Bonn geeft Sadat geen wapens, wel NAAST HET NIEUWS Geen Britse soldaten tegen Smith Waarschuwing tegen interventie Libanon SENAAT VS VOOR 200 MIJL VOOR DE VISSERIJ Frankrijk minder terughoudend VS willen herziening contributieschaal VN Linkse Spaanse leiders in arrest DINSDAG 30 MAART 1976 BUITENLAND WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse Senaat is in een hoofdelijke stemming ak koord gegaan met een wet sontwerp dat beoogt de visse- rijgrens te verleggen tot 200 mijl uit de kust. Daaruit blijkt dat de Senaat bij de bescher ming van de Amerikaanse vis serij genegen is eventuele con flicten met andere visserijlan- den op de koop toe te nemen. Het wetsontwerp moet nu nog door het Huis van Afgevaar digden worden goedgekeurd, alvorens het naar het Witte Huis kan. President Ford heeft zijn handtekening al toegezegd, ondanks de bezwa ren die de ministeries van Bui tenlandse Zaken en Defensie tegen het plan hebben. Krachtens het wetsontwerp, een initiatief van Huis en Se naat samen, zouden buiten landse vissers per 1 maart 1977 een vergunning nodig hebben om binnen 200 mijl van de Amerikaanse kust hun netten te mogen uitzetten. De uitbreiding der visserij- grens van 12 mijl naar 200 mijl heeft geen invloed op de terri toriale zeegrens die men op drie mijl wil handhaven. Het wetsvoorstel wordt krach tig gesteund door de Ameri kaanse visserij die bang is dat de kustwateren worden leeg gevist door concurrenten uit Japan, de Sowjet-Unie en an dere landen. BONN (Reuter/UPI/DPA) - Met 21 saluutschoten heeft het Westduitse regeringscentrum Bonn gisteren president Anwar Sadat van Egypte ingehaald. Sadat begon in Bonn aan een veertiendaagse tournee die hem na de Bondsrepubliek nog naar Frankrijk, Italië, Joegos lavië en Oostenrijk zal brengen. Hoewel Sadat met zijn rondreis ook probeert meer begrip te wekken voor het Arabische standpunt in het Midden-Oosten-conflict, heeft hij er geen geheim van gemaakt dat hij allereerst uit is op het doen van militaire zaken. den geleden uitbrak zijn er onge- veer 13.500 mensen omgekomen. De nieuwe bestandsvoorstellen die Arafat meebracht, zijn in Dama scus opgesteld tijdens bespre kingen tussen de Palestijnse lei der en de Syrische president Ha- fez Assad. Een guerrillero- woordvoerder zei dat de voorstel len ondermeer garanties bevat ten voor het aftreden van Fran- jieh. Hg weigerde echter nadere bijzonderheden te onthullen. Kringen rond Joenblatt hebben gisteren gezegd dat de moslem leider niet eerder over Syrische interventie wil spreken voordat zijn troepen het havengebied veroverd hebben en de christe nen zich teruggetrokken hebben in Asjrafija. Behalve het aftreden van Franjieh eist Joenblaat ook radikale her vormingen waardoor het op reli gie gebaseerde politieke systeem van Libanon zou veranderen. WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse Senaat heeft gestemd voor een vermindering van Amerika's bijdrage van de Verenigde Naties en verhoging van de contributie van de pas-rijke olieproducenten. In een amendement aan een wetsontwerp van het ministerie van buiten- 1 arid se zaken over het bijdragen in de kosten van internationale organisa ties, deed de senaat een beroep op president Ford te ijveren voor een contnbutieschaal „die nauw verbonden is met de relatieve draagkracht". De Verenigde Staten dragen momenteel 25 procent van de V N begroting bij. Een spreker in het Senaatsdebat, de democraat Richard Stone, wees erop dat de bijdrage van Saoedi-Arabie voor 1976 is bepaald op nog geen 300 000 dollar of 0,06 procent van het totaal De Verenigde Staten is gevraagd in 1977 zevenentachtig miljoen dollar bij te dragen, zei Stone. Linkse Moslimstrijders zijn giste ren tot op enige honderden me ters opgerukt naar het hoofd kwartier van de christelijke fa- lange in Beiroet. De linkse strij ders verklaarden het christelijke gebouw te zullen vernietigen en de christelijke bevolking in te sluiten in haar enclave in de stad. Politiewoordvoerders hebben ge zegd dat de gevechten van giste ren aan meer dan 200 mensen het leven hebben gekost. Wel zeiden zij dat dit getal slee hts een schat ting was omdat allen strijders zich op straat gewaagd hadden Sinds de burgeroorlog 11 maan- VLAM IN DE PAN Een paar karbonaatjes die vlam hadden gevat zgn de brandweer van FYankfurt zaterdag op 300.000 mark schade komen te staan. Na een melding 'grote brand' rukte de onlangs aangeschafte hoogwerker uit. Het 19 ton zware gevaarte met zijn telescopi- sche ladder van (uitgeschoven) 50 meter kwam echter in botsing met een auto en kon gelijk als total loss worden afgeschreven De vleespan werd met wat water uit de kraan geblust. GRATIE VOOR HOND Het ongewone en vertederende gedrag van Khyber in de rechts zaal waar hg vocht voor zijn leven, heeft de rechter bewogen tot gratie. De verdachte sprong eerst temidden van de belangstellenden, waar hg zijn poot op een dame legde. Vervolgens drukte hij zijn neus tegen het been van de rechter en tenslotte griste hij een reep chocolade uit de mond van de verdediger - die hiermee wilde aantonen hoe goedmoedig zijn client was. Khyber was ervan beschuldigd dat hij een 67-jarige tuinman opzettelgk tegen de grond had gesmakt Rechter Ann Davies wees de eis af en gaf de driejarige herders hond de vrgheid. VR0EDMANNEN Groot-Brittannië heeft volgend jaar zijn eerste 'vroedmannen'. zo heeft een strijder voor gelijkheid van de sexen bekendge maakt. De strijder, een verpleger die drie jaar heeft geprobeerd een opleiding te krijgen voor verloskundige, had bericht ontvangen van het ministerie van volksgezondheid dat twee scholen voor vroedvrouwen deze zomer mannelgke gegadigden zullen op- BRITSE VLO IN OPMARS Groot-Brittannië wordt bedreigd door de opmars van de katte- vlo - en de huizen van de welgestelden, met hun centraal ver warmde kamers en dikke tapgten. het meest. De diertjes hebben zich de laatste 25 jaar geleidelijk vermeerderd en zgn nu in miljoenen woningen binnengeslopen, zo zegt een woordvoerder van de in de Britse hoofdstad gevestigde school voor gezond heidsleer en tropische geneeskunde Een warme omgeving en wollige karpetten verschaffen de beste broedplaatsen en daar snellen de vlooien op af, met in hun kielzog infecties en kwellende jeuk voor de bewoners van de comfortabele woning. Het antwoord op de plaag is katte- vlooienpoeder, maar dat moet overal worden gestrooid. Want 'voor elke vlo op de kat zijn er 100 in zijn omgeving, zodat het geen zin heeft alleen het huisdier te bepoederen', aldus de woordvoerder. Kattevlooien zoeken pas hun toevlucht tot het bijten van men sen wanneer ze niet een van Groot-Brittanniës 20 miljoen hon den en katten kunnen pakken. Lange, hete zomers zoals die van vorig jaar, toen de huisdieren buiten vertoefden, kunnen vlooien dwingen hun aandacht op de mens te richten LONDEN/LOESAKA (UPI/AP) - Engeland ziet nu evenmin als in 1965, mogelijkheden voor een gewapend ingrijpen in Rhodesie om daar het illegale minder heidsbewind van Ian Smith af te zetten. Britse regeringsfunctionarissen verwijzen naar een uitspraak van de staatssecretaris van Buiten landse Zaken David Ennals, op 24 februari in het Lagerhuis: "Als we in 1965 geen interventie in Rhodesië konden overwegen om de eenzijdige onafhakleijkheids- verklaring te voorkomen of on gedaan te maken, hoe kunnen we dat nu dan wel ernstig overwe gen? De waai heid is dat we het toen niet konden doen. en nu Zegslieden van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken ver wijzen naar Ennals uitspraak in verband met de suggestie van de Zambiaanse president Kaoenda, die een gewapende Britse inter ventie heeft voorgesteld. De Zambiaanse president heeft gis teren verklaard dat Britse mili taire interventie in Rhodesie de beste oplossing is voor de crisis in dat land. Tegen buitenlandse cor respondenten zei hij: "Echte in menging an de Britten is het be ste Het zou levens sparen Het zou de oorlog tot een spoediger einde brengen." De president zei dat Groot- Brittanrne eerst het Rhodesische parlement moet ontbinden en le den van het blanke minderheids bewind moet arresteren. Volgens hem moet Londen een uitvoer end comité met een Britse voor zitter instellen dat "alle radicale groepen, de binnenlandse en bui tenlandse vleugels van de Afri kaanse Nationale Raad, de vech ters in de frontlinie en een groep "echte" blanken als Garfield Todd en een boetvaardige Roy Welensky vertegenwoordigt" Todd is een oud-premier van Rho desie die op zijn Rhodesiriche boerderij huisarrest heeft We lensky is premier geweest van de toenmalige Centraalafrikaanse federatie waartoe het huidige Rhodesië behoorde. "Het voorlopige uitvoerend comité zou een jaar moeten blijven be staan en regelingen treilen voor werkelijke verkiezingen, geba seerd op het systeem van een ma De Tanzamaanse minister van Bui- tenlandse Zaken Ibrahim Ka doema heeft voorgesteld in het kader van het Gemenebest een regeling te trei.cn voor onver zoenlijke blanke Rhodesiërs die zich niet willen schikken in een zwart meerderheidsbewind. Hij meent dat de blanken in Rhode sie te onderscheiden zijn in drie groepen, de "Fanatieke racisten" als premier Ian Smith, de weife laars die een meerderwaardig- heidscomplex hebben ontwik keld en zich geen zwart bewind kunnen voorstellen, en de derde groep die zich wel bevindt onder een blank bewind, maarook niets tegen een zwarte regering zou hebben. Voor mensen die de gedachte van een Afrikaanse regering veraf schuwen zou in de Gemenebest een compensatieregeling getrof fen kunnen worden zodat ze Rhodesie kunnen verlaten, of an li re Gen enebest-landeh /ou den hen als immigranten kunnen opnemen, aldus Kadoema. een miljoen gulden aan prijzen Reeds op de eerste dag van zijn verblijf in Bonn heeft Sadat echter te horen gekregen dat de Bondsre publiek militair gesproken niet verder zal gaan dan de saluutscho ten op het vliegveld. West-Duitsland heeft alle wapenle veranties aan landen in gebieden waar spanning heerst verboden en een regeringswoordvoerder zei dat dit verbod onverkort zal worden gehandhaafd. Maar als het rijkste land van de Europese Gemeen schap zal de Bondsrepubliek wel substantiële hulp aan de Egypti sche economie geven tot 230 mil joen mark. verstrekken. Welingelichte kringen in Bonn bevestigden dat de Egypti sche president voornemens is ge durende zijn zesdaagse verblijf over de Alpha-jet te praten met bondskanselier Helmut Schmidt en minister van Buitenlandse Za ken Hans-Dietrich Genscher. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Henry Kissinger heeft het Congres opgeroepen de verkoop van militaire transport vliegtuigen aan Egypte goed te keuren en verklaard dat weigering van de verkoop "een slag in het ge zicht" van president Anwar Sadat zou zijn. Kissinger noemde in zijn verkla ring voor de commissie internatio nale betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden het besluit van Sadat het vriendschapsverdrag met de Sowjet-Unie op te zeggen "een bijzonder moedig besluit". BONN - De Egyptische presi dent Sadat kwam gisteren in Bonn aan vooreen officieel bezoek aan de Bondsrepubliek, het eerste van een aantal Europese landen dat de pre sident de komende twee weken zal bezoeken. Op de foto Sadat samen met de Westduitse Bondspresident Walter Scheel (rechts), die hem op het vliegveld verwelkomde. Felle, meedogenloze straatgevechten hebben de haven- en hotelwijk van Beiroet bijna in een complete ruine herschapenLinkse moslimstrijders nemen er even hun gemak vannadat ze het laatste falangistische bolwerk in de wijk, het Hilton hotel achtergrondin hun bezit gekregen hadden. WASHINGTON/BEIROET (UPI/AP) - In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken hebben de Verenigde Sta ten Israël en Syrië gewaar schuwd tegen een militaire inter ventie in de burgeroorlog van Li banon. Het ministerie zei van mening te zgn „dat elke interventie van een buitenlandse mogendheid grote gevaren inhoudt en daarom ver meden moet worden". De woordvoerder Robert Funseth verklaarde desgevraagd dat mei buitenlandse mogendheid ..in de eerste plaats Syne en Israel be doeld worden". Functionarissen van het ministerie lieten zich dan ook niet bepaald positief uit over het voorstel van Egypte's president Sadat over een gewapende interventie van een Arabische vredesmacht. Zij noemden het voorstel niet realis tisch Washington hecht meer waarde aan een staakt-het-vuren en een ordelgke en legale oplos sing van de presidentiele kwestie in Libanon. Te winnen In de Nationale Puzzelaklle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. MADRID (AP)- De Spaanse politie heeft in Madrid de drie linkse lei ders Marcelina Camacho, Raul Mo- rodo en Antonio Garcia-Trevijano gearresteerd toen zij arriveerden bij het gebouw waar een nieuwe coali tie van linkse partijen haar pro gramma zou aankondigen. De Madrileense politie had de bij eenkomst verboden omdat deze il legaal zou zijn. Eerder was uit rege ringskringen vernomen dat de Spaanse regering de nieuwe coali tie beschouwt als „subversief'. De bijeenkomst zou worden ge houden in het kantoor van Garcia- Trevijano. Camacho, vakbondslei der en hoofd van de overwegend communistische „arbeiders com missies", is de afgelopen jaren al vaak gearresteerd. Hij werd vorig jaar december vrijgelaten toen ko ning Juan Carlos amnestie ver leende aan verschillende politieke gevangenen. De coalitie noemt zich de .junta voor democratische coördinatie" en werd vorige week gevormd na vijf dagen besprekingen tussen de overwegend communistische de mocratische junta van Spanje en het democratische platform voor eenwording. Uit regeringskringen is vernomen dat Spaanse regeringsfunctionaris sen bezorgd zijn omdat van de nieuwe politieke groepering vol gens haar principes tegen de mo narchie is. Ook is men bezorgd om dat de coalitie voorstander is van voorstellen voor versterkt regiona lisme, dat uiteindelijk zou moeten leiden tot steun voor autonomie voor sommige streken. De democratische junta van Spanje werd in 1974 in Parijs opgericht. Deze bestond toen uit leden van de communistische partij en de com munistisch geörienteerde „ai bei- derscommissies" van de vakbon den. Het democratisch platform omvat het socialistische arbeiders plat form, christen-democratisch links, de Baskisthe nationalistische par tij en de Carlistische partij van prins Carlos Hugo de Buuibon- Parma. Hoewel het Westduitse bedrijfsle ven en de vakvereniging (met de werkgelegenheid als argument) eendrachtig hebben geprotesteerd tegen het verbod op militaire lever anties dat Bonn zichzelf heeft opge legd, houdt de Westduitse regering de arsenalen voor Egypte dicht, be vreesd voor reacties uit Moskou en Israël. Niettemin kan Bonn via een om weg toch betrokken raken bij mili taire leveranties, en wel door de fondsen ervoor te verschaffen. Frankrijk, dat zich veel minder te rughoudend opstelt en Sadat ook al wapens heeft geleverd, zou thans overwegen Egypte 120 Alpha-jets te verkopen. Dit Frans-Westduitse toestel zou dan door Parijs worden geleverd op een krediet dat West- Duitsland Sadat naar verluidt wil Ford dreigt met veto over defensiebutget WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse president Gerald Ford heeft verklaard dat hij zijn veto zal uit spreken over de defensiebegroting voor 1977 indien het Congres zoda nig besnoeit op de begroting dat "de toekomstige veiligheid van het Amerikaanse volk" in gevaar komt. Ford zei ernstig verontrust te zijn over berichten dat sommige Con gresleden 7 miljard dollar willen besnoeien op zijn voorgestelde de fensiebegroting van 114,9 miljard dollar voor het fiscale jaar 1977. Ford zei dat de Verenigde Staten onovertroffen moeten blgven wat betreft hun defensiemogelijkheden en "bereid moeten zijn grote be dragen uit te geven aan onze eigen verdediging in de Verenigde Sta ten." Ford zei dit tijdens een toespraak op het Amerikaanse ministerie van defensie waar hg deelnam aan een plechtigheid ter gelegenheid van het toekennen van enkele onder scheidingen van het ministerie aan drie voormalige ambassadeurs bij de Noordatlantische Raad. "Sinds ik president geworden ben", aldus Ford, "heb ik de twee grootste defensiebegrotingen voorgesteld in vredestijd. Ik ben ernstig verontrust dat sommige le den van ons eigen Congres, zich blgkbaar onbewust van de realiteit van de wereld van vandaag, aan zienlijk willen besnoeien op de de fensiebegroting die ik voor het ko mende jaar heb ingediend." "Die begroting is het minimum. Er is geen ruimte voor grote besnoein-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9