Verfilming van 'SiP: een bar karwei 1 ^/hj€/u ...en gisteren toegelicht programma „Zing je moers taal' Ill HNSDAG 30 MAART 1976 PAGINA 5 LEIDEN „Zing Je moers taal" is de titel van een elpee die in het ka der van de jaarlijkse boekenweek tot 26 april te koop ligt bij de boek handel (f 12,50. Het betreft een ver zamelplaat met groepen en zangers als Kayak, Lucifer, Earth and Fire, Boudewijn de Groot, Focus en Robert Long. ZU hebben teksten in handen gekre gen van o.a. Harry Mulisch, Cees Buddingh, Gerrit Komrij, Nico Scheepmaker en Simon Carmiggelt. Eén en ander naar een idee van Ad („Toppop") Visser. Voor die f 12.50 krijg Je de schijf compleet met een fraai kijk- en tekstboek. Keurig verzorgd vakwerk, op dat punt. Maar de uitvoeringen op de plaat zelf vallen wat tegen. Boudewijn de Groot en Robert Long komen nog het best uit de voeten met de hun toegespeelde gedichten. Geen wonder: dat zijn twee zangers die al leen in vaderlandse vocalen handelen. Zij hebben het soepeitjes over „ouwe" en „houwe", als het tekstpapier rept van „oude" en „houden". Prima. Maar dan een groep als Focus. Die springt houterig en stijf om met het tekst-gegeven. En zij zijn niet de eni gen op de plaat die onwennig uit hun moers taal komen. Bovendien hebben de popjongens nauwelijks kans gezien om de tek sten te voorzien van enige muzikale hitpotentie. De aansprekendste me lodieën zijn nog die van Lucifer en Maggie MaoNeal. Van wie achteraf blijkt, dat zij éérst een deuntje heb ben ingeleverd bij hun tekstschrijver, die er vervolgens pasklare regelen in heeft gegoten De dichters blijken zich dus beter bij de muziek aan te passen, dan de popjongers in staat- zijn om een tekst naar hun hand te i toonzetten. Maar misschien vormt dat wel een goede reden, om je zak geld eens om te zetten in een boek. in plaats van in de troetelschijf van de week. Overigens: Vanavond wijdt de AVRO-tv bijna een vol uur 20.20 tot 21.30) aan het ..Zing je moers taal" project. Op Nederland I. HENK DE KAT de illustraties uit het bij de plaat behorende tekstboek Plannen voor verfilming leven van kruidendokter Willem van Moosdijk bijge naamd de kruidendokter uit het Brabantse Casteren, bekend van de roof op de beheerder van de grenswisselkantoren op 10 no vember 1972 met een buit van 1,2 miljoen gulden, is in onder handeling met de Franse film maatschappij Belmonte die een speelfilm over zijn leven wil ma ken. Op dit moment wordt de kruidendokter nog steeds ver pleegd in de Rijkspsychiatrische inrichting in Eindhoven ofschoon hij toch enkele dagen per week thuis is. In 1973 werd hij ver oordeeld tot twee jaar gevange nisstraf en onvoorwaardelijke tbr in verband met zijn aan deel van de roofoverval. Wil lem van de Moosdijk is begon nen als reizend koopman, werd natuurgenezer en kwam in*op spraak door talloze veroordelin gen weegns oplichting met de verkoop van zijn kruidenpakket ten. Duizenden benadeelden in binnen- en buitenland eisten hun geld terug en dat betekende het faillissement van de kruidendok ter. Na diverse veroordelingen waarbij hij steeds tot geldboetes werd veroordeeld kreeg hij, om dat hij toch doorging met de ver koop van zijn kruiden, een ge vangenisstraf van negen maan den. Voordat hij in de gevange nis ging beraamde hij met zijn broer Frans de overval waar van ruim 200 000 gulden in de bossen van Vessem zijn terug gevonden en waarvan tot op dit moment nog steeds bijna een miljoen gulden zoek is. De direc teur van de rijkspsychiatrische inrichting in Eindhoven, dr. Van Brosum Waalkes is op de hoogte gesteld. Het is voor de kruidendokter nu nog afwachten of de directeur er mee akkoord gaat dat hij die film laat maken. Want hij heeft alle vertrouwen geschonken aan de directeur van de rijkspsychiatrische in richting en dat vertrouwen wil hij niet beschamen. Cup-voetbal op televisie HILVERSUM De NOS-televisie brengt morgenavond van 19.25 tot 21.15 uur via Nederland I een rechtstreekse reportage van de Eu ropacupwedstrijd St. Etienne-PSV. Commentator is Theo Reitsma. In de rubriek Studio Sport die d3 NOS-televisie die avond uitzendt van 22.35 tot 23.00 uur via Neder land 1 zal een samenvatting te zien zijn van de Europacup-wed strijd Real Madrid-Bayern München. ADDVERTENTIE Harriet Hubharcl InuDvaru een gratis, persoonlijke huid analyse met modieus make-up advies door een specialiste van het kosmeti- sche huis Harriet Hubbard Ayer. een kado van twee verzorgings- en twee make-up produkten bij aan koop van 25.- of meer kosmetische preparaten van Harriet Hubbard Ayer Tien minuten strompelen naar de kustlijn. Donkere stippen in de verte. Mensen, een paar auto's, dravende paardena Na drie, vier stappen wordt het al duidelijk. Hier helpen geen extra truien, geen wollen mutsen, geen gevoerde laarzen. De felle noordooster snijdt er doorheen als een mes. De lokatie heet Paal 8. Door Paul van Beckum Een van de vele plaatsen op Terschelling waar regisseur Bob Lowenstein met 28 acteurs en 150 figuranten werkt aan de verfilming van Cor Bruijn's gelijknamige roman. Nieuwe poging van de NCRV de kijkersgunst te winnen met een oer-Hollands drama naar een scenario van Willy van Hemert. Het verhaal past precies binnen het profiel van een protestants-Christe lijke omroep. De strijd van een stoer volk tegen het water, de controverse tussen een starre, rechtlijnige boer en een even onwrikbare dominee, de zuiverheid' van een aangenomen dochter die vanuit het geloof kracht put om overeind te blijven. Halt houden en stil zijn. Er wordt een scène opgenomen van juttende boeren. Over het strand liggen de requisieten levensecht verspreid. Tonnetjes, wijnvaten, doorweekte planken, gebroken stoelen. „Stilte!" De jutters drinken gulzig van de wijn en dansen waggelend de branding in. De ijzige wind is nauwelijks te verdragen. De acteurs krijgen dekens over zich heen geworpen als de opnamen voltooid zijn. De cameraploeg hurkt in het zand met blauwe gezichten voor het maken van een totaalshot. Paarden trekken tweewielige karretjes voort waarmee de buit wordt binnenge haald. Zo ging dat vroeger. De karretjes hebben geen rem. De 72-jarige Terschellineer dokter is er bijna het slachtoffer van geworden. Tijdens eerdere opnamen sloeg een paard op hol. het karretje werd omhoog gezwiept en smakte daarna neer naast de dokter. Bob Lowenstein zegt: „Dit is keihard gedoe, een soort oorlog." De crew denkt nog met schrik terug aan de acteur die hangend aan de staart van een paard de zee werd ingesleurd en bijna verdronk. De Belgische acteur Jan Decleir, gekozen voor de rol van Sil, werd van een wild paard geworpen en ledereen dacht dat hij dood was. Een soort oorlog. Jawel. In die snerpende kou wordt soms gewerkt van acht uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Er was een nacht bij. Niemand zal die verschrikking meer vergeten. Vijf uur pioteren op zee voor drie minuten film. Tempera tuur tien tot twaalf graden onder nul. Monique van de Ven (de aangeno men dochter Lobke) galoppeert op een bruin paard langs de duinrand. Wie had die rol beter kunnen vervullen? Zij past in het decor van dit eiland. Een sterke meid, blond warrig haar, bruine ogen, blozende wangen. De haarscherpe typecasting is ook van toepassing op de Belg Jan Decleir. Een ruige, breedge schouderde beer met zwart krullend haar. De Terschellingers zeggen het zelf: „Dat is Sil, ten voeten uit." En toch, een Vlaming op een Wadden eiland, is dat geen moeilijke aanpassing? „Ach meneer, het is te zeggen, ik ben eerst vrienden gaan vragen in Nederland, hoe dat boek inelkaar zit. Daarna ben ik het boek gaan lezen en toen pas het scenario. Maar pas hier is me veel duidelijker geworden waar het verhaal over gaat. En dan moet ik helaas constateren dat Cor Bruijn te veel de romantiek heeft gezocht. Maar het zijn de elementen die de gedragingen van de mensen gaan bepalen. Cor Bruijn heeft geen aandacht besteed aan de condities waaronder de mensen hier leefden Een doodarm volk dat mensen redde om de buit binnen te halen. Het altijd boksen tegen de tempeesten buiten had een functie in hun bestaan. Ik zie dit eiland als de grote wereld hè. Op West-Terschel ling woonden de notabelen, in oost de armen. Awel, een Vlamine is minder een vreemde op Terschelling dan een Nederlander. Die kleine, geïsoleerde gemeenschappen. die kennen wij ook in België. De Antwerpenaar spreekt van de mensen die van over het water komen Dat water is de Schelde lu ik heb er een grote vriend bijgekregen en dat is Terschelling. Ik voel me hier thuis." Logisch. Wie zou de reddingboten moeten bemannen in felle concur rentie op jacht naar het gestrande schip? Twee roeiploegen van Ter schelling klaarden het duivels karwei en speelden ook nog mee toen het versplinteren van een van de boten moest worden verfilmd. Volledige medewerking omdat men trots is op zijn eiland en zijn geschiedenis. Maar daarnaast ook - gemopper in de cafés. Bittere opmerkingen als: „Van alle toezeg gingen over honoraria komt niets terecht. Ons was een rol beloofd en wij hebben hem niet gekregen." Tegen die achtergrond wordt het bedrag genoemd dat de zevendelige televisieserie gaat kosten. Anderhalf miljoen of misschien wel meer. Dat klopt. NCRV en Cinecentrum ontkennen het niet. Maar het geroddel wijzen zij verontwaardigd van de hand. Alle figuranten worden betaald. De praatjes zijn nog altijd de nasleep van een oplichter die vorig jaar met het gefotokopieerde briefhoofd van NCRV-postpapier talloze mensen een rol beloofde tegen dikke betaling. De man, inmiddels veroor deeld en weer vrijgelaten, leefde veertien dagen gratis op het eiland van zijn kwalijke praktijken. ADVERTENTIE Parfumerie - Schoonheidssalons Breestr. 147. Leiden. 071- 142470 Geldig van 31/3 lot en mei 2/4. een miljoen gulden aan prijzen 4 Conti TS staalradiaalbanden ter waarde van 610,-, be schikbaar gesteld door Conti nental Rubber B.V., Amersfoort Ta winnen In de Nationale Puzzelaktfe tb.v Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Violist Theo Olof heeft gister avond in de wijnkelder van de Continental Bodega in Amster dam de kristallen wisselkaraf der onsterfelijkheid, die hij een jaar lang in zijn bezit heeft gehad, overgedragen aan de pianist Louis van Dijk. Deze is de negen de Nederlandse artist, die met deze onsterfelijkheid bij het in gaan van de lente tot zijn dood toe 12 flessen sherry thuis ge stuurd krijgt. Zijn acht voorgangers zijn Paul van Vliet, Wim lbo. Mies Bouw man, Albert Mol. Conny Stuart Ko van Dijk. Mary Dresselhuys en Theo Olof. dinsdag NEDERLAND I 18.15 Les Gammas (Teleac) 18,45 TV-informatie voor Spanjaarden (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Mash (AVRO) 19.30 Cft-heimen der zee (AVRO) 20.20 Zing je moers taal (AVRO) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 McCoy (AVRO) 23.00 Ontdek je plekje (AVRO) 23.05 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De geheime schatten van de Rode Zee (AVRO) 19.30 Tweekamp (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Sain (NCRV) 21.15 NCRV-Minivoetbalshow (NCRV) 22.05 Hier en Nu (NCRV) 32.45 Tot besluit (NCRV) 22.50 Den Haag vandaag (NOS) 23.03 Journaal (NOS) Dominee En wat te denken van de 30-jarige dominee Paul Saraber. Hij speelt mee in de film. maar kan dat nou eigenlijk wel? De kerkeraad had bezwaren vooral vanwege het filmen op zondag, de vier andere collega's vermoeden dat Saraber de NCRV heeft bewerkt om de rol van predikant te mogen spelen. Bob Lowenstein weet beter. Hij zelf heeft de keuze bepaald. De jonge dominee heeft in Hivlersum net als rie anderen een screentest afgelegd en het resultaat was goed. „Gewoon jaloezie", zegt Saraber „en geroddel omdat de mensen hier 's winters weinig te doen hebben. Men weet hier alles van elkaar, waar je vandaan komt, waar je heengaat. Niemand woont de opnamen bij, maar toch weet iedereen welke scènes gespeeld zijn. Overigens heb ik geweigerd aan het traditionele beeld van de predikant te voldoen. Geen gezwollen taal en gebaren. Het gaat om het verbale contact met Sil. Ik heb er veel van geleerd, van die rol. Het was onnoemelijk zwaar. De hele dag je emoties op tafel leggen, ik was bekaf. Ik sta vijf jaar op Terschelling. Ik heb er al die jaren aan gewerkt om mezelf te blijven. Maar toch heb ik ontdekt dat ik bezig ben dommer te worden. Ik heb kortgeleden in Driebergen op een conferentie gezegd: laat eens een regisseur met ons aan het. werk gaan. Kijk. tegen zo'n koppige boer als Sil, daar kun je veel tegen vertellen als predikant, maar als mens kom je niet verder. Ik heb een scène opgenomen met Jan Decleir die een hele dag duurde. Wandeling door de duinen. Dan waren er van die momenten dat ik kon huilen van ontroering. Nee, die film komt mijn werk ten goede, ondanks alle kritische nootjes van de bevolking. Op elk huisbezoek wordt er over de serie gepraat. Dan zeg ik wel eens: „Wat ik openlijk doe. doen Jullie achter gesloten deuren." „Sil de strandjutter" maakt heel wat los op het eiland. Bob Lowenstein: „Die spanningen zijn begrijpelijk Men wil zo langzamerhand naar huis. De opnamen duren nog tot half april. De medewerking van de jongens was fantastisch. Juist die barre omstan digheden hebben alle betrokkenen tot een hecht team gemaakt. Niet klagen maar hard werken om er een goeie film van te maken. Sommige acteurs moesten binnen een paar dagen op een ongezadeld paard leren rijden. En dat deden ze. We hebben samen geworsteld, tegenval lers weggeslikt". Op 9 oktober en de daaropvolgende uitzendingen zal er een man niet zonder weemoed het verhaal zien ontrollen. Willy van Hemert. de schrijver van het scenario. Aanvan kelijk zou hü ook de regie verzor gen. Op het laatste moment trok hy zich terug. Fysiek voelde hij zich niet in staat dit, barre karwei te klaren. Want „Sil de strandputter" ia een klus voor Jonge, ijzersterke mensen. Monicque van de Ven: „Dat zijn we met z'n allen. Dus het viel eigenlijk allemaal wel mee". "We zullen nu de gezelligheid maar laten prevaleren, na alle ernstige zaken die we zojuist be sproken hebben", zei gisteren een bejaarde heer in het noorden des lands Hij was nog niet uitge sproken. of een huisvrouw uit het dorp Veenhuizen merkte in het zelfde programma ("Mijl op ze ven" van de KRO) op: "Vroeeer was het hier gezelliger, want er veranderde niet veel Gezellig heid: trefwoord van de Neder landse samenleving, en dus van de Nederlandse televisie. Gezellig heid kent geen tijd. Als u maan dagavond niet naar de televisie hebt gekeken, zult u nu mis schien vragen: en, was het nog een beetje gezellig op net scherm? Zeker niet ongezellig, zou ik antwoorden. Zo'n "Mijl op zp- ven" bijvoorbeeld is, als de ma kers op dreef zijn, een heel ge moedelijk ien dat is positief be doeld) programma. Er trad dit keer een meneer in op. die aller lei onheil voor ons volk in het verschiet zag. Het kan een tijd duren, maar net als andere grote culturen zal onze cultuur aan ze deloosheid ten onder gaan", zei hij, waarbij hij foto's van naak te dames "gedrochten") voor de camera hield. Wat niet weg nam. dat hij zijn betoog toch af rondde met het ter tafel brengen van een fles Berenburg. Voor de gezelligheid dus. "Gala van de Nederland se plaat" luidde de pretentieuze titel van een pretentieus TROS- programma. Gezellig? Ach, wat moet je er van zeggen? Het was voornamelijk erg voorspelbaar. Maar wat wil je? Wanneer Wil lem Duys in de jury zit, weet je zeker dat Martine Bijl gekozen zal worden en wanneer Pim Jacobs voorzitter is van die jury, dan kan Rita Reys niet worden overgesla gen. Waarmee helemaal niet be weerd wil zijn dat er aan vrien dinnetjes-politiek is gedaan want dan kan Je wel aan de gang blij ven in het speeltuintje van de Nederlandse showbusiness. Zo'n programma als "In de keuken van Berend" heeft na tuurlijk in beginsel ook van alles, dat tot grote gezelligheid kan leiclen. Samen kokkerellen, ja ge zellig. De gast was gisteren Do nald Pleasence. een Engelse ac teur. die in eigen land en elders flinke bekendheid geniet, m de televisiekijker in Nederland weinig aanknopingspunten geeft, want voor 'The Hammonds" 'The Pallisers" is hij nooit uitge nodigd. Hij maakte, samen met Bou dewijn, het gerecht 'Trifle", een soort ratjetoe van vruchten, cake, noten, jenever en sherry. "Als Je dit lust. can lust je alles", Pleasence. alvorens hij de bor den vojschepte- Het gesprek, dat tussen de bedrijven door werd ge voerd, leek een beetje op de "trifle", het ging over van alles, maar omdat het allemaal door elkaar werd gesmeten, ontstond er toch een tamelijk flauwe prak, ondanks de alcohol. GERARD PAQUES Tony Curtiss als man die op een voor hemzelf uiterst ple zierige manier van het leven genietZijn bronnen van inkom sten zijn, zacht gezegd, wat merkwaardig van aard. Soms verricht hij wat werk als privé-detective, maar het geld dat hem die activiteiten oplevert, komt niet terecht op een spaar rekening, maar aan de goktafel waar driftig het pokerspel wordt beoefend. In deze gedaante. .McCoy" getiteld, is Tony Curtiss te zien in de gelijknamige Amerikaanse serie, waarvan de AVRO vanavond om 21.50 uur via Nederland 1 de eerste aflevering Pep-op-drie. 11.5 richt Vastenaktle. 12.03 (S) Drie t sen de middag. 14.03 (S) Pop-Kontf strooling 20.00 (S) Skymasters. 20.3 (S) Hersengymna: 20.55 (S) De 22.40 Radlojoun Enxemble Arabeske 23.20 iS) Er floot een vogel In de wel. 23.55 Nws. HILVERSUM II 18.00 NWS. 18.11 Echo 18.30 (S) op Vleugels 18.50 (S) Zin tel ton op Jamaloa vanuit Montego Bav. HILVERSI M IV NCRV: 7.00 Nws. 7 02 Het levende woord. 7.08 (S) Te Deum Laudamus. 7 30 (S) Preludium. 9.00 Nws. 9.02 (S) Onder schooltijd. 9.30 iS) Theologi- leke muziek 21 45 (S) Op de Chim- borazo NOS 23 00 Met het oog op mor- Bergonzi 13 00 (S) Balletmuziek Massene; 13.20 tS) Beroemde solocon certen 14.00 Nws 14.02 (S) Hier en nu. 15.00 (Si Muziek voor Dlaghllev 15 45 (S) In kleine bezetting. 16 25 Muziek HILVERSUM lil Ieder heel uur nws. NOS 18.03 De vakaturebank 18.10 NOS-Maal. VARA 19.02 Pop re kon s t ru kt 1 e 20.02 Nashville Jazz en blues. 22.02 Popdonder DUITSE TV Rode Dageraad. 5.02 Truck. 8 30 Nws. 8,36 Gymn (S) Een mondje Frans. 13.3 16.30 <S) Keerpunt. OVERH. VOORL 17.20 Terzake: Uitzend van het min. van Defensie. TROS: 17 30 Nws. 17 32 Aktua-magazlne. HILVERSUM II 'ARA: 7.00 Nws. 7 11 Ochtendgymn 16.00 Nws. 16.03 Moordbrigade holm. 17.00 (S) Amus. muz. RVU: 17 35 Wetenschao iu beweging. (11). VARA: 17.55 Med. portage 19.59 Progrt f.10 Kinderprogram - naal 21.15 Sociaal wetenschappelijk progr.. 22.00 Kultureel magazine 22.45 22.50 Journaal i

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5