Akkoord Nederland- Y.S. over Lockheed D'66 en Resoluut willen gezamenlijk de verkiezingen in „WETSOVERTREDING IS LONEND" m ;<~w 'Maak meer haast met bouw van speciale - huizen voor bejaarden' Kruisinga ligt niet wakker van PvdA DINSDAG 30 MAART 1976 PAGINA 7 KiuifK. Googerviolen WASHINGTON (ANP) De Verenigde Staten en Ne derland hebben gisteren een akkoord getekend tot we derzijdse samenwerking bij het onderzoek naar de steekpen ningen, die door de Lockheed-vliegtuigfabrieken iin Neder land zouden zijn betaald. De samenwerking heeft ook be trekking op het onderzoek naar eventuele andere fraudu leuze handelingen van Lockheed in Nederland. Voor de Nederlandse overheid te kende ambassadeur A. Tammenoms Bakker, namens de Amerikaanse regering onderminister van Justitie Richard Thornburgh. Thornburgh zette tevens zijn handtekening onder een soortgelijk akkoord met Italië. De overeenkomst voorziet in een volledige uitwisseling van gegevens tussen de Verenigde Staten en Ne derland. Deze regeling geldt ook voor Italië en Japan, het land waarmee de VS eerder een soortge lijk akkoord tekenden. Nederland is vooral geïnteresseerd in de versla gen van de openbare en besloten zittingen van de commissie-Church. de Amerikaanse Senaatscommissie die de Lockheed-steekpenningenaf- faire onderzoekt, en van de Securi ty and exchange commission (Sec), de Amerikaanse beurscommissie. Beide instanties hebben Lockheed- mensen en ex-Lockheed-medewer- DEN HAAG ANP) Bij de beraadsla gingen over de bejaardennota, giste ren in de Kamer werd o.m. door le den van de ARP, KVP en CHU een motie ingediend waarin werd ge vraagd haast te maken met het bou wen van speciaal voor bejaarden ge schikte woningen. Naar de huidige inzichten dienen zulke woningen er te komen voor ten minste 25 procent van de bejaarden. Het knbinet wil dit in 1985 hebben bereikt, maar deze doelstelling kan volgens de indieners van de motie best eerder worden ver wezenlijkt. Zij vonden voorts, dat de service-flats en woningen ook een rol moeten spe len bij het te voeren beleid voor be jaarden als het óver volkshuisvesting gaat. Die service-flats komen thans tot stand zonder behoorlijke plan ning. Daardoor wordt deze vorm van huisvesting zeer ongelijk over het land verdeeld. In een aparte motie werd de regering gevraagd een be leid te ontwerpen voor een meer ge coördineerd en planmatig beleid. Daarbij moet ook aandacht worden gegeven aan de omvang van het ser vice-pakket. KVP. ARP. CHU. PvdA, VVD. DS "70 en PPR-afgevaardigden vonden het voorts nodig, dat zo spoedig mogelijk adviezen worden uitgebracht over twee onderwerpen. Voor de bouw van verzorgingstehuizen wil het kabinet als norm hanteren, dat deze tehuizen ruimte bieden voor zeven procent van de bejaarden. Ook dienen alterna tieve mogelijkheden van financie ringsmethoden voor de tehuizen beter te worden bekeken. Het kabinet werd uitgenodigd een deskundig advies van de betrokken instellingen en orga nisaties te vragen. Staatssecretaris Van Dam van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening liet in reactie op de opmerkingen we ten. dat de bouw van woningen voor bejaarden ten nauwste samenhangt met de overige woningbouw. Hij merkte daarbij op. dat de rijksover heid de gemeente niet kan dwingen als ze deze speciale woningen niet willen bouwen. Wel zegde hij toe waar mogelijk, stimulerend te zullen op treden. opdat in de uitbreidings- en bestemmingsplannen rekening wordt gehouden met woningen voor bejaar- den. Staatssecretaris Meijer van CRM legde er de nadruk op dat financie ring van tehuizen via de bijstands uitkeringen, in een omvang en op een wijze zoals thans geschiedt, een on eigenlijk gebruik van de bijstandswet inhoudt. Een tot anderhalf miljard gulden beloopt dit thans en voor het overige wordt de financiering van be jaardenoorden door de bewoners zelf opgebracht. Hij dacht dat tegen het einde van dit Jaar een duidelijker 1 overzicht zal zijn verkregen om an dere financieringsmethoden te kun nen bestuderen. kers onder ede gehoord. Volgens de overeenkomst dient Nederland de resultaten van het onderzoek van de commissie-Don- ner, die in ons land de Lockheed- affaire onderzoekt, ook aan de VS ter beschikking te stellen. De com- missie-Donner krijgt echter niet het recht om aan de Amerikanen te vragen in hun land mensen al of niet onder ede te horen. De Italia nen hebben die mogelijkheid wel, de Japanners ook niet. Niet voldoende In de overeenkomst met Neder land en Japan komt die mogelijk heid niet voor, omdat de betreffen de onderzoekscommissies niet vol doende bevoegdheden hadden om dergelijke overeenkomsten te slui ten. aldus het persbureau UPI. De overeenkomst met Japan is getekend met het Japanse ministe- ria van Justitie. Hetzelfde geldt voor de Italianen. In Nederlandse regeringskringen wordt er overigens op gewezen da*, de Amerikaanse gegevens belang rijk zijn voor het onderzoek een volstrekt nieuwe wending zullen ge ven. De gegevens zullen worden ge zet in het raamwerk, dat de com missie voor zichzelf heeft opgetrok ken, maar men moet er niet de sleu tel tot het grote geheim in zien, zo weidt gezegd. Over de publicatie van de gege vens door de commissie Donner hebben de Nederlandse regering en het Amerikaanse ministerie van Justitie nog geen definitieve over eenstemming bereikt, zo blijkt uit het communiqué van de RVD. Grote belang Na de ondertekening heeft de am bassadeur Tammenoms Bakker stap pen onder nomen bjj het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken om te wijzen op het grote belang, dat de Nederlandse regering hecht aan een zo volledig mogelijke ope ning van de gang van zaken, zo heeft de RVD meegedeeld. De ambassadeur heeft er bij de Amerikaanse regering op aangedrongen maximale mede werking te verlenen aan de publicatie van de door de Amerikaanse autori teiten verstrekte gegevens voorzover van Nederlands belang. Het overleg hierover zal te zijner tijd worden voortgezet. De woordvoerder van de RVD deelde desgevraagd mee, dat, wan neer de commissie-Donner haar eindconclusies heeft geformuleerd, bezien moet worden, welke van de door de Amerikanen verstrekte ge gevens openbaar moeten worden gerr.aakt om die conclusies te moti- Het overleg over de publicatie zal dus pas worden hervat als de com missie haar eindconclusies heeft be reikt. Eis tien dagen voor doodrijden van jongetje AMSTERDAM (ANP) De offi cier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. H.G. van Everdin- gen, heeft gisteren tien dagen gevan genisstraf geëist tegen de 47-jarige chauffeur A.S., die ervan wordt be schuldigd verantwoordelijk te zijn vooi de dood van de 13-jarige Ma rien Gisolf, zoon van cabaretière Sylvia de Leur en televisie-arts Aart Gisolf. De verdachte overreed een Jaar geleden met zijn vrachtwagen jaar geleden met zijn vrachtwagen het, fietsende jongetje op de krui sing De Lairessestraat- Jacob Ob- reehtstraat in Amserdam. Het slacht offertje overleed ter plaatse. Zijn moeder, die in een auto achter hem reea, was getuige van het ongeluk. De officier van justitie achtte de schuld en onoplettendheid van de vrachtwagenchauffeur bewezen en zei in zijn geval geen geldboete te willen eisen, omdat verdachte reeds eerder is veroordeeld voor een der gelijke aanrijding. Behalve tien da gen gevangenisstraf vroeg mr. Van Everdingen twee jaar ontzegging van de rijbevoedheid. Uitspraak maandag 12 april. Ruim 2 ton voor Eva clen Hartog DEN HAAG (ANP) De minis ter voor ontwikkelingssamenwerking, drs. J.P. Pronk, heeft besloten voe dingsmiddelen ter waarde van f 220.000 terbeschikking te stellen van het leger des heils, majoor Eva den Hartog, voor haar werk onder de noodlijdende bevolking van Bangla Desj. Dat heeft zijn ministerie gis teren bekend gemaatk. D'66-voorzitter Jan ten Brink (links). Resoluut-voorzitter Dick de Zeeuw (midden) en D'66-fractie- voorzitter Jan Terlouw vertellen in de Handelingenkamer van de Tweede Kamer over hun plannen van een toekomstige smenwerking. DEN HAAG (ANP) De hoofdbesturen van de politieke par tij D'66 en van de nieuwe politieke groepering Resoluut heb ben besloten in de komende maanden te onderzoeken op welke wijze een zeer vergaande samenwerking bereikt kan worden. Dat onderzoek moet leiden tot voorstellen aan de congressen van Resoluut aan het begin van de komende zomer en van D'66 in het najaar om tot samengaan te besluiten. Leidse kunst voorwerpen ontvreemd GRONINGEN (ANP) Een aantal kunstvoorwerpen met een grote his torische waarde, die eigendom zijn van het Leidse museum van Oudhe den, zijn het afgelopen weekeinde ontvreemd. De voorwerpen, vyf Egyptische beeldjes, kerden geëxpo seerd in het cultuurcentrum De Oos terpoort in Groningen in het kader de tentoonstelling 'Dodenkunst als levenskunst in Egypte'. Het gaat om vier amuletten en een stéle uit de tijd van de farao's, zo'n 3000 jaar voor Christus. Een vijfde amulet is vernield. De voorwerpen maakten deel uit van een rondreizende tentoonstelling van het bureau rijksinspectie roeren de monumenten, die in Groningen in samenwerking met het Gronin ger museum werd georganiseerd. De amuletten waren afbeeldingen van de Egyptische goden Horus. Ra, Harachte, Anoebis en Sechmet en elk ongeveer vijf centimeter groot. De stéle was ongevceer 15 a 20 cen timeter groot en was gewijd aan Horus. De vier amuletten lagen in een vitrine, de stéle stond apart. De vernieling van een der amu letten was vrijdag al geconstateerd. Men nam toen aan - ook al omdat er geen van braak was - dat een bezoeker tegen de vitrine was ge botst, waardoor de beschadiging zou zijn opgetreden. De onbekende da- der(s) moet echter, nadat zijn eer ste poging was mislukt, het afgelo pen weekeinde zijn teruggekomen en zag toen wel kans de amuletten en de stéle mee te nemen. Gister ochtend werd de diefstal ontdekt. SCHIPHOL (ANP) "Ik zal er echt niet van wakker liggen". Met deze uitspraak heeft de CHU-fractie- leider in de Tweede Kamer. dr. R. Kruisinga, gistermiddag gereageerd op de uitspraak van de patijraad van de PvdA over de samenwerking van deze partij met een CDA, waar in ook de CHU is opgnomen. Partij- voorzitster mevrouw Ien van den Heuvel heeft daarover zaterdag ver klaard: "Als KVP en ARP toch in éen CDA gaan zitten met een CHU die niet bereid is geweest het rege- ringsbeleid te steun dan is dit vra gen om moeilijkheden "In een land als Nederland moe ten de partyen die geen van alle een meerderheid bezitten samenwer ken. Men moet eens ophouden met het spelletje van elkaar uitsluiten. Juist in deze voor ons land zo moei lijke tijd moeten de partijen bereid zyn samen te werken bij het vor men van de voor ons land beste re gering", aldus de heer Kruisinga. 'De partij van de arbeid doet wel vaker uitspraken waar ze later op terugkomt.zo reageerde de CHU- leider op het dreigement van de PvaA. ,,Ik neem dit dit soort uitspra ken dan ook met een pond zout", aldus zijn Duidelijk optimistischer gestemd over de politieke toekomst van Por tugal dan hij een jaar geleden was. keerde Kruisinga gistermiddag uit Portugal op Schiphol terug. In de Noordportugese stad Oporto had hij het partijcongres van de Portugese christ endemocratische partij CDS bijgewoond, dat daar van vrijdag tot en met zondag is gehouden. Krui singa was ook op het partijcongres van de CDS vorig jaar in Oporto aanwezig. Dit congres werd toen ver stoord door acties van politeike te genstanders. Een en ander is meegedeeld op een gistermiddag te Den Haag ge houden persconferentie door D'66- voorzitter J. ten Brink en Resoluut- voorzitter D. de Zeeuw (oud-voorzit ter van de KVP). De gedachte is de nieuwe politieke groepering on der progressieve vlag aan de vol gend jaar te houden Tweede-Kamer verkiezingen te laten meedoen. D'66 heeft momenteel een actie ve kern van 700 leden. "De laat ste weken is een stijging van enke le tientallen per week merkbaar", aldus voorzitter Ten Brink. Bij re soluut beweegt het aantal leden zich ook rond de 700 aldus voorzit ter De Zeeuw. Uit de gesprekken tussen de beide hoofdbesturen bleek, dat de partij programs in grote mate overeen stemmen, dat er overeenstemming was over het uitgangspunt dat de verkiezingen onafhankelijk moeten worden ingegaan, en dat er weder zijdse grote negenheid bestaat, al dus partijvoorzitter Ten Brink. De hoofdbesturen besloten daarom in de komende maanden de samen werking nader te onderzoeken. "Wij moeten programmatisch en organi satorisch op een lijn komen. Maar "wat de hoofdbesturen ook voorstel len, de congressen zullen beslissen", zei voorzitter Ten Brink. De groep Resoluut ontstond nadat De Zeeuw de KVP verlaten had, als voorzitter en als lid. "Resoluut heeft vanaf het begin de bedoeling gehad om niet als splinterpartij te opereren. Zij wilde nagaan in hoe verre gekomen kan worden tot een bundeling van vernieuwingsgezinde krachten, hoe politieke vernieuwing in Nederland tot stand gebracht kan worden", aldus voorzitter De Zeeuw. Hij zei, dat in de contacten met D' 66 de mogelijkheden van bundeling bleken. D'66-voorzitter Ten Brinke zei, dat de nieuwe politieke groepering een duidelijk progressief stempel zal dragen. "Een progressieve politieke partij behoeft niet socialistisch te zijn en ook niet radikaal. Progressie ve politiek kan op vele wijzen ge voerd worden". D'66-fractievoorzitter Terlouw ziet voor de praktische politiek geen gevaren in het onderzoeken van de mogelijkheid van samenwer king tussen D'66 en Resoluut. "De steun aan de regering gaat onver minderd door. Maar D'66 besloot reeds voor de verkiezingen van 1977 geen nieuw regeerakoord te sluiten", zei Terlouw. Terlouw benadrukte dat de nieuwe politieke groepering een onafhanke lijk krakter zal moeten dragen. "Wij zullen zelfstandig moeten zijn. De partijraad van de PvdA wilde zaterdag jongstleden de spreekbuis zijn van de vakbeweging. Dat is niet juist, als een partij de spreek buis wil zijn van belangenverenigin gen", aldus Terlouw, Hij vond De Zeeuw aan zijn zijde: "Een poli tieke partij moet zich niet laten spannen voor het karretje van de vakbeweging, of van de werkgevers". een miljoen gulden aan prijzen aangeboden door Bimex B.V., Rotterdam. Te winnen In de Nationale Puzielaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Een frontale botsing op rijks leeg 1 ter hoogte van Muiiien heeft gistermiddag het leven ge kost van twee personen. Op de foto wordt de Mercedes, waarvan de bestuurder omkwam, met een takelwagen weggesleept De auto weg is ter plaatse tweebaans in verband met werkzaamheden. DEN HAAG (ANP/SP) "Het loont om de wet te overtreden". Staats secretaris Van Hul ten (verkeer en waterstaat) heeft dat gisteren in de vaste kamercommissie 'van ver keer en waterstaat gezegd over het ontduiken van de bepalingen over de rijtijden van vrachtwa genchauffeurs. D? staatssecretaris haalde als voor beeld een bedrijf aan, waarbij in 1972 in een periode van acht we ken 3694 overtredingen werden ge constateerd. In plaats van de toe gestane totaal-kilometer-afstand van 2700 kilometer werd 4800 tot 6000 kilometer per week gereden, aldus Van Huiten. Via een door VVD, KVP. ARP en SGP ondertekende motie kreeg Van Huiten gisteren te horen, dat hij internationaal uit de pas loopt. "Er zit een gat tussen het natio naal vervoersbeleid en de Euro pese vervoerspolitiek", aldus de mo- Tjiaens de vergdering kwam Van Huiten op een klein onderdeel te gemoet aan de kritiek door net als in de andere EG-landen de 450 ki lometer die vrachtauto's per dag maximaal mogen rijden. te schrappen. Dat geldt echter alleen voor voertuigen met een zogehe ten tachograaf, die de rijtijden re gistreert. De bepaling blijft, dat chauffeurs maximaal acht uur per dag achter het stuur mogen zit ten en na vier uur rijden een half uur moeten rusten. Staatssecretaris Van Huiten kondig de gisteren ook aan dat hij over weegt de tonnage-stop beschikking te verruimen. Die stop werd augustus vorig jaar afgekondigd om er voor te zorgen dat de over capaciteit in het vrachtverkeer niet nog groter zou worden. Volgens de nieuwe bepaling zou bij het vervangen van een oude vrachtauto door een nieuw - bin nen bepaalde grenzen - het laad vermogen groter mogen worden. Van Huiten bestreed gisteren de op vatting, dat wegvervoerders en schippers de kosten van de Neder- dragen. "Dat hoeft niet", zo hield landse Spoorwegen voor een deel hij de commissie voor. Hij is van plan vóór 1980 de extra-kosten die het goederenvervoer per spoor kost aan de NS, te verhalen op de vervoerders. Van Huiten voorziet trouwens grote moeilijkheden bij een stormachti ge ontwikkeling van de zogeheten duwvaart in ons land. "Veel vaar wegen in ons land zullen dan bre der moeten worden gemaakt", zo voorspelde de staatssecretaris, "maar waar komt dat geld van daan?" De staatssecretaris betoogde dat het onredelijk zou zijn dit ook te ver halen op de "kleine schipper". "Maar als je het alleen door de duwvaart laat betalen, dan bestaat de duwvaart niet meer. Dat pro bleem vereist studie". Hij verwierp de suggestie van het CPN-kamerlid Dragstra om de ver breding van vaarwateren uit de algemene middelen te betalen. Het KVP-kamerlid Krosse opperde een waterwegbelasting in te voeren. "Dat is in strijd met het verdrag van Mannheim, maar we moeten het internationaal toch maar eens aankaarten", aldus Krosse. Het KVP-kamerlid Van Zeil diende een motie in, waarin wordt voor gesteld Van Gend en Loo6 een zelf standige onderneming te laten wor den. "Het is niet langer gerecht vaardigd dat de staat zich bezig houdt met het goederenvervoer over de weg", aldus de motie, die werd gesteund door ARP, VVD en SGP, en die waarschijnlijk kan rekenen op een meerderheid in de Tweede Kamer. Van Hultcn liet echter blijken niet veel te voelen voor de suggestie van de KVP. "Het verdwijnen van dit bedrijf zou betekenen dat het verlies van de NS nog groter wordt". Hij zag nog wel een plaats in de "vervoers-service" voor Van Gend en Loos als semi-staats- be drijf.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7