Ontslag accepteren? Nooit van m'n leven Bouw Schweitzerbrug duurder Sloop Kativijks Gast- en Weeshuis definitief „Adviesbureau inschakelen" Ontslagen rector Leeuwenhorst: Democratie kost Alphen 1,5 miljoen meer VRIJDAG 26 MAART 1976 Voorstel rond ontslag NOORD WIJKERHOUT Tij dens een vierhoeksgesprek tussen ouders, docenten, leerlingen en bestuur van college Leeuwen horst, dat gisteravond in het schoolgebouw plaatsvond, is een delegatie uit de eerste drie groe peringen samengesteld. Naar aan leiding van het ontslag van rector Van Boeckel zal deze afvaardiging uiterlijk aanstaande maandag een gesprek hebben met het bestuur Motie De delegatie zal met het bestuur dat voor het vierhoeksgesprek was uitgenodigd, maar onvoldoende was vertegenwoordigd, praten over het in de arm nemen van een adviesbureau. De groeperin gen zijn van mening, dat een on partijdig adviesbureau noodzake lijk is om uit de ingewikkelde ma terie rond het ontslag van de rec tor te komen. Mocht het bestuur dit voorstel niet serieus nemen, dan wordt overwogen een motie van wan trouwen in te dienen of via een motie aan de bisschop tot een op lossing te komen. Gespreksleider van deze, dooi de kerngroep van leerlingen inder haast opgezette vergadering was de heer Menges, als klinisch psy choloog verbonden aan de rijks universiteit in Leiden. Twee adviseurs zijn bereid, de ontslagkwestie in onderzoek te nemen, te weten Macotaux en Oud-Poelgeest. Eerstgenoemd bu reau is een particulier bedrijf en derhalve vrij kostbaar. Desge vraagd deelde één van de docen ten, de heer Heus, mee, dat dit bureau voor de voorbereiding (die ongeveer veertien dagen zal du ren) circa twintigduizend gulden vraagt. Voor het advies geven zelf denkt het bureau veertig- a vijftigduizend gulden nodig te hebben. Oud-Poelgeest is een gesubsidi eerde instelling, die per werk bijeenkomst tweehonderd gulden vraagt. De groeperingen verklaarden zich bij voorbaat te binden aan het advies dat door het bureau wordt gegeven. Ook rector Van Boeckel was deze mening toege daan. Daarbij komt, dat de vergade ring unaniem van mening was dat het ontslag van de heer Van Boeckel moet worden opgeschort totdat het adviesbureau verslag heeft uitgebracht. Men vond het zinloos, een adviesbureau in te schakelen als het ontslag defini tief is gevallen. De delegatie zal tijdens het gesprek dit verzoek aan het bestuur voorleggen. De situatie, zoals deze momenteel is, zou gezien moeten worden als een „interim-periode", waarin ontsla gen onmogelijk zijn zolang onder zoek nog gaande is. Als het bestuur met het voor stel van de delegatie akkoord gaat, is het de bedoeling dat zij zelf opdracht geeft aan 'n advies bureau, dat verslag zal moeten uitbrengen aan de totale geledin gen. Opschorting Van de kant van de ouders kwam de vraag naar voren, of het wel zinvol zou zijn opschorting van het ontslag te verzoeken ter wijl het bestuur misschien al op zoek is naar een vervanger voor de heer Van Boeckel. Bestuurslid mevrouw Verdeije deelde hierop mede. dat het bestuur, gezien de huidige situatie op het college, geen haast maakt met het zoe ken naar een nieuwe rector. Valkenburg sluit aan op CA van Katwijk KATWIJK VALKENBURG Val kenburg zal aansluiten op de Kat- wiikse centrale antenne inrichting op voorwaarde dat zeventig procent van de Valkenburgers dat willen. Wethou- de; drs. J. Bergman (CHU) deelde mee dat er een enquete zal worden gehouden onder de bevolking van Valkenburg om de behoefte aan aansluiting op de Katwijkse CAI te peilen. De raad stelde tijdens zijn verga dering van donderdag een bedrag van 425.000 gulden beschikbaar ter uitvoering van de aansluiting van dezp buurtgemeente op de antenne. r° gemeente Katwijk zal de zorg RIJNSBURG De AR-kiesver- eniging "Nederland en Oranje" houdt haar vergadering 30 maart in zaal 1 va*, het Centrum. Met een forum van A.R. gemeenteraadsleden kan op deze avond met name over de gemeentelijke politieke proble men gediscussieerd worden. Op de agenda staat verder buiten de jaar vergadering en notulen een bestuurs verkiezing. Drie personen treden af en wel de heren J. van Nieuwkoop. F. van Tilburg en de heer H. Westra, al leen laatstgenoemde is herkiesbaar. Na dit officiële gedeelte zullen de raadsleden de vragen van de belang stellenden beantwoorden. voor aanleg, financiering, inning abonnementsgelden en dergelijke, voor haar rekening nemen. De Val- kenburgse abonnees gaan voor de aansluiting f 8.20 per maand betalen. De Katwijkers betalen f6,60 per maand. Het verschil in kosten is ontstaan doordat de eerste gemeen te later zal aansluiten. In die perio de is er een verhoging van aanleg- kosten ontstaan die in de prijs moet worden doorberekend. NOORDWIJKERHOUT „Dit ontslag accepteren? Nooit van m'n leven! Ik weet niet eens waarom het schoolbestuur me kwijt wil. Daar kan ik alleen maar naar gissen. Laat het eerst maar eens uit de doeken doen waarom ik zonodig moet ver trekken. Toen ik ernaar vroeg, kreeg ik van de voorzitter (bur gemeester Bosma van Noordwijkerhout, red.) te horen er is géén enkele reden om verder te praten". zaken op een school. Ik heb het schoolbestuur onbehoorlijk beleid verweten. Twee keer heeft het mij ontsla gen, twee keer heeft het zijn besluit ook weer moeten intrekken. Boven dien had ik een proeftijd van twee jaar. Al na één jaar is mijn functie al ter discussie gebracht. Door Jan Westerlaken Dr. Jos van Boeckel (47), de rec tor van het college "Leeuwenhorst" in Noordwijkerhout, die per 1 augus tus is ontslagen, is verbitterd. In de lawaaierige kantine van de scho lengemeenschap, waar een radio luid knettert, zegt hij: ''Ik ben geen en kele keer uitgenodigd voor een ge sprek. Maar intussen moet ik als rector van de school, met al dat ge konkel om me heen, wel proberen de stemming een beetje prettig te houden." Na een serie onverkwikkelijke ver wikkelingen diende Van Boeckel zelf zijn ontslagaanvraag in. Maar op dringend verzoek van de leerlingen (ongeveer zevenhonderd) kwam de rector op die beslissing terug. Vol gens het bestuur was die mogelijk heid uitgesloten. Deze brief werd dan ook niet in behandeling genomen. Al leen het ontslag werd aan de orde gesteld. Een advocaat, die Van Boeckel inschakelde, vertelde dat er wel degelijk rekening moest worden gehouden met het verzoek van de rector. "Op die bewuste dag," vertelt hij, "is er alleen maar over formali teiten gepraat. De burgemeester sprak over een demonstratie van scholieren bij het raadhuis en zei, dat hij het voorzitterschap van het schoolbestuur zou neerleggen. Maar over de school is met geen woord ge rept." Al in het begin van dit jaar werd het rectorschap van Leeuwenhorst ter discussie gesteld. Leraren, leer lingen en ouders mochten zeggen hoe zij over de werkwijze van Van Boec kel dachten. De rector bleef aan de positieve kant van de uitslag, "Van die hele inspraakprocedure nu," vertelt Van Boeckel, "die aan mijn eventuele vaste aanstelling voorafging, heeft het bestuur zich niets aangetrokken. In feite ben ik. strikt formeel gezien, door dire bestuursleden ontslagen. Want zij alleen hadden stemrecht, de overigen (3) niet." De rector verwijt dit drietal "in competentie in schoolzaken". "Een burgemeester, een aannemer en een directeur van een deurenfabriek hebben mij er uit gegooid. Mensen, die niets afweten van de gang van Mobiliseren Wat gaat Van Boeckel nu verder "Ik ga trachten de mensen, die vernieuwingen in de school nastre ven, te mobiliseren. Koste wat het kost wil ik het college uit deze im passe zien te krijgen. Ach. en denk nou niet, dat mijn visie alleen za ligmakend is. Ik ben niet zo arro gant, dat ik zou beweren, dat ik het niet bij het verkeerde eind zou kun nen hebben. Maar waar ik mij niet in kan vergissen is mijn overtui ging, dat de manier waarop het schoolbestuur en de beleidscommis sie te werk gaan in strijd is met de elementaire regels van de democra tie" Eén van die vernieuwingen is, dat Van Boeckel de leerlingen meer vrijheid wil geven. Het bestuur, zo beweert de rector, wil discipline op school. Vreest Van Boeckel niet, dat van teveel vrijheid misbruik zou kun nen worden gemaakt? "Nee. Je zult natuurlijk door een overgangsfase moeten. Maar ik heb vertrouwen in de leerlingen dat 't goed zal gaan. Ik geloof, dat proble men juist worden veroorzaakt door onvrijheid dan vrijheid. Dit heeft overigens wel de conflicten in het docentenkorps aangescherpt. Er zijr drie of vier leraren, die zullen opstappen als ik blijf. Ga ik weg. dan gaat eenzelfde aantal mee". De rector verwacht niet, dat de klok nog zou kunnen worden terug gedraaid. "Dat zou een illusie zijn om daarvan uit te gaan". Maar waarom heeft hij dan zijn ontslag niet gewoon geaccepteerd? "Omdat", zegt Van Boeckel. "het me niet duidelijk is waarom ik ben ontslagen. Ik heb er bezwaar te gen, dat de inspraakprocedure een dode letter is gebleven. Als je a zegt moe* Je ook b zeggen. De reden waarom het schoolbestuur hiervan is afgeweken, is me niet duidelijk". De rector heeft in een open brief aar het schoolbestuur gevraagd om het overlegorgaan college Leeuwen horst bijeen te roepen. Dit orgaan Rector Van Boeckel bestaat uit vertegenwoordigers van het schoolbestuur, schoolleiding, be stuur oudervereniging, docen- tenraad. leerlingenraad en niet- onderwijzende medewerkers. "Dit orgaan is bij uitstek geschikt om de dicussies. die we op het ogen blik afzonderlijk voeren, weg te halen uit de sfeer van het beraad achter gesloten deuren. Ik begrijp, dat het schoolbestuur moeite zal hebben om, nu het zich al zover in dezo zaak heeft vastgebeten, advies te vragen aan een breed opgezet overlegorgaan. Ik van mijn kant zal mij bij voorbaat neerleggen bij een advies van dit orgaan. De school is HAZERSWOUDE Bij de Stich ting Maatschappelijke Dienstverle ning "Midden Rijnland" gaan de zaken behoorlijk door. Dit deelde Hazerswoudes wethouder van Sociale Zaken De Wit mee tij dens de raadsvergadering, toen de socialists mevrouw Van der Lecq- de Knikker de verwachting had uit gesproken dat de wethouder wellicht een verklaring zou afleggen. Dit naar aanleiding van het geschil, nu zeven van de tien maatschappelijk werkers van de Stichting hun ontslag aankon digden, omdat ze het niet eens zijn met het beleid van bestuur en staf. contact van de wethouder met het bestuur leverde hem de informa tie op dat men bij Midden Rijnland de hierdoor ontstane problemen rond ae dienstverlening "vrij goed kan op vangen". Met andere medewerkers, aldus De Wit. De wethouder kondigde in eerste instantie aan niet op de zaak te wil- Hazerswoudse wethouder over Midden Rijnland: „Het werk gaat gewoon door..." len ingaan. Toen burgemeester J. ten Heuvelhof zei dat de brief, die het bestuur vorige week zond, nog in B en W-kringen zal worden be handeld en de PvdA-ster Van der Lecq haar zorg had uitgesproken be treffende de maatschappelijke dienstverlening, deed De Wit alsnog van zich horen. Hij vindt het jam mer dat de bemiddelingspoging van de wethouders uit de gemeenten, waar Midden-Rijnland werkzaam is, helaas is mislukt. "Ik wil in dit geschil geen partij kiezen", verdui delijkte De Wit. Hij stelde overigens dat de gehele problematiek 'n zaak ir van stichtingsbestuur en stich- tingsraad, waarin ook de gemeen te Hazerswoude is vertegenwoor digd. "Het werk bij de stichting gaat door", beweerde de wethouder. De burgemeester deelde overi gens mee dat de raad van Hazers woude in een volgende vergadering zich nog eens zal buigen over de vraag hoe de totale gang van za ken betreffende gemeentelijke par ticipatie in de Stichting en de sub sidiëring in elkaar steekt. En daar bij zal dan ook aandacht worden be steed aan andere, sociale zaken be treffende, onderwerpen. niet van mij, maar ook niet van het schoolbestuur. Ook niet alleen van de ouders, niet alleen van de docen ten en personeel en niet alleen van de leerlingen. Het college Leeuwen horst is van ons allemaal". Onrustig Hoe is de situatie op school? Van Boeckel: "Onrustig. We pro beren de leerlingen zo goed moge lijk in de hand te houden. Volgende week is er een schoolonderzoek voor eindexamens. Dat moeten we veilig stellen. De scholieren mogen niet onder mijn ontslag lijden". Wajang in LAK LEIDEN De Leidenar Eduard Flohr geeft vanavond een wajang purwa voorstelling in het LAK- theater. Wajang-toneel, een van de popu laire toneelvormen van Java, kent enkele variaties, afhankelijk van de realisering en de literaire onder bouw. Het wajang-spel laat zich realiseren door poppen en door ac teurs. Het bekendst zijn wel de "twee-dimensionale" platte leren Wajangpoppen, gebruikt in het schaduwtoneel, dat men op deze avond te zien krijgt. de bewoners betrof. "Het colle- hem ter beschikking hadden ge- c- ge is bereid tot luisteren, overleg de fietspaden in de Pr. Bern- grenzen". het college de gers na een genomen raadsbesluit verzet komen". Het bedrag van miljoen zoals Winninghoff dat noei ALPHEN AAN DEN RIJN Met 'n zekere pijn in het hart nam de Alphense gemeenteraad gisteravond het besluit om nam 5 5 miljoen gulden méér uit te trekken voor de bouw van "ÏSl de Albert Schweitzerbrug en de doortrekking van de Bern- hardlaan dan aanvankelijk was geraamd. Daarbij werd vooral uitvoerig stil gestaan bij het feit, dat een deel van dat geld op tafel moet komen, door de vertraging en aanpassingen ten gevolge van acties van de actiegroepen van de Prins Bernhardlaan en Eisenhowerlaan. Hoeveel geld dat kostte kon wethouder D. van Leeuwen de raad overigens niet vertellen. Hoe graag verscheidene sprekers dat ook hadden willen weten. KVP-woordvoerder C.J. Winning- bewoners straks zullen constateren, h"ff kwam echter (tot verbazing oral van H. Strijker van Progres- Alphen) voor de draad met- bedrag van 1,3 tot 1,5 miljoen '.en. Winninghoff die de over- iding met 5,5 miljoen 'n koude dat het geld dat de gemeenschap voor de voorzieningen heeft getroffen niet weggegooid is. Dat ze er echt wat aan zullen hebben". hardlaan. „Het kostte wel wat, maar het wierp ook zijn vruchten af". C. J. Engelen (VVD) echter vond dat by inspraak de nodige zorg in acht genomen moet worden opdat niet meer geld wordt uitge geven dan nodig is: "En dat is hier bij wel het geval". G. Blaauw (Gemeentebelangen) tenslotte: "Anderhalf miljoen is 'n offer, maar voor een stukje demo cratie heb ik dat graag over". Hij had niet voldoende de r gelijkheid gehad om alles precies uit verder ook nog, dat te zoeken. Hij had daaruit lering wil- niet sluit als bur- len trekken, "zodat we in de toe komst overschrijdingen vroegtijdig kunnen signaleren en zo mogelijk wat kunnen bijsturen". Toen wethou- door de normale kostenstijgingen, Jong op: "Ik wil als gekozen ver- dit door de vertraging tengevolge tegenwoordiger van de Alphense be- aantal bewoners zich prettiger zullen elk geval een bevredigend antwoord. het bedrag best te PCC-er diw. J. de Jong had kritiek het de actiesop de toelichting en de stukken die Wethouder Van Leeuwen zei overtuigd te zijn dat (on- omstandigheden voor behouden) méér geld voor brug en Prins Bernhardlaan-doortrekking niet nodig zal zijn. A*. De in uanbouio zijnde A- Schweitzerbrug over de Oude Rijn: 5,5 miljoen duurder dan aanvankelijk geraamd. he noemde, zei over de actie de bewoners: "Het kan een •e zaak zijn als men bezwaren r indienen. Maar het zou goed als men zich daarbij ook af- ■g welke financiële gevolgen dat de gemeenschap heeft". En i-mijmerend over het bedrag van miljoen: „Daar hadden we iets nders, iets moois voor kunnen doen" Strijker bekeek het anders, waar bij hij een opmerking die al eens te beluisteren viel in de Alphense raad in de herinnering terugriep. Die op merking was, "inspraak is zo duur". Stryker: „Het is óf kiezen voor in spraak die tijd kost, maar ten goe de komt aan de burgerij, óf kiezen voor het gaan van je eigen weg, waarbij je dan wel een botsing met de bewoners riskeert die ook tijd kost en noch voor de gemeente, noch voor de burgers van belang is. Die acties hebben gemeenschaps geld gekost. Wie weet had eerder contact zoeken met de bewoners tot andere financiële gevolgen ge leid". P van der Neut (PCC) vond het bedrag dat men voor de bouw van de brug en de doortrekking van de Bernhardlaan meer kwijt is door de acties van de bewoners niet mis. „Ik hoop echter, dat de KATWIJK De acties van de „Commissie tot Behoud en We deropbouw van Katwijk" ten aanzien van het Gast- en Wees huis aan de Voorstraat te Katwijk aan Zee hebben niet geresul teerd in het handhaven van deze twee panden. Burgemeester en wethouders van Katwijk zullen nog deze week een verkla ring van geen bezwaar afgeven voor de sloop van beide pan den. Het college zegde toe tijdens de raadsvergadering van donderdag dat zo spoedig mogelijk nieuwbouw zal worden gepleegd op de grond aan de Voorstraat. Het bouwplan van de regenten van Gast- en Weeshuis, zoals het gisteren in het Leidsch Dagblad werd gepresen teerd, zal daar naar verwachting binnen twee Jaar gereed kunnen komen. Aan de commissie zal van deze zaken schriftelijk mededeling worden gedaan, zo besloot de raad. Dit gebeurde naar aanleiding van een voorstel van B. en W- aan de hand van een brief van de commis sie over het gemeentelijk bouwbe leid. mdedelingen gedaan. Burgemeester mr. C. A. Bos vertelde dat de Kat- wijks architect Wagenaar is uit mr. C. A. Bos vertelde dat de Kat wijkse architect Wagenaar is uit genodigd zitting te nemen in de Welstandscommissie, die het plan van de regenten zal moeten beoor delen. De heer Wagenaar is be kend in Katwijk vanwege zijn chaïsche bouwplannen. Wethou der drs. J. Bergman (CHU) deelde mee dat de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat sinds enkele dagen is geplaatst op de Monumentenlijst. Deze kerk is ontworpen door de zelfde architect die het Gast- en Weeshuis heeft getekend, H. J. Jesse. Voordat werd besloten -de com missie bovengemelde mededeling te doen, probeerden de raadsleden A. van der Perk (PPR), K. van der Mey (SGP) en mr. J. van der Plas (Gem. Bel.) een lans te breken voor deze actiegroep met haar lange naam. Zij vroegen of het plan "Gasthof" dat sympathisant D van Rhijn van de groep voor de grond aan de Voorstraat heeft ge maakt bij de verdere bespreking over de plannenmakerij kon wer den betrokken. B. en W. lieten we ten dat dat niet mogelijk is omdat de regenten van Gast- en Weeshuis daar pertinent afwijzend tegenover staan. Dat was het college duidelijk geworden uit gesprekken met de re genten. Te betreuren Mr. Van der Plas bracht dit punt als volgt naar voren: "Ik vind het te betreuren dat de regenten het gemeentebestuur de kans niet ge ven over het plan Gasthof te pra ten. Ik ben er een voorstander van dat dat plan een kans krijgt. Ik vind dat vooral omdat het vanuit de bevolking is gekomen. Zo'n initia tief moeten we honoreren door dat plan te zijner tijd met het plan van de regenten aan de raad voor te leggen". De heer Van der Mey voegde daaraan toe: "Ik heb veel waarde ring voor het werk van die commis sie, voor haar bijdrage in de vorm van dat plan. We hebben nu twee plannen en ik moet zeggen dat het ontwerp Gasthof er meer uitspringt. Alleen vraag ik me hierbij af of het wel een zaak van de raad is dat ofwaardige streven het Weeshuis te behouden in overweging te nemen. Is het mogelijk dit bij de regen ten in te brengen? Ook vraag ik me af of zij het Weeshuis wel een bestemming willen geven". De heer Van der Perk tot slot: "Waarom móeten die panden wor den gesloopt? Over die zaak zijn de meningen verdeeld. Van Rhijn laat met zijn plan zien dat er een syn these mogelijk is tussen oud en nieuw. Ik moet zeggen dat ik het plan van de regenten prima vind. Daar heb ik best die sloop voor over. Het plan Gasthof laat echter zien, dat er meer zaken te verwezenlijken zijn. Ik vind daarom dat de weg van het behoud van het Weeshuis open moet blijven. Voor dat pand zijn di verse bestemmingen te vinden die voor de bejaarden een verbetering zouden betekenen wat betreft het be trekken van hen bij de omgeving". Compliment De raadsleden J. Vink van de CHU ("Een compliment voor de regen ten. Zij doen belangeloos veel goed werk"), D. van Duyn van de PvdA ("Ik vertrouw erop dat er met dat goede plan van de regenten iets pas sends aan de Voorstraat zal verrij zen") R. D. Buitendijk van de VVD ("De wens van de commissie kan nu eenmaal niet in vervulling gaan"') en CCP'er H. J. Grimbergen ("Sloop zo gauw mogelijk en bouw ook weer zo snel mogelijk") waren het wat deze zaak betreft echter niet met hun collegae eens. Burgemeester Bos beloofde dat er alles op alles zal worden gezet om iets tot stand te brengen aan de Voorstraat dat estetisch verant woord is. Hij zei het meedenken door de commissie over het welzijn van Katwijk zeer positief te waar deren. Iets waar de gehele raad zich achter stelde. Wethouder Bergman zei dat het Gast- en/of Weeshuis niet te handhaven is omdat men daarvoor geen bestemming heeft kun nen vinden. Hij noemde het plan Gasthof bovendien te duur en trager uit te voeren dan het plan van de regenten. Hij zei dat de beslissing die nu is genomen, eerst na ampele overweging is genomen. De Italiaanse sopraan Maria Zamboni Rossi is op 86-jarige leef tijd in haar villa in Verona over leden. De zangeres, een groot favoriete van de dirigent Arturo Toscanini, was destijds persoonlijk door de componist Giacomo Puccini aange zocht om op te treden in de pre mière van zijn opera Turandot,

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4