieten uit zelfverdediging. Het besluit de vijandelijkheden te "bevriezen" werd genomen ten hui ze van de linkse leider Kmal Joem blatt. Syrië heeft eerder voorgesteld dat 't parlement de grondwet amen deert zodat nu reeds een opvolger kan worden gekozen voor president Franjieh, wiens ambtstermijn in de herfst afloopt. Het aftreden van Fran jieh stond bovenaan de lijst van eisen van Joemblatts progressieve socialisten. Joemblatt eist nu' in ruil voor het bestand dat in elk ge val deze eis wordt ingewilligd. Maar waarnemers wyzen er op dat Joemblatt nog meer eisen heeft, zoals de aanvaarding van zijn links hervormingsprpgram. als er in de periode van het staakt-het -vuren geen vooruitzichten op uitvoering van dat program worden geschapen zal hij waarschijnlijk opdracht ge ven de strijd te hervatten, zo is de veronderstelling. digden komt maandag bijeen voor de behandeling van een voorstel tot grondwetswijziging, die het kiezen van een nieuwe president mogelijk zal maken. Het kiezen van een op volger voor Franjieh zou dan vol gende week donderdag kunnen ge beuren. De Libanese Kamer a De Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO) heeft vannacht haar instemming betuigd met het staken van het, vuren in Libanon. In een communiqué deed PLO-leider Jasser Arafat een beroep op alle strijden- afgevaar- den. zich aan het bestand te houden. LUXEMBURG (ANP) De Nederlandse minister-presi dent, Den Uyl en zijn collega's in de Europese raad te Lu xemburg zijn gisteren compleet verrast door een voorstel van de Franse president, Giscard d'Estaing, over de Euro pese verkiezingen. Giscard d'Estaing wil dat het-in 1978 direct en algemeen te verkiezen Europees parlement hetzelfde aantal zetels houdt dan het nu heeft. Dat wil zeggen 198 zetels in totaal, waarvan 36 voor elk van de vier grote landen, veertien elk voor Nederland en België en tien elk voor Ierand en Denemarken. BUENOS AIRES (AFP'UPI) In een poging de penibele financiële si tuatie van het land te verbeteren, heeft de militaire regering in Bue nos Aires besloten alle ambtenaren, dis in hun ogen geen essentieel werk doen, te ontslaan. Het militaire drie manschap, dat sinds verleden week aan de macht is, vaardigde een wet uit, die dat mogelijk maakt. Hoe veel ambtenaren hun ontslag krijgen is nog niet bekend. Er zijn in Ar gentinië anderhalf miljoen ambtena ren op een totale werkende bevol king van negen miljoen. De ontslagen ambtenaren krijgen wel steun, voor zover zij niet betrok ken zijn bij "subversieve acties1', zo besloot de Junta. Volgens waarne mers is de erfenis, waarmee de mi litairen na hun staatsgreep zitten op gescheept, de belangrijkste aanlei ding tot de maatregel: Argentinië heeft zeer negatieve handels- en be- tahngsbalansen. een bijna lege schat kist. de produktie is afgenomen en verleden jaar bedroeg de inflatie 423 procent. Inmiddels werkt de nieuwe minis ter van Economische Zaken, Jose Martinez de Hoz, aan een plan om de Argentijnse economie er weer bo venop te krijgen. Volgens berichten in de pers moet dat gebeuren in een drie- of vijfjarenplan, voorts zou de minister een nieuwe devaluatie van de peso overwegen om export te sti muleren. Het staatsmonopolie op vlees- en graanexport zou plaats ma ken voor een vrijere bedrijfsvoe ring. Daarmee wil de junta Argen tijns en buitenlands kapitaal aantrek ken, aldus berichten in de Argen tijnse kranten. In Buenos Aires zijn gisteren een hège politieambtenaar en zijn chauf- feür door linkse guerrillastryders doodgeschoten. Commissaris Anselmo Dinardi en de chauffeur werden in de randge meente Ramos Mejia vanuit een voorbijrijdende auto beschoten en ge dood. Het aantal door politieke motieven ingegeven moorden in Argentinië sinds de staatsgreep van het leger acht dagen geleden, is daarmee ge stegen tot 30. De Argentijnse .tunta heeft juist "oorlogsraden" ingesteld die stand rechtelijk over plegers van zulke moorden zullen oordelen. Engeland heelt gisteren af scheid genomen van zijn held uit de ticeede wereldoorlog veldmaar schalk Lord Montgomery, die op 24 maart op 88-jarige leeftijd was overleden. Elke andere formule noemde Giscard duideiyke mening i i wyziging van heit verdrag Rome nodig, daarmee kennelijk doe lend op de moeilykheden die hü klaard er mee akkoord te zullen gaan als iedereen ermee akkoord gaat. De Nederlandse premier heeft verklaard Zes zwarte paarden trokken de niet haalbaar, warft zo zei hy, dan is sche premier Tindemans heeft affuit met de kist door de stra- ten van het historische Windsor. Monty's zwarte baret met de twee zilveren insignes lag op de kist, 3ie bedekt was door de „Union Jack", tussen de sabel en de maarschalksstaf van de over winnaar van El Alamein. Hoge officieren droegen op drie violette kussens de ordetekenen van de hoge militair. Ongeveer duizend soldaten- stonden in de houding terwijl 19 saluutschoten werden afgevuurd. Bijna een half uur lang marcheerden afdelingen van alle militaire onderdelen met de karakteristieke gèdempte pas 70 per minuut naar de uit vaartplechtigheid in de prachtige St. George's Chapel, die uit de twaalfde eeuw stamt. Talrijk waren de belangstellen den uit het buitenland, onder wie de Amerikaanse generaal Alexan der Haig, bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, secretaris-generaal Luns en de Sowjetrussische maarschalk Ser- gej Roedenko. In de kerk werd de koningin wacht als het Franse parlement die zich te zullen beraden, aldus woord- verdragswyziging moet goed keuren, voerders in Luxemburg. De Westduitse Bondskanselier, Hel- Tegenover Nederlandse Journalisten 1 klaard. De Britten hadden er geen verklaarde dat er weliswaar nog geen overeenstemming was bereikt over de zetelverdeling, maar dat er „wel ideeën naar voren gekomen waren die een oplossing mogeiyk ïyken te ma ken". De Nederlandse premier ver klaarde ook dat het.„voor hem essen tieel was dat er geen verslechtering kwam van het Nederlandse aandeel in het aantal parlementszetels". Ver der zei hy dat men het erover eens is dat de Europese verkiezingen ge houden worden in een periode in mei-juni van 1978, lopend van een donderdagochtend tot de volgende zondagavond, waarby de stembussen dan pas op zondagavond geopend zul- NEGOTIN (Reuter) De 33-jari- len worden, zodat in geheel de Euro- de Drieëntachtigste veroordeling in Joego-Slavië Premier Den Uyl in gesprek met de Franse president Giscard d'Estaing. WASHINGTON <UPI> i}e Verenigde Staten hebben giste ren geen politiek asiel willen verlenen aan de ex-president van de Filippijnen, Macapagal, die had gezegd dat hij gevaar liep door de regering van presi dent Ferdinand E. Marcos te worden aangehouden. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Washington zei dat ex-presi dent Diosdado Macapagal gis termorgen had aangebeld aan de woning van de Amerikaanse ambassadeur in Manilla, William Sullivan. Sullivan vertoeft voor overleg in Washington, maar z'n vrouw verwittigde ambassade functionarissen, die vernamen dat Macapagal had besloten asiel te vragen, "liever dan de kans te lopen door een autoritair be wind in strijd met de wet aan- gehouden te worden". De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken, Robert Funseth, zei: „wy zyn in het algemeen gewoon, geen politiek asiel te ver lenen aan burgers van een an der land op hun eigen grondge bied. Aangezien het er niet op leek dat Macapagals leven en veiligheid in gevaar waren, was er geen grond hem onder dwin gende omstandigheden asiel te geven". Na 10 uur verliet de ex-presi dent de residentie van de am bassadeur. Het ministerie in Washington weet niet wat er daarna met hem gebeurd is. ge Joegoslavische financieel-direc- pese gemeenschap tegelykertyd teur van een fabriek, Bogoja Jova- uitslagen bekend worden, novic is in Negotin tot vijf jaar Volgens drs. Den Uyl z< gevangenisstraf veroordeeld tegenwoordigd door prins Philip, sens het verspreiden van tegen de die de overledene na de dienst regenng gerichte propaganda. Hij is zeker de 83ste Joegoslaaf, eenstemming bereikt zyn over de vorm van de regeling van de Euro pese verkiezingen, namehjk een be sluit van de Europese ministerraad ROME (Reuter/DPA/NPI) Het conventie. Als echter het Italiaanse minderheidskabinet Aldo begeleidde naar de kerk van het heilig kruis in Binsted in Hamp- Shire, waar de veldmaarschalk op &e jn de eerste drie maanden van Franse voorstel wordt aangenomen, Mor0i dat tot dusver parlementair 2 eigen verzoek onder een 250 jaar dit jaar om politieke redenen --- oude taxusboom werd begraven. veroordeeld. ïykt omdat noodzakelyk christen-democratische fractie in In de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur te Leiden Mr'.v" der B^LtLSe^zaken. van A!gevaardigden zullen als voorbereiding op het Paasfeest, op de zondagen tot en met Pasen, 's avonds om 19.00 uur conventie niet nodig te zyn wordt gedoogd door de andere gro- ge strikte verbodsvorm nog uit de dan geen verdragswyziging partijen, is gisteren praktisch ge- fascistische tijd stammend. Het a- isoleerd komen te staan nadat de mendement stelde voor abortus te legaliseren in de gevallen waarin leven of gezondheid van de zwange- geslaagd haar zin door te drij- in de uiterste gevoelig liggen- tisch dan zyn premier. Hy verklaarde de abortus-kwestie. Hierop volgde een verwarde sltua- Ter tafel lag gisteren in de "Ca- kan regeren doordat de socialisten amendement op artikel zich bij een vertrouwensvotum ont- de aJbortus-wet, in zijn huidi- houden, achten waarnemers het niet uitgesloten dat de PSI het kabinet bij een volgende vertrouwenskwestie kan beentje lichten door 'tegen' te stemmen. dat de zetelverdeling nog heel worden gehouden door Rector Drs. A. M. E. Th. Vreeburg, pr. De meditaties worden müzikaal omlijst en besloten met een kort lof, U IS VAN HARTE WELKOM. lastige kwestie is en htl beiklemtoon-, tie waarin de kamerzitting. re op het spel staan of in het ge val van zwangerschap na verkrach ting. Met uitzondering van de neo-fas- cistrische MSI en de onbetekenen de dat er nog lang geep zekerheid is kele scheldpartijen, werd geschorst de Zuid-Tiroolse volkspartij dat de Europese verkiezingen de diverse partijvoorzitters zich den alle partijen front tegen de chris ten-democraten in hun eis dat abor tus ook op sociale indicatie zou moe- wy zyn wel wat min- pakken boven het even prille als ten worden gelegaliseerd. daag geregeld worden. Den Uyl gaf terugtrokken voor beraad. Er lij' later ook toe dat er nog geen zeker- ken zich donkere wolken moet worden of de zaak". Men is broze christendemocratische minder- Gesteund door de neo-fascisten dat nader bekeken heidskabinet, maar waarnemers dur- slaagden de christen-democraten er we uit het probleem ven nog geen voorspellingen aan over echter in hun amendement met de regerings- krappe meerderheid van 298-286 bij een onthouding door te drijven. Uit protest tegen de uitslag traden de twee voorzitters van het abortus debat, een liberaal en een republi kein, af. kunnen komen, aJldus de Nederlandse de mogelijkheid 1 eerste minister. Aan de rechtbank zal een jury de kans liepen de doodstraf te krij- worden toegevoegd van ongeveer der- gen, heeft minister Boavida volgens LONDEN (REUTER) In Angola zal een openbaar proces worden ge- voerd tegen buitenlandse huursol- tig internationale persoonlykheden het persbureau geantwoord, dat zij daten die in de burgeroorlog aan die Speciaal naar Loeanda zullen worden aangepokt. Het scala het noordelijke front i gevan- wordem uitgenodigd door de volks- straffen gen genomen, zo heeft het Angolese beweging voor de bevrijding van An- persbureau gisteren bekendgemaakt, gola (MPLA) en de regering van Volgens het persbureau heeft de de volksrepubliek. Angolese minister van Justitie. Dio genes Boavida, gezegd, dat in de De minister heeft volgens het pers- zal ongeveer drie dagen duren bureau verklaard, dat de te berech- de zittingen zullen openbaar zijn[ komen uit verschillende landen op alle continenten. „Deze smerige handlangers van internationaal gangsterdom, gere- cruteerd uit alle geografische en po litieke richtingen aarzelen niet gis- teren in Kongo, vandaag in Angola, Het binnenkort te houden proces morgen in Zimbabwe (Rhodesië) of de speciale recht- PARIJS (ANP) De ministers van Waarnemers zijn van mening dat de Rijnlanden hebben gisteravond de christen-democraten met dit al- in Parijs overeenstemming bereikt les mogelijk een Pyrrhus-overwinning over het chemisch ontwerpverdrag (een overwinning waarbij de over- inzake de Rijn. Het zal vóór de zo- winnaar zelf ten onder gaat - red.) nier van dit jaar getekend worden, hebben behaald omdat zij het voort- Het verdrag gaat verder dan het bestaan van het pas 50 dagen oude EG-verdrag betreffende de bescher- kabinet Moro op het spel hebben ming van oppervlaktewateren. West- gezet. eerste groep die zal worden voor- ten huurlingen op het ogenblik van mogen worden bijgewoond door pers kopen, zonder enig ideaal na te stre- geleid, Britten, Amerikanen en Ar- hun gevangenneming, vochten in de gentijnen zitten. gelederen van de FNLA. Over de huurlingen zal recht De negen Britten, twèe Amerika- worden gesproken door een 'tribu- nen en een Argentijn werden door naai dat zal worden ingesteld door het persbureau met naam en toe- de raad van de revolutie, aldus het naam genoemd, persbureau. Op de vraag of de huursoldaten publiek en uitgenodigde maar alleen Het fel omstreden amendement met zijn veel bredere politieke impli caties werd tot inzet van deze open- lijke parlementaire krachtmeting na dat een 18 man sterke kamercom missie tevergeefs had getracht een compromis tussen de standpunten Duitsland heeft concessies ge daan. Het land is tegemoet gekomen aan de wensen van Neder land. dat maatregelen wil die ver der gaan dan de bepalingen van het betreffende EG-verdrag van decem ber vorig jaar. Met betrekking tot de zwarte lijst mers, aldus het Angolese persbu- beter van te worden' Minister Boavida heeft gezegd dat de jury zal worden gekozen naar "maatstayen van intellectuele, poli tieke en morele standing", en za vida volgens het persbureau van An gola. Om deze reden doet Angola een beroep op de Internationale openba re mening aan het proces deel te dat zy door hun halstarrige houding op deze confrontatie hebben aange stuurd. Gezien het feit dat de PSI een van de grote pleitbezorgers is van abortus op sociale indicatie, en in de wetenschap dat Moro öechts van grijze stoffen, die in beperkte mate mogen geloosd worden is in het verdrag opgenomen. West-Duits- land had aanvankeiyk ernstige be zwaren gemaakt tegen het opnemen van de grijze lijst. Een Miele is tot en mei gekeurd. Streng geksurd. Door neutrale instanties. Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid. Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldroger De enioe die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van - èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. MlClG er is geen betere

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9