Aandrang snelle hulp voor bouw "Molukse ziel niet in de boeien te slaan Hef de apartheid van de bejaarden op mmx MO-opleiding in 1984 afgelopen Inbed nakttsoms naar spruitjes. Verdachte wil zwaar hoeten voor het doden van zijn vriend r>*> 31J DAG 26 MAART 1976. UTRECHT (ANP) - Ouderen zijn gelijkwaardig aan de an dere leden van de samenleving. Dit betekent onder meer, dat de apartheid ten opzichte van be jaarden moet worden opgehe ven. Dit is het uitgangspunt van een omvangrijk beleidspro gramma dat de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid gisteren heeft gepubliceerd. De NFB stelt, dat het welzijns beleid voor ouderen zo goed mogelijk geïntegreerd moet zijn in het algemene welzijnsbeleid. Het welzijnswerk voor ouderen mag zich volgens de NFB niet beperken tot de leeftijdsgroep van 65 jaar en ouder, omdat in de levensperiode daarvoor al belangrijke voorwaarden lig gen voor latere kansen op wel zijn. Bij veel mensen treden voor het 65e jaar al veranderin gen op die samenhangen met het ouder worden, in het gezin (het uit huis gaan van kinderen), zowel als in het werk. Volgens de NFB is er sprake van een algemene onderwaar dering van ouderen. Jong zijn wordt vaak benadrukt en posi tief gewaardeerd, ouderen vindt men vaak weinig interes sant. Ze pleit daarom voor een positieve beïnvloeding van het beeld dat anderen van ouderen hebben, maar ook van het beeld dat de ouderen hebben van zichzelf. Zij zullen zich bewust moeten worden van hun eigen mogelijkheden en verder moe ten zij in staat worden gesteld hun zelfstandige woon- en leefwijze zoveel mogelijk te bewaren. De NFB-nota noemt het voor het kunnen leven als gelij kwaardig lid van de samenle ving een essentiële voorwaarde dat er voor de ouderen ruimte is om zelf wezenlijke invloed uit te oefenen op de inrichting van hun eigen leven en leefomge ving. Uit prognoses van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het aan'al bejaarden de ko mende 75 jaar zowel absoluut, als relatief zal stijgen. Ook bin nen de groep 65-plussers treden belangrijke verschuivingen op. Zo zal onder meer in de groep boven de 80 jaar het aantal i het jaar 2000 twee maal zo groot zijn als het aantal mannen. Dit houdt tevens in, dat het aantal bejaarden zal stij- Over de financiële situatie van de bejaarden zegt de nota, dat minstens een kwart van hen uitsluitend of nagenoeg uitslui tend op de AOW is aangewezen In 1974 ontvingen 100.000 van de thuiswonende bejaarden een periodieke bijstanduitkering. Van de ouderen in bejaarde noorden moest driekwart een beroep doen op de bijstandswei orjidat ze de verzorgmgsprijs niet zelf konden betalen. Aan de twee groepen werd f869 min bijstand uitgekeerd. Het huisvestingsbeleid vooi ouderen moet volgens de NFB gericht zijn op een aanzienlijke uitbreiding van het aantal vooi hen geschikte woningen. Ei moet eerder worden gestreefd naar verbetering van bestaande verzorgingstehuizen dan naai uitbreiding van het aantal te huizen. De NFB wil proberen een on derzoek in te stellen naar de woonwensen van ouderen, ze wil ook normen ontwikkeler waaraan voor bejaarden ge schikte woningen moeten vol doen. Verder meent ze. dat ei een onderzoek moet komer naar de vraag welke groeper ouderen behoefte hebben aar serviceflats, en of er voor servi ceflats een wettelijke regeling moet komen. Volgend jaar het begin van einde Een jaar voor pseud o-broer Andre v. Duin DEN HAAG 'ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de 19-jarige J.J.M. uit Zoetermeer conform de eis van de officier van justitie, wegens heling, diefstal en op lichting veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. De werkloze kelner, die zich placht uit te geven als de broer van André van Duin wist vorig jaar zomer in verschillende plaatsen een groot aantal anti quairs en eigenarenl'an radio- en tv-zaken te bewegen tot af gifte van goederen waarvan de waarde 10 000 bedroeg Hij ..betaalde" met waarde loze giro-overschrijfkaarten als "Jerry van Duin". DEN HAAG (ANP) - De belofte van minister Gruijters dat tegen juni van dit jaar zal worden beslist of er extra geld op tafel moet komen om de bouwnijverheid op te peppen heeft een meerderheid van de Tweede Kamer niet gerustgesteld. Vandaar dat er gisteren, tijdens de voortzetting van het debat over het bouwprogramma-1976, van drie verschillende zijden moties werden ingediend om snel met passende maatregelen te komen die een nieuwe terugval van de bouwpro- duktie moeten opvdngen. PvdA. PPR en D'66 stelden voor eerder dan de maand juni passende objecten bouwgereed temaken om, als dat nodig mocht zijn. daarmee in de tweede helft van dit jaar te kunnen starten. De socialist Kom brink. die de motie indiende, taxeerde het extra-benodigde be drag op 450 miljoen gulden, waarbij hü in het midden liet of daarvan mogelijk 150 miljoen in 1976 zou kunnen worden besteed en de rest in 1977 dan wel dat het gehele be drag voor dit jaar bestemd zou kunnen worden. Minister Gruijters ROTTERDAM (ANPi - Het was voor de 24-jarige Henk v V. een groot raadsel hoe hij er toe geko men was zijn "beste vriend" dood te steken. Henk kon zich van de ge beurtenissen op de avond van 14 december vorig jaar niets meer her inneren. Het enige dat hem duide lijk was bij gebleven, was het mo ment, waarop hij zijn vriend Peter Weber'met een mes had gestoken. "Peter is als een onsehtildig schaap gestorven verklaarde Henk giste ren voor de rechtbank te Rotter dam. Henk had ook de vnend van zijn moeder, de 60-jarige Willem Bo- scl Art ernstige - weliswaar niet do delijke - steekwonden toegebracht. Dat hebben ze me later op het poli tiebureau verteld", zei Henk. De of ficier van justitie mr. R. E. A. Toe ter, liet het primair ten laste gelegde - doodslag en poging tot doodslag - vallen, omdat Henk volgens hem niet de wens had zijn slachtoffers te doden. Wegens het opzettelijk toe brengen van zwaar lichamelijk let sel. dat in éen geval tot de dood had geleid, eiste de officier twee jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering. Henk woonde bij Zijn moeder en haar vriend in een flat in Ridder- ke? k. AJs matroos op een sleepboot was hg om de andere week thuis n et verlof. Op zondag 14 december hud Henk s middags in een Rid derkerks café tien a twaalf pilsjes gedronken. Henk nam een paar vrienden mee naar, huis om wat te eten. Het gezelschap werd 's avonds uitgebreid met nog een paar vrienden, waaronder Peter Weber In de loop van de avond dronk Henk naar zijn zeggen, nog een stuk of zes glazen bier en een paar bor rels. "De stemming was opper- besl", legde Henk de rechtbank president uit. Henk kreeg die avond ruzie met zijn moeder om een krat bier, die hij niet betaald zou hebben. "Toen werd ik enorm kwaad", aldus Henk. Hij trapte een ruit in en sloeg de telefoon kapot, toen zijn moeder de politie wilde bellen. Henk was naar zijn slaap kamer gegaan en had een mes ge pakt. Het volgende moment, dat Henk zich kon herinneren, was dat hij Peter had gestoken, en dat er bloed aan het mes zat. De enige verklaring, die liij gisteren kon ge ven. was dat Peter mogelgk tus senbeide was gekomen, toen Henk ruzie had met zijn moeder. Voor de steekpartij op Bosschart was geen verklaring te vinden. Ook Bos schart zelf had zich weinig van de toedracht kunnen herinneren. Volgens het psychiatrisch rapport, dat achter gesloten deuren werd behandeld, had Henk in een patho logische roestoestand gehandeld. s De officier van justitie was het met het rapport eens, dat Henk niet ge heel toerekenbaar geacht kon wor den voor zijn daden. Bij monde van zijn advocaat liet Henk de rechtbank weten, veel meer te voelen voor een lange ge vangenisstraf dan voor tbr. Volgens de raadsman wilde zijn cliënt boeten voor hetgeen hij ge daan had. Uitspraak op 8 april. zei te hopen dat deze motie niet wordt aangenomen omdat hij dan zijn staf zal moeten uitbreiden. ARP. KVP en CHU denken dat de ontwikkeling van het bouwvolume in de sectoren van de nieuw- en de vernieuwbouw van woningen éen belangrijke bijdrage kan leveren om de werkgelegenheid in de be drijfstak te handhaven op het peil van 1974. Daartoe zal de regering de bouw in deze sectoren moeten sti muleren door het tijdig nemen van passende maatregelen, zodat van uit deze sectoren een voldoende bijdrage aan de doelstelling van het bouwbeleid voor 1976 kan worden geleverd. Volgens de VVD zal het bedrag van 360 miljoen gulden, dat op de be groting van vorig jaar on besteed is gebleven, zo veel mogelijk gelijk tijdig of in het kader van het stimuleringsprogramma-1986 be steed moeten worden. Een desbe treffende motie werd door de libe raal De Beer ingediend. Kombrink (PvdA) vond het triest en onbevredigend dat pas komend najaar een fundamentele discussie over de bouw met het kabinet zal kunnen worden gehouden doordat eerst in juni een beslissing over eventuele aanvullende maatrege len valt. Scholten (AR) bepleitte, naast de opstelling van een reservepro gramma dat bij tegenvallende werkgelegenheid kan worden uit gevoerd, extra aandacht voor de premiesector. Duizend woningen extra in deze sector komen neer op 800 manjaren, een stimulans voor de werkgelegenheid met geheel ei gen verdiensten. - Voor de MO-opleidingen wordt 1978 het begin van het einde. Vanaf dat jaar mogen er geen eer stejaars MO-studenten meer bij komen. Met ingang van 1 augustus 1978 wordt de plaats van de MO- instituten ingenomen door part time opleidingen, die aan lerare nopleidingen zijn verbonden. Zes jaar later - in 1984 - zwaaien de laat ste MO-studenten af en moeten de MO-opleidingen voorgoed de deu ren sluiten. De Tweede Kamer gaat akkoord met dit plan van minister Van Ke- menade (Onderwijs). De minister kwam gisteren - op aandrang van de confessionele drie (KVP, ARP en CHU) en de WD - terug van zijn aanvankelijk voorstel om al in 1977 te beginnen met de geleidelijke "afbouw" van de MO-opleidingen. Hij wilde echter niet zo ver gaan als het CHU-Kamerlid Van Leijen- horst, die voorstelde pas in 1980 het einde van de MO-instituten in te luiden. "Ik hecht aan een spoedige start van de nieuwe part-time lera renopleiding", zei de minister. Sinds enkele jaren zijn er hier en daar in ons land nieuwe dagoplei dingen (op experimentele basis), waar aanstaande leraren een tweede- en een derde-graads on derwijsbevoegdheid kunnen halen. De opvolgers van de MO-instituten - de part-time lerarenopleiding - worden aan die dagopleidingen verbonden. lerarenopleidingen zijn gevestigd in Amsterdam, Delft, Groningen, Nijmegen, Tilburg en Utrecht. Om de part-time opleidin gen voor iedereen redelijkerwijs bereikbaar te maken zullen in Lim burg, Overijssel en Zeeland depen dances worden neergezet. Minister Van Kemenade hield gis teren in de Tweede Kamer vast aan zijn plan om voor de lerarenopleiding-nieuwe-stijl een studentenstop af te kondigen. "Een ongeremde toestroming van stu denten zal grote financiële proble men tot gevolg hebben", waar schuwde de minister Minister Van Kemenade. Boycot-oproep schepen met Chileens fruit Rotterdam (SP) - De landelijke Chili-comité's proberen de Rotter damse havenwerkers zover te krij gen dat zij de komende weken geen schepen zullen lossen die met fruit uit Chili aankomen. In de haven zijn stencils met een oproep daar toe verspreid, vandaag zou het eer ste schip met Chileens fruit in Rot terdam afmeren. De Chili Bewe ging Nederland en ook de overige comité's zijn van plan met een flink aantal mensen naar Rotterdam te komen, om ook zelf te protesteren. Men wil met deze akties druk op de vakbonden en de regering zien uit te oefenen om de Chileense junta economisch en politiek te boycot ten. CASINO DRAAIT IN OKTOBER DEN HAAG (SP) - Het eerste Nederlandse casino- in Zand voort - moet op 1 oktober geopend worden. De Raad van Advies voor de Casinospelen zal er bij de Stichting tot Exploitatie van Casinospelen in Nederland op aan dringen dat aan deze streefdatum de hand wordt gehouden. De Raad rekent er verder op dat het casino in Valkenburg voor het einde van het jaar geopend is. Waar het Zandvoortse casino zal worden ondergebracht is nog niet helemaal duidelijk. De Exploitatiestichting is nog steeds in on derhandeling met hotelhouder Bouwes. Belangrijkste punt van onderhandeling is waarschijnlijk de duur van het contract, waarbij de plannen van de gemeente Zandvoort meespelen, die al jaren geleden een terrein'van 22.0U0 m2 reserveerde, voor de bouw van Dat bleek tijdens de gisteren op het ministerie van Economische Zaken gehouden eerste openbare vergadering van de Adviesraad. Voorzitter mr. F. G. J. H van Tinei deelde daar nog mee, dat het bezoek aan Wenen, waar de Exploitatiestichting een contract heeft getekend met de Oostenrijkse Spielbankengeselschaft AG, zeer waardevol was geweest. Minister Van Doom van CRM volop in beweging tijdens de pre sentatie van de actie 'Sportreal gisteren in 's-Gravenzande. De bedoeling van de actie, die op 10 mei officieel van start gaat. is in het Olympisch jaar 1976 iedereen in staat te stellen op gezonde en plezierige wijze aan sportieve re creatie te doen. De actie Sportreal is een aanslui ting op de nationale trimactie, die in 1968 werd gestart. De nieuwe actie wordt gevoerd door de rijksoverheid, de provincies, ge meenten en sportorganisaties die in totaal vier miljoen gulden be schikbaar hebben gesteld. In de komende maanden zullen zo genaamde trim-trio's van tien gulden per stuk worden ver kocht. Het trim-trio bestaat uit drie spelen, die onder het motto 'spieren willen welles wat' de beoefenaars een stuk sportieve recreatie kunnen verschaffen. Daarnaast zullen ruim 300 plaatse lijke comité's allerlei activiteiten ontwikkelen. De sportbonden komen vanaf september in actie met activiteiten als hardlopen. fietsen, wandelen etc. Al houdt u van spruitjes, 't is niet lekker om in de lucht ervan te moeten slapen. ltho rekent af met onwel riekende luchtjes van smakelijke gerechten. Definitief! Iedere ltho waseniaf/.uigkap heeft een metalen vetfilter en roestvrij stalen onderplaat: onverslijtbaar, brandveilig en makkelijk schoon te maken. Randalzuiging maakt 'm effektiever. En de speciale motor beperkt geruis tot het uiterste minimum. Alle ltho kappen hebben Kema-Keur ltho is gemaakt voor fjjnsnuivers. En wij gaan er van uit dat u dat bent. Zelfs al houdt u van spruitjes. Een fijne neus verdient't beste. ^TITTV ventilatie techniek Postbus 21 - Schiedam AMSTERDAM (SP) - "Meneer de president, de straffen die u ons op legt zullen we aanvaarden, maar één ding staat vast: zelfs met ge vangenisstraffen of de dood kan men de kracht van de Zuidmolukse ziel niet in de boeien slaan, omdat we overtuigd zijn van ons recht vaardig streven." Met deze woorden van de 23-jarige kantoorbediende Jozef H. kwam een einde aan de tweede en tevens laatste dag van het proces tegen de zeven jonge Zuid-Molukkers, die in december vorig jaar het Indonesi sche consulaat in Amsterdam bin nenvielen en zestien dagen 27 vol wassenen en zestien kinderen gij zelden. Na afloop van het requisitoir van officier van justitie mr. J. J. Ab- spoel en het pleidooi van raadsman mr H. W. J. Droesen maakte Jozef H. gebruik van het recht op het laatste woord om, mede^namens zyn makker af te leggen ,"Wij verwachten geen instemming met de daad die we hebben be gaan", begon hij, "maar we hopen dat u, de Nederlandse regering en het Nederlandse volk, de moeite zullen nemen zich te gaan bezinnen over de motieven die een rol heb ben gespeeld bij deze zogenaamde terroristen en ze ertoe hebben ge bracht tot zulke daden over te gaan." Mr. Abspoel had er nauwgezet voor gewaakt om die politieke motieven op zijn bc loog van invloed te laten zijn. In zijn bijna twee uur durende re quisitoir had hij bewust het woord "Zuid-Molukker" vermeden. "Het Openbaar Ministerie hoeft de poli tiek van de Nederlandse regering in deze rechtszaal niet te verantwoor den. Vandaag heb ik de Zuid- Molukkers niet bestreden, maar het terrorisme", stelde hij. Vantevoren laatste verklaring had de officier gezegd, dat hij liever het woord terroristen gebruikte in plaats van het wat kleurloze "bezet- ZWAKHEID Mr. Abspoel waarschuwde ervoor niet teveel begrip voor al dit soort akties op te brengen. "De bezetting is mede het gevolg van het begrip, dat in Nederland de afgelopen jaren is ontstaan voor dergelijke akties. Heeft de rechterlijke macht de afge lopen jaren niet al te veel begrip ge toond" vroeg hij zich af 'Begrip kan ontaarden in zwakheid en de rechtsorde in een democratisch land als het onze kan aan dergelijke zwakheid ten onder gaan". Zoals door iedereen al werd ver wacht, zaten mr. Abspoel en mr. Droesen op twee geheel verschil lende golflengten. De eerste be keek de kwestie uit puur crimineel oogpunt, de tweede had het vooral t politieke eisen doormiddel van geweld, niets ontziend geweld", zei de officier van justitie. De reaktie van de raadsman:- "De Zuid-Molukkers moesten wel overgaan tot harde akties. Hun le gale middelen waren uitgeput. De regering heeft zich 25 jaar lang nauwelijks bemoeid met de vrij heidsstrijd van de Molukkers. Pas nu. na de akties in Wijster en Am sterdam, gaat zij zich erin verdie pen. De laatste tijd krijg ik herhaal delijk verzoeken van politieke par tijen om over het probleem te pra ten Strafmaat Mr. Abspoel had wat moeite met het vinden van de strafmaat. Hij vond, dat in feite een ernstige mis daad tegen de veiligheid van de Staat was gepleegd, maar vond de basis te wankel om dat ten laste te leggen Wederrechtelijke vrij heidsberoving had hij als hoofdde lict naar voren gehaald. "Het geeft het wezen van de zaak in feite niet weer. Het is eigenlijk niet meer dan de juridische kapstok om het ge heel aan op te hangen" Daarnaast moestep de zeven Mo lukkers zich verantwoorden voor bedreiging met doodslag en verbo den vuurwapenbezit. Via "kunst matige juridische constructies" zou de officier tot maximaal tien jaar gevangenisstraf kunnen komen. Mr Abspoel besloot het maximum van wederrechtelijke vrqheidsbe- roving, 7Vs jaar cel, te eisen. "Verschrikkelijk hoog", betitelde mr. Droesen die eisen. "Hoe kun nen de Zuid-Molukkers begrijpen, dat hun gerechtvaardigde verlan gen naar zelfbeschikking steeds weer moet leiden tot langdurige gevangenschap?" Verder zette de Haagse advocaat de politieke doeleinden uiteen, zoals hij dat twee weken geleden ook in Assen had gedaan tijdens het. pro ces tegen de treinkapers. Mr. Droe sen was het oneens met de mening van de officier van justitie, dat de bezetting van het consulaat in de Brachthuyzerstraat was gericht tegen de veiligheid van de Neder landse staat en vond de term "niets ontziend geweld" ongepast. Rechtbankpresident mr. B. van dei Waarden vroeg daarop aan mr Droesen hoe hij dan dacht over het plan van de zeven verdachten om minister Van Doorn te gijzelen. Ook dat plan was besproken op hun bijeenkomst in het jeugdlokaal Boven-Smilde. zo bleek op de zit ting. De raadsman: 'Ach, dat is een vrijwel dagelijks voorkomend ge sprek in Zuidmolukse kringen". De uitspraak volgt op 8 april.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7