Beeld trefpunt in winkelstraat agenda Radioactief afval geen reden tot verontrusting Speelplastiek in Oegstgeest JEUGDWERK VOORSCHOTEN LUCHT HART B en W over situatie in Leiden Hervormd beroep voor Merenwijk Mr. Vrolijk bezocht o.a. Watertoren Zoeterwoudse tuinen bekroond Afscheid Vanavond Bakens Wassenaer Honden PAGINA 2. STAD EN RAND DINSDAG 30 MAART 1976 OEGSTGEEST/GORINCHEM „Als twee honden vechten om een been" is het thema, dat het nieuwe speelplastiek op de hoek van de Terweeweg en de Kem- penaerstraat (bij de Rabobank in Oegstgeest) meekrijgt. Beeldhouwster Marijke Ravenswaay uit Gorinchem, die het beeld nog voor Sinterklaas klaar hoopt te hebben, heeft drie honden meer dan levensgroot laten stoeien, in de hoop dat ook kinderen straks op en rond het beeld aan het ravotten zullen gaan. „Het beeld nodigt uit tot spelen", zo vertelt Marijke, die juist de hond koos omdat dat dier zo dicht bij de mens staat. „Iedereen weet wat een hond is en daarom zal, denk ik, ook iedereen in Oegstgeest zich met het beeld kunnen vereenzelvigen. Iedereen moet er blij mee zijn". Door Hans Meije Marijke en haar man Marcus hebben al talrijke „speelbeelden" gemaakt. In zijn algemeenheid blijkt deze „gebruikskunst" erg aan te slaan: "Ik vind het leuk, om een beeld te maken dat niet alleen maar ergens staat. Ik vind het juist zo aardig dat de kinde ren en vooral nun fantasie ermee aan de gang kunnen gaan, er een spel omheen kunnen be denken. Overigens is het beeld ze- ker niet alleen bedoeld voor kin deren. Ook ouderen kunnen erop terecht, in de sokkel heb ik bank jes verwerkt, zodat iedereen er kan gaan zitten om uit te rusten of te wachten, of gewoon maar wat te zitten. In de winkelstraat waar het komt te staan zal het, denk ik, een soort trefpunt wor den. Je spreekt af bij de honden. Vaders wachten er op winkelende moeders terwijl de kinderen op en rond het beeld spelén". Marijke maakte eerder speel- plastieken in polyester. Waarom dat nu de overstap naar een toch zwaar en moeilijk bewerkbaar ma teriaal als brons? "Metaal heeft, vind ik, erg veel voorde len. Het is voor ons inderdaad wat moeilijker bewerkbaar, maar het is ook erg sterk. Je kunt er op slaan en de Nederlandse weersomstandigheden hebben er geen vat op. Daarbij komt dan nog dat ik vond dat dit hele beeld zich goed leende voor de verwer king van brons. Bovendien vind ik brons mooier om naar te kij ken dan polyester". Marijke en Marcus blijken al lebei een voorliefde voor steen aan de dag te leggen. Marcus een breedgeschouderde, grote man met een opvallend voorzichtige. bijna verlegen verteltrant, kan en wil er wel uren over praten: "Steen is verschrikkelijk fascine rend. omdat het een heel eigen le ven heeft gehad, erg oud is en soms uit allerlei uithoeken van de wereld komt. Het is een vijan dig materiaal het kan splinte ren, je ademt het stof in en er ko men soms dampen vanaf maar toch blijft het voor mij het mooiste wat er is". Ook Marijke heeft er in het ge heel geen bezwaar tegen om een hamer van een paar kilo te pak ken en met beitels een stuk steen te lijf te gaan: "De eerste week heb ik wel pijn in mijn pols, maar daarna gaat het wel en dan werk ik ook door". Dat betekent regelmatig "Chinezen", want als Marijke eenmaal aan het hakken is weet ze van geen ophouden. Marcus zegt daarover: "Zelfs de regen kan haar niet deren. We hebben vaak genoeg mooie stukken steen hier achter het huis staan. Als Marijke een maal bezig is is ze er niet van daan te krijgen. Dat houdt ge woon in dat koken er wel eens bij inschiet". Marijke: "Het beeldhouwen is met mijn hele persoon, en dus ook met mijn hele leven verwe ven. Vandaar dat het dagelijks leven wel eens op het tweede plan komt. Maar ik ge loof dat iedereen dat heeft wan neer hij of zij echt liefde voor het vak heeft". Geloof Marijke vindt dat haar beelden begrijpbaar moeten zijn. Haar stijl is dan ook niet direct hoog- modern: "Ik volg geen bepaalde modelijn, want dan zou je bij wijze spreken elk jaar wel van stijl kunnen veranderen. Ik probeer iets te maken waarvan ik denk dat het mooi i6". Marijke en Marcus Ravenswaay,Het beeld in Oegstgeest nodigt uit tot spelen". Marijke is gelovig en het geloof komt in haar beelden dan ook regelmatig om de hoek kijken: "Het geloof houdt mij bezig, het boeit me, vandaar dat het ook in mijn werk regelmatig tot uit drukking komt. Maar dat wil he lemaal niet zeggen dat ik zwaar op de hand ben. integendeel, ik geloof dat ik zelfs af en toe aan de humoristische kant ben. Het beeld voor Oegstgeest is ook wel een beetje humoristisch". Haar werkelijke gevoel voor humor toonde Marijke in een beeldje, dat zij maakte ter gelegenheid van het samengaan van zes veilingbe drijfjes. De boeren uit de omtrek trokken op de fiets - met kisten voor- en achterop - naar die vei ling toe. vandaar dat ze de fu sie vastlegde in een zespersoon6 - fiets, afgeladen met boeren en kratjes. Zoals vrijwel alle beeldend kun stenaars blijken Marijke en Mar cus een grote belangstelling voor de fotografie aan de dag te leg gen. Die liefde bloeit op wanneer de fotograaf zijn toestel opdiept. "Ik vind het zo jammer tegen woordig met die automatische ca mera's, de mensen leren hele maal niet meer wat fotograferen is. Wij hebben het geleerd - nou ja - op zo'n oud ding toen je al les nog zelf moest bedenken". Dan wijst Marijke ons de weg naar huis. Eerst de Hoekenstraat uit en dan de Kabeljauwstraat in. Twisten in de straatnaamge- ving: "Bij ons valt het mee. On ze verschillende stijlen leiden vrijwel nooit tot conflicten. In ie der geval niet tot ernstige". VOORSCHOTEN De functio nele commissie voor jeugdza ken heeft alle instanties in Voor schoten. die zich op een of andere wijze met jeugdwerk bezig hou den. gelegenheid gegeven om op 'n hoorzitting hun problemen voor te leggen. De grootste moeilijk heid bleek bij vrijwel alle organi saties de subsidie te zijn. De huidige regeling zal dan ook vervan gen worden De subsidie zal niet langer meer afhankelijk zijn van het aantal le den. maar zal in de toekomst gere lateerd worden aan de hoeveelheid activiteiten. De organisaties bevin den zich veelal in financiële moei lijkheden en worden daardoor ge dwongen om via andere wegen aan geld te komen. Zo gaat de padvin derij eenmaal per jaar met stroop wafels langs de deur. De heer Vonk die de zeever kenners vertegenwoordigde, zei het een vreemde zaak te vinden ciat de gemeente wil wachten met het ma ken van een nieuwe regeling totdat de begrotingen binnen zijn, terwijl het jeugdwerk juist waciit op die regeling om zijn begrotingen samen te kunnen stenen. Vereer was hij van mening dat de service van de gemeente te wensen over laat. Hij gaf hiervan enige voorbeelden. P.I.V-voorzitter van Galen Last moest toegeven dat er inderdaad veel te weinig contact is tussen het jeugdwerk en de gemeente. Mede door de strakke regels, waaraan de gemeente zich heeft te houden, wil een en ander wel eens minder vlot verlopen. De nieuwe subsidie rege ling zal nog wel even op zich laten wachten, daar zij nog volop in be handeling is. De gemeente wil 30.000 gulden uitgeven om beroepskrachten aan te trekken. Op de hoorzitting kwam daar geen positieve respons op. De vrschillende organisaties vin den dat zij het zelf wel aan kun nen. Er bestaat echter wel behoefte aan een part-time werkkracht voor technische hulp. Deze zou dan ook goed op de hoogte moeten zijn van de werkwijze van het ambtenaren apparaat, waardoor het contact met de gemeente kan worden verbeterd. De commissie wil ook het pro bleem van de woonruimte voor jon geren onder de loep nemen. Mo menteel is het zo dat jongeren ge dwongen worden buiten de gemeen te woonruimte te zoeken, omdat zij geen economische binding hebben met Voorschoten. LEIDEN De milieuhygiënische situatie in Leiden met be trekking tot de radioactieve stoffen is volgens B en W niet ver ontrustend. Het college antwoordt dit op vragen die het PPR/ D'66-raadslid Beijen vorig jaar april heeft gesteld. Volgens het college is het voorhan den hebben en het zich ontdoen van radioactieve stoffen door een zoda nig complex van vergunningen en voorwaarden omgeven, dat er, ook gezien het toezicht daarop, voor ver ontrusting geen aanleiding bestaat. "Wij zullen echter niet nalaten te bevorderen dat de milieubelangen in di' opzicht goed behartigd blijven", aldus B en W die er op wijzen dat het hier gaat om een rijkstaak en dat de minister van volksgezondheid LEIDEN De centrale kerkeraad van de Leidse hervormde gemeente heeft gisteravond voor de te stich ten wijkgemeente in de Merenwijk een toezegging van beroep gedaan aan ds. A. J. van Cruyningen te Rijs wijk <ZH). Zodra de wijkgemeente officieel is gevormd er moeten nog enkele kerkordelyke formaliteiten worden vervuld zal het eigenlijke beroep worden uitgebracht. Ds. Van Cruyningen is 49 jaar. Hij was eerst predikant in Harich (Fr.) en Kloetinge <Z.). Een kleine tien Jaar is hij in Rijswijk werkzaam. OEGSTGEEST De ophaaldienst vcor grofvuil in de gemeente Oegst geest komt op 1 april in de volgende straten: Frans Halslaan, Pieter Mo- lilnlaan, Adriaan van Ostadelaan, Jac. van Ruysdaellaan, Hazenboslaan (ged. Lange Voort), Pres. Kennedy- laan, Floris Versterlaan. Vincent van Goghlaan, Kamerlingh Onneslaan, Carel Fabritiuslaan, Nicolaas Maes- laan, Rembrandt van Rijnlaan, Go- vert Fiincklaan. Jan Steenlaan, Jan Vermeerlaan, Pieter de Hooghlaan, Hofbrouckerlaan (ged. Lange Voort), Van Leyden Gaellaan, Paedtslaan, van Brouckhovenlaan, Matenetsse- laan, Abtspoelweg en Mariahoeve- laan. eu millieuhygiëne bevoegd is om vergunningen voor radioactieve stof fel"1. te verlenen. De controle op de naleving van de voorwaarden, die aan een vergunning verbonden zijn wordt o.a. gehouden door de Arbeids inspectie, de Regionale Inspectie voor de Volksgezondheid en Milieuhygië ne en de Keuringsdienst van Waren, alsmede door een door de minister aangewezen stralingsdeskundige. In antwoord op de vragen van Beijen meldt het college verder dat er geen laboratoria van de universiteit of he'. academisch ziekenhuis in Leiden zijn waar radioactief besmet afval water direct op het oppervlaktewa ter wordt geloosd. Ook ontkennen B en W dat op de afdeling endocri- WASSENAAR Aan het einde van "n druk ochtendprogramma heeft de commissaris van de koningin mr. M. Vrolijk tijdens zijn werkbezoek aan Wassenaar gisteren de Water toren aan de Hazenlaan bezocht. In verband met het goxre weer werd van een beklimming van de toren afgezien. Voorafgaand aan dit gebeuren had de commissaris in gezelschap van zijn vrouw een rondrit ge maakt door zijn eigen woonplaats. Het middagprogramma begon met een gesprek met het college van B. en W.. vervolgens werd een bezoek gebracht aan Menken-Landbouw BV waarna mr. Vrolijk 's avonds kennis maakte met de Wassenaar se raad. ZOETERWOUDE Twee auto's raakten total-loss als resultaat van een ongeluk dat gistermiddag plaats vond in Hazerswoude. Een Toyota Corolla die linksaf vanaf de Oranje- laan de Rijndijk op wilde rijden, richting Leiden, gaf geen voorrang aan een Opel Kadett die vanaf Lei den naderde op de Rijndijk. Bij de aanrijding die vofa'do «-H niemand gewond. nologie van het AZL radioactief af val na een bewaartijd van een week in het riool wordt geloosd. In de praktijk vindt er één maal in de vijr of zes weken een lozing plaats, waarbij wordt voldaan aan de ver gunningsvoorwaarden. Afwijking vindt slechts zelden plaats, byv. wan neer het nodig is dat een patiënt een bepaalde behandeling krijgt. Dit ge schiedt pas na overleg met de des betreffende instanties. ZOETERWOUDE De eigenaai's van de bekroonde voortuinen uit Zoeterwoude waren gisteravond door het gemeentebestuur uitgenodigd om in Ons Huis hun prijs in ontvangst te nemen. De uitreiking geschiedde door loco-burgemeester P. de Jong, die ook voorzitter van de jury was. Deze bestond verder uit de heren P. Bruimes, kweker, J.v. Diemen, oud- gemeenteraadslld en J. v. Sohie, chef van de gemeentelijke plantsoe nendienst, die eveneens aanwezig wa ren. De heer De Jong wees op het grote belang dat 't gemeentebestuur hecht aan 'n goed aanzien van de gemeen te. Daaraan kan de bevolking veel bij dragen. De gemeente zelf doet ook erg veel. Zo werden er vorig Jaar 700 bomen en 3.000 struiken geplant. De jury heeft in het afgelopen jaar drie a vier keer een rondgang ge maakt om de tuinen te beoordelen waarbij naast de verzorging vooral gelet werd op de Juiste compositie van het geheel. Daarbij was de gemeente in vier zones verdeeld. In elk hier van werden drie tuinen bekroond. De prijzen bestonden uit tuinattri- buten en gereedschappen. De Jury had ook nog enkele kritische opmerkingen. Deze betroffen vooral de te grote heesters in verhouding tot de oppervlakte van de tuin (een eu vel dat men name werd geconsta teerd op de Schenkelweg en Zwetka- de) te grote heggen en een overvloe dig gebruik van spoorbielzen. Aan B en W zal word engeadviseerd om tot een wijziging in de indeling te komen bij de beoordeling. Men denkt aan de categorieën; burgerhuizen, boerderijen en industrieën. 0 e BBBjlBHI In het nieuwe kerkcentrum aan de Galglaan komt vanavond een discussienota aan de ox*de over het functioneren van de pa rochie De Menswording. Aanvang acht uur. Plaats: Leiderdorp. Vanavond kunt u nog net op tijd zijn om mee te doen met de eerste van tien lessen Tantra Yo ga. Vijfentwintig gulden meene men. Om kwart over acht begin nen de eerste ademhalingsoefe- 17 in gen, gaan de eersten op hun hoofd staan, en wat al niet om zleüerust en soepelheid te verwer ven. Dit alles ln het Vrijetijdscen trum, Breestraat 66. Vanaf 1 april is er een nieuwe slagerij op de Nieuwe Rijn. In het pand nummer 41 „met het lui- feltje en het hakmes op de open deur" wachten sauzen, salades en vele vleeslekkernijen. Ton en Le- nie de Vrind zeggen ervan, dat ze hun bakens vei"zet hebben. Hope lijk hebben ze het getij mee. De archieven van de Van Wasse- naers zullen over een tijdje in de openbaarheid gebracht worden. De archeoloog en archiefdeskun- dige C. Hoek is momenteel bezig ze systematisch te verwerken. Uit de leenregisters van dit oude Hol landse geslacht komt hij veel te weet over de Van Wassenaers. Morgenavond zal hij over dit al les vertellen: om acht uur in het gebouw van de Protestantenbond aan de Lange Kerkdam. In Was senaar, allicht. Wie kent niet de bouwvallige bui tenkant van de school voor slecht horende en spraakgebrekkige kin deren? Achter de Haarlemmer- straat aan het Vrouwenkerkhof, paal geslagen worden voor een Eindelijk zal binnenkort de eerste nieuwe school in de Mors. De oude wordt dan afgebroken. Dit af scheid wordt gevierd. De buurt wordt bedankt voor het prettige "wonen". Sport en spel, rommelmarkt en fancy fair zullen het afscheid mai'keren. Er wordt nu nog één keer de mede werking van de winkeliers uit de buurt gevraagd: of zij prijzen voor dit komende afscheidsfeest beschikbaar willen stellen. Wij houden u op de hoogte. (Nogal wiedus, daar zijn wjj dagblad voor.) Honden moeten aan de lijn in Oegstgeest. De kynologen van Rijnland hebben nu met de ge meenten afgesproken dat in het bos van Wijkersloot de honden van maandag tot vrijdag los mo gen lopen. Zaterdag en zondag al leen van acht tot tien 's morgens en vier tot zes 's middags. Laat uw hond in de goot of struiken defaeceren, vragen de kynologen. Rijnsbuirgerweg 163, spreekuur Alg. Bureau voor Levens- en Geziinsvra gen, 7.30- 8.30 uur nam. .j-ooigraent 38. spreekuur Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, 7.30- 8.30 uur nam. Melj van Streefkerkstraat 48, imfor- macle-avond Baha'l Gemeenschap, 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20 a. Vrouwencafé, 9- 1 uur nam. Steenstraat 1 b, Wereldwinkel, 9.30 uur vm.- 6 uur nam. Noordeinde 2 a, groepen op Troel: Nederlands, 8 uur nam.: Jazzballet, 9 j uur nam. Breehuvs. Breestraat 19. Middagac- tiviteiton. 2.30-5.30 uur nam Repel- steel, 1.30-5 uur nam.: Ouderensoos, I 2-5 uur nam.; Volksdansen, 7-8.30 uu nam. Morsweg 10, vergadering werkgroep Verkeer en Vervoer en werkgroep Ste delijke Ontwikkeling. 8 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad. 7.30 u nm. Gemeentehuis, Oegstgeest, commis sie financiën en onderwijs. 8 uur nam. Gemeentehuis Voorschoten, commis sie welzijn en onderwijs, 8 uur nam. Gemeentehuls Leiderdorp, commissie maatschappelijke aangelegenheden en welzijn, 8 uur nam. WOENSDAG Geverstraat 65, Oegstgeest, sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaan- den. 9-1 uur nam. Kennedylaan 11, Oegstgeest, infor- I1 matieavond Raha'i Gemeenschap, 8 uur nam. Apothekersdijk 33, Volkshuis, in schrijving en informatie kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshui- zerlaan, Bejaardensoos Zuid West, 2.30 uur nam. De Overdekte, Haarlemmerstraat i zwemmen voor gehandicapten, 8-9 uur j nam. Begijnhof 2, 't Begijntje, praathuis voor relaties en seksualiteit, do. van j 1-5 uur nam, en 7.30-9.30 uur nam., j tel. 126831. Breehuvs. Breestraat 19. Middagac- tivitelteui. 2.30-5.30 uur nam.; Repel- steel, 1.30- 5 uur nam.: Biologlsch- Dynamisch Eethuis, 6-8 uur nam. Morsweg 10, vergadering werkgroep leefbaarheid en stedelijk wonen en werkgroep monumenten. 8 uur nam. Stadhuis, Geementeraad. 2 uur nm. en 7.30 uur nam. Groenoordbal. Vriie-Tiidsbeurs. 7- 10 30 uur nam. Hooigracht 12-16 hoorzitting voor buitenlandse werknemers, 9 uur nam. Gemeentehuis. Oegstgeest, commissie CRM. 8 uur nam. DONDERDAG V.d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskrlng Baptisten gemeente, 8 \iur nam. Nieuwe Rijn 20 a. Theehuls werk groep homofilie/COC. 8-10.30 uur nam. Steenstraat 1 b, Wereldwinkel, 9.30 uur vm - 9 uur nam. Geverstraat (5. Oegstgeest. sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden, 9-1 uur nam. Noordeinde 2 a. groepen op Troef: Yoga en Muziek. 8 uur nam. Breehuys. Breestraat 19, Kookkur- sus. 5.30-7.30 uur nam.; Repelsteel. 7.30-10 uur nam.: Kleikursus. 8-10 uur nam Koffiebar. 8-11 uur nam. Stadhuis, Gemeenteraad, 2 uur nam. ]j en 7.30 uur nam. Gemeentehuis, Voorschoten. Commis sie ruimtelijke ordening. 8 uur nam. Groenoordbal vrüe Tiidsbeurs. 1-5 st uur inam. en 7-10.30 uur nam. 0f b€ Dierenhulpdienst Anna Paulownastr 15. Lelden Voorn hulpverlening verongelukte honden.:}; katten vogels ed In de gemeenten Lelden en Leiderdorp Dag en nacht bereikbaar: telef 134687 |c SOS-dienst SOS - Telefonische hulpdienst. Tel. 071-125202. Voor allen die in moeiliik. heden verkeren Dag en nacht te be reiken. Maatschappelijk Werk ia Bureau Maatsch Werk Oude Rlin 44c Spreekuur dag van 23 uur n.mj,d ma. en dl van 78 uur n.m Telefoon 171-142144 'd' Apotheken Gespreksavonden QesDreksavondeD Baha-1 gemeen- «chap Wo 8 uur nam. Kennedvlaanj 11, Oegstgeeft. vr 8.16 uur nam. Pred. HpTlrikn'anT.inpn 25 Leiderdorp Onderwilswlnkel Sopiast.raat 36. rpl 126325 Geopend maandag t/m vrU' dag van 12- 6 uur nam. Burgerraadsman Bur. Burgerraadsman, Koornbrug-I eeg 7 (zijkant Stadhuis) Openings- •en ma. dl en woe 110012 00 ujzi- en do.avond 183020 00 uur Telef.w dagelijks tijdens kantooruren- 143171.'^ Centrum voor lntermenselllke np-i trekkingen Geopend ma. t/m vrij vani"1 16 00—18 00 en van 19 30—23 00 UUrjZ{ Oude Rijn 88 tel 144000 L( Advocatenspreekuur J* Pieterskerkgracht 11. Elke donderdag-'id avond van 7 tot 8 uur n.m. Sportmedisch Advies Sportmedisch Adviescentrum, spreek uur ma.-en do.-avond 19 3020.30 uiu St. Elisabeth Ziekenhuis. Leiderdorp. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Lelden Aanvragen hulp beiaarden en lang tlurlg zieken en gezinsverzorging Mart 45. tel 149441 (ma t/m vrfl. 9-10 uu: voorm.) Kinderopvang Stichting werkgemeenschap Kinder centra Lelden Hooglandse Kerkgrach 4, tel. 130360. Geopend dl. t/m vr 9.3< 12 uur vm en van 2-^-5 uur nam DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Witte Singe) 1 Lelden Postbus 54 Giro 57055 Telefoon: 071—144941 NaDezorging van 18.0020.00 u. Zaterdag vaü 160018.00 uur Te'efoon 071—130500 IndieD Id gesprek 071134539 Hoofdredacteur HaD Mulder. Kwartaalabonnement t 37,85 Per post f 48.29 Jaarabonnement f 139.90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers f 0.50 ADonnemeiitsgeldeD py vooruit betaling te voldoen Bij automa tische overschrijving geen ad ministratie- eü Incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2