LEIDSCH DAGBLAD BLOEDIGE RELLEN GALILEA José Detmers (Great Escape) verloofd terug van zeilrace vandaag Ook vrouwen gaan IPER satelliet aanwezig in toekomst rij examens afnemen Vier Arabieren vannacht gedood door Israeli's u LEIDSCH (£g DAGBLAD CHRI5PIJN CARAVANBEDRIJF B.V. (NSDAG 30 MAART 1976 OPGERICHT I MAART I860 34897 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NAZARETH (UPI/AP) Israëlische veiligheidstroe pen patrouilleerden vanochtend op grote schaal in vier plaatsen in het noorden van Galilea na een nacht van ern- Ik word abonnee per 13 april 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. last hebben naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, in open envelop (zonder postzegels) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. LEIDEN De sanering, die bij Vredestein voor de deur staat, zal volgens bedrijfsleider W. Heyveld van de tot het Vredestein-concern behorende Olgo matrassenfabriek aan de Everfcsenstraat in Leiden geen nadelige gevolgen hebben. Volgens de heer Heyveld behoort Olga in Leiden (waar ongeveer 125 mensen werken) tot de winstgeven de onderdelen van het concern, zo dat er naar zijn mening niet over gedacht wordt om de vestiging te sluiten. Olga zit zelfs zo goed in het werk, dat een deel van de produktie plaats heeft in een matrassenfabriek in Drachten, die enige tijd geleden door Vredestein is overgenomen. Zie verder pag. economie stige ongeregeldheden onder de Israëlische Arabieren sinds RIJSWIJK (ANP) Voor het eerst [n de geschiedenis van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen FcBR) zullen binnenkort enkele vrouwelijke kandidaten voor de func- ïe van examinatrice in opleiding korden genomen, aldus vandaag het CBR. Op het ogenblik beschikt het CBR [ver ongeveer 450 uitsluitend manne- itke examinatoren, van wie de helft p vaste dienst is. Deze zijn vijf da- Kind in heet bad gestopt: p maanden UTECHT (ANP) Wegens zwa- i mishandeling van een één jaar ude baby heeft de rechtbank in trecht dinsdag de 27-jarige Moham- ed S. uit Amersfoort veroordeeld >t een jaar en drie maanden ge- mgenisstraf en een voorwaarde- jke terbeschikkingstelling van de ■gering met een proeftijd van twee lar. De rechtbank achtte bewezen, dat ohammed in november vorig jaar jn één Jaar oud pleegdochtertje ita een kwartier lang in een gloei- ïd heet bad heeft laten zitten en aar bovendien met een hete straal ater heeft bespoten. Dankzij de lirurgen bleef het kindje in leven jaar zij zal blijvend littekens aan aar onderlichaam houden. Moham- ïed zei, dat hooglopende ruzie met in vrouw er de oorzaak van was, at hij de bewuste ochtend in een >ort blackout had gehandeld. Hij ei dat het een ongeluk was geweest. |e officier van justitie meende ech ter dat er opzet in het spel is ge- eest en eiste twee en een half Bar cel wegens poging tot doodslag. D' rechtbank achtte echter niet be- kezen, dat Mohammed het kindje an het leven heeft willen beroven n hield het op zware mishandeling. Regen en wind Meest zwaar bewolkt met enige tijd egen of motregen, vrij krachtige tot arde aan zee mogelijk stormachtige uidwestelijke wind. Minimnmtempe- atnren ongeveer 5 graden, maxima norgen van 8 graden In het noord- vesten tot omstreeks 12 graden In iet. zuidoosten van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) 31 MAART Slaan op: G.18 uur; onder: 20.20 uur. Hoogwater In Katwijk om 3.49 en 10.02 I uur. laagwater om 12.01 uur. Het CBR heeft ook in het jongste verleden nimmer bezwaar gehad te gen het aantrekken van vrouwelijke examinatoren, maar tot voor kort waren er geen dames onder de sol licitanten, die aan de gestelde eisen voldeden. Bij de laatste wervingscampagne heeft zich echter ook een aantal da mes gemeld, van wie te verwachten is, dat zij wel aan alle voorwaarden kunnen voldoen. Het is de bedoe ling, dat deze dames te zijner tijd twe dagen in de week examens gaan afnemen. Gezien de gehele sollicitatieproce dure en de geruime tijd in beslag ne- mende opleiding is niet te verwach ten, dat de eerste vrouwelijke exa minator vóór het najaar 1976 haar intrede zal doen. Verwacht mag worden, aldus het CBR, dat mede door dit aantrekken van vrouwelijke examinatoren de tijd, die verloopt tussen het indienen van een aanvraag en de dag van het exa men, in de toekomst teruggebracht zal kunnen worden. Twee priesters in Angola bij overval gedood GEMERT (ANP) Het provin - cialaat van de paters van de H. Geest in Gemert heeft bericht ont vangen, dat twee missionarissen van de H. Geest in Angola bij een overval zijn gedood. Een is pater Martinus Thijssen (59) uit Zij- taart-Veghel, de ander is zijn Por tugese collega broeder Afonso Ro driguez. De beide missionarissen werkten in de missie van Caconca, halver wege de grote weg van Iluambe (Nova Lisboa) naar Lubango (Sa da Bandeira). Volgens de gegevens, die bij het provincialaat binnen ziln gekomen, werden beide missio narissen gedood bij een overval op de missie door enkele individuen, die niet nader geïdentificeerd kon den worden. Het zou om een inci denteel geval gaan, dat geen reden geeft tot ongerustheid over het lot van de andere missionarissen, die nog in Angola werkzaam zijn. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Vannacht loerden in Los Ange les de Oscars uitgereikt. Diana Ross kon er niet hij zijnomdat ze in Nederland verblijft. Maar dankzij de techniek kon zij toch nog even acte de presence ge ven. Op de brug Herengracht- Leidsegracht in Amsterdam zong zij vannacht het overbe kende thema uit de film Maho gany. Het unieke optreden werd via een satelliet naar Amerika overgeseind. De Oscars voor de beste rollen van vorig jaar werden toege kend aan Jack Nicholson voor zijn rol in „One flew over the cuckoo's nest" en Louise Flet cher uit dezelfde filmdie zich afspeelt in een staatsgesticht voor geestelijk gestoorden. De film zelf werd uitgeroepen als beste van het jaar en kreeg te vens Oscars voor regie (Carl Forman) en draaiboek, dat was geschreven door Lawrence Hau- ben en Bo Goldman. Lee Grant uit de Amerikaanse film „Shampoo", kreeg een Oscar voor de beste bijrolspeel ster van 1975. Als beste film in een vreemde taal werd Soe Ooezala" uit de Sowjet-Unie verkozen. De filmkomiek George Burns kreeg een Oscar voor zijn bijrol in „The Sunshine Boys". Burns is 80 jaar oud. „The Sunshine Boys" was zijn eerste film sinds 37 jaar, toen hij optrad in „Ho nolulu". Olga zal geen de stichting van de Joodse staat. (Door Hans Meijers) ZOETERWOUDE/AMSTERDAM Na 199 dagen zeilen - plus een over- tochtje van Dover naar Amsterdam - is ze weer in Nederland. José Det mers blijkt onder de successen van het zeiljacht "The Great Escape" - tweede of derde plaats in de Lon denSidney^-Londen zeilrace - ta melijk kalm gebleven te zijn. "Het is een hele ervaring zo'n zeil tocht, vooral als je maar kleine tocht jes op de Friese meren gewend bent. Voordien had ik al wel eens een overtocht naar Engeland' mee gemaakt en was ik met Huisman, de eigenaar van "The Great Escape", naar Noorwegen gezeild, maar zo iets groots had ik nog nooit meege maakt." Voor José - dochter van de burge meester van Zoeterwoude - kreeg de tocht een wel zeer speciaal cachet. In Sidney namelijk verloofde ze zich met Bart Jan van Cronenburg, ook een bemanningslid van „The Great Escape": "Het is geen roman ce van deze reis hoor, we kenden elkaar al. Maar in Sidney heb ben we ons uiteindelijk verloofd." Overigens kreeg de tocht in Neder land een wat naar bijsmaakje. Een onderling misverstand tussen de eigenaar Henk Huisman - zeilschool- houder uit Friesland - en de be manning werd door een van de lan delijke ochtendbladen vanmorgen op geblazen tot een kaping. Dat leidde tot dermate veel verwikkelingen dat schipper Dirk Nauta het Jacht ver stopte, ver weg van publiciteit en ongewenste belangstelling. Dat maakte de eerste nacht in Nederland tot een bijzonder on rustige. Het schip lag achtereenvol gens aan de kade bij het Amsterdam se havengebouw, bij de Rijkspolitie te water en in de Houthaven. Daar lichtte het vanochtend om 4.30 uur de ankers om weg te varen naar een schuilplaats aan een verlaten kade achter de loodsen van de Persian Carpet Trading Company aan de De Ruyterkade. Daar toonde de hele bemanning, inclusief José, zich nogal verbolgen over de hele gang van zaken; "We hebben tweehonderd dagen op zee gezeten, een leuke ontvangst in José Detmers halverwege de zeilrace verloofd op het dek van „The Great Escape". Dover gehad, zijn tweede of derde geworden en in Nederland zullen ze de hele zaak even gauw verpesten," aldus Dirk Nauta. José stapte in feite tamelijk onvoor bereid aan boord. „Ik maakte met een boot van Huisman een trip naar Noorwegen en daar hoorde ik hem over die reis praten. Ik vroeg wat ik ervoor moest doen om aan boord van dat schip te komen en dat bleek al leen een kwestie van meebetalen te zijn. Door veel overwerk in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amster dam - waar ik als uitzend-verpleeg- ster werk - heb ik de benodigde 10.000 gulden bij elkaar verdiend, en toen ben ik gegaan." Hoe nuttig een verpleegster aan boord kan zijn bleek op tweede kerstdag, toen Jan Carree viel en een flinke scheur onder zijn arm op liep. "Dat kon ik niet meer plakken, dus heb ik het maar gehecht. Achteraf gezien was dat een gebeurtenis op zioh zelf, want ik had het nog nooit gedaan en als Je dan in een sohuin- hangende zeilboot, in een niet zo geweldig verlichte kooi, aan het hechten moet is dat heel wat. Ge lukkig had ik voor die tijd van een chirurg in het ziekenhuis van Leeu warden geleerd hoe Je de knopen van een hechting moet maken". Schipper Dirk Nauta: „Ik was blij dat José aan boord was, want ik houd helemaal niet van dat soort klusjes. We hebben voor de opera tie wat zeil geminderd en Jan met een paar man stevig in de kooi gehouden". Wat was de meest opzienbarende ervaring? "Voor mij wapen dat ei genlijk de veertien dagen voor we weggingen, toen heb ik meegelopen met organiseren. Daar maakte ik kennis met allerlei zaken die ik nor maal in mijn werk nooit doe. Ik had opeens contact met allerlei men sen. Dat was wel heel wat. Wat ik ook erg gek vind is dat, wanneer Je het kanaal uit bent. de wolken er opeens heel anders uitzien, veel witter - niet zo grijs als hier". Ambassadeur Age Tamme- noms Bakker tekende gisteren in Washington voor ons land een akkoord met Amerika voor samenwerking bü het onderzoek naar steekpennin gen, die door Lockheed in Nederland zouden zijn be taald. PAGINA 7 Verfilming „Sil de strandjut ter", een klus om van te rillen. PAGINA 5 Sadat krijgt geen Duitse wa pens, wel geld. PAGINA 9 New York zoetjesaan een sprookjesstad. PAGINA 11 Volgens officiële cijfers zijn vier Arabieren gedood en zijn minstens zesentwintig personen gewond bij de rellen, die plaatsvonden aan de vooravond en op de dag van een proteststaking tegen de onteigening van grond van Arabieren in Galilea. Honderden Israëlische politieman nen patrouilleerden in Nazareth, de belangrijkste stad van dit gebied, gedurende de eerste uren van de al gemene staking. Sommige werkne mers waren thuis gebleven en een aantal winkels bleef gesloten, maar anderen gingen normaal naar hun werk. Het was toen nog niet te zeggen in welke omvang de sta- kingsoproep werd opgevolgd. In de dorpen Deir Hana, Araba en Sakhnin, waar bij gevechten een Arabier werd gedood en vijf tot zes gewonden vielen, is een uitgaansver bod ingesteld. Elf Israëlische mili tairen en politiemannen zijn met verwondingen in ziekenhuizen opge nomen. Een sympathiestaking van Arabie ren op de westelijke oever van de Jordaan, waar volgens Arabische in lichtingen veel winkels en scholen dicht waren, scheen meer succes te hebben dan die in Israël zelf. Ook in de bezette strook van Gaza werd druk gestaakt. In Sakhnin, een dorp in Galilea, zyn vanochtend drie Arabieren ge dood toen de politie het vuur opende op mensen die zich niet stoorden aan het uitgaansverbod, zo deelde de politie in Tel Aviv mee. Twintig politieagenten en militai ren werden gewond. De betogers sta ken politievoertuigen in brand, aldus een politiewoordvoerder. De Israëlische communistische par tij bezet in het parlement vier van de 120 zetels met twee Joodse en twee Arabische afgevaardigden. Deze partij, de Rakach, had tot de staking opgeroepen. Ten minste 35 Arabische "moechtars" (dorpsoudsten of burge meesters) hadden doen weten daar tegen te zijn. De Rakach, aldus heeft een raad gever van premier Rabin over Ara bische zaken gezegd, "doet wat zij kan de mensen op te zwepen over de plannen met hun land, voor hen een zeer gevoelige zaak". De communisten zitten niet ach ter de zaak, aldus echter de plaats vervangende burgemeester van Naza reth, Monen Zjarzjoea. "Wij willen slechts rustig staken en betogen op dat de wereld te weten komt dat zij ons ons land willen afnemen". Komt u eens kijken in de Groenoordhal naar een gedeelte van onze toer- en stacaravans, en laat u volledig inlichten. Diverse speciale beursprijzen. Rijndijk 123 - Leiden - Tel. 071—764256

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1