'Brandweer Rijnland is één van de beste in Nederland' flQETDI PPR/D'66 en CDA voor hogere parkeertarieven Proef Turfmarktbrug ontlokt veel kritiek WESSELS OP DE WIEGEL TOER Preventieman Bijlsma vandaag begonnen Leids beroep tegen omvang warenhuis in de Winkelhof ONDERDAG 1 APRIL 1976 LEIDEN De Regionale Brandweer Rijnland wordt met ingang van morgen uitgebreid met een bureau voor brandpreventie. Dit in het ka der van een steeds groeiend samenwerkingsver band tussen in totaal 26 gemeenten op het ge bied van het bestrijden en voorkomen van bran den. In het voormalige kostershuis aan de Ketel boetersteeg is een werkruimte ingericht voor de preventieman, hoofdbrandmeester G. Bijlsma, die in zijn taak wordt geassisteerd door een ad ministratieve kracht en door de Leidse ambtenaar voor civiele verdediging, L. J. Uljee, die hem gedurende een halve werkweek bijstaat. Vermoedelijk nog een te kleine bezetting, maar, zoals de Leidse brandweercommandant Broes hart zegt „Het begin is er, we zullen in de prak tijk moeten leren, welke uitbreiding in de toekomst nodig is". „De Regionale Brandweer Rijn- hebben het gebied in twee sub-regio's gemeenten", aldus Broeshart „ontvan land is by een raadsbesluit van alle verdeel^ met ieder een centrale gen zo'n industrie met open januari '73 meldkamer, één in Leiden en één in i andere regio's in het land. voorbeeld Alphen. Als Je in Rijnsaterwoude de bouwverordening niet het met de geldende :r- moet niet vergeten dat een industrie brandweer belt, word Je direct reeds geruime tijd tussen de verschil- bonden met Alphen. Dat is een groot het bevolkingsaantal lende korpsen nauwe banden be- voordeel. Verder heben alle vrywilli- meente doet stijgen begelei- gers een alarmontvanger, in de volks- werken zeshonderd mond beter bekend als een „pieper", i een kleine honderd waardoor Je in geval van brand snel- dat ge stonden. In het gebied dead kaartje) vrijwilligers Kaaa waarin ae Durgemeesiers van D alle 26 gemeenten zijn vertegenwoor- rreventieverbetenng digd. Naast dit bestuur functioneert De derde fase, waar nu een adviescommissie en een missie van commandanten. Om te komen tot een zo goed gelyke organisatie is een vierfasen- op dit gebied problemen plan opgesteld. „We zijn begonnen", belangrijke taak aldus Broeshart, „met het verzorgen mate de gemeente groter is, de bur gemeester en de topambtenaren meer gaan verdienen. Wat dat aan gaat heb ik in Noord-Holland hele sterke staaltjes meegemaakt". Dergelijke situaties zijn echter in al ooit aan de orde zijn geweest, nu niet meer mo gelijk. Het preventiebureau krijgt alle bouwplannen ter inzage en stelt daarvoor advieaen op. Bijlsma: „Het is niet haalbaar om alles te beoordelen. We leggen het Nederland dëdën zich hT'het vertalen a®®™1 heel b<'wust °P fote woning- hebben een beroepscommandant. Het vier kilometer, dat is te klein, bestuur van de Rijnlandse brandweer dat hebben we kunnen ondervangen de Leidse regio, als is in handen van een zg. „Regionale met steunzenders". begin is gemaakt, is de verbetering de preventie. Op veel plaatsen i goede opleiding is de advisering alle dan niet afgeven van door de die echter op tal van uiteenlopende Een bouw, utiliteitsbouw i de preventie- O001" de uitbreiding van de preven- r het al tiemogelijkheid kunnen we nu ook vergun- meer &aan controleren. In het verle den bleef dat beperkt tot evenemen ten, theaters en bioscopen. Nu kun de korpsen afzonderlijk zich ook wordt af- blijkt te worden geïnter- bezighouden met het controleren De lessen worden gegeven preteerd, met als gevolg dat met huizen industrieën, die met hun gastarbeiders ger door bevoegde docenten en gecoördi neerd door de commandant van Wassenaar, de heer De Graaf". „Toen dat op poten stond zijn we gaan werken aan een goed verbin- de dorpen trokken, dingsnet tussen alle gemeenten. We „Veel gemeentebesturen nieuwbouwplannen in de stad geen We zijn kans kregen, omdat ze in strijd met de bouwverordening, naar bejaarden, studenten, dancings. Dit is het gebied waarin de Regionale Brandweer Rijnland opereert. hoop niet in orde is". Aankoopbeleid De totale apparaatskosten dat daar nog Regionale Brandweer worden overi gens berekend per inwoner gemeente. In Rijnland won honderdduizend mensen, nog i kleine De vierde en voorlopig laatste fase honderdduizend in Leiden, hetgeen de minister". deRijnland tot één van de beste regio's van het land behoort, dus het is lo- komt i een gisch dat het ryk nu over de brug vier- moet komen, brief PEPERZAK beheerst Ontmoet onze kollekties waardeer REPAREREN - MODERNISEREN 7 vak! :e prijzen I I de plannen van de Regionale betekent dat het Leids gemeentebe- Brandweer is het voeren van een stuur een kwart van de kosten be- oentraal aankoopbeleid. waardoor taalt. Wellicht zijn er in de toekomst aanzienlijke kortingen bedingd kun- gelden van het rijk te verwachten, nen worden. Het groot materieel Broeshart daarover wordt al gezamenlijk ingekocht, maar Broeshart is van mening dat er nog Commandant Broeshart heeft deze week de definitieve versie voltooid van een rapport over het totaal wezige personeel en materieel binnen de regio. Sommige gemeenten bleken ..De minister heeft aangekondigd nog niet op de gewenste wijze bezet, goed georganiseerde regio- andere hadden óf te veel personeel altyd sprake. Zijn rapport de orde in de vergadering de Regionale Raad, die er ver- Ik heb daar onlangs volgens, althans dat wordt gehoopt, geschreven aan Zyn conclusie uit zal trekken en overeenkomstige maatregelen zal L- A- en B-gebieden nale samenwerking geld te willen óf te veel materieel. Van Broeshart heeft het totale gebied ook ingedeeld naar „brandgevaar lijkheid". „Het rijk heeft ooit eens een norm aangegeven en maakte on- betalen. Ik kan rustig zeggen dat redige verdeling bleek in elk geval derscheid in gebieden A t/m F. Rot terdam met zijn chemische Industrie is dan een duidelijk A-gebied. Wan neer ik hier in de regio kijk valt het allemaal erg mee. Het ergste is de Leidse binnenstad, een typisch B- geoied. Ik moet er wel bij zeggen dat ik wat betreft de industrieën de zaak iets anders heb aangepakt. Ik heb een lijstje gemaakt van bedrijven, waarvan ik vind dat ze een bedrijfs brandweer moeten hebben, meestal hebben ze die ook wel. maar het gaat my om de omvang van zo'n korpsje. Sikkens. Heineken en het Acade misch Ziekenhuis zyn daar voorbeel den van". „De voordelen voor Leiden? Over de ongewenste uittocht van indus trieën heb ik het al gehad, ook over de uitbreiding van de preventietaak en daarnaast: je moet niet vergeten dut als ik naar de zestiger, begin zeventiger Jaren kyk, er geen jaar voorbijging zonder dat van tijd tot tijd een beroep werd gedaan op korp sen uit de omgeving, om bij grote branden te helpen. Nu is dat niet langer meer een aardig gebaar van de regio-gemeenten, maar een heilig moeten. Dat geldt andersom natuur lijk ook. En we zijn door de samen werking beter geoutilleerd voor het echte zware werk, dat zich misschien niet zo vaak voordoet, maar waar je toch op ingesteld moet zyn". TON VAN BRUSSEL ADVERTENTIE Dameskapsalon VAN TONGEREN voor 'n charmant kapsel DOEZASTRAAT 13. TEL. 123666 LEVENDAAL 104, TEL. 123612. De VVD-fractie vindt dat er voor dit jaar 10.000 gulden gere serveerd moet worden voor bur gers die het initiatief nemen tot de aanleg van "woonerven". Voor de aanleg van een park op de plaats van de kettingfabriek aan de Zijlsingel wil de VVD 100.000 gulden halen uit de pot voor bo- venwijkse voorzieningen. LEIDEN Het parkeerprobleem in de Leidse binnenstad heeft gis teravond voor een belangrijk deel de discussie in de Leidse raad be paald en mondde tenslotte uit in een reeks moties. WD-er Kuijers beet het spits af met een verzoek aan B en W om by het rijk een subsidie te vragen voor de realise ring van een of meer parkeergara ges. Als argument voerde hij aan dat vrijwel alle steden met histo rische kernen een parkeerchaos kennen en dat de exploitatieopzet van parkeergarages voor die ge meenten een groot probleem is. Tevens sprak Kuijers de voorkeur uit voor ondergrondse garages bo ven ontsierende bovengrondse. Onderzocht zou moeten worden of het parkeerterrein bij de Groen- oordhal niet beter benut kan worden. Centrumbezoekers zouden daar hun auto moeten parkeren om vervolgens met een bus naar de binnenstad te rijden. „Dat een dergelijk experiment destijds mis lukte was geen wonder", aldus Kuijers. „Alle experimenten mis lukken wanneer het niet gecombi neerd wordt met strikte parkeer- maatregelen voor de binnenstad. Wat parkeermaatregelen betreft kwam Beijen (PPR/D'66) met 2 moties: een om het Stadhuisplein voor de helft autovrij te maken en te bestemmen voor culturele, sociale en recreatieve functies (bijv. een fontein en bankjes), en een andër om de parkeertarieven in Leiden flink te veiihogen. Beijen denkt daarbij aan een ex tra opbrengst van twee ton per Jaar. Ook CDA-er Van Zijp voelde wel iets voor een verhoging van de parkeertarieven. De meerop brengst zou volgens een ingedien de motie bestemd moeten worden aan een uitbreiding van het korps parkeerwachters en het stichten van een fonds voor een te bouwen parkeergarage. Verder deed hy de suggestie ook maar parkeermeters neer te zetten op de Breestraat en de Langebrug, omdat de parkeer- schyven daar i zet worden. Voor een opheffing van parkeerplaatsen op het Stad huisplein voelde Van Zijp niet erg veel. Meer brood zag hij in een verhoging van de tarieven voor die plaatsen. PvdA-er Van der Horst vroeg zich af of er geen mogelijkheden waren om wat strenger op te treden te gen parkeerovertreders dan nu het geval is. Naast de bekeuring sug gereerde hij de heffing van een bedrag van 10 of 25 gulden voor bijvoorbeeld een dag parkeren op de stoep. Kuijers (VVD): ondergrondse parkeer garages. LEIDEN He.t staat vast dat de gemeente Leiden bezwaar zal aan tekenen tegen de omvang van het warenhuis dat in het Leiderdorpse winkeloen tram Winkelhof is ge projecteerd. Het CDA-raadslid Van Zijp drong hier dinsdag tij dens de begrotingsbehandeling op aan; de motie die hy hierover gis termiddag indiende, was mede- ondertekend door de PvdA-raads- leden Van Baaren en Ranner, VVD'er Weasels en Houtman i SGP/GPV». Wethouder Van Dam vertelde dat het college van B. en W. al van plan was om bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland bezwaar aan te tekenen tegen de bouw van het warenhuis, waarvan een te grote concurrentie wordt gevreesd voor de winkels in de Leidse binnenstad. Volgens wethouder Waal «ruimtelijke or dening) zou ook bezwaar gemaakt moeten worden tegen de zijns in ziens te grote hoeveelheid par keerplaatsen die in het plan van de Winkelhof zyn opgenomen. Het PPR/D'66 raadslid Beijen waarschuwde er gisteren voor dat het winkelcentrum De Koper molen in de Merenwijk een meer dan wijkverzorgend karakter dreigt te krijgen. Hy baseerde zyn vrees op het krantje van de Ko permolen. dat ook buiten de Me renwijk wordt verspreid i in o.m. de aandacht op de LEIDEN De verkeersdeskun- digen in de Leidse raad zyn niet best te spreken over de "proef- maatregelen" die genomen zijn by de afsluiting van de Turf marktbrug voor het autoverkeer. Vooral de situatie op de Steen- straat is velen een doorn in het Prijs voor de 50ste motie LEIDEN Op de derde be grotingsavond van de Leidse raad regende het gisteravond moties. Volgens een telling van burgemeester Vis is men de dertig al gepasseerd, ter wijl de raad nog niet eens halverivege is. Burgemeester Vis deelde gekscherend mee dat binnen het college wordt overwogen aan de indiener van de vijftigste motie een prijs toe te kennen. Vraag van een van de raadsleden: waarmee wordt een dergelij ke uitgave gedekt? oog. VVD-er Kuijers omschreef de toestand gisteravond als volgt „Als twee bussen elkaar op de Steenstraat passeren, is er aan de linkerkant nog ruimte voor een halve fietsband en aan de rechterkant voor een halve kip". Hij pleitte ervoor de gemeentelijke verkeeracommissie snel bijeen te roepen en de proef te beperken tot één maand. SGP/GPV-raadslid Houtman kwam met een motie waarin om hoge prioriteit voor de vervanging of het herstel van de Turfmarkt- brug wordt gevraagd. Het college van B en W moet voor 1 septem ber met voorstellen in de raad komen, zo wil Houtman. Zowel Beijen als Kuijers grepen de Steenstraat-problemen aan om hun vrees uit te spreken voor de reconstructie van de Breestraat en de marktroute. Beijen: „Bij de Breestraat is straks iets dergelijks te verwachten". Reactie Waal: „Nee, veel erger". Kuijers vond dat eerst de marktenroute moet worden aangepakt en was be nieuwd naar de inspraakprocedu res, die aan de reconstructie voor af zullen gaan. Houtman (SGP/GPV): Turfmarktbrug herstellen. Een motie van Beyen (PPR/ D'66) en mede-ondertekend door Van Zijp (CDA), Peters (PvdA) en Langerak (VVD) vraagt de rad zich uit te spreken voor 1. betaalbare woningen (deels voor bejaarden), 2. wijk- en groen voorzieningen en 3. een beschei den uitbreiding van de Leidse Apparaten Fabriek op het terrein van "Het Spoortje" tussen De Kooi en Noord. li VV LEIDEN Het raadslid Wessels iWDi vreest dat een groot aantal werklozen in Leiden wel aan de slag zou kunnen, maar niet wil werken. Deze angst is gebaseerd op, zoals hij het zelf zei, „van horen zeggen". Wessels: „Minstens drie aannemers hebben mij verzekerd dat zij werkvolk tot uit Etten-Leur hebben moeten halen. Toch heeft Leiden zeshonderd werk loze bouwvakkers. Een zegsman van Heineken heeft me ook verteld dat hij best mensen kan gebruiken, maar ze eenvou dig niet kan krijgen. Van twee zelfstandige tuinders heb ik hetzelfde gehoord. Ik kan deze voorbeelden nog tot tien. twaalf vakken uitbreiden. Zijn de uitkeringen soms te hoog? Is de controle goed genoeg? Ziet het college van B en W iets in deze controle? Zijn er Leidse werklozen die nooit meer aan de slag komen? Moeten die dan niet op andere wijze worden geregistreerd?", aldus een aantal vragen van het WD-raads- lid. Wethouder Van Dam i hij verving de nog altijd zieke wethou der van economische aangelegenheden, Van Aken» reageerde met het noemen van deze cijfers: „In de afgelopen maand stonden 3130 mannen als werkloos geregistreerd. Daar stond een vraag tegenover van 440. Zelfs als in al deze 440 vacatu res iemand werkzaam zou raken, zijn er nog altijd 2700 werk lozen, die niet aan het werk kunnen komen. Ik raad de heer Wessels aan voorzichtig te zijn met dit soort verhalen uit Wiegeliaanse koker". Een motie ingediend dooi- de PvdA-ers Van der Horst, Peters en Dutfvestein vraagt een bedrag van 150.000 gulden te reserveren voor de aanleg van verkeersdrem pels in de woonwijken. Dat geld zou in mindering gebracht moe ten worden op het wegenonder- houd in Leiden. De verf waarmee in Leiden fietsstroken worden aangegeven deugt volgens VVD-er Kuyers niet. Binnen twee maanden is er weinig of niets meer van te zien. Een verzoek om beter houdende verf te gebruiken ontlokte wet houder Verboom de vraag "KIss- proof"? Belemmering in bouw Meerbrug LEIDEN Wethouder Waal (foto boven) deelt niet de opvatting van oud-wethouder Ham. dat eerder woningen gebouwd zouden kunnen worden in Meerburg (toekomstige woonwijk tussen fcanaalweg en Rijksweg achter de Rivierenbuurt dan in de Stevenhofjespolder. Hij stoelt die mening op het feit, dat de in de Meerburg-bodem aan wezige restahten van het oude' „Casteltun Matilo" omvangrijker zyn dan aanvankelijk werd ge dacht. Archeologisch onderzoek zal de bouw flink kunnen vertra gen. Bovendien zyn volgens wet houder Waal grote technische werken nodig om de toekomstige woonwijk bereikbaar te maken, zoals de bouw van een of meer bruggen over het Rijn- en Sohie- kanaal. Beijen (PPR/D'66): voor zichtig met de Kopermolen. parkeermogelijkheden by dit win kelcentrum wordt gevestigd. „Ook dat kan ten koste gaan van de winkelfunctie van de Leidse bin nenstad". aldus Beyen. Hy drong er by B en W op aan om de par keermogelijkheden in de buurt van De Kopermolen niet verder uit te breiden. Voor dat verzoek kreeg hij gisteravond de steun van CDA-er Van Zijp. Gas en licht op landelijk gemiddelde LEIDEN De tarieven voor gas water en elektriciteit liggen in Leiden niet hoger dan het lan delijk gemiddelde. Dit hield wet houder Van Dam gisteren met name het CDA-raadslid Van Zijp voor, die eerder het tegendeel had beweerd. Van Zijp was daarbij op een artikel in het blad Koop kracht afgegaan. Weliswaar is de stijging van de tarieven dit Jaar in Leiden één van de grootste in Nederland, maar daarmee belanden ze op een niveau, dat het gemiddelde niet te boven gaat. Volgens Van Dam, die eveneens uit Koopkracht dic teerde ligt de gasprijs in Leiden op het landelijk gemiddelde, zijn de elektriciteitstarieven drie gul den duurder en de watertarieven drie gulden goedkoper. Beyen «PPR D*06), v d Zande (PSP) en Peters (PvdA/ willen dat B en W voor 1 september komen met een voorstel om een fiets- en voetgangerstunnel aan te leggen op het kruispunt van Marnixstraat en Willem de Zwy- gerlaan. Volgens Beijen is de si tuatie, ook met de verkeerslichten, niet ideaal, en komt daar straks nog de dichtbij gelegen aanslui ting van de Gooimeerlaan bij.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3