Iedereen is te koop, aiieen de prijs verschilt 'Elk land heeft eigen spelregels' 'Corruptie is niet te vermijden' APRIL 1976 PAGINA 11 Drees jr.: Steekpenningencorruptie, dat is toch helemaal niets nieuws". werkgeversorganisatie. Wel is men van plan deze zaak intern te bestu deren. In zijn blad schreef het VNO on langs „Waar wij in Nederland! ech ter voor willen waarschuwen, is dat er een stemming ontstaat, waarbij iedere commerciële onderneming al met scheve ogen wordt aangeke ken. Wanneer de ene president cor rupt is, behoeft de andere dat nog niet te zijn. Evenmin is ieder Ne derlands bedrijf corrupt als een of meer buitenlandse bedrijven zich daaraan schuldig maakt". „Dat wil overigens niet zeggen, dat ook in Nederland geen boosdoeners zullen bestaan", aldus het VNO. „Wanneer Nederlandse bedrijven zich mei omkoping in Nederland be zig houden, zullen zij zich evenals iedere andere burger voor de rechter moeten verantwoorden". Vooralsnog, geeft het VNO geen concrete richt lijnen maar beperkt men zich tot ethisch getheoretiseer. Drees niet verbaasd Het tweede kamerlid dr. W. Drees (DS'70) verbaast zich over de opwin ding, die plotseling is ontstaan over steekpenningen, corruptie en omko ping. „Dat is toch helemaal niets nieuws. Het is toch bekend, dat het in bepaalde landen gebeurt. Het valt me wel op, dat er opeens een storm van verontwaardiging opsteekt Ter wijl iedereen weet dat het allang re gelmatig in die landen voorkomt. En premier Den Uyl zou dat ook moeten weten Wat een onzin dat hij plot seling vindt, dat steekpenningen nu niet meer van de belastingen mogen worden afgetrokken, want in som mige landen ligt de grens tussen een fooi, een cadeau of een steekpenning wel heel dicht bijeen". Drees Jr. was voor hij de politiek binnenstapte onder meer thesaurier- generaal op het ministerie van Fi nanciën. Ook werkte hy onder meer in Indonesië als hoofd van de fi nanciële afdeling van de Nederland se ambassade van 1950 tot 1953. bij de Centrale Bank van de Phiüppij. nen te Manilla en op het ministerie van Financiën van Tanzania te Dar Es Salaam. SURINAME „In Indonesië en ook op de Philip- pijnen kwam omkoping ontzettend veel voor", zegt Drees. „De salarissen van de ambtenaren in die landen zijn namelijk erg laag. Het is min of meer onvermijdelijk, dat ze iets toegeschoven krijgen.". „Corruptie is daar gewoon onderdeel van het systeem. Net als in een groot aantal landen in Zuid-Ameri- ka. Corruptie is daar net zo wijd verbreid. Dat is natuurlijk een hele nare zaak. vooral Nederlanders zijn daaraan niet gewend. Die kennen alleen prijzen inclusief en vaste ta rieven". „Maar als je in die landen, bijvoor beeld door de douane wilt, dan is het normaal dat je de douane-amb tenaar wat toeschuift. Wat me in Indonesië wel duidelijk is geworden, is dat. in het vroegere Nederlandsch Indië, dat door Nederland bestuurd werd. corruptie veel minder voor kwam, dan tegenwoordig". Wat me in Tanzania vooral opviel was dat daar een zeer stringent systeem bestond om corruptie van overheidsmensen tegen te gaan". „Ach, en in Nederland? ik loöp hier toch al een hele tijd mee, maar ik ben hier nog nooit geconfronteerd met echte opzienbarende gevallen van corruptie Zo n geval als Werk spoor, nee, zoiets kan ik me niet herinneren in Nederland". „Waar wel de meest vreemde dingen voorkomen", aldus de heer Drees. ,Js in Suriname en de Nederlandse An tillen. Je zou er verbaasd van staan wat daar allemaal gebeurt op het gebied van omkopingen". „Iedereen is te koop. Alleen de prijs verschilt". De mening van de zakenman, die dit zegt, verschilt in niets met die van Bis marck. Wat dat betreft is er in de loop der eeuwen weinig ver anderd. Want ook de rijkskanselier van het toen nog keizerlijk Duitsland placht z'n gezanten met de volgende inspiratie naar het buitenland te sturen „Alle mensen hebben hun prijs". Soms is een goed gevulde maag na een copieus dineetje al ef fectief. Elke zakenman weet er van mee te spreken. Maar ook de politicus, de ambtenaar, de journalist. De prijs kan oplopen van een simpel lijkend relatiegeschenk, een kistje wijn, een fles parfum, een televisietoestel*tot een stapeltje bankbiljet ten, een jacht, vrouwen, paarden, een auto, een buitenhuis, een baan voor je zoon, een vliegtuig. Niets is onmogelijk. Door Kees Jan Kokke Wie aan de borreltafel in gezelschap van zakenmensen het woord steek penningen laat vallen, ziet niets dan begripvolle gezichten. Men weet er van mee te praten. Dat is toch niet te vermijden in het internationale zakendoen. Je moet wel meedoen ot je ligt ernaast. En wat is er nog fout aan. Het gaat uiteindelijk toch om de werkgelegenheid, nietwaar? Zo gauw je echter officieel bij het grote bedrijfsleven aanbelt om spe cifieke informatie over het feno meen steekpenningen, dan stoot Je vrijwel overal Je neus. Dan gaan de deuren dicht. Dan is het van, daar doen wij als gerenommeerde firma niet aan mee, dat soort praktijken kunnen wij ons niet veroorloven. Oh, nee, daar is ons niets yan be kend. En vooral geen namen noemen. Je moet bovendien behoorlijk oppassen met wat Je zegt. .Alles wordt ver taald en voor Je het weet, sta Je bij zo n land op de zwarte lijst. We heb ben het al moeilijk genoeg met onze export", zegt een president van een groot internationaal bedrijf. ACHTERDOCHTIG bisdhe wereld. En zo heef b vrijwel elk groot bedrijf in bepaalde landen een agent. Ja, en als Je dan officieel zegt, ik weet niets van steekpennin gen af, dan kan dat nog kloppen MILJOENEN iedereen is op het ogenblik bijzon der achterdochtig. Angstvallig wordt ervoor gewaakt om maar in de ver ste verte betrokken te raken bij wat ook maar ruikt naar het woord steekpenningen. Aan de telefoon hoor Je mensen verstij ven als Je om informatie vraagt. Een ondernemer„Er wordt maar van alles over steekpenningen gepu bliceerd. Maar na wat ik daarvan gezien heb, moet het grote publiek er geen donder meer van snappen. Want wat zijn steekpenningen. Je moet het begrip definiëren. Elk land heeft zijn eigen spelregels. Dat kan Je niet over een kam scheren. Het is een bijzonder ingewikkelde zaak". Goed, laten we de zaak wat eenvou dig maken. We spreken niet over steekpenningen, maar over commis sies. Een groot exportbedrijf heeft in be paalde landen agenten zitten. Die agent, goed op de hoogte van de plaatselijke omstandigheden, goed thuis in het zaken- en overheidsle- ven daar, moet zorgen voor het juis te klimaat om een order binnen te krijgen. Zo'n agent wordt betaald op basis van commissies. Dat wil zeg gen een bepaald percentage van de grootte van de order. Wat hij met dab geld doet moeb hij zelf weten. Of hij daarmee mensen omkoopt, geschenken uitdeelt, dinee tjes of feestjes geeft, dat is zijn zaak. Als uiteindelijk die order maar op tafel komt. Dan is hij zijn com missie waard. En anders vliegt hij eruit.Als er geen contracten wor den gemaakt, dan kan hij verdwij nen", vertelt een export-manager van een groot internationaal bedrijf. „Maar zo'n man verdient dan ook aanzienlijk meer dan ik". Zo'n agent had Lockheed bijvoor beeld in een man als Meuser in Zwitserland en Chasjoggi in de Ara- Een enkeling geeft toe rechtstreeks onder de tafel geld aan een invloed rijk persoon toe te schuiven voor het verkrijgen van een order. „Ik heb miljoenen op die manier be taald", vertelt een ondernemer achte loos. „En als Je dat steekpenningen wilt noemen, mij best". Met name in het Midden-Oosten is aan corruptie vrijwel niet te ontko men, zegt hij. Wanneer Je daar over een contract aan heb onderhandelen bent, dan- noemt de man met wie Je praat op een gegeven moment een bedrag extra. Je doet een tegenbod en na wab heen en weer gepraat kom Je tot een vergelijk. De man excuseert zich even en als hij terug komt dan moet het geld in zijn bu reaula liggen. Hij schuift de la dan op een kiertje en tekent dan de contracten. „Het geven van steekpenningen is al zo oud als de handel zelf', zegt een andere ondernemer. „De bedragen aan steekpenningen die scheepvaartmaatschappijen moe ten betalen in Afrikaanse en Aziati sche havens, zijn zelf onaanvaard baar geworden". Dit vertelt Per Hen riksen, president-directeur van de Deense rederij Mercandia en een van de weinigen in het zakenleven, die daar rond voor uit wil komen. Hij schat dat zijn maatschappij vo-' rig Jaar tussen de dertien en een- en-twintig miljoen gulden „onder de toonbank heeft doorgeschoven" voor normale verrichtingen, waarvoor in feite niets extra's betaald zou moe ten worden. „Deze praktijken zijn niet van van daag of gisteren, maar het begint nu toch werkelijk de spuigaten uit te lopen", aldus Henriksen. „Mijn maatschappij zal in het vervolg geen cent meer aan omkoping uitge- ORDE OP ZAKEN De Deense reder vindb het wel be moedigend, dat vele van de betrok ken landen nu erg hard aan het werk zijn om orde op zaken te stel len. Hij geloof t niet dat zijn maat schappij moeilijkheden zal onder vinden in havens, waar het de ge woonte is om steekpenningen aan te nemen. „Een functionaris, die nu luidkeels ontkent ooit zoiets te héb ben gedaan zou heus niet weigeren zijn plicht te doen, omdat hij van ons niets meer krijgt", zo meent Henriksen. Tot nu toe heef t geen enkele andere rederij de beweringen van de Deen rechtstreeks willen bevestigen. Zo geeft bijvoorbeeld de Nederlandse Scheepvaart Unie (NSU) te kennen, het verhaal van de Deense reder niet te kunnen onderschrijven. De NSU vaart veel op Afrika en het Verre Oosten. Directeur R. J. Marsman van de NSU-scheepvaartmaatschappij Nedl- loyd vertelaarde wel „gehoord" te hebben van deze praktijken, maar hij zou er zelf gelukkig nooit mee geconfronteerd zijn. De Nedlloyd heeft in de landen, die haar schepen aandoen, eigen agen ten zitten en die merken wel eens dat in de havens met lange wacht tijden andere schepen voorrang krijgen. „Maar dat is voor ons geen reden om met geschenken te gaan strooien. Dan zou het einde zoek zijn en daarom beginnen we er ook nieb aan", aldus Nedlloyd. De NSU geeft wel, als dat nodig is relatiegeschenken, zoals flessen whiskey en kisten sigaren. „Maar dat is geen omkoperij", aldus het scheepvaartbedrijf. De hele onrust over het fenomeen steekpenningen is ontstaan na de onthullingen in de Locfcheed-affairt Het vuur werd nog eens aangewak kerd toen bekend werd dat ook het Nederlandse bedrijfsleven niet .schoon" was. Want Werkspoor blei in 1951 met dertig miljoen gulden de Argentijnse dictator Peron te heb ben omgekocht. WERKSPOOR Prins Bernhard speelde bij het ver krijgen van die belangrijke order voor Werkspoor een belangrijke rol. Overigens is er wat dat betreft sindsdien weinig veranderd. Want nog vorig jaar wendde de prins zijn invloed aan voor het verkrijgen van een interessante order voor Werk spoor, dit maal in Turkije. Werk spoor slaagde er in 1975 maar niet in de beslissende handtekening van de Turken te krijgen onder een om vangrijk contract voor een staalpro- ject. Keer op keer liepen de pogin gen spaak. Tot vlak na de Bilderberg-conf eren- tie, die vorig jaar in het Turkse Iz mir in een hotel van de machtige Turkse familie Yassar werd gehou den. Uiteraard was de prins op die conferentie aanwezig. Nog geen week na de Bilderberg-conf erentie werd het Werkspoor-contract door de Turken getekend. De Werkspoor manager, die Tuikije onder zich heeft, zegt daarover: „Hetwas dui delijk dat do prins daar voor ons even de zaken bepleit heeft. We mo gen hem dankbaar zijn". Of er daarbij ook steekpenningen op of onder de tafel ter sprake zijn ge komen, daarvoor zijn geen aanwij zingen. De Werkspoor-manager: „Nee, met steekpenningen werken we in Tur kije allang niet meer. We werken met agenten, die overigens dik be taald worden, hoor. Tenminste zo lang er contracten worden gesloten. Pas nog hebben we hier een belang rijke order gemist. De agent is er dan ook uitgevlogen. Dat systeem wordt over de hele wereld toegepast" TOPMAN Oud-minister van Economische Za ken, dr. J. R. M. van den Brink, de huidige topman van de Amro Bank, heeft naar aanleiding van de Werk spoor-steekpenningen aan Peron ge zegd, dat de corruptie in het zaken leven internationaal moet worden aangepakt. „De tijd is nu rijp, dat daar iets aan gedaan wordt. Het is nu veelal niet te vermijden dat het Nederlandse bedrijfsleven in bepaal de gevallen steekpenningen betaalt voor het verkrijgen van grote orders in sommige landen. Maar ik ben er van overtuigd, dab we iets kunnen bereiken als we een internationale overeenkomst kunnen sluiten. En daarin moet duidelijk omschreven worden, wat wél en wat niet kan, compleet met sancties". „Dit soort zaken liggen in uiterst gevoelige sferen", aldus de Amro Bank-president. .Desondanks ben ik er niet ongeluikkig mee. dat zo'n werkspoor-affaire aan het Echt is gekomen. Want het geven van steekpenningen is uiteindelijk voor het bedrijfsleven toch uiterst onaan genaam. Er zou een land moeten zijn dat het initiatief neemt, om er via een internationaal verdrag een einde aan te maken". Zoals blijkt uit de Lockheed-zaak van nu en de Werkspoor-affaire van 25 jaar geleden, is corruptie niet iets van vandaag of gisteren. Zolang er zaken worden gedaan, wordt er om gekocht. ALARMEREND „Corruptie in het bedrijfsleven neemt alarmerende vormen aan", rie pen deskundigen al uit op een in 1961 gehouden conferentie over „Be drog en Omkoping", door het Neder landse Gesprekscentrum. „Deze heeft thans reeds hele bedrijfstak ken overwoekerd, zodanig dat er zelfs bedrijfstakken zijn, waar men zich niet meer van corrupte midde len zou kunnen onthouden zonder zelf de dupe te worden. Dit houdt een groot gevaar in voor het morele peil, de handhaving van de integri teit in onze Nederlandse samenle ving". Er werd tijdens deze conferentie dringend gepleit om de corruptie buiten de ambtelijke sfeer strafrech telijk vervolgbaar te maken. Dfie wet kwam er ruim zes Jaar la ter. Voor ambtenaren gold al sinds de Napoleontische tijd een straffe regeling om omkoping tegen te gaan. Eind 1967 werd het wetsont werp strafbaarstelling van anderen dan ambtenaren door de Eerste en Tweede Kamer unaniem en zonder hoofdelijke stemming aanvaard, in het Wetboek van Strafrecht, artikel 328, werd geregeld, dat op hetver- zwijgen van aannemen van giften of beloften in strijd met de goede trouw een maximumstraf van 100.000 gulden boete of een jaar ge vangenisstrafzowel voor omgekoch te als omkoper, werd gesteld. Merkwaardig genoeg accepteert de belastingdienst de aftrek van steek penningen door het Nederlandse be drijfsleven weL SPORADISCH Concrete gevallen van omkoping ko men in ons land zelden of nooit in de publiciteit. Slechts sporadisch komt het dan ook tot een vervol ging. Zo was er in 1974 de zaak van een Reeuwijks aannemingsbedrijf, dat bij een kabelproject een aantal PTT-ambtenaren had omgekocht. Van meer recente aard: is de zaak Dassault, waarbij de vertegenwoor diger van de Franse vliegtuigfabriek de Nederlander B., de ka merleden Dankert en Keja getracht zou hebben om te kopen. De zaak liep meteen sisser voor de betrok kenen af. Daarnaast werden enkele politie-agenten beschuldigd van het aannemen van geschenken. Bij deze zaken bleef het zo ongeveer in de afgelopen jaren. Een bestuurslid van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, VNO, tevens president van een groot internationaal bedrijf, zegt dat hij de tijd gekomen acht, dat de onder nemers collectief een standpunt gaan innemen ten aanzin van het fenomeen steekpenningen. Het VNO zelf is zover nog niet, al dus een woordvoerder van deze

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11