Belangstelling Rosenburch bijzonder groot Rookwolken zonder sprankje vuur Aantal echtscheidingen blijft jaarlijks stijgen PvdA wil actieplan voor democratisering Beijen (PPR/D'66) laakt houding KvK >INSDAG 30 MAART 1976 Leidse begroting in de raad: LEIDEN Je zult tooh gis teravond maar als een nietsver moedend Leids burger de raad zaal zijn binnengestapt om, uit genodigd via de gemeentelijke ad vertentie, eens te komen luiste ren welk licht de' politieke verte genwoordigers laiten schijnen op de problemen, waaraan de stad zo rijk heet te zijn. De man moet rond de klok van 11 uur - als h\j het tenminste zo lang heeft uitge houden - van één ding overtuigd zijn: er zit daar een stel jongens bijeen met een hoeveelheid frus traties, die ver boven het lande lijk gemiddelde ligt. Want wat gisteravond vanaf het katheder aan de toeluisterende schare werd meegegeven is met de kwalificatie "pover" nog rijke lijk beloond. Zelden heeft de Leid se raad op de eerste avond van de begrotingsbehandeling zichzelf zo'n duidelijk brevet van on vermogen opgespeld als gister avond. De kretenslakerü vierde hoog tij. En zonder nu direct een kampioen in de eerste ronde uit te roepen, willen we tooh wel het vermoeden uitspreken, dat oppo sitieleider Driessen een goede gooi naar de titel doet. Afgaande op het taalgebruik, dat hij tijdens zijn "act" hanteerde, moet hij toch een avondje met Koenen/ Endepols aan het stoeien zijn ge weest om daaruit alle kritische oordelen op te diepen, die de Ne derlandse taal rijk is. Voor de geinrteresseerden geven we hier een kleine bloemlezing. Een kleine, want op volledigheid kan dit lijstje zeker niet boven. Daarvoor was ons pennetje niet rap genoeg. Het programcollege kreeg in willekeurige volgorde de volgende verwijten naar het hoofd geslingerd. Hooghartigheid. En academische groep zonder kele band met de kiezers. Ze heb ben lak aan inspraak. We wor den in het ootje genomen. Scha mel. Laag tempo. Dit college is starhoofdig en wil niet leren. Dit college zet mensen voor Piet Snot. Autoritaire jongens. Politieke de magogen. Zonde om er tijd aan te besteden. Karakterloosheid. Slech te pers en gebreideig vertrouwen. Het slechtste van de drie colle ges die ik heb meegemaakt." VVD-er Elzenga deed het daar na nog eens dunnetjes over met woorden als "kadaverdisp linie", "paniekvoetbal" en "sluiksheid". De vindingrijkheid om elkaar met woordvondsten om de oren te Slingeren kende gisteravond trou wens geen politieke grenzen. Wat dacht u bijvoorbeeld van deze Meijeriaanse beschrijving van het CDA: "een soort tutti-frutti in vacuumverpakking"? En lang zamerhand tot op de bodem uit geholde frasen als: het CDA heeft nog geen eigen gezicht, en het collegebeleid begint steeds duide lijker gestalte te krijgen. Nu zou je die hele rimram van ge meenplaatsen en "schoten voor de boeg" nog voor lief willen nemen als er tussen al dat gebrabbel ook nog een paar zinvolle dingen werd gezegd. Maar die hebben we op de eerste begrotingsavond no de gemist. Het CPN-raadslid Hoe ven spande in dat opzicht de kroon. Hij erkende volmondig geen tijd te hebben gehad om een algemene beschouwing goed voor te bereiden en deed er verder het zwijgen toe. Een niet al te beste beurt. Maar hij was tenminste openhartig en eerlijk. En op die Piunten viel bij de andere spre kers nog wel eens iets af te din gen. BRAM VAN LEEUWEN LEIDEN Een van de drie op leidingsvaartuigen voor de Rijn- en binnenvaart van het Koninklijk On derwijsfonds voor de Scheepvaart het motorschip "Prinses Beatrix (zie foto) komt morgen in Leiden. Het schip zal afmeren bij de Grote Ha- venbrug aan het Havenplein. Op de drie vaartuigen van het onderwijs fonds wordt instructie gegeven aan leerlingen van de opleidingsscholen voor de Rijn- en binnenvaart. Het motorschip "Prinses Beatrix" is even als de overige twee schepen speciaal voor dit doel uitgerust. Geïnteresseer den kunnen het schip morgenavond bezichtigen van zeven tot negen LEIDEIN Bij de gemeente houdt men rekening met een vrij forse stij ging van het aantal echtscheidingen, zo blijkt uit de onlangs uitgebrachte aanvullende nota inzake het volks huisvestingsbeleid. In de jaren 1967 en 1968 bedroeg het aantal scheidin gen gemiddeld negentig, al een ster ke stijging in vergelijking met de ja ren daarvoor. In 1972 en 1973 was Nieuwe vleugel bejaardenwoon- gebouw al tienmaal volgeboekt LEIDEN Het bejaardenwoongebouw „Rosenburch" op de hoek van de Rooseveltstraat en de Vijf Meilaan wordt op het ogenblik uitgebreid. Aan de linkerzijde van het hoofdgebouw ver rijst een nieuwe vleugel, waarin 65 wooneenheden zijn ondergebracht. Als alles volgens plan verloopt zijn de eerste woningen in juli voor bewoning gereed. Inmiddels blijkt de belangstel ling, om daar straks te kunnen wonen bijzonder groot te zijn. dit aantal opgelopen tot 180: voor 1980 is een verdere toeneming ge raamd tot 269 en voor 1985 tot 310. In de jaren 1972 en 1973 werden circa negentig huwelijken gesloten tussen partners, die beiden of één van beiden, al eerder gehuwd waren geweest. De woningbehoefte die uit de tweede-huwelijken en echtschei dingen voortvloeide, kon in deze ja ren op vijftig worden gesteld. Ge schat wordt dat deze behoefte in 1980 uit negentig woningen zal be staan en in 1984 honderd. ADDVERTENTIE "Er stoppen in een park of aan de rand sing. Hetzij via de huursubsidiere de stad. We hebben ons wel ge- geling, hetzij via de bijstand. lop de wachtlijst. Er blijkt een grote realiseerd, dat er in de naaste behoefte te bestaan aan iets dat het geving weinig groen is. Daarom heb- fmidden houdlt tussen het apart wo- ben we het in huis gehaald". Als in een stadswijk en het klassie- bewijs daarvoor dient de om vang- iteni e ^jaardenpensiontehuis. We bie- rijke "plantentuin" direct bij de in- ïchtpten de bejaarden voldoende servi- gang van het gebouw. [ce en outillage, zodat ze tot het ein de van hun leven zelfstandig kunnen Uitgangspunt van "Rosenburch" (blijven. is geweest dat de bejaarden zelf- In oktober/november 1973 kwamen standig blijven wonen ("Ze koken ink.de eerste bewoners naar Rosen- zelf hun potje"), maar dat daar- he- burch; afgelopen november kwam naast toch een aantal voorzieningen de tweede groep. Beheerder Dick aanwezig is, waarop de bewoners van Rhiin: "De grootste groep be- kunnen terugvallen, wanneer dat no- jaarden die bij ons wil komen wo- dig is. Zo zijn er in het gebouw 24 nen heeft het idee in de stad niet uur per dag gastvrouwen aanwezig, langer veilig te wonen. Vooral bij terwijl een centrale telefoon de mo de alleenstaanden merk je dat heel gelijkheid biedt, dat men elkaar bin- duidelijk. Hun huis is een obsessie nen het gebouw opbelt. De receptie geworden. Hier hebben ze een ge- is v&n 's morgens negen tot voel van geborgenheid, terwijl we '6 avonds acht uur bezet. Voor noodgevallen is er een snel alarmeringssysteem; GGD, huisarts en eventueel ziekenhuis kunnen snel gewaarschuwd worden. Dagelijkse 'H "Bejaarden beginnen hier aan een V GreUVeVCn 6 kuntdat °°k meT En wat de interne contacten be- ruiken. Er zijn er die hier met de treft: van elke gang is één bewoner oude spulletjes komen, maar die na tot comitélid benoemd. Eenmaal per vei loop van tijd hun kamers hele- maand komen alle comitéleden bij rnJma nie"w inrichten. Ze kopen- een elkaar en praten met de directie over nR«1 nieuw slaapkamerameublement. Je de problemen die gerezen zijn. Om ujziet ze gewoon opfleuren". De plaats het contact met de wijk te bevorde- defJwaar "Rosenburch'^ staat vindt ren zullen binnen afzienbare tijd ge- n(J beheerder Van Rhijn uniek. "De sprekken worden gevoerd met de Vi,n mensen zitten in een wip in de stad. wij'kvereniging "Aktief". Wel vindt uur Ze hebben een winkelcentrum naast beheerder Van Rhijn dat er op dit de deur, en de mensen kijken uit op terrein voorzichtig gemanoevreerd leen stuk bedrijvigheid 'NEM—HCW- moet woden. "Want de bejaarde is red). We hebben afgerekend met het erg bang dat hij in zo'n nieuwbouw- dagJidee- dat Je bejaarden moet weg- wijk als Zuid-West verloren gaat". Juist dezer dagen is de modern in gerichte ontspanningsruimte gereed Het bejaardenwoongebou complex "Rosenlburch". Van Rihijn: te massaal. Op de eerste verdieping komt er voor de bejaarden een dak- "Als alles bezet is wonen hier zo'n terras met een oppervlakte van 375 de nieuwe vleugel 200 bejaarden. En dat vinden we vierkante meter. Daaronder ligt de het genoeg. Anders wordt het allemaal parkeergarage. Daar kunnen de be- BRAM VAN LEEUWEN ^lieuw leven Transcendente meditatie techniek INTRODUCTIE- LEZING DONDERDAG 1 APRIL 20 uur ACADEMIEGEBOUW Rapenburg 73 Leiden TOEGANG GRATIS gekomen. Dagelijks zijn daar activi teiten zoals bejaardengym- nastiek, een spehniddag, koffie- ep. theeuurbjes, er is een speelhoek met biljart, en af en toe zijn er film avonden. Ook koren kamen een avondje zingen voor de bewoners. De inrichting van de zaal is zo flexibel mogelijk opgezet. Met enige schuif - werk kan het demontabele podium worden omgebouwd tot een door de hele zaal lopende verhoging. Bij voorbeeld voor het houden van een modeshow. Beheerder-planontwikkelaar-bouw- directeur en exploitant Dick van Rhijn uit Katwijk is ervan overtuigd piet deze bejaardenwoongebouwen op de goede weg te zijn. "In de afge lopen twee Jaar is gebleken dat er vanuit 'Rosenburch" geen door stroming pQaatsvindt naar (het klas sieke bejaardentehuis. Wel in som mige gevallen naar een verpleeghuis. Financiële problemen hoeven er voor de bewoners niet te bestaan. Voor iedereen vinden we wel een oplos- DAMESKAPSALOr VAN TONGEREN VOOR 'N CHARMANT KAPSEL Doezastraat 13, telefoon 123666 Levendaal 104, telefoon 123612 LEIDEN Bij het vorig jaar gehouden bevolkingsonderzoek in Lei den op tuberculose is in drie geval len de aanwezigheid van actieve long-tuberculose geconstateerd. Het betrof drie vrouwen. Bij de mannen werden vijftien tumoren gevonden, bij de vrouwen vier. Het onderzoek was gericht op per sonen van boven de dertig jaar. Voor contact burger-bestuur LEIDEN Volgens PvdA- fractieleider Leo Meijer schort er nogal wat aan de contacten tus sen de burger en het bestuur van zijn gemeente. Hij vindt dan ook dat er door de gemeen te gewerkt moet worden aan een "actieplan voor de democratise ring". Volgens de PvdA-fractie- leider moet daarin onder meer aandacht worden besteed aan de openbaarheid, de voorlichting, de inspraakprocedures en de decen tralisatie. "Op het punt van de open baarheid zijn dringend duidelij ke richtlijnen gewenst, vooral wanneer in het stadhuis het ge meentelijke informatiecentrum wordt geopend", aldus Leo Meij er, die met dit centrum moge lijkheden zag voor een meer ge richte voorlichting. In positieve zin sprak hij over de wekelijkse gemeente-advertentie in de dag bladen. Verder kwam Meijer met *n voorstel om nog dit jaar tot de aanstelling van een tweede bur gerraadsman over te gaan. Als voorwaarden bij die aanstelling stelde hij dat de taak van "sig nalering van fouten" volledig tot ziin recht zal komen en dat de raad voor 1 januari 1977 de be schikking krijgt over een visie over de onderlinge taakverdeling van instellingen die werkzaam zijn op het terrein van de indi viduele hulpverlening, zoals het JAB en het advocatensp reekuur. Een dergelijk voorstel zal in elk geval de steun van de VVD- fractie moeten ontberen. Want fractieleider Elzenga vond dat er eerst een uitzuivering van de ta ken van de eerste burgerraads man" zou moeten plaatsvinden. Op het punt van de inspraak lie pen de socialistische en de li berale visies ook nogal uiteen. Meijer (PvdA) stelde voor nog in mei een werkgroep in te stellen, die tot taak krijgt te onderzoe ken hoe in Leiden een experi ment kan worden gedaan met een gekozen wijkraad. Het rap port van de werkgroep zou voor 1 juli 1977 klaar moeten zijn. El zenga (VVD) vond! dat in spraakprocedures in de toekomst aan termijnen gebonden moeten worden. "Verkeerd gehanteerde inspraak leidt tot lijden in Lei den", aldus de libarale oppositie leider. CDA'er Driessen constateerde, dat het college wat de inspraak betrof nogal wat blunders had begaan. Als voorbeeld noemde hij de contacten met de wijkor- ganen. "Wat is er met hun op merkingen gebeurd? Ze mochten ze op een hoorzitting herkauwen. Het college heeft niet eens de moeite genomen om de wensen en verlangens, die deze mensen in hun vrije tijd hebben opge steld, nauwkeurig te bekijken. De mensen zijn voor Piet Snot gezet", aldus Driessen. Anne van de Zande (PSP), tenslotte, pleitte voor het opstel len van een inspraakstatuut. De tractie van de PvdA in de gemeenteraad heeft er een nieuw gezicht bij: Aat Groos, die 'gisteravond zijn intrede deed als opvolger van Thijs Ouwerkerk. LEIDEN "Als je dc schrift uren van de Kamer van Koop handel leest, krijg je de indruk dat men probeert de teruglopen de conjunctuur in de schoenen van het Leidse gemeentebestuur te schuiven. Op die manier hoopt men kennelijk concessies te krij gen". Aldus PPR/D'66-woord voerder Laurens Beijen, tijdens de gisteravond begonnen begro tingsbehandeling in Leiden. Hij waarschuwde het college niet door de knieën te gaan voor de Kamer van Koophandel, die aandringt op een "realistische vcrkeerspolitiek". Volgens Beijen betekent dat laatste niet veel meer of minder dan het bevor deren van het particuliere auto verkeer. Voor een mogelijke toekomsti ge bebouwing van de Stevens hof stelde hij als voorwaarde dat daarvoor een uitgebreide in spraakprocedure wordt georgani seerd. Een dergelijke procedure zou er ook moeten komen voor andere zaken in Leiden, als her bestrating en nieuwbouw. Wat dat laatste betreft pleitte Beijen voor een "leesbare versie" van de onlangs gepubliceerde volks huisvestingsnota. WD mini- LEIDEN "Een krankzinnig plan Zo karakteriseerde PvdA- fraotievoorzitter Leo Meijer gis teravond tijdens de begrotingsde batten het idee om een aanzien lijk deel van he gemeenelijk be stuur over te hevelen aan een toekomstige provincie-Haaglan den. Een provincie die 1.2 miljoen inwoners gaat tellen. De afdelin gen van de PvdA in de Leidse re gio hebben zich onomwonden uit gesproken voor een mini-provincie Leiden, zoals aanvankelijk in het wetsontwerp reorganisatie binnen lands 'bestuur vermeld stond. Als argumenten voor een der gelijke mini-provinoie noemde Leo Meijer de noodzaak om de af standen bestuur-bestuurden inde Rijnstreek niet verder te vergro ten, en de wens om de relatie Den Haag-Leiden te verzwakken. "Dit nog afgezien van de mogelijkheid om een gemeente als Leiden op deze wijze een impuls als be stuurlijk streetecentrum te geven", aildus Leo Meijer. Hij pleitte voor een uitspraak van de Leidse raad ten gunste van een mini-provincie Leiden om die ter kennis van provincie en rijk te brengen. Ook CDA'er Dries sen noemde het instellen van mi ni-provincies een van de belang- Meijer (PvdA „Provincie Haaglanden krankzinnig' rijkste problemen van dit ogen blik. Hij wees erop, dat voorde beperkste financiële middelen de lagere overheden sterk afhanke lijk zijn van het rijk. "We zijn af hankelijk van het beleid dat door de ambtenaren op de ministeries wordt gevoerd en van de indivi duele acties ran kamerleden". De kans op een mini-provincie Lei den achtte hij gering gezien de "slechte pers' en het 'gebrekkig vertrouwen' dat het Leids college bij rijk en provincie heeft. Een WD-er Elzenga toonde zich verbaasd, dat het Leids college zo weinig actie heeft ondernomen nadat de reacties uit de regio uitbleven en de minister de minl- provincie Leiden uit het ontwerp zei graag het initiatief te willen nemen tot het doen vaneen uit spraak, waarin de vorming van een provincie Rijnland wordt on dersteund. Maar volgensHoutman edersteund. Maar volgens Houtma (SGP/GPV) lijkt het allemaal een niet haalbare zaak. "Niet om dat er geen mogelijkheden zijn, maar omdat de omliggende ge meenten weinig voelen voor een sterke band met Leiden. Als voor beelden van een "te eenzijdige Leidse bril" noemde hij de kwes tie Rijnsburgerweg (met Oegst- geest), de School Advies Dient, 't verzet tegen Winkelhof (in Lei derdorp), bebouwing van de Ste venshof (kritiek van Voorschoten) en het streekenergiebedrijf en de LDM. In plaats van een pleitno ta voor een Leidse mini-povincie zou er volgens Houtman beter gepoogd kunn«i worden de ver houdingen in de Leidse regio te verbeteren. busjes in binnenstad LEIDEN - De WD heeft zich gisteravond bij de begrotingsbe handeling afgevraagd of de zwa re bussen van de NZH en andere openbaar vervoerbedrijven nog wel in de Leidse binnenstad ge tolereerd moeten warden. Frac tieleider Cor Elzenga vroeg zich af of de gelden die niu worden be steed aan onder meer herstel van de walkanten niet beter gebruikt zou kunnen warden voor een subsidie aan de NZH. Die zou van het geld mini-busjes kunnen kopen. Verder vroeg hij zich af of er rondom Leiden geen omlei ding sroute gemaakt zou kunnen worden voor het zware verkeer. Jumelages LEIDEN Esn wereld van ver schil ligt er tussen de opvattin gen die WD-er Elzenga en PPR' D'66-er Beijen hebben over de in ternationale uitwisseling tussen gemeente, ook wel jumelage ge noemd. Elzenga reserveerde In zijn algemene beschouwing gis teravond in de Leidse raad op vallend veel tijd om het nut van zo'n uitwisseling te benadrukken. Hij zei zeer veel waarde toe te kennen aan een internationale ge- dachtenwisseling over gezamenlij ke problemen als nieuwbouw, re novatie en rehabilitatie. Beijen daarentegen stond zeer gereser veerd tegenover het instituut jumelage. Volgens hem dreigen de uitwisselengen met Krefeld en Oxford te ontaarden in gezellige uitstapjes.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3