Groot-Brittannië moet weer een keer winnen prébiien vandaag... ...en gisteren toegelicht /RIS] programma t BOEIENDE 'MACBETH' Gezien bij rwawiï nrrrrr Rembrandt in trek STER DUPEERT DAGBLADEN Surrealistische schilder Ernst overleden zelf zien bij VRIJDAG 2 APRIL 1976 PAGIN. Bij Operastichting een componist na achttien Jaar een opera nog eens gaat omwerken, dan moet zo'n werk wel zijn speciale voorkeur hebben. En Verdi's sympa- I thie voor zijn „Macbeth" uit 1847, die I hij in 1865 omwerkte voor het Parijse „Theatre Lyrique", is zeker I niet onbegrijpelijk. Tijdens de I première van dit in ons land ver- I waarloosde werk gisteravond in het Scheveningse Circustheater werd ik getroffen door talrijke geniale I momenten, die deze niet geheel i gave, maar wel boeiende productie van de Nederlandse Operastichting ruimschoots de moeite waard maken. Wil mn een goed beeld krijgen van Verdi's artistieke groei, dan moet men de voorstellingen in Scheveningen (aanstaande zaterdag) of Rotterdam (26 april in de Schouwburg) beslist bezoeken. Verdi's eerste artistieke confrontatie met de toneelreus Shakespeare is een krachtmeting geworden, die de componist toen nog niet helemaal aankon. Er zijn in dit duistere Schotse koningsdrama, dat stijf staat van ambitie en bloed, diverse momenten, waarop Verdi de weg van de minste weerstand en het meeste succes bewandelde. Wij hebben tegenwoordig wel eens moeite met het sappig bel canto in dramatische situaties, maar de 34-Jarige componist was in dat opzicht een kind van zijn tijd. Er zijn echter genoeg ogenblikken waar de muziek zeer direct de dramatische handeling steunt, haar zelfs toespitst, zoals in de bankets scène, waar Macbeth temidden van de vrolijkheid opeens de schim van de vermoorde generaal Banquo aanschouwt, en de hele heksenscène van het derde bedrijf met de prachtig schimmige blazersinstru mentatie. Ook al herkent men de latere toevoegingen, zoals de magistrale sopraanaria „La luce langue" en het vluohtelingenkoor uit de vierde akte direct aan hun rijkere harmonisatie, toch maakt dit werk niet de indruk van een ratjetoe. Wel is er een duidelijke dramatische en muzikale giroei naar het slot. Het goede peil bleef gehandhaafd, op het wat onnozele geveoht aan het slot na. Dit geveoht was overigens een van de weinige zwakke momenten in de regie van Rhoda Levine, die er ook niets aan kon doen, dat sommige scènes wat langer waren uitgevallen, maar verder vaak voor een boeiend kijkspel zorgde. Nog meer dan bij Shakespeare spitst deze „Macbeth" zich toe op de hoofdpersonen: Macbeth en Lady Macbeth. De laatste moest volgens Verdi's intenties vooral toneelspeel ster zijn, maar de Engelse sopraan Pauline Tingley kan meer dan uitstekend acteren: zij wist vooral ln de slaapwandelscène - nauwelijks minder dan die uit de „Lucia" - een enorme muzikale spanning te wekken Haar stem mag dan soms wat schel zijn en soms iets te weinig diepte hebben, als dramatische creatie was dit een topprestatie. De Macbeth van Jan Derksen had niet steeds de Juiste wanhopige demonie, maar vocaal en dramatisch kende ook zijn vertolking pakkende momenten, vooral aan het slot van deze zeer zware rbl. De Noorse bas Aage Hauglund (Banguo) en de Amerikaanse tenor Arley Reece (Macduff) waren vooral vocaal zonder meer acceptabel. PEIER VISSER Brotherhood of Man wacht niet op erkenningmaar Het wordt al twintig jaar gezegd; We vinden het een grote eer om ons land te vertegenwoordigen. Ook tijdens het 21ste Eurovisie Songfestival doet een dergelijke zin weer opgeld. Als excuus voor het eventueel niet winnen, laat de Engelse groep Brotherhood of Man weten met die afvaardiging toch danig in haar sas te zijn. Winnen blijft welkom; eindigen bij de eerste vijf kan men echter ook waarderen. Door Yvonne Parre Voor Brotherhood of Man wordt hun Haagse optreden min of meer een thuiswedstrijd. De formatie, opgericht in 1970, had geruime tijd geleden al een hit met „Kiss wordt. Mocht Brotherhood of Man onverhoopt winnen, dan krijgt men voor z'n ene pond er drie extra terug. Hoe zien dq heren him kansen Lee Sheridan: „Ik heb al de achttien nummers in twee door de BBC uitgezonden programma's ge zien. Ik geef er zes een erg grote kans. Ook jullie Sandra. Vooral haar presentatie is erg goed"- kfc&s vour baby' Dat 'SSienCe Aan die presentatie hebben jullie. - J CTosiöT» Ha nn Via* +r>noAl jrifc tja Vperen enkele retourtjes „Toppop" enige andere amusementsprogram ma's op het scherm. Ook hun Songfestivalnummer „Save your kisses for me" staat al op de Nederlandse hitparade. Tony Hiller, manager van de groep en tevens mede-componist van dit festivalnummer, weet daarnaast nog vol trots te melden dat de single al twee weken de eerste plaats van de Engelse hitparade bevolkt. „Save your kisses for me" verkocht in drie weken tijd in Engeland alleen gezien de op het toneel uit t danspassen, ook het een en ander gedaan? Nicky: „Ja, we hebben min of meer een cAoreografie rond het nummer gebouwd". Om het toch iets meer inhoud te geven? „Tja, wat de inhoud betreft, de tekst, mag het nummer dan geen hoogvlieger zijn. Het is in elk geval een prettig lied, een happy song, zoals wij dat noemen, dat bij een groot publiek aanslaat". die van Red Hurley, de troef voor Ierland in Den Haag. Daarnaast mag Brotherhood of Man zich ook geneeI* veel ^tekenend, geen onbekende noemen in Duits- land, Belgie, Frankrijk, de Scandi- Ervaring navische landen, Australië en Nieuw Zeeland. Het driftig aanslaan in dergelijke landen stemt, winnen of niet, Brotherhood of Man tot zeer vrolijk groepje. Na de eerste festivalervaring? Gezien het enthousiasme, waarmee jullie de kassa naar dit Eurovisie Songfestival zijn gekomen, wellicht vrij weinig? Sandra: „Ja, 3 1/2 jaar geleden deden we mee aan het tv-festival Brotherhood of Man met vl.n.r. Lee, MartinSandra en Nicky. repetitie in het Haags Congresge- De Gouden Zeezwaluw in Knokke, bouw zijn blonde Sandra en donkere Nicky Stevens geen familie van elkaar Martin Lee, de leadzan ger, en Lee Sheridan zeer uitgelaten. Terwijl Sandra en Nicky de passerende Harry van Hooff begroe- als Belgische inzending. De BBC won echter. Voor zover we het nu kunnen bekijken, zien we dit festival als een prettige afwisseling. Er is veel vrije tijd, die kun je gebruiken om wat rond te kijken. vertellen Martin en Lee, die tevens Nioky: „En wordt het nu niet weer tekenden voor de festivalcompositie, eens tijd'dat Groot Brittannie wint. dat er in Engeland al driftig gegokt Op een gedeelde eerste plaats na werd ons land al negen jaar lang tweede of derde". Voor die langverwachte grote erkenning hoeft Brotherhood! of Man dit festival echter niet te doen. Nog deze week verschijnt in de Amerikaanse vakbladen een adver tentie (pagina-groot) voor hun „Save your kisses for me". Manager Tony Hiller: „Na Europa wordt het nu toch wel tijd om de markt in Amerika te verkennen" Hiller weet wat dat betekent: de man, achter de kassasuccessen van nummers als „Where are you going to my love" en „Reach out your hand", componeerde ook voor The Osmonds, Johnny Halliday en Johnny Ray. Brotherhood of Man stelt zich nuchterder op dan de wat erg ver vooruitkijkende ontdekker en naam gever van het gezelschap. „Voorlopig beginnen we op 10 mei een serie voorstellingen in het London Palladium naast Joel Grey, de man uit „Cabaret" met Liza Minelli. En daarna zullen we wel zien. Wat de toekomst ook biedt, het blijft „all in the family", ook al is er nog geen verloving of huwelijk aan te pas gekomen". UTRECHT *De doop van de Ka merling'. het schilderij van Rem brandt dat onlangs boven water kwam in het aartsbisschoppelijk museum in Utrecht, trekt nogal wat toeschou wers. Op de eerste dag, dat het doek voor het publiek te aanschou wen was, woensdag, telden de sup poosten ongeveer 375 bezoekers. Dat is zo'n 300 meer dan op een nor male Rembrandt-loze dag in de week. Donderdag was het bezoekersaan tal ongeveer even groot. Volgens een woordvoerder van het museum komen er op zondagmiddag doorgaans evenveel bezoekers als in de rest van de week. Gemiddeld komen er dan ongeveer 200 mensen. Dat aantal zal het komend weekein de wel beduidend hoger zijn, zo ver wacht men. Overigens is de belang stelling van het publiek voor mu seumstukken sterk afhankelijk van het weer en het seizoen. Vele mensen hebben gedacht dat 'De doop van de Kamerling' een produkt van 1 april-grappenmakers was getuige de tientallen telefoontjes die het personeel van het museum te verwerken kreeg. Maar ook men sen, die dachten in de voetsporen te kunnen treden van de 'onbekende' dame, van wie het museum het doek heeft overgenomen, grepen naar de telefoon. „Als er misschien iets voor ons bij is, vragen wij de men sen een foto van het beeld of schil derij op te sturen", aldus de woord voerder van het museum. Zangeres Getty, vorig jaar met de groep Teach-Inn winnaar van het Eurovisie songfestival in Stockholm, tekende vandaag in aanwezigheid van C.N.R.-directeur P. Simonis een drie-jarig contract hij deze Leidse platenmaatschappij. Getty hoopt dat haar solo-carrière haar ook veel succes zal brengen en dronk champagne op een goede toekomst. AMSTERDAM - 'Het beleid van de overheid met betrekking tot de etherreclame levert een niet onaan zienlijke schade voor de dagbladen op. Omdat de vraag naar reclame zendtijd het aanbod verre overtreft en de adverteerders met gefixeer de advertentiebudgetten werken leidt een verhoging van de STER-tarie ven tot vermindering van het aanbod in dagbladadvertenties. Dit heeft de minister van CRM er echter niet van weerhouden akkoord te gaan met een verhoging van de etherreclame- tarieven per 1 januari 1976, die ver uitgaat boven de aantoonbare meer kosten van de STER". Dit zegt de vereniging de Nederlandse Dagbladpers in haar jaarverslag over 1975. De vereniging zal binnenkort een onderzoek publiceren over de Jaren 1967—1974, waaruit volgens het Jaarverslag blijkt dat van de STER-inkomsten 56.8 procent recht streeks aan de dagbladen zijn ont trokken, 34,7 procent aan de tijdschriften en 8,5 procent aan de overige media. Dit betekent volgens de NDP dat sinds de invoering van de etherreclame in 1967 tot en met 1975 de dagbladen 588 miljoen gul den aan inkomsten zijn kwijtgeraakt, de tijdschriten 360 miljoen gulden en de overige media 90 miljoen gul den. De NDP zegt dan ook dat de schade-uitkeringen in de dagbladen, die in 1973 zijn gestopt (in totaal 105,4 miljoen) in geen verhouding staan tot dit verlies. NEDERLAND I 18.15 Sociale verzekeringen (Teleac) 18.45 Kortweg (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De Tommy Cooper show (VARA) 19.30 Vrijdagavondvrü (VARA) 20.45 Hof van HoUand (VARA) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Haagsche Kringen (VARA) 22.35 Oscar Peterson (VARA) 23.00 Gedicht (VARA) 23.01 Oud en wijs genoeg (IKON) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 AVRO Top-pop (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 AVRO's Wie-kent-kwis (AVRO) 21.45 De gebroeders Hammond (AVRÓ) 22.35 Televizier magazine (AVRO) 23.30 Journaal (NOS) De datum 1 april betekent een aantal Jaren "meester, uw veter zit los", maar later, als Je ouder wordt, kom Je er achter, dat op die dag doorgaans ook de huur weer omhoog gaat. Dat kan voor wie een klein inkomen heeft een groot probleem zijn. Bij de VARA-televisie heet deze catego rie, zo bleek gisteravond, nog altijd "de kleine man". Het con- fectiepakkie heeft bij veel men sen plaats gemaakt voor spijker broek en trui, maar voor de rest lijkt er sinds Louis Davids niet veel veranderd. De kleine man is nog altijd de dupe. Dat werd zowel door de om budsman als in "Achter het Nieuws" aangetoond. Onderwerp de sanering van de oude stads wijken. In Nijmegen wonen men sen in krotten, omdat de eigenaar het vertikt er iets aan te doen. In de Amsterdamse Kinkerbuurt zijn hier en daar in de plaats van afgebroken panden nieuwe wonin gen gebouwd. Veel van deze nieuwbouw wordt bewoond door eerder genoemde kleine man, die nogal eens werkloos is of van een uitkering moet rondkomen. En dan gaat (1 april) ook de huur nog een keer omhoog. Gisteravond herleefde de. cri sistijd volledig in het treurige verhaal van een Amsterdams echtpaar, dat na 1 april en na aftrek van de vaste kosten een bedrag van 107,93 gulden per week te besteden heeftf. De vraag was derhalve: kan die huurverho ging niet vervallen De betreffen de Amsterdamse wethouder zegde haastig toe, dat hij zijn best. zou doen. Maar dat gaat zo maar niet want dat is uiteraard een kwestie van het kabinet. En ja hoor, daar was hij al, de mollige staatssecreta ris Van Dam, in de studio in ge sprek met Joop Daaimeijer. De grafieken kwamen op tafel, en wat bleek "De kleine man", zo sprak Van Dam, "gaat er per 1 Januari 1977 zelfs nog vier tien tjes per maand op vooruit". Daai meijer keek of het hem niet ge- ieel duidelijk was. "Ik weet ze ker dat heel veel mensen deze uit leg met die grafieken niet begrij pen, maar het is toch echt waar" hield de staatssecretaris vol. Maar die mensen willen ook el ke dag een sinaasappel en een stukkle vlees, en dat kan niet met f 100 in de week, probeerde de interviewer. Ja, kijk 'ns hier, moet je eens even luisteren, daar kan ik natuurlijk oök niks aan doen (dat zei Van Dam dus) dat komt omdat de inkomens zo on gelijk verdeeld zijn. Daar valt op korte termijn natuurlijk niet zo veel aan te veranderen, het kabi net doet zijn best, maar het kan nog Jaren duren voor die situatie enigszins verbeterd is (aldus de staatssecretaris). Zeker zolang er geen wijziging komt in de waan zinnig gunstige pensioenregelin gen van. om maar eens een groep te noemen, de ministers en staats secretarissen (zo, dat kan die Van Dam mooi in zijn zak steken). Aan het slot van deze VARA- uitzending viel alleen maar te concluderen: de kleine man blijft voorlopig de dupe. GERARD PAQUES Beatrice Reading, Anneke Grönloh, Mini en Maxi, een ko misch duo, een ballet. Piet Romer, Ciska Peters, Danny Cardo en Loekie Knol zijn vanavond om 19.30 uur via Nederland 1 te zien in Vrijdagavondvrijde muzikale show van Henk van Montfoort. De Amerikaanse zpnger Joe Turner is vanavond om 22.35 uur op 1 te gast in een aflevering van de muzikale serie „Oscar Peterson presenteert". In de laatste aflevering van de IKON-serie „Oud-en-wijs- genoeg", om 23.01 uur op 1, komt een opmerkelijke vrouw aan het woord. Zij, mej. Van Selms, behaalde de titel doctor in de wis- en natuurkunde. Nu, op 75-jarige leeftijd, zet ze zich als „werkloze" bejaarde in voor werkloze mensen uit het noorden van ons land. Ze bespreekt met hen hun problemen. Aan de vooravond van het Eurovisie Songfestival zingt San dra nogmaals „The party is over". Ze doet dat om 2025 uur in AVRO's „Wie-Kent-Kwis" op Nederland 2. VB. 2 APRIL HILVERSUM I PP: 18.10 VVD. KRO: 18.30 Nwa. Marktber. 18.44 (S) Zomaarstereo. 19.30 (S) Edwin, 23.55 HILVERSUM II 18.00 NWS. VPRO: 18.11 E 18.20 Slmpl. Verbond) NOS: S) NOS-Kultuur. (20.45 Nwa 10.03 (8) Muziek bij de koffl Hollands kwartiertje. 11.15 Strictly Country Style.) 12.03 (S) Drie tussen de middag: Los Vast. 14.03 (S) BIJ Ba rend: Op de Hollandse toer. 16.03 (S) Sportdhow. HILVERSUM IV— AVRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) Reveille. 20.00 woordje vooraf. 9.40 (S) 't erkenning 3.00 Met het op: i Haag vandaag) PARIJS Aan de vooravond v?n zijn 85ste verjaardag is de Franse graficus en beeldhouwer Max Ernst in zijn Parijse woning overleden. De van origine Duit se kunstenaar was een van de grondleggers van het surrealis me. Hij was al geruime tijd ziek. Ernst, een van de vaders van het Dadaïsme werd op 2 april 1891 bü Keulen geboren. Hij bezat zowel de Amerikaanse als de Franse natio naliteit. Max Ernst is vier maal gehuwd, zijn derde echtgenote was de Ame rikaanse Peggy Guggenheim, die een beroemde kunstverzameling bij een bracht. Hun in 1941 gesloten huwelijk hield- vijf jaar stand. Daarop trouwde Ernst met Doro thea Tanning, een Amerikaanse schilderes. In 1950 vestigden zij zich in Parijs. Ernst, een autodidact in zijn kunst, diende in de Eerste Wereld oorlog in het Duitse leger als offi- Kleur opKeukenhqf Fleurig nieuws. De Keukenhof in Lisse verwacht u weer. Moet u meemaken: buiten 28 ha tuin, binnen 5.000 m2 volop kleur en geur. Vergeet u nooit meer. Kom met volle teugen genieten van dat prachtige kleurenspel. Heel gauw al. KkkdiekkurenmetKodakBIm Reeds vroeg in zijn carrière ves tigde Ernst zich in Frankrijk. Bij het uitbreken van de Tweede We reldoorlog vluchtte hij naar de Ver enigde Staten, omdat hij vernomen had op een zwarte lijst van de Ges tapo te staan. Nadat de nazi's in Duitsland aan de macht waren gekomen werd de kunst van Max Ernst als "entarte- te Kunst" beschouwd. Na zijn terugkeer in Frankrijk verkreeg hij de Franse nationaliteit. Begin mei 1975 werd Ernst getroffen door een hersenbloeding. H«J is sindsdien niet meer in het openbaar verschenen. De opening van de grote overzichtstentoonstel ling van zijn werk, die vorige zomer in het Grand Palais in Parijs werd gehouden, heeft hij niet kunnen bijwonen. Na afloop van de tentoonstelling schonk Ernst acht van zijn werken aan de Franse staat. In het kader van de cyclus .An ders op de Zondagmiddag" wordt zondag 4 april in De Twee Spiegels door drie leerlingen van 't konink lijk Conservatorium in Den Haag (klassieke) kamermuziek ten geho re gebracht. Joke den Heyer f cello) Maarten Vonk (fagot) en Rik van Balen (piano) brengen in een ont spannen sfeer werk van De Bois- mortier, Fa/uré, de Vienne, Cami 11e Saint-Saëns en De Falla. Bovendien is deze middag een goede gelegen heid om iets meer te weten te ko men over de instrumenten die zij be spelen. Voor liefhebbers van een easy-going zondagmiddagconcert een uitstekend idee. PARIJS Brigitte Bardot heeft gisteren bekendgemaakt dat zij een stichting in het leven gaat roepen voor de bescherming van het in het wild levende dier. Ze noemde haar nieuwe taak "het belangrijkste wat ik in mijn leven heb ondernomen". BB moest vier dagen geleden een reis naar Canada door een griepaan val onderbreken. Ze had in Canada protest zullen aantekenen tegen het doodknuppelen van zeehondenjongen voor hun pelzen. 23.20 1 23.56. Nws. HILVERSUM III 18.03 De vacaturebank. Nos-Maal. VERONICA: 19.02 (S) Veronlca-op-drte. T VPRO-op-drie. 23. 0.02 (S) Amigos viool: klassieke muziek. 11.46 (S) opera. 12.45 (S) 102 (S) Continu de nacht door. (1.02 (S) Paul van Schalk. 2.02 (S) Jan Steeman. 3.02 (S) Ad Visser. 4.02 (S) Cees van Ztjtveld. 5.02 Krijn Torringa. 7.00 Nws. 7.02 (S) Z.O.: pit>- jen <7.30 Nws. 7.41- Dag. 830 Nws 836- 845 Gymnastiek voor de hulsvrouw.) 10.30 Nws. 10.33 (S) Z.I.: programma zichzelf spreekt. 12.26 Mede show. 15.30 Nws. 15.33 (S) 't zou pap: programma over kunst e tuur 17.30 Nws. 17.32 Dingen nastlek. 7.20 Kom e (8.00 Nws. 811-8.30 Waterstanden) 10.00 Jongens 7.11 Ochtendgym- rin tot Rameaugenremuziek. (S) Aspecten: kunstrubriek. 16.40 17.00 Radiojournaal. DUITSE TV VR. 2 APRIL DUITSLAND I— (Reg. prog. NDR: 18.00 Sport. 18.30 Under etnem Dach. 18.45 Elne gewhonliche Geschlchte. 19.15 Akt. 19.45 Hit urn 4tel vor 8). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Kleines Bezirksgericht. d* 2145 Rep. 21 50 Rep uit Bonn. 22.16 ul. Journ. en weerber. 22.30 Sport. 23.28 de Tatort 0.55 Journ. DUITSLAND H— 1700 Journ. 17.10 Rep. 1740 Akt. en muz 18.20 Vater -der Klamotte. 18.40 Manner ohne Nerven. 19.00 Journ. Rep. uit de helewereld. 20.15 meisjes. 10.30 Filmportret. 21.40 Journ. titles. 22.30 Die TROS: 13. Voorzichtig breekbaar 14.30 Steiger B: gevarieerd programma 16.00 Nws. 16.03 De Nederlandse tOD-40 (Vanaf 17 00 Sterrol. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III NCRV: 7.02 (S) Happy sound. 7.66 22.46 Journ. 3.15 Bouwen, inf. kt. in Vlaanderen. Engelse speelfilm uit 1972. 22.16 KTRC

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5