Dronken schipper zorgt voor 'paniek' Dorpscentrum-plan van Voorhout in gevaar Grotere streekfnnctie van „De Branding LEZERS SCHRIJVEN „Spoed zetten achter nienwbouwp] armen m.u. urm jazz bij Join Noordwijk KEUKENHOF-BLOEMEN SINDS VANDAAG WEER IE KIJK OP OUDE RIJN BIJ BODEGRAVEN Nieuwe Katwijkse cabaretgroep Reparatie van walkant in RiJ*l pwetering is urgent K en O Katwijk geen last van Leids rumoer" Modaal gezin (1) Modaal gezin (2) PAGIN/» 4 DINSDAG 30 MAART 1976 VOORHOUT Het is een poosje stil geweest rond de plan nen voor een gemeenschapscen trum in Voorhout. In april 1975 werd op aanraden van de toen malige burgemeester van Voor hout, de heer G. A. Stolwijk, een werkcommissie ingesteld, waarin representanten van de Peuter- speelgroep, de Volksuniversiteit, de bibliotheekcommissie en de broederscongregatie "Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten" zit ting namen. Deze "huisvestings commissie" bracht regelmatig verslag uit aan het college van B. en W. over de vorderingen van het plan voor een Sociaal Educatief Centrum (SEC). In september 1975 kwam dit plan ter sprake in de gemeente raad, naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om een krediet te verlenen voor voorzie ningen voor het sportpark. Dit voorstel is toen door de raad aangehouden met het doel, eerst ook de noodzaak van andere voorzieningen in de gemeente - waaronder het SEC - te onderzoe ken en naar aanleiding hiervan prioriteiten vast te stellen De discussie, die hieruit voortvloeide, heeft er uiteindelijk toe geleid dat in de gemeenteraadsvergade ring van februari van dit Jaar een commissie is ingesteld, die dat prioriteitenlijstje moet op stellen. B. en W. zien de plannen voor een SEC op het BNS-terrein kennelijk niet meer zo zitten. Daarom wil de huisvestingscommissie nu een laatste poging ondernemen om zowel het college als de raad en de prioriteitencommissie er van te overtuigen dat daarmee een unieke kans zou worden gemist. Ook zal worden getracht om op korte termijn de bevolking van Voorhout rechtstreeks te infor meren over wat er tot nu toe is gebeurd met betrekking tot dit gemeenschapscentum. De volgende vier redenen om toch te proberen dit gebouw van de grond te krijgen, worden ge noemd door de heer J. P. van Eük, woordvoerder van de huis vestingscommissie. Ten eerste is er voor de be trokken groeperingen op dit mo ment nog geen definitieve huis vesting gevonden en gezien de dringende situatie moet er juist nu iets gebeuren. Q Ten tweede is het alleen maar aantrekkelijk (ook finan cieel gezien) om iets te kunnen combineren, vooral omdat het 'n goede aanleiding kan zijn om een aantal sociaal-culturele activiteiten, die hier de laatste jaren van de grond zijn ge komen, te bundelen. Ook door het ministerie van CRM wordt een dergelijke bun deling toegejuicht en dit minis terie heeft daarop ook een aan tal subsidieregelingen afgestemd. Als laatste, maar Juist voor deze omgeving zeer zwaarwegen de overweging, geldt nog dat de grond hiervoor wordt aangebo den door de congregatie. NOOÈ.DWIJK De Christelijke School voor L.H.N.O. "De Branding" te Ncordwijk aan Zee blijkt niet al leen voor de eigen dorpsgemeen schap van groot belang te zijn, maar gaan ook steeds meer een streek- functie vervullen. Dit valt te concluderen uit het jaar overzicht van de school, dat dezer da gen is versohenen. Per 31 december jl. telde "De Branding" 168 leerlin gen, die volledig dagonderwijs ont vangen. Hiervan komen er 24 uit Voorhout, Noordwijkerhout, Katwijk, Oegstgeest, Leiden en BODEGRAVEN Een dronken schipper (RHHB uit het Noordbrabantse Stein) heeft gisteren voor wat consternatie gezorgd op de Oude Rijn in Bodegraven. De man voer, vol gens ooggetuigen, veel te snel met z'n „driehonderdtonner". Zigzaggend schoot hij door het water, sterke golfslag veroorzakend. Diverse woonboten, die aan het Buitenkerk in Bodegraven een lig- plaatsje hebben, ondervonden hier van nogal wat hinder. Niet de romp van de boten had te lijden van de golfslag, maar intern ging alles, dat los zat, tegen de grond. Het ge volg was, dat vooral veel servies goed aan diggelen ging. De schipper, die rustig zijn bor reltjes dronk, trok zich nergens iets van aan. Hij voer gewoon verder of er niets aan de hand was. Het "noodlot" sloeg echter toe in Zwam- merdaan. Tegen een ophaalbrug in dit dorp kwam hij met een ferme klap tot stilstand. Volgens de ryks- poli ie in Bodegraven mag het een wonder heten, dat er, zowel aan de brug als aan het schip totaal geen schade werd aangericht. Direct erop ging de boot aan de Wal voor anker. De dronken schip per werd ingerekend en overge bracht naar het politiebureau waar hij zijn roes mocht uitslapen. Daar werd hij gelijk geconfronteerd met een schadeclaim, ingediend door een aantal woonbootbewoners. KATWIJK Katwijk heeft een nieuwe cabaretgroep. "Cabacat" ge naamd. Deze groep treedt voor het eerst voor publiek op in de Open Hof kerk op vrijdag 9 april vanaf 20 uur. "Cabacat" behandelt in zijn program ma allerlei zaken die actueel zijn in Katwijk en omgeving. De groep be staat uit leden van de christelijke jeugdsociëteit "de Boemerang". De opbrengst van de kaartverkoop van deze avond is bestemd voor het bouw fonds van de Open Hofkerk in Kat wijk aan den Rijn. Een motief voor zijn dronken zijn had de schipper niet, volgens zijn zeggen. Hij was "gewoon" achter het roer van de boot aan de borrel geslagen. De Noordbrabancer ver telde, dat hij met zijn lege boot op weg was naar Rotterdam om daar een vrachtje op te halen. Met "dik ke" tong kreeg de politie te horen, dat hij ook de eigenaar van het schip is. De schipper mocht vandaag zijn rejs voortzetten. De rijkspolitie te water zal overigens wel e en on derzoek instellen naar zijn vaarge- drag. Maar toen de man vanmorgen op weg naar Alphen ging, ramde hij op nieuw de wal en een brug bij de rotonde Gouwsluis. En weer moest de politie er aan te pas) komen. "Dron ken", was de nuchttre conclusie. De schipper werd meegenomen en slaapt thans z'n roes uit in het bureau van de Alphense politie. Diezelfde rijkspolitie te water, ge vestigd in Gouda, vertelde, dat er, uiteraard, een proces-verbaal is op gemaakt. "We hanteren dezelfde nor men als wanneer een weggebrui ker dronken achter het stuur zit. Want. ook water is een openbare "weg". De dronken schipper kan overigens geen vaarverbod opgelegd krijgen. "Wij kennen het vaarbewijs nog niet. Misschien dat dit met een paarr Jaar wel het geval is", aldus de rijkspolitie te water. Met andere woorden: de schipper moet voor de kantonrechter ver schijnen, krijgt een bekeuring en kan direct na de uitspraak het roer van zijn boot weer ter hand nemen. RIJNSBURG De Rijnsburgse raad vergadert aanstaande donder dag. Op de agenda staan ondermeer de volgende punten: - Vaststelling bestemmingsplan Fre- deriksoord. - Aankoop van grond langs de Val- kenburgerweg, en in het bestem mingsplan „Anjelierenstraat - Verhuur van een lokaal van de openbare lagere school aan gymnas tiekvereniging D.W.S. LEIDEN Alvorens de gemeente Leiden een bouwvergunning zal ver strekken aan de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren voor de bouw van een nieuw pand aan de Rynsburgerweg zal zoveel moge lijk rekening worden gehouden met de belangen van de omwonenden. Onder meer zal worden gelet op parkeervoorzieningen voor auto's en fietsen. Dat schrijft het college van B en W in een brief aan een zeven tal bewoners van de Rijnsburger- weg. ALKEMADE (RIJPWETERING) De gemeenteraad van Alkemade heeft de reparatie van de beschoeiing langs de Koppoellaan in Rijpwetering op de urgentielijst voor het volgend jaar geplaatst. Gis teravond besloot de raad om een ver sneld onderzoek te laten instellen, omdat de walkant in een zodanige toestand verkeert, dat langer uitstel len niet verantwoord is. Vast staat in ieder geval, dat ook dit karwei veel geld zal vergen. De extra-uitgaven, die nu moeten wor den gedaan, zijn vijftienduizend gul den. Van dit bedrag kan het bodem onderzoek worden bekostigd. NOORDWIJK JOIN-jazz or ganiseert vrijdag een avond met het Boub Rigter quartet Vanaf negen uur 's avonds zal dit kwar tetbestaande uit Boub Rigter (tenor-sax); Elbert Raadsen (■piano); Hank Baph (bas) en Hans Beun (slagwerk) optreden in het JOIN-centrum aan Sint Jeroensweg. De entree draagt twee gulden vijftig. Rijnsburg, Den Haag. Verder zijn er niet minder dan 82 deelnemers aan de avondcursussen naaien (37), stofversieren (23) en fijne keuken (22), zodat de school bezocht wordt door in totaal 250 leer lingen. "De Branding" heeft ook betekenis voor het onderwijs elders. Zo meld den hospitanten van de Christelijke Pedagogische Academie te Leiden zich dit jaar in vrij grote getale. In het onderwijsprogramma is onder meer een reeks excursies, films; le zingen en schoolconcerten opgeno men. Daar de LHNO-opleiding inplaats van drie-, vierjarig is geworden, werden in 1975 geen diploma's uit gereikt. Dit jaar is ook het jaar van de onzekerheid, meldt het rapport. Het onvoldoende vaststaan van de onder wijsprogramma's op 3/2 niveau's, waardoor het eindexamen "nieuwe stijl" te veel zweeft en de goedkeu ringsprocedure van de C-program- ma's gaven daaraan uiting. Een en ander bracht vanzelfsprekend onrust in de school. Daarbij komt dat de moraal, dat wil zeggen de gangbare opvattingen over behoorlijk en onbe hoorlijk gedrag in onze tijd veran deren, zelfs zo snel veranderen, dat velen, ook vele docenten zich afvra gen waar het heen moet als alles wat zo zeker scheen op losse schroe ven wordt gezet. Het uiterlijk van de school onder ging een wijziging door het plaatsen van een houten noodgebouw met twee lokalen. "De Branding" nam vele eigentijd se initiatieven, zoals het houden van een "open school", waarbij de bezoekers konden proeven van buiten landse gerechten, een biologie-dag, de schoolsportdagen, een schoolbasketbal toernooi en het uitreiken van zelf gemaakte kerstgeschenken aan een zamen, zieken en bejaarden. be KATWIJK De Volksuniversi teit "Kunst en Ontspanning" <K. en O)afdeling Katwijk ondervindt geen nadelige gevolgen van het ru moer dat er rond deze instelling gaande is in Leiden. Voorzitter H. Haasnoot van het K. en O.-bestuur in Katwijk vertelt dat de reden daarvan is, dat deze plaatselijke af deling financieel op zichzelf staat en vrijwel onafhankelijk draait van de stichting Volksuniversiteit K. en O. te Leiden. Doordat de secties le zingen, concerten en cursussen on der leiding staan van zelfstandig opererende mensen, heeft men in Katwijk de "know-how" van Lei den minder nodig, aldus de heer Haasnoot. Hij voegt daaraan toe dat K. en O. Katwijk momenteel bezig is geheel zelfstandig te worden. Dat zal gebeuren door het vormen van een stichting, die onafhankelijk van de Leidse stichting zal gaan werken. Voordat de heer Haasnoot hier nadere mededelingen over zal doen, is eerst overleg nodig met de overigee leden van het K. en O.-be'- stuur in Katwijk. De Leidse Volksuniversiteit is mo menteel met het gemeentebestuur van Leiden in discussie over de be groting die zij voor het komende boekjaar, dat niet gelijk loopt met het begrotingsjaar van de gemeen te, heeft ingediend. Het draait daarbij om een bedrag van 85.000 gulden. Dit heeft de stichting vol gens burgemeester en wethouders Miljoen voor invalide Een voormalige electrioién van 33 jaar die in een auto-ongeluk het gebruik van zowel zijn armen als zijn benen verloor, is maandag een smartegeld van 1 miljoen dollar toegekend, in een van de omvangrijkste onderlin ge regelingen buiten de rechtbank om. die Amerika ooit heeft gekend. Rechter Charles Rubin van het hooggerechtshof van Brooklyn hechtte zijn goedkeuring aan de re geling die Herbei". Chapman was aangeboden door het taxibedrijf Yankee Service Fleet Cab in New York City. Het ongeluk dat Chap man overkwam had op 27 maart 1969 plaats met de taxi waarin hij werd vervoerd. Nieuwe aanklacht Negen da gen nadat een jury in San Francis co haar schuldig had bevonden voor medeplichtigheid aan een bank overval, is Patricia Hearst gisteren in Los Angeles aangeklaagd in ver band met ontvoering, roofoverval en aanslag met een dodelijk wapen. Om de aanklacht aan te horen is miss Hearst met een vliegtuig van San Francisco naar Los Angeles gebracht. van Leiden teveel opgevoerd op haar ontwerp-begroting. De stich ting vraagt 540.000 gulden, terwijl zij volgens de afdeling "Financiën" recht heeft op een bijdrage van 454.000 gulden. Dit laatste bedrag is berekend volgens de normaal gel dende richtlijnen. K. en O. Leiden dreigt nu bepaalde taken af te sto ten omdat de stichting anders niet met het haar toegewezen bedrag zegt rond te kunnen komen. NIEUW VENNEP "Als B. en W. van mening zijn dat het be stemmingsplan "Zaltbommel" in Nieuw Vennep moet worden uitge voerd. dan zou ik maar zo gauw mo gelijk beginnen. In het bestem mingsplan is een grote stroom sociale woningbouw opgenomen. Zo snel mogelijk aanpakken. Dat is mijn advies". Aldus de heer C. W. de Geus, die 65 jaar is en dus ge noodzaakt om afscheid te nemen als directeur van de bouwtechni sche dienst van de gemeente Haar lemmermeer. Morgen krijgt hij een receptie aangeboden in het gemeen tehuis. Men kan dan ook kennis ma ken met zijn opvolger, ir. M. Alk hoven. De heer De Geus kwam in 1947 ah adjunctdirecteur van openbare werken naar Haarlemmermeer, waarin ook de bouwtechnische dienst was opgenomen. De gemeen te telde toen zo'n 30.000 inwoners. Ruim tien jaar geleden werden de diensten gesplitst. Sindsdien is de bouwtechnische dienst "zelfstan dig". Haarlemmermeer heeft intus sen 72.000 inwoners en dat betekent da', de heer De Geus wel zo het één en ander heeft zien veranderen. Vooral op het gebied van de wo ningbouw. "Ik denk dat er voorlopig nog wel gebouwd wordt in Haar lemmermeer. De polder willen ze wel groen houden, maar het moet natuurlijk ook kunnen. De bouw plannen die er zijn moeten zo spoe dig mogelijk ter hand worden ge nomen. Hoe langer je wacht, des te duurder wordt het. Ik zie ook nog niet dat er een einde kom* aan de hogere huren. Dat zal de eerste ja ren nog wel doorgaan. Daarom vind ik ook dat zë pas getrouwde echtpa ren best in de duurdere woningen mogen zetten. Meestal werken man en vrouw beiden. Ze kunnen de huur dan wel opbrengen en als ze er eenmaal vijf ^nr wonen, zal blijken dat ze in "goedkope" huizen zitten, want de woningen die dan worden gebouwd, zullen aanmerke lijk duurder zijn. Overigens raad ik jonggehuwden, of zij die trouwplannen hebben, aan. om een huis te kopen. Dat is in deze tijd het goedkoopste", aldus de heer De Geus, die ook naam heeft gemaakt als "architect". Vol gens sommigen heeft dat in het verleden nogal eens kwaad bloed gezet bij de "particuliere ontwer pt-rs". De heer De Geus daarover: "Met B. en W. zijn wij overeen ge komen dat onze dienst per Jaar één ontwerp maakt. Ik vind dat nood zakelijk om bij te blijven. Je weet wat er op de markt te koop blijft en je ondergaat de veranderingen be wuster, dan wanneer je niet anders doet dan van achter een bureau al lerlei zaken te regelen en ontwer pen van anderen te bestuderen. Daarom komt onze dienst elk jaar met één ontwerp. Van een school tol huizen. Wat dat betreft kunnen wij alles". Naar aanleiding van het artikel "modale Henk" ook graag mijn mening. Die reactie van die me vrouw uit Roelofarendsveen vond ik positief. Ik heb ook een gezin met twee kinderen, en ik vind het ge woon belachelijk veel wat zij uit geeft. Ik zelf kom met veel minder rond, maar vergeet niet dat ik zeven jaar geleden van vijftien gul den in de week rondkwam. Toen heb ik wel geleerd, met geld om te gaan. Mijn man is momenteel klei ne zelfstandige. Gisteren nog zei zijn boekhouder: dat huishoud geld is veel te weinig, maar ik kom ervan rond. Anderen kijken wel, hoe ik boodschappen doe en besef fen dan dat het ook goedkoper kan terwijl je toch goede voeding hebt. Ik zal in dure tijden heus niet de duurste groenten nemen. Wel heb ik elke dag een ei, vlees of vis bij het eten. Waar ik fel op tegen ben, is het vele snoep voor kinderen. Ook zal ik nooit het eerste 't beste kopen als het ergens anders voor deliger is. Als kinderen, zoals mijn oudste (5) iets vragen, zeg ik wei eens: dat kan mamma niet betalen, of: misschien voor Je verjaardag. Ik vind dat Je zo Jong mogelijk moet leren beseffen dat je alles niet kan hebben wat Je wilt en er vaak ook niet gelukkiger door bent. Waarom naar een Jurk in de stad kijken, zelf gemaakte kleren zijn meestal veel leuker en het geeft een zekere voldoening. Wel sta ik vaak ver steld, hoe kinderen tegenwoordig verwend worden. Waar zullen ze tater nog mee tevreden zijn, of wor- Goed zo, Greetje Helsloot uit Roelofarendsveen. Ik heb me ook geërgerd aan het geklaag van Jan- nde, maar ik was te laks om zelf te reageren. Ik heb ook een zogenaamd mo daal gezin, kom royaal rond met mijn modale inkomen en begrijp dus ook niet hoe Jannie haar huis houden bestiert. Ze doet in feite haar man en kinderen tekort. Ik liep er over te prakkizeren, dat ik graag een weekje met Jannie haar huishouden zou willen doen en vooral de boodschappen, en al doende als buitenstaander bekijken waar haar fout zit. Als ze interesse heeft, stel ik me dan ook graag be schikbaar. Geen woorden maar da den. M. A. Slingerland-van Benten, Groenoordstraat 14, Leiden. LISSE Keukenhof heeft zijn poorten vanmorgen weer geopend. En hoewel er buiten nog niet zo erg veel in bloei staat (wat krokussen, narcissen en een enkele tulp) stromen de aanvragen al binnen. Ove rigens valt er voldoende te bewonderen. Vooral in de kassen staan er veel bloemen in bloei. Vorig jaar om deze tijd zag het er in Keukenhof heel wat gunstigeruit. Alles stond volop in bloei. Bedenk echter wel", zo vertelde een woordvoerder vanochtend, ,,dat we toen schitterend weer hadden. De vorst heeft nu invloed gehad. Als het zonnetje even doorkomt en er valt wat regen, schiet alles de grond uit Of het nog niet in bloei staan van de bloemen van invloed zal zijn op het bezoekersaantal noemde men bij Keukenhof niet te voorspellen. ..Er zijn dus al wat aanvragen. Die komen van mensen die uitslui tend het binnengébeuren komen bekijken". den het ontevreden mensen? Zelf kom ik uit een gezin met zes kinde ren. We hebben het voordeel, met weinig gelukkig te zijn. Waarom moet het hier zo royaal, terwijl er nog zoveel mensen en kinderen honger lijden. Ik weet wel, we wil len aJlemaal meer, maar ik zag veel liever dat er een percentage van ie der inkomen werd afgehouden naar draagkracht voor dergelijke men sen. We hebben het hier goed, al zijn we niet rijk. Ik zelf heb al wel slechtere tijden meegemaakt al ben ik nog Jong. Mevrouw de Bruin-Beernink, Duinzichtstraat 22, Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4