Einde in zicht van onprettige en dure affaire New York zoetjesaan spookstad DOOR DRASTISCHE BEZUINIGINGEN GEMEENTE Meer nieuwbouwwoningen voor bejaardenhuisvesting De burgemeester zal t clan wel uitzoeken Rond buizennet De Vliet DINSDAG 30 MAART 1976 PAGINA 11 De officier van justitie giste ren: "We staan hier niet voor een spelletje!" De automobilist in kwestie probeert nu al maanden lang onder zijn straf uit te ko men en heeft het proces einde loos gerekt. Dat is hem niet in dank afgenomen: hem wordt de mantel uitgeveegd wegens al dat gedraai en gekronkel. Als de rechtspraak een spelletje was, zouden al onze polders reeds lang weer blank staan. Op de droge toppen van de Veluwe vecht het verzamelde Nederlandse volk dan haar godsdiensttwisten uit. En als iedereen dan het recht in eigen hand neemt, raken we nog ver der van huis. Rij-instructeur V. moet zich dat maar eens ter harte nemen. De officier van justitie meende dat V. een andere weggebruiker had willen afstraffen. Maar wraakacties als die van V. beho ren achterwege te blijven. Een knallende eis van 450 gulden en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid volgde. De advo caat van V. raakte bijkans over stuur en riep uit dat zijn LEIDSE KANTONRECHTER cliënt dan brodeloos zou worden. Rijlesmeneer V. had zich met zijn bedenkelijk gedrag op de rijks weg in een moeilijk parket gema noeuvreerd. Het gebeurde ongeveer als volgt. (Hier drijven grote mistbanken het verhaal binnen, want V. en zijn advocaat ontkennen natuur lijk iedere schuld, hoogstens heeft V. zijn witte Toyota ietwat onhandig gestuurd, terwijl van de andere kant het enorm moei lijk is voor de officier om enige opzet te bewijzen. Maar de door snee burger versimpelt alle ver sies van het gebeurde als volgt. Met z'n vriendin rijdt V. gemoe delijk over de linker rijstrook, wil net een vrachtauto pas seren. als een lelijke eend ineens voor "z'n snuffert" schiet. Met gierende remmen en loeiende cla xon weet V. het vege lijf te red den. Als reactie beginnen de ir ritante studenten in de deusjevoo (zoals de advocaat het geheel noemt) te zwaaien en kushandjes toe te werpen. De rijschoolemplo yé is razend en wijst op zijn voorhoofd. Maar erger: als hij de eend passeert snijdt hij dat mo biel zodat het uit moet wijken naai' de vluchtstrook. De tweede scène speelt zich even later af. "Ik had de bibbers", zegt V. en verklaart daarmee, waarom hij later wat langzaam is gaan rijden. Er is een getuige die op dat moment dacht: die wacht de lelijke eend op, hier gaat iets gebeuren. En jawel: als de lelij ke eend, met die vervelende in zittenden die V. zo hebben getrei terd. na hun reuzeblunder (advo caat), in zicht komt en tenslotte ook de Toyota van V. voorbij wil rijden, maakt V. een onverwach te zwenking naar links. Z'n vrien din roept of gilt of schreeuwt: "Terug!" Maar het is te laat: de eend moet uitwijken naar de middenberm, de bestuurder ver liest de macht over het stuur en de wagen stuitert een paar keer tegen de vangrail. Dat is natuurlijk wel vervelend voor die irritante studenten; die zullen in deze 'weede scène wel geen kushandjes meer naar V. hebben geworpen. Maar ja, had- niet tot razernij moeten brengen. (Op de door de advocaat gesuggereerde razernij merkte de rechter op dat een rijleraar zich toch zeker nooit door zijn emoties mee mocht la ten slepen; elke weggebruiker zou zich moeten beheersen). Deze on gelukkige manoeuvre verklaarde V. uit de "dode hoek" in de wa gen: hij had de eend werkelijk niet gezien en had gewoon in wil len halen. "Dode hoek": een auto is tegenwoordig van alle gemak ken voorzien. Over de eis merkte de advocaat op: "Een dergelijke straf is bui ten proporties zo zwaar. Laten we met een ontzegging wachten tot een volgende keer". De officier merkte bitter op dat het niet de verdienste van V. was dat het toevallig goed was afgelo pen. De rechter was iets soepeler en wilde de instructeur niet brode loos maken. Het werd 750 gulden boete en een voorwaardelijke ont zegging van zes maanden. Wie zelf het zwaard van Vrouwe Jus- titia wil hanteren, snijdt zich in de eigen vingers! Tenslotte was er nog mevrouw Van A.: die vond de rechter den kelijk een kwajongen. Ze begint met een traag repeteervuur van bitse zinnen. Dit klopt niet en dat klopt niet. Stokt ineens, en mom pelt: "Wat wou ik nou nog meer zeggen" De eigenwijze tante had het wel zo bont gemaakt dat ze honderd gulden boete kreeg en drie maanden voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid. Daarop zegt ze boos: "Dan ga ik eerst naar de burgemeester. Die zoekt het wel voor mij uit. Hoe is De verraste rechter De Ko ning: "Ik zit hier naamloos. Maar ik ken de burgemeester wel. Zegt u maar: de groeten van de oudste kantonrechter". TOM MAAS LEIDEN Aan een al heel lang lopende kwestie, de financiële verantwoording van de herstelwerkzaamheden aan het buizennet van zwembad de Vliet, zal binnenkort een eind komen. Het is een voor de gemeente Leiden nogal onprettige en tamelijke dure affaire geweest. Nog onlangs kwam de kwestie ter sprake in de gemeenteraadscommissie voor Interne Organisatie en Beheer. De zaak dateert uit de jaren zes tig, toen 't zwembad nog maar kort bestond. In de zomer van 1968 bleef er plotseling water op de perrons staan en een onderzoek wees uit dat de oorzaak daarvan moest worden ge:.ocht in het gedeeltelijk verroeste buizenstelsel. Volgens deskundigen moesten er fouten bij de aanleg zijn gemaakt, want zo kort na de openstelling van het zwembad konden dit soort ge breken zich toch niet voordoen. De gemeente stelde in het najaar van 1968 een krediet van f 157.000 beschikbaar om tot herstel over te gaan. Zestigduizend gulden zou door dc gemeente zelf worden gedragen, voor de resterende f 97.000 diende een rechtsgeding te worden aange spannen tegen het desbetreffende be drijf, N.V. Egdom. D- rechter stelde, jaren later, de gemeente in het ongelijk met zijn clfiim. Dat betekent dus dat Leiden het gehele bedrag voor zijn rekening dient te nemen. Er dient nu een algemene begrotingswijziging van die strekking te komen. Uit de stukken bleek dat het ad viesbureau van gemeentewerken, Deerns uit Amsterdam, aansprakelijk kan worden gesteld voor f 4000. Bu reau Deerns bleek bereid dat bedrag aan de gemeente te betalen, maar verbond (in februari van het vorig uaar) er de voorwaarde aan dat het eerst in de gelegenheid werd gesteld een en ander in een persoonlijk ge sprek met "de desbetreffende heren va ii de gemeente" nader toe te lich ten. Aan de directeur van gemeen tewerken, ir. Vos. werd verzocht te bevorderen dat 't gevraagde gesprek zou plaatsvinden. B en W hebben hem in de loop van 1975 nog drie keer "geappelleerd", maar er ver scheen geen rapport. Raadsleden van IOB vroegen zich onlangs af waarom de directeur nu toch in hemelsnaam niet wilde pra ten en daarbee die f 4000 voor de gen-eente innen. De directeur wordt nu weer ver- zoch* voor 1 april te vertellen hoe het er met de zaak voorstaat. Commentaar van ir. Vos: "Dat gesprek met Deerns is al een aantal weken geleden geweest. Alles is uit gepraat. Ik heb alleen door drukke werkzaamheden nog geen tijd gehad rapport uit te brengen". Een bizar venvrongen staalmassa bleef over nadat gistermiddag een op een dieplader staande graafmachine de druk gebruikte loopbrug over de Peter Stuyvesant-rondweg in Leeuwarden ramde en geheel vernielde. Het mag een klein wonder heten dat niemand bij het ongeluk geuiond raakte Anderhalf en één jaar cel voor diefstal schilderijen MAASTRICHT (ANP) De recht bank in Maastricht heeft gisteren de 23-jarige graficuh A. K. uit Venlo, wegens de schilderijendiefstal in de Maastrichtse Eurohal. in overeen stemming met de eis. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Vier schilderijen van Jan Brenghel de oudere en een van Pieter Breughel de jongere werden uit de Eurohal ontvreemd, nadat K. en zijn mede dader J.G <22> uit Maastricht zich hadden laten insluiten. De schilder stukken hadden een waarde van ruim drie miljoen gulden. J.G. werd, eveneens conform de eis, veroordeeld tot één jaar en zes maanden ceL Behalve het stelen van de kostbare doeken in de Eurohal nam hij in Juli 1975 ook bij de firma Melchior in Maastricht nog zeven Topman van Argentijnse politie doodgeschoten BUENOS AIRES (AP) Enkele uren voordat gisteren het nieuwe Argentijnse Junta officieel zou wor den geïnstalleerd, hebben gewapende mannen het hoofd operaties van de Argentijnse federale politie doodge schoten. Zegslieden van de politie hebben bekend gemaakt dat de mannen, naar men aanneemt leden van link se guerrilla organisaties, hoofdinspec teur Guillermo Pavon hebben ge dood en diens chauffeur gewond. Pavon werd vanuit een voorbijrij dende auto neergeschoten terwijl hij tn zijn eigen auto met zijn chauf feur bij zijn woning wegreed. Dit jaar hebben politieke geweld daden in Argentinië reeds aan meer dar 200 personen het leven gekost. Beteugeling van de terreur van linkse en rechtse organisaties staat als eerste punt op het programma van de nieuwe machthebbers. NIVON houdt expositie in W aaggehouw LEIDEN Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Neder land Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk (NIVON) wordt er van 29 april tot en met 2 mei een jubileumtentoonstelling gehouden in het Waaggebouw. Op cie expositie wordt aandacht besteed aan de meest uiteenlopende vor- hien van recreatie. Zo wordt onder meer in beeld gebracht wat de NI- VON-natuurvriendenhuizen in bin nen. en buitenland te bieden hebben en zal ook de afdeling Leiden van de Bond van Voltuinders haar me idewerking verlenen. Op de schoon heid van de natuur wordt de aan dacht gevestigd door de educatie ve dienst van het Museum voor Na tuurlijke Historie in Leiden. Verder Is er een expositie van de fotoclub Van het NIVON en zijn er ook na tuuropnamen die zjjn afgestaan door de Vereniging voor Natuurmo numenten. Orkanen De Amerikaanse sta ten Mississippi en Arkansas zijn gisteren getroffen door enkele or kanen die aan tenminste negen personen het leven hebben gekost. Er zijn tweehonderdvijftig gewon den en de materiële schade is aan zienlijk. Onder het puin zouden meer slachtoffers kunnen liggen. NEW YORK Door zijn wan hopige pogingen een bankroet te ontlopen is New York hard op weg een spookstad te worden. Als de stad doorgaat met drastische bezuinigin gen en dat lijkt haast onvermijde lijk dan zullen net als in Newark en Detroit alleen de armsten er blij ven wonen. Nu al wordt New York meer gezien als een interessant stu die-onderwerp voor sociologen dan als een stad waar mensen gelukkig kun nen leven. De vermindering van de dienstver lening, die bijna alle onderdelen van het leven in de stad aantast (van vuilnisophaaldienst tot misdaadbe strijding), jaagt steeds meer New yorkse middenklassers de stad uit. Ook tal van zaken sluiten hun be drijf, grote internationale onderne mingen openen elders hun hoofd kwartieren en ook de laatste twee brouwerijen in New York zijn tot de slotsom gekomen dat ze in andere staten goedkoper en beter kunnen werken. Daardoor wordt de financiële ba sis van New York zwakker en het aantal werklozen stijgt. En die vor men dan weer een nieuwe belasting voor de sociale diensten van de stad. Men heeft nog niet eens een kwart afgelegd van de weg, die burgemees ter Abraham Beame heeft uitgestip peld om in drie jaar drie miljard gulden van de opgelopen tekorten van de stad New York weg te werken nu al beginnen van het leven in deze stad de voordelen te overschaduwen. De besnoeiingen op het budget van de gemeentelijke scholen (voor 1,1 miljoen kinderen meest uit armere gezinnen) betekende dat er 14.000 leerkrachten moesten worden ontsla gen, dat de klassen overvol raakten, dat de schooltijden werden verkort en dat een groot aantal „extra" lessen zoals kunstgeschiedenis, toneel en gymnastiek van het rooster werden geschrapt. Speciale scholen voor kin deren met lichamelijke of geestelijke handicaps zijn helemaal verdwenen en hetzelfde geldt voor de avond scholen voor volwassenen. niet hoe ze die kunnen verkrijgen. De kortzichtigheid in het beleid die burgemeester Beame verdrietig toegeeft, maar hij zegt dat hij geen andere oplossing weet krijgt nog eens extra nadruk door de voorspel ling van het Bureau voor Gezins planning, dat de stad nu dan wel tien miljoen gulden bespaart door de kli nieken voor geboortecontrole te slui ten, maar volgend jaar naar schat ting tachtig miljoen gulden aan extra steungeld zal moeten uitkeren om de ongewenste baby's op te vangen van een groot aantal van de 81.000 vrou wen met een inkomen beneden de weistandsgrens, die tot nu toe van do centra voor geboortecontrole gebruik maakten. Van een gelijk soort zelfvernieti ging was het besluit om te stoppen met 46 stedelijke bouwprojec ten, waaronder de stichting van bi bliotheken, politiebureaus en recrea tiecentra. Een aantal daarvan was al bijna klaar, anderen stonden al leen nog op paier. De bouwterreinen worden nu het toneel van vandalis me en verval en de stad kan zich voorbereiden op processen, die aanne- Geen keus „We hadden geen keuze", verzucht John Darroll, directeur van New- yorkse Dienst voor de Bouwnijver heid, „Aan het einde zal dit ons meer gaan kosten dan wanneer we de zaak hadden afgebouwd, maar op dit mo ment hebben we er gewoon het geld niet voor". De politiemacht is ingekrompen van 24.000 naar 19.500 man en er zullen misschien nog eens 5000 ontslagen vallen voor de besnoeiing van het budget is voltooid. Zelfs vóór deze inkrimping van het politieapparaat was er al een groei in de straatmis daad, deels door de wanhoopsdaden van de werklozen, maar voornamelijk (althans volgens de politie) door het optreden van verslaafden aan ver dovende middelen, die nu nog minder onder controle kunnen worden ge houden, omdat ook de narcoticabri gades en het rechercheapparaat zijn ingekrompen. J „Op straat is controle op naleving van de wetten op de narcotica on mogelijk geworden en alle handela ren en tussenpersonen weten dat", zo zegt een woordvoerder van de vak bond van de New-yrokse politie. De werkloosheid in New York ls ge stegen tot 12,2 procent tegen een lan delijk gemiddelde van 7,8 procent. Het is het hoogste werkloosheidsper centage dat de stad na de tweede wereldoorlog heeft gekend en het feit dat burgemeester Bame 35.000 van de 294.000 werknemers uit gemeente dienst heeft moeten ontslaan is daar maar voor een gedeelte schuld aan. Een groot aantal bedrijven die van de gemeente afhankelijk zijn van warenhizen tot makeiaarekantoren- delen in de malaise in een tijd, dat de arbeidsmarkt op nationaal niveau gezonder wordt. De gevolgen voor de negers en de Portoricanen in de stad zijn vernie tigend. In sommige overheidskrin gen schat men de werkloosheid on der deze menen op vijftig procent. En wie onder de arme bevolking werkt is alleen maar verbaasd, dat het nog niet tot een oproer is geko men. Bedrijfspanden voor jongeren en buitenlanders Kortzichtig New York: een spookstad? Negen van de vijftien stadszieken huizen die er zijn voor de minst- vermogenden moeten sluiten. En t gaat precies zo met vijftig gezond heidscentra, waaronder klinieken die zijn gespecialiseerd in kinderzorg, borstaancoeningen, geslachtsziekten geboortecontrole. De meeste mensen, die van deze instellingen gebruik maakten, kunnen zich geen ander» medische hulp veroorloven of weten LEIDEN B. en W. willen meer nieuwbouwwoningen voor bejaar den gaan bestemmen. Het college is van plan het percentage aan be jaardenwoningen in de nieuwbouw te verhogen van vijf naar zeven procent. Dit blijkt uit de onlangs gepresenteerde aanvulling op de volkshuisvestingnota. Per 1 oktober 1975 waren er in de gemeente rond 550 bejaardenwo ningen. Geschat wordt dat er tot 1985 behoefte zal bestaan aan zeker 1700 bejaardenwoningen. Volgens de bestaande plannen worden nog 203 bejaardenwoningen gereali seerd, terwijl in het gebied He rengracht-Zijlsingel rond 150 wo- nignen eveneens voor bejaarden huisvesting zijn bestemd. Resteert een tekort van achthonderd bejaar denwoningen. De helft hiervan kan worden weggewerkt door het per centage bejaardenwoningen in de nieuwbouw van vijf naar zeven te verhogen. Dan zullen er nog eens vierhonderd bejaardenwoningen moeten worden gebouwd op thans nog niet beschikbare plaatsen. B. en W. willen in het kader van de re novatie in het bijzonder proberen om kleinere, op de begane grond gelegen woningen gschikt te ma ken voor bejaarden. Ook is het de be doeling om in hofjeswoningen zo veel mogelijk bejaarden te huisves ten. Bedrijfspanden Ten behoeve van de huisvesting van werkende jongeren en buiten landse werknemers onderzoekt de gemeente de mogelijkheden om gro tere, leegstaande bedrijfspanden te vernieuwen en in te richten. In de nota worden tachtig panden ge noemd: aan de Breestraat, Dief- steeg, Galgewater, Geregracht. Haarlemmerstraat, Herengracht, Hooigracht, Hooglandsekerkgracht, Hogewoerd, Janvo6sensteeg, Koe straat, Kort Rapenburg. Korevaar- straat, Kalserstraat, Korte Ma re. Langebrug. Lokhorststraat, Le vendaal, Middelstegracht, Mors- straat, Nieuwstraat. Nieuwsteeg, Noordoinde, Oude Rijn, Oude Vest, Oostclwarsgracht, Pieterskerkhof, Plantsoen, Rapenburg, Rijnstraat, Slik'- eg, Utrechtse Veer. Varkens- markt, Vrouwensteeg, Vestestraat, en Van de Werfstraat. Verder ligt het in het voornemen van B. en W. om het .aandeel van de kleinere woningen In nieuwbouw ten behoeve van alleenstaanden en tweepersoons-huishoudens te verho gen tot boven de zeven procent, die al voor de bejaardenhuisvesting no dig wordt geacht. In het gebied He rengracht-Zijlsingel is 25 procent van de woningen bestemd voor al leenstaanden en tweepersoonshuis houdens.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11