Nederland wijst Russen uit Wiegel roept Andriessen en Aantjes ter verantwoording Lintjesregen daalt nog steeds ongewijzigd neer „FEITEN OPENBAAR MAKEN" VVD toomt aanval op minister Lubbers in SPIONAGE IN LUCHT- EN RUIMTEVAART Eis tien jaar voor wurging een miljoen gulden aan VERWONDING KLM-STEWARD VALT MEE Wel debat over Nederhorst VRIJDAG 2 APRIL 1976 DEN HAAG (SP) Aan het eind van deze maand, ter gele genheid van Hare Majesteits ver jaardag. daalt de lintjesregen weer neer op het volk. Weer zal het zo zyn, dat Jan met de Pet een druppeltje op zijn revers vangt, terwijl de hoge ambtenaar die trouw gedurende een groot aantal jaren zyn stoel heeft warm gehouden, automatisch wordt ver blijd met een forse spetter. .Al tien jaar zitten de opeenvol gende ministers van Binnenlandse Zaken met een wijziging van het decoratiestelsel in hun maag. En al tien jaar wordt gemeld dat de herziening van de lintjesregen 'spoedig' te verwachten is. Wat sarcastisch vroeg het socialistische kamerlid Karei Nagel in maart 1975 aan minister De Gaay Fort man om bij de lintjesregen ook de ambtenaren te gedenken die al jaren trouw werkten aan een meer democratische vorm van het belonen van mensen met uitzon derlijke verdiensten voor onze maatschappij. In april vorig jaar bracht De Gaay Fortman een 'nieuwe rege ling in de ministerraad. Onder 'boe-geroep"' kreeg hy de opdracht zijn huiswerk maar eens over te doen. Nu bestaan er over de oor zaak van het boe-geroep twee le zingen. De ene lezing luidt dat het nieuwe decoratiesysteem te veel leek op het bestaande. I}e andere, dat de wijziging te veel sentimenten opriep. Tijdens de behandeling in de Tweede Kamer van zijn begroting hield de minis ter het zelf op de tweede versie. Karei Nagel deed zyn vragen onlangs nog eens dunnetjes over en kreeg deze week antwoord van de minister van Binnenlandse Za ken. Uit dat antwoord blijkt dat wordt gewerkt aan een "meer eenvoudige herziening", die naar de mening van de ministers "niet minder doeltreffend zal zijn dan het aanvankelijk voorstel". Bij Karei Nagel en de andere leden van de PvdA-fractie ie de reactie van De Gaay Fortman volledig in het verkeerde keelgat geschoten. „Dit antwoord is niet te pruimen", betoogt Nagel. „Een nog eenvoudiger herziening. De Vorige stelde al geen moer voor. Daarom hebben wij hem toen te ruggestuurd. In de oorspronkelijke wijziging verdwenen slechts enke- le niet-courante orders". Nagel: „Persoonlijk heb ik geen behoefte aan onderscheidingen. Maar door veel mensen wordt het gewaardeerd. Bijvoorbeeld door mensen die de onderscheiding sterk aan de persoon van de Ko ningin koppelen. Ik wil me daar niet tegen verzetten. Wat mij dan voor ogen staat is zoiets als het Legioen van Eer van Frankrijk. Ook zou het mogelijk moeten wor den groepen mensen te onder scheiden. Gaat de PvdA begin volgend jaar weer vragen stellen? Karei Nagel: „Nee beslist niet. De zaak sleept nu al zo ontzettend lang. We constateren gewoon een stuk lamlendigheid. We redden het nu weer niet voor eind april. zwaardere middelen gaan denken dan het stellen van vragen". Komende dinsdag maakt de zaak onderwerp van gesprek uit tijdens de wekelijkse fractiever gadering van de PvdA. Theore tisch is het mogelijk dat besloten wordt een interpellatie aan te vragen maar waarschijnlijker is het dat gegrepen zal worden naar het minder zware middel van het indienen van een motie tijdens de behandeling van de begroting Binnenlandse ?aken aan het ein de van dit jaar. Een motie die zonder twijfel een ruime meerder heid zo uhalen in de Tweede Ka- ROTTERDAM «ANP) De officier van Justitie bij de recht bank in Rotterdam heeft gister middag tien jaar gevangenis straf geeist tegen de 28-jarige Oostenrijkse kassenbouwer Tho mas S. De officier achtte be wezen dat S. op 20 janua ri van dit jaar zijn vriendin, de 20-jarige kapster Anja Boers, in haar huis in Hoek van Hol land tijdens een ruzie heeft ge wurgd. Op de zitting gaf Tho mas toe het misdrijf te hebben gepleegd. Tijdens de zitting bleek dat Thomas in Duitsland en Oosten rijk zeventien veroordelingen op zijn naam had staan voor dief stal, mishandeling, bedreiging en oplichting. In Oostenrijk moet •hij nog een gevangenisstraf van 14 maandep ondergaan. Gezien dit "verleden" achtte de psyohia ter, dr. F. C. Roorda Boersma, de kans op herhaling vrij groot. een miljoen gulden aan prijzen Voor ƒ1,- kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten, en één van de prachtige prijzen winnen, waaronder deze kampioen lichtgewicht van Singer. De lichtgewicht met vrije arm, type 527, winkelwaarde 599.-. En als u geen prijswinnaar bent, heeft u toch geen pech, want er is al een elektrische Singer zigzag voor 369,-. Te winnen In de Nationale Puzzelaktie tb.v. Nationaal Fonda Sport Gehandicapten. m Op gewelddadige wijze wordt hier „de geestelijkheid" afge voerd. Dat gebeurde gisteren tijdens de traditionele 1 april-viertng in Den Briel. Honderden Briellenaren in zestiende eeuwse kostuums open den met het rammeien van de Brielse stadspoort het jaarlijkse feest, een feest dat tot zondag zal duren. 's Morgens trokken de Spanjaar denreeds het monumenten stadje binnen om de plakkaten van de hertog van Alva op te hangen. Alles, van de tiende pen ning tot en met de bloedraadge beurde in de stijl anno 1572. Alle geuzen kregen gratis vlees van een os. die op de markt aan het spit werd gebraden. De geu zen'namen 's middags bezit van het stadje. Eon Polo N. Extra ter waarde van 10.567,60 van Pon s Automobielhandel B.V., Leusden. Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. SCHIPHOL (ANP) De 39-jarige KLM-steward Evert Theo Ni j en- huis uit Lunteren is gistermorgen tijdens een KLM-vlucht van Doebai naar Zürioh door een van de pas sagiers met een mes in het gezicht gestoken. De verwondingen waren, volgens een KLM-woordvoerder in Amstelveen niet levensgevaarlijk, maar wel zo ernstig dat besloten werd een tussenlanding in Wenen te maken. Daar is Nijenhuis naar een ziekenhuis overgebracht. De dader, volgens het Engelse persbureau Reuter. Stanislaw Kapzinski, een uit Polen afkomstige Duitser, is door de Oostenrijkse po litie voor onderzoek overgebracht naar een psychiatrisch Ziekenhuis. Volgens de KLM-woordvoerder in Amstelveen kan Nijenhuis spoedig het Weense ziekenhuis verlaten. Hij zou een diepe wond in het gezicht hebben. Het incident aan boord van de KLM Boeiing-747, deed zich voor bo ven Joegoslavisch grondgebied. De machine, met gezagvoerder Hertog Heys, voerde een vlucht uit van Melbourne naar Amsterdam via Sydney, Singapore. Bangkok, Doe bai (een bestemming die in de plaats gekomen is van het Libane se Beiroet) en Zürich. De KLM Boeing had Doebai verllaten en koer ste naar Zürich toen de vermoede lijk in Melbourne aan boord geko men Duitser de KLM-purser met een mes verwondde. Dat zou volgens Reuter gebeurd zijn toen Nijenhuis probeerde de man. die al eerder pas sagiers zou hebben lastig gevallen, te kalmeren. DEN HAAG (SP) PvdA-frac- tieleider Van Thijn is het er niet mee eens dat de "Lockheed-docu menten" die de commissie Donner- Holtrop-Peschar krijgt uit de Ver enigde Staten, strikt geheim moet blijven. Gisteren heeft de PvdA-leider dit aan premier Den Uyl duidelijk ge maakt. Van de minister-president wil Van Tbijn weten of de belofte aan de Amerikanen dat de gegevens ge heim zullen blijven wel strookt met de toezegging dat de Tweede Kamer inzage krijgt in alle stukken. Volgens de overeenkomst die maan dagavond met het Amerikaanse mi nisterie van justitie Is gesloten, is het onmogelijk dat de Kamer volle dig ingelicht zal worden. De com- missic-Donner heeft een slot op de mond gekregen. De Rijksvoorlich tingsdienst heeft terstond na het tekenen van het contract al la ten weten dat nog onderhandeld zal worden over de publicatie van de do cumenten, als de oommissie van wij ze mannen klaar is met haar werk. Premier Den Uyl heeft indertijd in de Tweede aKmer beloofd dat „de re sultaten van het onderzoek en de conclusies die de commissie uit de door haar vastgestelde feiten trekt" openbaar gemaakt zullen worden. Alleen voor "bepaalde deskundigen rapporten" maakte de minister-pre sident een uitzondering. Maar die gegevens zouden wel "ter vertrouwelijke kennisname van de Kamer gebracht worden. "Met be trekking tot de overlegging van het beschikbare materiaal aan de Ka mer is geen enkel voorbehoud ge maakt". zo constateert de fractie voorzitter van de PvdA. DEN HAAG «SP« De WD-frac- tie in de Tweede Kamer heeft de aanval op minister Lubbers van Eco nomische Zaken omgebogen in een aanval op de hele regering. De frac tie vindt, dat de regering niet vol doende heeft gedaan om het Neder- horst-concern, dat sinds vorig Jaar augustus in financiële moeilijkheden verkeert, te redden. Bij de reddingspoging is het bedrijf Hollandia te Krimpen aan den IJs- sel betrokken. Van dit bedrijf is Lubbers voor zijn ministerschap di recteur geweest. Hij heeft de helft van de aandelen in zijn bezit. Aanvankelijk heeft de VVD-frac- tie de eis gesteld, dat Lubbers zou aftreden als minister of zijn aande len zou verkopen. Minister-president Den Uyl heeft gezegd, dat regelin gen zijn getroffen waardoor Lubbers als aandeelhouder en als minister bui ten de zaak wordt gehouden. De WD-fractie had de regering over deze zaak willen interpelleren. Maar thans is besloten om volgende week donderdag een breder opgezet debat over de Nederhorst-zaak te hou den in de Tweede Kamer, waarbij de positie van minister Lubbers een ondergeschikt punt vormt. De liberale fractie overweegt om Lubbers het advies te geven de aan delen op him waarde te laten taxe ren en vervolgens onder te brengen in een trust. Na afloop van zijn mi nisterschap zouden de aandelen dan opnieuw getaxeerd moeten worden. Als er waardevermeerdering is op getreden zou Lubbers die niet mogen houden. De "winst" zou hij moeten teruggeven aan de staat. De rede nering van de VVD is, dat eventue le overneming van een deel van het Nederhorst-concern ("de staal - poot") door Hollandia niet zonder financiële steun van de overheid kan gebeuren. Lubbers zou dus in begin sel kunnen gaan profiteren van over heidsgeld. Door een regeling voor te stellen die de eventuele waarde vermeerdering neutraliseert, wil de VVD-fractle dit voorkomen. DEN HAAG (ANP) De VVD-, fractievoorzitter in de Tweede Kamer Wiegel heeft het voorne men zijn collega's mr. W. Aantjes (ARP) en mr. F. H. J. J. Andries sen (KVP) ter verantwoording te roepen. Die collega's moeten vol gens Wiegel in de Kamer stappen ondernemen, omdat de regering kennelijk niet van plan is de vo rig najaar in de Tweede Kamer aangenomen KVP ARP-motie over de bezuinigingsoperatie uit te voeren. Wiegel heeft van zijn voornemen doen blijken in een brief, welke hij in de loop van gisteren naai de fractievoorzitters van KVP en ARP zond. Eveneens in de loop van deze dag lieten Andriessen en Aantjes in een, afzonderlijk, uit gegeven verklaring weten, dat zij geen parlementaire stappen zou den ondernemen wat betreft de opgelopen vertraging by de voor bereiding van de bezuinigings plannen. Minister Duisenberg van Financiën deelde woensdag, in antwoord op schriftelijke vragen van de Ka merleden Wiegel, Van Aardenne en Koning (allen VVD) mee, dat de bezuinigingsnota wellicht me dio mei verschijnt. Ook ant- wordde de bewindsman dat de ge raamde uitgaven voor 1976 wel licht zouden worden overschreden omdat in verband met'het trage herstel van de conjunctuur niet gedacht kan worden aan bezuini gingen in 1976. De ARP/KVP-motie vroeg de re gering ook te onderzoeken, in hoeverre in 1976 bezuinigd zou kunnen worden. De regering brengt nu kennelijk hetgeen de motie vroeg, niet tot uitvoering, aldus Wiegel in zijn brief aan Andriessen en Aantjes. Naar Wie gel meent zou het op de weg lig gen van de KVP- en ARP-colle- ga's om in de Kamer stappen te ondernemen. Als Andriessen en Aantjes dat niet doen, dan neemt de VVD-fractie het initiatief om de regering over haar wijze van handelen met be trekking tot de bezuinigingsmotie ter verantwoording te roepen, al dus de mededelingen van Wiegel. De Kamer zal naar zijn opvattin gen niet kunnen ontkomen aan 't op korte termijn geven van een oordeel over de door de regering gevolgde, gedragslijn ter zake van de door de Tweede Kamer geda ne uitspraak. Andriessen en Aantjes hebben er hun teleurstelling over uitgespro ken, dat de regering nog niet ge reed is met haar bezuinigingsope ratie. Aantjes zei in zijn verklaring, dat hij een grotere besluitvaardigheid bij de regering verwacht had. An driessen vindt, dat als de bezuini gingsnota laat komt, er weinig tijd voor Kamer en samenleving overblijft om gerechtvaardigde en nuttige inspraak te kunnen le- Beide fractievoorzitters vinden, dat de gang van zaken de regering wel verplicht om met een goed stuk te komen. Er worden door Andriessen en Aantjes geen acties ondernomen om de opstelling van de bezuinigingsnota te bespoedi gen. Andriessen liet nog weten te heb ben geconstateerd, dat de regering alle opties voor beleidsombuigin gen, zowel in 1976 als in 1977, openlaat. Hij zal de regering daaraan houden. De twee Russen die Nederland moeten verlaten, links G. M. Burmistrow en rechts V. T. Khlystow. DEN HAAG (SP) De Nederlandse regering heeft twee Russische KGB-agenten verzocht het land te verlaten. Ze heb ben zich beziggehouden met spionage, onder meer door tegen betaling gegevens te verzamelen over een gevechtsvliegtuig en over het gebruik van electronica in lucht- en ruimtevaart. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de contacten die ze in Nederland zouden hebben kunnen gehad. Het gaat om de Russische handelsvertegenwoordiger G. M. Bur- mistrov uit Amsterdam en de directeur van de Nederlands-Russische handelsfirma Elorg in Hilversum. V. T. Khlystov. De Nederlandse regering heeft de Russische ambassadeur ontboden en Nlaten weten dat de aanwezigheid van de twee Russen niet langer gewenst is en dat hen is gevraagd het land te verlaten. Volgens een mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben ze zich bezig gehouden "met aangelegenheden die onverenigbaar zijn met de functies waarvoor zij in Nederland werden toegelaten". Volgens het ministerie verrichtte Burmistrov pogingen om tegen betaling geheime gegevens te verkrijgen. De tweede Rus verleende hem medewerking, maar verleende ook zelfstandig inlichtingenac tiviteiten. Volgens een mededeling van het ministerie hield hij zich vooral bezig met het vergaren van vertrouwelijke informatoe. Een Russische diplomaat heeft verklaard "dit soort zaken niet gunstig te beschouwen voor de goede ontwikkeling van de betrek kingen tussen beide landen. De laatste keer dat Nederland twee Russen uitwees was in 1970. Vo rig jaar augustus vroeg Nederland de Russische militaire attaché A. Kisselew te vertrekken „omdat men in een aantal gevallen aanmer kingen had op zijn gedrag". Minister Van der Stoel verklaarde later in de Kamer duidelijk dat Kisselew niet was uitgewezen. Op 6 mei 1970 moesten de persattaché van de Sowjet-ambassade Boris Ne- trebski en de diplomaat V. S. Sharowatow Nederland verlaten. In hun auto die in de Haarlemmermeer te water was geraakt werd een kaart gevonden waarop militaire installaties waren bijgetekend.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7