Nieuwe huursubsidie onaanvaardbare zaak Schaefer slaat mei eerste paal in saneringswijk Kleine bussen: groot financieel probleem OOK IN LEIDEN PROTESTEN TEGEN HUURVERHOGING Barning opent nieuwe zaak Waarom geen hogere huur burgemeester ?9 Oudt Leyden tIJDAG 2 APRIL 1976 LEIDEN De Leidse wethouder Waal (Ruimtelijke Ordening) heeft gisteren tijdens de vierde dag van de begrotingsbehandeling in de Leidse raad een over zicht gegeven van de bouwplannen en de stand van zaken op het gebied van de ruimtelijke ordening in de verschillende wijken. HerengrachtZijlsingel: Staats secretaris Schaefer (Volkshuis vesting) zal l^egin mei de eerste paal slaan in dit grote kaal- slaggebied nabij het centrum van de stad. Het betekent de officiële start van de herbe- Tegen langdurig leegstaan huizen In een door VVD'er Langerak ingediende motie, die door leden van alle raadsfracties was mede- ondertekend wordt het college van B en W verzocht om alle wettelijk toegestane maatregelen te nemen, waarmee kan worden voorkomen dat particuliere goede en goed kope woningen nadat zé leegge komen zijn voör kamerverhuur gebruikt gaan worden. Volgens de- zelde motie moet in het taken pakket van Bureau Huisvestyng hoge prioriteit worden gegeven aan bestrijding van langdurige leegstand van goede en goedkope particuliere huurwoningen. Als de termijn v?m drie maanden wordt overschreden zou de gemeente zo nodig tot vordering van een der gelijke woning moeten overgaan, aldus de motie. bouwing van het gebied rondom „De Doorbraak". Coebel: Niet voor 1979 worden s woningbouwactiviteiten ver wacht in dit gebied dat wordt omsloten door Haagweg, Jac ques Urlusplantsoen en Nieuwe' Vlietkanaal. Door projectont-/ wikkelaars zijn al diverse plan nen ontworpen, maar de kos ten blijven te hoog gezien de hoge grondkosten. Morskwartier: Het rijk heeft on langs geld betaald voor de grondverkoop aan de universi teit in de Leeuwenhoek. Dezer dagen krijgt staatssecretaris Klein (Onderwijs) een brief van Leiden waarin wordt voorge steld een werkgroep te benoe men die plannen voor het ge bied gaat ontwikkelen. Van de Werkgroep zouden universiteit, AZL, gemeente Leiden en het ministerie deel moeten uitma ken. In de „Mors" worden en kele stukjes grond vrijgehouden voor „zelfbouwers". Meren wijk: Nog dit Jaar zal een begin worden gemaakt met de aanleg van fietspaden langs de Gooimeerlaan en van de Meren- wijk naar het nieuwe zwembad „De Zijl". Overleg met de volks tuinders heeft ertoe geleid dat voor het laatste fietspad een variant is gekozen die het dichtste bjj de IJsselmeerlaan ligt. Binnenstad: Wethouder Waal heeft goede hoop dat het rijk subsidies zal verstrekken voor de restauratie van belangrijke monumenten in de stad. Bij de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg bestaat begrip voor de moeilijke situatie waarin Leiden met z'n vele monumenten ver keert. Hoewel er geen subsidie van CRM komt zal een plan tót herstel van walmuren worden uitgevoerd. Het gaat om wal kanten aan het Rapenburg, Nieuwe Rijn en Oude Singel. Morssingel: Nog deze maand zal in de gemeehtelijke commissie voor de ruimtelijke ordening worden gesproken over plannen voor een nieuwe bebouwing van de Morssingel. LEIDEN De kans dat de gro te NZH-bussen binnen afzienbare tijd in Leiden vervangen zullen' worden door mini-bussen acht wethouder Waal niet èrg waar schijnlijk. Kleinere bussen vragen meer personeel aldus de Leidse wethouder, en de personeelslasten vormen bij het openbaar vervoer de hoofdmoot van de kosten. Bo vendien is er een brief van mi nister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) aan de gemeente ge- stuurd waarin staat dat alleen in noodgevallen plannen mogen wor den uitgevoerd die tot nog grotere tekorten bij het openbaar vervoer leiden. Over elke verdere kosten stijging moet vooraf overleg met de minister worden gepleegd. Overigens verklaarde Waal zich wel bereid om met de NZH in overleg te treden. Om de schade aan monumenten, wegen en wal kanten in de nabije toekomst zo veel mogelijk te beperken denkt wethouder Waal aan een snel heidsbeperking voor de bussen in de binnenstad. Dat zou volgens Waal mogelijk zijn wanneer een aantal knelpunten voor de bussen worden weggenomen door de aan leg van vrije busbanen. Trilling metingen zullen gegeven moeten verschaffen over de snelheden waarmee de minste schade wordt aangericht. Een suggestie om de bussen over Christen-democratisch onderonsje tussen de raadsleden Vink en Van Zijp. Op de achter grond het nieuwe VVD-raadslid Zonnevylle. de cityring en de Hooigracht te laten rijden in plaats van Bree- straat en marktroute wees wet- houden Waal van de hand. „Pas sagiers moeten niet bij de city- ring zijn, maar in het centrum. Hij vindt het onjiiist dat bus haltes verder van het centrum verwijderd zijn dan parkeerter- Over de mogelijkheden om weer tramverbindingen in de eLidse re gio aan te leggen is overleg ge weest met de omliggende gemeen ten. Volgens Waal geloofde men er niet zo erg in. Onderzocht zal worden of een NS-rapport over trammogelijkheden in Leiden aanknopingspunten biedt. Felle kritiek op werkwijze van de ANIB LEIDEN Tijdens de begro- tingabehanding in de Leidse raad is gisteren felle kritiek geleverd op de wyze waarop de afdeling Leiden van de Algemene Neder landse Invaliden Bond (ANIB) de belangen van gehandicapten be hartigt. Het VVD-raadslid Kuijers merkte op dat het voor ANIB- leden vrij gemakkelijk is om een invaliden-parkeerkaart te krij gen, terwijl dat voor niet-leden veel moeilijker zou zijn. Van het college, vroeg Kuijers een onder zoek. naar de normen die deze bond aanlegt. Partijgenoot Wes- sels signaleerde dat laakbare han delingen plaatsvinden door ANIB- mensen bij de invalideparkeer plaatsen op het Stadhuisplein. In validen zouden onder druk gezet worden om lid te worden van de ANIB. CDA-fractieleider Driessen vroeg zich af waarom B en W de bevoegdheid, om invalidenpar- keerkaarten uit te geven, heeft overgedragen aan een particuliere bond. Tenslotte deed het CDA- raadslid Vink verslag van gebeur tenissen waarvan hij ooggetuige was geweest. Een ANIB-man vroeg een gehandicapt echtpaar uit Limburg, dat op het Stadhuis plein wilde parkeren, om een be drag van vijf gulden voor een "tij delijke parkeerkaart". Dat bedrag was volgens de man nodig om de administratiekosten te dekken. Vink: 'Toen ik informeerde of dat niet een beetje veel was, ant woordde hijdat hebben we zo vastgesteld". Volgens het CDA- raadslid had het echtpaar het geld teruggekregen toen hij had aangekondigd de zaak bij de be trokken wethouder aanhangig te zullen maken. Wethouder Waal liet gister avond blijken dat ook het college niet gelukkig is met deze gang van zaken. Er zal contact worden gezocht met de ANIB. LEIDEN Ook in Leiden zullen de protesten tegen de huurverho ging van acht procent, die per 1 mei in zouden moeten gaan, hevig zijn. Dit liet het CPN- raadslid Hoeven gisteravond we ten. "Wethouder Verboom heeft al eena eerder iets van onze ach terban gemerkt; dat zal ook in de toekomst gebeuren", aldus Hoe ven, die overigens lof had voor het beleid van Verboom. Volgens de communist moet de huurver hoging uitgesteld worden tot 1 juli, zodat bekeken kan worden of zij door middel van een loon maatregel zal worden gecompen seerd. PSP'ster Anne van de Zan- de diende een motie van soort gelijke strekking in, welk stand punt door de gemeente kenbaar gemaakt zou moeten worden aan de regering. Deze motie was be halve door Hoeven ook door Mentzij (PvdA) mede-onderte kend. Toch voelde wethouder Verboom er niet voor om dit voorstel over te nemen. "Als "de huurverhoging uitgesteld wordt, betekent dat de regering over minder inkomsten zal beschikken voor de volkshuis vesting en dat wij minder subsi dies zullen krijgen. Het betekent een uitstel van kosten, die later toch weer naar je toe zullen ko? men. Misschien is een andere oplossing een verhoging van de belastingen, maar dan moet het geld ook uit de gemeenschap ko men. Ik kan de bezwaren tegen de huurverhoging wel begrijpen, maar zal me er niet achter scha ren", aldus de wethouder. Hoeven (CPN) onze achterban LEIDEN - Het raadslid Anne van de Zande (PSP) hééft zich erover verbaasd dat de huur van de burgemeesterswoning aan de Witte Singel blijkens de gemeen tebegroting niet verhoogd is. "Waarom niet?, vroeg zij zich af. "Zelfs een huurverhoging van acht procent zou niet genoeg zijn", aldus de PSP'ster, die van mening was dat de burgemeester best twaalf procent van zijn sa laris aan huur zou kunnen be steden. Wethouder Verboom zette uiteen dat de hoogte van de huur van de woning gebonden is aan het salaris van de burgemeester. Als dat omhoog gaat, stijgt de huur automatisch mee, aldus de wethouder. "Ik zorg dat de wissel woningen er tijdig zijn" wantrouwen LEIDEN „Ik zal ervoor zor gen dat die wissel woning en er tijdig zijn. Als ze er straks niet zijn, dien dan maar een motie van wantrouwen in, stuur me dan maar de laan uit. Dan moet je een andere wethouder nemen". Deze krachtige woorden werden gisteravond uitgesproken door wet - houder Verboom (volkshuisves ting), toen een aantal raadsleden PvdA'er Mentzij, CDA'er Ham (bij monde van Driessen). Hoe ven (CPN) en Anne van de Zande (PSP» het probleem van de wisselwoningen ter sprake bracht. Wisselwoningen zijn woningen die worden gebruikt voor tijdelijke huisvesting van mensen wier wo ning wordt gerenoveerd. Rond de bouw van deze wisselwoningen zijn problemen gerezen, die de voortgang van de renovatie in gevaar zouden kunnen brengen. Wethouder Verboom kon echter vertellen dat de N.S. inmiddels toestemming hebben verleend om op het Spoortje bij de Herensin gel wisselwoningen te i bouwen.' ook op het terrein bij de gebou wen van de stedelijke lichtfabrie ken aan de Langegracht kan de gemeente daarvoor terecht. Het is echter nog niet duidelijk of het rijk dat de bouw grotendeels moet financieren medewerking zal verlenen. Verboom is daar op timistisch over gestemd, maar bij het ministerie van Volkshuisves ting is men geschrokken „bleek om de neus", aldus Verboom van de kosten die de bouw van de wissel woningen in het Haagweg- kwartier met zich mee heeft ge bracht. Destijds heeft het minis terie hiervoor toestemming gege ven, zonder exact de kosten te kennen; nu wil het van te voren' weten hoe duur de bouw van de wisselwoningen zal uitvallen. Ver boom kon niet vertellen wat daar bij als maximumbedrag geldt. Er komt een voetgangers- en fietserstunnel op het gevaarlijke kruispunt van Marnixstraat en Willem de Zwijgerlaan in Leiden- Noord. Wethouder Waal (Stads ontwikkeling) deelde gistermiddag mee dat de dienst Gemeentewer ken al bezig is met een kosten raming en een ontwerp. Het raadslid Beijen (PPR/D'66) diende woensdagavond een motie in om deze tunnel aan te leggen en het geld te halen uit het fonds voor bovenwykse voorzieningen. Waal liet gistermiddag weten dat B en W deze motie zullen Conny Vink te gast Conny Vink zong gisteravond in het nieuwe pand van Barning begeleid door de Leidse muziek groep "De Sleutels" LEIDEN De Leidse piano- en orgelhandel W. Barning heeft vandaag de nieuwe zaak aan de Stationsweg 11 t/m 17 geopend. Ter gelegenheid daarvan werd gisteren in het pand, waarin voorheen Auto Bierman en daarvoor Heck's Lunchroom gevestigd waren, een feestelijke bijeenkomst gehouden. Wijkcollectief Plan-Noord overweegt acties De zangeres Conny Vink, die als gastvrouw optrad, bood namens de firma Barning en met medewerking van de importeur van Yamaha in Nederland, J. Domp B.V. in Amster dam. aan de Leidse muziekgroep „De Sleutels" een piano aan. Het bedryf van Barning bestaat dit Jaar 55 Jaar. In 1921 werd de zaak opgericht door de heer W. Barning en zyn echtgenote in het pand Oude Singel 16, bouwingen de hele benedenverdie ping als showroom werd ingericht. In 1940 werd het pand Narmstraat 29 aangekocht voor opslag en repa ratie. Een paar jaar nadat de hui dige eigenaar, de heer C. M. Bar ning, in het bedrijf was opgenomen, kwam in 1944 zyn vader, de heer W. Barning, bij een trambesohieting in Sassenheim om het leven. In 1964 begon het bedrijf met de verkoop van elektronische orgels, en zes jaar later werd gestart met orgel lessen. Weer een jaar later, nadat ook zoon W. J. Barning in het be drijf was opgenomen, werd begonnen met een muziekcursus voor kleuters van 4 en 5 jaar. In de daarop vol gende jaren werd een occasion-show room in de Morsstraat 58, de „Bouti que Musique" op de Oude Singel 14. en een showroom in Katwijk aan den Rijn geopend. Met de verhuizing naar de Sta tionsweg heeft Barning alles op .één adres: niet alleen de verkoop en ver huur, maar ook de orgellessen, de blokfluit - en gitaarlessen, en de LEIDEN „De nieuwe huursubsidieregeling van het ministe rie van Volkshuisvesting heeft tot gevolg dat ongeveer tachtig procent van de gezinnen met ingang van 1 juni a.s. een huur verhoging tegemoet kan zien van vijfentwintig procent en dat is voor ons onaanvaardbaar", aldus gisteravond de voorzitter van het wijkcollectief Plan-Noord, Joop Vervoorn. Actie hier tegen zal dan ook beslist worden gevoerd en deze actie zal zich niet beperken tot gemeentelijk en regeringsniveau. Over de wijze waarop actie onder nomen zal gaan worden waren echter nog geen mededelingen te doen, maar, zo werd verzekerd, „binnen enkele dagen zal een compleet plan van actie worden overlegd". Door de nieuwe regeling voor "huur- kleutercursus is er ondergebracht. In de toekomst zullen er ook piano-les sen worden gegeven. Over twee k drie weken zal het Leidse college van B en W komen met een aantal voorlopige voor stellen voor de reconstructie van de Breestraat en de marktroute. Over dit „voorlopige standpunt" zal een uitgebreide inspraakpro cedure worden gehouden. Pas als ruime gelegenheid is geboden om de plannen te beoordelen zal het college een definitief voorstel voor de raad formuleren. Export Jonge Jenever subsidie, die woensdag J.l. openbaar is gemaakt, zullen de meeste bewo ners van huurwoningen vallen in een huurquote van 18 procent (huurquote is de hoogte van de huur in verhou ding tot het inkomen). De reacties oj5 deze maatregel zijn dan ook. volgens de aanwezigen gisteravond, niet te overzien. ,In een stadsgedeelte waar in 85 procent van de bevolking een bruto inkomen heeft van minder dan 14.000 gulden per Jaar, komt zoiets erg hard aan", aldus de voorzitter. Hij had becijferd dat iemand met een huur van plm. 115 gulden per maand na 1 Juni voor dezelfde wo ning 145 gulden zal moeten gaan be talen. „En hiertegen zal doelgerichte actie moeten worden ondernomen". Aan dit laatste besluit was een roerige vergadering voorafgegaan. Groeperingen uit de wijk vroegen zich, mede in verband met de gang van zaken rond de huurverhoging en de wyze waarop de woningbouwver eniging „Ons Belang" te werk gaat, af cp welke wijze het wijkcomité de belangen van de bewoners behartigt. Deze groeperingen waren van me ning dat de belangenbehartiging niet optimaal was en dat de acties „te zacht" waren. „Harde actie gevoerd door radicale figuren is noodza kelijk", zei men. Vele oude prohlemen werden tevoorschijn getoverd en de verwijten vlogen over en weer. Na soms zeer hoog oplaaiende discussies kwam men tot overeenstemming. Voorlopig zal nog worden afgezien van de vorming van een alternatief wykcomité, maar men achtte het wel noodzakelijk om zo spoedig mogelijk een algemene vergadering bijeen te roepen, die zich dan zal moeten uit spreken over het gevoerde beleid. Hoewel één van de aanwezigen nog wel opmerkte dat „als Je echt wat bereiken wilt éénheid een eerste ver eiste is". ADVERTENTIE "XV Ruimte vrij wanneer u ongestoord met relaties of klein gezelschap wilt lunchen of dineren. Denk dan eens

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3